ZATERDAGS BIJVOEGSEL üurodusnie zoekt de onfrontatie T De taart als actiemiddel i Dagblad ZATERDAG 16 JANUAR11999 Witte illegalen houden in Den Haag een hongerstaking. Een demonstratie ter ondersteuning van de illegalen brengt 1500 mensen de straat op. De organisatie van de mars is gevestigd in Leiden. Minister Zalm krijgt op de eerste dag dat de Amsterdamse beurs in Euro's handelt een taart in zijn gezicht geduwd. De beelden gaan via CNN de wereld rond. Drie Leidse actievoerders worden aangehouden. Bij allerlei vestigingen van McDonald's komen bommeldingen binnen. De bellers maken zich bekend als leden van het Earth Liberation Front (ELF). De vaderlandse pers hangt massaal bij de Leidse actiecentra aan de lijn met de vraag of ze iemand van ELF te spreken kunnen krijgen. Een portret van het Leidse actiewezen en verderop in het Bijvoegsel een reactie van WD-gemeenteraadslid T. Kuperus. 'Gemeente moet Eurodusnie aanpakken. j* Leidse actievoerders eisen deel van de taart op I erwijl in het grootste deel van Ne- I derland de actiebeweging eind ja- ren tachtig een stille dood is ge storven, bleef de beweging in Leiden spring levend. Vanuit kraakpanden aan de Koppen- hinksteeg (De Invalshoek) en de Boerhaave- laan (Eurodusnie) wordt een groot aantal ac ties gevoerd, die geregeld tot ver buiten de stadsgrenzen de aandacht trekken. De groep actievoerders mag met in totaal een man of veertig vrij beperkt zijn, de Leidenaars zijn wel bijzonder actief. Voor ongeveer een do zijn medewerkers van Eurodusnie en De In valshoek is actievoeren een fidl time bezig heid. Eurodusnie is de club die de laatste weken het meest van zich deed spreken. Leden van de groep kraakten de voormalige linkse boek handel Manifest om er een 'Weggeefwinkel' te beginnen. De actie leidde tot vragen in de politiek. Maar de meeste aandacht trok Euro dusnie met de taart die minister Zalm op 4 januari in zijn gezicht kreeg gedrukt. Onder de naam 'werpgroep TAART' (Tegen Autori taire Anti-Revolutionaire Types) waren de ac tievoerders even wereldnieuws. De Weggeefwinkel en TAART zijn maar twee van de vele activiteiten van Eurodusnie. Het 'anti-autoritair info- en actiecentrum' heeft een 'voedselcollectief waar voor lage prijzen biologische producten worden ver kocht. Er is een info winkel en een eetcafé dat twee keer per week is geopend. Verder biedt Eurodusnie onderdak aan 'Fietsen op vrijdag' en aan het Europees secretariaat van de Inter Continental Caravan (ICC). Het pand wordt ook regelmatig ter beschikking gesteld aan alternatieve groepen die er - soms inter nationale - bijeenkomsten houden. Mensen van Eurodusnie zijn betrokken bij de cam pagne tegen het MAl-verdrag (waarvan het secretariaat bij De Invalshoek zit) en bij het basis-democratisch netwerk dat zelf weer is aangesloten bij de People's Global Action (PGA). In april vorig jaar zorgden gasten van Euro dusnie ervoor dat het actiecentrum nogal ne gatief in het nieuws kwam. Dierenrechtenac tivisten die aan de Boerhaavelaan logeerden, richtten bij een uit de hand gelopen demon stratie tegen McDonald's voor duizenden guldens schade aan in de vestiging van de hamburgergigant aan de Beestenmarkt. „Het was een actie van de Animal Rights Coalition waar wij ten onrechte verantwoordelijk voor werden gehouden", klaagt David, een 30-jari- ge historicus en full time actievoerder. „We hebben ons nooit van die actie gedistanti eerd, maar we waren er zeker niet verant woordelijk voor." De Leidse WD riep naar aanleiding van de vernielingen bij McDo nald's op tot ontruiming van Eurodusnie. Speerpunten Een bijzondere actie die op dit moment in het pand van Eurodusnie wordt voorbereid, is de Inter Continental Caravan. In juni van dit jaar komen 500 boze boeren van India naar Europa om te demonstreren tegen de vrije marktwerking. „Dat sluit mooi aan bij waar wij mee bezig zijn", zegt David. „Onze twee speerpunten zijn de Europese eenwor ding en de vrijhandel. Wij zijn tegen een ver enigd Europa omdat het ondemocratisch is, en omdat het een sterk machtsblok