Steeds meer concurrentie op de kabel (jmDeren gratis Economie Straathandel bloeit in Irak lj oenenclaim dreigt voor V na bedrijfsbezetting Amsterdamse haven tevreden over 1998 KLM sluit nieuwe samenwerking voor onderhoud Ondernemers willen af van ziekenfondsbijdrage Klassieke stripboeken als waardevolle belegging PAC 13 JANUARI 1999 3ijge1 3UUE 7 opent vier nieuwe vestigingen ELDEO rjRp» Autoverhuurbedrijf Hertz te Hoofddorp gaat deze Deventer en Apeldoorn twee nieuwe vestigingen ope- er in januari komen Zoetermeer en Zwolle erbij. Hertz de uitbreiding een betere geografische dekking krijgen de groei van de omzet haar marktpositie verstevigen, ist legt Hertz zich toe op het verhuren van bestelwa- ?rtz voorziet voor heel 1999 een toename met vijftien gen en dertig arbeidsplaatsen. Hertz, dat in 1998 tachtig 3 tond, is met ruim 5.400 vestigingen in 140 landen inter- 1 al marktleider in de autoverhuurbranche. In Nederland »rtz nu 25 vestigingen. 1 gaat op Shanghai vliegen De KLM gaat vanaf maart op Shanghai vliegen. Dat aarinee, na Peking en Hongkong, de derde bestemming icht en passagiers op het Chinese vasteland. De lijn- o ip Shanghai gaat van start met ingang van de nieuwe zo- 6 istregeling op 29 maart. Vanaf dat moment biedt de 3 in vluchten per week naar China, zes op Hongkong, twee o ng en twee op Shanghai. Over de uitbreiding van het -luchten werden al afspraken gemaakt tijdens het bezoek 4 arvan een Nederlandse handelsmissie aan China. 3. ■o is-winkels gooien roer om j® idenDe zes Maxis-vestigingen in Nederland worden de 9 de maanden voor miljoenen guldens heringericht. De 5, ns Groep, eigenaar van Maxis, wil de concurrentie aan j' grote supermarkten van Konmar en Albert Heijn. Het 15! 1 aan etenswaar wordt uitgebreid, dat van non-food als 114 en elektronica wordt bijzaak. Binnen drie jaar moeten restigingen volgens de nieuwe formule draaien. De naam i, winkels wordt veranderd in Maxis-A en P Hvpermarkt. 18, Jkopere kinderopvang stimulans 4 iCj Goedkopere kinderopvang stimuleert vrouwen en 12! in om te gaan werken. Uitbreiding van het aantal plaat- 5 iok goed voor de werkgelegenheid, maar iets minder ef- 0 Dit concludeert het CPB in een studie naar arbeids- 10 ffecten. Subsidies zijn het meest effectief wanneer deze b 1 gebruikt om de ouderbijdrage minder afhankelijk te 51 van het inkomen van de ouders. „Verdient iemand 100 1 per maand meer, dan gaat de bijdrage direct met 25 gill ij nhoog. Dit weerhoudt met name vrouwen ervan om 51 iren te gaan werken", zegt onderzoeker J. Graafland. 3,1 2 ijzine wordt opnieuw duurder )AM« Een liter benzine wordt morgen een cent duurder, voor de vierde keer dit jaar dat de prijzen stijgen. Een liter lodvrij gaat 2,09 gulden kosten. Super met loodvervanger uit op 2,21 gulden, super plus ongelood op 2,15 gulden en op 1,42. LPG gaat een cent omlaag. Voor een liter autogas 4 le automobilist dan 72,4 cent neertellen. il boekt recordomzet: 50 miljard 8ifefüLi Chipfabrikant Intel heeft vorig jaar een recordomzet 3 6 kt van bijna 50 miljard gulden. De stijging heeft direct te met de groei in de verkoop van pc's met 'Intel inside'. In 0 3 ijking met het jaar ervoor verkocht het bedrijf vijf procent De omzet vertoont al twaalf jaar achtereen een sfijgende et bedrijf zag de jaarwinst echter dalen naar ruim 11.5 8.2 d gulden. Dat kwam vooral door het slappe eerste half- 1 .oc lal-amsterdam cpd ondgenoten dreigt met 14 j{ rop van zeker tien mil- 'a Lilden te worden gecon- ,5< ird na de uitspraak van 5C|msterdamse rechtbank een schadevergoeding le bezetting van de 01- Ise machinefabriek Klie- 1992. De rechter meent ildoende aannemelijk' is dat potentiële finan- afnemers zich door de }?f 30»g hebt>en teruggetrok- 107 06 1 dat nadelig is geweest le mogelijke voortzetting 1 bedrijf. 