Zwakbegaafd stel al een jaar in Turkse cel WEER Het Gesprek van de Dag Steuntje in de mg IV Steeds meer mensen zoe hulp bij seksuele problei DINSDAG 19 JANUARI 1999 |9 JAN COMMENTAAR Video uit muur Vredesmacht voor Kosovo En wéér schoffeert de Joegoslavische president Milosevic de we reld. Slim gebruik makend van de politieke problemen in de VS en de besluiteloosheid in Europa, doet hij in Kosovo waar hij zin in heeft, akkoord of niet. Zijn troepen doden tientallen Kosovaren in Racak, hij weigert het Joegoslavië-tribunaal het bloedbad te laten onderzoeken, en wijst het protesterende hoofd van de OVSE-waar- nemers de deur. Het Kosovo Bevrijdingsleger (UCK) voelt zich ook niet aan bestanden gehouden en vecht terug. De wereld zit daar om opnieuw met de vraag: wat moeten we toch met Kosovo? Er zijn eigenlijk maar drie opties. Het Westen zou de handen van de provincie kunnen aftrekken, maar dan is de uitkomst zeker: Servië en het UCK zullen zich in een totale oorlog storten en wij zullen ons dan moeten afvragen of we kunnen leven met tientallen Racaks, of erger. Bovendien is het niet alleen harteloos om Kosovo aan haar lot over te laten, maar ook gevaarlijk. Het ooit naar een Groot-Servië strevende bewind van Milosevic is na de Bosnische en Kroatische debacles zwaar gefrustreerd, en be schouwt behoud van de 'moederschoot' die Kosovo voor veel Ser viërs is als een heilige plicht. Uitbreiding van het conflict is boven dien niet denkbeeldig. Er zijn in de vorm van het verwaarloosde Albanië en het onvoldragen Macedonië immers nog meer kruit - vaatjes. De tweede optie is een hard NAVO-optreden, hoewel vrijwel nie mand daar zin in lijkt te hebben. Het onder dreiging van NAVO- geweld gesloten akkoord van oktober heeft inderdaad laten zien dat Belgrado eigenlijk alleen maar naar de taal van de wapens wenst te luisteren. De vraag is alleen wat er gebeurt als Milosevic na een aanval de kop in de wind gooit, en doet wat hij heeft aange kondigd: terugvechten. Dat kan betekenen dat de NAVO voor jaren betrokken zal raken bij een bloedige oorlog, die niet alleen vanuit de veilige lucht kan wor den uitgevochten. Iedereen weet wat dat betekent: er zullen dode soldaten terugkeren naar alle landen die meedoen. Voorlopig lijkt er geen Westerse politicus te vinden die dat wil riskeren voor wat voor de meeste mensen niet meer dan een verre uithoek van een ver land is. Het Bosnië-model is de derde en eigenlijk enige haalbare optie. Een vredesmacht, anders dan de machteloze OVSE-waamemers voorzien van tanden, moet na een wapenstilstand tussen de strij dende partijen worden geposteerd. De soldaten moeten desnoods jarenlang de rust bewaren en die tijd moet worden gebruikt om een politieke oplossing te vinden. Het is een groot vraagteken hoe die er zal uitzien, maar dat is nu niet de eerste prioriteit. Die ligt bij de gewone Kosovaren. zoals die van Racak. die anders in de strijd zullen worden vermorzeld. Punk en junk Achten, negens en tienen Het was gisteren 36 jaar geleden dat in Friesland de meest heroïsche tocht der tochten werd verreden. Op 18 januari 1963 bonden duizen den Elfstedenrijders de ijzers onder bij temperaturen die ver beneden nul lagen. In Joure werd zelfs -20,8 graad gemeten: de laagste tem peratuur van de nog altijd strengste winter (1962-1963) van de eeuw. Doordat in de loop van de dag de oostnoordoostenwind flink aantrok (hard tot stormachtig) en de sneeuw begon te stuiven haalden de meeste rijders de eindstreep niet. Van de ruim negenduizend toerrij ders kwamen er