Autobergers wellicht weg I Samen naar de wc, poot eraf, en luisteren' na vertrek van conrector Boete voor onverzekerde auto-onderdelen Beroering op 'Rijnlands' Regio Fietsers rechtsaf GERECHT -pAGigJANUAR1"199? j re 'schoorsteenveger' in Oegstgeest T ft «est» Een bewoner van de Dorpsstraat in Oegstgeest heeft rénTuim achthonderd gulden betaald aan een man die zich if als schoorsteenveger. Het was nog een koopje: de 'schoor- ant a iveÉ>er VTOeg aanvankelijk 11.000 gulden voor het werk. De Ideler d*c in Oegstgeest aan de deur kwam reed rond in een wit- or igbestelbusje zonder bedrijfsnaam, viet a» nnepkwekerij Voorschoten opgerold i ^fMOTENDe politie heeft gisteren een Voorschotense hen- Ji wekerij opgerold. In een bedrijfspand aan de Kalkoenstraat °orlt en apparatuur en ongeveer 500 plantjes in beslag genomen, ivekerij was opgezet door twee Hagenaars, een 52-jarige en zijn 21-jarige zoon. Jptitie controleert op ist inleveren afval QRP» erna straatsma eiderdorpse politie gaat vandaag bekeuringen uit- als er nog vuilniszak - taast de wijkcontainers bij Istenflats en flats in de Vo- i. staan. Met dat dreige- ioopt de gemeente verde- vuiling' rondom de flats tomen. ueuwe Leiderdorpse wijk- atief ners leveren bij de hors en at 5 en ^ats *n ^ogel- gen* stee(^s veel problemen e schoonmaakploeg van (jeg oofddorpse bedrijf City- hei slaagt er regelmatig niet alle vuilniszakken van be- iben s in de wijkcontainers te woo fn- meeste zakken t ma D daarom naast de wijk- 3bruj m neer8ezet- Om aan de 'koir ren tegemoet te komen is nigingsdienst wel bereid anc p dinsdag en donderdag et a Toeg langs te komen om looe ilniszakken op te halen. iroblemen spelen zich af heef om acht service-flats op aan van Ouderzorg, be( irst, Lokhorst. Raaphorst ltbm de Vogelwijk. In deze flats ()|pf. n bewoners hun vuilnis- ,ej jj' de galerij zetten, waarna j: ehaald worden door een cje.[l e huismeester ingehuurd ger nmaakteam'. je.p! nedewerkers van Cityser- n uiterst ontevreden over uwe wijkcontainers. ,,Die is sneden meteen hun n aan het glas in volle i, omdat ze die door die l re gaten van de wijkcon- |lj moesten persen", zegt LUIeester A. Ederveen. „Uit hebben ze eerst gewei- evuiniszakken nog langer wijkcontainer te gooien, igden er ook over dat ze eer uren moesten maken Heinz Tomato Frito Gezeefde tomaten. De ideale basis voor rijst- en pastasauzen. Pak 400 gram. Met Klantenkaart yv \~1 50% korting L59 fj J etc cLu/j O- om al het afval in de container te stoppen." Na klachten van de gemeente zijn de ergste problemen ver holpen. ,,De medewerkers dra gen nu handschoenen om snij- wonden te voorkomen", zegt Ederveen. ,,En ik heb een brief aan alle bewoners gestuurd met het verzoek de vuilniszakken niet al te vol te doen. En verder heb ik de huurdersverenigingen aangeraden om bij de gemeente een protest in te dienen tegen deze wijkcontainers. Ederveen heeft de medewer kers van Cityservice opgedragen al te volle vuiniszakken voort aan op de galerij te laten staan. „Zakken die te vol zijn gaan niet meer naar buiten. Als ze zo vol zitten dat ze er niet meer mee aan de haal kunnen blijven ze bij de voordeur staan. Want als ze niet in de wijkcontainer kun nen en op straat terechtkomen krijg ik een bekeuring." On danks het gevaar voor volgepak te galerijen is Ederveen hoopvol gestemd: „Je ziet nu al dat de meeste mensen hun vuilniszak niet meer zo vol doen." Ook elders in de gemeente hebben veel Leiderdorpers pro blemen met de te kleine in- werpgaten van de nieuwe wijk containers. De kleine inwerpga- ten zijn bedoeld om te voorko men dat grof vuil in de contai ners wordt gegooid. De gemeente heeft "iemand aangesteld om op het inleveren van afval te controleren. „Als er vuilniszakken naast de wijkcon tainer staan geeft hij een seintje aan de politie en wordt een be keuring uitgeschreven", zegt een woordvoerster van de ge meente. Over een paar maan den stelt de gemeente zelf een 'toezichthouder' aan die bekeu ringen kan uitschrijven. leiderdorp» De nieuwe fietsbrug over de Dwarswatering