Leidsch Dagblad Harde aanpak geweld tegen agent De laagste nominale premie van Nederland? rajicek wint, Corretja ngs rand van de afgrond 3 asketbalsters Leiderdorp i ongeval met schrik vrij ud-LD-redacteur J. de Groot overleden Zorg en Zekerheid Leraren Zuid-Nederland starten estafettestaking ISTEESSEE'TïOE emiddelingspoging Jemenitische eiders in ontvoering Nederlanders NAVO dreigt na bloedbad Racak TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. IR- I Z^fjDAG 18 JANUARI 1999 ENli :hillen u-rli. OPGERICHT 1 MAART 1860 Iesprek van de Dag Vlaams afbraakbeleid treft nu ook paardenfokker Melchior Economie Kerk en Samenleving Spaarders slepen 6 Spaarbeleg voor de rechter iard Krajicek in actie tegen de Marokkaan Hicham Arazi. foto anp paul vreeker \ustralian Open 1999 is Wijd open. Door de ab- (ievan Pete Sampras zijn io kanshebbers op de :ge. Hoewel hij zelf It van niet, is de als ne tte geplaatste Richard icek er daar één van. Hij in sterk met winst tegen tarokkaan Hicham Arazi. als eerste geplaatste Mar- tïuclilJl0 Ri°s heeft zich terugge zien uit het toernooi van- •eeen mgblessure. De als Jaapk jede geplaatste Alex Corre- 1 ka is ook een favoriet, maar en w ir hem ging het grand i-boek op de openings- bijna al weer dicht. Spaanse wereldkampioen snapte tegen Takao Suzu- an de uitschakeling. In de vierde set serveerde de Japan ner op 5-4 voor de partij. De Nederlanders presteerden in Melbourne wisselend. Naast Krajicek plaatste ook Paul Haarhuis zich gemakkelijk voor de volgende ronde. Hij won van de Australiër Teb- butt. Bij de vrouwen ging Se- da Noorlander naar de twee de ronde ten koste van landT genote Miriam Oremans. Twee Nederlanders kunnen na één ronde het vliegtuig naar huis pakken. Qualifier Edwin Kempes verloor kans loos van de Australiër Ilie en ook John van Lottum moest in zijn wedstrijd tegen de Zweed Norman het onderspit delven. j^| t basketbalduel JoliyJum- rs - BV Leiderdorp werd wk erdagavond een bizar ge- ht. Slechts vijf speelsters Ie het team van Leider- p, de nummer twee van eredivisie, dat op winst -^1 kaf te stevenen maar in de 11 itste seconde een 63-64 orsprong uit handen werd rukt. s na afloop kreeg het uit Iveld geslagen vijftal te ho- ,gp!4 i waarom vergeefs was ge- cht op de drie ontbreken- speelsters Marianne vens" huit, Sandra Wagemaker Mariska van Zegveld, pch Martin Feitsma en «"fout Ed de Kier. De auto arin de vijf op weg waren arTubbergen, was via de in Duitsland beland en ar betrokken geraakt bij verkeersongeluk, ennelijk hebben we in de een afslag gemist. Bij een poging om te keren bij een afrit werden we aangere den", aldus Feitsma. „Twee van onze speelsters, Sandra Wagemaker en de zwangere Marianne Schuit, zijn voor de zekerheid naar het ziekenhuis van Nordhorn vervoerd. Na onderzoek mochten ze naar huis." Dat'gold ook voor het jonge Duitse stel, dat in de auto zat waarmee ze de aan rijding hadden. Tijdens de wedstrijd waren de vijf speelsters die pro bleemloos Tubbergen had den bereikt nog onkundig van hetgeen zich even over de grens had afgespeeld. Op aandrang van de arbiters wa ren ze aan de wedstrijd be gonnen. Jinga Gosschalk was na de gemiste winstkans bui ten zinnen. „We willen dat de' wedstrijd wordt overge speeld, met een coach erbij", was haar standpunt. Feitsma zei gisteravond daar nog niet over te hebben nagedacht. ijn woonplaats Leiderdorp isteren oud-Leidsch Dag- i-redacteur S.j. de Groot .jg rieden. Hij is bij deze krant "I 1974 tot 1989 redacteur lelijk leven geweest. De