slechts 69 meer dood dan levend over de finish en van de 568 wedstrijdrijders haalden er 57 het fel begeerde kruisje. Winnaar was Reinier Paping en gelet op de erbarmelijke omstandig heden waaronder de tocht werd verreden geldt hij voor velen als de Elfstedenkampioen van de eeuw. Dit jaar is de kans op Elfstedenijs klein maar zeg nooit nooit want in 1956 stelde de winter tot eind januari evenmin weinig voor. Daar na werd het steen en steenkoud. De sprokkelmaand groeide met ge middeld -6,4 graad zelfs uit tot de koudste wintermaand van de eeuw. Dezer dagen draait het om achten, negens en tienen. Dat zijn geen mooie rapportcijfers maar middagtemperaturen. Was het gisteren maximaal circa 8 graden, vandaag komt het kwik uit op een graad of 9 en morgen wordt het 10 graden. Het weerbeeld wordt bepaald door de aanwezigheid van een slepend front. Uit de bewolking valt bij ons vooral morgenmid dag en morgenavond regen en ook donderdag hou den we het niet droog. De zuid tot zuidwestenwind kan morgen aan zee nog uitkomen op kracht 7 (een harde wind), op donderdag wordt het rustiger. Op vrijdag blijft het waarschijnlijk droog en laat de zon zich geregeld zien. Gisterochtend was het aanvankelijk verraderlijk glad. Onder een nagenoeg wol ken loos zwerk koelde het nabij het aardoppervlak sterk af. Ook de vochtige lucht speelde een belangrijke rol. Overdag was het prachtig winterweer met veel zon en milde temperaturen. Treinkaartjes, eten, geld. kleine autootjes, condooms. Ze kun nen tegenwoordig allemaal bij nacht en ontij uit de muur wor den getrokken. Sinds een week kunnen Rotterdamse nachtbra kers ook s nachts een videofilm huren. In de hal van het Cen traal Station in Rotterdam prijkt een Videomaat. Het ingenieuze loket, dat veel weg heeft van een pinautomaat, bevat vijfhonderd films. De pla tenzaak Free Record Shop, die de automaat beheert, geeft pas jes uit waarmee men vanaf vier gulden per film op alle uren van de dag films uit de automaat kan lenen. Het apparaat werkt eenvoudig. Na invoering van het pasje, dat werkt als een soort chipknip en met baar geld kan worden 'ge laden'. krijgt men een lijst met titels te zien. Men kiest, net als bij een jukebox, een nummer uit en de verlangde video wordt via een gleuf uitgespuugd. De tarieven van de videomaat zijn schappelijk: 4,- als de film bin nen zes uur wordt terugge bracht. 5,- binnen 12 uur en 6,- binnen 24 uur. Door middel van de pasjesregistratie is altijd te achterhalen wie welke film in z'n bezit heeft. De NPS-documentaire 'PUNK, lang leve de lol' moet dit jaar een prijs winnen in de categorie'beste vooroordeelbevestigende docu mentaire'. Regisseur Alfred B. Broer ging gisteren op zoek naar zijn voormalige vrienden uit de punk-scène. Hij stelde zich de vraag: Wat had punk ons punks eigenlijk te bieden?' Hij had het ant woord zelf kunnen geven. Niets, helemaal niets. Van het ideologi sche benul van de punkers eind jaren 70, begin jaren 80 had ik toen al geen hoge pet op. Bang voor gebrek aan nuance mijnerzijds heb ik mezelf gedwongen de documentaire te zien. De angst bleek onge grond. Wat een stel doelloze, armetierige, van elke fantasie gespeen de zielen passeerden de revue. Alfred B. Broer, het kan zijn echte naam niet zijn. Hij moet hem uit schaamte hebben verzonnen. Een kruising tussen Alfred Jodocus Kwak en Broer Konijn. Hij had wel goed het leerboekje 'Hoe maak ik een documentaire' bestudeerd. Aan de hand van een fotoboek van fotograaf Max Nathiel ging hij op zoek naar commentaar, vooral van faro. Om zijn