Kunstwerken beschadigd Het is goed dat dit gebeurt' 'Vanuit de mestput naar de 9 Cultuur&Kunst 3 otterdam en Amsterdam t beeld voor instituut Pas de deux met een ei Beelden van Moore op Lange Voorhout Verknipte gevallen in Rouw past Elektra 3ENSDAG 13 JANUAR11999 CHEF JAN RIJSDAM. 071 -5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 ieseli 5, BoJjj Joldberg presenteert Oscar-uitreiking «bi v hills De Amerikaanse actrice Whoopi Goldberg presen- ■p op 21 maart de 71ste uitreiking van de Oscars. Voor Gold- rg is het de derde keer dat ze dat doet. Ze werd uitverkozen dat acteur Billy Crystal, die al zes keer gastheer was bij de uit jaag, liet weten weinig te voelen voor een zevende keer. Iraatsburg: Gestolen kunst terug i*atsburg De stad Straatsburg moet een in de Tweede We- doorlog door de nazi's gestolen schilderij van de Oostenrijkse nstenaar Gustav Klimt teruggeven aan de wettige erfgenamen. 4 heeft een rechtbank in de stad bepaald. In 1959 kwam het or het indertijd al zeer lage bedrag van 50.000 Franse franc in nden van de Vrienden van het Straatsburgse Museum. De l0l :htbankacht het „vrijwel onmogelijk" dat museummedewer- rs indertijd niets wisten van de herkomst van de Klimt. „De id was simpelweg blij met de verwerving van het twijfelachtige rk Voor een belachelijk lage prijs." chrijver Brian Moore overleden ,?..Ulibu De in Ierland geboren schrijver Brian Moore, wiens pntig romans en toneelstukken hem vooral ook lof opleverden n collega-schrijvers, is zondag op 77-jarige leeftijd in Malibu, Los Angeles, aan een longziekte gestorven. Moore verwierf ider meer bekendheid als scenarioschrijver van Alfred tchcock, voor wie hij onder andere 'Tom Curtain' schreef. Zijn laj rste boek, 'The Lonely Passion of Judith Hearne' (1955), over teloorgang van een oude vrijster uit Belfast, was een groot cces en wordt nog steeds gedrukt. Onverklaarbare incidenten in CBK Twee kunstwerken op de tentoonstelling 'Brand Meester! geïnspireerd op het leven van Marinus van der Lubbe, zijn beschadigd. Nicole Roepers van het Centrum Beel dende Kunst (CBK) spreekt van onverklaarbare inciden ten. „We weten niet of het om vernielingen gaat of dat er iets anders aan de hand is geweest." kei belang bij een beschadigd dia) maakt deze samenwerking voor de hand liggend. Een aan- itssecretaris Van der Ploeg tal van deze instellingen is nu cultuur heeft de gemeenten gevestigd in Rotterdam, het lerdam en Amsterdam ver- Filmmuseum in Amsterdam, t om voorstellen te doen Voor een verhuizing van een of de huisvesting van een 'In- meer van deze instellingen naar uut voor de beeldcultuur', een andere stad moeten volgens 1 nn zou een aantal instellin- de Staatssecretaris goede rede- op het gebied van beeldcul- nen zijn. Vandaar dat beide ge- onderdak moeten vinden, meenten nu in de gelegenheid verzoek is een vervolg op worden gesteld een uitgewerkt overleg dat de staatssecreta- voorstel in te dienen. Daarbij voert met onder meer het wordt onder meer gekeken naar ïmuseum over nadere sa- de kwaliteit, het karakter, de be werking tussen de verschil- reikbaarheid en het verwachte Ie instellingen op dit terrein, publieksbereik van de mogelijke naar elkaar toegroeien van locaties, maar ook naar de be- ier beeldculturen (film, tele- nodigde investeringen en ex- fotografie en nieuwe me- ploitatievooruitzichten. :ezwe;fe. gramt LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een paneel van het Leidse kun stenaarsduo Onno Schilstra en