Leidsch Dagblad 14 tijgt met icht procent luizenprijs Gladheid levert meer dan vijftig files op Festivolkrcint Srbreed PlVfitch-tour' n Honduras Onderwijs koerst af op acties 1999 Tweede slachtoffer van schietpartij overleden TÊ-n /j Stier Herman mogelijk naar Naturalis Pornokoning Flynt pakt Republikein Barr aan TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ISDAC 12 JANUARI 1999 \E OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Binnenland Kerk en Samenleving Sport Alleen Lassie kreeg in Hollywood geen sterallures Kinderbescherming 5 schiet tegenwoordig dikwijls tekort Haarlem wil hulpbisschop Punt kwijt Postma grote y| afwezige op |y WK Allround Gratis juridisch advies Tijdens het inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van ipte op woningmarkt houdt aan armtefr JL Cr traag naar huizen blijft het aanbod overtreffen. Daar- ir stegen de prijzen het afgelopen jaar met gemiddeld it procent tot 293.000 gulden. De eerste helft van vorig [bedroeg de prijsstijging nog 6,6 procent. Vooral vrij- mde woningen stegen sterk in prijs. Dat blijkt uit cij- 5 van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Dit [verwacht de NVM een lagere stijging, omdat de eco- jnie minder groeit. HET WOORD IS AAN Horatius Drift is een kortstondige krankzinnigheid. lelangstelling voor het ei- huis groeit nog steeds, de stijgende inkomens de tweeverdieners en de verder dalende hypo- :ente, blijft kopen popu- Het aantal transacties via NVM-makelaar bedroeg het Vo lopen jaar 113.368, een toe- e met tienduizend. huizenkoper is nog steeds inderliggende partij op de ingmarkt. De koper kan ge- JjJ deld uit drie huizen kiezen, ral de koper die een vrij- ïde woning wil, heeft het ilijk. Door de grote vraag iet geringe aanbod steeg de van de vrijstaande woning iddeld met elf procent tot 000 gulden. Vooral in de re- LJ®'| Utrecht en Amsterdam sprake van een zeer krappe enmarkt. Voor huishou- met één inkomen en men- met een laag inkomen zijn Thud en ^msterc'am hele- >9) zé 1 onbetaalbaar geworden. tussenwoning was het af- jode bij ongeval Vijf Meibrug dul gelopen jaar minder populair. Dit woningtype steeg met ge middeld zes procent in waarde tot 257.000 gulden. Een hoek woning ging voor gemiddeld 318.000 gulden van de hand, 8,3 procent meer dan een jaar geleden. Appartementen wer den gemiddeld 8,7 procent duurder, hetgeen resulteerde in een gemiddelde prijs van 204.000 gulden. De NVM vindt dat er nog veel te weinig rekening wordt ge houden met de wensen van de koper-. De vrijstaande woning staat al jaren bovenaan het ver langlijstje, maar dit soort hui zen wordt maar mondjesmaat gebouwd. De NVM pleit dan ook voor meer nieuwbouw die tegemoet komt aan de wensen van de ko per. Dat betekent meer goedko pe huizen en meer dure vrij staande huizen. In Amsterdam bijvoorbeeld is maar twaalf pro cent van de woningen particu lier bezit. Dat aantal moet fors worden uitgebreid, vindt de NVM. leiden anp/janneke de jonge pauline blom Het verkeer in het hele land heeft vanochtend hinder on dervonden van de sneeuwval. Rond half negen stonden er met name in de Randstad, al meer dan vijftig files, met een gezamenlijke lengte van 380 ki lometer. Ook later op de och tend was het nog flink druk op de wegen, vooral nog rond de grote steden. Om half elf waren er nog 21 files. In Leiden en omgeving had den vooral fietsers last. Strooi wagens beperkten zich noodge dwongen alleen tot de fietsrou tes op de doorgaande wegen. Automobilisten kregen vooral te maken met vertraging. In de regio raakten drie auto's van de weg. Op de Rijnsburgerweg in Voorhout en op de Veenenbur- gerlaan in Hillegom kwamen twee auto's in de berm terecht. De inzittenden liepen geen ver wondingen op. Om 02.30 uur vanochtend belandde een auto in de sloot naast de Hazers- woudse Hogeveenseweg. De bestuurder hiervan moest met een hoofdwond naar het Bleu- land