imago hoog te houden, werdjaro rond het middaguur uit bed gebeld. Het boek bevatte prenten van jongeren die eind jaren 70 de Amster damse poptempel Paradiso bezochten. Een concertzaal waar bands als 'Sui-cides' en 'Jesus and the Gospelfuckers' optraden. Lachen zeg. Maar ja, wat wil je als het ideaal zelfdestructie is. Henk, indertijd punker geworden omdat hij flaporen had en geen meisjes kon krij gen, omschreef het als volgt: 'Punk was begrijpelijker, een klap in je gezicht. Drie akkoorden en de teksten, dat sprak aan'. Goh, zo had ik het nog niet bekeken. Namen van vergeten mensen kwamen langs. Bert bijvoorbeeld. Die werd "biertje' genoemd, want hij werkte bij Heine ken. Een punker met een baan was zeldzaam, maar omdat hij bij een bierfabrikant werkte, was hij wel oké. En dan was er Sybe. Een hele sociale jon gen. Die werkte ook al. Van hem kon je nog wel eens een tien tje le nen. Live fast, die young". De tekst stond op een wc-muur gekalkt in Ti chel, een of ander jongerencentrum. Uitbater Jos deed de rondlei ding. 'Hun enige ideaal was junk worden', sprak Jos en diverse pun kers bevestigden die stelling. Louise mocht kortstondig genieten van haar ideaal. 'Mijn eerste spuit was gelijk een overdosis, ha, ha. Kon ik gelijk naar het zieken huis. Een maand later had ik weereen overdosis. Toen besloot ik dat ik toch wel zin had om te leven. Maar ik vond het wel gaaf om 40 kilo te wegen en een krat bier leeg te drinken'. Allemachtig, wat een plaatsvervangende schaamte. Maar de mooiste uitspraak was van, hoe kan het ook anders, van Henk. Tijdens de rellen bij de kroning van Beatrix, gooide ook hij met stenen. Hij raakte daarbij een kraker in plaats van een politie agent. Henk blaatte 19 jaar na dato: 'Ik was zelfs niet geschikt voor stenengooien. Toen ben ik maar dronken geworden WIL BUYS De Turkse politie pakt het zwakbegaafde stel in maart 1998 op het vliegveld in Istan bul op met 10 kilo heroïne. Hennie en Hennie zijn, naar hun zeggen zonder het zelf te weten, gebruikt voor een drugs transport naar Nederland. De Turkse justitie gelooft hen niet en eist zware straffen: zes jaar cel. Op 26 januari, als de twee al bijna een jaar in voorarrest zit ten, doet de rechter uitspraak. In Nederland lijkt niemand aan de onschuld van de twee te twijfelen. De gemeente Ensche de heeft de familie hulp aange boden. Ook een woordvoerder van de politie Twente windt er geen doekjes om: „Deze men sen zijn op een afschuwelijke wijze gebruikt door de drugs maffia." Volgens Wietske Idzes is haar zus er bijzonder slecht aan toe. Als gevolg van een hersenaf wijking heeft ze vaak het niveau van een labiel kind. In de Turk se cel geldt het recht van de sterkste. Hennie wordt stelsel matig mishandeld en misbruikt door medegevangenen. Vanaf augustus vorig jaar is het echt misgegaan en is ze hele maal doorgedraaid. Ze wordt steeds vaker platgespoten en is een groot aantal malen opge nomen op de psychiatrische af- Tibet-Dakar Hennie Idzes en Hennie van Doeselaar (r) op een foto uit het familie-archief. deling. Hennie raakt panisch van angst en omdat ze met nie mand kan praten, voelt ze zich volledig geïsoleerd." Hennie Idzes is huisvrouw en haar partner werkt als stoffeer der bij een sociale werkplaats. Door een stoffeerklusje komt het stel medio 1997 in contact met B.. Zij reist vaak naar Tur kije. Ze zegt dat ze tolk is en dat haar familie een hotel-restau rant in Istanbul heeft. En dat is ook de bestemming van de droomreis. Het zeer vriendelijke hotelpersoneel en B. zorgen voor enkele onverge telijke dagen voor de Hennie's. „De avond voor vertrek bij het inpakken van de koffers komt B. plotseling met twee nieuwe weekendtassen op de proppen. De kleren worden meteen in de nieuwe weekendtassen gestopt en door hotelpersoneel meege nomen. Een chauffeur stopt de tassen in de auto en zet ze per soonlijk op de bagagetransport - band." En bij de eerste controle gaat Met een schofthoogte van 1,80 meter en een gewicht van 2060 kilo is de stier 'Big Red' een van de zwaarste runderen ter wereld. 