CDA: geen grote nieuwbouwwijken REKENINGRIJDEN VOLGENS SUZUKI lL-raadslid wil vaker spijbelen Basisschool in Poelgeest loopt veel leerlingen mis Verzet tegen showrooms Regio ER ZIT MEER IN SUZUKI Noodhospitaal Elisabeth krijgt vorm ISDAG 13 JANUARI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA, 071 -5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071 -52 omobilist raakt in slip Een 34-jarige Leidse automobilist raakte gisteravond «fegladheid in een slip op de secundaire weg van de Rijks- veg in Wassenaar. Ze knalde tegen de auto van een 18-ja- figenaar aan. Dinsdagochtend waren er nog drie aanrijdin- Wassenaar als gevolg van de gladheid. ïdansen in Zoeterwoude t Gymnastiekvereniging Meerburg geeft zaterdag juari demonstraties jazzdansen in de Klaverhal in Zoeter- i-Rijndijk. Deze 'Demogyada' wordt gehouden vanwege f-jarig bestaan van de Zoeterwoudse gymvereniging. Er E2 ploegen uit de regio Zuid-Holland mee aan het evene- |De Demogyada begint om 13.30 uur. [k n rollfestijn Stompwijk Vetkuiven, zwarte puntschoenen en pettycoats staan fag centraal tijdens het jaarlijkse rock 'n roll-festijn van de Iwijkse carnavalsvereniging De Gaanders. Het festijn, met jkvan de Redshots, wordt 's avonds gehouden in Het Bles- |rd, Het begint om 21.00 uur. De provinciale CDA-fractie gelooft niet meer in grote nieuwbouwwijken om de woningbehoefte in een hele re gio op te vangen. Grote bouwlocaties hebben tot gevolg dat alleen de rijken verhuizen en 'allochtonen en oude ren in de steden over blijven', signaleert CDA-gedepu- teerde J. Heijkoop. zoeterwoude dimitri walbeek Heijkoop deed zijn uitspraak gisteravond op een partijbijeen komst in Zoeterwoude. „Ik zeg het wat zwart-wit, maar met die grote nieuwbouwlocaties speel je verpaupering van de stad in de hand. Dat is geen goede ont wikkeling." Voor Zoeterwoude betekent deze koerswijziging dat de Grote Polder, wat Heij koop betreft, in ieder geval geen enorme woonwijk meer hoeft te worden. Heijkoop gaat met zijn nieu iï niet in raad om geneuzel aan te horen' typafke van der toolen orman A. van Dijk komt )g naar een raadsverga- ls het hem schikt. Afge- iaandag liet hij zijn zetel idat er alleen maar za- de orde kwamen die al door de politiek waren ;en. Bovendien had hij ijker dingen' - puur za te doen. Gevraagd naar [dere verklaring zegt de ithouder, die nu een isfractie vormt: „Ik zit jet om dat geneuzel aan at bn .p. YVe zouden besturen ifdlijnen. Ik wil efficiënt jntijd omgaan." Dijk ziet geen kwaad in treden, maar de rest van Leiderdorp valt van z'n var in verbazing. Ook promi- eden van zijn eigen par- rgerraadslid C. Craus- vindt dat Van Dijk met z'n uitspraak over 'geneuzel' de partij schade berokkent, „Dit tast de geloofwaardigheid van BBL aan, en dat vind ik erg jam mer. Als BBL'er zeg ik: joh Ar nold, wat flikje me nou?" BBL-burgerraadslid S. Weeda op zijn beurt zegt 'verbaasd' te zijn over Van Dijks uitlatingen. „Zo'n uitspraak is absoluut niet de stijl van onze club." En over het verzuim van Van Dijk van de raadsvergadering maandag: „Je hoort er eigenlijk bij te zijn. Daar heb je je voor laten kie zen." Leden van andere fracties be nadrukken dat het helemaal niet waar is, dat alle agenda punten van maandag al eerder in raadscommissies aan de orde zijn geweest. Inderdaad waren twee kwesties nog niet eerder besproken. G. Hogervorst van het CDA: „Maar dan nog! Je bent democratisch gekozen om je achterban te vertegenwoordi gen en je weet van tevoren nooit hoe een discussie in de raad verloopt. Dit is een aanslag op de democratie." Ook WD-fractievoorzitter H. Zilverentant noemt het optre den van Van Dijk 'niet kies ten opzichte van de kiezers'. „Me neer Van Dijk doet de democra tie schriftelijk af. Hij zegt in fei te: raadsbesluiten zijn niet be langrijk. Daarmee zet hij zich zelf buiten spel." De BBL-voorman laat weten dat hij ondanks de opschudding niet van plan is de