Onzekere toekomst voor Schiphol-Rijk Holland Casino wil gokhal op Internet openen Binnenland federlandse Spoorwegen etalen ontevreden klant rwm Kok neemt uitslag jeugdreferendum in ontvangst anSDAG 13 JANUARI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbure, pnieuw in hongerstaking in Marokko De Nederlandse chauffeur Ferry Perovano die meer dan ^ar in de Marokkaanse hoofdstad Rabat gevangen zit, is gis- 1, opnieuw in hongerstaking gegaan. Hij wil zijn straf uitzit- n Nederland. Afgelopen vrijdag beeïndigde hij een honger ing van drie weken. Marokko is bereid een overeenkomst te Jertekenen. op grond waarvan hij hier zijn straf zou kunnen rftten. Maar Nederland tekent niet, omdat, zo stelt Buiten- Ese Zaken, Marokko eerst moet toetreden tot het Europees fcrag over het overbrengen van gevonniste personen. Pero io zit 12,5 jaar voor drugsmokkel. Hij heeft zelf altijd beweerd mij onschuldig is. In dezelfde gevangenis in Rabat zitten 25 ferlanders, in geheel Marokko bijna 90. rkensvakbond wil nieuw kort geding De Nederlandse Vakbond Varkenshouders (NW) spant jeuw een kort geding aan tegen de Nederlandse Staat. Daar- il de vakbond net als in september vorig jaar eisen dat de Herstructurering Varkenshouderij (WHV) wordt opge- irt. De wet regelt dat de varkensstapel met 20 procent wordt .krompen. Het kort geding is een reactie op het besluit van jister Apotheker van Landbouw begin deze week om in Ipo- ieroep te gaan tegen het tussenvonnis van de Haagse recht- op 23 december. In dat vonnis bepaalde de rechtbank dat jtheker voor 26 januari moet aantonen dat het echt nodig is de varkensstapel in te krimpen om het mestoverschot weg Iferken. Als de minister dat niet kan, wordt de wet onverbin- id verklaard. Als de wet blijft bestaan, moet Apotheker de ■ren een schadevergoeding betalen voor de varkensrechten iij van hen afpakt, aldus het tussenvonnis. oninklijk wild krijgt de ruimte haag» In de omheining van kroondomein Het Loo in Apel- im komen openingen, zodat edelherten, zwijnen en reeën het pas geopende wildviaduct over de Al bij Kootwijk naar ander gebied kunnen. Voor de edelherten worden de ras- op tien plaatsen verlaagd, zodat ze er overheen kunnen ingen. Voor zwijnen en reeën komen er onderdoorgangen. ;is een wildtunnel onder de N344 in aanleg. Mogelijk komt tie iogeen wildviaduct bij. Uiteindelijk ontstaat een groot aan- A Ha gesloten leefgebied voor het wild. De Faunabescherming is nomen met het besluit. Faunabescherming heeft zich vaak ich uitgelaten over hofdrijfjachten op wilde zwijnen in Het die werd vergemakkelijkt door de omheiningen. i vijftien jaar voor moord m bosch ,,De andere culturele achtergrond maakt deze zaak verklaarbaar maar beslist niet aanvaardbaar", zei de procu- r-generaal gisteren voor het gerechtshof. Een Pakistaanse slim uit Boxtel was woedend geworden toen zijn dochter vo- j jaar het huis ontvluchtte om te trouwen met de man van keuze. Hij reed de schoonvader van zijn dochter opzette- aan en doodde hem voor de ogen van omstanders met een r* s. De procureur-generaal eiste voor de moord vijftien jaar De rechtbank had de man eerder tot twaalf jaar gevangenis- if veroordeeld. Ook daar was vijftien jaar geëist. De rechters esden voor herhaling omdat de man nog drie huwbare lanJthters heeft. erdachten van nepdeals aangehouden bmond Een politieteam van tachtig man uit Limburg en ibant heeft gisteren twee mannen gearresteerd op verden- van lidmaatschap van een bende die op grote schaal nep- v._j[er 'iee^ uhgevoerd. De bende