Bokser in hart en nieren 'Gemeente moet Eurodusnie aanpakken' Nr. 49: Bep van Klaveren TT yp 'wr* Topsporters van deze eeuw w y Honderd jaar sport, honderd jaar prestaties van formaat. Tijd voor het maken van een on verbiddelijke ranglijst. Wie zijn de beste Nederlandse topsporters van deze eeuw? Gedurende het hele jaar wordt elke week op deze plaats een sportfiguur geportretteerd die van de redactie een plaats heeft gekregen in de top 50. 49. Bep van Klaveren 50. lust Göbel Locatelli. Samen met manager en toeverlaat Theo Hui zenaar vertrok hij naar Amerika in de hoop een gevecht om de wereldtitel te kunnen krijgen. Het werd een fiasco. Meer dan trainen deed hij niet, er kon maar geen behoorlijk gevecht worden geregeld, en na een paar maanden was hij, barstensvol heimwee, te rug in Rotterdam. Maar niet voor lang, want een Neder lander die zei goed de weg te weten in de Amerikaanse bokswereld haalde hem over het nogmaals te proberen. Van dat moment af nam zijn leven de vorm aan van een avonturen- en schelmenroman. Onderwereldfiguren hadden in Amerika een forse greep op de bokssport en de regeling van wedstrijden. Als manager had Van Kla veren een dranksmokkelaar die met overvallen en be dreigingen te maken kreeg. Van Klaveren raakte daar af en toe ook bij betrokken. Krankzinnige toestanden maakte hij mee. Als bokser boekte hij aardig wat successen, nadat hij zich de Amerikaanse 'vechtstijl' had meester gemaakt. Hij kreeg hoge gages, maar op geld lette hij niet. Inte- ressseerde hem ook niet. Boksen was het enige dat tel de. Zijn managers wisten wel raad met zijn centen en bedrogen hem soms op onthutsende wijze. Bovendien had hij een vrouw (hij was in 1935 getrouwd met een Amerikaanse 'sinaasappelenkoningin') die het geld bij bakken tegelijk uitgaf. Het bracht hem wel eens tot wanhoop. Berooid en alleen keerde hij in 1937 naar Nederland te rug. Hij kwam weer onder de hoede van Huizenaar, één van de weinige fatsoenlijke managers in zijn carrière. Door een zege op de Fransman Trenet werd hij een jaar daarop al weer Europees kampioen, nu in het midden gewicht. Maar een half jaar later was hij die titel kwijt aan de Griek Christoforides. Huizenaar wilde het ge vecht op zeker moment stoppen, omdat Van Klaveren 'allerlei scheuren in zijn kop had'. Maar toen die dat merkte zei hij: 'Als je de wedstrijd durft te stoppen, schop ik je kop in elkaar. Ik blijf knokken tot ik er dood bij neerval, want ik wil die titel houen'. Hij had een mentaliteit van graniet. In 1939 trok hij opnieuw naar Amerika, boekte weer tal loze overwinningen, maar toen de Verenigde Staten in 1941 in de wereldoorlog betrokken raakte, stopte hij met wedstrijdboksen. Hij werd boksinstructeur in het leger, en belandde tenslotte met andere Nederlandse militairen in Australië. Daar trouwde hij met een ver pleegster. Na de bevrijding kwam hij terug naar Neder land. Zijn bokscarriêe leek, op 39-jarige leeftijd, nu toch wel voorbij. luc van dam Van Klaveren dacht er anders over. In 1947 bokste hij in korte tijd drie geruchtmakende gevechten met de veel jongere Luc van Dam om de Nederlandse middenge- wichttitel. Hij won er één en verloor er twee. Een jaar later was hij zelfs weer zo ver dat hij met de Belg Delan- noit om de Europese titel zou boksen. De contracten waren al getekend, maar Van Klaveren liet het, onkarak teristiek, afweten. Zijn vrouw kon niet aarden in Neder land en wilde met kind per se op stel en sprong terug naar Australië. Van Klaveren volgde haar met diepe te genzin, tot grote woede van Huizenaar. Vijfjaar hield hij het daar uit, deed ervan alles behalve boksen, en was toen terug in Rotterdam. Zesenveertig was hij, geen