'Niet wachten tot 2002 met contant eurogeld' Economie j rbes Magazine positief ^er opleving bij Unilever Verkoop Rolls omlaag na overname door VW Belastingdienst werkt vooruit bij voorlopige teruggaaf Dille Kamille trekt zich niets aan van trends (DAG 11 JANUARI 1999 Gwei' vermindert productie lUfeü De Britse autofabriek Rover, onderdeel van het Duitse •concern, brengt de productie dit jaar terug van 500.000 Jo.000 auto's. De reden is de verminderde vraag naar de Icten van het Britse concern en kwaliteitsproblemen met -fuvve Rover 75. De Britse zakenkrant The Financial Times DE (J dat het bedrijf dit jaar slechts 40.000 in plaats van 80.000 "blaren van de Rover 75 wil produceren. Volgens ingewij- 3tóbben de problemen met het nieuwe model te maken met 2posserie en de motor. jlzet KPN twintig procent hoger jiAG De omzet van KPN is vorig jaar met meer dan twintig ijjit gegroeid. Dit heeft voorzitter W. Dik van de Raad van ijur zaterdag bekendgemaakt tijdens een nieuwjaarsbijeen- [jt van het management van het telecombedrijf. De grootste cfers waren mobiele en nationale telefonie. Hoe internatio- jfelefonie heeft het gedaan, wil KPN niet zeggen. „Bij de iiitatie van de jaarcijfers in maart zullen we exacte cijfers 2i", verklaart een woordvoerder. ;jt bevestigt overleg met Volvo jk Het Italiaanse autoconcern Fiat heeft afgelopen week- 22rbevestigd met de Zweedse branchegenoot Volvo te praten 2feen alliantie. Maar Volvo is niet de enige gesprekspartner, 7| topman Umberto Agnelli van Fiats houdstermaatschappij nfcrig week werd bekend dat Volvo van plan is zijn divisie nenauto's te verkopen. Fiat werd meteen genoemd als be- 34 jke kandidaat. Volgens Agnelli praat Fiat behalve met Vol- 6 »t 'één of twee andere bedrijven'. „Het gaat om delicate za- raarover men nog niet naar buiten kan treden." 1 joenenboete wegens vervalsing 2 ?rk De Amerikaanse dochter van het Nederlandse on- eksbedrijf Saybolt moet een boete betalen van 3,4 miljoen 2 (6,5 miljoen gulden) wegens overtreding van de milieu- 1 ving. De onderneming heeft het federale milieubureau in (EPA) twee jaar lang vervalste resultaten van analyses van 2 te soorten benzine gegeven. De veroordeling betekent een 2 klap voor de reputatie van Saybolt. Het in Vlaardingen ge- 2 de bedrijf maakte de afgelopen jaren internationaal naam 4 Dezicht op de olie-export van Irak in opdracht van de Ver- 1 e Naties. De Amerikaanse dochter Saybolt Incorporated 9 de malversaties toegegeven. De rechter heeft voor de ver- 10 g van testresultaten een boete opgelegd van ruim 2.4 mil- lollar. Bovendien moet Saybolt 985.000 dollar winst afdra- 5 ie het bedrijf aan de malversaties heeft overgehouden. 6 T wil nieuwe terminal in Venlo 1 Het Rotterdamse overslagbedrijf ECT wil vanaf 2002 in o een binnenvaartterminal exploiteren. Het bedrijf heeft o oe afgelopen week in Venlo een intentieverklaring onder- 3 d met de gemeente. Het gaat om een investering van ruim 2 ljoen gulden. ECT, dat in Venlo al een spoorterminal in 2 lik heeft, wil de komende jaren 4 tot 8 miljoen gulden in 2 euwe project investeren. De rest van de financiering ver- 0 t verantwoordelijk wethouder W. Aerts van Venlo bij het n de provincie los te krijgen. 