eiden Regio eer kritiek plannen 'tationsplein Leids gezin niet op straat gezet Meer herrie van Schiphol onacceptabel voor Leiden 'Stel beslissing over slibstort uit' XJMC in de hoofdrol Gouden bergen Jongerenflat in aanbouw hG 15 JANUAR11999 Leiden moet de beslissing over de komst van een bedrijventer rein en de aanleg van een bag- gerstort in de Oostvlietpolder uitstellen. Dat vindt de Werk groep Milieubeheer Leiden (WML). De werkgroep is een van de tot dusver bijna zestig bezwaar makers van de plannen. Het exacte aantal mensen en in stanties dat heeft geprotesteerd is nog niet bekend. In haar bezwaarschrift dringt de Werkgroep Milieubeheer Leiden aan op grondig onder zoek naar de gevolgen van de slibstort en het overslagterrein voor het grondwater, het zwem water in de omgeving en voor de woonwijk Zuid-West. De werkgroep wil weten hoeveel last de inwoners krijgen van stankoverlast en hoe groot de kans is dat slib uit de plas 'weg lekt'. „De noodzaak van weer een groot bedrijventerrein moet be ter en op onafhankelijke en kri tische manier worden onder bouwd", vindt WML. De erva ringen met Roomburg. Leeu wenhoek en het Schuttersveld laten zien dat bedrijventerrei nen vaak heel lang ongebruikt blijven." Bovenal waagt de werkgroep om uitstel van de beslissing. Ze vindt dat de milieu-effectrap portage geweld wordt aange daan, door eerst het bestem mingsplan vast te stellen en pas later de mer-studie af te ronden. Dat is de omgekeerde volgorde. „De initiatiefnemer heeft zich er met een Jantje van Leiden af gemaakt. De povere kwaliteit van een van de verschillende notities is een reden te meer om de procedure te volgen zoals die behoort te worden gevolgd: eerst een besluit nemen over de baggerspecieberging op basis van een nieuwe mer-studie en pas daarna een bestemmings planopstellen." Geen ontruiming in Bakker Korffstraat Er is vandaag geen ontruiming in de Bakker Korffstraat. Hoewel de Van Sprangs officieel giste ren hun woning op nummer 10 leeg hadden moeten opleveren aan de gemeente, kan het echt paar blijven zitten. Dat liet wet houder T. van Rij gisteravond weten aan de commissie volks huisvesting. „Ik wil er alles aan doen om te voorkomen dat de ze familie op straat komt te staan. Dat is geen aanlokkelijke situatie en dat zal dus ook niet gebeuren", aldus Van Rij. De woning van het echtpaar Van Sprang is sinds vier jaar eigen dom van de gemeente, die in de Bakker Korffstraat eem blok van tien huizen wilde slopen. Roy en Annelies van Sprang leven in onmin met de gemeen te omdat naar hun mening een ambtenaar indertijd heeft ver hinderd dat zij een vervangende woning konden kopen. Zij heb ben inmiddels tegen de betrok ken ambtenaar een klacht inge diend. Maar ondertussen zitten ze wel met de problemen. Om een onteigeningsproce dure te voorkomen, spraken de Van Sprangs in 1993 met de ge meente af, dat ze zouden verko pen. Maar eerst wilden ze een jaar de tijd om uit te kijken naar iets anders. Toen dat door tus senkomst van de ambtenaar niet lukte en het echtpaar in fi nanciële problemen kwam, ver kochten zij hun woning alsnog voor een bedrag van 185.000 gulden. Tot ze een andere wo ning hadden, mochten ze in hun oude huis blijven zitten. Dat wil zeggen: tot de gemeente met de slopershamer aan de slag zou gaan. Omdat het ook in de jaren na de verkoop niet lukte om een andere woning te vinden, werd het probleem steeds groter. „Door de enorme prijsstijgin gen op de woningmarkt kunnen ze voor het geld wat ze voor hun huis hebben gevangen nu nog maar een halve woning ko pen", vatte Van .Rij gisteren het knelpunt samen. Hoe dat pro bleem moet worden opgelost, kon de wethouder nog niet zeg gen. 