lokt naar weidser verten, maar fietsers zullen voorlopig nog even rechtsaf moe ten slaan. De rest van het nieuwe regionale fietspad langs de Leider- dorpse nieuwbouwwijk Leyhof is pas over ongeveer een half jaar klaar. Het pad moet wachten op het gereedkomen van de provinciale weg: de bouw van de rotondes heeft fikse vertraging opgelopen om dat de oude wegfundering vervuild bleek te zijn. Het nieuwe fietspad is voor brommers verboden. Bewoners van de buitenrand van de wijk Buitenhof hebben ervoor gezorgd dat die worden geweerd, vanwege het lawaai. Het al bestaande fietspad langs hun huis sluit via de fiets brug direct aan op het nieuwe pad. foto hielco kuipers CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 Van den Ameele verkoopt terrein Het Oegstgeestse bergingsbedrijf Van den Ameele ver trekt wellicht uit zijn oude onderkomen aan de Rhijn- geesterstraatweg. Het bedrijfscomplex, dat ligt tussen de Deutzstraat, de Rhijngeesterstraatweg en de Gevers straat. zou grotendeels zijn verkocht aan de Amsterdam se projectontwikkelaar Macobouw BV, bekend van de nieuwbouwhuizen in het 'Gat van Kamsteeg', aan de overkant van de Geversstraat. oegstgeest maarten keulemans Bedrijfsleider B. van den Amee le zelf wil nog niets kwijt over zijn mogelijke vertrek van de Rhijngeesterstraatweg. Toch be vestigen diverse bronnen rond Van den Ameele dat het vertrek aanstaande is. Zo heeft het per soneel te horen gekregen dat 'er vanaf juni of juli geen werk meer is' en hebben mensen die een woning of opslagruimte hu ren bij Van den Ameele te horen gekregen dat hun huurcontract deze zomer afloopt. „Van horen zeggen heb ik dat het meeste er al uit is", zegt A. Streng Bis- schops, die een koopwoning heeft in het Van den Ameele- blok. „Behalve ik." Ook de gemeente heeft 'signalen' dat het bedrijf met de gele sleepwagens op het punt staat te vertrekken. Oegstgeest besloot onlangs een verzoek om drie ton provincie-subsidie voor de ontwikkeling van het terrein te verlengen. Wethouder G. van Eisen houdt zich op de vlakte: „Er zijn kansen dat er zich op die plek voor Oegstgeest moge lijkheden gaan voordoen. Dat heeft ons doen besluiten de subsidie-aanvraag te verlen gen." Oegstgeest heeft al jarenlang een oogje op de grond van Van den Ameele. Het bedrijf ligt im mers pal naast de kruising-Leid- sebuurt, een van de drukste plekken van het dorp. „We zou den die driehoek graag willen opwaarderen", zegt Van Eisen. „Het is toch een belangrijk punt, waar veel mensen Oegst geest binnenkomen. H. Olyerhoek van de Leidse antiekwinkel De Klare Lijn is in tussen begonnen zijn berg plaats aan de Deutzstraat leeg te ruimen. „Het zou best kun nen dat ze het hele blok al heb ben verkocht. Ze hebben zelf wel eens gezegd dat zoiets de bedoeling was." Leiderdorper wil na 57 jaar alsnog verzetslintje leiderdorp afke van der toolen Hij sneuvelde op 27 februari 1942 in de Javazee, en kreeg postuum het Vliegerskruis van wege bijzondere verdiensten in de oorlog tegen 'de Jap'. Nu, meer dan een halve eeuw later, vecht - een springlevende - Ge rard van Schooten voor een an dere onderscheiding: de Ver- zetsster Oost-Azië 1942-1945. Dit keer is het Ministerie van Binnenlandse Zaken zijn te genstander. Gisteren bepleitte de Leiderdorper zijn zaak voor de Raad van State. Om die oude vergissing van de legerleiding kan de inmid dels 79-jarige Van Schooten nu wel lachen. In '45 kostte het hem echter zijn verloofde: die was, in de veronderstelling dat haar Gerard dood was, met een ander getrouwd. De vliegtuig meccano van de Marine Lucht vaartdienst kreeg een hele rits onderscheidingen. Maar die ene, voor zijn verzetsdaden in een jappenkamp in Batavia, werd hem onthouden. Het Ministerie van Binnen landse Zaken is bang dat veel meer Aziëgangers een een Ver- ze tsster willen, als Gerard van Schooten er alsnog eentje krijgt. „Dat is inderdaad een overweging om de onderschei ding niet aan hem toe te ken nen". zei P. Reimer van het mi nisterie gisteren na de zitting van de Raad van State. Om hoeveel