Inflatie in 1998 twee procent w mMtW mmmm sg - b/mV j fcj ■Hbr W wm u k M h êi» I Economie isie met Scania past strategie van Volvo Eurozegel bekroning voor ontwerper Frederik de Wal 1 Experimentele fietstunnel bijna gereed 'Rolls-Royce komt in Engeland keihard terug' Euro: begin van het einde AC 16 JANUARI 1999 linair veilt tickets via Internet Martinair is begonnen om in de VS tickets via Inter nen. Het gaat voorlopig om maximaal veertig tickets ht op de routes vanuit Florida. De nieuwe verkoopme- onlangs begonnen als experiment. „Het publiek rea- leuk op zegt Martinair-woordvoerder Udo Buys. Het LDE e8'nt vanaf99 dollar, ongeveer 186 gulden. Voorlopig ^belangstellenden alleen tickets vanuit Florida naar Ne- kopen. Het is nog niet duidelijk of Martinair de Inter ing ook in Nederland gaat starten. „Het is gewoon maar beerseltje", relativeert Buys. ven is erop gericht zo weinig mogelijk lege stoelen in de ;en over te houden. De KLM doet dat via 'zwaanzinnige' ingen. allende euroeampagne in Japan In Japan is gisteren een opvallende campagne begon- de euro onder de aandacht te brengen. Gedurende zes feaJ er op enorme beeldschermen in een aantal steden 20 ïoclip te zien zijn die de Japanners bekend moet maken nieuwe Europese munteenheid. Het eerste scherm staat itgang van het treinstation Sjinjuku in Tokyo, het druk- 60 on ter wereld. In totaal komen er op drukke plaatsen vijf 52 oe schermen te staan, onder meer in Nagoya en Osaka. 33 te clip, samengesteld in opdracht van de Europese Com- laat beelden zien uit de elf EU-landen die de euro invoe- t Utrechtse energiebedrijven op til De Regionale Energie Maatschappij Utrecht (Remu) gasbedrijf Centraal Nederland (GCN) worden het moge- 23 ende maand al eens over een fusie. De bedrijven ver- 32 i samen kosten te besparen, waardoor de tarieven voor ers zullen dalen. Voor de fusie wordt een nieuwe hol- 4 vormd, die als werknaam NieuwCo heeft meegekregen. 3 delen van de energiebedrijven komen in een nieuwe ver- f g: Remu krijgt 70 procent, GCN 30 procent. De provincie c is als grootaandeelhouder (42 procent) van Remu ak- net het samengaan. De gemeente Utrecht aandeelhou- zowel Remu als GCN moet zich er nog over uitspreken ieuw flinke groei NIPO-omzet iam Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie JarktonderzoekNIPO is vorig jaar verder gegroeid, al niet zo onstuimig als in 1997. Groeide de omzet toen l procent tot 64 miljoen, nu kwam de omzet uit op ruim 'c >en gulden. Het aantal medewerkers groeide van 253 5. Het NIPO heeft inmiddels ook twee buitenlandse ves- in Hongkong en Luxemburg. ;feine twee cent goedkoper o AM_i Na een reeks van prijsstijgingen wordt een liter i vanaf maandag twee cent goedkoper. Een liter euro Q jgaat 2,07 gulden kosten, super met loodvervanger 2,19 super plus ongelood 2,13 gulden en diesel 1,40 gulden. iEN 6 Jren gepubliceerde voor een fusie van Vol- cania sluiten aan op de ;n dat Volvo zich wil g reren op bedrijfswa- a ssen, scheepsmotoren 1 machines. Vorige week al signalen dat het lie personenwagens wil omdat die onvoldoen- iment heeft, gisteren niets over van de personenwa- ie, maar geeft het wel fhtwagens belangrijker 1(j£ n. „Bij de personenau- 11 li t de strategie zich op 107) ne groei in zorgvuldig eerde marktsegmenten, ïdrijfswagens voorziet in zowel autonome izei dat er geen veran- i gekomen in het beleid J05- jersonenauto's. „We 316 op dat terrein naar sa- i3o fcngsakkoorden Als te belangstellenden 322/ personenwagendivisie jou vo gelden Fiat. Ford en igen. Fiat heeft beves- 131.! 1 Volvo te praten over U intie. 