Irak pleit voor dialoog over wapeninspecties Ben dol op koetjes en kalfjes. Buitenland Brits kampement voor jonge criminelen succes OVSE regelt vrijlating van acht gevangen Joegoslaven Aids in Zambia Immigranten krijgen schuld van moordpartijen in Milaan rachtvliegtuig, een Fokker 27, stortte gisteren neer toen het lerde te landen op het vliegveld van hfet Britse Kanaaleiland isey. Het toestel van de maatschappij 'Channel Express' raakte uis voordat het op de grond terecht kwam. Niemand in het aakte gewond. De twee piloten van het vliegtuig hebben het uk niet overleefd. FOTO AP GUERNSEY PRESS nton stuurt Paula Jones cheque ngtqn De Amerikaanse president Bill Clinton heeft Paula igisteren een cheque ter waarde van 850.000 dollar (1,6 ien gulden) gestuurd als schikking ter beëindiging van de sche strijd die losbarstte nadat Jones de president had be- van seksuele intimidatie. Clinton heeft steeds ont- dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het vergrijp. Mor- legint de Senaat een proces om de president af te zetten ns meineed en het belemmeren van de rechtsgang bij pogingen een seksuele relatie met Witte-Huisstagiaire ica Lewinsky te verdoezelen. iraak bij adviseur oppositie Israël [hgton Het kantoor in Washington van de Amerikaanse eur van de Israëlische oppositieleider Ehud Barak is maan- iet doelwit geweest van inbrekers. In Israël is de inbraak nieuws. Gesproken wordt 'Israëls Watergate', een verwij- naar de inbraak in het kantoor van de Democratische Partij ishington die uiteindelijk leidde tot de val van president n. Een Amerikaanse politiewoordvoerder bevestigde giste- at inbrekers er vandoor zijn gegaan met geheime stukken ld. Een woordvoerder van Barak, leider van de Israëlische dspartij, zei: „Ik heb gesproken met mensen van het be nde kantoor en zij zeggen dat klaarblijkelijk - en dit moet rote voorzichtigheid worden gesteld - materiaal uit Israël lomaamste doel van de inbraak was". lellen vinden tweede VN-toestel het tweede VN-vrachtvliegtuig, dat in oorlogsgebied itortte, heeft gevonden. Alle negen inzittenden waren om ■ven gekomen. Het toestel stortte op 2 januari neer in ge- dat in handen is van de rebellen. Het was kort daarvoor stegen van het vliegveld van Huambo„op bijna 500 kilome- zuidoosten van de hoofdstad Luanda. Het was het twee- vj-toestel dat in de omgeving van Huambo neerstortte. Op icember verongelukte een door de VN gecharterde C-130 14 inzittenden. Dat toestel werd vrijdag door een VN-red- iteam gevonden. Volgens de VN zijn de toestellen neerge- Idoor de rebellen, maar die ontkennen dat. s president Haïti gewond bij aanslag w-princeDe zuster van de Haïtiaanse president René Pré- gisteren gewond geraakt bij een aanslag. Haar chauffeur lom het leven toen een motorrijder het vuur opende. Ma- üaude Calvin-Préval werkt voor het secretariaat van haar •.De aanslag had plaats temidden van een politieke strijd de legaliteit van het huidige parlement. Regering en parle- beione tin Haïti verkeren in een crisis. De laatste premier, Rosny rth, trad in juni 1997 af. De drie kandidaat-premiers die al sindsdien heeft voorgedragen zijn niet door het parle- t aanvaard. De parlemenstverkiezingen zijn door de rege- icrisis op de lange baan geschoven. HeS ituurrampen eisten ruim 5.000 levens irtier gpm. Li Door de natuurrampen van vorig jaar in China zijn 1 mensen omgekomen en zijn verliezen geleden van 69,4 59) ard gulden. Van de economische verliezen werd 59 miljard 0906- len geleden door overstromingen. Die kwamen dit jaar en waren groter dan normaal. Het noordoosten en de óncies langs de rivier de Yangtze in het zuiden en midden China werden het zwaarst getroffen. De overstromingen :n in het geval van de Yangtze de ergste in 44 jaar. De na- rampen hebben in totaal 350 miljoen mensen getroffen en Q90& ïiljoen mensen moesten geëvacueerd worden. bestraffen Russen voor hulp