Zendmast tab op monument Vertraging dreigt voor sanering NAF-terrein Vriendenclub dealde onderling in verdovende middi» 'Wees trots op je tuinbouwgebied pli lis Tweehonderdveertig mensen azen op tien hui| Rijn Veenstreek EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS STERK IN PRIJS VERLAAGDE ARTIKELEN Oude panden ontsieren Rijm DINSDAG 19 JANUAR11999 DAG CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETAKI Brand op het nippertje voorkomen roelofarendsveenPersoneelsleden hebben gisteren op het nip pertje weten te voorkomen dat een winkel aan het Noordplein in Roelofarendsveen in brand vloog. Ze zagen omstreeks kwart voor tien rookontwikkeling komen uit de meterkast. Bij controle van de brandweer bleek er een begin van een brand te zijn. De schade bleef beperkt. Gaskachel en levensmiddelen gestolen alphen aan den run» Bij een inbraak in een bouwkeet bij de Ze- gerbaan in Alphen zijn levensmiddelen en een gaskachel gesto len. De inbraak werd gisteren ontdekt. Gisteren bleek ook dat in brekers uit een woning aan de Jeltje de Bosch Kemperstraat in Alphen vreemde valuta ter waarde van 500 gulden en een gou den ketting hadden gestolen. Inbrekers bezochten gisteren een woning aan de Vinkebuurt in Zwammerdam. Het is nog niet duidelijk wat ze hebben meegenomen. Celstraffen geëist tegen viertal uit Alkemade den haag/alkemade ivo pommerel Vier vrienden uit Oude Wetering en Roelofarendsveen stonden gisteren voor de rechtbank in Den Haag omdat ze worden verdacht van handel in ver dovende middelen. Zij maakten deel uit van een groep van ongeveer twintig vrienden en vriendinnen die elkaar on derling voorzagen van xtc, cocaïne en speed. Officier van justitie S. van der Kallen eiste 24 maanden cel. waarvan zes voorwaardelijk, tegen de 29-jarige hoofdpersoon uit Oude Wetering. De 22-jarige 'loopjongen' van de groep, uit Oude Wetering, zou acht maanden moeten zitten, waarvan de helft voor waardelijk. De andere twee zaten hier tussenin. De politie kwam de vier begin mei vorig jaar bij toeval op het spoor terwijl ze onderzoek deed naar handelaars in harddrugs. Een 'sneeuwbaleffect' leid de vervolgens naar de 29-jarige tech nisch directeur van een plaatselijk be drijfje. Zijn telefoon werd afgeluisterd en net toen hij een ruime voorraad xtc-pillen (800 stuks) in huis had, viel de politie binnen. Hij kocht de pillen in Amsterdam. Ook trof de politie drie hennepplanten bij hem aan en een kleine hoeveelheid cocaïne. Een 34-ja rige plaatsgenoot, die gisteren ook te rechtstond, was toen ook in de woning aanwezig. Een deel van de pillen, die de laatste van zijn vriend kocht, ver strekte hij weer aan anderen binnen de groep van twintig vrienden. Dezelfde avond pakte de politie ook een 27-jarige dakdekker uit Roelo farendsveen op. Hij was leverancier van kleine hoeveelheden speed voor de groep. Een 22-jarige jongen uit Ou de Wetering werd thuis opgepakt. Hij wordt ervan verdacht als loopjongen voor vrienden pillen te hebben ge kocht van de 34-jarige man uit Oude Wetering. De jongen ontkent dat hij met handel bezig is geweest, maar gaf toe dat hij in opdracht van anderen pillen kocht. Spijt De vier, die apart terechtstonden, had den allen spijt als haren op hun hoofd. Het was ze nooit om de winst van het re Ua renn ifals; handelen gegaan want zi ive8? de verdovende middelen kostprijs, slechts door aj ngbe den in het dorp. Alle vier ze zich pas de gevolgen i nn/ delen toen de politie aan van hen heeft zich nog a sCHo' waagd sinds hun aanhoi wéke en de zeven weken voorlo |en aj nis die daarop volgden. tfeke ten vroegen allen om dii er in plaats van gevangenissj De rechter doet op 1 spraak. Ger Loos nieuwe voorzitter WLTO oude wetering ivo pommerel Ger Loos moet zijn draai nog vinden. ,,Het wordt moeilijk om Jan Klein te evenaren", zegt hij bescheiden over zijn voor ganger. ,,Hij heeft me één tip meegegeven: 'Laat het maar op j je afkomen.' Dat is voorlopig het beste dat ik kan doen." De Oude Weteringer (45) wordt vanavond gekozen tot nieuwe voorzitter van de WLTO-afde ling Roelofarendsveen. Loos. die vier jaar in het be stuur van de WLTO zit, teelt sa men met zijn broer hyacinten en kerststerren aan het begin van De Baan. Hij neemt het roer over in spannende tijden. Herstructurering van de glas