'Eindelijk een doorbraak in de impasse „Er is een last van onze schouders afgevallen." Roy van Sprang, die gisteravond aanwezig was bij de commis sie ruimtelijke ordening, is tevreden met de toezegging van wethouder Van Rij dat het gezin niet op straat komt te staan. „Eindelijk een door braak in de impasse. Op de valreep, want het heeft wel erg lang geduurd. Maar goed. een beetje zekerheid hebben we nu wel, al moeten we nog steeds wachten op een defi nitieve oplossing. Van Sprang benadrukte dat met name zijn drie jonge kinderen hadden geleden onder de spanning van de af gelopen tijd..Al was het voor ons allemaal zwaar. We had den het gevoel dat veel men sen in de buurt ons aanke ken, omdat we volgens hen de boel ophielden. Zij wilden dat er nu eindelijk zou wor den begonnen met de af braak van de huizen. Onder andere vanwege de krakers die op de panden af kwamen." leiden Leerlingen van de Sint Josephschool lopen weken hield. Groep 7 verzamelde de actie voor het milieu - en de schoolkas - hou- haalden ruim 1200 Gouden Gidsen op voor meeste gidsen en verdiende zo een wisselbe- den. de oudpapieractie die de basisschool de afge- ker. De school wil volgend jaar opnieuw een foto mark lamers Elckerlyc /t Montessorischool I De Elckerlyk in Lei derdorp mag voorlopig niet uitbreiden, aldus de Raad van State. Molens A Q Rijnwoude en het I energiebedrijf EWR praten over het plaatsen van windmolens langs rijksweg 11. (bode bestolen Een 23-jarige postbode is gisterochtend aan de Anna van hof bestolen van zijn fiets met posttassen. De man was n aan het bestellen, en had zijn fiets 30 meter verder ge- Toen hij terugkeerde, was de hele boel verdwenen. De steller mist vier bundels poststukken en twee pakketten, fietsen- en postdief is geen spoor. jikeldief slaat vroeg zijn slag Een verder onbekend gebleven winkeldief was er van- Êd in Marnixstraat vroeg bij. De dief sloeg omstreeks vijf tn winkelruit in en deed vervolgens een greep in de kassa, ■ve de nodige schade, leverde zijn actie verder weinig op. |ssa bevatte namelijk alleen wat wisselgeld. gale hennepkwekerij In een woning aan de Van Riebeeckhof is een hennep- jrij aangetroffen. De 46-jarige bewoner van het huis is aan- iden. In het pand trof de politie 180 planten, negen assimi- unpen en andere apparatuur aan voor de kweek van jpplanten. Ook stelden agenten vast dat er illegaal stroom afgetapt. De apparatuur en de planten zijn in beslag geno- \iek heeft bedenkingen Idse politiek heeft nogal wat bedenkingen tegen het foor de inrichting van het Stationsplein. Raadsleden D zich onder meer zorgen over de sociale veiligheid I grote half-overdekte fietsenstalling en de manier lp fietsers over het plein moeten rijden. Ondanks de J; ging de politiek wel akkoord met de eerste stap |e vernieuwing van het plein. wieso veel invloed gehad op het ontwerp. Om de fietsers maar te dwingen om niet kriskras over het plein te gaan rijden, worden ze de hele Stationsweg 'opgesloten' achter een vijftien centimeter hoge rand. Ook die oplossing viel niet echt in de smaak bij de politiek. Maar vol gens wethouder T. van Rij zal het moeilijk zijn om een beter alternatief te verzinnen. „De ge leiding van de fietsers was één van de moeilijkste punten. Daar is heel veel over gediscussi eerd", vertelde hij. Hoewel de discussie over het plein nog niet ten einde is, gaat de inrichting ervan de komende tijd gewoon verder. Zo moet over ongeveer twee weken de metalen boog over het bussta tion worden geïnstalleerd. Het busstation kan dan eindelijk overstappen op het systeem waarin bussen geen vaste halte plaats meer hebben. Wanneer het station helemaal klaar is, wordt op informatieborden bo ven de perrons aangegeven wel ke bus er op dat moment staat opgesteld. iouwkundige Remco iurg presenteerde giste- le commissie ruimtelijke ig zijn plan voor het Sta- lein aan de politiek, nadat jm een maand geleden le omwonenden had uit- De onderdelen die toen iste kritiek oogstten, kwa- ik gisteren het meest on- ir te liggen. Isleden vrezen onder dat de geplande, half- ';te