Iran hington De Verenigde Staten hebben gisteren nieuwe :ties afgekondigd tegen Russische wetenschappelijke insti ll wegens hulp aan Iran met de bouw van raketten of nucle- technologie. Washington stelt economische strafmaatrege- 24- in tegen drie andere Russische instellingen omdat zij gevoe- hulp op rakettechnologisch of nucleaire terrein geven aan De straffen zijn een blijk van de bezorgdheid dat 'Iran jssief streeft naar massavernietigingswapens en lanceersys- centen gijzelen functionarissen Wanhopige stakende leraren in de noordwestelijke re- 'ologda in Rusland hebben maandag drie hoge onderwijs- itionarissen gegijzeld. Ongeveer 5.500 leraren van 181 scho- zijn sinds 15 december in staking vanwege achterstallige letaling van hun salaris. Sommigen hebben al een jaar geen ontvangen. De leraren zeggen dat zij blijven staken totdat oon ontvangen. Verleg over kindsoldaten strandt Het overleg over het verhogen van de minimumleeftijd thet werven, opleiden en inzetten van jongeren voor het le is gestrand. Al op de eerste onderhandelingsdag, gisteren in leve, werd besloten niet verder te praten. De Zweedse am- sadeur in Geneve, Catherine von Heidenstam, heeft een jaar tijd gekregen naar een compromis te zoeken. Sinds 1994 tdt in een speciale werkgroep van de VN-rechtenmensen- nmissie, onderhandeld over een aanvullend protocol op het •verdrag over de Rechten van het Kind. In dit amendement let de leeftijdsgrens voor soldaten worden opgetrokken van tot 18 jaar. Op deze manier moet een einde komen aan het omeen kindsoldaat. Maar tot op heden willen diverse lan- ii onder aanvoering van de Verenigde Staten, niet af van hun en praktijken waarbij ook 16- en 17-jarigen worden geron- J en opgeleid. ju» roer 'Unabomber' geeft beloning weg De broer van 'Unabomber' Ted Kaczynski, een para de schizofreen die vorig jaar in de Verenigde Staten veroor- eldwerd voor bomaanslagen, wil de beloning die hij kreeg )r het aangeven van zijn broer gebruiken voor hulp aan •htoffers van schizofrenen. David Kaczynski geeft de helft 'de gekregen 1 miljoen dollar aan de liefdadigheidsorganisa- The Community Foundation. De rest wordt besteed aan een Maat en de belastingen. De liefdadigheidsorganisatie zal het |d verdelen onder slachtoffers van misdaden die gepleegd zijn ]°r paranoïde schizofrenen. Ook de slachtoffers van de 'Una- maken aanspraak op het geld. Ted Kaczynski zit een 'enslange gevangenisstraf uit voor het plegen van 16 bomaan- >en, waarbij 3 doden vielen en 29 gewonden. londen ajslp Irak heeft vandaag gepleit voor een uitgewogen dialoog om het geschil met de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië over de VN-wapeninspecties op te lossen. Deze dialoog zou volgens een woordvoerder van de regering in Bagdad moeten zijn gebaseerd zijn op 'goede bedoe lingen van de Arabische natie'. vooral bedoeld om de kritiek op staten als Egypte te verzachten. President Saddam Hussein riep vorige week alle Arabieren op in opstand te komen tegen leiders die zich aan de zijde van de Verenigde Staten hebben ge schaard. Hij leek daarbij te doe len op landen als Egypte en Saudi-Arabië, die zich steevast gedeisd houden als Irak klap pen krijgt. De incidenten voeren de spanning op tussen het Iraakse WASHINGTON-KOEWEIT AFP-DPA-Rtr Gisteren nog bestookte een Amerikaans gevechtsvliegtuig een radarinstallatie bij het Iraakse Mosul. De installatie vormde een bedreiging voor de F-16, die er patrouilleerde om de zones te bewaken waar Iraakse vliegtuigen sinds 1991 niet meer mogen vliegen. Een soortgelijk incident deed zich maandag voor. De verklaring uit Bagdad lijkt regime en de Amerikaanse en Britse strijdkrachten in de regio, die er internationale maatrege len tegen Bagdad willen hand haven of afdwingen. De Amerikaanse minister van defensie, Cohen, beklemtoonde ondertussen dat de VS geen duimbreed wijken en de vlieg- vrije zones