zou in Brabant en Limburg, ■i Bee1.lar 00'c 'n Duitsland en België, bedrijven en burgers voor in aal zo'n zeven miljoen gulden hebben opgelicht. In novem- vorig jaar werden al negen verdachten aangehouden. De :htoffers kregen bij herhaling sigaretten, computers en igbare telefoons aangeboden tegen zeer aantrekkelijke prij- Na de koop bleken de dozen waarin de spullen zaten, B-mnts verpakkingsmateriaal te bevatten. Bij huiszoekingen «ft de politie een groot aantal goederen in beslag genomen, Jaronder personenauto's, caravans, een motor, vuurwapens, itie, sieraden en sigarettenwikkels. link meer verkeersboetes De politiekorpsen hebben het afgelopen jaar meer b vijf miljoen verkeersboetes uitgedeeld. Dat zijn er 600.000 [er dan in het jaar daarvoor. Volgens gegevens van het Cen- al Justitieel Incassobureau in Leeuwarden slingerde de poli- 'n 1998 meer mensen dan Qoit op de bon wegens te hard rij- In totaal werden 3.421.757 snelheidsboetes uitgeschreven, [3.491 meer dan in 1997. Al enige jaren voert Justitie een stren- e controle op het overschrijden van de maximum snelheid. Irkeerovertredingen leidden in 878.202 gevallen tot een boete n 1997: 849.973). Vergeleken met 1996 is het totaal aantal boe- Is met anderhalf miljoen toegenomen. De hoogte bedraagt ge- pddeld negentig gulden. Vrijwel altijd wordt een boete be eld. Niet meer dan één procent blijft openstaan, meestal om it de overtreder niet op te sporen is. (Stop vluchten over Amsterdam' idam» Het Platform Vliegoverlast Amsterdam eist van de meente Amsterdam dat er dit jaar geen vliegtuigen meer over I binnenstad mogen vliegen die-op Schiphol willen landen, (n dezer dagen wordt daarover een brief naar de gemeente ge ard, aldus het Platform gisteren. Volgens het Platform hield hiphol zich in 1998 niet aan de afspraak met de gemeente 'n staat dat op jaarbasis niet meer dan 1 procent van het :ale aantal landingen recht over de stad mag worden uitge- rd. Hierbij zou het gaan om in totaal 1900 landingen, aldus [t Platform. Schiphol zelf laat weten, dat er vorig jaar 4054 toe- pllen over de hoofdstad vlogen. Het Platform meent dan ook «het toegestane aantal landingen ver is overschreden en eist Worn voor dit jaar compensatie. Een woordvoerder van hiphol zegt dat dit betekent dat er dit jaar niet meer over de d mag worden gevlogen. NS heeft klagers over het Ipunt Weesp voor het gele- b ongemak een dagkaart eer- I klas of 250 gulden aangebo- T- Treinreiziger H. de Vries JBussum spreekt over 'een ►rt zwijggeld'. rij is al jaren een vaste klant T de NS op het traject Bus- m-Amsterdam Muiderpoort. j> het overstappunt Weesp Jfdt hij bijna dagelijks gecon- jbnteerd met gemiste aanslui- Igen door vertragingen. (Toen ik gisteren weer eens een F uur langer moest wachten [(ik in gesprek kwam met en- e medereizigers, bleek dat ik 11 de enige ben die het aan- d van 250 gulden heeft ge- r g<?n." [De inwoner van Bussum die j"or zijn werk tussen zijn Ponplaats en Amsterdam èndelt, heeft regelmatig bij de aan de bel getrokken over ^knelpunt Weesp. Naar aan- iding daarvan werd hij bena- Ptd door een onderzoeksbu- reau dat in opdracht van de NS informeerde of de gedupeerde reiziger genoegen zou nemen met een schadevergoeding. „Dat heb ik van de hand gewe zen. Ik ben alleen geïnteres seerd in een betrouwbare ver binding." De Vries heeft inmiddels zwart op wit dat de NS op korte termijn tussen Bussum en Am sterdam geen betere dienstre geling kan presenteren. In okto ber vorig jaar beloofde de NS voor Weesp nog