fietsenstalling een igplek wordt. De mees- ;k is er echter op het 'wa- dat Slavenburg voor de ingang van het heeft gedacht. De verho- aoet voorkomen dat fiet- !t plein schuin gaan over- op weg naar de gratis stalling die staat ingete- voor de oude kraakflat tegenover het station, irderheid van de com- ziet op deze plek liever •ie fontein verrijzen, probleem van schuin ïende fietsers heeft so- leiden ruud sep Miljoenen extra passagiers en nieuwe landings banen - Schiphol mag van de Leidse politiek de komende jaren zijn gang gaan. Als alle maatrege len per saldo maar niet tot gevolg hebben dat de geluidsoverlast die Leiden ondervindt van opstij gende en dalende vliegtuigen toeneemt. De vier collegepartijen schaarden zich gisteravond achter het standpunt dat Leiden van de geluidshinder een keihard punt moet maken in het lobby-circus rond de toekomst van de nationale luchthaven. Burgemeester en wethouders kwamen een maand geleden al met een gemeentelijk stand punt over Schiphol waarin gesteld werd dat de geluidshinder niet mag toenemen. Aan de andere kant hadden B en W veel aandacht voor de eco nomische betekenis van de luchthaven. Om die volledig te kunnen benutten, pleitten zij voor ver breding van A4 en A44 en voor een snelle bebou wing van vliegveld Valkenburg. Het collegestandpunt werd vooral door Groen links volmondig ondersteund. „We moeten ons als Leidse raad vooral op de geluidsoverlast rich ten. Daarover kunnen we met Schiphol in ge sprek komen", stelde GroenLinks-raadslid P. Duijvensz. Wel vroeg hij zich af hoe dat concreet zou moeten worden ingevuld. Er is op dit mo ment nog geen erkende systematiek voor het me ten van geluidshinder van vliegtuigen. Het CDA leek even als enige collegepartij van het standpunt van B en W af te gaan wijken. Frac tieleider M. de Jonge leek op een gegeven mo ment te betogen dat de positieve effecten van een groeiende luchthaven moeten worden afgewogen tegen de negatieve effecten, zoals bijvoorbeeld een toename van de herrie. Later verklaarde zij toch weer dat zij het collegestandpunt steunde. Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke orde ning) werd er licht wanhopig van. „Ik kan echt niets met het standpunt van het CDA - als het al een standpunt is. Ik begrijp het niet", verzuchtte hij. De enige partij die eventueel een toename van de geluidsoverlast wil accepteren, is de WD. De liberale fractieleider M. Schultz stelde voor het gemeentelijk standpunt af te zwakken tot een streven om toename van overlast te voorkomen. Van Rij ging hier niet op in. De oppositiepartijen SP, LWG/De Groenen en RPF/SGP/GPV verklaarden zich in meer of min der sterke mate tegenstander van een groeiend Schiphol. J. Clement (RPF/SGP/GPV) had ook kritiek op de manier waarop het college Schiphol weet te koppelen aan bredere snelwegen en nieu we woonwijken. „Ik vind het jammer dat de groei van Schiphol wordt gebruikt als excuus-Truus om allemaal ambitieuze plannen in de Leidse regio te realiseren", aldus Clement. leiden Door de vele regen van de afgelopen maanden zal het wel niet meer lukken om voor de bouwvak de uitbreiding van de jongerenflat aan de Vierlinghlaan in Leiden op te leveren. De verwach ting is nu dat de 39 driekamerappartementen kort na de zomer kunnen worden betrokken. De wonin gen worden gebouwd in opdracht van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren als uitbreiding van een complex éénkamerwoningen. De verwachting is dat de nieuwe, relatief grote appartementen als warme broodjes over de toonbank zullen gaan. Dankzij een subsidie van de gemeente is de huur niet hoger dan zo'n 750 gulden. foto henk bouwman programmamaker John Kraak man vond Leiden de meest fantastische plek voor zijn pro gramma, waarin hij het 24-uurs wel en wee van een heel groot academisch ziekenhuis wil la ten zien. In dit programma gaat het niet in de eerste