'Big Red' loopt rond in het Owicatraz natuurpark in Shannon in Niew Zeeland, waar gids Michelle Fraser een aardige steun aan hem heeft. foto reuters Deze mensen zijn op afschuwelijke wijze gebruikt door de drugsmaffia Ze waren nog nooit met vakantie geweest en van een vliegreis konden ze alleen maar dromen. Tot een jaar geleden. Een goede kennis van Hennie van Doeselaar (46) en zijn 41-jarige partner Hennie Idzes biedt het Enschedese stel een gratis vliegreis naar het Turkse Istanbul aan. Deze 36-jarige B. zegt dat de tickets haar toch niets kosten. Ze werkt voor een Turkse maatschappij en wil 'iets terug doen' voor deze aardige mensen die altijd voor haar klaar staan. De droomreis mondt uit in een nachtmerrie. het meteen mis. In elke week endtas blijkt een dubbele bo dem te zitten met vijf kilo hero ine. Tot hun stomme verbazing slaat de politie de twee Hen nie's in de boeien en voert ze af. Maar ook in de koffer van B. treffen agenten vijf kilo heroïne aan. De in totaal vijftien kilo he roïne heeft een straatwaarde van 4 miljoen gulden. Ook B. zit in een Turkse cel en tegen haar is eveneens zes jaar cel geëist. De vrouw heeft volgens Wietske Idzes eerdere verklaringen dat haar zus en zwager onschuldig zijn, gedeeltelijk ingetrokken. Volgens Idzes heeft ook Hennie van Doeselaar het erg zwaar. Hij zit in een gevangenis op een uur rijden van zijn vriendin. Voor de families Idzes en Van Doeselaar zijn het moeilijke tij den, zowel emotioneel als fi nancieel. „In een Turkse cel is geen goede dagelijkse verzor ging. Dat moeten de gevange nen maar zelf via familie rege len. We hebben al 40.000 gul den uitgegeven aan kosten voor advocaten en verzorging. Om dat mijn zus in voorarrest zit, mag ze niet bellen. Niemand van onze familie heeft haar sinds de aanhouding gezien of gesproken. We moeten het doen met brieven die ze naar buiten weet te smokkelen." MENSEL huis Tijdens een bijeenkon Zieke top van de Nederlands baby che m hotel 'Huister! gevolg Noordwijk aan Zee, isi >nsch£ MOSSELMAN uitgroei in Leei Reismanager van het i van ei De 'award', een initial irgoed vakblad 'Reisrevue, wt uitgereikt door staats Ybema van Economi: Mosselman, directeuru operator Sudtours in A werd in het juryrapport ven als 'behoudend en dend'. Lof was er ook» je_ dat hij, twintig jaar gel 'e lvv' bijna niks' begonnen,i rerend bedrijf leidt me' duizenden klanten. HeAN Dte off verwa toll wer Een vend ii de iwnal Een zeer luidkeels hui heeft de politie van Sti dagnacht enige tijd bei den. Buren van de mar geklaagd bij de politie zijn gehuil uit hun slaa gehouden. De man vert genover de agenten d door een groot verdriet pijnigd, maar dat hets „stemoefeningen" gin, n47-j het dringende verzoeki ;s te houden ging de mar zijn oefeningen nadatc e"aL__ was vertrokken. Omdat eidt c tot honderden metersv )Zj horen besloot de politie de man te arresteren,» zijn oefeningen in een; kon voortzetten. eeu js gen ider I V| note. inl aard tap De Amerikaanse zange- DONNA zou graag mee »r- y hebben en zich aan