10 ancial Times wil Duitse versie 2 n_ï De Financial Times overweegt een soortgelijke krant in 1 uits te gaan maken. De eigenaar van de zalmkleurige, we- 27 ijd gerespecteerde Britse zakenkrant heeft een adjunct- H Iredacteur naar Duitsland laten verhuizen om de nieuwe op te zetten. De krant maakte het nieuws zelf bekend in o itie van vandaag. De Financial Times Group, onderdeel et internationale mediaconcern Pearson, onderzoekt nog J' lke vorm de krant de Duitse markt op gaat: een Duitse edi- d n de krant, supplementen in bestaande Duitse kranten, io. vsbrieven of een geheel nieuwe Duitse krant. The Financial 3 s verkoopt in Duitsland dagelijks 20.000 exemplaren, in 4 :ontinentaal Europa 110.000. lotJE ïi il ïn«-rer 's U't een diePe slaap akt. Onder nieuwe lei- s de Nederlandse multi- al weer tot leven geko- «gt het Amerikaanse tijd- Forbes Magazine in de tory van zijn wereldeditie januari. ;ens het prestigieuze fi- el-economische week- iet Unilever in de eerste an de jaren negentig kan- >or open doel liggen. On een groeiende consump- ïreldwijd was de omzet nilever in 1993 41 miljard (78 miljard gulden), met finst van slechts 4,3 pro- Concurrent Procter Ie had een kleinere omzet D miljard dollar (57 mil- ulden), maar maakte wel )cent winst. 998 was het beeld totaal hjs. De omzet van Unilever tot 48 miljard dollar (91 13 i d gulden) met een winst }3.! 5 procent. De marktwaar- An Unilever verdubbelde is Forbes de afgelopen tNV-voorzitter De Waal s tarschuwt gemeenten 29 l'anp gemeenten de verant- 3|5feÜjkheid voor de Centra en Inkomen (CWI) krij- dan trekt de FNV haar ïn ervan af. „En wie kiest een arbeidsmarkt zonder 2e rol van de FNV zal van koude kermis thuisko- waarschuwde FNV-voor- De Waal vanochtend de van Nederlandse enten (VNG) in zijn jaarsrede in Brussel. De ;WK de vakcentrale was naar lgische hoofdstad gereisd de opening van een FNV- Duitse en Belgische politici pleiten voor vervroegde invoering Vooraanstaande politici in België en Duitsland hebben er in het weekeinde voor gepleit de invoering van euro munten en -bankbiljetten te vervroegen. Ze vinden het ongelukkig dat de burgers bij de girale invoering op 1 ja nuari warm zijn gemaakt voor de euro en vervolgens nog tot 2002 moeten wachten voor er contant geld is. parlementariër Karl Lamers voor vervroegde invoering. „De politiek heeft de flexibiliteit van de Duitsers onderschat", ver klaarde hij in de krant Welt am Sonntag. „De burgers hebben gezien hoe goed de euro is ge start. Nu willen ze ook het geld hebben. Het jaar 2000 zou een mooi symbolisch moment zijn." Ook de vroegere minister van economische zaken Helmut Hausmann vindt dat het sneller moet. Hij voorspelde in het weekblad Focus dat er onder de bevolking spoedig 'brede te leurstelling' zal zijn over het uitblijven van contant eurogeld. In Focus pleitten de topecono men van Deutsche Bank en Westdeutsche Landesbank eveneens voor vervroegde in voering. Volgens Welt am Sonntag houdt het Duitse ministerie van financiën vast aan bestaande tijdschema omdat er drie jaar nodig zou zijn voor de produc tie van munten en bankbiljet ten. De Europa-specialist van brussel-hamburg dpa-afp-anp De Belgische vice-premier en minister van economische za ken, Elio di Rupo, zei zaterdag tijdens een tv-interview dat de huidige euforie rond de euro moet worden gebruikt om het 'tastbare' geld eerder op de markt te brengen. Nog drie jaar wachten is te lang, aldus de mi nister. Hij gaat bij zijn Europese collega's aandringen op ver snelde invoering. De president van de Belgi sche centrale bank, Fons Ver- plaetse, was in een reactie niet afwijzend. ,,A1 wat men kan doen om de introductieperiode te verkorten, moet men doen", zei hij gisteren. Verplaetse wees echter wel op de praktische problemen. Voor het aanmaken van