Ziekenhuis in Zoetermeer worden gebracht. Ook in het oosten van de pro vincie Groningen deed zich een aantal slippartijen voor. Vol gens de algemene verkeers dienst van de politie (AVD) en de meldkamer van het Traffic Information Centre (TIC) pas sen de bestuurders zich goed aan de weersomstandigheden aan en doen zich weinig aanrij dingen voor. ,,Het verkeer rijdt langzaam. Daardoor ontstaan lange files, maar er zit wel be weging in", aldus een woord voerder van het TIC. Ongelukken als gevolg van zware sneeuwval hebben sinds gisteravond in het noorden en oosten van Duitsland aan zeker tien mensen het leven gekost. Er deden zich op de vaak spie- ad van kaam es PRiji 61-jarige man uit Leiden is 98.5 enT)iddag om het leven ge- 1 gpf; ïen bij een ongeval op de Meibrug in zijn woonplaats, moedelijk raakte hij, bij een ing een andere fietser in te in, door de tassen aan zijn PQQ ut uit zijn evenwicht. Hij be- dde op de rijbaan en werd inr| ir gegrepen door een bestel- jen, bestuurd door een 27- gorinchem gpd ;e Leiderdorper. Imstanders, onder wie een irende arts, hebben nog icht de man te reanimeren. Leidenaar werd overge- ;ee'|e cht naar het ziekenhuis ir hij later overleed, dec Ie betrokken fietser is nog 2203 n ter plaatse gebleven, maar ub nu (rolgens doorgereden. De itie verzoekt hem en andere van het ongeval con té nemen (071- UCIGALPA Rtr Gorinchem maakt zich op voor een massale mars tegen zinloos geweld na de schietpartij afge lopen zaterdagavond waarbij drie meisjes werden geraakt. De 18-jarige Marianne Roza over leed ter plekke. Gisteravond is het tweede slachtoffer, de 17-ja- rige Froukje Schuitmaker uit Sleeuwijk, overleden. De 18-ja- rige Inge van Boxtel uit Schel- luinen verkeert niet in levens gevaar. Froukje Schuitemaker werd bij de schietpartij, waarbij van buiten af elf kogels door de deur van muziekcafé Bacchus werden geschoten, door één kogel in het hoofd geraakt. Ze raakte in coma en werd zon dagochtend in Utrecht geope- den haag anp nduras wil toeristen trekken een ramptour langs de ra- je die de orkaan Mitch in ok er heeft veroorzaakt. Het len-Amerikaanse land rd samen met Nicaragua het aarst getroffen door het na- y tgeweld, dat aan 5.657 Hon- I ezen het leven kostte, londuras wordt al bezocht or ramptoeristen. Zij willen t eigen ogen zien hoe ernstig schade en hoe groot het leed lat werd veroorzaakt door de dodelijke Atlantische rm van de afgelopen twee 'wen. Het ministerie van toe- ne meldde gisteren dat het i promotiecampagne begint 1 de morbide fascinatie van genre bezoekers meer effici- Ue gelde te maken. óndanks de grootschalige in- oationale steun worstelt het oe land met de schade van in 331 ruim tien miljard gulden, rampreis die extra geld in laadje moet brengen gaat 'gens het ministerie vijftien rmai gen duren. Acties in het onderwijs lijken onvermijdelijk geworden nu de bonden gisteren het nieuwe loonbod van minister Hermans hebben afgewezen. Hermans bood 2.8 procent loonsverho ging, uitgesmeerd over twee jaar. Vandaag nemen de bestu ren een definitieve beslissing over acties. Hermans sprak gisteren na afloop van het overleg zijn te leurstelling uit over de reactie van de bonden. Naast de loons verhoging wil hij onderzoeken hoe het met de werkdruk in het onderwijs is gesteld. Ook wil hij de carrièremogelijkheden van leraren verbeteren door de ge bruikelijke stops in de periodie ken af te schaffen. De bonden achten het nieu we loonbod van Hermans vol strekt irreëel. Ze eisen in totaal 6,25 procent voor een nieuwe CAO van een jaar. Onderhande laar Rolvink van de Algemene Onderwijsbond (AOb) liet we ten een kater te hebben overge houden aan het overleg. Vandaag bij deze krant programmakrant van de Leidse Blues Jazzweek gelgladde wegen meer dan dui zend verkeersongelukken voor. In de deelstaat Nedersaksen werden zevenhonderd ongeluk ken vastgesteld, waarbij vier mensen het