otis 71 jaar geworden. Jj ijn journalistieke carrière H on vlak na de bevrijding. Hij ■ftte korte tijd voor de Leidse ie van de Nieuwe Nederlan- lijfblad van de leden van de iS,wptelijk Historische Unie. ma volgde de overstap naar protestants-christelijke Geestelijken goed in kleren voor de paus Cultuur en'Kunst Jazz marathon: weinig jazz, veel pop Veel incidenten op avond van stille tocht in Gorinchem Tijdens de stille tocht door Gorinchem hielden de deelnemers bloemen omhoog om zo afscheid te nemen van de twee omgebrachte meisjes. De Politie Hollands Midden wil op korte termijn meer mogelijkheden krijgen om geweld van burgers tegen agenten te bestrijden. De korpsleiding werkt hard aan een protocol, dat bij de korpsen Haaglanden en Amster dam-Amstelland al wordt gevoerd. ,,Het plan voor Hol lands-Midden is nog niet klaar. Maar onderdeel is in ie der geval een fors recherche-onderzoek na een incident. Doel is om de daders direct op te pakken en via snel recht te straffen", zegt woordvoerder F. Vergeer. ring bij verscheidene inciden ten vijf politieagenten lichtge- LEIDEN ANNET VAN AARSEN Nieuwe Leidse Courant. Daar bleef hij 28 jaar aan verbonden, eerst als verslaggever, later als chef der redactie. Toen die krant werd opgeheven, maakte hij de overstap naar het LD. S.J. de Groot was een aimabe le en integere journalist. Hij fungeerde vaak als geweten van de krant. Zuiverheid in het journalistieke handwerk be hoorde voorop te staan. Pagina Leiden: 'De dienaar gaat, het Woord blijft' De politie besloot onlangs wond raakten. De noodzaak strengere regels in te voeren, van een dergelijk protocol werd nadat bij de oud- en nieuwvie- afgelopen weekeinde opnieuw Belangrijke mededeling voor ziekenfondsverzekerden Dat wil toch iedereen Het nominale deel van de ziekenfondspremie is verhoogd. Dat is bekend. Maar de nominale premie van Zorg en Zekerheid blijft de laagste van Nederland. Ook profiteren' Stap nog vóór 1 maart aanstaande over. Meer informatie? Bel: (071) 5 357 575 (tijdens kantooruren). duidelijk. Bij twee gewelddadi ge incidenten - in Leiden en in Waddinxveen - werden politie mensen in het nauw gedreven. In Leiden liep zaterdagnacht een feest bij een hockeyclub aan de Van Vollenhovekade da nig uit de hand. De organisatie van het feest schakelde de poli tie in nadat er binnen wat ru zies en schermutselingen wa ren geweest en beschonken feestvierders niet wilden ver trekken. Toen de politie, met een man of tien ter plaatse, de aanwezigen sommeerden het terrein te verlaten, keerde een groep mensen zich tegen de agenten. Bij de schermutselin gen die vervolgens ontstonden, liep een agent een forse blessu re aan het scheenbeen op. De politie zette een politiehond in waarna de rust weerkeerde. Drie jongens uit Leiderdorp - twee van 17 en een van 18 jaar - werden aangehouden, maar de belager van de gewonde politie man wist te ontkomen. Ook in Waddinxveen ging het zaterdagnacht mis. Daar ont stond een massale vechtpartij nadat de politie vier verdachten wilden aanhouden. Daarbij lie- DEN HAAG ANP In Limburg en Noord-Brabant hebben vandaag duizenden le raren het werk neergelegd. Ze staken omdat ze vinden dat mi nister Hermans van onderwijs hen onvoldoende loonsverho ging biedt. Met de acties in Zuid-Nederland is het start schot gegeven voor estafettesta kingen in het hele land. Het on derwijspersoneel legt steeds in een andere regio het werk voor een dag neer. Vandaag komen de stakende leraren bijeen in de Brabanthallen in Den