handhaven. Irak heeft na de Amerikaanse en Britse aanvallen in decem ber aangekondigd die zones niet langer te respecteren. De aanvallen werden in december uitgevoerd uit frustratie over de Iraakse weigering mee te wer ken met de VN-ontwapenings- missie, Unscom. Unsom ligt nu onder .vuur omdat de Unscom onderge schikt zou zijn gemaakt aan Amerikaanse belangen. De vroegere wapeninspecteur Rit- ter zei in een interview met het Duitse weekblad Stern dat hij op bevel van Unscom-voorzit- ter Butler vorig jaar een 'zwarte doos' in Bagdad heeft geplaatst, waarmee de Amerikanen het radio- en telefoonverkeer in Irak konden afluisteren. Frankrijk heeft gisteren bij de VN-Veiligheidsraad een voor stel ingediend dat voorziet in een voortzetting van het toe zicht op het Iraakse wapenpro gramma en opheffing van het olie-embargo. De andere per manente leden van de raad (VS, Rusland, China en Groot-Brit- tannië) kwamen niet met dui delijke reacties op het voorstel. Een aanvankelijk omstreden 'kampement' voor harde aan pak van jonge criminelen in Groot-Brittannië is een groot succes. Dat blijkt uit een lovend rapport van de hoofdinspecteur van het Britse gevangeniswe zen, Sir David Ramsbotham. In Nederland ging in 1994 een experiment van start met zogeheten 'Lubbers-kampe- menten' voor de heropvoeding van jeugdige delinquenten. Maar uit onderzoek bleek drie jaar later dat die geen groot succes waren. De inrichting in Cheshire werd twee jaar geleden door de Conservatieve regering opgezet in het kader van de harde aan pak van jeugdcriminaliteit. In dit kamp zouden de probleem jongeren een straffe 'heropvoe ding' krijgen. Een stap te ver in de richting van de op militaire leest geschoeide kampen in de BELGRADO-PRISTINA AFP-DPA-Rtr De Organisatie, voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) heeft in Kosovo gere geld dat acht gevangen geno men Joegoslavische soldaten zullen worden vrijgelaten. De acht zijn sinds vrijdag in han den van de separatistische ter reurbeweging U£K, het etnisch Albanese Kosovo Bevrijdingsle ger. De Joegoslavische strijd krachten hebben een grote aan val aangekondigd voor het ge val het U£K de militairen niet laat gaan. De troepenbewegin gen van de afgelopen dagen ge ven aan dat Belgardo inderdaad op het punt staat op gote schaal aan te vallen. De huidige OVSE-voorzitter, de Noorse minister Knut Volle- baek, heeft gisteren echter in Pristina bekendgemaakt dat de acht snel vrijkomen. Het is niet bekendgemaakt wanneer ze worden vrijgelaten, maar de OVSE heeft laten weten dat er vandaag een belangrijke ont moeting is met de U£K in Gornje Obrinje, 20 kilometer ten oosten van Pristina. Een woorvoerder van de UX^K, Albin Kurti, zei dat de be weging als tegenprestatie de vrijklating verwacht van negen gevangen genomen leden. De negen zouden in december door het Joegoslavische leger zijn opgepakt op Albanees grondgebied. Albanië heeft gisteren op nieuw gehamerd op NAVO-op- treden in de omstreden Servi sche provincie Kosovo. Tirana houdt een interventie van de NAVO voor onvermijdelijk. In de lente wordt de oorlog er an ders bloedig hervat, aldus de Albanese premier Pandeli Majk. lusaka In het mortuarium van Lusaka in Zambia worden dagelijks twintig doden binnengebracht, de meeste slachtoffer van aids. De freelance fotograaf Geert van Kesteren (32) won met deze foto de Zilveren Camera 1998. Van Kesteren werd ook uitgeroepen tot fotojournalist van het jaar 1998. FOTO GPD GEERT VAN KESTEREN rome hans geleunse CORRESPONDENT Nee, de noodtoestand uitroe pen in Milaan was zwaar over dreven, vond de Italiaanse pre mier Massimo d'Alema. Maar na negen gangstermoorden in de eerste tien dagen van het nieuwe jaar werd het wel de hoogste tijd voor wat vlagver toon namens de regering. Dus vlogen d'Alema en zijn minister van binnenlandse zaken Rosa Jervolino gisteren van Rome naar 's lands officieuze hoofd stad