'Hamel wil de regering uit de tent lokken EWR-schoorsteen het nieuwe vredesmonum Meningen Aangifte van vernieling of diefstal heeft weinig zin Klankbord r kis he naan c mdat nde c [door leen [rijker [te dt Idere pthou hsfrac BOB IN 'T HOUT De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Allee met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naan 071 - 5321921, of e-mailen naan redactie.ld@damiate.hi j UITGELICHT Waarom zo'n debiele foto van prinses Juliana Vorige week stond op de voor pagina dat prinses luliana na een kort verblijf in het zieken huis weer was teruggekeerd naar Paleis Soestdijk en dat het goed met haar ging. Bij het bericht stond een recente foto van de vroegere koningin, die volgens een lezeres uit Oegst- geest in de categorie 'grofhe den' valt. Waarom plaatsen jullie zo'n debiele foto?', schrijft ze. De briefschrijfster verwijt ons onvoldoende res pect te hebben voor het ko ningshuis door zo'n negatief beeld te geven. Het zal u niet verbazen dat ik het met die opvatting niet eens ben. Respect voor mede mensen is een tamelijk wezen lijk onderdeel van de cultuur die wij als krant willen uitdra gen. Of het nu om een prinses of een postbode gaat, dat maakt ons in dit opzicht niet uit. Rest de vraag of deze foto wel of niet geplaatst had moe ten worden. Ik ben het met onze fotoredactie eens dat er eigenlijk geen goede argumen ten zijn om van plaatsing af te zien. Als berichtgeving verge zeld gaat van een een portret dan kiezen wij in principe de meest recente foto die be schikbaar is. In het geval van prinses Juliana zie je een vrouw die bijna negentig is en niet meer in haar zelfde doen als tien jaar geleden. Mag dat niet gezien worden? Moeten oudere mensen zich verstoppen voor een camera? Moeten wij de lezer de indruk geven dat de prinses niet ou der wordt door consequent fo to's te plaatsen uit haar 'betere periode'? Of moeten wij maar ophouden met foto's van haar te plaatsen? Vier vragen die ik alle vier met nee beantwoord. Je kunt veel over de voor lichting zeggen, maar als het om de gezondheidstoestand van de leden van het koninlijk huis gaat, wordt door de RVD een redelijke mate van open heid betracht De hersenvlies ontsteking van de koningin, de depressies van prins Claus, de vele operaties van prins Bem- hard en meest recent de opna me van prinses Juliana; tel kens toonde het koninklijk huis daar op een open manier mee te willen omgaan. Dat het ook anders kan, hebben we tientallen jaren er varen met de foto's die het Kremlin vroeger van zijn lei ders beschikbaar stelde. Toen Brezjnjev, Tsjernenko en An dropov al op hun sterfbed la gen. stuurde de toenmalige persbureaus Tass en Novosti nog foto's de wereld rond waarop ze te zien waren als blozende vijftigers die de vol gende dag naar het front kon den vertrekken, als dat nodig zou zijn. Je kunt kortom even goed volhouden dat het van meer respect jegens prinses Juliana getuigt om haar in de krant af te beelden zoals ze is, dan om haar uiterlijk te verdoezelen. Zo is het in elk geval door onze fotoredactie bedoeld. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Het is heus geen complot waaraan het Vredesmonument aan de Garenmarkt ten onder gaat. De gemiddelde Leidse dronkeman schreeuwt graag, is dol op het geluid van rinke lend glas en moet al- tijd ongelofelijk zei ken'. En dan is zo'n toch al scheefgezakt huisje van glas - dat bovendien nog uitstekende privacy biedt voor de sanitaire behoeften - natuurlijk een uitkomst, op weg naar huis. Het nuttige kan daar optimaal OPINIE 4th, Leidenaar Bob in 't Hout is schrijver en regisseur. Hij schreef een opinie over het Leidse Vredesmonument op de Garenmarkt. met het aangename worden verenigd. En je houdt er geenszins een onrustige gedachte aan over dat je een voorwerp van onvervangbare kunsthistorische (en historische) waarde beschadigt. Daar staan ze niet alleen in, de dronke mannen. Iedereen die de oorlog heeft meegemaakt - behalve de kunstenaar zelf. Jan Wolkers en (tot nu toe) de Leidenaar die zich graag politiek cor rect opstelt - vindt het een onding en snapt, ondanks de verklarende teksten van de kunstenaar uit Breda, niets van de onderliggende bedoelingen en symboliek. Nou ben ik beslist geen voorstander van wijken voor de volksbeleving. Maar