Vindingrijke voorwerpen uit Afrika 1 MV af&caytsa/ -f- Winkels hangen vol met wollen kleding Trends DINSDAG 19 JANUARI 1999 MACHTE LD LEISTRA Wollen kleding gaat het dit jaar helemaal maken. Die po pulariteit is mede te danken aan nieuwe ontwikkelingen. Wol wordt tegenwoordig vaak gemengd met bijvoorbeeld ly cra of katoen. Dat verhoogt het draagcomfort. Ook kun nen veel wollen truien tegen woordig in de machine wor den gewassen. De voordelen van wol boven synthetisch materiaal zijn le gio. Allereerst is wol isolerend en ademend. Het beschermt tegen de kou, maar ook tegen de warmte. Ook is het product waterafstotend en heeft het vermogen om veertig procent van zijn eigen gewicht aan vocht op te nemen, voordat het nat aanvoelt. Ideaal voor de wintersport dus. Deze win ter verschenen al de eerste skiërs op de piste in dikke grofgebreide wollen truien met authentieke Noorse mo tieven, in plaats van ski-jacks in flitsende kleuren. Wol is tevens vuil afstotend en brandwerend. Directeur Fons Westendorp van The Wool- mark Company, het bedrijf van het bekende wolmerkje, noemt nog een ander belang rijk voordeel: wol is nog nooit zo goedkoop geweest Grond stoffen als wol en katoen zit ten op dit ogenblik in het eco nomisch verdomhoekje. De wolboeren klagen dan ook steen en been. Zij krijgen niet genoeg geld voor hun wol. Voor de consument is dat dus alleen maar guns dg. De prijs van wol is nu relarief zeer laag en daardoor is het voor een bredere groep bereikbaar. Wat woltrends betreft is er een duidelijke tweedeling: sportief en chique. De chiquere stro ming onderscheidt zich weer in de geweven wollen stoffen en de zogenoemde 'knitwear', de breisels. Van geweven wol len stof zijn tegenwoordig enorm veel variëteiten op de markt, voor zowel zomer als winter. Van zwaar krijtstreep herenkostuum tot flinterdun (lightwool) rokje of shirt. Ook de breisels doen tegenwoordig flinterdun, bijna kantachtige aan. Door de merinowol (de fijnste kwaliteit wol afkomstig van het Australische merino- schaap) met lycra, mohair of zijde te mengen ontstaan transparante, superzachte stoffen. De sportieve trend wordt ge zet door de al eerder genoem de grof gebreide truien, spen cers en cabans (vesten). Veelal geïnspireerd op de echte Noorse truien met bijbeho rende folkloristische motieven met elanden en jacquard-fi guurtjes. Ook grove strepen en ruiten zijn helemaal in. De kleuren moeten een beetje verwassen zijn. Voor deze breisels wordt veelal de grove re wol van Nieuw-Zeelandse en Britse schapen gebruikt. Nieuw in deze trend is het 'hand made'-uiterlijk van de kleding. Een onregelmatige grove ribbelstructuur, onafge werkte naden die het liefst nog aan de buitenkant zitten en grote opgestikte zakken. Het ziet er uit alsof je het zelf gebreid hebt. Handgemaakt dus, maar wel kant-en-klaar te koop, want voor het echte au thentieke met de hand breien zijn nog maar weinig mensen te porren. Begin jaren tachtig beleefde het breien een korte, maar heftige opleving. Ieder zichzelf respecterend trend volger liep in een trui van ei gen, moeders of oma's hand. Dat we nu met zijn allen de breipennen weer ter hand zul len nemen, is volgens Westen dorp niet echt reëel: Het 'hand made'-uiterlijk is een ontzet tend grote trend op dit mo ment, maar daar blijft het bij. Het met de hand breien is geen gepasseerd station, er wordt hier en daar nog wel in noeste huisvlijt een bol wol tot trui gebreid, maar zoals het beginjaren tachtig was, dat zal niet meer terugkomen. P u Z Z E L 123456789 10 Anagram Op elke verticale van vijf en een van den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is inge- letters in de vet omlijnde kolom een 1. Pluim - inwendig orgaan - opleving; 2. vis - hemelgeest - vreemde taal; 3. lattenkist - toegangsbewijs - goudgewicht; 4. turfland - herrie - omhakken; 5. Europeaan - schaden - griezel; 6. lied - angst - omgeslagen rand v.e. kraag; 7. bevlieging - rijzing v.h. zeewater bij eb - modder; 8. dokter - herfstbloem - aanhouding; 9. broedplaats - gezondheid - stad in Frankrijk; 10. middelpunt - graan - duister. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Wrak; 4. baak; 7. heler; 9. ei; 10. iel; 11. zo; 13. zoo; 14. deel; 17. eens; 18. oir; 19. staf; 21. eter; 24. tel; 26. er; 27. van; 29. eg; 30. reder; 32. neer; 33. taal. Verticaal: 1. Woerd; 2. ah; 3. kei; 4. bel; 5. ar; 6. kroos; 8. Let; 11. zonde; 12.be; 13. ze; 15. ester: 16. lof; 17. ere; 19. steen; 20. al; 22. te; 23. regel; 25. bad; 27. ver; 28. net; 30. re; 31. ra. R I P Af, Af, Af Af, Af S f /.'jatt yyfl h i/j£a/7- z'm =r\ AO/v^> MV xp f1 TOM POES Heer Bommel en de Killers Heer Bommel volgde zijn bezoekster tot het tuinhek en keek haar bekom merd na, toen ze in de duisternis verdween. ,,Bah", prevelde hij. ,,Zo is er altijd wat. Men kan een heer ook nooit met rust laten. Nu moet ik weer achter tijdsbesteding aan, ter wijl ik het al moeilijk genoeg heb met mijn eigen vrije tijd, als iemand begrijpt wat ik bedoel. Wat moet ik nu eigenlijk doen? Een deskundige opzoeken, zei de burgemeester. Maar die dame vond dat ik zelf een deskundige was en dan hoef ik dus niet verder te zoeken. En toch..." Op dat moment werd hij in zijn gedach- tengang gestoord door de nadering van Tom Poes, die met een bundeltje aan een stok de weg afkwam. ,,Zo, jonge vriend", zei heer Ollie. „Waar ga je heen?" „Op reis", zei Tom Poes. „Er is hier weinig te beleven - en het najaar is een goede tijd voor avonturen." „Welja", hernam heer Bommel knorrig. „Dat doet maar alsof er geen zorgen zijn. Te veel vrije tijd, dat is het." „Waarom te veel?" vroeg Tom Poes verrast. „Vrije tijd kan je nooit genoeg hebben, vind ik. En in de herfst..." „Ja, ja", vervolgde heer Ollie, die zijn eigen gedachten volgde. „Ik vraag me af of jij wel op gepaste wijze ontspant. Want daar gaat het om: gepaste ont spanning! Ik overweeg om daar een vraaggesprek over te houden voor de televisie." In de fitting zitten een paar tanden die zich vastbijten in de ingesl fl.e.r' ken buis. foto Nieuwe en praktische gereedschappen hebben ervoor gezorj dat allerlei klussen de laatste jaren veel sneller en eenvoudig! te klaren zijn. Een goed voorbeeld van deze ontwikkeling is d zogenoemde push-fit fitting, waarmee buizen vrij makkelijk elkaar zijn te verbinden. Het is slechts een kwestie van leidin in een fitting steken, zonder dat daar gereedschap aan re pas komt. Een karwei van hooguit enkele seconden. De achillesh j!ic, bij zulke push-fit exemplaren is de degelijkheid. De fabrikant* van Tectite fittingen echter geeft de garantie dat er bij een go verbinding geen lekken optreden, omdat de buizen mechanj worden vergrendeld. De Tectite fittingen zijn te koop in ver- lingen met een aftap. Een eenvoudige, rechte fitting kost bijn vijf gulden. Info: Jac. Lowie Zoon BV, Baarn, 035 - 5415951 Reinigingsdoekjes Doe-het-zelvers maken vuile handen. Als water en zeep niet helpen zijn er krachtiger mid delen. Nieuw zijn de reini gingsdoekjes Kimtuf, die hardnekkige vuilresten als vet, motorolie, drukinkt of verf aan kunnen. Ze zitten in een plas tic bus, waar ze een voor een uitgetrokken moeten worden. De doekjes zijn gemaakt van dubbele weefsels, die het vi losmaken en direct opnemi Hoewel ze reukloos zijn, be vatten ze wel vochtinbreng om ruwe klushanden weer aangenaam glad te maken. luxe zit 'm ook in de prijs: verpakking van zes bussen met vijftig doekjes kost zo'i 150 gulden. Info: Kimberly- Clark. Ede, 0318 - 697697. Aluminium-lamp Aluminium is dé trend van het moment. De alufninium laag- volt halogeenverlichting Rovo van Steng Licht biedt ook nog een technisch snufje. Dank zij het hoge geleidende vermo gen leidt het materiaal.de stroom zonder kabel naar het lampje. In het plafondplaatje van het armatuur zit een aan sluiting - via de trafo - op het net. De kop van het armatuur is horizontaal ongeveer 300 en verticaal ongeveer 360 gradi draaibaar. De stang heeft et diameter van 8 mm en is ra een dopmoer beveiligd uit het stopcontact trekkea Het armatuur is geschikt vo een koudlicht halogeenlam| van maximaal 75W met be schermglas. Er zijn stangen uiteenlopende lengten en kleuren: vanaf 286,50 guide) Info: Steng Licht Nederland Amsterdam, 020 - 625 64 55 J senl Proj is b Nieuw in de populaire afde ling gereedschap-in-zakfor- maat is de tien centimeter lan ge, roestvrij stalen Multimax- Pro. Er zitten veertien stukjes gereedschap in, zoals messen met en zonder kartelrand, een draadsnijder, vijl, nijptang, zaag en schroevendraaier. Bo vendien zitten er op de uit klapbare heften twee llnealefi U5 de ene geeft de afstand weer in inches en de andere meet in centimeters. Het minihutp je kost ongeyeer 160 gulden. Info: CooperTools, Emmen, 0591 - 667500. Een schort gemaakt van een vuilniszak en plastic tape foto cpd Wat ze aantroffen in de Europe