Allart Lakke stortte - naar nu bekend is geworden - zondag avond na sluitingstijd met schil dersezel en al ter aarde. De moeren waren losgedraaid, waardoor de ezel op scherp stond. Het paneeltje raakte zwaar beschadigd. Het CBK en Schilstra hebben gisteren aan gifte gedaan bij de politie. Eerder, tijdens de inrichting van de tentoonstelling, liep een kwetsbare foto van Lidwien van de Ven schade op. „Ineens zat er een scheurtje in het plaatje. Ook onverklaarbaar. Voor zover we kunnen nagaan was er nie mand in de buurt", zegt Roe pers. „Maar ik zou niet durven zeggen dat er een duidelijk ver band is tussen de twee inciden ten." Onno Schilstra voelt zich in tussen „buitengewoon ongeluk kig. Het paneel is zwaar bescha digd. Overal krassen en butsen. Ik weet zeker dat ik de ezel goed heb vastgezet. Misschien heeft iemand doelbewust de moeren losgedraaid?" Roepers: „Ook wij gaan er van uit dat Lakke en Schilstra deze inzending deugdelijk hebben neergezet. Ze hebben geen en- werk. Maar tijdens de opening, zondag, heeft er de hele tijd een suppoost in de tuinzaal gestaan. Niemand kan ongezien de schroeven hebben losgedraaid. Het is dramatisch maar voor mij blijft het een raadsel." Een medewerker van het CBK ontdekte de beschadigingen aan het kunstwerk van Lakke en Schilstra toen zondagavond omstreeks zeven uur het in braakalarm afging. Er waren geen sporen van braak in de Tuinzaal, maar de schildersezel lag op de grond. Later op de avond ging het alarm nog eens af. Toen bleek er een vleermuis rond te waren in de andere zaal véin het CBK. Het diertje is maandag gevangen door mede werkers van de dierenambulan ce en ondergebracht in een vleermuizen-opvangcentrum. Het verhaal gaat nu dat Mari nus van der Lubbe, de hoofd persoon van Brand Meester!, als spook rondwaan in het CBK. Een paragnoste, die door twee andere Leidse kunstenaars was ingeschakeld in een poging om in contact te komen met de geest van Rinus, heeft immers beweerd dat de Leidse metse laar met rust gelaten wilde wor den? ;rk in A A'l"- volg voorpagina tekst op de gedenksteen jzondr ir Marinus van der Lubbe in 1 -1648 jzig is de derde strofe van gedicht, dat in het Bun archief werd aangetroffen: in nicht mehr hoch in nicht mehr niedrig Slechtes ^uui Jn Gutes «tiélii iVbel isist schön und kampft dafiir ngegnjllem und mit allem. het hele gedicht wil lezen, et nog even wachten tot ook gedenkstenen in Leiden en lijn zijn onthuld. Het monu- nt in Leipzig toont ook een *1H0) ïorama-foto van de Noord- Wim oude Ach, een beetje heimwee", ester^uc|lt je kunstenaar Kur- shoek. Hij houdt zich samen collega Sluik al sinds 1993 oudekerkse muziekvereniging Kunst Na Arbeid viert 75-jarig bestaan ZIG« CEES VANHOORE De gedenksteen van Marinus van der Lubbe op de begraafplaats van Leipzig. foto paul van weel be^ig met eerherstel voor Mari- in Berlijn. Ze kwamen niet bin- nus van der Lubbe. In dat jaar nen, moesten de bos afgeven brachten de twee een grote bos aan de portier. „Dat zijn maar tulpen naar het RijksdaggebouW bloemen uit Holland", hoorden ze de man nog zeggen. Hoe anders is het vandaag de dag. Een enorm gezelschap stroomde samen op de begraaf plaats in Leipzig. De Leidse cul tuurwethouder Alexander Pech- told was er, net als kabinetschef Hein van Woerden, de voorzit ter van de tweede kamer Jeltje van Nieuwenhoven, ex-burge meester van Leiden Cees Goe- koop, wethouder Jan Laurier, Martin Schouten en tal van Leidse kopstukken. Het Leidse gemeentebestuur