in dit geval maak ik graag een uitzondering; ik verklaar me dadelijk nader. Eerst pleit ik ervoor het huisje rechtop te zetten, te bekleden met duurzamer materiaal dan al dat breekbare blauwe glas en er een uri noir van te maken. Daar is behoefte aan op die plaats. En op andere plaat sen in Leiden ook, weet ik uit onder vinding. (De manier waarop de uri noirs uit Leiden verdwenen zijn heeft ook alles met politieke correctheid te maken en schrééuwt om analyse.) De reden waarom ik ervoor pleit dit monument zomaar op te geven ligt in het feit dat we sinds kort al een nieuw - en veel overtuigender - vredesmo nument hebben. Een monument dat de vredesboodschap helder en voor ieder mens verstaanbaar communi ceert. Dat een uitstraling heeft die de hele Leidse bevolking bereikt. Ik bedoel de verlichte EWR-schoor steen op de Langegracht. Die immers draagt als geen ander de vredesbood schap uit naar alle medemensen: hei denen en christenen. Voor heidenen bezit het monument de oersymboliek van de vredespijp, maar dan heel groot, tot rondgang in de kring van al le volkeren der aarde. Voor christenen is het de lichtende vinger die omhoog wijst; naar de Hoge, waar alle vrede Het Vredesmonument op de Garenmarkt. 'Zet het huisje rechtop, bekleed het met duurzamer materiaal dan al dat br n blauwe glas en maak er een urinoir van. Daar is behoefte aan op die plaats'. van neerdaalt (en wie goed kijkt ziet dachtenis van Russen, Amerikanen, dat er uit de hoge ook antwoord komt Engelsen en Nederlandse verzetstrij- via een kolom van licht. Ikzelf heb daar goed zicht op vanuit het raam van mijn slaapkamer. Urenlang mij merde ik al over vrede op aarde, de af gelopen maanden. Daarnaast dient het monument alle Nederlanders tot memoriaal ter ge- ders, die omwille van de vrede in ons land 'de pijp uit gingen'. En tenslotte is er dan nog de boodschap die het monument uitstraalt aan alle mensen kinderen op aarde: een tevreden roker is geen onruststoker. Ik vind dat een heel stuk overtui gender dan de argume Brabantse kunstenaar dii pijk da vage dingen roept ov trede baarheid van de vrede weer een paar ruiten vai ^vei ment moeten worden ven eden WOENSDAG 13 JANUAR11999 Het fietsenprobleem bij station Leiden is eenvoudig op te lossen De enorme berg fietsen bij ons vrij'. Fietsen die dan nog blijven mooie station kan voor de toe rist die straks daar het bloemen corso bekijkt, een formidabele afknapper worden. En het zou voor de verantwoordelijke be stuurders toch zou eenvoudig kunnen zijn. Geef het station twee dagen per maand 'fiets- staan, kunnen - na reparatie - worden verkocht bij de meentewerkplaats. Door de redactie bekort. Vele Oegstgeestenaren waren verbijsterd dat Jan Wolkers zelf moest ontdekken dat zijn kunstwerk aan de Laan van Oud Poelgeest was vernield en dat hij voor de aangifte daar van bij de politie van Oegst- geest voor een gesloten deur kwan te staan. Anderen waren niet verbaasd. De politie ziet men immers zelden, en dan nog verpakt in Opel Astra. Men is hier dan ook gewend geraakt om zichzelf te behelpen. Zo weet iedereen dat de aan gifte van vernieling of diefstal weinig zin heeft. De politie doet er niets mee. Zelfs als je de politie de dader aanwijst, doet deze niets. Je moet je ei gendommen zelf beschermen of zelf maar terugvorderen van de dief en heler. Dat vond ook de voormalige burgemeester Scheenstra, als hoofd van de politie, die verder schreef dat hij in deze 'niet competent' was. Scheenstra was inderdaad niet competent. Jan Wolkers en wij zitten door zijn incompetentie nu met de brokken van steensmijten en bestuurlijke brokkenmakers. Ik hoop dat de nieuwe bur gemeester hen in het nieuwe jaar wat vuurwerk laat zien. F. Duyster, Oegstgeest. De directeur van het Academisch Ziekenhuis Groningen, J. Hamel, wil rijke patiënten die een snelle behandeling eisen voorrang laten kopen op medische wachtlijsten. Zo wil hij voorkomen dat deze groep patiënten voor behandeling naar het buitenland gaat of dat er in Nederland een apart circuit van privé-instellingen onstaat. Want op die manier lekt er geld weg uit de reguliere gezondheidszorg, waardoor deze in een negatieve spiraal terecht zou komen. Met de beweringen van Hamel is de discussie over tweedeling in de gezondheidszorg met stip