leeftijd om nog in de ring te komen, zo redeneerde iedereen. Van Klaveren had geen boodschap aan dat soort praatjes. Hij had zich in puike conditie gehouden. Roken en drinken waren trouwens altijd al voor hem taboe geweest. Na een serie opmer kelijke overwinningen van Van Klaveren regelde Huize naar voor hem in 1955 weer een gevecht om de Europe se titel, tegen de twintig jaar jongere Fransman Idrisse Dion. De 48-jarige, in de laatste ronden gehinderd door een zware ribblessure, verloor met klein verschil op punten. Als het aan Van Klaveren had gelegen was hij nog jaren doorgegaan, maar Huizenaar vond dat er nu een punt achter zijn carrière moest worden gezet. Hem restte daarna slechts het leven met de stootzak. RUUD PAAUW ibertiis (Bep) van Klaveren, tren 26 september 1907 rdam, overleden 12februari K fe Rotterdam. De meest besproken vrrijkste bokser, die Nederland it gekend. Zijn carrière besloeg Mertigjaar. Op 48-jarige leeftijd pt? hij nog om de Europese titel. Olympisch kampioen •rgewicht in 1928 en als prof opees kampioen lichtgewicht in l en middengewicht in 1938. tiet ikef vele jaren in de VS waar hij tan overwinningen boekte. <ad\ gwas de plaats waar hij zich als geen ander thuis .Rotterdammer Bep van Klaveren (1907 - 1992) zowel letterlijk als figuurlijk niet weg te slaan, irrière omspande maar liefst dertig jaar. Eigenlijk lij zijn hele leven bokser. Tot op hoge leeftijd jhij nog dagelijks 'op de zak' - en zo bleef hij uit- lijk fit. Tijdens een diner voor oud-Olympisch oenen in 1984 zei de toen 77-jarige met zijn ka- stieke, ruige stem dat iedereen die hem te na zou nog kon rekenen op 'een beste kuist voor zijn Klaveren groeide op in het volkse Rotterdam iroor de oorlog - zo markant door hem verteld s Deelder in diens boek The Dutch Windmill. J Deder handelde in vis en allerlei andere dingen, B der was een beruchte vechtersbaas en in de n van Van Klaveren 'een zeer slecht apparaat', waad uithalen en straatvechten, deed Bep al op inge leeftijd. Zijn oom Nol Steenhorst, zelf een rmet reputatie, bracht hem de eerste beginselen bokssport bij. Vanaf zijn zestiende jaar kwam hij itrijden uit. averen bracht het als enige Nederlandse bokser listorie tot een Olympisch kampioenschap. Dat jrde in 1928 in Amsterdam, in het vedergewicht. Kg lialen die hij daarover later vertelde, waren uiter- IU childerachtig. Vooraf aan de Spelen was er een reid trainingskamp van de Nederlandse boksers m. 'De pleuris verveelde ik me daar. Ik kwam er ig met de politie in aanraking omdat ik appels uit lomgaard had gejat. Ontzettend op m'n sodemie- i ik toen gehad van de trainer. We zaten daar het raadhuis en dat had een klokkenspel dat om artier In een blauw geruite kiel speelde. Gek werd van. Ik heb nog geprobeerd dat ding stil te zet- aar dat is niet gelukt'. oude verslagen BeP van K'averen' bokser met eem mentaliteit van graniet. foto archief gpd ijn overwinning in de Olympische finale tegen de tijn Peralta gaf hij in later jaren hoog op ('Ik sloeg m2)J jereen paar keer met een hoek tegen de grond'), kam, tie de oude verslagen er op na leest kan slechts ïn kj conclusie komen dat zijn overwinning nogal om- 'er w nwas. Aan het eind van de Spelen van 1928 reikte gin Wilhelmina, staand achter een grote tafel, aan 39.0 ympisch kampioenen de gouden medaille uit. "Voor ik dat ding ontvang, komt er een vent naar me toe, een jonkheer, die zegt: Van Klaveren, je moet straks een buiging voor de koningin maken. Hij doet voor hoe dat moet en ik moet het nadoen. Ik bak er niks van. Hij doet het weer voor en ik zeg wat een gezeik, ik kan dat ding toch wel gewoon krijgen? Toen het zo ver was, viel het erg mee. hoor. De