zal zich niet actief gaan be moeien met een eventuele her begrafenis van Van der Lubbe in Leiden. „Het ombedden la ten we volledig aan de familie over", zegt wethouder Pechtold. „Maar het is goed dat dit ge beurt en dat er op deze manier op deze burger van Leiden wordt gewezen." Rotterdam Als de eerste tonen van de fluitsolo hebben geklonken, rolt danseres Andrea Beugger vanuit de duisternis het kunstwerk 'Egg' het podium op. Samengesteld uit honderden facetten, licht het doorzichtige ei fel op onder het licht van de schijnwerpers. De manshoge sculpturen van Noam Ben-Jacov vormen het intri gerende middelpunt van 'Images', een combinatie van kunst, muziek en dans. De voorstelling gaat vanavond in Lantaren/Venster, Rotterdam, in première. 'Bodysculptures' noemt kunstenaar Ben-Jacov 'Egg' en de twee andere kunstwerken 'Room' en 'Atlas' die in dit stuk een belangrijke rol spelen. Wat dat inhoudt, blijkt als de danseres het eivormige kunstwerk op de maten van de muziek aaiend, kloppend en duwend tot leven wekt. Als ze 't ondersteboven draait, kan ze er via een gat helemaal in kruipen. Eenmaal binnenin blijkt het kunst werk een solide schuilplaats, precies groot genoeg voor één persoon. De danseres kan zich tussen de twee schalen helemaal verbergen, door de glinsterende buitenkant onzichtbaar voor de buitenwereld. Als ze weer naar buiten kruipt en het ei nog eens omwentelt, is Egg opeens een vederlicht vliegtuig. Eenmaal opengeklapt veranderen beide schalen van het ei in twee tere vleugels. Klapwiekend verlaat ze het podium. Een pas de deux maken met een ei: dat had danseres Andrea Beugger nog niet eerder gedaan. Als ze is uit- gehijgd van de try-out, vertelt ze dat het 'geen gemakkelijk opgave' was. „Het heeft me een paar weken ge kost, voordat ik met het materiaal kon omgaan." foto cpd den haag gpd Het Lange Voorhoutin Den Haag is komende zo mer opnieuw het decor voor een grote beelden tentoonstelling. Het thema is Engelse beeldhouw kunst na 1945. Er worden 25 beelden opgesteld waaronder werken van de wereldberoemde beeld houwer Henry Moore. De gemeente Den Haag maakte gistermiddag be kend het evenement met een bijdrage van drie ton te steunen. Als de organi serende 'Stichting het Voorhout van de Beelden de Kunst' met goede plan nen komt voor 2000 en daarna, kunnen ook die rekenen op een flinke bij drage van de gemeente. De nieuwe tentoonstel ling duurt van half juni tot half september. Dat is een maand langer dan het al om geprezen 'Den Haag Sculptuur' van vorig jaar. Ook nu is de toegang gra tis. Een belangrijk deel van de kosten komt voor reke ning van sponsors. Behal ve van Henry Moore zal werk te zien zijn van onder anderen Barbara Hep- worth, Kenneth Armitage. Lyn Chadwick„Antony Ca- ro, Philip King, Barry Flanagan, Richard Deacon en Bill Woodrow. De beeldententoonstel ling 'Den Haag Sculptuur' (mei-juli 1998) was één van de hoogtepunten van de viering van 750 jaar Den Haag. Ook voor de plaatselijke economie was het evenement van groot belang. 