volgende keer anders te handelen. Hij vindt de reacties van de andere partijen 'ongelooflijk kinderach tig'. „Niemand kan mij erop be trappen dat ik zaken laat lopen in de raad." Op dit punt steu nen zijn partijgenoten hem. Craushaupt: „Een aanslag op de democratie? Ga toch weg!" Craushaupt kan zich ondanks Merk en Type CompBCte klasse SUZUKI SWIFT 1-0 6L NISSAN MICRA 1.2 L CITROEN AX M TG£ PEUGEOT 106 1.1 XN N,SSAN MICRA I.016VC TOV0TA STARLET 1.3 SUZUKISW1FT13GL RENAULT CU0 URL DAIHATSU CHARADE 1.3 TS MAZDA 121 1.3 LX MAZDA 12113» GIX RENAULT CU01.4 RN -klasse-gemiddelde 711 718 722 198 46 244 181 50 231 191 56 247 195 44 239 186 52 238 203 52 255 200 55 255 Nu rekeningrijden steeds vaker de politieke agenda domineert, is het goed eens naar het laatste auto- kostenonderzoek van de Consumentenbond te kijken. Dan ziet u meteen dat de Suzuki Swift de voor deligste in z'n klasse is En dit oordeel is natuurlijk in uw voordeel. Want een extreem zuinige auto met een ijzer'sterk karakter en een hoge inruilwaarde voor een lage prijs (vanaf f 18.995,-); dat is bijna te mooi om waar te zijn. Dus wie een beetje rekent, hoeft maar met één merk rekening te houden. De sportieve en comfortabele Swift is verkrijgbaar in meerdere zeer complete uitvoeringen. Al vanaf de Swift 1.0 CLS kunt u standaard rekenen op stuurbekrachtiging, elektrisch bedienbare ramen vóór, elektrisch verstelbare buitenspiegels, twee airbags en veiligheidsbalken in de portieren. De Swift is er bovendien in een drie- en een vijfdeurs uitvoering en eventueel ook met automaat. entengids ol 3. De afgeb iten rijklaa vzijderingsbijdrage. Importeur B V. NIMAG, pi LEIDEN: MultiAuto B.V., Hoge Rijndijk 328, (071) 589 96 36. KATWIJK: Auto Meer Katwijk, Ambachtsweg 9a, (071403 19 25. we boodschap de komende we ken de boer op als CDA-lijst- trekker voor de provinciale ver kiezingen op 3 maart. Vier jaar geleden pleitte de CDA-fractie in de provinciale staten nog vóór de komst van de zogehe ten Vinex-bouwlocaties zoals Leidschenveen, waar ook voor bewoners van de Leidse regio wordt gebouwd. Een 'trendbreuk in het pro vinciaal beleid' noemt Heijkoop de nieuwe koers in het CDA- verkiezingsprogramma. Het CDA zag de afgelopen vier jaar met lede ogen aan dat Rotter damse, Haagse en Leidse jonge gezinnen naar de grote nieuw bouwwijken trokken. „Die grote locaties hebben iets onnatuurlijks als alleen jon geren er naartoe verhuizen. Ook op het platteland in het Groene Hart trekken jongeren weg, om dat daar geen nieuwe huizen worden gebouwd. Dat is niet goed voor de opbouw van de bevolking in een gemeente", vindt Heijkoop. In plaats daarvan moet elke gemeente, wat het CDA betreft, zelf aan de vraag naar nieuwe huizen van de eigen inwoners tegemoet komen. De provincie moet dan wel toestaan dat Groene Hart-gemeenten een beetje uitbreiden. 'Een kleine groei van het aan tal huizen in elke gemeente', is de nieuwe slogan van het CDA. En steden als Leiden moeten, in navolging van Rotterdam, voortaan luxe flats bouwen voor de rijkere stedelingen om ze zo te behouden voor de stad. Zo komt men tegemoet aan de wo ningbehoefte zonder dat recrea tiegebieden en boerenbedrijven onder druk komen te staan. Volgens Heijkoop zijn rijke stedelingen best te porren voor een luxe flat in de stad. „Men associeert flats ten onrechte met sociale woningbouw." In Rotterdam vliegen volgens de CDA'er dure nieuwbouw-ap- partementen als warme brood jes over de toonbank. „Daar is echt wel vraag naar. Met luxe hoogbouw in de steden kun je mensen compact huisvesten. Zo kunnen we in de dichtst be volkte provincie van een toch al dichtbevolkt land streven naar een evenwicht tussen wonen, werk, infrastructuur en recrea tie." haar afkeuring over de uitspra ken van Van Dijk wel enigszins voorstellen waarom hij ze heeft gedaan. „Je ziet meer en meer dat agendapunten in de com missies feitelijk al binnenska mers besloten