eiden Regio PHEFFEVGS- TVERKOOP 'Leids armoedebeleid overtreft het Alphense' en gat in de vloer Illegale ontruiming school Nieuwsteeg lthuis Extra uitkeringen minima niet belast ise primeur met ort-telefooncel Sporthal klaar in april 'Hij is een jaloers man9 G13 JANUAR11999 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 bekent oplichting 28-jarige vrouw uit Leiderdorp heeft tegenover de levallen van oplichting bekend. Zij belde de afgelo- 'egeld bij mensen aan, en wist met een zielig verhaal >s te praten van 25 tot 700 gulden. De vrouw was in ook al aangehouden voor soortgelijke vergrijpen. Zij ren voorgeleid aan de officier van justitie. opt trein 39-jarige man zonder woon- of verblijfplaats is er geslaagd om bij de Haagweg een trein tot stilstand te e man, die stomdronken was en nauwelijks aan- ging met zijn armen wijd op de rails staan. Omdat ie wijken voor de op dat punt overigens langzaam rij- i, was de machinist gedwongen een noodstop te ma mken man is ingesloten. rs op de bon een verkeerscontrole op de Wilhelminabrug zijn van- •rtig fietsers en bromfietsers bekeurd. De controle was cht op (brom) fietsers die stad uit tegen het verkeer in angs ontstond hierdoor op deze plek een ongeval. Vijf elnemers kregen een bon voor tegen de richting in rij men werden uitgedeeld voor rijden zonder licht. nieuwe telefooncellen als eerste neer te zetten. „Het is één van de meest moderne stations en heeft bovendien de goede om vang voor zo'n start. Amster dam CS is daar bijvoorbeeld veel te groot voor", aldus een woordvoerder. Aan het eind van deze week worden alle KPN-cellen verwij derd om plaats te maken voor hun concurrerende broertjes. Deze worden ingepakt om de verrassing maandag extra groot te maken. Gedurende het week einde kunnen voorbijgangers gewoon bellen. Enkele KPN-te- lefooncellen blijven tijdelijk pa raat. I Noodhospitaal yt —m Het noodhospitaal I bij het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp krijgt vorm. In mei moet het klaar zijn. Kraak 4 O Oud-wethouder I Z7 Kraak van Ter Aar reageert aangeslagen op de negatieve uitspraak van de bestuursrechter. Leiden Centraal zijn staande maandag groene telefooncel- J meer te zien. Tel- dan de eerste Tel- ïcel van Nederland Naar de kleur moe even raden, maar bedrijf zijn de cellen gegeven' en 'opval - nde maanden gaat KPN-cellen op alle 3 stations vervangen telefooncellen. Uit andse stations koos ridse station om de janneke dejonce Bouwbedrijf Niersman uit Voor schoten heeft gisteren de oude instrumentenmakersschool aan de Nieuwsteeg illegaal ont ruimd. Niersman zelf houdt vol dat het niet om een ontruiming ging, omdat 'het pand op dat moment onbewoond was'. Sinds 27 december verbleven er krakers in het pand, die er van rechter A.H. van Delden mogen blijven wonen tot Niersman met een concreet plan voor de verbouwing komt. Met de ont ruiming lapt Niersman die af spraak aan zijn laars en 'brengt hij zichzelf in de problemen', al dus politiewoordvoerder R. Blom. Niersman maakte de afspraak tijdens een kort geding in de Haagse rechtbank op 5 januari. Rechter van Delden zei toen dat er pas ontruimd wordt als er een spoedeisend belang is dat de krakers op korte termijn niet meer aanwezig kunnen zijn. In het pand bevindt zich asbest. De aanwezigheid van de krakers maakt het onmogelijk met de verwijdering daarvan te begin nen. Rechter Van Delden werd echter niet overtuigd door de argumenten van Niersman dat daarmee onmiddellijk begon nen moest worden. Hij besloot de zaak aan te houden zodat Niersman zijn plannen kan ver duidelijken. Eind januari doet de rechtbank uitspraak. Gisteren heeft Niersman de zaak echter geforceerd. Volgens politiewoordvoerder Blom heeft de projectontwikkelaar de spul len van de krakers uit het pand verwijderd. Daarna heeft hij het pand dichtgetimmerd. „Wat hij gedaan heeft is niet juist", aldus Blom. „Hij mag daar naar bin nen, want het is zijn pand, maar hij moet wel met zijn handen van de spullen van de krakers afblijven. Anders kunnen die straks een zaak tegen hem spannen." Niersman zelf houdt vol da hij niet ontruimd heeft. „Hei pand was al een aantal dagen onbewoond", aldus M. Niers man. „We hebben het dichtge timmerd uit beveiliging. Er la gen geen spullen binnen dus we hebben niets hoeven verwijde ren." Vanochtend hadden de krakers nog geen aangifte ge daan van diefstal of vernieling Niersman komt vandaag op ge sprek