103.6C 111.12 130,1! 105,41 72-jarige Bill Vriesinga, alig directeur en eige- evert sinds de ondergang et bedrijf in 1992 juridi- itrijd tegen de Industrie- :NV - sinds februari vorig "JV Bondgenoten. De vak- beraadt zich of beroep te- 'tspraak wordt aange- verik bouwde doseer- en 131,30 104,53 122,65 101,74 .03,55 40,55 1. 31,20 19,15 nachines voor de verf- en 00.59 industrie. Begin jaren '90 02.15 'nden er problemen na- 13,95 n handelsagent zelf zulke 19.10 00,26 Ook UPC gaat pakketten aanbieden met tv, radio, telefoon en Internet UPC, Europa's grootste kabelmaatschap ij, bindt de con currentiestrijd met KPN aan. In mei gaat het bedrijf via de kabel telefoondiensten aanbieden. Het mikt op een marktaandeel van rond veertig procent in gebieden waar het kabels heeft liggen. amsterdam anp Ook begint UPC dit voorjaar met Internet via de kabel. Voor deze dienst moeten wel abon nementskosten maar geen tele foonkosten worden betaald, wat UPC als sterk wapen ziet in de strijd tegen bijvoorbeeld KPN dat Internet via telefoonlij nen aanbiedt. De Britten zijn wat dit betreft optimistisch om dat zij via één kabel zowel tv, radio,telefoon als Internet kun nen aanbieden. De prijzen voor telefonie zul len zo n vijftien tot twintig pro cent lager liggen dan bij KPN, zei het bedrijf gisteren. Klanten krijgen een pakketkorting als ze ook de Internetdiensten en ka- bel-tv afnemen. Eind 2000 wil UPC de modernisering van het kabelnetwerk klaar hebben. Dan hebben alle 1,3 miljoen huishoudens toegang tot een modern glasvezelnet. De Nederlandse plannen zijn onderdeel van de Europese strategie van UPC. In 1999 wil het bedrijf, Europees goed voor 3,4 miljoen aansluitingen, ook in België, Noorwegen en Frank rijk dergelijke diensten aanbie den. Daarvooor moderniseert het alle netwerken. Om de plannen te kunnen realiseren, gaat UPC naar de beurs. In fe bruari denkt bestuursvoorzitter Schneider een notering in Am sterdam te hebben, en in een later stadium op de Amerikaan se schermenbeurs Nasdaq. In november zei het bedrijf een kleine 600 miljoen gulden nodig te hebben. Naast moder nisering van de netten moet er ook geld komen om energiebe drijf NUON uit te kopen uit de joint-venture United Telekabel, waarin UPC een belang van 51 procent heeft. Betrouwbare bronnen melden dat beide par tijen het in principe eens zijn, maar nog steggelen over de tails. NUON zou overwegen na de fusie met,ENW en EWR de kabelactiviteiten van deze part ners over te doen aan UPC. Het bedrijf is al voor de helft eige naar van kabelexploitant A2000, de rest is in handen van Media One. UPC is de enige concurrent van KPN die via de eigen kabels direct toegang heeft tot de con sument. Het bedrijf ontwikkelt diensten waarbij de consument zelf kan kiezen welk aanbod hij koopt. Mei dit jaar komen er twee aparte tv-kanalen voor sport en film. In 2000 zijn dat er acht. Schneider verwacht dat de klant veertig tot zestig gulden per maand wil neertellen voor die extra keuze. Nu geeft de Ne derlander zo n 16 gulden per maand aan kabel-tv uit. Kabel concurrent Casema onderhan delt met UPC over overname van het tv-aanbod. Over de eerste negen maan den van 1998 verloor UPC bijna 172 miljoen op een omzet van 305 miljoen. De winst voor af trek van rente, belasting, af schrijvingen en aflosssing van schulden kwam uit op een plus van 107 miljoen. machines ging produceren. De Industriebond FNV riep op tot een bedrijfsbezetting uit vrees dat de zaak zou worden leegge haald. Klanten, leveranciers en de bank wendden zich van Klie- verik af, en na een twee weken durende bezetting volgde het faillissement. De in Engeland wonende di recteur-eigenaar liet het