Doodswens leidt niet altijd tot zelfdoding WINTER OPRUIMING OP OP V stelt WAO eer ter discussie Stormloop op exclusief landgoed carpet-laitd Binnenland n( Millenniumwinkel Acht jaar geëist tegen dodelijke schutter Tiel kortingen tot 50% Oproep voor onderzoek naar zinloos geweld Acties leerkrachten en politie voldoende ingedekt SDAG 13 JANUARI 1999 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten de Hij denbosch verdedigt Bouterse De Surinaamse president Jules Wijdenbosch heeft het ^persconferentie tijdens zijn bezoek aan Cuba opgeno- rtior oud-legerleider en huidige adviseur van staat, Desi jrse. Hij zei dat Bouterse een beslissende rol speelt in Suri- en dat de regering een tegenstander is van het op handen drugsproces dat justitie in Nederland tegen hem wil voe- Suriname is tegen uitlevering van Bouterse aan Neder- Het is een politieke zaak die heel gevoelig ligt bij de Suri- »rs", aldus Wijdenbosch. Hij tekende in Havana een aantal nwerkingsakkoorden met zijn Cubaanse ambtgenoot Fidel D. meente betaalt huur gevangenen (ELD2 De Zuid-Limburgse gemeente Onderbanken gaat de bétaien van bijstandsgerechtigden die in de gevangenis l Op die manier kunnen ze na hun detentie terugkeren in Vere ertrouwde omgeving. Voorwaarde is dat de straf niet lan- in zes maanden duurt. De huurregeling geldt ook voor Ij Oen en die in een psychiatrische inrichting terechtkomen. On- I inken geldt al als een van de meest vooruitstrevende ge lten wat het minimabeleid betreft. Zo krijgen gehandicapte na met een scootmobiel een gratis mobiele telefoon om oblemen hulp te kunnen inroepen. puw beschuldigt monnik :ren Het bisdom Utrecht heeft een 79-jarige monnik met jddellïjke ingang uit zijn functie ontheven. Een vrouw heeft yorig jaar geklaagd door hem als kind - veertig jaar geleden lueel misbruikt te zijn. Na de beschuldiging, die ze deed in folio-uitzending, diende ze een klacht in. Op grond daar- jeeft de vicaris-generaal van aartsbisdom Utrecht hem ont- n. Volgens de woordvoerder van het bisdom is de monnik enteel ernstig ziek en opgenomen in een psycho-geria- icentrum. Hij zal niet meer in zijn klooster, de Slangen- terugkeren. itenkamp Ermelo gaat dicht [aag Het tentenkamp in Ermelo voor de tijdelijke opvang isielzoekers gaat eind deze week dicht. Volgens het minis- van Justitie is het niet langer nodig omdat er minder asiel- ;rs zijn gekomen. Een woordvoerder wees erop dat in de ;r altijd minder asielzoekers naar Nederland komen. De lopvang in Ermelo werd in oktober in gebruik genomen, oodopvang voor asielzoekers fungeert na sluiting van Er- alleen nog het tentenkamp in het Brabantse Mill, dat vori- »ek open ging. Daar verblijven momenteel 47 asielzoekers. isterdamse kinderen spijbelen veel iam» Leerlingen op Amsterdamse lagere en middelbare len spijbelen steeds vaker. De toename is deels te verklaren betere registratie. Op de middelbare scholen (20.000 leer- n) spijbelde in 1998 een kleine twintig procent van de lieren op ten minste één van zes dagen waarop werd geme- rerd, tegen 13,7 procent in 1996. Het voortgezet beroeps wijs in Amsterdam-Oost scoorde daarbij het slechtst. Ver- ilijkt dat het aantal laatkomers vertienvoudigd is. Het olverzuim onder Marokkanen is sinds 1996 verdubbeld van 14 procent. Van de 12.000 kinderen in het basisonderwijs m kleine drie procent zonder toestemming afwezig. Op- telijk is dat driekwart van de scholen daartegen geen actie mam; twee jaar geleden greep de helft van de instellingen Volgens Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie \gervorst wil vaker keuren gaat vrijdag tijdens de lering van de Sociaal Eco- :he Raad (SER) een dis- over de WAO aanzwen- De vakcentrale is op z'n it gezegd niet gelukkig uitlatingen van werkge- lorman H. Blankert •NCW). Die vindt het tijcl gaan praten over de duur e hoogte van de uitkerin- nu het aantal arbeidsonge- ten weer stijgt. Ook bleek