beterschap. „Nu noemen ze het een infarct, waar reizigers uit Almere voor rang krijgen boven die uit het Gooi", zegt De Vries. NS-woordvoerder John Krijgsman bevestigt dat het ge woon niet lukt om in Weesp een aanvaardbare overstap te 'krijgen voor stoptreinen die rij den tussen Hilversum-Noord en Amsterdam Muiderpoort. „Daarom werken we aan een schadeloosstelling voor de klei ne groep reizigers uit het Gooi die in Amsterdam Muiderpoort moet zijn." Overheid geeft pas toestemming na onderzoek hoofddorp gpd Holland Casino wil zo snel mogelijk een digitale speelhal openen op Inter net. Voor het eind van het jaar hoopt het bedrijf een proefopstelling klaar te hebben. Het wachten is op toestem ming van de overheid, die echter eerst nog onderzoek wil doen naar het gok ken op Internet. Holland Casino vreest daardoor de boot te missen. Er zijn nu al zo'n 250 buitenlandse goksites op Internet, zegt de woordvoerder van Holland Casino. Met een creditcard kunnen gebruikers van Internet naar hartelust gokken in de reeds bestaan de virtuele speelhallen. „De overheid kan illegale casino's nu al niet tegen houden, laat staan op Internet. Je kunt dus beter je eigen gereguleerde casi no's toestemming geven het Internet op te gaan," vindt P. Erve van Holland Casino. In Oostenrijk en Australië gaan de gereguleerde casino's ook op Inter net, zegt hij. Maar hoe zijn op Internet minderjari gen tegen te houden, en mensen die bij het casino op de zwarte lijst staan? Erve: „Wie wil spelen, moet zich eerst aanmelden en zich legitimeren met een paspoortnummer of zijn credit card nummer. Ongewenste Internet gebruikers krijgen geen account om mee te spelen." Dat sluit misbruik echter niet uit, be seft hij. „In onze huidige casino's kun nen we minderjarigen en ongewenste gasten bij de ingang weren. Maar op Internet kan iemand spelen onder de naam van een ander, als hij daarvan de benodigde gegevens krijgt. Dat geldt voor alle casino's op Internet. We zijn nou eenmaal nog niet zo ver om iedereen digitaal te controleren door een scan van de oogiris of een elektro nische vingerafdruk." Holland Casino verwacht dat steeds meer casino liefhebbers in de toe komst een digitaal een gokje willen wagen. De Nederlandse monopolist vreest het bedrijf door afwezigheid op Internet het bedrijf veel geld misloopt. Hoeveel kan Erve nog niet zeggen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie vindt dat Holland Casino toch nog even geduld moet hebben. „Het onderzoek naar gokken op Inter net loopt. We moeten nog bekijken wat de mogelijkheden en bedreigingen zijn voordat we onze huidige casino's toestemming geven het net op te gaan." Miljoeneninvesteringen bedrijvenpark gaan onverminderd door ^'Vijfhuizen De toekomst van het moderne bedrijvenpark Schiphol- Rijk is onzeker. Zwartkijkers vrezen dat een deel van de internationale kantoren en distributiecentra zal moeten wijken voor een zesde startbaan. Niettemin worden mo menteel vele tientallen miljoenen guldens gestoken in grote nieuwbouwprojecten. De ontwikkelaars gaan ge woon door met bouwen zolang de overheid geen signa len afgeeft dat in de toekomst problemen kunnen ont staan. schiphol richard mooyman Vlakbij de meest waarschijnlijke plek voor een nieuwe startbaan zijn werklieden druk bezig met de bouw van een groot kanto rencomplex met de naam Le Carré (investering 40 miljoen) en een Radisson SAS-hotel (90 miljoen). Grote .borden nodigen bedrijven uit zich op deze stra tegische plek te vestigen. In brochures wordt het 'business- park' Schiphol-Rijk