Bosch. Morgen zijn er acties in Gronin gen, Friesland en Drenthe. Woensdag volgen Zeeland en Zuid-Holland. Donderdag zijn de leraren in Noord-Holland en Utrecht aan de beurt. Vrijdag Pagina 5: 'Niemand zou klagen als we alleen les hoefden te ge ven', Leraar ligt iets achter met zijn salaris Wegens een schimmelinfectie is de bibliotheek van Museum Boerhaave tijdelijk gesloten. Opsporing bezocht Museum Boerhaave Leiden foto gpd phil nijhuis pen enkele agenten rake klap pen op. Ook in het Limburgse en Bra bantse uitgaansleven had juist op de avond van de massale be toging tegen straatgeweld in Gorinchem, een groot aantal vechtpartijen plaats. Daarbij vielen bijna twintig gewonden. De politie arresteerde op ver schillende plaatsen in totaal acht geweldplegers. Pagina 3: Mensen gevraagd om de vrede te leren Pagina Leiden: Leiden maakt gewelddadig weekeinde door 'CD koopt weer handtekeningen LEIDEN HERMAN JOUSTRA D. Meijer van de Centrumde mocraten heeft opnieuw tegen betaling mensen geronseld om een handtekening onder de kieslijst van zijn partij te zetten. Gemeenteraadslid A. Geertse- ma van de WD zegt dat vorige week met eigen ogen te hebben gezien. Elke partij heeft mini maal dertig van die handteke ningen nodig om in het Leidse kiesdistrict mee te kunnen doen aan de komende staten verkiezingen. Geertsema zag dat Meijer minstens 25 gulden per persoon betaalde. Volgens gemeentewoordvoerder H. Fase is ronselen van handtekeningen niet strafbaar. Meijer was van ochtend niet bereikbaar. LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Swingen tijdens de Leidse Blues Jazzweek Zie aanbieding elders in de krant HET WOORD IS AAN Voltaire Succes is altijd een kind van durf geweest. nu eb dan- reéèn x 779° 5770 276° 70% 50% 20% 10% 10% 40% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag Kerk en Samenleving .16,27 6,8 2 RTV/programma's15 Sport17 t/m 25 Strips12 Uitgaan26 Extra directeur voor jubilerend Keukenhof De directie van de Keukenhof is uitgebreid met Johan Troelstra. De 38-jarige Hooglander, die de afgelopen jaren deel uitmaakte van de directie van Dierenpark Amersfoort, neemt in Lisse 'be heer en exploitatie' voor zijn re kening. Hij heeft bedrijfsecono mie gestudeerd in Groningen. Henk Koster blijft als directeur 'vormgeving' verantwoordelijk voor het ontwerpen en de uit voering van de tentoonstellin gen. De 50-jarige Keukenhof heeft voor een tweekoppige directie gekozen om 'beter te kunnen inspelen op de wensen van de steeds meer eisende consu menten'. Dat heeft al geresul teerd in uitbreiding van het ter rein en een tweede periode (in de nazomer) waarin het park is Zegels plakken voor crematie van huisdier DRIEBERGEN GPD Spaaracties voor servies of theedoeken hebben er een op vallend broertje bij: in dieren winkels kan nu worden ge spaard voor de crematie van hond, kat of kanarie. De spaar actie wordt gehouden in 120 dierenwinkels in Nederland, aangesloten bij de inkooporga nisatie Discus. Bij elke aankoop voor 12,50 gulden krijgt de klant een spaarzegel. Heeft de klant voldoende volle kaarten dan geeft dat recht op crematie van het huisdier. Het duurt overigens wel even voor het zo ver is. Om een hond van vier ki lo te kunnen laten cremeren, zijn drie volle spaarkaarten no- Mj>EN HAAG AFP-ANP pers van Jemenitische stam- P doen een bemiddelings- "•g in de ontvoering van „Nederlands gezin en twee Jen. Nog steeds is niet dui- "k wie er achter de ontvoe- van de zes westerlingen, Wen ten noorden van de tfdstad Sanaa, zit. Evenmin