koningin reikte die medailles met een kolere vaart uit, dus ik hoefde niet eens een buiging te maken'. Van Klaveren die in die tijd (als vegetariër!) voor een slagerij werkte, bleef nog een jaar amateur en stapte toen over naar het profboksen. In 1931 al werd hij Europees kampioen lichtgewicht door de Belg Sybil- le in de tweede ronde k.o te slaan. Hij verdedigde zijn titel een paar keer en verloor hem toen aan de Italiaan WD-raadslid T. Kuperus bespeurt selectieve verontwaardiging et Leidse WD-gemeente- raadslid T. Kuperus weet het zeker. „Als Eurodusnie uit extreem-rechtse jongeren zou bestaan, dan zouden die binnen twintig seconden het pand aan de Boerhaavelaan worden uitgeslagen. Met onverholen instemming van de Leidse gemeenteraad.'' Dat Eurodusnie ongestoord haar gang kan gaan in het gekraakte schoolgebouw, heeft volgens de liberaal niets te maken met angst voor rellen, maar alles met 'se lectieve verontwaardiging'. Hij beschul digt vooral de linkse partijen in het college ervan heimelijk te sympathiseren met Eu rodusnie, daar waar in zijn ogen een meer principiële opstelling dringend is gewenst. „Eurodusnie is een club die onder poli tieke voorwendselen allerlei ongein uit haalt. En extremisme is extremisme. Of zich dat nu manifesteert ter linkerzijde van het politieke spectrum of ter rechter zijde. Elk onderscheid dat je daarin maakt, is kunstmatig. Een oude volkswijsheid is dat drie keer linksaf ook rechtsaf is. De ge meente moet het signaal afgeven dat de grens is bereikt. Het is een fabel dat ex treem-linkse groeperingen toleranter zou den zijn dan extreem-rechtse. De CD sluit buitenlanders uit, Eurodusnie mensen die in luxe en geld zijn geïnteresseerd. De CD vindt zwarten verwerpelijk, Eurodusnie stropdassen en grijze pakken." Autoritair Volgens Kuperus belichaamt Eurodusnie alles waar het anti-autoritair info- en ac tiecentrum tegen zegt te zijn. „Het is zélf autoritair want het maakt in zijn eentje uit wat goed is en wat slecht. Net als extreem rechtse groeperingen is Eurodusnie niet gul met namen - en dat is een understate ment. Op de intemet-site van Eurodusnie zijn alle gegevens die naar de identiteit van de leden zouden kunnen verwijzen gecodeerd of gescrambled." „Big brother is watching you... ze maken elkaar bang. Het verzoek van de WD om eens op de koffie te komen, werd zonder uitleg terzijde geschoven. Ze voelen zich voortdurend bedreigd en bij de gemeente kunnen ze daarvoor op begrip rekenen. Maar Eurodusnie zelf deinst er niet voor terug op z'n internet-site mensen aan te geven voor 'taarting' en te verwijzen naar een verhandeling over hoe je bommen moet mak^n. Dót nu maakt mij bang." In de organisatie-structuur ziet Kuperus ook overeenkomsten met de ETA. „Die heeft immers ook een politieke poot en al lerlei terroristische vertakkingen. Niet dat ik de taarten en de bommmeldingen van Eurodusnie met de ETA-terreur op één lijn wil stellen. Maar wat je wel bij ETA én Eurodusnie ziet, is dat als een actie slecht valt bij het publiek, de verschillende sub groepen de verantwoordelijkheid op el kaar afschuiven, zonder dat ze zich van el kaar distantiëren. Wat dan feitelijk ge beurt is dat er slechts etiketten worden verwisseld. Want het gaat telkens om de zelfde groep mensen. Bij de kraakactie, vorige week aan de Hooglandse Kerk- gracht, eiste Eurodusnie de verantwoorde lijkheid op maar het slot werd omgedraaid door een medewerker van de voormalige boekhandel Manifest. Als al die groepjes afzonderlijke leden zouden hebben, dan zou het pand aan de Boerhaavelaan veel te klein zijn. Eurodusnie is een heel klein wereldje van mensen die geïsoleerd in de maatschappij staan. Hoe