op de politieke agenda gezet. Hamel verwijt politici, collega ziekenhuisdirecteuren en 'andere moraalridders' dat zij geen zakelijke discussie over commercialisering aandurven. Heeft Hamel gelijk? Hans ten Hove, RPF-fractievoorzitter en huisarts in Katwijk: „Heel vroeger had je spreekuren voor particulieren en spreekuren voor ziekenfondspa tiënten. Die tijden zie ik niet graag te rugkomen, ieder mens is voor mij ge lijk. Ik ben in eerste instantie geneigd om te roepen dat ik het allemaal niet zo zie zitten. Maar aan de andere kant - dat zie ik ook wel - is het een poging om de vicieuze cirkel te doorbreken. Als het er op neerkomt dat mensen zich een plekje vóór in de rij kunnen kopen en dat er verder niets verandert, dan vind ik het slecht. Maar als het zo is, dat er op deze manier extra voorzie ningen worden gecreëerd en dat de 'normale' wachtlijsten er niet negatief maar positief door worden beïnvloed, tja, misschien moet het dan wel.'' H. Dupuis hoogleraar medische ethiek verbonden aan het LUMC te Leiden: ,,In principe kan ik me wel vinden in het voorstel van de heer Ha mel. Daarbij wil ik wel de kanttekening *X-Ray ♦^Waiting Area «■WAY OUT m Rijken voorrang laten kopen op wachtlijsten plaatsen dat dit niet indirect mag lei den tot verkorting van levens. Dat er dus alleen operaties mogen plaatsvin den waar andere mensen niet de dupe van worden. Overigens gelden er nu al verschillende tarieven in het zieken huis. Wie comfortabeler wil liggen, kan ook een hoger comforttarief betalen in Nederland. Ik kan me voorstellen dat er een soortgelijk urgentietarief zal gel den voor mensen die eerder voor een operatie in aanmerking willen komen. Het voorstel van Hamel is misschien niet het beste, maar het is van twee kwaden wel de minst slechte. Het geld van de rijke patiënten komt de minder draagkrachtige patiënten tenminste weer ten goede." T. Oudshoorn, drie jaar geleden ge opereerd aan haar borst na een borstkankerdiagnose, stond vijf we en met dat geld niet-rijken beter helpen. Een goed idee of juist niet? ken op de wachtlijst: „Mijn eerste re actie was: zie je wel, als je maar geld hebt dan kom je altijd eerder aan de beurt. Maar dat geld van die rijke pa tiënten wordt weer gebruikt om de wachtlijsten korter te maken, hè. Maar of dit nou een goede regeling is? Wacht, ik zal het aan mijn man vra gen." J. Oudshoorn echtgenoot van T. Oudshoorn: „Het is allang zo, toch? Nou dat rijke menfcen veel eerder wor den geholpen dan arme mensen. Als Beatrix hetzelfde had als mijn vrouw dan zouden er gelijk twaalf vleugels worden vrijgemaakt. En dat het geld dan weer terugstroomt naar het zie kenhuis om de wachttijden te verkor ten, dat is ook gelul. Dan zouden ze volgens mij miljoenen nodig moeten hebben. Volgens mij wil die Hamel de regering gewoon uit de tent lokken. Die wil dat de politiek nu reageert en maatregelen gaat nemen tegen die veel te lange wachtijden." S. Roos, beleidsadviseur van gezond heidscentrum Katalyse, dat door fi nanciële nood is gedwongen om rijke kinderen voor te trekken: „Onze situ atie is iets anders dan die zoals Hamel het voorstelt. Wij kampen meer met budgettaire problemen dan onderca paciteit. Zolang de diagnose ADHD (een hersenfunctiestoornis) niet wordt gesteld, wordt alleen de psychiatrische hulp aan de kinderen vergoed. Alle an dere therapieën van onder anderen or thopedagogen en bewegingstehrapeu- ten moeten uit eigen zak worden be taald. Dat leidde tot een lange wacht lijst van patiënten die de therapie niet kunnen betalen. Om die wachtlijst enigszins op te schonen, helpen we eerst de kinderen van meer draag krachtige ouders. Ja, het is vreselijk, maar de kem van de zaak is dat je het doet omdat je niet anders kan. En het ergste is dat het plan van Hamel, hoe goed bedoeld ook, het falend over heidsbeleid afwentelt op mensen die de zorg nodig hebben. Op deze manier is het wel heel gemakkelijk voor de re gering om buiten schot te blijven. En dat alleen maar omdat de overheid niet inspeelt om nieuwe behoeften in de samenleving. Maar we zullen het er zeker niet bij laten zitten. We zijn al aan het lobbyen bij kamerleden. M. Doeven moeder van een 7-jarig zoontje met ADHD (nog niet gedia gnosticeerd): „Mijn zoontje is sinds 27 april vorig jaar onder observatie