j )nzeToplO Twijfels over financiering wegen 'Hoe haalt iemand dit in zijn hersens?' 'Met die eerste hormonenspuit begon m'n leven pas echt' Binnenland iei 1.25 1.99 9.98 8.98 9.90 1.19 9.90 2.09 2.59 4.95 Drie Leidenaren in race voor het PvdA-bestuur Nieuw gekozen raadsleden geven massaal hun zetel op een nieuw idag 11 JANUARI 1999 ild Naar bereikt Zuidpool De Nederlanders Ronald Naar en Coen Hofstede heb- iochtend vroeg als eerste Nederlandse expeditieteam de al bereikt. Het team vertrok op 9 november met als oor- telijk doel geheel Antarctica over te steken. De route die hebben afgelegd, vanaf Dronning Maud Land naar de il, is 2.200 kilometer. Het plan om gehele continent, een n 3.850 kilometer, over te steken lieten zij afgelopen lefinitief varen wegens gebrek aan wind. Zij beraden zich ?r het vervolg van hun tocht. Ronald (43) en Coen (33) in vanaf de Amundsen-Scott Basis op de geografische iol toch zeer tevreden te zijn. ,,Net zoals je bij de Olympi- lelen èn goud wilt winnen èn een nieuw wereldrecord itigen. We vinden het geweldig dat we goud gehaald heb- Idus Naar. jng brandstichting McDonald's ranrf onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zon- fe jwobeerd brand te stichten bij een restaurant van McDo- e1aan de Rijksweg Zuid in Geleen. Werknemers troffen gis- jtend bij de voordeur van het restaurant een jerrycan aan WOrHeeltelijk was gevuld met een nog onbekende brandstof. erjee zijn volgens de politie de toegangsdeuren besprenkeld .prand gestoken. De deuren werden hierbij ernstig bescha let restaurant kon gewoon open. thai afgebrand in Dongen In Dongen is gisteren de sporthal van het Cambreur (voortgezet onderwijs) volledig afgebrand. De brand id even na drieën waarna de brandweer met groot mate- itrukte. Rond half vijf was het vuur grotendeels geblust, hnische recherche kan pas vandaag beginnen met het fcoek naar de oorzaak, omdat de resten van de hal eerst ide moeten zijn afgekoeld. Over de schade kon de politie nog niets zeggen. epsmilitair heeft meer honger ïonoL Defensie moet zijn rantsoenen voor militairen aanpas- !0nairoepsmilitairen, vooral die in de luchtmobiele brigade, ireijinzienlijk meer dan dienstplichtigen, zo blijkt uit de eer- iet Tultaten van een onderzoek van TNO. De oude rantsoen- iar°jn dateren nog uit 1986. Met het einde van de dienstplicht sJntrede van (semi)beroepsmilitairen kwamen er bij De- r11 rejsteeds meer klachten binnen over de karige maaltijden. ifrJuwe blijto vaak robuuster gebouwd en eet meer 1 je en fruit dan de dienstplichtige, concludeert de Defen- ?us!fit uit het onderzoek, rkerif Id^trver gewond door brand ,e" Een 40-jarige zwerver is zaterdagochtend in Utrecht Tw°nd êeraakt toen een kartonnen bouwsel waarin hij 'aje| brand raakte. De man is in kritieke toestand naar een 'J i vjhuis gebracht. De politie heeft nog geen idee hoe het hut- ^jerhet taxiplateau van Station Utrecht Centraal vlam heeft Ifn jnd legt opslagloods in as ,arv?L Hen grote uitslaande brand heeft zaterdagmiddag in ls' Ig een opslagloods waar balen geperste textiel lagen opge- lte- i, in de as gelegd. De brand ging gepaard met een zware imvikkeling en enkele lichte ontploffingen. Persoonlijke ;en deden zich niet voor. De schade loopt in de hon- izenden guldens. De zware rookontwikkeling was tot in omtrek te zien. Er kwamen duizenden belangstellen de brand af. ig jongetje stikt in rook Een 3-jarig jongetje is zaterdagochtend in zijn ouderlijk fNuenen door verstikking om het leven gekomen. De ou- mden het kind in zijn slaapkamer die vol rook stond. Uit jsch onderzoek is gebleken dat de peuter met vuur heeft 1. Volgens de GGD was het jongetje waarschijnlijk al jden toen het werd gevonden. De moeder is in paniek met |d op haar arm naar buiten gegaan. Het duurde ongeveer rtier voordat iemand de hulpdiensten alarmeerde. Po ll om het knaapje te reanimeren haalden niets uit. leuclubs praten weer over Schiphol |dam De milieubeweging gaat weer meepraten over Te milieunormen voor Schiphol. Milieudefensie en Natuur lieu besloten eind vorig jaar uit het overleg met de over- p luchtvaartsector te stappen.