3 J erkt in Nederland al ve- utrecht gpd Frederik de Wal, grafisch ont werper uit Utrecht, ontwierp de nieuwste postzegel van Neder land. De zegel werd gemaakt voor de introductie van de euro en is sinds vorige week te koop. De Wal: „Het is voor een gra fisch ontwerper echt een bekro ning op zijn werk als je een postzegel mag ontwerpen. Ie dereen zit daar stiekem toch een beetje op te wachten en te hopen." Een ontwerp bovendien dat in een gigantische oplage (acht miljoen stuks) verschijnt. Dat zijn toch leuke dingen, consta teert hij. Is de ontwerper zelf ook euroadept? Eigenlijk niet, bekent-ie desgevraagd. De munt en de biljetten vindt hij er niet uitzien en een eurogevoel heeft hij ook niet zozeer. „Al ging ik er door deze opdracht uiteraard wel alles over lezen en vind ik zo n internationale re keneenheid prima." Hij wil zich met het fenomeen euro eigen lijk niet zo associëren. „Ik ben geen principiële tegenstander, maar ik snap aan de andere kant ook best dat mensen be zwaar tegen die euro hebben." Hoe kom je aan de opdracht? Deels toeval, zegt De Wal. Toen hij jaren geleden eindexamen deed aan de Rietveld-academie bleek één van de gecommit teerden in dienst van de PTT. Deze bezorgde hem later een opdracht voor een boek over het nieuwe hoofdkantoor. De vormgeving werd bekroond als één van de fraaiste ontwerpen van 1991 en die man heeft mij blijkbaar in de gaten gehouden. i r H 111 v- j® t fejl - 1 2 ?.-® !/-■:% - Frederik de Wal in een velletje door hem ontworpen europostzegels. foto gpd marco hofste Wal: „Ik wilde het heel eenvou dig houden en dacht: als we overgaan op de euro moeten we eigenlijk allemaal opnieuw leren rekenen. Ik wilde het sommetje '1+1 is geen 2' erop hebben. Maar het teken dat ik in m'n hoofd had, een isgelijk- teken met een streep erdoor, bleken veel mensen niet te ken nen. Dus dat ging niet door." Uiteindelijk gebruikte hij de tekst zoals die in zijn eigen briefing stond. „Die was het meest communicatief." Verder zijn er allemaal rekenkundige functies (zoals - en op de zegel afgebeeld. Het ontwerp is herkenbaar als een echte De Wal, vindt hijzelf. „Geel vind ik een sympathieke kleur en ik richt me vaak erg op typografie, het gebruik van cijfers en tekst." Energieprijzen nauwelijks gestegen; aardappelen en verse groente fors duurder De consumentenprijzen zijn vorig jaar gemiddeld met twee procent gestegen. In de eerste helft van 1998 kwam de inflatie nog uit op 2,2 procent, in de laatste zes maan den kwam de stijging niet meer boven de twee procent uit. voorburg anp Duurder werden onder meer voedingsmiddelen, alcoholvrije dranken, kleding en schoenen. Lage energieprijzen drukten de inflatie. Die cijfers heeft het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren gepubliceerd. De prijs van elektriciteit, gas en andere huisbrandstoffen steeg met 0,7 procent, aanzien lijk minder dan in voorgaande jaren. In 1996 en 1997 spurtten de energiekosten nog met ruim zeven en negen procent om hoog. De Nederlander zag zijn tota le vaste lasten (huisvesting, wa ter, elektriciteit en gas) sterker groeien dan het inflatiecijfer, te weten met ruim drie procent. In 1997 was dat nog 4,5 pro cent. Naast lagere energieprij zen zorgde een lagere huurstij- ging voor dit verschil, zo meldt het CBS. Voor vervoer hoefde de Ne derlander ook minder diep in de buidel te tasten, openbaar vervoer uitgezonderd. Door la gere benzineprijzen werd auto rijden goedkoper. Wie in bus, trein, tram of metro stapte, was gemiddeld 2,6 procent duurder uit dan in 1997. Aardappelen en verse groente stegen sterk in prijs. De piepers waren in december bijna twee keer zo duur als een jaar daar voor. De mislukte oogsten door het noodweer maakte zelfs het toch altijd stabiele patatje duurder. Ook de vis, een pro duct waar de Nederlander lang zaamaan verzot op raakt, werd in 1998 duurder betaald. Voor de totale aankopen van voe- le jaren samen met het Japanse Mitsubishi in NedCar in Bom. Beide bedrijven hebben daarin een belang van eenderde. De staat heeft ook eenderde, maar is varbplan de aandelen te ver kopen aan Volvo en Mitsubishi. Bij NedCar ivërken zo'n 5.000 mensen. Ook Scania heeft productie in Nederland. In Meppel maakt het concern cabines en in Zwolle vindt eindassemblage van vrachtwagens plaats. Er werken in totaal 2.100 mensen. Scania heeft in Nederland een marktaandeel