munten en bankbiljetten is nu eenmaal veel tijd nodig. Sommige landen moeten er nog mee beginnen. Verplaetse kon niet zeggen of België het geld sneller dan binnen drie jaar klaar kan hebben. In Duitsland pleitte CDU- Duits vertrouwen in euro neemt toe hamburg anp Het vertrouwen van de Duit sers in de euro blijft toene men. Volgens een peiling die het boulevardblad Bild zater dag publiceerde, denkt 64 procent van de ondervraag den dat de euro een 'zeer waardevaste' munt zal blijken te zijn. Slechts 20 procent vreest dat de nieuwe munt minder stabiel zal worden. Zeven pro cent is ronduit pessimistisch over de toekomstige waarde van de gemeenschappelijke munt. Vooral mannen tussen 30 en 45 jaar, en personen met een hoog inkomen blijken optimistisch. De meeste scep sis valt in de vroegere DDR waar te nemen. De Duitsers hebben lang hun twijfels over de nieuwe munt gehad. Pas vorige maand, drie weken voor de invoering van de euro, ver scheen de eerste opiniepeiling waarin een meerderheid van de ondervraagden zich voor stander van de munt toonde. Een jaar geleden was nog 58 procent tegen de euro gekant. crewe afp-dpa Als de productie op tijd gereed is, bestaat zowel in Duitsland als in Bel gië de wens om de euromunten eerder in te voeren dan op 1 januari 2002foto reuters fabrizio bensch de regeringspartij SPD, Norbert Wieczorek, wil de periode van drie jaar eveneens aanhouden, mede om politieke redenen. „Daarmee houden we de mo gelijkheid open dat landen als Groot-Brittannië en Grieken land aan de euro gaan mee doen voor de invoering van het geld." PvdA-Kamerlid Crone vindt een vervroegde invoering een 'sympathieke gedachte', zo zei hij voor het Radio 1-Journaal. Hij zal minister Zalm (financi en) vragen of een versnelde in voering mogelijk is. Crone keer de zich tegen de overweging van de Nederlandse super markten om pas een half jaar voor de invoering van de euro te beginnen met het dubbel prijzen van artikelen. „Dat is veel te laat. Mensen moeten eerder aan de nieuwe eenheid kunnen wennen." Het Kamer lid wil ook van Zalm weten waarom alleen Nederland en Finland voorlopig afzien van de mogelijkheid om ook met cre ditcard of pinpas in euro's te kunnen afrekenen. De overneming van Rolls-Royce door Volkswagen (VW) heeft de Britse fabrikant van luxe auto's geen goed gedaan. De verkoop, inclusief het merk Bentley, ver minderde het afgelopen jaar ten opzichte van 1997 met bijna zestien procent van 1918 tot 1619 wagens. Rolls-Royce schrijft de inzin king deels toe aan 'nawerkin gen van de overneming' Veel Britse Rolls-liefhebbers kunnen moeilijk verkroppen dat de na tionale autotrots in Duitse han den is gekomen. De verkoop in Groot-Brittannië zakte vorig jaar in met 31 procent tot 610 wagens. In Duitsland daarente gen steeg de afzet met vijftien procent tot 77 stuks. Volgens directielid K. Sanders is de overneming door VW ech- twee jaar tot 48,5 miljard dollar (92 miljard gulden). Daarmee staat Unilever bovenaan de Fprbes-lijst van de twintig be langrijkste bedrijven op het ge bied van voedsel, drank en ta bak. De opleving van Unilever is volgens Forbes vooral te dan ken aan de energieke aanpak van huidige twee leiders: Morris Tabaksblat in Rotterdam en Ni- all Fitzgerald in Londen. „On der hun voorgangers was Uni lever een zelfvoldane bureau cratische organisatie geworden. Zodra het duo de leiding had overgenomen, begon de zaak in beweging te komen", meent Forbes. Unilever loopt volgens For bes nog achter bij zijn beste concurrenten wat