taatssecretaris Hoogervorst ale Zaken) vindt de werk ers vaker gekeurd moeten len, volgens strengere ei- FNV vindt dat de werkge- r ver veel te weinig doen om ar- don iongeschikten weer aan ante baan te helpen. Veel meer ijven zouden mensen met WAO-uitkering in dienst eenden nemen. Vice-voorzitter ;mond van de FNV opper- jk,w naandag het plan om be- in te verplichten gedeelte- arbeidsongeschikten in st te nemen. Vijf procent het personeelsbestand zou 7A0'ers moeten bestaan, nt Roozemond. latssecretaris Hoogervorst het kabinet voorstellen inemers die in de toekomst idsongeschikt raken vaker dten keuren. Hoogervorst wil er de keuringsnormen wat icherpen, waardoor bepaal- de groepen minder snel recht hebben op een hoge uitkering. Ook overweegt hij „mogelijk" sancties toe te passen tegen WAO'ers die niet voldoende hun best doen aan de slag te komen, iets wat overigens nu ook al kan. De WD-fractie heeft al laten weten dat ze de voorstellen van de bewindsman niet ver genoeg vindt gaan. Het liberale Kamer lid Wilders wil dat ook perso nen die nu al een WAO-uitke ring hebben vaker worden her keurd. Mochten de maatregelen van het kabinet onvoldoende soelaas bieden, dan komen vol gens Wilders ingrepen in hoog te en duur van de uitkeringen weer in beeld. Wilders sluit niet uit dat dat deze kabinetsperio de al het geval zou kunnen zijn. PvdA-kamerlid Smits zegt in een reactie zich een dergelijke ingreep niet te kunnen voor stellen. De PvdA heeft op zich zelf geen bezwaar tegen vaker keuren, als dat maar in het te ken staat van pogingen om ar beidsongeschikten weer aan het werk te krijgen, aldus Smits. Ook D66-kamerlid Schimmel vindt dat herkeuringen niet zo zeer gebruikt moeten worden om te bezien of iemand nog wel recht heeft op een uitkering, maar om de reïntegratie van WAO'ers te bevorderen. In het vaker herkeuren van „oude ge vallen", zoals Wilders bepleit, ziet zij niets. Als mensen praten over hun doodswens, en zelfs als zij informatie krijgen over hoe je op een milde manier een einde aan je leven kunt maken, leidt dat niet tot meer zelfdoding. Ze zien juist eerder af van een impulsieve zelfmoordpoging. En plegen ze wel zelfmoord, dan is het vaker op een weloverwogen wijze zonder derden daarin te betrekken. Dat blijkt uit gegevens die de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) verzamel de van 1992 tot en met 1997. UTRECHT «ANP In totaal vroegen 735 mensen om hulp of informatie over zelf doding omdat ze ernstig leden onder psychische problemen. Daarbij scoren stemmings stoornissen en depressieve stoornissen hoog. In het artikel zijn 419 mensen gevolgd die hulp vroegen, onder meer via persoonlijke gesprekken. De meeste van hen zijn late dertigers, veertigers en begin vijftigers en veel meer vrouwen (252) dan mannen (167). Veruit de meesten wonen in Noord en Zuid-Holland en hebben geen duurzame relatie (meer). Eenvijfde van hen is volstrekt vereenzaamd. Weinigen heb ben een normale opleiding of arbeidsverleden, de meesten hebben een uitkering.Twee klassieke risicofactoren blijken doorslaggevend: mensen boven de zestig en mensen wier part ner is overleden. Zij voegen va ker dan anderen de daad echt bij het woord. Scheiding bleek opvallend genoeg geen risico factor voor suïcide. Bijna alle mensen die om hulp vragen lopen al jaren rond in het hulpverleningscircuit. Slechts drie procent had nooit eerder hulp verzocht voordat ze bij de NWE kwamen. De mees ten hadden al lange tijd een doodswens. Tweederde had al pogingen ondernomen. Ook verzocht tweederde tevergeefs bij huisarts of psychiater om hulp bij hun plannen. De rest durfde helemaal geen hulp te vragen, vaak uit angst dat zij ge dwongen zouden worden opge nomen. Van de 419 gevolgde cliënten pleegden zeker 69 zelfmoord. Mensen die een vast voorne men voor zelfmoord hadden, voerden vijf of meer gesprekken met de NVVE-psychologen. Een grote groep hulpvragers