er niet bij zitten en begon een bodem procedure. Het gerechtshof in Amsterdam sprak in eerste in stantie uit dat de FNV welis waar een onrechtmatige staking had georganiseerd, maar dat deze was niet gericht op een faillissement om daarmee de aandeelhouder te treffen. Op basis van die kwalificatie 'on rechtmatig' procedeerde Vriesinga verder en hij lijkt de zaak nu te gaan winnen. Vriesinga's eigen vordering bedraagt tien miljoen gulden, maar de claim kan enkele mil joenen guldens hoger uitvallen door de schade die andere schuldeisers door het faillisse ment hebben geleden, waaron der de fiscus, de bedrijfsvereni ging en leveranciers. amsterdam rudolf kleun De Amsterdamse zeehavens hebben in 1998 naar schatting ongeveer 55 miljoen ton goede ren overgeslagen. Dat is nauwe lijks minder dan in het record jaar 1997. Toen werd 56,5 mil joen ton overgeslagen, wat vooral te danken was aan twee grote eenmalige Iadingpakket- ten van 900.000 ton stalen bui zen en 600.000 ton zand en grind. Het Gemeentelijk Havenbe drijf kijkt dan ook tevreden te rug op 1998 en constateert dat de overslag al jaren groeit. In 1993 werd nog 48,8 miljoen ton overgeslagen. Het havenbedrijf ziet daarbij een sterke opmars van de kolen met een jaartotaal van ongeveer 14,5 miljoen ton. De verwachting is dat die hoe veelheid nog verder zal groeien door de sluiting van mijnen in Duitsland waardoor de Duitse import verder toeneemt. Olie, olieproducten en agrari sche bulkgoederen stabiliseren. De dalende olieprijzen leiden tot een 'bewegingloze'markt, waarbij de overslag ongeveer acht miljoen ton bedraagt. De 'agribulk' stabiliseert op negen miljoen ton. De overslag van cacao en erts loopt terug. Bij cacao heeft dat te maken met het late op gang komen van de oogst. De ertsaanvoer heeft te lijden onder de malaise op de staal- markt door de Azië-crisis. Am sterdam profiteert, omdat goe de faciliteiten ontbreken, niet van de groei van de comainer- markt. Inmiddels zijn er plan nen om een nieuwe container- terminal te bouwen aan de Amerikahaven. Het afgelopen jaar werd Am sterdam 92 keer door cruise schepen aangedaan, tegen 72 keer in 1997 en 73 in 1996. Ge middeld levert elk cruiseschip de hoofdstad ongeveer een mil joen gulden omzet op. Voor dit jaar zijn de vooruitzichten op nieuw goed. Eind 1998 hadden zich al 75 cruiseschepen ge meld voor een bezoek in 1999. bagdad Een bejaarde Irakese verkoper heeft met zijn krantje een plekje uitgekozen vlakbij de autoweg in de buurt van de hoofdstad Bagdad. Daar probeert hij klanten te interesseren voor zijn plastic vaten met motorolie. Als gevolg van sancties van de Verenigde Naties is de lokale valuta fors gedaald en verdienen ambtenaren zo weinig dat ze per maand maar twee kippen kunnen kopen. Velen hebben daarom hun toevlucht gezocht in de straathandel. foto ap murad sezer SCHIPHOL RUDOLF KLEUft De KLM gaat het onderhoud van pneuma tische vliegtuigonderdelen onderbrengen in een nieuwe onderneming. Daartoe is een intentieverklaring ondertekend met het Amerikaanse bedrijf Hamilton Standard. De bedoeling is dat het nieuwe bedrijf be gin 2000 van start gaat. KLM krijgt een be lang van 49 procent en Hamilton Standard van 51 procent. Ongeveer dertig KLM-medewerkers zou den naar het nieuwe bedrijf moeten over gaan. Personeel en bonden zijn vanmorgen formeel op de hoogte gesteld. De KLM heeft aangekondigd snel het overleg met de bonden en de ondernemingsraad te ope nen over een 'aanvaardbare overgangsre geling' voor de betrokkenen. FNV-bestuurder J. Smeets is op de hoog te van de plannen. „De voorbereidingen daarvoor lopen al heel lang. Maar er is nog niet gesproken over de personele conse quenties. Bij de KLM is een tendens om bij joint-ventures het