van ongeveer 23 procent en is daarmee tweede achter DAF. In Europa zijn Sca nia en Volvo ongeveer even sterk, maar over de hele wereld gezien heeft Volvo een groter marktaandeel. Volvo heeft inmiddels 12,85 procent van het aandelenkapi taal van Scania en 13,47 pro cent van het stemrecht. Daar voor is 1,25 miljard betaald. In middels is overleg gepleegd met Scania's grootste aandeelhou der Investor, de investerings maatschappij van het zakenim- perium van de familie Wallen berg. Volvo brengt op dit mo ment geen bod uit op Scania. Hetconcem zegt uit te zijn op 'een constructieve dialoog met de aandeelhouders'. barendrecht Een bouwvakker trilt als voorbereiding op het asfalteren het zand in de tweede Heinenoordtunnel bij Barendrecht vast. De aanleg van de fietstunnel kost een kwart miljard gulden. De tunnel is als experiment onder de Oude Maas geboord om vertrouwd te raken met boor- werkzaamheden in slappe bodems. Gewapend met de opgedane kennis en met het inzetten van speciale Duitse tunnelboormachines wordt dit procédé ook toegepast bij de aanleg van de Westerscheldetunnel en de Botlekspoortunnel. foto anp te fusie van anse banken Brits topmerk heeft last van naweeën overgang naar VW de bilt jan peter versteege Waar wereldwijd auto's vorig jaar als warme broodjes over de toonbank gingen en vele merken nieuwe records meld den, kreeg het topmerk Rolls- Royce juist last van een terug val. Ligt dit aan het minder ex clusieve imago van Volkswa gen dat vorig jaar zomer het Britse merk kocht, of is er een andere reden voor de fikse te ruggang van 1918 naar 1619 verkochte auto's? Rolls-Royce zelf meent dat de tegenyallende verkoop inder daad het gevolg is van 'nawer kingen van de overgang'. Di recteur K. Sanders gooit het tegenover een journalist over een andere boeg. Het imago probleem is niet de hoofdoor zaak, maar de productiever mindering vanwege de over schakeling vorig jaar op nieu we modellen als de RR Silver Seraph en de Bendey Arnage. Wie zich een nieuwe Rolls- Royce of Bentley (ook van RR) kan veroorloven, moet in Ne derland minimaal 6,5 ton op zak hebben. Hij of zij behoort dus tot de zeer rijken. Menig koningshuis, ook het Neder landse, had in het verleden minimaal één Rolls in de 'ko ninklijke stallen' staan. Laat het Huis van Oranje zich te genwoordig heel wat eenvou diger vervoeren, de statussym bolen van koningin Elisabeth van Engeland en koning Car los van Spanje staan nog steeds startklaar. Daarnaast geven de auto's menig topza kenman de 'noodzakelijke' uitstraling. Of-ie eigendom is van een ko ning, een sjeik of een tycoon in wat voor branche dan ook, een Rolls is in elk geval een ty pisch voorbeeld van een luxe- aanschaf waarbij geld geen enkele rol speelt. Vraag en aanbod onttrekken zich gro tendeels aan de wetten van de 'gewone' economie. Zou bij voorbeeld Opel of Fiat zijn prijzen met tien procent ver hogen, dan is het teruglopen van de vraag logisch. Bij Rolls- Royce ligt dat heel anders. Er is zelfs een goede kans, dat de vraag stijgt. Bij auto's als de Rolls-Royce, 'custom build' oftewel hand gemaakt naar de wensen van de cliënt, gaat-het om prestige. „Hier gelden andere wetten", zegt de Heemsteedse eco noom W. Kanning, hoofddo cent aan de Universiteit van Amsterdam. „Naarmate het merk exclusiever en duurder wordt, ontstaat psychologisch bij sommige rijke mensen de drang om een exemplaar aan te schaffen. Op die manier on derscheid je jezelf." De Silver Seraph, het jongste succesmodel van Rolls-Royce dat in maart op een autoshow in het Zwitserse Genève werd geïntrodu ceerd. De limousine, die minimaal 6,5 ton kost, is de opvolger van de Silver Spirit. foto ep a patrick aviolat Dat RR-topman Sanders de dalende verkopen wijt aan productievermindering, ge looft Kanning niet. Het draait allemaal om het verlies aan prestige. „Om die overgang naar Volkswagen is zoveel te doen geweest in Groot-Brit- tanniëzegt Kanning. „Veel Britten zijn teleurgesteld in hun