tuinbouwgebieden in de regio ligt in het verschiet. „Ik ben het wel eens met de herstructure ringsplannen, maar ik vind dat er te weinig ruimte wordt gebo den voor uitplaatsers. Volgens de plannen verdwijnt er meer tuinbouwgebied dan er elders voor terugkomt." „Ik ben het ook niet helemaal eens met de conclusie dat klei ne kwekers per definitie slecht lopende bedrijven zijn of geen toekomst hebben. Er is een aantal kwakkelende kleine kwe kerijen. maar er zijn er ook die op een klein stukje grond een prima bedrijf draaiend houden. Daarom denk ik dat we de tachtig-metemorm die de her structureerden hanteren (kas sen moeten minstens tachtig bij tachtig meter breed zijn om efficiënt en milieuvriendelijk te kweken - red.), moeten laten varen. Al helemaal omdat we in de Veender- en Lijkerpolder met van die hele brede sloten zitten die je niet zomaar even dempt voor uitbreiding." „Ik merk ook dat er veel jon geren zijn die het bedrijf willen overnemen en mede daarom denk ik dat het zeker geen aflo pende zaak hoeft te zijn voor kleine kwekers. Ik denk wel dat de kleinere kwekers steeds meer een specialisme moeten zoeken of moeten samenwer ken. Misschien is het ook een goed idee aan boomteelt te Eigenaar Hazerswoiidse watertoren gedupeerd Ger Loos neemt vanavond de voorzittershamer van de WLTO-Roelofarendsveen over van Jan Klein. foto annette lameijer gaan doen." De nieuwe WLTO-voorzitter wil er samen met de gemeente ook strenger op letten dat het tuinbouwgebied niet verder uiteenvalt. De laatste jaren hebben vooral in de Veender- en Lijkerpolder rijkelui her en der kwekerijen opgekocht. Niet om er te gaan kweken, maar om er te wonen. „Zo zie je steeds meer een vermenging ontstaan van woningen en tuinbouw. Tuinders die graag willen uitbreiden komen zo in de knel. Ik denk dat wij als WL TO hier de laatste jaren niet alert genoeg op zijn geweest." Uit alles blijkt dat de nieuwe voorzitter trots is op het tuin bouwgebied in Alkemade. „De ze sector moeten we met zijn allen toekomst geven. Als een kleine kweker het moeilijk heeft, dan zou die eigenlijk moeten plaatsmaken voor an deren die kunnen en willen uit breiden. Maar ik begrijp ook wel dat veel kwekers zich ge bonden voelen aan hun land. Misschien speelt er ook nog zo iets als familietrots mee. Som migen wonen en werken hier al generaties lang, dan neem je niet zomaar afscheid van je be drijf." Rijnwoude staat geen zendmasten toe op momumentale gebouwen. Ze ontsieren de panden te veel, oordeelt het gemeentebestuur. Het verzoek van het telecommunica tiebedrijf Dutchtone om een antenne te mogen plaatsen op de watertoren in Hazerswoude-Rijndijk, wijzen burge meester en wethouders dan ook af. Dit tot groot verdriet van de eigenaar F. Ernst van de watertoren voor wie de kolos zo langzamerhand een blok aan het been wordt. Ernst ook al in gesprek met Tel fort. Afgelopen vrijdag stond hij nog met negen mensen van dit bedrijf bovenop de toren. Eén antenne zou hem circa 6000 gulden per jaar opleveren. Ernst ligt overigens nog in de clinch met Hagenaar R. van Booma over het bezit van de watertoren. Van Booma kocht de toren, maar wil zich aan het koopcontract onttrekken. Ernst vermoedt dat hij aan het korste eind zal trekken. De gemeente Rijnwoude heeft Dutchtone inmiddels een sla; runwoude marieta kroft Ernst schrikt als hij van het col- legebesluit hoort. Met een paar antennes zou het voor de Ha- zerswoudenaar een stuk ge makkelijker worden om de to ren te exploiteren. „Zitten ze daar op het gemeentehuis om mensen te helpen of om men sen te pesten?", moppert hij. „Die gemeente moet dan zelf maar eens met ideeën komen wat of er met die toren moet ge beuren." Behalve met Dutchtone, was tijdelijk alternatief ners bedrijf mag een sen op de gei Koudekerk aan totdat er een del mast is waar hel kan maken. B en W hebben s ten dat er per woo ea één zendmast m; n bouwd. Alle gebni ner 1 tueel ook toekon ren' kers moeten daa nlSV kunnen. Een and: P heid is wat het a meeliften op hoog "ni1s bels. lrob De politiek heef ingestemd met ee hoge mast bij het rein in Benthut plekken die volger n Uljee eventueel komen zijn bij de j in Hazerswoude-t 'e buurt van het Benf™* in Hazerswoude- 30% Met uitzondering van boeken. RAF/Sony shop en cd's. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. 'Het is net of je een staatslot in handen hebt' de V rijnsaterwoude» ewout van der dussen De zaal van 't Schoolhuis in Rijnsaterwoude kon maar ter nauwernood de 240 bezoekers herbergen. Allemaal kwamen ze gisteren af op de informatie avond voor tien nog te bouwen woningen aan het Suijderbon in Rijnsaterwoude. Wethouder M. Dambrink noemde de opkomst verheu gend 'maar met een wrange bij smaak' omdat de geiheente niet meer mag bouwen. „Het is net of je een staatslot in handen hebt", merkte R. van Bekkum uit Rijnsaterwoude op. De 28-jarige die met zijn vrien din A. van Siegers al twee jaar uitkijkt naar een woning om sa men te kunnen gaan wonen, woont nu nog bij zijn ouders en hoopt in aanmerking te komen voor één van de huizen. Op het terrein van het voor malige tijdelijke gemeentehuis van Jacobswoude komen acht rijtjeswoningen en twee gescha kelde villa's. De villa's kosten ruim vijf ton. De prijzen van de andere woningen zijn door de gemeente bewust laag gehou den. Die woningen zijn zo 'uitge kleed' dat ze onder de 255.000 gulden konden blijven. Zo heb ben ze geen ligbad en geen tweede toilet. De ene hoekwo ning is een ton en de andere twee ton duurder omdat daar veel grond en water bijzit. Marktprijs Met de woningen kan niet wor den gespeculeerd. Volgens een aanwezige makelaar ligt de vrije marktprijs van een tussenwo ning op ongeveei den. Iemand die weer verkoopt ra centage aflopend v procent van de \vu meente betalen. Belangstellenden nog tot 1 februar. De gemeente wijs bruari toe. De eer in maart de grond i De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Het nieuwe stadshart voor Alphen aan den Rijn komt steeds dichterbij. De voorbereidingen zijn achter de rug; het werk gaat nu beginnen. De architecten maken hun ontwerpen bekend, de grond wordt bouwrijp ge maakt en de wethouders hebben 'de eerste paal' al in hun agenda's genoteerd. In een serie van negen afleve ringen belichten we alle kanten van het oude en nieu we stadshart, pand voor pand. In de slotaflevering be kijken we Alphen vanaf de Rijn, de spil waar het Mas- terplan om draait. Aan de achterkant van panden is tot nu toe niet veel aandacht besteed. Daar komt, als het aan Meerstadt ligt, verandering in. foto m "8 den haag/alphen hans jacobs De Raad van State beslist vol gende week of de sanering van de vervuilde grond op het ter rein van de voormalige Neder landse Asfaltfabriek (NAF) aan de Prins Hendrikstraat in Al phen kan beginnen. De kans is groot dat de raad het licht op rood zet, zo bleek gisteren tij dens een zitting in Den Haag. Niet vanwege de tegen de grondsanering ingebrachte be zwaren, maar vanwege een mo gelijke procedurefout. De Alphense ingenieur M. Woerlee vindt dat de schoonmaakpiannen voor het al jaren braakliggende terrein niet ver genoeg gaan. Alles moet worden afgegraven. Alleen dan is het geschikt en veilig voor ge plande bouw van woningen. Woerlee hield gisteren voor staatsraad Bakker een technisch betoog. Op de vraag van de rechter waarom hij wél en an dere deskundigen géén gelijk hebben, moest de Alphenaar echter het antwoord schuldig blijven. Gemeente en provincie zijn niet over één nacht ijs gegaan. Technisch ambtenaar Van der Ham maakte namens Zuid-Hol land duidelijk dat volgens de wettelijke voorschriften de vuile grond 'slechts' hoeft te worden afgedekt en geïsoleerd. De inge nieursbureaus Oranjewoud en NMB Milieu, die om advies zijn gevraagd, delen die mening. Al phen wil echter meer zekerheid en betaalt bij zodat nu toch tachtig procent van de grond wordt verwijderd. Alles bij el kaar kost dit zo'n tien miljoen gulden. Totale sanering kost ruim twee keer zo veel. Rechter Bakker leek uiteinde lijk wel overtuigd van het gelijk van gemeente en provincie. Hij betwijfelt echter of gedeputeer de staten de wet juist hebben toegepast. Het gaat daarbij meer om jurisprudentie dan om een fout van de provincie. Die is verantwoordelijk is voor het op ruimen van de grond, maar heeft een deel van de werk zaamheden uitbesteed aan de gemeente. De rechter weet nu niet of daarmee ook de bevoegdheid is overgedragen. Als de wettelijke basis onder het besluit wegvalt moet er een nieuwe procedure beginnen, hetgeen tot fikse ver traging of zelfs tot afstel van het project