personeel te laten over gaan naar de nieuwe onderneming. Maar de mensen hebben daar heel veel moeite mee. Ze hechten aan het KLM-blauw. Het liefst willen we dat de betrokkenen kunnen kiezen of ze mee gaan en dat als ze gaan daar een aantrekkelijke CAO en een mooie stimuleringsregeling tegenover staan. Maar ik moet nog met mijn leden overleggen om te horen wat zij willen." Binnen de Technische Dienst, waar 4.500 mensen werken, is de afdeling voor pneu matische componenten overigens niet de enige waarvoor de KLM partners zoekt. Ook voor het motorenonderhoud is de maatschappij uit op samenwerking. Als voordelen van de nu gesloten samen werking noemt de KLM de schaalvergroting en kostenbesparing. De maatschappij ver wacht op den duur een verdubbeling van activiteiten. De werkgelegenheid zou dan tot vijftig arbeidsplaatsen uitgroeien. Het nieuwe bedrijf zou in de omgeving van Schiphol moeten worden gehuisvest. Vakbondsbestuurder Smeets geeft aan dat de verhuizing vanaf Schiphol-Oost op zich al gevoelig ligt bij de werknemers. „Nu zitten ze achter de douaneslagboom. De stap naar buiten betekent betekent daar door veel meer dan alleen een kleine ver plaatsing." Een KLM-woordvoerder zegt begrip te hebben voor de gevoeligheden. „Daarom hebben we dit ook lang vantevo- ren aangekondigd, zodat goede afspraken kunnen worden gemaakt". Voordeel is volgens Van der Plank dat werkgevers hun tege moetkoming van jaar tot jaar kunnen bepalen. „Ook kan dan een uitruil plaatsvinden, bij voorbeeld als werknemers lie ver een loonsverhoging krij gen", aldus de secretaris. Het is de bedoeling dat kleine zelfstandigen vanaf 2000 in het ziekenfonds komen. Het gaat dan om zelfstandigen met een belastbaar inkomen onder de 41.200 gulden. Minister Borst (volksgezondheid) heeft de Zie kenfondsraad inmiddels ge vraagd de uitvoerbaarheid te onderzoeken. WD en PvdA wijzen er beide op dat het ziekenfonds ook nu geen zuivere werknemersverze kering is. Veel ouderen en men sen met een bijstandsuitkering zitten in het fonds. De WD heeft begrip voor enkele argu menten, aldus Kamerlid Van Blerck. Maar het gaat haar te ver om de werkgeversbijdrage te schrappen. Oudkerk (PvdA) ziet niets in een vrijwillige bij drage van werkgevers. De meesten zullen dat wel doen, maar een deel ook niet. En hun werknemers komen dan in de de kou te staan. den haag anp VNO-NCW wil dat de verplichte werkgeversbijdrage aan de zie kenfondskas wordt afgeschaft wanneer ook kleine zelfstandi gen in het ziekenfonds komen. Dan is het niet langer een werk nemersverzekering, maar een volksverzekering, redeneert de vereniging van ondernemers. R. van der Plank, secretaris gezondheidszorg van VNO- NCW, vindt dat de werknemers de huidige werkgeverspremie moeten gaan betalen. Van de werkgevers ontvangen zij dan een soort vrijblijvende tege moetkoming in de kosten. Vol gens Van der Plank geldt dit systeem ook voor particulier verzekerden. Hij vergelijkt de voorgestelde constructie met de AOW, waarbij de werknemer ook de volledige premie betaalt. Werkgevers leveren nu de hoogste bijdrage aan de zieken fondskas, de helft van de totale bedrag van 26 miljard. De werk nemer en de overheid nemen elk 6,5 miljard voor hun reke ning. De premie voor de werk nemer zou in de voorgestelde constructie uitkomen op 7,4 procent. Met het hele gezin naar Disneyland; Paris... Beter kan 1999 niet beginnen! Zeker als Mickey en Minnie Mouse en hun vriendjes op u wachten. Nu is Disneyland Paris boven dien bijzonder aantrekkelijk geprijsd. Want met aankomst tussen 3 januari-25 maart 1999 mag per betalende volwassene één kind hele- 1 gratis mee*! Er is al een arrangement vanaf Fl 181,- per volwassene** inclusief 1 nacht met continentaal ontbijt in