omschre ven als de voortuin van Amster dam en een 'dynamisch en le vendig' gebied met veel water en groen. Grote ondernemin gen als KLM, Microsoft, Yama ha en Ricoh zijn er al neerge streken. In het gebied is de af gelopen jaren voor vele honder den miljoenen guldens geïnves teerd. De kans op de aanleg van een tweede Kaagbaan (de zesde baan) is aanmerkelijk toegeno men na het kabinetsbesluit om nader onderzoek te doen naar een nieuw banenstelsel op Schiphol. Ook worden studies verricht naar de mogelijkheid een luchthaven in de Noordzee aan te leggen. Sommige bewo ners van Rijsenhout en Rozen burg vrezen dat hun dorpen zullen verdwijnen als besloten wordt tot aanleg van een zesde baan. Maar ook ondernemin gen op Schiphol-Rijk beginnen zich af te vragen of hun dure vestigingen in de knel komen. Het kabinet wil immers bezien of de capaciteit van Schiphol kan worden vergroot 'door het slopen van grote aaneengeslo ten gebieden met woningen en bedrijven'. Woordvoerders van diverse bedrijven zeggen dat het plan voor hen waarschijnlijk geen gevolgen zou hebben, maar een groot buitenlands bedrijf heeft ondertussen al juristen op de kwestie gezet. De aanleg van een tweede Kaagbaan zal naar verwachting van directeur C. van Duin van ontwikkelings maatschappij Forward Business Parks wel degelijk ingrijpende gevolgen hebben voor Schip hol-Rijk. „Dat zou betekenen dat er heel veel kantoorgebou wen moeten worden afgebro ken. Ook zal veel schade ont staan omdat nieuwe projecten niet meer kunnen worden ge realiseerd. Het zal een kosten post vari tientajjen miljoenen opleveren." Van Duin verwacht overigens niet dat het allemaal zo'n vaart zal lopen. „Over de vijfde baan wordt al twintig jaar gesproken. Ook deze besluit vorming zal een generatie du ren. De gebouwen zijn tegen die tijd misschien al afgeschre ven." De bouw van het kantoren complex Le Carré gaat volgens mede-ontwikkelaar Forward Business Parks gewoon door. „We hebben nog geen serieus signaal van de overheid ontvan gen dat het niet kan", aldus Van Duin. „Met een aantal nieuwe eigenaren zijn we aan het on derhandelen over meer nieuw bouw. Als de plannen serieus zijn, dan zal men ons schade loos moeten stellen." Ook part ner Meerschip BV ziet geen re den om de bouw stop te zetten. „We hebben van de gemeente een bouwvergunning Dat geeft ons voldoende ver trouwen", aldus een woord voerder. De gemeente Haar lemmermeer, die zelf heeft aan gedrongen op een onderzoek naar een tweede Kaagbaan, ver wacht vooralsnog geen proble men door de ligging van Schip hol-Rijk. „Maar het is een be slissing van Den Haag. Daar is men nu nog in het stadium van lijnen trekken." Tussen de twee Kaagbanen moet tenminste een kilometer ruimte openblijven om ze onafhankelijk van elkaar te kunnen gebruiken. De nieu we Kaagbaan zou daardoor op hooguit een steenworp afstand van Schiphol-Rijk komen te lig gen. Maar in de gevarenzones vlakbij de startbanen mogen geen personen wonen of wer ken. „We hopen op een snelle be slissing", zegt W. Klein van SADC, een samenwerkingsver band dat de ontwikkeling van bedrijfsgronden rond Schiphol coördineert. Van paniek onder de ondernemingen is volgens haar absoluut geen sprake. „Veel bedrijven reageren laco niek. De eerste berichten over een tweede Kaagbaan dateren al van meer dan vijf jaar terug." De belangstelling van nieuwko mers om zich op Schiphol-Rijk te vestigen, is volgens haar on verminderd groot. De Duitse ontwikkelaar Ge- werbe im Park (GIP) wacht na dere beslissingen over het ba nenstelsel rustig af. GIP heeft aan deze kant van de luchtha ven veel grond in handen. „Als er iets wegmoet zal daar een schadevergoeding tegenover staan", aldus een woordvoer der. 