'Den Haag Sculp tuur' trok naar schatting vijfhonderdduizend be zoekers. Eén van de grote smaakmakers van het beeldenspektakel, de Dik ke Dame (Blum, Nana Jau- ne) van Niki de Saint- Phalle, siert sinds de zo mer het bordes van de Franse ambassade aan het Korte Voorhout. Co Westerik in Teylers Museum haarlem anp Het Teylers Museum in Haar lem eert de schilder Co Weste rik, die dit jaar 75 jaar wordt, met een tentoonstelling van ge tekende zelfportretten. De ex positie duurt van 6 maart tot en met 30 mei. UDEKERK AAN DEN RUN 5van kuilenburg 'Nier' - zoals de oude Koude- kerkers hem kennen - Vergunst herinnert zich zijn muzikale start als de dag van gisteren. „Acht cent contributie en een gulden inleggeld. Reken maar dat er thuis op werd toegezien dat ik oefende. Als 12-jarige werkte ik op een kwekerij. Tij dens de schaft moest ik van mijn moeder een half uur bla zen en 's avonds voordat ik bui ten mocht spelen ook. De con tributie werd per slot van reke ning niet voor niets betaald. Van der Voorst herinnert zich nog dat het inleggeld, in zijn tijd een rijksdaalder, werd afbetaald met een dubbeltje in de week. Vergunst ging al op jonge leeftijd les geven. „Bij ons thuis op zolder. Als het niet goed ging kregen ze van mijn moeder op hun kop als ze hun lesjes niet geleerd hadden. Ze kon geen noot lezen, maar haar gehoor wasgoed." Nog maar drie maanden na zijn aantreden in 1929 ging Ver gunst al op concours in Nieuw koop. „Eerst een stuk op de fiets en daarna verder in een veewa gen. We haalden nog een eerste prijs ook. In die tijd gingen we een keer per jaar op concours. Dat was echt een uitje. Meer had je toen niet. Vakantie was er niet bij. Later gingen we wel met de bus. Elke week bracht je een paar centen mee naar de repetitie. Daar werd het reisje van betaald". „Kunst Na Arbeid trad vaak op bij bruiloften en partijen. Dat leverde soms een paar cen ten op voor de vereniging en voor ons een borreltje. Soms wel eens een borreltje te veel, dan liep het wel eens een beetje uit de hand", aldus de 83-jarige met pretoogjes. Pas in 1956 kreeg het korps het eerste uniform. Voor die tijd speelden de muzikanten in hun dagelijkse kloffie, later met al leen een pet op. Vergunst: „Ik herinner me nog een concours in Boskoop. Overal om ons heen hoorden we zeggen: daar komt een stelletje boeren. Dat was voor ons een reden extra ons best te doen. De spetters vlogen er af en we wonnen een eerste prijs. We waren heel fa natiek in die tijd. Sommige le den gunden zich niet eens de tijd om zich na het werk te ver kleden. Zo uit de mestput naar de repetitie." Veel leuke anecdotes over de vereniging zullen te lezen zijn in het herinneringsboek dat ver schijnt ter gelegenheid van het jubileum. Daarin komen ook de hoogtepunten aan bod, zoals de diverse concoursen en een 24- uursmarathon, in 1995, waarop de muzikanten dag en nacht in touw waren. „Zo'n jaar of vijf tien geleden hadden we onge veer 100 leden. Daar zaten ook een flink aantal majorettes bij. Die zijn inmiddels verdwenen. De belangstelling werd minder en het was ook een dure lief hebberij. Op een gegeven mo ment hadden we 100 paar laar zen staan, die niet meer ge bruikt werden omdat er niet de goede maten bijzaten. Sinds 1955 hebben we een drumband, die jarenlang onder leiding stond van Jan Kroon. De enige binnen de vereniging die z'n stok in de lucht kon gooien", al dus Van der Voorst. „KNA heeft nu zo'n 40 blazers en drum mers. Door de bank genomen spelen we in de middenmoot van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen." Het jubileum wordt het gehe le jaar door gevierd. Tijdens het jubileumconcert overhandigd Hans van der Voorst als voorzit ter van de jubileumcommissie aan de KNA-voorzitter Meiny van Asperen een cd, die tijdens een tweedaagse in 't Anker is opgenomen. Verder is er in juni nog een muziekfestival en een viswedstrijd vanaf een salon boot in de Oude Rijn. De mensen zeggen liefde en