Hotel Santa Fe en 2 dagen toegang tot het Themapark. Ga naar uw reisbureau of Bel Gratis 0800-1789 (paris Sinds 1976jaarlijkse waardestijging tussen de tien en twintig procent delft erik van der struus Ooit in het bezit geweest van een Kuifje met hardkartonnen kaft? Het album weggegooid bij een grote opruiming van de zolder? Of weggegeven aan een neefje, dat de plaatjes direct met viltstift ging bijkleuren? Stom, stom, stom. En jammer voor de portemonnee. Want oude stripboeken zijn namelijk geld waard. Zeker klassiekers als Kuifje, die in goede staat verkeren. In Frankrijk worden voor de eerste Kuifjes uit 1930 bedragen neergelegd tussen de 50.000 en 100.000 gulden. Nederland is nog niet zover. „De duurste al bums kosten hier enkele dui zenden guldens", zegt eigenaar P. Ottens (44) van een gespecia liseerde stripwinkel in de Delft- se binnenstad die sinds 1976 bestaat. De prijsstijging gaat gestaag door. Ottens: „Wie twintig jaar geleden dertig gulden neertelde voor een oude Kuifje, werd voor gek verklaard. Tegenwoordig tellen mensen zonder blikken of blozen 3.000 gulden neer". Strips zijn al lang niet meer al leen voor kinderen. In winkels, op beurzen en op veilingen struinen de laatste jaren vooral volwassenen rond. De meesten 'verbeteren hun collectie', zoals dat heet. Ze verkopen minder gave albums en kopen daar ga vere exemplaren voor terug. Bij velen staat de liefde op de eerste plaats. Voor de schoon heid van de pastelkleurige teke ningen, het vernuft van de handgeschreven teksten. Soms ook voor de geur. Tot 1947 wer den stripboeken nog op welrie kend houthoudend papier ge drukt. De laatste jaren is daar een nieuw type verzamelaar bijge komen: de belegger. Ottens: „Die komt voor het schap staan en zegt: Doe mij die. die en die. Hoeveel is dat samen? Oh. doe die er dan nog maar bij. Heel zakelijk. Ze kennen de prijzen en weten precies wat ze willen hebben". Hij vindt dat helemaal niet on verstandig. Sinds het uitkomen van de eerste stripcatalogus in 1976 zijn de prijzen van albums jaarlijks tussen de tien en twin tig procent gestegen. „De lijn loopt heel mooi omhoog." Het woord 'modegril' wil Ottens dan ook niet horen. „Al sinds ik mijn winkel opende, hoor ik mensen praten over een ver- Peter Ottens in zijn stripboekenwinkel. schijnsel, dat van tijdelijke duur zou zijn. Sommigen van hen hebben spijt als haren op hun hoofd, dat ze toen geen albums hebben gekocht." Heeft het nu zin om de Aste- rixen te gaan sparen? Of de foto gpd theo bohmers laatste Suskes en Wiskes? „Mwah", zegt Ottens. „Die zul len in de toekomst best wat meer waard worden. Maar erg hard gaat dat niet. Daarvoor zijn de albums in een te grote oplage gedrukt. Ze zijn eenvou dig niet zeldzaam genoeg". Nieuwelingen die zich op de stripmarkt willen begeven, doen er goed aan zich eerst uit gebreid te laten informeren. De stripcatalogus is een onmisbare bijbel. Verder is het vooral een kwestie van goed kijken. Ottens: „Het is niet het boek dat de prijs bepaalt, maar de staat waarin het verkeert. Een inge schreven naam is geen pro bleem. Je mag zien dat een al bum een eigenaar heeft gehad Maar ezelsoren, lijmresten. plakband en bijkleuringen zijn taboe. Die drukken de prijs enorm". Hij staat op om een album te pakken, dat op het oog nauwe lijks beschadigd is. „Vraag ik 500 gulden voor. Was het in perfecte staat geweest, dan kostte het 3.000 gulden." Op koopjes hoeft de aspirant-strip belegger in elk geval niet te re kenen. „Deze markt is heel doorzichtig", zegt Ottens. „Ie dereen kent de prijzen. Met die hoge bedragen lijkt het er soms op, dat een album kost wat de gek ervoor geeft. Maai- geloof me, daar is geen sprake van."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9