bleek na een of twee gesprekken weer min of meer verder te kunnen. Verder wijzen de onderzoekers erop dat het aantal zelfmoor den niet is gestegen, ondanks dat er boekjes zijn die suïcide methoden beschrijven. Tussen september 1996 en april 1998 verkocht de NWE 7600 vertalingen van een Schots boekje aan leden. Van deze 7600 leden staan er in april 1998 nog 7200 ingeschreven. Niet bekend is waarom 400 per sonen zijn uitgeschreven, maar de NWE vermoedt dat een deel overleden is. Dergelijk onder zoek in de Verenigde Staten toont ook aan dat niet meer suïcides plaatsvinden, maar wel vaker milde methodes worden gekozen. Zaterdag stille tocht in Gorinchem Gouda In Gouda gaat vrijdag een millenniumwinkel open waarin de bezoeker zich moet wanen in verleden, heden en toekomst tegelijk. Langs de wanden zijn driedimensionale replica's van oude winkelge veltjes gemonteerd om een oud-Hollandse sfeer op te roepen. De aankleding is van Hollands Werk, een onderneming die ook de in richting van de Efteling en Disneyland verzorgt. In de winkel zijn mil lenniumartikelen van voornamelijk edelmetaal te koop, zoals dasspel den, theelepeltjes en sleutelhangers. Ook zijn er gouden Goudse mil- lenniummunten te koop, die 7000 gulden per stuk kosten. FOTO ANP BRAM CEBUYS TIEL-GORINCHEM» ANP Tegen de man die vorig jaar fa tale schoten loste in een mu ziekcafé in Tiel is gisteren voor de rechtbank in Arnhem een celstraf van acht jaar geëist. De schietpartij, die de 26-jarige Rotterdammer op 19 april in muziekcafé Nikita's aanrichtte, kostte het leven aan een 27-jari- ge voorbijganger. Twee mede verdachten werden eind vorig jaar al veroordeeld tot celstraf fen van achttien maanden. Net als deze week in Gorinchem maakte ook het incident in Tiel veel emoties los. Enkele dagen na de schietpartij werd er een stille tocht gehouden, waaraan duizenden mensen deelnamen. In Gorinchem wordt zaterdag een stille tocht gehouden ter nagedachtenis van de slachtof fers van de schietpartij in het muziekcafé Bacchus, die zon dag twee meisjes van 17 en 18 het leven kostte Een derde slachtoffer, een 18-jarige meis je, ligt nog in het ziekenhuis. De deelnemers aan de stille tocht verzamelen zich tussen half ze ven en zeven uur op het Stad huisplein. De tocht voert door de binnenstad en eindigt om streeks half tien bij het muziek café. De horecaondernemers voer den gisteren aan het eind van de middag in het stadhuis van Gorinchem overleg met politie en de gemeente. Een eigen bij eenkomst in een plaatselijk café werd op het laatste moment af gelast. De horeca blijft zaterdag open tot middernacht. Burgemeester IJssels van Go rinchem zette naar aanleiding van de schietpartij vraagtekens bij het gedoogbeleid op het ge bied van de verkoop van soft drugs. Volgens hem was een schietpartij als die van zondag met een strenger beleid wellicht niet gebeurd omdat koffieshops nu eenmaal criminaliteit met zich meebrengen. Eén van de verdachten van de schietpartij is de eigenaar van koffieshop Exile. Gorin chem wilde deze sluiten maar de rechtbank hield dit tegen. Eigenaar G. Grotentraast van muziekcafé Bacchus eist een schadevergoeding van de man nen die zondagochtend op zijn café hebben geschoten. Buitensporig geweld stond gisteren ook centraal bij de rechtbank in Leeuwarden. De officier van justitie eiste een celstraf van vier jaar tegen een 34-jarige inwoner van De Meem die de dood van een taxichauffeur op zijn geweten heeft. De chauffeur werd op 18 juli in Grou zodanig mishan deld dat hij kwam te overlijden. ZWOLLE GPD Enkele honderden vermogende Nederlanders hebben zich de afgelopen dagen gemeld bij de provincie Overijssel om mee te dingen naar het bezit van één van vijf nieuwe landgoederen die de provincie aan de randen van de steden, wil aanleggen. Afgelopen zaterdag adverteerde de provincie met deze 'woon huizen van allure'. Sindsdien staat de telefoon niet