'Jongeren hebben een meningmaar je moet ze er naar vragen den haag 'eva calicher „Als mensen die autorijden mi lieubelasting moeten betalen, dan moeten brommerrijders dat ook, omdat ze net zo goed het milieu vervuilen. En als je op vakantie gaat naar Portugal, moet je met de trein en niet met het vliegtuig", vindt de 12- jarige Annemïeke Zwaneveld uit Lelystad. Het blad trilt even in haar hand. Ze kijkt onzeker opzij naar premier Kok, die ge duldig toeluistert terwijl de ne gen jongeren tussen de elf en negentien jaar om de beurt de meningen van henzelf en van hun leeftijdgenoten over zes ac tuele onderwerpen vertellen. De jongeren presenteerden gisteren in Den Haag de eind uitslag van het jeugdreferen dum van de Stichting Nationaal Jeugddebat aan de minister president. Zo'n 1200 jongeren reageerden op de oproep in de krant van het Nationaal Jeugd debat om mee te doen aan het. referendum. Daarin werd hun mening gevraagd over onder meer de strafmaat voor geweld, milieuvervuiling, werk voor jongeren, onderwijs en jeugd- participatie in de politiek. Uit het referendum komt naar voren dat jongeren vinden dat ze vaak een vergeten partij zijn in de politiek en dat ze meer zouden moeten worden betrokken bij beslissingen die hen rechtstreeks aangaan. Zo vindt bijna negentig procent dat er een wet moet komen waardoor gemeenten verplicht zijn hun 'jeugdige inwoners meer te betrekken bij beslissin gen over bijvoorbeeld vrijetijds- voorzieningen. Daarnaast vindt ruim tachtig procent van de jongeren dat ge meenten een jongerenactivitei- tenkrant moet maken. „Dat is gewoon heel handig", meent de 17-jarige Jamila Elmagnoui. „Vaak weet je na school niet wat je moet doen. Dan ga je een beetje rondhangen in de stad of op het schoolplein. Zo'n krantje zou jongeren aan ideeën kun nen helpen." Vooral de jeugd tussen de elf en veertien jaar vindt dat de stemgerechtigde leeftijd ver laagd moet worden naar zestien jaar. Jongeren die zelf bijna mo gen stemmen, vinden verkie zingen veel minder belangrijk en achten het niet nodig dat de stemgerechtigde leeftijd wordt verlaagd. „Daar komt de kloof tussen jongeren en politiek naar voren", meent Wil Fabri, projecüeidster van het Natio naal Jongerendebat. „Ze weten niet op wie ze moeten stem men, omdat ze vinden dat hun belangen niet goed worden ver tegenwoordigd. Er wordt toch niet naar hen geluisterd, waar om zou je dan gaan stemmen?" Fabri is heel tevreden over de respons. „Jongeren hebben overal een eigen mening over. Die willen ze graag laten horen wanneer je ernaar vraagt en wanneer ze dus zeker weten dat er ook echt wordt geluisterd", zegt ze. „Wij hebben in ieder geval altijd genoeg jongeren die mee willen doen aan het Natio nale Debat. Meestal zijn het er zelfs te veel." Annemieke is in ieder geval blij dat ze premier Kok eindelijk eens kon vertellen waarom ze vindt dat mensen minder met vliegtuig op reis moeten gaan. „Heel milieuonvriendelijk. Dat vond hij ook. De natuur blijft veel mooier als mensen met de trein gaan", zegt ze, trots grijn zend en met een rode blos op haar wangen. „Ik was wel heel zenuwachtig hoor. Voor de klas heb ik dat nooit, maar het is ook heel wat anders om met meneer Kok te praten. Hoeveel mensen doen dat nou? Een op de tien miljoen?" Over de resultaten van het jeugdreferendum wordt nog uitgebreid