mogelijke aanvragers het zou gaan, weet hij niet. Rei mer geeft toe dat de toeken ning van de onderscheidingen voor de soldaten in Azië niet al tijd even consequent is ge beurd. In totaal 461 Nederlan ders hebben de onderscheiding ontvangen. Het is niet precies bekend waarom Van Schooten de on derscheiding niet heeft gekre gen. Er staat geen nadere moti vering in de beschikking uit 1953, en andere archiefstukken zijn in het niets verdwenen. Ambtenaren stellen dat de beschikking niet is te herzien zonder dat er nieuwe feiten op tafel komen. Marineofficier J. Rozenburg, die op persoonlijke titel, maar 'om een statement te maken' wel in uniform, bij de zitting aanwezig was, denkt daar heel anders over. „Ik heb de stukken ingezien, en ik ben ervan overtuigd dat Van Schooten in zijn recht staat. Hij heeft met gevaar voor eigen le ven verzetsdaden verricht, en dat is het criterium voor de toe kenning van een Verzetsster. Hij is een oorlogsheld. Kunstogen Een officier uit hetzelfde krijgs gevangenkamp droeg Van Schooten in '53 voor de Ver zetsster voor. De meccano had in het kamp zijn gouden hand jes goed gebruikt: hij maakte allerlei protheses voor gewonde soldaten. Kunstogen uit oude vliegtuigraampjes, gebitten van propeller-aluminium, en com plete scharnierende kunstlede maten. Een van die kunstbenen kreeg een hoogst illegale lading mee: een radio. Mede-gevange ne en matroos Toon de Reus sjouwde jarenlang met het ding tussen de nietsvermoedende Japanners rond. Die wisten wel dat er in het kamp een radio verstopt was, maar ze zijn er nooit achtergekomen waar. Van Schooten gaf de infor matie die hij van geallieerde zenders opving door aan de lei ding van de krijgsgevangenen. „De Reus en ik gingen samen naar de wc, poot eraf, luisteren. Buiten stonden er een paar op te letten of de jap er niet aan kwam, maar niemand wist aan wie ik de berichten doorgaf." Elke keer als Van Schooten zijn mond over zijn oorlogstijd opendoet, rolt er een spannend jongensboek uit. Zoals die keer. niet lang voordat hij krijgsge vangen werd genomen, dat Ja panse vliegtuigen de afgemeer de vliegtuigboten van zijn een heid bombardeerden. Hij redde met een motorboot dwars door het vijandelijke vuur heen een groot aantal drenkelingen. Weer terug aan wal kreeg hij tot zijn stomme verbazing streng arrest: een officier had hem na geroepen dat hij moest terug komen, omdat deze actie zijn dood zou kunnen worden. „Dat had ik niet gehoord, na tuurlijk". knipoogt Van Schooten. Uiteindelijk kreeg hij geen douw, maar een Bronzen Kruis voor deze actie. Niet lang daarna - 27 februa- Gerard van Schooten kreeg een hele rits onderscheidingen. Maar die ene, voor zijn verzetsdaden in een jappenkamp in Batavia, werd hem onthouden. foto loek zuyderduin ri. de dag dat hij 'sneuvelde' - zee en land, die eindigde in het werd hij uit de lucht geschoten, kamp. Hij en zijn maten Wat volgde was een barre tocht zwommen eerst 22 uur lang van honderden kilometers over voort, terwijl ze hun lekgescho- ten rubberboot met de gewon de piloot erin voor zich uit duwden. Die hield met de wan hoop van een Hansje Blinkers met twee vingers en een duim de gaten dicht. Toen de Neder landers na veel omzwervingen voet aan het vasteland van Java zetten, vielen ze al snel in han den van Bantammers. „We moesten ons uitkleden, en wer den vastgebonden met de kop achterover. Ze stonden al klaar om ons met een kapmes te onthoofden." Maar op het laatste moment besloten de Bantammers om hun gevange nen aan de Japanners te verko pen. Drie jaar later pas kwam Van Schooten uit het kamp, slechts 45 kilo zwaar. Onrecht Van Schooten kwam er naar ei gen zeggen pas een paar jaar geleden achter dat hij was voorgedragen voor de Verzets ster Oost-Azië, en dat die voor dracht was afgewezen. Van die beslissing snapt hij niets. Hij heeft een document in zijn be zit waaruit blijkt dat een ander voor zo n zelfde verzetsdaad de onderscheiding wel kreeg. Hem is dus onrecht aangedaan, vindt Van Schooten. en dat moet rechtgezet. De oorkonde die