^Dit uit vrees dat een verde- jivan Schiphol zal leiden tot een slechtere milieusituatie. Iwonenden- en milieuorganisaties zijn bereid om op- laan tafel te gaan zitten na een toezegging van het kabinet fcvaai, luchtvervuiling en veiligheid niet mogen toenemen, ibinet besloot vorige maand dat Schiphol onder deze jaarden verder mag groeien. In een gezamenlijk overleg 1 overheid, luchtvaartsector en milieubeweging nu probe- ètere milieunormen op te stellen. Onder meer gaat daarbij èrouderde rekensysteem voor geluidhinder op de helling, irste overleg is morgen. Broccoli, 500 gram 2.49 Bonus voordeel 1.24 Doyenné du Cornice, sappige handperen, kilo 2.99 Bonus voordeel 1.00 Ctl Hamlappen, kilo aaxs® 16.98 Bonus voordeel 7.00 01 Rundergehakt, kilo ®®s® 13.98 Bonus voordeel 5.00 OlHamburgers, kilo 8 stuks ®s©i> 15.98 Bonus voordeel 6.08 OlGekookte Gelderse worst, 100 gram 1.65 Bonus voordeel 0.46 OlZaanlander mild kaas 48+, kilo®®® 14.90 Bonus voordeel 5.00 CU Magere yoghurt, o.a. bosvruchten of perzik, pak 1 liter 3.09 Bonus voordeel 1.00 Johma salades, eier, kip/kerrie, tonijn, zalm of ham, kuipje 200 gram 3.59 Bonus voordeel 1.00 Rozen, diverse kleuren, per bos 10 stuks 5.95 Bonus voordeel 1.00 De 1-2-3 weken zijn ook weer begonnen. ANP Algemeen Nederlands Perst Commissie Rijksuitgaven plaatst vraagtekens bij 'mi Ij arden trucNetelenbos De Tweede Kamer heeft ingestemd met miljarden guldens extra voor de aanleg van wegen, terwijl het twijfelachtig was waar het geld vandaan kwam. Dat blijkt uit een no titie van de commissie Rijksuitgaven, die al vóór het grote debat over de infrastructuur tot 2010 aan de Kamer werd voorgelegd. De fracties hebben op basis daarvan wel vra gen gesteld aan de regering, maar kregen geen duidelijk antwoord. De Kamer ging desondanks toch akkoord; het kwam de fracties niet goed uit dwars te gaan liggen. Ambtenaren van de commissie Rijksuitgaven, die de Kamer adviseert in ingewikkelde financiële kwesties, waarschuwden dat de 'exercitie' van minister Netelenbos, die haar 2,3 miljard extra opleverde, 'een groot aantal vragen' oproept. DEN HAAG GPD Minister Netelenbos van ver keer kondigde in december aan dat zij 2,3 miljard gulden extra had 'gevonden' voor infrastruc tuurprojecten tot 2010. „Laten we wel wezen, iedereen was blij dat het extra geld er was," geeft een Kamerlid toe. Ook Netelen bos wist blijkbaar dat zij zich bij de financiering op glad ijs be gaf. „U moet mij maar op mijn blauwe ogen geloven", zei zij tijdens het debat. De commissie voor de Rijks uitgaven concludeert dat de minister het geld - in overleg met minister Zalm van financi en - gevonden heeft door een boekhoudkundige truc die geen enkele garantie biedt dat het geld er de komende jaren daad werkelijk is. Zo 'verdient' Ver keer en Waterstaat bijvoorbeeld bijna negenhonderd miljoen gulden door bij de investerin gen niet uit te gaan van een in flatie van drie procent maar van twee procent. Met een andere boekhoudkundige truc wordt nog eens eens een half miljard gulden te voorschijn getoverd. ..Hoe financiert de minister van verkeer en waterstaat deze extra 1,4 miljard gulden?", zo vragen de ambtenaren van de commis sie zich af. De Kamer heeft van de wan kele uitleg van de minister geen halszaak gemaakt. Zij was al lang blij daf er meer geld was voor de wegen en spoorwegen, nadat de regering eerst had ge zegd dat een aantal projecten wegens geldgebrek moest wor den geschrapt. Het is nu aan het kabinet ervoor te zorgen dat het geld ook komt, vinden zij. Bovendien biedt de 'truc' van Netelenbos perspectieven voor andere beleidsterreinen waar geld voor wordt gezocht. Ka merleden denken daarbij onder andere aan computers voor het onderwijs. 'Zwitserse justitie doet niets tegen kinderporno' GENEVE ANP-PAULINE BLOM Volgens het Internationale co mité voor de waardigheid van het kind probeert de Zwitserse justitie een zaak rond een cd- rom met 10.000 kinderpornofo to's uit België en Nederland in de doofpot te stoppen. De orga nisatie kreeg eind november van de Belgische werkgroep Morkhoven materiaal opge stuurd, afkomstig uit de Zand- voortse kinderpomozaak, dat vervolgens werd doorgesluisd naar justitie. „Sindsdien is er niets mee gebeurd", aldus Ge orges Glatz van het comité. Morkhoven-woordvoerder M. Vervloesem vindt de gang van zaken 'buitengewoon vreemd'. Gorinchem geschokt na schietpartij muziekcafé LEIDEN SUZANNE BARBIER De 28-jarige bestuurskundige uit Leiden, Marleen van den Top, is door de PvdA-Leiden voorgedragen voor een plaats in het landelijke partijbestuur. Van den Top is daarmee de derde van de afdeling Leiden die kandidaat is. Eerder lieten Tan Toan Hok en lan-Marinus Wiersma, die nu al deel