leven verloren. In Hamburg en Sleeswijk-Holstein deden zich bijna vierhonderd ongelukken voor. Vier mensen verloren het leven in de ooste lijke deelstaat Saksen-Anhalt en bij Dettmold in Noord-Rijn- land-Westfalen kwamen twee mannen om, toen hun auto over de kop sloeg. De gisteravond reeds inge schakelde sneeuwploegen slaagden er vannacht en van ochtend in de start- en lan dingsbanen van Schiphol be gaanbaar te houden. Doordat de temperatuur snel opliep, was er van eventuele extra hin der door gladheid geen sprake. Daarnaast werden in het speci ale sneeuwoverleg de verschil lende maatschappijen vroegtij dig ingeseind over de noodzaak om vliegtuigen voor vertrek sneeuwvrij te maken. Het aan tal vertragingen was mede daardoor niet hoger dan nor maal. ,A1 is het moeilijk in te schatten in hoeverre de drukte op de wegen daar iets mee te maken heeft", aldus een woordvoerster. „De passagiers hadden tenslotte meer moeite om de luchthaven te bereiken." Mars tegen zinloos geweld reerd. Gisteravond overleed ze in het ziekenhuis. Drie mannen van Turkse af komst worden verdacht van de schietpartij. Zij werden in de nacht van zondag op maandag aangehouden. Het gaat om twee inwoners van Gorinchem van 30 en 34 jaar en een inwo ner van Leiderdorp van 26 jaar. Gorinchem was gisteren mas saal in rouw. De nauwe Kerk steeg was de hele dag een van de drukste straten van het cen trum. Tegen de avond waren er vele honderden bossen bloe men, gedichten en kaarsjes ge zet tegen de deur van Muziek café Bacchus. Vooral scholieren liepen de hele dag af en aan. PRACHTIGE KAMERPLANTEN U hebt de keuze uit maar Liefst verschillende kamerplanten ongeveer 8o cm hoog. 2 soorten Ficus 2 soorten Schefflera y^reca palm Normaal NU stuk L/JJE - Heereweg J$0 (Koopavond-, donderdag en vrijdag) Plianning wil gemanipuleerde runderen niet doden leiden caroline van overbeeke Stier Herman, het genetisch gemanipuleerde dier van het Leidse bedrijf Pharming, komt mogelijk naar Naturalis. De gecastreerde stier, die voor Pharming niet meer van nut is, kan zijn verdere leven slijten op een stukje grasland bij het Leidse museum aan de Darwinweg. Het dier neemt dan twee gekloonde kalfjes - inmiddels volwassen koeien - Holly en Belle in zijn kielzog mee. De drie runderen staan nu op Pharmings proefboerderij in het Zuid-Hollandse Polsbroek. Pharming wil de boerderij opdoeken omdat het geen runderen meer mag klonen van het minis terie van landbouw. Het bedrijf zet die activitei ten in het buitenland voort. Pharming en Naturalis hebben serieuze plan nen om Herman, Holly en Belle naar Leiden te halen. „We willen samen met Pharming een ten toonstelling maken over biochemie en de komst van de dieren zou daar goed in passen", zegt woordvoerder de Leeuw van Naturalis. „Ons museum wil niet alleen tentoonstellingen inrich ten maar ook discussies losmaken, een maat schappelijk platform zijn. Dat staat ook in ons bedrijfsplan." „Pharming heeft ons benaderd omdat het be drijf graag aan het publiek wil vertellen wat het doet. Eén van de daaruit voortvloeiende ideeën was om stier Herman een onderkomen te geven op ons terrein. Hoe dat praktisch moet weten we Washington John wanders zelf tot twee keer toe geschei den. Hij weigerde bij zijn echt scheidingszaak onder ede te antwoorden op de vraag of hij overspel had gepleegd met een vrouw die later zijn derde echt genote zou worden. Barr ont kent de beschuldiging dat daar mee meineed heeft gepleegd. Flynt zal binnen afzienbare tijd een eenmalig uitgave van het blad 'The Flynt Report' op de markt brengen. In dat rap port zullen nog minimaal acht prominente Republikeinen worden 'ontmaskerd'. Flynt loofde in oktober in een paginagrote advertentie in dag bladen een miljoen dollar uit aan vrouwen die een affaire hadden gehad met een con greslid en die daarvan een ge loofwaardig bewijsstuk konden leveren. De Republikeinse leider