is, wat weer gevolgen heeft voor het zuiden. Vrijhan del lijkt leuk, maar heeft wel tot gevolg dat de lokale economieën in het zuiden kapot wor den gemaakt." „Wat wij willen is mensen aan het denken zetten over de wereld waarin we leven", meldt Jos, een 23-jarige studente Afrikanis- tiek met rasta-haar en ringetjes door neus en onderlip. „Daarom kiezen wij voor confron terende acties. Ik denk dat wanneer we een taart in het gezicht van Zalm gooien, mensen zich af gaan vragen waarom we dat doen. Okee, sommige mensen zullen het alleen on democratisch en kinderachtig vinden, maar anderen zullen het zich echt afvragen. Ik weet van een meisje dat met een kranten knipsel over onze actie naar de leraar maat schappijleer is gestapt. Die heeft vervolgens een hele les besteed aan de Europese een wording en de Euro." Mensen van Eurodus nie staan overigens ook weieens zelf voor de klas om een alternatieve les over Europa te verzorgen. Eurodusnie is op geen enkele manier ergens ingeschreven, het is geen vereniging, stich ting of andere rechtspersoon. Dan is de club nog eens opgedeeld in verschillende deel- clubjes met een meer of minder sterke band met Eurodusnie. De medewerkers hebben al leen een voornaam. Het verwijt dat het actie centrum een wat schimmige club is, komt niet echt uit de lucht vallen. Maar David wordt er niet warm of koud van. „Er is nooit de noodzaak geweest om een rechtspersoon te worden. En wat zijn nou achternamen? Al leen maar een verzinsel van Napoleon om de mensen beter te kunnen registreren. Alle ac tiviteiten van Eurodusnie zijn legaal, al zitten er een paar op het randje. Alles wat wij doen wordt in het openbaar gedaan. Kijk, ELF is een echt schimmige club in de illegale sfeer. Maar dat geldt niet voor ons." Eurodusnie is in zijn ogen ook zeker geen gesloten gemeenschap. David: „Eurodusnie is een heel open plek. Wie actief wil worden, kan er vrij snel bij komen. Ja, daardoor zijn we heel gevoelig voor infiltratie door de BVD of extreem rechts. We houden daar wel reke ning mee door geen belangrijke papieren te laten slingeren. Maar aan de andere kant proberen we ons niet als een soort sekte af te sluiten. We hebben ook nog nooit serieus last gehad van infiltratie." Gescheiden circuits Medewerkers van Eurodusnie onderhouden over het algemeen goede contacten met het andere Leidse actiecentrum, De Invalshoek. Over en weer worden eikaars acties onder steund, bijvoorbeeld door mee te doen aan demonstraties. Maar verder zijn de twee cen tra redelijk gescheiden circuits. De medewer kers van De Invalshoek houden zich bezig met andere zaken, zijn over het algemeen wat ouder en zijn een stuk officiëler. Waar Eurodusnie op geen enkele manier een rechtspersoon is, staan de verschillende ac tiegroepen die bij De Invalshoek huizen, keu rig ingeschreven bij de Kamer van Koophan del. Momenteel gaat het om drie organisaties: 'De Fabel van de illegaal', 'SIMPOS' en 'MAI niet gezien'. De eerste houdt zich bezig met illegalen. Zo waren mensen van De Fabel nauw betrokken bij de hongerstaking eind vorig jaar in de Haagse Pauluskerk. De de monstratie die werd gehouden ter ondersteu ning van de hongerstakers, werd zelfs volle dig door De Fabel georganiseerd. SIMPOS is een organisatie van 'kritische New Age-watchers'. De club doet onderzoek naar connecties tussen de Newage-beweging en extreem rechts en publiceert daarover in linkse bladen. 'MAI niet gezien' voert actie tegen het Multilateraal Akkoord voor Investe ringen, een internationaal handelsakkoord dat zo omstreden is, dat de onderhandelin gen erover nu volledig in de ijskast zitten. De actievoerders hebben daardoor op dit mo ment ook even vrij. Ludiek De Leidse actiewereld mag dan flink actief zijn, ze is zeker niet groot. „Vergeleken met wat er in de jaren tachtig speelde, vind ik toch dat we maar met een kleine groep zijn", meent Gerrit van De Fabel. Volgens hem worden Leidse acties gekenmerkt door de combinatie van strijdvaardigheid en humor. Acties uit Leiden hebben altijd iets speels. En zo'n