betreft ren dement voor de aandeelhou ders, maar het is druk bezig die achterstand in te lopen. Top man Fitzgerald voorspelt dat Unilever in het jaar 2010 de helft van zijn inkomsten uit 'opkomende markten' zal ha len. Op het ogenblik is dat der tig procent. utrecht De bouw van de nieuwe brug over de Lek bij Vianen vordert gestaag. Als alles volgens plan verloopt zal de oeververbinding eind dit jaar in gebruik kunnen worden geno men. Het ministerie van verkeer en waterstaat verwacht dat met de voltooiing een einde komt aan de dagelijkse kilometerslange files bij dat knooppunt in de rijksweg A-2 tussen Utrecht en Den Bosch. foto cpd brand overeem den haag gpd loket te bieden. Het kabinet gaat ervan uit dat uitkeringsge rechtigden dan efficiënter en sneller aan de slag kunnen wor den geholpen. De Waal vreest dat er een tweedeling in de arbeidsvoor ziening ontstaat. Een regionale poot zou zich op de overheids- en gesubsidieerde sector rich ten en een andere poot op de marktsector. „Als gemeenten weigeren in te zien dat de arbeidsmarkt di- verser is dan wat zich binnen hun gezichtskring al afspeelt, dan is iedere inspanning om tot een vergelijk te komen verspil de energie. Het gaat niet om een competentiestrijd, om af bakening van invloedsferen, uitoefening van macht of in vloed. Het gaat om het belang van werknemers", aldus De Waal. Het kabinet wil dat de CWI's worden bestuurd door een centraal orgaan waarin zo wel het rijk als de sociale part ners en de gemeenten zitting hebben. De fiscus is ruim öp tijd klaar met de verwerking van de voor lopige teruggaaf. Daarom zijn ook de tot 4 januari 1999 inge leverde aanvraagformulieren voor de maandelijkse teruggaaf van fiscaal aftrekbare rente ver werkt. Vooraf nam de Belas tingdienst de tot 30 november 1998 ingeleverde formulieren als grens voor teruggaaf met in gang van januari. Mensen die gebruik maken van de voorlopi ge teruggaaf en die pas in de cember zicht hadden op het in komen in 1999, dreigden daar door een karige maand januari tegemoet te gaan. De voorlopi ge teruggaaf is de opvolger van de vermindering loonbelasting en sinds deze maand niet meer de verantwoordelijkheid van de werkgever of de uitkeringsin stantie. Zij verrekenden in op dracht van het ministerie van financiën de betaalde aftrekba re rente via het salaris. Na druk vanuit het bedrijfsleven dat van de hoge kosten die hiermee gepaard gaan af wilde besloot staatssecretaris Vermeend van financiën dat de Belasting dienst moest gaan opdraaien voor de verwerking. Dit bete kent dat met name de huiseige naar in het vervolg op de vijf tiende van de maand een be drag op de rekening krijgt ge stort, en aan het einde van de maand van de werkgever een lager nettoloon. Om dit voor elkaar te krijgen moest de huiseigenaar wel een verkapt belastingformulier in vullen. Hierop moet hij naast de te betalen rente ook het ge schatte inkomen over 1999 in vullen. Als hij van de renteaf trek gebruik maakt, betaalt hij immers teveel loonbelasting. Hiermee hield het 'oude' sys teem rekening. De werkgever of uitkerende instantie betaalde meer salaris dan wel pensioen. Veel mensen gebruiken het geld van de renteaftrek voor be talingsverplichtingen. Zij maak ten zich zorgen over een tijdige betaling door de Belasting dienst. Deze vrees blijkt nu dus ongegrond. Tenminste voor diegenen die voor 4 januari het formulier ingeleverd hebben. Volgens woordvoerder Gera van Weenen van de Belasting dienst hebben 920.000 mensen hun formulier voor die