chauvinisme. Dat vertaalt zich in een kleinere vraag." Dat vermoedt ook verkoopma nager P. van der Brul van im porteur Hessing in De Bilt (Utrecht). „Aan de andere kant kun je zoiets ook relative ren", zegt hij. „In hoeverre is Rolls-Royce Brits? Er zit im mers een gedeeltelijk Duits motorblok in van BMW. Als het maar het beste is, wat je kunt krijgen. De lijfspreuk van het merk is dan ook: Rolls- Royce koopt het beste wat er op de markt is, verbetert het en dan heb je Rolls-Royce.' In totaal verkocht de fabriek in het Britse Crewe, waar ook Bentley wordt gemaakt, vorig jaar wereldwijd zestien pro cent minder auto's. Wie de verkoopcijfers wat nauwkeuri ger bestudeert, ziet dat met name in Groot-Brittannië zelf het prestige een knauw heeft gehad. Daar gingen de verko pen omlaag van 878 in 1997 naar 610 (-268) vorig jaar, het leeuwendeel dus van de terug val wereldwijd van 299. „Ik snap dat best", zegt ver koopmanager Van der Brul. „Voor de Fransen zou het ver moedelijk ook moeilijk te ver teren zijn, wanneer Renault naar Mercedes zou gaan. Aan de andere kant, ik denk dat we het hebben over een tijdelijke terugval en dan nog alleen in Engeland. Het merk komt daar vast keihard terug. Let op mijn woorden." In Duitsland is de verkoop van Rolls-Royce vorig jaar geste gen van 67 naar 77 stuks. Ook Nederland heeft goed geboerd met het Britse topmerk, al gaat het door de hoge prijs om be duidend kleinere aantallen dan bij Opel, die in ons land vorig jaar ruim 71.000 auto's afzette. „We hebben hier ab soluut geen last gehad van prestigeverlies", zegt Van der Brul. „Wij hebben juist het dubbele verkocht. Hoeveel? Dat kan ik niet zeggen. Het is bij ons de gewoonte om daar over geen mededelingen te doen." dingsmiddelen en alcoholvrije dranken betaalde de consu ment 2,2 procent meer. volgens het CBS een hogere toename dan in voorgaande jaren. Voor het eerst sinds 1986 kwamen de kleding- en schoe- nenprijzen hoger uit dan het gemiddelde inflatiecijfer. Ta baksproducten stegen als van ouds fors, dit keer met 5,6 pro cent. Het inflatiecijfer van vorig jaar is gelijk aan dat van 1996, meldt het CBS. In 1997 stegen de prijzen iets meer (2,2 pro cent). Wie postzegels of bankbiljetten ontwerpt, moet zich aan veel regels houden en dat was nu niet anders. De euromunt zelf moest er per se op en ook de waarde, tachtig cent. „Het ge vaar bestaat dat mensen den ken dat de euro tachtig cent waard is, of de zegel één euro, wat dus allebei niet zo is. Ik heb de zegel nu eigenlijk in twee de len gesplitst en daarmee de ver warring zo klein mogelijk ge maakt." Hoeveel de euro waard is staat er niet op. De Wal: „Dat is heel vreemd. Maar die zegels zijn lang van tevoren gedrukt en de waarde werd pas op 1 januari bekend. Toen waren deze ze gels allang klaar. In Frankrijk drukken ze de precieze waarde er later bij, maar hier wilden ze dat niet." Scheepsbouwers vragen protectie zoetermeer anp De Europese scheepsbouwers willen dat de Europese Com missie maatregelen neemt om de markt deels af te sluiten voor concurrenten uit Azië. Door de gedevalueerde munten, ver laagde lonen en internationale steunmaatregelen zijn de Azia tische werven in staat dertig procent goedkoper te werken dan collega's in West-Europa. Maandag komen Europese scheepsbouwers in Franldurt bijeen. Directeur R. Schouten van de VNSI (Vereniging Neder landse Scheepsbouw Industrie) verwacht daar tot een geza menlijke oproep tot protectie te zullen komen. ECONOMIE-WIJZER Het was een mooi begin voor de euro. De banken maakten de girale overgang naar de nieuwe munt zonder noe menswaardige problemen, de euro deed het goed ten op zichte van de dollar en het pond en de beurskoersen schoten omhoog. De euforie was tastbaar. Maar euforieën hebben de neiging als zeep bellen uiteen te spatten. Herhaalde malen mocht ik de afgelopen weken in de media uiteenzetten waarom de euro geen zegen is voor Neder land, Europa en de rest van de wereld. Ik waande me de gast die op een