hij nog niet zo lang geleden kreeg, en waarop zijn verdien ste voor het verzet alsnog is vastgelegd, vindt hij geen ge noegdoening. „Ik kan zo'n stuk papier toch niet op mijn borst spelden." een auto gekocht en je en mooie, goedkope ver- ng afgesloten. Tenminste, 1. nk je. De verzekerings- met wie je een mondelin- T>raak had, komt echter mveel hogere rekening proppen. Je betaalt alleen [esproken bedrag, waarna zekeraar de polis opzegt, at? in een heleboel varia- n vraag kunnen zijn bij forie-examen voor het rij- Zijn er omstandigheden ondê ')e een auto mag hebben Ir dat die verzekerd is? Het 3rd is simpel: alleen wan- •rsef^et kentekenbewijs bij Ac sdienst voor het wegver- ebt laten schorsen, mag je «verzekerde auto in bezit In alle andere gevallen strafbaar, lajisrige Hillegomse die on- vvai met haar verzeke- M gent, kreeg dan ook giste- iilöe kantonrechtere. Ipi neen boete van 660 gul- Hjj 'gelegd. En zo verging het este mensen die gisteren "J et hekje van het kanton- «aan het Rapenburg ver en. (de 55-jarige Leidenaar. ™pel geval: hij had zijn üet verzekerd omdat hij "3h niet gebruikte. Dat verklaarde hij in ieder geval vo rig jaar nog tegenover de politie. Maar gisteren had hij ineens een ander verhaal. „Die auto was niet meer van mij. Ik had hem verkocht", vertelde hij voor de rechtbank. Van een verkla ring tegenover de politie kon hij zich niets herinneren. De offi cier van justitie vond het 'een zeer onaannemelijk verhaal'. „Dus ik sta te liegen", vertaalde de aangebrande verdachte de woorden van de officier in ge wone-mensentaal. Boete: 660 gulden. Flauwe actie Een 54-jarige Warmonder had geen auto, maar wel een berg onderdelen van een klassieke MG uit 1959. Toen hij de onder delen op zijn naam zette, kreeg hij een probleem: de toekomsti ge auto moest worden verze kerd of het kenteken moest worden geschorst, zo deelde rijksdienst voor het wegverkeer hem mee. Er gingen een paar weken overheen voordat hij de schorsing had geregeld, en on dertussen was er een controle gehouden. Dus moest ook de Warmonder voor het hekje ko men. Voor Oomen was dit een moeilijk geval dat om een wijs oordeel vroeg. Puur formeel ge zien was de man fout geweest, maar vanuit de rijksdienst ge zien was het ook wel een beetje een flauwe actie. Na alle papie ren eens goed te hebben beke ken, kwam de kantonrechter tot een Salomonsoordeel. „Ik deel de schade: 300 gulden boete." Een 32-jarige Noordwijkerhou- ter had op het moment dat hij bekeurd werd voor een onver zekerde auto helemaal geen au to. Dat wil zeggen: zijn wagen was in beslag genomen door de politie. „En de politie had tegen mij gezegd dat hij niet verze kerd hoefde te zijn zo lang hij bij hun stond", betoogde de man voor de rechtbank. Maar daar was Oomen het niet mee eens. De auto was dan wel in beslag genomen, het kenteken bewijs niet. „U had het kente ken dus kunnen laten schor sen wierp de rechter de ver dachte voor de voeten. Om nog maar eens te vertellen dat ieder een weet dat het hebben van een auto onlosmakelijk verbon den is met het afsluiten van een verzekering. Omdat de man al eens eerder was gepakt met een niet-verzekerde auto, viel de straf voor hem extra hoog uit: 825 gulden plus vier maanden het rijbewijs inleveren. „Waar kan ik in beroep gaan?" wilde de Noordwijkerhouter weten. Dat bleek gemakkelijk: trap op en melden bij de griffie. Ja, die auto stond wel op zijn naam. maar met de verzekering wilde hij niet lastig worden ge vallen. „Ik heb daar mijn men sen voor, en die betaal ik", was de kern van het verweer van een 63-jarige Leidse ondernemer- „Dat ik verantwoordelijk ben, dat kan ik onmogelijk volgen. Dat kan niet, dat bestaat niet." Maar dat kan dus wel. Oomen stuurde hem naar huis met een boete van 660 gulden. Ook een 25-jarige vrouw uit Mijdrecht dacht dat iemand voor haar de verzekering regel de. Haar ex-vriend zou alles ge regeld hebben, maar dat bleek niet het geval te zijn. Haar ex stond bij de verzekering bekend als alcoholist en wanbetaler, en om die reden kon niet alleen