zijn. Die worden dan ter kennisname over tafel geveegd. Zo worden de opposi tiepartijen een overbodig aan hangsel." Fractievoorzitter R. Manshan den van Groenlinks, die geen reden ziet 'om met het vingertje naar Van Dijk te zwaaien', vindt dat laatste wat veel gezegd. „Al heeft ze wel een punt. Ik heb re gelmatig ook het gevoel van wat zit ik hier eigenlijk te doen." Maar zelf voelt ze het als een 'heilige plicht' om bij de raads vergaderingen te zijn, ook al staat er niet zo veel op de agen da. „Er zijn nu eenmaal dingen waar je als raad over moet be sluiten." leiderdorp» Nu het noodgebouw bij het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp vorm krijgt, is duidelijk dat het om een fors gebouw gaat. In het gebouw, dat in mei klaar is, worden een aantal ziekenhuisafdelingen en polikinieken gehuisvest tijdens de grote verbouwing van de komende jaren. Aan de kant van de Simon Smitweg staat al een ander tijdelijk gebouw. Daar zijn de polikliniek interne geneeskunde en de scopie-afdeling gehuisvest. In het tweede noodgebouw komen onder meer de spoedeisende hulp, de polikliniek chirurgie, en de fysiotherapie. Zodra de verhuizing een feit is wordt de onderste verdieping van de vleugel rechts van de ingang gerenoveerd. De nieuw- en verbouw van het voormalige Sint Elisabeth duurt tot 2005. FOTO MARK LAMERS 'Dit begint langzamerhand een lachertje te worden oegstceest maarten keulemans De nieuw te stichten basis school in de Oegstgeestse wijk Poelgeest loopt leerlingen mis. Pas eind april beslüit de ge meente wat voor school de wijk krijgt. Veel ouders die in de wijk gaan wonen willen daar echter niet op wachten. „Wij krijgen signalen dat ouders hun kinde ren naar een andere school stu ren", zegt N. Toussaint van een van de kopersgroepen. „En dat is niet bepaald een denderende start voor de nieuwe school." K. Mulder is een van de toe komstige bewoners die haar kind 'zeker' naar een andere school stuurt. „Ik heb vandaag het inschrijfformulier ontvan gen. Of ik mijn kind op den duur alsnog inschrijf op de school van Poelgeest? Tja, als ze al op een andere school zitten, weet ik niet of ik dat nog wel wil." Ook andere bewoners steken hun teleurstelling over het uit stellen van de beslissing niet onder stoelen of banken. „Ik vind dit geen goede zaak," zegt A. ter Hoorn van de bewoners- groep Broekerhofjes-Zuid. „Er zijn wel mensen die laconiek zeggen: welke school er ook komt, mijn kind gaat er gewoon heen. Maar er zijn ook veel mensen die zich eerst willen oriënteren." Toekomstig Poelgeest-bewo ner M. Maas heeft eveneens contact gelegd met een andere school. „Dit uitstel gaat zeker ten koste van de wijkschool," verwacht hij. Aanvankelijk zou Oegstgeest in december beslissen of de nieuwe wijk een openbare ba sisschool krijgt of een basis school op christelijke grondslag. Onderwijswethouder H. Steens (LO) heeft die belofte echter niet waargemaakt. „Er moet nog het een en ander juridisch worden uitgezocht, om te voor komen dat we straks allerlei be zwaarschriften krijgen. Je kunt dit soort dingen maar beter langzaam en secuur doen." Toussaint kan daar weinig be grip voor opbrengen. „Excuses voor mijn sarcasme, maar het begint zo langzamerhand een lachertje te worden. Dit is al de tweede of derde keer dat de be slissing wordt uitgesteld. De af spraken met de bewoners over de school worden op zo'n ma nier met voeten getreden. Steens herhaalt intussen haar belofte dat de basisschool van Poelgeest hoe dan ook in au gustus opengaat. In het begin krijgt de wijk een noodgebouw met gecombineerde klassen. Pas in augustus 2000 opent de 'echte' school, die nog wordt gebouwd, de deuren. Oegst geest gaat er vanuit dat die school acht klassen kan herber gen. Directeur P. Moolenaar van de protestants-christelijke Joris de Witteschool spreekt intussen van 'een absurde situatie' in Poelgeest. „Persoonlijk geloof ik nooit dat het de gemeente