huwelijkspar tij het woord neemt om te wijzen op de grote kans van mislukking van het huwelijk. Zoiets doe je niet, ook al heb je alle gelijk van de wereld. Toch is het alleszins verstan dig om een wat slecht passend paar te advise ren onder hu welijkse voor waarden te trouwen en voorlopig af te zien van kinde ren. Die taak neem ik bij de ze Europese feestpartij dan maar op me. Want de euro landen passen economisch, politiek en cul tureel gewoon niet goed ge noeg bij elkaar om dit avon tuur goed te doorstaan. De bankiers en politici mogen dan wel hosanna roepen maar dat is geen garantie voor een voorspoedige toe komst. Een veeg teken is het schrille contrast tussen de zelfverze kerdheid waarmee de ban kiers en politici de euro pre senteren en de onwetendheid van de meeste mensen over het hoe en waarom van dit wondermiddel. In die onwe tendheid werkt de euforie na tuurlijk aanstekelijk. Als al die gewichtige dames en heren verkondigen dat eu roland een eiland van stabili teit is temidden van financië le stormen alom de aardbol en dat met de euro een perio de aanbreekt waarop iedere Europeaan trots kan zijn, dan moet je dat wel geloven. Maar met de minste tegenwind kan de stemming radikaal om slaan. Juist vanwege die on wetendheid. De labiliteit van het geloof in die euro merk ik tijdens de debatten die ik de laatste tijd geregeld heb met euro-gelo vigen. Ik verdedig dan de stel ling dat het Europa met de euro een nachtmerrie is met als tegenstelling dat het Euro pa met de euro een ideaal is. Steeds begin ik met een grote achterstand (we peilen de meningen voor aanvang van het debat). Na afloop blijkt een groot aantal die nacht- Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus universiteit merrie te delen (soms, maar niet altijd, met een meerder heid). Daar schrik ik dan van. Liever heb ik geen gelijk, maar blijkbaar zijn veel men sen snel op andere gedachten gebracht wanneer ze verne men wat de gevolgen van dit eoro-experiment zoal kunnen zijn. Weinig mensen hebben eraan gedacht dat de euro de noodzaak van een duidelijke politieke unie zal moeten in houden. Dit houdt in dat de eurolanden veel meer samen moeten doen, zoals een Eu ropees sociaal beleid voeren en een gemeenschappelijk buitenlands beleid. Dat alles kost geld. Dus zullen we moeten betalen. Veel mensen schrikken daarvan. Want wei nig mensen denken dat het politieke systeem in Europa voldoende ontwikkeld is om deze politieke unie waar te maken. Het blijkt on der meer uit de onmacht van het Europese parlement. De spanningen tussen het Eu ropese Parle ment en de Europese Commissie van de afgelopen weken waren weliswaar een stap in de goe de richting voor iedereen die in democratie op Europees niveau gelooft. Een parle ment moet zich immers be wijzen. Een parlement dat steeds zonder slag of stoot akkoord gaat met besluiten die de regeringsleiders voor leggen, heeft geen betekenis. Het Europees Parlement heeft in de afgelopen weken de Europese Commissie laten weten dat ze geen wassen neus is. Het gedoe is ook goed voor de publiciteit die het parlement zo deerlijk mist. Maar zeg nu eerlijk, be tekent dit parlement iets voor u? Interesseert u zich wat dat logge apparaat aan papier winkels produceert? Je vraagt je af welke politici in dat par lement willen verdrinken. Niet de beste en meest actie ve in ieder geval (uitzonde ringen daargelaten). De Euro pese democratie leeft niet en stelt daarom weinig voor. Dat gemis gaat de eurolanden op breken wanneer vakbonden hun eisen opschroeven, over heidsbegrotingen uit de hand lopen en een gemeenschap pelijk werkgelegenheidsbe leid geboden is. Politieke patstellingen en een gebrek aan politieke daad kracht kunnen de waarde van een munt ondermijnen. De geschiedenis is overduidelijk in dit opzicht. Ik voorspel dat de Europese Monetaire Unie ergens in de komende twintig jaar uit elkaar valt en dat de gulden dan weer terug komt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11