om de gemoederen te kal meren. Dat lukte tijdens een drie uur durend crisisberaad met onder meer burgemeester Gabriele Al- bertini en de hoofden van vier politiekorpsen maar ten dele. D'Alema beloofde nog eens zeshonderd extra politiemen sen bovenop de tweehonderd die de regering vorige week al had toegezegd. Maar echt har de afspraken'ter bestrijding van wat volgens stadsbestuur en de meerderheid van de bevolking de oorzaak van alle kwaad is, de instroom van illegale immi granten, werden niet gemaakt. D'Alema beperkte zich tot de toezegging dat de nieuwe wet op de immigratie strikt zal wor den toegepast, maar voegde daar aan toe dat de effecten daarvan pas op langere termijn voelbaar zullen worden. De ex- communistische regeringslei der weigerde opnieuw toe te geven aan wat hij eerder 'racis tische hysterie' had genoemd. Albertini hield het gisteren be leefd en zei dat hij 'tevreden' was over de beloftes van de premier en zijn minister. Maar God hoorde hem brommen. Al bertini, lid van Berlusconi's op^ positiepartij Forza Italia, had de afgelopen week een fors eisen pakket op tafel gelegd. Hij was het zat dat hij als gekozen stadsbestuurder niets te zeggen had over de politie en ook het vreemdelingenbeleid aan het centrale gezag moest overlaten. „Het eerste wat ik doe als ik werkelijke macht heb, is per dag vijftig illegale immigranten eruit gooien", zei hij tegen het dagblad Corriere della Sera. Ook de neofascistische loco burgemeester Ricardo de Cora- to liet zich niet onbetuigd. „We krijgen hier 300 illegale immi granten per dag in de stad. Dat kan zo niet langer. Het enige antwoord wat wij kunnen ge ven, is nul komma nul toleran tie tegen zelfs de kleinste ver grijpen". Dit soort uitlatingen en gegoo chel met alarmerende cijfers beloven veel bij te dragen aan het xenofobisch gehalte van de afzonderlijke demonstraties te gen de misdaad in Milaan die de oppositionele Polo-alliantie en de afscheidingsbeweging Le- ga Nord voor zaterdag en zon dag hebben uitgeschreven. Zo wel Berlusconi als de hervorm de fascist Fini zeiden gisteren dat zolang de regering het im migrantenprobleem met 'zach te hand' blijft aanpakken, de misdaad in de grote steden vrij spel heeft. Het staat vast dat de recente golf moorden in Milaan groten deels op rekening van bendes Albanese en Noordafrikaanse immigranten kan worden ge schreven. Milaan, het financië le, industriële en modecentrum van het land, heeft verhou dingsgewijs meer immigranten aangetrokken dan andere ste- cien. Ze komen niet alleen over zee via de zuidelijke Italiaanse kusten het land binnen. Een re cente regeringsamnestie voor illegalen (van de meer dan 300.000 aanvragen voor een le gale status werden er 38.000 toegekend) heeft een toevloed van illegale immigranten uit Noord-Europese landen ver oorzaakt. Ook Luca Bauccio van het Mila nese advocatencollectief Tribu- nale, dat juridische bijstand aan immigranten verleent, geeft toe dat illegale buitenlanders een onevenredig groot aandeel in de stedelijke misdaad hebben. Maar hij waarschuwt voor over drijving. „Politici manipuleren met aantallen en zondebokken. Zo was het dertig, veertig jaar geleden in Milaan ook al, toen er een immigratiegolf uit Zuid- Italië en Sicilië op gang kwam. Toen kregen de zuiderlingen overal de schuld van". De harde cijfers geven hem ge lijk. Volgens Albertini zijn er zo'n zestig- tot zeventigduizend buitenlanders in de stad. Op een inwonertal van 1,4 miljoen is dat geen overdreven hoog percentage. Maar dat stelt de gewone Milanezen niet gerust. Zij voelen zich belaagd door agressieve bedelaars, zien wer keloze immigranten op straat hoeken samenscholen en don kerhui di ge gasten drugs verko pen in stadsparken. De bekend making van de politie gisteren dat twee Italianen verantwoor delijk zijn voor een zaterdag ge pleegde moord op een tabaks winkelier en zijn oom verandert weinig aan