datum ingeleverd. Zij schat het aantal formulieren dat nog moet bin nenkomen op 150.000. De woordvoerder zegt dat de Be lastingdienst zelf ook blij is met het 'vooruit werken'. Binnen kort komt immers de stroom aangifteformulieren over 1998 binnen en dan heeft de fiscus de handen vol aan de verwer king daarvan. Van Weenen ontkent dat Be lastingdienst de voorlopige te ruggaaf gebruikt om de greep op de belastingbetalers te ver sterken. Verschillende belas tingbetalers gingen ervan ui dat de fiscus de teruggaaf gaa verrekenen met betalingsach terstanden die men heeft mei bijvoorbeeld de onroerend zaakbelasting of de inkomsten belasting. „Dat is niet het val", aldus Van Weenen. haarlem/leiden gert onnink Grote reclamecampagnes zijn er niet bij Dille Kamille. Het bedrijf vooral bekend van de artikelen voor huis, tuin en keu ken gelooft in de eigen kracht van de twaalf winkels in de Be nelux. „We houden niet zo van opsmuk zegt inkoopster J. van Bemmel, ook belast met styling. „Vooral de specifieke uitstraling draagt bij aan het succes. En de mond-tot-mondreclame werkt het best." Vorig jaar bestond Dille Ka mille, dat met het hoofdkantoor zetelt in Bleiswijk, 25 jaar. In die periode maakte de onder neming, waar inmiddels rond de zestig mensen werken, een gestage groei door. Het begon met een winkeltje aan de Oude Gracht in Utrecht. Inmiddels telt het bedrijf twaalf vestigin gen waaronder een in Haarlem en een in Leiden. Volgens Van Bemmel, die al ze ventien jaar bij Dille Kamille werkt, is de standvastige koers van het bedrijf een reden voor het succes. „We storen ons niet aan trends. Het grappige is wel dat we soms zelf trends hebben gezet." Van Bemmel geeft zink en bistro-meubelen aan dis voorbeelden daarvan. „Als iets overal in de winkels ligt, dan verdwijnt het bij ons naar de achtergrond of we verkopen het helemaal niet meer." Dille Kamille doet niet in me chanische apparaten en niet in plastic, stipt Van Bemmel aan. „We hebben vooral natuurlijke materialen. Bij ons is het ook wat je ziet; geen gimmick. De gebruiksartikelen zijn functio neel." Het is niet alleen keuken assortiment, gaat de inkoopster verder. „We hebben ook woon accessoires, speelgoed en kook boeken." De doelgroep van Dille Ka mille is door maatschappelijke ontwikkelingen steeds minder goed in kaart te brengen, zegt Van Bemmel. „Dat was een aantal jaren geleden gemakke lijker." De onderneming koopt de artikelen zelf in, zonder tus senkomst van een groothandel. „De spullen komen overal ter wereld vandaan, we zitten dicht bij de bron." Volgens Van Bem mel is inkopen vooral een kwestie van gevoel. „Soms creë ren we zelf de vraag, zo is te genwoordig roestvrijstaal heel erg in." De winkel van Dille Kamille in Rotterdam zal er vol gens Janneke van Bemmel na verbouwing 'fantastisch' uit zien. „We denken aan een eet gelegenheid, dat is de toe komst. Het sluit goed aan bij het bestaande aanbod. Na alle drukte bij andere winkels stap pen klanten bij ons vaak bin nen voor rust. Ik noem het wel eens recreatief winkelen. Het is hier rustig, de muziek is klas siek. Het zou dan leuk zijn als de bezoekers ook nog even blij ven om wat te eten." In Amers foort beschikt Dille Kamille sinds kort over een croissante- rie in de winkel. Voor de uitbreiding komen er twee extra medewerksters bij. „Vrouwen ja, want het meren deel van de klanten is immers ook vrouw.Werknemers van Dille Kamille moeten in de ogen van Van Bemmel per soonlijkheden zijn. „Ze moeten echt wat te vertellen