bij de politie. Die wil pro beren in de zaak te bemiddelen leiden De sporthal bij zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat is begin april klaar, drie maanden later dan gepland. Door de vertra ging moeten de korfballers en voetballers die per 1 januari zouden verhuizen, drie maanden langer in de Groenoordhallen bivakkeren. Het uitstel ontstond doordat een onderaannemer die in de zomervakantie de staalconstructie zou neerzetten, het liet afweten. De gemeen te heeft een schadeclaim bij het bouwbedrijf ingediend. De korfballers en voetballers moesten verhuizen omdat de gemeente Lei den de Groenoordhallen verkocht aan Libe- ma. De sporthal krijgt een oppervlak van 28 bij 44 vierkante meter, vier kleedkamers met douches en een tribune voor maximaal drie honderd toeschouwers. De hal wordt aan het zwembad van De Zijl vastgebouwd. Het res taurant op de eerste verdieping wordt uitge breid en komt uit bij de tribunes. foto hielco kuipers Wethouder Laurier na vergelijking cijfers icbrek aan opvolging gaan wij sluiten. rhoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting Ier Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht HT KORTINGEN VAN 5 TOT 50 oorraad exclusieve lampen - s o.a. Lumiere, Casa - Apart, Mai enz. enz. INT*ERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 Alphen aan den Rijn doet veel voor de minima, maar Lei den doet meer. Die conclusie trekt wethouder J. Laurier (sociale zaken) nu hij zijn armoedebeleid heeft vergele ken met dat van Alphen. Die vergelijking liet hij maken nadat de VN Alphen hadden gebombardeerd tot voor beeldgemeente. leiden „Het is voor mij overigens geen wedstrijd. Er is geen sprake van onderlinge concurrentie. Ik kan me alleen wel de vraag voorstel len: Waar verschilt het Leidse armoedebeleid van het Alphen se?" De Alphense wethouder F. Dales van sociale zaken kreeg vorig jaar een uitnodiging van de VN om te spreken over het lokale armoedebeleid. Het pleidooi beviel de VN zo goed, dat zij Alphen eruit hebben ge licht en het armoedebeleid van die gemeente als voorbeeld be schouwen voor andere. Tot dusver gooide voornamelijk Lei- robbert minkhorst Per huishouden geeft de ge meente Leiden meer geld uit voor minimabeleid dan Alphen. Leiden besteedt 833 gulden aan elk huishouden dat een inko men heeft tot tien procent bo ven het sociaal minimum, blijkt uit de notitie. Alphen blijft ste ken op 750 gulden. De leden van de raadscommissie welzijn hebben de notitie gisteravond van Laurier gekregen. „Leiden doorstaat de vergelij- kingstoets goed", zegt Laurier in een toelichting op de cijfers. den hoge ogen met zijn mini mabeleid. Dales zei naar aanleiding van de roem die hem en de ge meente ten deel was gevallen in deze krant dat 'Leiden daar nog een puntje aan kon zuigen'. Voor Laurier was dat de eerste reden om het armoedebeleid van beide gemeenten naast el kaar te leggen. Op zijn verzoek is informatie uit Alphen opgevraagd. „Zijn uitspraak prikkelde me wel tot het maken van de vergelijking", aldus Laurier. „Ik zou teleurge steld zijn als hij gelijk bleek te hebben. Maar zijn conclusie lijkt mij onterecht." Uit de notitie blijkt bovenal dat Leiden een stuk verder is met zijn minimabeleid. Sinds april van vorig jaar biedt Leiden bijvoorbeeld een aanvullende ziektekostenverzekering aan klanten van sociale zaken. Op 1 december namen daar ruim 3.500 mensen aan deel. Alphen heeft met ingang van 1 januari een zelfde regeling. De premie bedraagt in beide gemeenten twaalf gulden per maand. Een fonds voor duurzame gebruiks goederen (vrieskist, wasmachi ne) is in Alphen in voorberei ding, in Leiden bestaat al een vergelijkbaar fonds. Daarnaast heeft Leiden een rianter kwijt- scheldingsbeleid. Andersom komt ook voor, zegt Laurier: „Op een paar pun ten doet Alphen heel aardige dingen." Zo geeft een ambte naar achttien uur per week voorlichting over het minima beleid. Leiden kent daar geen extra geld of mensen aan toe. .Alphen keerde eind '97 ook een eindejaarsuitkering uit. We kunnen wel wat van elkaar le- t meter water in de nte levert inderdaad ïgsbodem op waar n en schimmels prima (e zitten er volop, daar gang van de woning 21 aan de Storm Buy- 1. Hennie van der Wilk het openen van het gang wel oppassen it met haar handen out bij de voordeur daar ga je namelijk irheen, zo verrot is lebben er een plank jgelegd", zegt ze, als in vies gezicht de muf- 'elriekende