gediscussieerd tij dens zeven regionale debatten tussen jongeren en politici in januari en februari. Het lande lijke debat vindt plaats op 23 maart in Den Haag. Tuinarchitecte Mien Ruys was haar tijd ver vooruit dedemsvaart frans wegman Haar collega's en medewer kers zullen zich haar herinne ren als een markante persoon lijkheid, die haar mening niet in bloemrijke taal verstopte. Zo kreeg de afgelopen week einde overleden landschaps architecte Mien Ruys eens het eerste exemplaar van een boek aangeboden en daarbij was het eerste wat ze opmerk te: „Het omslag vind ik fraai, maar de tekeningen zijn af schuwelijk." Wie met haar werkte, wist dan ook waar hij of zij aan toe was. Op 12 september 1923 schreef ze in haar dagboek: „Heden mijn loopbaan begonnen." Het werd gelukkig een heel lange loopbaan, met vele mijl palen, die is begonnen toen ze de leiding kreeg over de afde ling tuinontwerpen van de plantenkwekerij Moerheim in Dedemsvaart. Mien Ruys was toen 19 jaar. Haar belangstel ling ging daarbij niet zozeer uit naar het kweken van plan ten als wel hun toepassing in landschap en tuin. Daartoe studeerde zij enige tijd in Ber lijn en liep stages bij kwekerij en in Engeland. De kleine, vierkante vijver in een deel van de moestuin dat zij van thuis kreeg toegewe zen, werd het uitgangspunt van haar ontwerpen. Planten die zij mooi vond kregen daar een plaatsje. Maar na een jaar bleek dat ze talrijke kalkmin- nende planten in de zure De- demsvaartse bodem had ge plant. Haar eerste stelregel werd hier geboren: kies vooral planten die thuishoren in de gegeven omstandigheden. In de jaren '30 studeerde ze architectuur bij prof. Grand- pré Molière. Maar haar hart ging uit naar eenvoud en hel derheid, karaktertrekken die zij vond bij 'Het nieuwe bou wen', 'de 8' (architecten) uit Amsterdam en 'De opbouw' uit Rotterdam. Vele jaren lang duurde de samenwerking, re sulterend in met Rietveld uit gevoerde opdrachten van we verij De Ploeg in Bergeijk. Met Merkelbach werd een buiten ruimte voor de woonwijk Frankendaal in Amsterdam gemaakt, met Kloos het zie kenhuis in Hardenberg, met Mieras het Hendrik van Boey- enoord in Assen en met Salo mons vele particuliere tuinen. In de economisch zeer moei lijke tijd vlak voor de oorlog verplaatste zij het ontwerpbu reau naar Amsterdam. Na de oorlog werkte ze veel voor wo ningbouwverenigingen: de ge meenschappelijke tuin werd een nieuw verschijnsel in ar chitectuur en stedenbouw. Veel van haar ontwerpen wer den toen gekenmerkt door schuine hoeken, wat haar de bijnaam opleverde van 'Schui ne Mien'. Maar in de jaren '60 was de rechthoek terug. Een 'functionele' indeling, met een losse, natuurlijke beplanting onderscheidde haar van haar collega's, die vaste planten een onnodige versiering von den. Haar mening bracht ze tot ui ting in verschillende boeken. In 1955 richtte ze samen met haar man Theo Moussault (uitgever) het kwartaalblad Onze Eigen Tuin op, dat een grote schare trouwe lezers telt en dat zal blijven verschijnen. Ook het ontwerpbureau in Amsterdam zal blijven voort bestaan onder leiding van Hans Veldhoen en Annet Scholma. Rondom het vijvertje in de moestuin te Dedemsvaart is intussen sinds jaren een expe rimentele tuin en het bezoe ken waard. De 'Tuinen Mien Ruys', waar zij zelf middenin woonde en overleed, bestaan dit jaar 75 jaar en dat wordt gevierd! Jongeren uit alle delen van Nederland bieden premier Kok de uitslag van het jeugdreferendum aan. FOTO GPD CEES ZORN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5