hu» ding wijden. In haareei e reel voerige live-televisieges deelc CNN sprak de popdiva; pom' moedervreugde, haar a ngelc de moeilijkheden omb onda combineren.Ik zou gr Tege dat men zich mij alleret ;n nert als een goede moejn-t de 40-jarige zangeres, ter Lourdes twee jaar ge werd geboren. Madonna scheiden leeft van de v 1 de E haar kind, Carlos Leon, zich vaak een man aan wenst. „Mijn grootste is met mijn tijd te balarj enerzijds voldoende tijt dochter door te brengei werkelijk voor haar te derzijds mezelf gelukkig ken in mijn loopbaan, vriendschappen te ondi en relaties te hebben' gen presentator Larry twee jaar, wanneer Lour n de kleuterschool gaat, na niet meer zo veel ren e zich intensief bezig hoif0^ de opvoeding van haari Tot die tijd staan echter n8se kele film- en muziekprc doei pland. Vanaf april draai na haar volgende film. Next Best Thing treedt op met Rupert Everett. Z :ddt de 1, hi di dafche tend is een tournee voy ae u net De Zuidpoolexpeditie vaitrar NALD NAAR en COENI te h DE beëindigt in elk gevê dinsdagavond de reis. avond meldden de twee daar binnen 48 uur zoix d. den opgehaald met een *nge vliegtuig, een Twin Ofte bevindt zich op zo'n 40 &bu ten zuiden van de basis) naai sen-Scott die weer pree geografische Zuidpool l| en Hofstede wachten vliegtuig. De poolreizif overgevlogen naar een sis aan de kust van hetcfj'aai Patriot Hills. Afhankelijk weersomstandigheden vervolgens met een Here Chili gevlogen vanwaarz Nederland reizen. De twee waren aanvanke ?n- plan Antarctica helemaa steken. Een reeks tegens ie^ waaronder gebrek aan het kapotgaan van de gooide roet in het eten Trans Antarctica Expedi#te 98/99. Naar en Hofstedi "t, ten vorige week als eerst ac^ landers de Zuidpool Een sherpa die zeven keer op de top van de Mount Everest heeft gestaan ziet voor het eerst de zee. Gebeurt dat soort dingen? Ja, natuurlijk. Als u op die dag op het strand van Domburg had gestaan, had u het zelf ook kunnen zien. Een tanige klei ne man, gewend om met 40 kilo op zijn schouders de K2 op te sjouwen, staart vol glimla chende verbijstering naar de aanrollende golven en veran derd ter plekke in een kind. Hij loopt voorzichtig achter een terugtrek kende golf aan, plant voet na voet in het harde gladgespoel- de zand, en staat dan stil. De sherpa kijkt naar beneden, en ziet in het zand duizenden kleine ronde gaatjes ver schijnen. Dan, op eens, een nieuwe golf Giechelend rent de sherpa achteruit. Hij wacht even en trippelt met de volgende terug trekkende golf opnieuw richting zee. Enzovoort. Veertig jaar geleden zag diezelfde sherpa voor het JUSTUS VAN OEL eerst een groep klimmers vol ontzag op kijken naar de besneeuwde piek aan het eind van het dal. Hij vroeg zich af hoe het kon dat mensen zoiets nog nooit gezien hadden en wat er dan zo bijzonder aan was. Snel werd het routine voor de sherpa om voor anderen tenten en eten te sjou wen. Alleen de vlag, die droegen ze de laatste 50 meter liever zelf. Voor de foto. Nog vijfjaar later wist de sherpa hoe ieder courant type professionele camera werkte en bij welke je je handschoenen moest uit doen om het knopje te vinden. Want een sherpa verdeelt fototoestellen in twee cate gorieën: te kleine knopjes, of niet. Toen verscheen ook de handycam op de hellin gen van de Hitnalaya en werd in het dorp aan de voet van de berg een hilarische in troductie-cursus video gegeven met de ca mera van een dode psychiater uit Maine. Er is, behalve de Noordzee, nog maar wei nig waar sherpa's zich over verbazen. Aan de muur van het dorpshuis