stil. De provincie kent meer dan driehonderd landgoederen, maar de aanleg ervan is eind vorige eeuw gestagneerd. Als getuigenis van de architectuur in de 21ste eeuw wil Overijssel nu vijf nieuwe landgoederen aanleggen. „Kennelijk is een ge voelige snaar geraakt," zegt Ot to Westerink, die het plan coör dineert. „Wonen in het groen doet het goed, en zo'n term landgoed zorgt ook meteen dat mensen een nostalgisch beeld voor ogen hebben", zegt hij. Er wordt vooral gereageerd door randstedelingen die de stress van het westen achter zich willen laten en door men sen uit Overijssel die hun ge boortegrond ooit verlieten en nu in een landgoed een mooie aanleiding zien om terug te ke ren. Verder hangen veel make laars en projectontwikkelaars aan de lijn, samen met archi tecten, die in het ontwerp van zo'n huis van allure een prikke lende uitdaging zien. Wat de toekomstige bewo ners mee moeten nemen is in elk geval een grote zak met geld, want wonen op zo'n toe komstig landgoed is niet be paald goedkoop - zonder een miljoen of meer hoeven gega digden er al niet eens aan be ginnen. Het idee komt er kort weg op neer dat Overijssel vijf nieuwe landgoederen in de provincie wil vestigen. Op het landgoed dient een fraai ge bouwd woonhuis te verrijzen, waarin hooguit twee tot drie appartementen zijn toegestaan. Van de grond moet dertig pro cent met bos worden beplant. De moderne landjonkers moe ten wel gedogen dat het terrein vrij toegankelijk is - slechts tien procent is voor privé-gebruik, de rest moet voor publiek toe gankelijk zijn. DEN HAAG GPD Er moet in Nederland een insti tuut komen dat onderzoek doet naar de achtergronden van zin loos geweld. Dat vindt Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Fonds Slachtofferhulp Ne derland. Volgens Van Vollenho ven heeft Nederland het onder zoek naar de oorzaken van de Nederlander vaak zonder prik op reis giers die op weg gingen naar een tropisch land, zei een kwart geen enkele inenting te hebben gehad. Bovendien bleek nog eens twaalf procent onvoldoen de bescherming te hebben. Af hankelijk van het land lopen toeristen uit het westen in de tropen risico op besmettelijke ziekten als geelzucht, tubercu lose, malaria en geslachtsziek ten. In bepaalde gevallen zijn inentingen verplicht, soms wor den ze aangeraden. Volgens de artsen verzwijgen de reisbureaus de gezondheids risico's van een bezoek aan de tropen. Bij last minute-reizen is meestal helemaal geen tijd meer voor inentingen. Huisart sen zijn over het algemeen niet gespecialiseerd in tropische ziekten; geadviseerd wordt bij het boeken van een verre reis bij de plaatselijke GGD te infor meren naar de benodigde inen tingen. UTRECHT THEO VAN DER KAAL) Grote groepen Nederlanders reizen af naar verre landen zon der de verplichte inentingen vooraf. Reisbureaus geven ook onvoldoende voorlichting over de gezondheidsrisico's van een kort verblijf in Aziatische en Afrikaanse landen. Dit zeggen in tropische ziekten gespeciali seerde artsen van GGD's, het AMC in Amsterdam en het Ha venziekenhuis in Rotterdam. Op de Vakantiebeurs in Utrecht presenteerden zij gisteren de resultaten van een eind oktober op Schiphol gehouden onder zoek. Van 311 ondervraagde passa- Zolang het nog kan: Grijp uw kans! Bel voor openingstijden en het dichtstbijzijnde filiaal (020) 355 59 44 Van Vollenhoven wil instituut toegenomen agressie in de sa menleving veel te lang laten lig gen. „In het begin van de maat schappelijke verontwaardiging vonden we het allemaal ver schrikkelijk. Het werd afgedaan als lokale incidenten die overal konden gebeuren. Maar nog steeds staan we met ogen open te kijken zonder dat we weten wat we ertegen moeten doen", aldus Van Vollenhoven. Vol gens hem moet gedegen onder zoek door een onafhankelijke instelling naar de drijfveren van daders de basis vormen van be leid om het geweld aan te pak ken. „Is het drankmisbruik, is het