taart, ja, dat is gewoon het toppunt van een ludieke actie." Gerrit constateert dat de actiés wel een nieuwe dimensie hebben gekregen. Ironisch genoeg leiden demonstraties tegen interna tionalisering ertoe dat actiegroepen steeds meer internationaal gaan samenwerken. „Er wordt steeds meer op Europees niveau be slist. Je bent dus wel gedwongen om daar iets aan te doen. Dat is wel heel leuk. De acties rond de Eurotop in Amsterdam waren een heel Europees gebeuren. En dat krijg je in ju ni in Keulen weer." Medewerkers van De Fabel krijgen net als hun collega's van Eurodusnie de afgelopen weken regelmatig journalisten aan de lijn. Maar zijn deze bij Eurodusnie vooral geïnte resseerd in taarten, bij De Fabel zoeken ver slaggevers na de recente bommelding bij ves tigingen van McDonald's naar banden met ELF. Gerrit moet er maar een beetje om la chen. „Die vragen dan of je ze in contact kunt brengen met een persoon van ELF. Dan leg je netjes uit wat wij doen en dat hier ook weieens groepen vergaderen. En vervolgens krijg je de vraag: Vergadert ELF bij jullie?" Toch is het niet zó vreemd om een speur tocht naar ELF bij De Fabel te beginnen. Op de website van De Fabel is nog altijd een twee jaar oud artikel te vinden over de actie van ELF waarbij bij het Shell-station aan de Plesmanlaan de benzineslangen werden doorgesneden. Onder de kop 'ELF solidair met Ogoni-volk' wordt daarin flink ingehakt op de oliegigant. Het artikel sluit af met de mededeling dat Shell ondanks alle acties haar miljardenwinst alleen maar ziet groeien en een tevreden vaststelling: 'Het pompstation aan de Plesmanlaan heeft aan die winst in elk geval enkele uren niet kunnen bijdragen.' „Kijk, we hebben het er weieens over met elkaar", zegt Gerrit. „Maar ik zie zo gauw geen verband tussen bommeldingen bij Mc Donald's en illegalen. Bovendien, ik voel per soonlijk echt helemaal niks bij bommeldin gen. Voor de gedachte achter die acties kan ik nog wel sympathie opbrengen. Maar niet voor de middelen. RUUD SEP Zie ook elders in dit Bijvoegsel. Taart voor de Noordwijkse burgemeester Van der Sluijs - een simpele actie. Taart voor Frits Bolkestein - actie levert mooie plaatjes op. Taart voor minister Zalm - geen emsitge juridische consequenties. FOTO ARCHIEF FOTO ARCHIEF LOEK ZUIJDERDUIN FOTO ARCHIEF ANP/MARCEL ANTONISSE Het idee om actie te voeren door prominenten een taart in het gezicht te gooien, is afkomstig uit Amerika. De Biotic Baking Brigade maakte daar naam door onder anderen Microsoft- baas Bill Gates te 'taarten'. Als actiemiddel heeft het taart gooien belangrijke voordelen boven andere middelen. De actie is simpel* het kost weinig voorberei ding en er zijn weinig mensen voor nodig. Ver der levert taart gooien mooie plaatjes op, waardoor de actievoerders gemakkelijk aan dacht afdwingen in de media. Tenslotte heeft de actievorm geen ernstige juridische conse quenties. De actievoerders die begin januari na het gooien van de taart naar minister Zalm werden opgepakt, stonden dezelfde avond weer op straat. Wel werd tegen twee van de drie arrestanten proces-verbaal opgemaakt De eerste keer dat Eurodusnie gebak inzette bij een actie, was in april vorig jaar. De Noord wijkse burgemeester Hans van der Sluijs kreeg een taart in het gezicht ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het Leidse actiecentrum. Het was een 'bedankje' voor het feit dat Van der Sluijs de actievoerders een jaar eerder uit een Noordwijks hotel had gezet, waarna ze wa ren uitgeweken naar Leiden. Het tweede slachtoffer was de voormalig WD-voorman Frits Bolkestein. Hij kreeg in december een taart in het gezicht toen hij bij de Leidse universiteit een lering hield. Minis ter Gerrit Zalm was voorlopig het laatste slachtoffer, al kondigen de actievoerders nieu we taarten aan. De publiciteit rond de taart voor Zalm heeft minimaal één andere taartactie tot gevolg ge had. Twee dagen na de actie bij de Amster damse beurs, kreeg een Nijmeegse wethouder een taart te verwerken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 45