vrede te zoeken, maar zijn daar totaal niet toe in staat. foto karel zwaneveld recensie dick van teylingen Voorstelling: Rouw past Elektra van Euge ne O'Neill door het Noord-Nederlands Toneel Vertaling en bewerking: Ger Thijs. Regie: Agaath Witteman Decor en kos tuums: Mirjam Grote Gansey. Gezien 12/1, Leidse Schouwburg Een avond 'Rouw past Elektra' is een afdaling in een slangen kuil. De mensen zeggen liefde en vrede te zoeken, maar zijn daar totaal niet toe in staat. Wel tot haar, giftig machtsmisbruik en (zelf)moord. Eugene O'Neill schreef met de trilogie 'Mour ning becomes Electra' een mo derne pendant van de Oresteia van Aischylos. Waar in de Oud griekse tragedie het noodlot de drijvende kracht is achter de fa tale gebeurtenissen, probeert O'Neill die psychologisch te motiveren. O'Neill voltooide het stuk in 1931. Hij situeerde het in New England, kort na de Amerikaan se burgeroorlog (1861-1865). Generaal Ezra Mannon (Aga memnon) komt terug van het front bij zijn overspelige vrouw Christine(Klytaimnestra) en zijn dochter Lavinia (Elektra). Christine vermoordt haar man samen met haar minnaar Adam Brant (Aigisthos). Lavinia over tuigt haar broer Orin (Orestes) ervan dat de moord gewroken moet worden. De familie Man non doet niet aan halfslachtige keuzes: voor of tegen, liefde of haat, leven of dood. Iedereen draait geestelijk de prak in en het bloed vloeit rijkelijk. Uitein delijk laat Lavinia zich opsluiten in het verlaten huis, tussen de doden. Als een boetedoening die erger is dan zelfmoord. Regisseuse Agaath Witteman heeft zich in haar enscenering vooral gericht op de Griekse kant van het verhaal. Vanaf de trappen van een klassiek amfi theater kijken de vermoorde fa milieleden als het vleesgewor den schuldgevoel toe op het speelvlak waarin een kikkerbad je is verwerkt. Daar wordt veel in gepoedeld, maar de zwarte zieltjes worden nooit meer schoon. Wat is precies de bron voor al die agressie? Daar valt moeilijk achter te komen. Aan de ene kant strooit Witteman volgens de regelen der kunst met spie gelingen, structuurelementen en is ze soms al te expliciet in haar symboliek: als een volwas sen zoon zich duimzuigend te gen moeders buik aankroelt, weet ook de beginnende ama teurpsycholoog dat het hier gaat om een Oidipouscomplex. Zo haat ook de moeder de dochter. Maar waar komt het allemaal vandaan? Het vakmanschap van Witteman en bewerker Ger Thijs wil maar geen meester schap worden. Al in het eerste uur is de beer put van incest, overspel en de doem van het geslacht wijd opengezet, maar dan is de voor stelling pas op een derde. De mensen worden steeds minder mens en steeds meer psychia trische patiënten. Zeker na de pauze zijn het alleen nog nage maakte, verknipte gevallen die een staalkaart aan speelstijlen laten zien, van teletubbies via Theo en Thea, Wim T. Schip- persdrama en Maatschappij Discordia tot zwaar psycholo gisch realisme. Daar komt lang niet iedereen mee weg. Ook dat verschil in niveau schiep af stand: de ene acteur voert regie aanwijzingen uit. de andere in tegreert de regie moeiteloos in de rol. Het is altijd prachtig Ma rie-Louise Stheins (Elektra) met al haar mogelijkheden en haar fantastische armen aan het werk te zien, maar met de moorden op vader (Carol van Herwijnen) en vooral moeder (Jos'ee Ruiter) raakt ze al snel; de tegenspelers kwijt die haar partij kunnen geven; met de rest veegt ze spelenderwijs de vloer aan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21