hebben. Ik zeg wel eens zo: het bloed van Dille Kamille moet door de aderen vloeien. Het lijkt mis schien wel nonchalant wat hier gebeurt, maar er zit zeker iets achter. Het is ook keihard wer ken hoor." Naast de plannen in Rotterdam denkt Dille Kamille ook aan een winkel in Amsterdam. Ver der overweegt het bedrijf zich in Noord-Brabant te vestigen, waarbij wordt gedacht aan Bre da of Eindhoven. „We houden vast aan een gestage groei, het hoeft van ons echt niet te hard te gaan.." ter zeker niet de hoofdoorzaak van het inzakken van de ver koop. Veel belangrijker waren de productievermindering aan het begin van 1998 als gevolg van de omschakeling naar de nieuwe modellen Silver Seraph en Bentley Amage, en de eco nomische crisis in Azië. De verkoop in Japan nam af met 26 procent tot 87 wagens. In Noord-Amerika boekte Rolls- Royce een flinke vooruitgang van 24 procent tot 543 stuks. Sanders verwacht voor dit jaar 'gezonde groei'. VW kocht Rolls-Royce de af gelopen zomer over voor 479 miljoen pond sterling (1,5 mil jard gulden) na een maanden lang overnamegevecht met BMW. Afgesproken is dat het merk Rolls-Royce begin 2003 overgaat naar BMW. VW be houdt Bentlev. Hollandse sla subsidieert ijsbergsla aalsmeer gpd Sommige sla-telers wrijven hun ogen uit bij een bezoek aan de supermarkt. De telers krijgen momenteel ongeveer 55 cent voor hun botersla, het gewone kropje sla. In de schappen van de supermarkt kost datzelfde kropje sla zeker 1,50 gulden. Op het eerste gezicht lijkt het alsof de supermarkten zo een mooie marge maken. Dat blijkt echter iets anders te liggen. De ijsbergsla kost namelijk onge veer evenveel, maar die is qua inkoop veel duurder. Volgens het Agrarisch Dagblad subsidië ren de supermarkten met de dure botersla de goedkope ijs bergsla. Die had eigenlijk duur der moeten zijn. Dat laatste is zuur voor de te lers, want de botersla komt uit de Hollandse kas en de ijsberg sla uit een Spaanse. De telers hadden juist veel sla aangeplant voor de feestdagen. De grote aanvoer leidt nu tot een lage prijs en de hoge verkoopprijs indirect tot een soort subsidië ring van de Spaanse sla. NedGraphics koopt Frans softwarebedrijf utrecht anp Softwareontwikkelaar Ned Graphics heeft de Franse bran chegenoot Info Design overge nomen voor 9,2 miljoen gul den. Het bedrijf denkt met de overname dit jaar zijn winst groei te versnellen. Voor 1999 voorspelt het bedrijf een toena me met vijfig a zestig procent: voor 1998 stond al een ver wachting van twintig a 25 pro cent. Ook voor de winst per aan deel zal de aankoop goed uit pakken, zo meldt het Utrechtse softwarebedrijf. Een groei met 25 procent staat op de plan ning. Om de overname te fi nancieren geeft het bedrijf ruim 153.000 nieuwe aandelen uit aan de verkopende aandeel houders. Behalve door een aan- delenuitgifte wordt de overna me betaald uit eigen middelen (ongeveer 4,8 miljoen gulden). Het in Parijs gevestigde Info Design ontwikkelt vooral com puterprogramma's voor be drukte stoffen en de modebran che. Het zette in 1997 zo'n vijf tien miljoen om. NedGraphics levert software aan onder meer de textiel- en tapijtindustrie. Het heeft sinds vorig jaar een notering aan de Amsterdamse effectenbeurs. PERSONALIA Fietsenfabrikant Accell heeft een directeur gevonden voor een van zijn belangrijkste werk maatschappijen, Batavus. R.J. TAKENS (44), directeur van het Italiaanse CSM-onderdeel Au- disio, is vanaf dit jaar algemeen directeur van Batavus.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7