hij, maar ook zij geen verzeke ring meer krijgen. Alleen kwam de vrouw daar pas achter nadat ze had gebroken met 'die lui', zoals ze haar ex tegenover de edelachtbare afschilderde. De oorspronkelijke boete en de aanmaning waren bij haar ex terecht gekomen, en hadden haar nooit bereikt. „Dit is alles wat ik heb", snikte de vrouw met de oproep voor de recht zaak in de hand. Tegenover zo veel leed moest Oomen de hand wel even over het hart strijken. Hij deed de zaak af met de boe te die de vrouw in eerste instan tie gehad zou hebben: 440 gul den. Voor de nieuwe \riend van de Mijdrechtse ging dat echter nog lang niet ver genoeg. Ver wensingen mopperend verliet hij de zittingszaal, om op de gang achter de gesloten deur zijn hart op volle sterkte te luch ten. Binnen was goed te horen dat hij het allemaal maar een 'wanvertoning' vond. oegstgeest maarten keulemans Op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest is beroe ring ontstaan na het gedwongen vertrek van het hoofd van de internationale afdeling, conrector L. Timmermans. Twee dagen voor de jaarwisse ling kreeg Timmermans te horen dat hij uit zijn functie als afdelingshoofd zou worden gezet. Het schoolbestuur is met Timmermans, die bijna der tig jaar bij de school werkt, in gesprek over beëin- diging.van zijn dienstverband. 'Gebrek aan communicatie' en slechte mana gementskwaliteiten zijn er volgens een brief aan de ouderraad de reden van dat de oud-leraar na tuurkunde uit zijn functie is ontheven. Het zat er al aan te komen, legt voorzitter J. Hengeveld van het schoolbestuur, het zogeheten 'curatorium', uit. „Deze stap maakt deel uit van een permanent verbeteringsproces in de schoolleiding. Dat er daarbij soms mensen worden vervangen, is on vermijdelijk. Het gaat hier om het functioneren van een persoon over een langere periode. Op een gegeven moment zie je dingen gebeuren waarvan je als bestuur zegt: als we nu geen maat regelen nemen, komt dit de kwaliteit van het be stuur niet ten goede." Om wat voor 'dingen' het daarbij gaat, wil Hengeveld niet kwijt. „Er is in ie der geval niets ernstigs gebeurd." Een aantal collega's van Timmermans verwijt het curatorium juist een 'gebrek aan communi catie'. Niemand weet precies de reden van het vertrek van Timmermans. ,Als je geen goede re den geeft waarom iemand wordt weggestuurd, denkt de buitenwereld meteen dat het ergste aan de hand is. Iets met kinderen, iets met de boel belazeren." Een ander: „Het is erg onverwacht, en er is veel drukte over op school. Er doen aller lei geruchten de ronde. Maar wat er nu echt aan de hand is? We hebben er geen enkel zicht op." Bij directe collega's staat Timmermans niet be kend als iemand die slecht 'communiceert'.Ach, hij is een Drent, hij is nogal direct. Maar zo is Bert gewoon: heel open en rechtstreeks, en daardoor misschien wat minder politiek in z'n communi catie." Een ander: „Slechte communicatie? Nou, dat zou dan naar de ouders toe moeten zijn." Leden van de ouderraad zijn eveneens ver baasd. „Zelf heb ik nooit iets gemerkt van com municatieproblemen", aldus een van hen. „Ik be treur dan ook ten zeerste dat dit gebeurt. En ik ben niet de enige." Ook sommige leden van de ouderraad vinden dat het curatorium tekort is geschoten in de com municatie. „Ik ben blij te horen dat docenten dat ook vinden," wil een van hen wel kwijt. En een ander: „We hebben een zeer summiere brief ge had. met het absolute minimum aan woorden. Het gevolg is dat we absoluut niet kunnen beoor delen in hoeverre het conflict nu echt zo hoog opliep." Officieel heeft de ouderraad overigens nog geen mening over het geschil. „Er wordt ver deeld gereageerd", zegt voorzitter C. ten Broek. „De ins en outs hopen we binnenkort te horen. We zijn zo globaal geïnformeerd, dat we nog geen standpunt hebben. Timmermans zit momenteel met ziekteverlof thuis en heeft een advocaat in de arm genomen om zijn dreigende ontslag aan te vechten. De conrector noch zijn advocate willen commentaar geven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17