fj fekend wat de eisen zijn. J 'e president van het Jemeni- ,,e Parlement, sjeik Abdallah Jyl tornar, wiens Hashed-stam Dienst uitmaakt in het ge- Prond Sadah waai- de ont- 'fag plaatshad, heeft zijn ln aangewezen om deel te 'Pen aan de bemiddeling. Volgens de gouverneur van de provincie Sadah, Ali al-Qaysi, zijn de ontvoerden door gewa pende mannen meegenomen naar het bergachtige gebied bij Jawf, 180 kilometer ten noor den van Sanaa. Hij zei dat vei ligheidstroepen naar dit gebied zijn gestuurd om de ontvoer ders onder druk te zetten. De vier Nederlanders - een echtpaar met zoons van zeven en acht jaar - en het Britse echt paar werden ontvoerd toen zij in twee auto's van Sadah on derweg waren naar de hoofd stad Sanaa. Hun auto's zijn leeg teruggevonden. De Nederland se man werkt in Sadah als ad ministrateur in een ziekenhuis in dienst van de internationale medische hulporganisatie Worldwide Services. Ook de Britten werken daar. Het minis terie van buitenlandse zaken heeft gisteren de familie in Ne derland over de ontvoering in gelicht. De Nederlandse am bassade staat in nauw overleg met de Jemenitische autoritei ten om helderheid te krijgen over het motief en de eisen van de daders. Het is niet voor het eerst dat in Jemen Nederlanders zijn ontvoerd. Pagina 16: Ambassadeur Je men 'neemt graag verkeerde BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Servië moet onmiddellijk troepen uit Kosovo terugtrekken en internationaal onderzoek toe staan naar het bloedbad van vrijdag bij het dorp Racak. Als Belgrado het bestand in Koso vo blijft schenden, riskeert het luchtaanvallen. Deze boodschap zullen NAVO-opperbevelheb- ber Clark en generaal Naumann, voorzitter van het Militair Comité van de NAVO, morgen in Belgrado overhandigen aan de Joegoslavische president Milosevic. De zestien NAVQ-ambassadeurs kwamen gisteravond op verzoek van de VS bijeen om hun reactie te bepalen op de executie van 46 Albanezen, wier zwaar verminkte lichamen bij hun dorp werden gevonden. Onder de slacht offers bevonden zich volgens OVSE-waame- mers drie vrouwen, een 12-jarig jongetje en veel oudere mannen, allemaal in burger. Vol gens Servië ging het om strijders van het Koso vo Bevrijdingsleger (UCK). De slachtoffers zouden van dichtbij in het hoofd zijn geschoten. Getuigen verklaarden dat Servische troepen de mannelijke bevolking van Racak had bijeen gedreven en vervolgens ge- executeerd. Gisteren Wam het dorp opnieuw onder vuur te liggen. Ook vanmorgen werd er van Servische zijde geschoten. De internationale gemeenschap was afgelo pen weekeinde unaniem in zijn afschuw over het gebeuren in Kosovo. Solana zei dat hij 'walgde' van het bloedbad, de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken Van Aartsen zei vervuld te zijn van 'afschuw' en de Amerikaan se president Clinton sprak van een 'duidelijke Servische schending van mensenrechten'. Sinds drie maanden geleden onder grote mi litaire druk van de NAVO een staakt-het-vuren werd afgesloten, laait het geweld in Kosovo ge regeld op. De zevenhonderd OVSE-waarne- mers in het gebied hollen van brandhaard naar brandhaard. In geval van een eventuele NAVO- strafexpeditie zouden de waarnemers eerst moeten worden teruggetrokken. Vaam: Ia, ik wïl een abonnement op het Leidsch Dagblad. - ([.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch lf. 96.90) automatisch (f 33,70) Oaceeptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. nvelop. zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1