gevaarlijk ik Eurodusnie vind? De meerderheid bestaat uit intolerante pu bers. Uit jongeren die hun weg in de maatschappij nog niet zo goed hebben gevonden en die zich er daarom maar van afzetten. Tot zo ver is er niets aan de hand. Maar er lopen er ook rond die para noïde zijn en die kunnen heel gekke din gen gaan doen." De eerste keer dat Kuperus aandrong op ontruiming van het hoofdkwartier van Eu rodusnie aan de Boerhaavelaan was in april vorig jaar. Dat was naar aanleiding van de uit de klauw gelopen acties tegen McDonald's. Kuperus: „Mij is niet bekend dat McDonald's zo'n slechte organisatie is. Ze zorgt voor veel werk voor laagopge leidejongeren." De politicoloog, met een meer dan ge middelde belangstelling voor extremisti sche stromingen in de politiek, meent dat door de taarten in de gezichten van Bolke- stein en Zalm en de kraakactie aan de Hooglandse Kerkgracht Eurodusnie zich zelf heeft ontmaskerd. Hij gaat er daarbij vanuit dat de actievoerders minstens voor een deel verantwoordelijk zijn voor de re cente golf van bommeldingen bij vestigin gen van McDonald's. Maar in plaats van op te treden, steunt de gemeente Leiden Eurodusnie, weet Ku perus. Zoals die keer toen er een alterna tieve Eurotop werd gehouden en buiten landse deelnemers, onder wie volgens Ku perus 'gevaarlijke autonomen uit Scan dinavië en Duitsland' konden rekenen op een gedeeltelijke vergoeding van reis- en verblijfskosten. Het WD-raadslid: „De gemeente stelt zich op het standpunt dat ze niet tot ont ruiming hoeft over te gaan omdat de par ticuliere eigenaar van het pand daar niet om vraagt en ook nog geen concrete plan nen met het gebouw heeft. Angst is echter de voornaamste raadgever geweest. De ei genaar laat het erbij zitten omdat hij bang is voor het ingooien van ruiten, en tele foontjes." Kuperus wijst ook op de geluidsoverlast. Omwonenden klagen regelmatig over de herrie als aan de Boerhaavelaan weer eens een bandje optreedt. „Die concerten wor den gewoon aangekondigd op de inter net-site van Eurodusnie. De politie gaat een kijkje nemen als er wordt geklaagd en verzoekt of de volumeknop wat kan wor den teruggedraaid. Die concerten moeten echter worden verboden want Eurodusnie beschikt over geen enkele vergunning. Ook hier weer die voorkeursbehandeling. Elke gezelligheidsclub die illegaal concer ten organiseert wordt stante pede dichtge gooid en moet eerst geluidswerende maatregelen treffen. Zie jongerencentrum 'tStathuys." Appels en peren Kuperus vergelijkt appels met peren, stelt fractievoorzitter S. ter Harmsel van Groen Links. Ze geeft toe dat ze 'over het alge meen sympathiseert met de zaken die Eu rodusnie aan de kaak stelt' maar ontkent dat er 'banden' zijn. „Dat Kuperus Euro dusnie met de ETA en de CD vergelijkt, zegt alles over de WD en niets over Euro dusnie. De verschillen zijn veel groter dan de overeenkomsten. De CD roept op tot rassenhaat, Eurodusnie is slechts ludiek en anarchistisch. Nog even over negers en stropdassen: een stropdas kim je afdoen maar huidskleur is een lichamelijk ken merk, waarvan je je niet kunt ontdoen." Ook CDA-raadslid R. Breed veld is op geen enkele manier te verleiden tot een wat kritischer houding jegens Eurodusnie. „Die club houdt net als Greenpeace de politiek scherp. En dat ze bij Eurodusnie een hekel hebben aan mensen met een stropdas, kan ik me niet voorstellen. Ik weet niet beter dan dat dassendragers ui terst aimabele mensen zijn. Nee, ik heb nu een trui aan." WIM KOEVOET WD-raadslid Kuperus: „Eurodusnie is een club die onder politieke voorwendselen allerlei ongein uithaalt. En extremisme is extremisme." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51