plaats om de gevaarlijke operatie of om de zeer intelligente arts. John en consorten stellen de patiënt centraal Dat houdt in dat de patiënten vanaf het moment dat ze de drempel van het LUMC over schrijden, gevolgd worden. De eerste gesprekken met de arts, de behandeling, maar ook de resultaten. „We willen boven de reality tv uitkomen", vertelt Kraakman. „We gaan niet al leen snijden. We filmen wel operaties, maar dat niet alleen. Soms moet een patiënt kiezen tussen een operatie of medicij nen. Dat kan een moeilijke af weging zijn. Ook gesprekken daarover brengen we in beeld." Maar waarom moet hij daar nu precies ons Leidse ziekenhuis voor hebben? Is dat zo speciaal dan? John Kraakman, die zijn medische filmcarrière vijftien jaar geleden bij Vinger aan de Pols begon, vindt van wel. .Al lereerst is het moderne gebouw filmisch zeer aantrekkelijk. Maar ook op inhoudelijk ge bied steekt Leiden wat mij be treft boven andere ziekenhui zen uit." „Leiden heeft een aantal spe cialismen die heel bijzonder zijn en die je nauwelijks vindt in de rest van Nederland, zeker niet bij elkaar. Ze zijn hier bij Met de camera's in de nek oefenen chirurgen in opleiding op varkensdarmen het hechten. foto dick hocewoninc voorbeeld heel erg goed in le ver-, darm- en beenmergtrans plantaties en ze mogen hier bloedtransfusies geven aan kin deren in de baarmoeder." Al die bijzonderheden gaat Kraak man, inclusief het wel en wee van de patiënt natuurlijk, uitge breid in beeld brengen. Volgens Kraakman komt het succes van het LUMC door de combinatie met de universiteit. Daarom is er in het programma ook aandacht voor studenten geneeskunde die in de snijzaal aan de slag zijn of andere les sen krijgen. „In een item over een levertransplantatie gaat het bijvoorbeeld over een moeilijk knoopje dat de arts moet ma ken. Dan laten we even zien hoe dat geleerd wordt aan chi rurgen in opleiding", verklapt Kraakman. Het LUMC zelf is natuurlijk best verguld met al deze aan dacht. Dertien weken lang een halfuur op tv... LUMC-voor- lichter Dirk Ketting wrijft ervan in zijn handen. Volgens hem zijn mensen die in een academisch ziekenhuis terecht komen nog wel eens bang dat er geen gekwalificeer de dokter aan hun bed komt. „Ze denken 'dat is zo'n jong doktertje, die zal wel niks we ten', maar dat is natuurlijk on zin. Artsen in opleiding worden altijd begeleid door gekwalifi ceerde dokters. Ik hoop dat ze dat door dit programma gaan inzien. En we zijn heel blij dat het LUMC op deze manier aan dacht krijgt." We weten natuurlijk niet hoe leuk het wordt. Maar ook al is het tijdens het zappen, Intensi ve Care zal zeker Leidse ogen trekken. janneke de jonge» nthet wel: na een dag werken zit je onderuitge- ip de bank, een zak chips n biertje binnen handbe- A1 zappend zie je een stoet leelden aan je voorbijko- Erwin Kroll, een stel men- lat elkaar in de haren een leeuwin die haar en beschermt... Dan, plot- trekt ietsje aandacht, ap je terug en daar prijkt, jlornaat, het Leids Univer- Medisch Centrum op de Ibuis. En niet eens op TV nee, op TV 2! lerhalf jaar lang loopt er ■nige regelmaat een came- •eghet LUMC binnen, tóen dacht u dat die op- 'n voor medische pro- la's als Vinger aan de pols of De Bevalling werden ge bruikt. Nou, dan heeft u het mis. Al die achttien maanden snorden de camera's voor een programma dat nog moet wor den uitgezonden. En ze gaan de komende maanden nog even door. Aanstaande dinsdag begint er namelijk een nieuw program ma bij de EO, getiteld Intensive Care. En voor de opnamen shopt dat programma niet hier en daar bij wat ziekenhuisjes in de regio, nee, het beperkt zich enkel en alleen tot ons eigen Leidse ziekenhuis. Ons enige echte universitaire Leidse zie kenhuis. Nu zijn er natuurlijk meer uni versitaire of academische zie kenhuizen in Nederland. Maar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13