en krijgt ook til medicijnen. Daar reageert hij goed op, maar het is niet genoeg. Hij zou veel baat hebben bij therapie bij Katalyse maar er zijn nog 250 wachtenden voor hem. En de diagnose kan alleen worden gesteld als hij al bij Katalyse in behandeling is. Tel daarbij nog het feit dat de ouders die het uit eigen zak kunnen betalen eerder wor den geholpen en je kan je wel voorstel len hoe gefrustreerd je je soms voelt. Om de behandeling te kunnen beta len, zou ik een tweede hypotheek moeten nemen. De urgentie zou de doorslag moeten geven en niet de fi nanciële draagkracht. A. Lamping, directeur patiëntenzorg van het Diaconessenhuis: „Ik hecht veel waarde aan solidariteit. Maar als je het hebt over tweedeling moetje constateren dat dét op sommige mo menten al aan de hand is. Als de poli tiek roept dat solidariteit belangrijk is, dan moeten ze daar ook de conse quenties van onder ogen zien. Ik heb het Tweede Kamerlid Oudkerk op tv gezien bij Witteman. Die vond het idee van Hamel niets, die bleef zeggen we solidair moeten zijn. Maar hij verbond er geen consequenties aan, hij durfde geen uitspraken te doen over een ver groting van de capaciteit. Ja, natuurlijk krijgt Oudkerk zelf een voorkeursbe handeling als hij iets mankeert. Ik ook? Ik ben een dokter. Je weet dat dokters slecht voor zichzelf zorgen. Maar als ze er één nodig hebben, dan bellen ze een vriendje. PABLO CABENDA EN ANNET VAN AARSEN Stuk over laatste busrei Lissenaar Vreeken goed Met genoegen heb ik kennisge nomen van het artikel over de laatste busreis, op 24 december, van 'Meneer Vreeken' uit Lisse. Op zijn allerlaatste werkdag werd Vreeken, die in Den Haag werkt, door ZWN thuis voor zijn deur afgehaald. Ik krijg niet de indruk dat de heer Vreeken met tegenzin zijn VUT tegemoet gaat. maar het is ongetwijfeld wel de donkere zijde van het ar tikel. Daar staat tegenover dat het stuk een prachtig 'goed nieuws' is nog eens over hei voer! Zulke ideeëi ZWN-chauffeur Boon, moeten zw en verder ontwi Dat gaat ongetwi van de autofiles dan kleiner en los wel helemaal op. Aankoop blindeninstitui Vughtenaren is begrijp Wat mij betreft hebben de men sen die het blindeninstituut in Vught hebben gekocht groot ge lijk. Dat de overheid ziende blind is en jan-en-alleman maar binnenhaalt, is haar fout. Daar hoeft de rest van ons land het toch niet mee eens te zijn? Zelfs oorlogsmisdadigers heb ben asiel gehad. Kun je nagaan wat een bende het is. Verder geeft zelfs de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) toe dat slechts één op de vijf asiel zoekers een echte is. De rest? Vult u dat zelf maar in. De actie van de Vughtenaren. is dan ook begrijpelijk. Maar na tuurlijk moest ee figuren daar zo protesteren. De pi de SP'ers vond ik Ze wilden graag i dereen kan zien wel niet zijn. k mocht maar tot ren. want ze wild seling wel graag Tjonge, jonge, me guren de wereld g Overigens, échi blijven natuurlijk kom. Aankoop blindeninstitui! Vughtenaren is begrijpel Nog steeds wordt gepraat over de actie in Vught, waar negen inwoners er ieder 400.000 gul den voor overhadden om tegen het 'beleid' van de regering in te gaan. Ik geef ze groot gelijk en met mij velen, als ik zo eens om me heen luister. Ik ben al stokoud en heb het nodige meegemaakt bij de woonruimteverdeling. De ge dwongen inwoning destijds, na de bevrijding, heeft het nodige verdriet meegebracht. Ook an dere regels en wetten waren niet altijd rechtva den in elk geval met het individu. Ik hoor niet bi elite', dus ik heb gehad om mijn e volgen. Ik zal we een verpleeghuis den op een karn ligt niemand wak) Mijn advies aar terview ook een Nederlanders. Gelukkig dat Peper uit2 wie Gerard Reve werke Wat zou het zijn: 'soort zoekt soort', of: 'tegengestelde polen vinden elkaar'? Die vraag rijst als je onze literaire prins Gerard Reve met zijn levenspartner ziet. Die partner komt niet ver der dan grofheden doorspekt met schuttingtaai; snedigheden die een plebejer sieren. Kennelijk hebben tegenge stelde polen elkaar gevonden. Hoewel, als je vindt dat Gerard Reve niet meer is mo-pornograaf inslag, dan zijn h« gestemde geestei hebben gevonden Moeilijk hoor mening over te vo kig dat er gezaghel ci zijn, zoals minis dat voor ons kunn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16