se depots verbaasde ook het personeel van de betreffende musea. Van der Pas: „Veel voorwerpen liggen er al hon derd jaar opgeslagen. Vooral het museum in München heeft veel in huis, maar niet de mo gelijkheid om deze objecten eens een keer goed te laten zien. Duitse musea hebben doorgaans niet zoveel geld om een mooie tentoon stelling te organiseren." Veel Afrikaanse objecten zijn destijds door (wereld)reizigers mee naar Europa genomen. Een van hen was de Duitse prinses Theresa van Beieren, die in de 19de eeuw in haar eentje er op uit trok en van alles en nog wat verzamelde. „Een zeer opzienbarende dame", zegt Van der Pas. De eerste Europeanen arriveer den in Afrika rond 1500. Hun komst had gro te invloed op de productie van gebruiksvoorwerpen. Op de tentoonstelling in de Kunsthal zijn bijvoorbeeld pijpen te zien die duidelijk een link hebben met de Goudse pijp en met die uit het Duitse Ulm. De Afrika nen gingen ze namaken, toen ze in contact kwamen met Eu ropese pijptabak. Ook traditio nele Afrikaanse voorwerpen veranderden door de kennis making met andere culturen. Zelfs de grote jongens uit de wereld van de haute couture zien sinds enkele jaren brood in de Afrikaanse ambachtskuns ten. Onder de naam 'fashion ju- welry' maken ze in opdracht van de couturiers (halssiera den die de modellen dragen tij dens de grote shows in onder meer Parijs. „Ze zijn onder meer verkocht aan Dior," weet Van der Pas. Ook de schalen van telefoon draad, een voorbeeld van gede gen vlechtwerk, gaan inmiddels de wereld over. De samenstel lers hebben verder de hand we ten te leggen op een collectie oorpluggen, een typische uiting van de Zulu-identiteit. De hui dige generatie oorpluggen ogen uiterst modern. Zo zijn er oor pluggen te zien met afbeeldin gen van verkeerslichten en een zonneteken, dat duidelijk is ge- inspireerd door de 'Sunbeam shoepolish'. Tijdens hun Afrikaanse reizen valt het tweetal steeds weer de vindingrijkheid op, waarmee de bevolking aan zijn gebruiks voorwerpen komt. Van der Pas: „De mensen zijn zo inventief. Wat ze ook vinden: ze maken er wat van." Vormen van verandering, etno design uit zuidelijk Afrika. Van 19 december t/m 25 april '99 in de Kunsthal Rotter dam. Hoe armer de mens, hoe vin dingrijker hij wordt. Kinderen die niet opgroeien in de wereld van Nintendo en Teletubbies maken van een leeg blikje Co- caCola en wat ijzerdraad him eigen speelgoed. En zo creatief als kinderen zijn, zo handig zijn ook hun ouders. Over die vin dingrijkheid gaat de expositie 'Vormen van verandering' die momenteel is te zien in de Rot terdamse Kunsthal. Een ten toonstelling met etno design van mensen uit zuidelijk Afrika, samengesteld door Afrika-spe- cialisten Kathv van der Pas en Steven van de Raadt. Een van de aardigste voorbeel den is wellicht de staf van een Afrikaan die zijn waardigheids- symbool heeft bekleed met ou de fietsreflectoren. Of de mand jes van gekleurd telefoondraad, die de makers (zo gaat het ver haal) eigenhandig uit de grond hebben getrokken. Maar ook de staatsieketting van Britse uni- formknoopjes mag er zijn. Van der Pas en partner Van de Raadt zijn gespecialiseerd in Afrikaanse kunst. De Kunsthal vroeg hen een grote tentoon stelling samen te stellen van et no design uit zuidelijk Afrika. Vervolgens is het tweetal een groot aantal Europese musea ingedoken, op zoek naar bruik baar materiaal. De expositie Vormen van verandering' om vat vele persoonlijke objecten van een groot aantal Afrikanen. Er zijn onder meer koninklijke neksteunen, waardigheidssta ven (al dan niet met reflecto ren), ceremoniële kledingstuk ken, schilden, sieraden, hoe den, pijpen, poppen en scha len. Er zijn snuifdoosjes die zijn gemaakt uit een mengsel van bloed, darmen en kalebas, een ketting van plastic injectiehul zen en staatsiekettingen met al le mogelijke (vreemdsoorti ge) versieringen. Om dit alles bijeen te krijgen heeft het tweetal een be roep gedaan op particuliere verzamelaars en musea in onder meer En geland, Zwit serland, Duits land, België en Zuid-Afrika, evenals op het Volkenkundig Museum in Rotter dam en het Museon in Den Haag. Maan den hebben ze doorge bracht in de depots van deze instellingen, op zoek naar bijzondere persoonlijke objecten uit Namibië, Zimbab we, Mozambique, Botswana, Angola en Zuid-Afrika. Een mandje, gevlochten van gekleurd telefoondraad.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10