lukt om in die wijk een volwaardige school van de grond te krijgen. In de Merenwijk staan scholen leeg. Het lijkt me pure kapitaal vernietiging." voorschoten frouke houtman D66 en PvdA in Voorschoten willen niet dat de gemeente de nieuwbouwwijk in het Van der Hoevenpark volstopt met auto showrooms. Zij zien liever kan toren in het park. De gemeente heeft plannen om in de wijk meerdere auto showrooms neer te zetten. In het Van der Hoevenpark komt een honderdtal riante wonin gen. Daarnaast biedt het plaats aan bedrijven en aan 25 kleine huizen voor jongeren. W. Carabain van de PvdA zei gisteravond in een commissie vergadering, dat één autoshow room in het Van der Hoeven park genoeg is. „We moeten er van profiteren dat de woonwijk vlak langs het spoor komt te lig gen", vond Carabain. „Er moe ten geen autoshowrooms ko men, maar bedrijven in de dienstverlenende sector." D66'er H. Smits sloot zich daar bij aan. Wethouder P. Verschoor (WD) benadrukte dat vooral showroomeigenaren interesse hebben voor een bedrijf in het Van der Hoevenpark. De ge plande tweeduizend vierkante meter bedrijfsgrond is volgens Verschoor te klein voor groot schalige kantoren. Of tankstation Texaco in de nieuwe wijk kan blijven is 'nog onduidelijk. Van PvdA'er Cara bain mag de pomp verdwijnen. ,A1 zijn Voorschotenaren nog zo gewend aan het pompsta tion, we moeten misschien een andere locatie zoeken." Wet houder Verschoor reageerde te rughoudend. „Het lijkt me niet verstandig om dat op deze win teravond even te beslissen." De wethouder ziet wel een oplossing voor een tweede knel punt rond het Van der Hoeven park: de hoogspanningsleiding boven het spoor. Die loopt vlak langs de nieuwbouwwijk, wat bebouwing binnen dertig meter van het spoor zo goed als on mogelijk maakt. Verschoor op perde dat de leiding ook onder gronds kan lopen.. De partijen in Voorschoten schaarden zich vierkant achter het plan van de gemeente om in het Van der Hoevenpark - naast dure huizen - ook woonvormen voor gehandicapten te bouwen. Er is ruimte gereserveerd voor appartementen voor be schermd wonen van de stich ting Philadelphia en voor dagopvang van gehandicapten. 'Plaatsen van camera's niet zonder wetswijziging' leiden/regio vervolg van voorpagina Volgens de Noordwijkse bur gemeester Van der Sluijs kan de plaatsing van camera's in het uitgaansgebied De Grent niet zonder een wijziging van de wet. „Het gebruik van dergelijke opsporingsmetho des is nog altijd zeer gelimi teerd. Dat heeft te maken met de wetgeving op het ge bied van privacy. Ik neig er net als de minister toe om aan privacy wat minder prio riteit te geven." „Ik verwacht in de preven tieve sfeer weinig van came ra's. Iemand wordt natuurlijk in luttele seconden In elkaar geslagen of neergeschoten. Incidenten zoals in Gorin- chem zijn bijna altijd het ge volg van groepsgedrag in combinatie met alcohol en drugs. Wel kun je achteraf door de beelden nog eens goed te bestuderen wellicht meer aan de weet komen. Dat de videobewaking de privacy zou aantasten, vindt de Noordwijkse horeca-on- dememer Van der Spek wel meevallen.Als je niks te ver bergen hebt, is er niks aan de hand. Je bent een openbare gelegenheid, dus wat is pri vacy?" Zijn Leidse collega Wan- sink: „Als videobewaking mensenlevens spaart, heb ik er geen moeite mee. Er kan een preventieve werking vanuit gaan. Mits er een lik- op-stuk-beleid wordt ge voerd, want mensen zijn ver anderd." De Leidse loco-burge meester Van Rij daarentegen zegt dat als er in een met ca mera's bewaakt gebied toch slachtoffers vallen, de emo ties nog hoger zullen oplo pen. „Jullie zagen het toch, had dan wat gedaan, zal het publiek zeggen. Camera's wekken hoge verwachtingen die nooit kunnen worden waargemaakt. Met camera's in Gorinchem waren die meisjes wel in beeld gebracht maar zij die schoten niet. Cy nischer kan bijna niet."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17