drugsgebruik, is Nederland te vol? Of zijn het de films op televisie waardoor we onze nor men en waarden verliezen?" Hij wil dat het onderzoeksinstituut er op korte termijn komt. Van Vollenhoven zou verder graag zien dat slachtoffers van geweld de mogelijkheid krijgen anoniem aangifte bij de politie te doen. Nu is het nog zo dat een verdachte via de advocaat naam en adres van het slachtof fer kan achterhalen. Veel slachtoffers doen uit angst geen aangifte, zegt hij. Het Fonds Slachtofferhulp Nederland, waar Van Vollenho ven voorzitter van is, zamelt geld in voor de 25 Bureaus Slachtofferhulp in Nederland die slachtoffers van onder an dere geweldsdelicten helpen. DEN HAAG GPD De politie- en onderwijsbonden lijken zich voldoende te hebben ingedekt tegen een stakingsver bod van de rechter. Daarvoor zijn de CAO-onderhandelingen met de twee ministers zorgvul dig genoeg geweest. Bovendien vormen de onderwijsstakingen geen gevaar voor de openbare orde. Anders ligt dat wellicht bij acties van de politiebonden. Toch kunnen ook zij op voor hand een verbod van de rechter voorkomen met een mildere es tafettestaking. Volgens Paul van der Heijden, hoogleraar arbeidsrecht aan de Universiteit van Amsterdam zijn de stakingen niet onrecht matig. „Er is diverse keren on derhandeld. Bovendien worden de acties gespreid in tijd en plaats, zijn ze netjes aangekon digd en duren ze per locatie maar een paar uur. De overlast is gering." De politiebonden moeten voor zichtiger opereren dan hun on- derwijscollega's. „Een dagje de school dicht doen is oké. maar dat kun je niet zomaar doen bij politiebureaus. Dat weten de juristen van de politiebonden ook. Eerder zijn stiptheidsacties bij de politie al eens verboden. Zij weten nu wel hoe ze uitge kiend acties moeten voeren. Het consequent spreken over 'werkonderbrekingen' en 'pro testbijeenkomsten' in plaats van 'stakingen' is volgens Van der Heijden al een voorbeeld van hoe de politiebonden zich indekken. Het is niet alleen uit juridisch oogpunt verstandig van de bonden om te kiezen voor het wapen van de estafettestaking. „Het voorkomt ook dat de pu blieke opinie zich tegen de ac tievoerders keert. Een dagje geen school, daar kunnen ou ders nog wel begrip voor op brengen. Maar het wordt an ders als de acties een paar da gen gaan duren. Dan komen werkende ouders in de proble men en dan komt een stakings verbod weer in zicht." Werkgevers kunnen de actiebe reidheid die nu groot is onder graven door stakers te dreigen met inhouding van loon. „Wie geen lid van een vakbond is, heeft tijdens de acties geen in komsten. Maar ook voor vak bondsleden betekent staken in komstenderving: een vergoe ding uit de stakingskas van hun bond ligt altijd lager dan hun salaris." De Algemene Onder wijsbond (AOb) verstrekt sta kende leerkrachten 89 gulden per dag voor de eerste vijf da gen. Daarna bedraagt de uitke ring 105 gulden. Inhouding van loon en een sta kingsverbod zijn echter niet po pulair bij werkgevers. „De ar beidsverhoudingen met perso neel en relaties met de bonden lijden daar vaak nog jaren on der." Vandaar dat partijen in CAO-conflicten soms stakingen proberen te voorkomen door bemiddeling van de Advies- en Arbitrage Commissie (AAC).' Die bekijkt het salarisgeschil en doet vervolgens een voorstel voor een compromis. „Maar dat kan alleen als beide partijen iets voor de AAC voelen. Bon den. de minister of werkgevers zijn niet verplicht voor deze commissie te verschijnen." Van der Heijden sluit niet uit dat de bevoegde ministers of de werkgevers van de politie- en onderwijsbonden de stakingen gewoon over zich heen laten komen. „Psychologie speelt bij arbeidsconflicten ook een grote rol. Stakingen kunnen de druk van de ketel halen, omdat het actievoerders de gelegenheid geeft hun frustraties te uiten. Dat kan nieuwe onderhande lingen versoepelen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3