het gevoel dat bui tenlanders de zondebokken zijn. Verenigde Staten, vonden de critici. Een paar jaar later is er wei nig kritiek meer te horen. Van de 218 jeugdige gevangenen die in de inrichting in Cheshire te recht kwamen, hebben er 122 alle vijf fases van het project doorlopen. „Zij hadden de reële mogelijkheid te profiteren van de ervaring in de gevangenis te hebben -gezeten - iets dat ver af staat van de vaak zeer destruc tieve aard van gevangenisle ven" schrijft Sir David Ramsbo tham in zijn eerste evaluatie. De 18 tot 21 jaar oude deel nemers aan het programma zijn een half jaar lang zestien uur per dag bezig met een ge structureerd programma dat fy siek zeer veeleisend is. Orde en netheid spelen een belangrijke rol, evenals het aanleren van sociale vaardigheden en ge dragsverandering. De laatste fa se van de straf is werken buiten de gevangenis. Rebellen trekken zich met geweld terug uit Freetown FREETOWN AFP-Rtr De rebellen in Sierra Leone hebben bij hun terugtrekking uit de hoofdstad Freetown een spoor van verwoesting en zinlo ze moorden achtergelaten. In de met puin bezaaide straten lagen talloze lijken en hele stra ten stonden gisteren nog in brand, zeiden ooggetuigen. Tienduizenden inwoners van Freetown, die bijna een week na het begin van de gevechten hun huis nog niet uit durven, hebben praktisch niets meer te eten en nauwelijks nog water. Rebellenleider Foday Sankoh werd gisteren vrijgelaten en is naar het buurland Guinee ge vlogen voor onderhandelingen over het beëindigen van de ge vechten. Hij sprak met minis ters van twee Afrikaanse staten die bemiddelen in het conflict, en VN-gezant Francis Okelo. Na het overleg zei de minister van buitenlandse zaken van To go dat Sankoh 'bereid is over vrede te praten' en dat 'hij niet streeft naar een politieke oplos sing'. Sankoh zat gevangen sinds hij in oktober ter dood werd veroordeeld. Ondanks de verzoenende woorden van San koh verklaarde de 'tweede man' van de rebellen, generaal Sam Bockarie, dat hij de strijd zal voortzetten, in elk geval tot hij Sankoh heeft gesproken. Laatste leider van Rode Khmer wil zich ook overgeven PHNOM PENH Rtr Ta Mok, de laatste leider van de Cambodjaanse Rode Khmer, treft voorbereidingen om zich ook over te geven aan de rege ring in Phnom Penh. De eenbe- nige Ta Mok, bijgenaamd 'de slachter' wegens zijn bloedige zuiveringen tijdens het brute Rode Khmerbewind in de jaren 1975-79, houdt nauwlettend in de gaten hoe het Khieu Samp- han (67) en Nuon Chea (71) vergaat, twee voormalige Rode Khmer-leiders die zich vorige maand overgaven. De voorzitter van het Natio nale Assemblee en coalitie part ner van premier Hun Sen, prins Norodom Ranariddh heeft van daag gezegd dat de Rode-Kh merleiders voor een internatio naal tribunaal zouden moeten verschijnen buiten Cambodja. Door de Verenigde Naties in gehuurde deskundigen onder zoeken de mogelijkheid om de leiders van de Rode Khmer voor een dergelijke rechtbank ter verantwoording te roepen. Tijdens het gruwelijke be wind van de Rode Khmer kwa men ongeveer twee miljoen Cambodjanen om het leven. Overeenstemming over vredesmacht voor Balkan-landen ATHENE AFP-Rtr Ministers van defensie van Ita lië en landen op de Balkan heb ben gisteren een overeenkomst ondertekend voor de oprichting van een vredesmacht voor Zuidoost-Europa. De ministers van Grieken land, Bulgarije, Albanië, Mace donië en Italië besloten met vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Turkije, Roeme nië en Slovenië dat de vierdui zend militairen worden gesta tioneerd in Plovdiv, Bulgarije. De Balkan-vredesmacht kan deelnemen aan internationale vredes- of humanitaire missies onder auspiciën van internatio nale instellingen. Maar alle mi nisters zeiden dat de troepen niet worden ingezet in crisisge bieden als Kosovo, waar'Alba nië bij betrokken is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7