hangen kran tenknipsels uit de hele wereld, met foto's van voormalige klanten. De sherpa weet dat hij uitsluitend de lokale krant haalt als hij de top een keertje niet haalt, of niet op schema. Maar de ijdele neiging om, per e-maïl, hun eigen visie op bergsport te geven weten de sherpa's te onderdrukken. De klant heeft betaald, en men laat hem in zijn waarde. Sherpa's zijn verstandige, aardige mensen. Goed. Maar nu hen je geen sherpa. Inte gendeel, je woont in de woestijn, ergens tussen Parijs en Dakar. Ooit, jaren gele den, zag je voor het eerst een enorme stof wolk aan de horizon verschijnen, tertvijl het niet waaide. Gillend rende je naar de hut van je ouders. 'Pap, mam kom snel, duizend op hol geslagen kamelen!'. Maar het waren geen kamelen. Het was een ral ly. En niemand die ooit stopte om een praatje te maken of een kop thee te kopen. Waarom? Het dorpshoofd opperde dat mensen die te arm waren om een kameel te betalen waarschijnlijk ook geen geld voor thee hadden. Tot mijn onuitsprekelijk genoe gen heeft de dorpsjeugd inmiddels de proef op de som genomen, middels een hinderlaag. Het resultaat was verbijste rend. In een van de auto's zat een Japans uitziend iemand, die bij het fouilleren bo vendien een vrouw bleek te zijn en 50.000 gulden contant bij zich had. De overval moest even onderbroken worden wegens slappe lach van twee van de dienstdoende Kalasknikovs. Volgens de Telegraaf (altijd alert) zeiden de bandieten bij het af scheid: 'Bedankt en tot volgend jaar'. Ik kan me nu al verheugen op hun multi culturele verbijstering als de duizend op hol geslagen gekken volgend jaar inder daad blijken terug te keren. Daar is de Noordzee een hele kleine jongen bij. Steeds meer mensen zoeken hulp omdat zij seksuele proble men hebben. Die ontstaan vooral door de moderne men taliteit dat alles perfect moet zijn. De hulpverlening aan deze hulpzoekenden is 'teamwork'. Zowel medici als psychologen zullen een bijdrage moeten le veren. Dat zei de Groningse bijzonder hoogleraar seksuologie prof.dr. H. van de Wiel gisteren in zijn oratie als bijzonder hoogleraar seksuologie. Van de Wiel, van huis uit ldinisch psycholoog, is in Groningen de eerste hoogle raar in dit vakgebied. Hij vindt het toenemend aantal hulpvragers opmerkelijk. „Sek sualiteit is een prachtig feno meen, vooral in Nederland. Er is een tolerant klimaat, de me dische techniek staat voor niets en er zijn voldoende voorbe hoedsmiddelen. Toch zoeken steeds meer mensen hulp." Seksuele problemen kwamen vroeger natuurlijk ook voor, maar toen berustten mensen daar meestal in. Van de Wiel: „Nu vinden we dat alles perfect moet zijn, dus ook de seksuali- dt kter llleg hooi uil "]s- teit." Daarnaast speelti vergrijzing een rol. „Me »t ouder worden gaat alle Elke wat minder goed werkt 1 p De hoogleraar benadni fn technische oplossingen seksuele problemen, zo Viagra-pil, maar in zeer te mate soelaas bieden er meer aan de hand dl geen erectie kan krijger moet je de zaak ook vat psychologie benaderen 'Differentiatie' is volge belangrijk bij een gesli seksuele relatie. ,Alleai| van intimiteit en passie aan bod komen. Je me toe een zeer intense ei relatie met de ander aan |s en tegelijkertijd jezelf bi Het is een rijpingsproce hele leven voortgaat." IS Volgens Van de Wiel is* 13 gewonnen als mensen 1 spanning kunnen verdfl flexibel zijn in hun eiji< drag. „Als je accepteert; sualiteit een leerproces! je niet de hoogste graad perfectie hoeft te bereit al veel gewonnen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2