Bob Livingston uit Louisiana was het eerste slachtoffer. Living ston, door zijn partijgenoten naar voren geschoven als de nieuwe 'speaker' in het Huis van Afgevaardigden, kondigde op 19 december, twee dagen na de onthulling over zijn seksle ven, zijn plotselinge vertrek aan uit de politiek. correspondent Larry Flynt, uitgever van het seksblad 'Hustler', heeft van nacht de naam onthuld van zijn tweede slachtoffer. Het gaat om de Republikein Bob Barr uit de staat Georgia. Flynt zegt het on omstotelijke bewijs te hebben dat Barr zijn vorige echtgenote bedroog. Barr was de eerste die vorig jaar het aftreden eiste van president Clinton. Barr, lid van de justitiecom- missie van het Huis van Afge vaardigden, maakt deel uit van het team van aanklagers in de rechtszaak tegen de Ameri kaanse president. Hij is een uit gesproken conservatief politi cus en een groot pleitbezorger voor het herstel van traditionele normen en waarden in het Amerikaanse gezin, ook al is hij Zes jaar en TBS geëist tegen serieverkrachter den haag/leiden ruud sep Voor drie verkrachtingen en drie pogingen tot verkrachting is gisteren tegen een 42-jarige Zoetermeerder zes jaar cel plus TBS met dwangverpleging ge- eist. De man sloeg sinds 1991 zijn slag in achtereenvolgens Lopik. het recreatiegebied Vliet- land (twee maal) tussen Voor schoten en Leidschendam, Zoetermeer, Leiden en Leider dorp. De man is vorig jaar juli aangehouden na een uitzen ding van Opsporing Verzocht. Daarin werd een pasfoto ge toond die hij kort tevoren bij de mislukte verkrachting in Lei derdorp was verloren. Na zijn eerste verkrachting in Lopik, waar de Zoetermeerder zich vergreep aan een 15-jarig meisje, sloeg de man twee keer kort achter elkaar toe bij de Vlietlanden. Op 15 juli 1994 sleurde hij een 18-jarige vrouw de bosjes in, bond haar aan een boom en verkrachtte haar. Twee weken later wist een vrouw zich op dezelfde plek nog juist op tijd van hem los te rukken. Op de YVassenaarseweg in Leiden bleef het op 15 novem ber 1997 bij een poging tot ver krachting. doordat een 22-jari- ge Oegstgeestse zich ondanks de bedreiging met een vuurwa pen heftig bleef verzetten. En ook een jaar later, toen de ver dachte aan de Leiderdorpse Bosdreef met een smoes een woning binnendrong, bleef het bij een poging tot verkrachting. nog niet, we zijn geen agrariërs, maar we staan er niet afwijzend tegenover. Er is hier grasland ge noeg." Stier Herman baarde in veel 1990 opzien om dat Pharming erin was geslaagd bij hem een menselijk gen in te brengen dat uiteindelijk moest leiden tot de productie van het medicijn lactoferrine in de melk van zijn nakomelingen. De stier is in 1997 gecastreerd. Het klonen van de kalfjes Holly en Belle, een ander experiment van Pharming, riep vorig jaar veel weerstand op. Dat leidde in Nederland tot een voorlopig verbod op het klonen van runderen of proeven daarmee. De komst van de drie genetisch gemanipuleer de dieren naar Leiden zou alleen mogelijk zijn als Naturalis een milieuvergunning aanvraagt bij het ministerie van VROM. Vice-president van Phar ming, G. van Beynum: ,Dat wordt dan een hin derwetprocedure waarbij omwonenden bezwaar kunnen maken. Meestal levert dat geen proble men op." Pharming wil de drie runderen in elk geval niet doden, benadrukt hij. „We willen ook niet met de dieren gaan zeulen: het moet geen rondreizend circus worden. Daarom zou het het mooist zijn als we de dieren permanent bij Natu ralis kunnen stallen. Dat past ook in de museum functie van Naturalis." Voor de dode Herman is in elk geval een plekje in het museum gereserveerd. Daarover hebben partijen al overeenstemming bereikt. Postcode: - l Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: fP Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Leidsch S Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ,-elop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1