kruip- ler afsluit. [j zijn bang dat pa op de voordeur daar nog •ijn nek over breekt, jaar en niet zo goed meer ter been." Zij en zus Bep maken zich gro te zorgen over vader Van Vliet die al vanaf 1962 in het knusse hoekhuisje in de Mors - date rend uit 1948 - woont. „Jullie hebben in oktober al geschre ven over een huis verderop dat ook volzat met zwammen. Daar hebben ze intussen wat aan gedaan. Hier zijn ze van de woningbouwvereniging komen kijken, hebben die plank neer gelegd en gezegd dat ze het verder zouden regelen. Nou, dat was voor kerst en er is nog helemaal niets gebeurd", uit Bep op haar beurt haar onvre de over de inderdaad onhoud bare situatie. „Kom kijkep in de woonka mer", neemt Hennie over. „Moet je zien, die vloer bij het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. raam is helemaal verzakt. Zit zeker al vijf centimeter onder de plint. Nee, ik zou daar niet gaan staan als ik jou was. Straks ga je er nog doorheen. We heb ben pa z'n stoel er al wegge haald en op die plek een plant neergezet. Moeten er dan eerst ongelukken gebeuren, eer ze wat doen?" Maar er gebeuren geen onge lukken en ze gaan wat doen. Dat althans verzekert John van Slobbe, rayonmanager van de Woningbouwvereniging Leiden die het beheer voert over de woningen aan de Storm Buy- singstraat. „We zijn op de hoogte van de situatie in de buurt, we hebben inderdaad het meest urgente geval direct geholpen en we zijn na overleg met de bewonerscommissie momenteel de zaak in kaart aan het brengen. Vocht en zwammen zijn bij meer huizen daar een probleem. Vooruitlo pend op een oplossing voor het hele complex, hebben we bij meneer Van Vliet tijdelijk die plank over de kruipruimte ge legd. We willen het structureel aanpakken en niet als een vlie gende brigade door de wijk gaan en her en der wat doen." Dat is mooi, maar is er een tijd pad, gebeurt er ook daadwer kelijk iets op korte termijn, zo willen de zussen graag weten? Ze namelijk wat achterdochtig geworden. „Ja", belooft de man van de woningbouwverenigingplech- tig, „op korte termijn. „We hebben intussen een bedrijf uitgekozen dat gespecialiseerd is in vochtbehandeling en leiden robbert minkhorst vervolg van voorpagina Hoewel de 36-jarige Leidenaar gisteren voor de Haagse recht bank bleef ontkennen dat hij zijn vrouw heeft vermoord, waren de bewijzen overduide lijk volgens officier van justitie M. Horstman. Op het T-shirt dat de man droeg, zaten bloedspetters van de vrouw. Op het lemmet zat bloed van hemzelf. Zijn rechterhand had hij verwond, volgens Horst man waarschijnlijk omdat hij zichzelf had gesneden aan de scherpe kant van het mes. „Hij heeft met het mes meerdere keren zijn vrouw gestoken", was de stellige overtuiging van de officier. Horstman stelde bovendien dat de spetters alleen maar op het shirt konden komen als de verdachte in de directe nabij heid van zijn vrouw was toen zij werd neergestoken. Het ge rechtelijk laboratorium maak te dat op uit het patroon van de bloedvlekken op het shirt. Het is uitgesloten dat het bloed op een andere manier op zijn T-shirt is terechtko men, meende de officier. De advocaat van de verdachte, A. Moszkowicz, beweerde het te gendeel. De raadsman had boven dien een andere theorie over de toedracht van de moord. Volgens hem was het aanne melijk dat een ander de vrouw had neergestoken. Op het mes is celmateriaal van een tweede persoon gevonden. Het ge rechtelijk laboratorium kon niet achterhalen wat voor cel materiaal, van wie het was en hoe lang het al op het mes zat. Toch, vond Moszkowicz, „is er wat voor te zeggen dat er een ander bij betrokken was." Horstman geloofde daar niet in. „Het is onmogelijk om vast te stellen wat voor celmateri aal het is. Mocskowicz' theorie was bovendien niet relevant, vond ze. „Het bloed van de verdachte op het mes is dat wel." De gedaagde heeft steeds beweerd dat hij rond drie uur 's nachts de woning verliet om buiten een luchtje te schep pen. Toen hij terugkwam, trof hij zijn hevig bloedende echt genote aan. Zijn verschillende afgelegde verklaringen waren echter tegenstrijdig: aanvanke lijk zei hij dat zijn vrouw op de grond zat, later lag ze. Eerst durfde hij niets te doen, later verklaarde hij dat hij heeft ge probeerd het mes uit haar li chaam te trekken. Het moord wapen lag overigens in twee stukken op de grond toen de politie arriveerde. Horstman typeerde de ver dachte als een depressieve, ge