kan leiden. Alphen had vorig jaar al met de sanering en de woningbouw willen begin nen. „Ik weet niet of we dan nog wel genoeg geld kunnen bijleg gen", zei een lichtelijk aangesla gen en geschrokken R. Jonge man na afloop namens Alphen. Het resultaat is dan dat de grond helemaal niet wordt afge graven en er feitelijk minder ge beurt dan Woerlee eist. Ver achter ons straalt de felle winterzon boven molen De Eendracht in Gouwsluis. We va ren stroomafwaarts op de Oude Rijn richting het centrum van Alphen. Schitterende winter plaatjes trekken aan ons voor bij: een oud wijnpakhuis langs de Prins Hendrikstraat, opge knapt en verbouwd tot apparte mentencomplex, in oude stijl opgetrokken nieuwbouw tussen oude panden en de villa's in het besneeuwde Park Rijnstroom. Dat is geen toekomstmuziek, maar werkelijkheid op een witte winterdag in Nederland. De toekomstdroom van stadshart wethouder D. van der Veen Meerstadt is dat de oude troep die de mooie plekjes met elkaar verbindt, ooit ook het fotografe ren waard zijn. Want de lege panden die letterlijk op instor ten staan ontsieren de Rijnka des in het centrum. Evenals de (op- en) aanbouwen die tegen de oorspronkelijke panden in de Prins Hendrikstraat zijn ge bouwd. Wat honderd jaar gele den de tuin van een statig woonhuis of winkelpand is ge weest, is verworden tot een terassenplateau van golfplaten en verrot hout. Stalen afvoerpij pen strijden er om het beste uit zicht. „Dat komt doordat het water vroeger onbelangrijk was", merkt brigadier Cor Borst op, terwijl hij de boot van de water- politie traag door de rivier stuurt. „Toen werd alle bebou wing op de straatkant gericht. Als er nu iets wordt gebouwd, maken ze er juist aan de water kant iets leuks van." Het woon-/winkelcomplex bij de Swaenswijkbrug bijvoor beeld, dat vinden Borst en zijn collega, hoofdagent Jan van Dijk, nou aardig. De Rijnkade naast de Alphense brug trou wens ook. De ouderwetse straatlantaarns en de horeca in historische panden zijn een lust voor het oog. In tegenstelling tot de overzijde, waar het lang gerekte gebouw van stichting Zorgwijzer de Prins Clauskade ontsiert. Terwijl juist deze kade de wan delboulevard van het nieuwe stadscentrum moet worden. Het uitzicht vanaf de boulevard op het oude pand van bakkerij Jac. van Vliet, met de hijsbalk boven de grote laaddeur, toont een karakteristiek stukje van Al phen, als handelscentrum aan het water. De berg afval achter de blinde muren van tapijtwin kel Hage en buitencentrum Hengelsport ook, maar dan in negatieve zin. Het troosteloze uitzicht is spijtig voor de bewoners die hun blik wél op het water richten, vindt Borst. „De mensen in de dure nieuwbouwwijkjes zitten altijd naar de troep van hun overbu ren te kijken. Die gebruiken hun tuinen ails opslagplaats voor rot zooi." Ook wethouder D. Van der Veen Meerstadt zou het liever anders zien. Aan de hand van de ma quette in het informatiecen trum van het stadskantoor toont hij de geplande verbete ringen in het Masterplan. Het omloopkanaal wordt in ou de glorie hersteld. Vanaf de plek waar het kanaal bij de Hofbrug op de Rijn uitkomt moet even eens een boulevard komen naar de Alphense brug. De zomerse terrassen van de cafés naast de brug zijn daartoe een aanzet. De wethouder realiseert zich dat echter ook op deze plek het uitzicht veel te wensen overlaat. „Je kijkt tegen de achterkant van de Raadhuisstraat aan", verzucht hij. „We proberen de mensen daar. in goed overleg, hun panden te laten renove ren." Verder hoopt hij dat bedrijven die in de Raadhuisstraat, de Hooftstraat en de Prins Hen drikstraat uit hun jasje groeien, de overstap maken naar het nieuw te bouwen winkelhart op de Hoge Zijde. In d; f de panden kunnen y boetiekjes komen,! daar een aantrekke! gebied ontstaat. Door de vijfde bruf wordt het mogelijk boulevards en wiiü bewandelen, zonde dezelfde route te m vendien ontstaat ei voor voetgangers e: S(j. 'doorkijkje', zegt de Vanaf het Thorbed het een blik op hei meentehuis in hetl ter Visserpark. Inderdaad een ook de mannen vat politie toegeven tfl boot het doorkijkje het besneeuwde oplicht. Met de rugï^j naar de afvalstortp let ter ons, is Alphen hi lt£ zo'n zeven secondef mooiste stad. saskia buitelaar at?

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16