sloten en onzelfstandige man 'die het geweld in de relatione le sfeer niet schuwde'. Ze sug gereerde bovendien dat de emancipatie van de vrouw hem schromelijk dwarszat en dat het huwelijk weinig roos kleurig was. „Hij is een jaloers man. Hij had een mislukt hu welijk achter de rug en zijn tweede vrouw wilde na een paar weken al terug naar Egypte. Hij kon dat kennelijk niet accepteren." Moszkowicz stoorde zich aan de uitspraken van Horst man. „Slaan is in de Egypti sche cultuur onder bepaalde voorwaarden toegestaan. Hier wordt wat ik noem de psycho logie van de koude grond be dreven: het zal wel zo zijn ge weest. De negatieve aspecten worden sterk overdreven. De rechtbank doet op 26 ja nuari uitspraak. Hennie van der Wilk bij de kruipruimte waarin het zo vochtig is dat je er champignons kunt kweken. Zwammen en schimmels gedijen er volop. foto henk bouwman houtrot. Dat gaat de komende tijd de zaak inventariseren. Van de uitslag en de omvang hangt af of we planmatig dan wel in dividueel te werk gaan." We houden het in de gaten. Zakkenrollers (2) De spandoeken, posters en bordjes zijn weg en ook delen surveillanten geen zogenaam de aandachtskaartjes meer uit. December is voorbij - het win kelend publiek moet zelf in het centrum weer op de 'eighen saeck' letten. Op tassen, op portemonnees, op zakkenrol lers. De actie die de politie in dit ka der voerde in samenwerking met gemeente, winkeliers en bus- en taxibedrijven leverde in die drukke koopmaand resul taat op. In vergelijking met de maand december van het jaar daarvoor liep het aantal aangif ten van zakkenrollerij terug van 52 naar 36. Maar er is, zo laat de politie weten, allerminst re den tot juichen. Want de jaarcijfers op dit ter rein vielen, in vergelijking met twee jaar terug, bijna eens zo hoog uit: 348 aangiften in 1996 tegen 628 in 1998. Een explo sieve stijging die de Leidse poli tie zorgen baart. „Maar het he le jaar door spandoeken op hangen, kaartjes uitdelen, mensen aanspreken en extra surveilleren zit er niet in", zegt politievoorlichter Blom desge vraagd. „We hebben er de mensen niet voor en daarnaast is het de vraag of dergelijke ac ties ook op lange termijn wer ken." Ze beraden zich nu, op de Lan- gegracht. Over een plan de campagne, een offensief tegen zakkenrollers, op langere ter mijn. Voorlichting en preven tief werken zullen daarin de boventoon voeren. „We komen er zo snel mogelijk op terug", belooft Blom. Tot zo lang moe ten de kooplustigen zelf maar beter op hun spullen letten. ad van kaam robbert minkhorst Over extra uitkeringen aan mi nima hoeft Leiden geen belas ting te betalen. Dat heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid de gemeente laten weten. Het goede nieuws bereikte gisteravond de leden van de commissie welzijn en sociale zaken. Zij reageerden voorzichtig, maar tevreden op het bericht uit Den Haag. Leiden stelt de minima een vrij besteedbare uitkering van 400 gulden per jaar beschik baar. Leidenaars die vlak boven, op of onder het bijstandsniveau leven kunnen kiezen uit het de clareren van gemaakte kosten voor bijvoorbeeld een lidmaat schap van een sportclub of bi bliotheek of uit een eenmalige, vastgestelde bijdrage. Die komt uit op 400 gulden voor eenper soonshuishoudens. Het achteraf vergoeden van het lidmaatschap van de biblio theek, een zwemabonnement of een museumjaarkaart be schouwde een meerderheid van de politiek in juni van 1997 als betuttelend. Bovendien meende het grootste deel van de politiek dat het voorschieten van kosten voor minima bezwaarlijk is. De keuzemogelijkheid stuitte echter op een praktisch be zwaar: een vooraf vastgestelde uitkering kan worden belast. Omdat de gemeente niet wilde dat minima vervolgens werden gekort, zou zijzelf de belasting voor haar rekening moeten ne men. Leiden vroeg het ministe rie om van belasting af te zien. Sociale zaken bood een ope ning: momenteel zoekt het sa men met het ministerie van fi nanciën naar een oplossing. De Leidse afdeling sociale zaken concludeerde verder uit het overleg met Den Haag dat als de gemeente ieder jaar opnieuw de eenmalige uitkering vaststel de, er geen belasting over zou hoeven worden betaald. Wet houder J. Laurier van sociale za ken gaf aan dat de lichte onge rustheid bij de commissieleden niet nodig was. „Wij hebben er vertrouwen in dat deze oplos sing voldoende afgedekt is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13