uit ma ken van het partijbestuur, in tern weten opnieuw in te zijn voor een termijn. Aanstaande vrijdag maakt het huidige par tijbestuur zijn selectie uit zo n honderd voordrachten bekend. Hij kiest tien leden voor het al gemene en zes leden voor het dagelijkse bestuur. Uiteindelijk beslist het landelijke PvdA-con- gres op 20 februari officieel over de lijst. Omdat er bij de samenstel ling van het bestuur rekening wordt gehouden met de regio nale spreiding van de leden, is de kans klein dat alle drie Leid- se kandidaten het redden. Mar leen van den Top denkt toch een hele goede kans te maken om op het lijstje van het huidi ge partijbestuur te komen „Ik zit dicht bij het vuur. Dat komt waarschijnlijk omdat de partij bezig is aan verjonging. Kijk maar naar de kandidaat -duo- voorzitters", zegt ze met een verwijzing naar de twintigers Lennart Booy en Eric Verbrug- gen. Tan Toan Hok, zelf 43 jaar, bevestigt dat Van den Tops leef tijd in haar voordeel is. De meerderheid van de kandidaten is ouder dan veertig. „Je wordt echter niet gekozen omdat je jong, vrouw of allochtoon bent: het gaat om je politieke bood schap." De bestuurskundige Van den Top zit nu in het bestuur van de landelijke PvdA-werkgroep voor milieu en energie. In het dage lijks leven werkt ze bij het insti tuut voor bos en natuurbeheer in Wageningen. Daarvoor was ze werkzaam als beleidsmede werker voor milieu in het Euro pees parlement. Als motivatie geeft ze aan dat ze het milieu beleid van de Tweede Kamer kritisch wil volgen met name waar het 'de communicatie met Brussel' betreft. „Op natuur en milieu-terrein komt er veel be langrijke wetgeving uit Europa op ons af. We zijn gauw ge neigd om dat lastig te vinden maar we kunnen er wel degelijk invloed op uitoefenen." Bloemen voor de slachtoffers van de schietpartij in een muziekcafé in Gorinchem. GORINCHEM GPD In een slecht verlichte steeg in de binnen stad van Gorinchem wakkeren enkele kaar sen tussen de neergelegde bloemstukken bij muziekcafé Bacchus. De houten toe gangsdeuren tellen elf kogelgaten. Jongeren houden er de wacht, boos en ver drietig, ook al kennen ze de slachtoffers niet. Ouders komen langs. „Hier gaan mijn dochters dus nooit meer naartoe. Burgemeester P. IJssels van Gorinchem be strijdt dat de tragische schietpartij in de Kerksteeg een probleem is van openbare orde. Hij noemt het een incident, iets dat niet is te voorkomen. „Het is geen rel op straat geweest. Het be treffende bedrijf heeft een redelijke naam. Bij de ingang zijn metaaldetectoren. Op de problemen met de jongens is volgens mijn bevindingen redelijk adequaat gehandeld. Wat kun je doen tegen zinloos geweld? Hoe haalt iemand dit in zijn hersens? Dat kan alleen als er iets los zit. Tegen dit zinloos geweld is duidelijk niets bestand," aldus IJssels. Bij de donkere entree van Bacchus zit de schrik er goed in. Een jongedame die er gis teren 'gelukkig niet' is geweest, zal dat ook in de toekomst niet meer doen. Veel te agressief is het geworden, vindt ze. Een ouder hoef je niks over het uitgaansle ven in Gorinchem te vertellen. De beschou wing van de burgemeester dat het een inci dent betreft, gaat er bij hem niet in. „Vier of vijf maanden geleden stond er ook al eentje in Bacchus met een pistool op de dansvloer te zwaaien. Hoe zit dat dan met die metaal- FOTO GPD CEES KUIPER detectoren, vraag ik me af? Hoe ik dat weet? Ik was er zelfbij." De politie beperkt zich in haar informatie voorziening tot de grote lijnen. Op sugges ties over mogelijke daders wil de voorlich ting niet ingaan: „Dat doen we pas als we zekerheid hebben." Een collega van-de vader van het omgeko men meisje meldt dat de politie wel snel moet zijn. „De namen van de daders zijn bekend. Ze moeten haast maken, anders wordt er wraak genomen." Bij de entree van het gemeentehuis heeft een moeder een arm geslagen om de schouder van haar dochter. Ze was erbij, de afgelopen nacht. Toen de muziek uitging, hoorde ze schoten. Ze was haar vriendin kwijt. Gelukkig was ze niet onder de slacht offers. RUSWUK ANP GroenLinks tijdens de jongste verkiezingen behaalden, waar door men niet goed op de nieu we situatie was voorbereid. Ook bij de WD, die eveneens een grote winst boekte, deden zich in de periode van maart tot de cember 1998 relatief veel muta ties voor. Nieuwkomers lijken minder goed te beseffen welke belas ting het werk met zich mee brengt. constateert het bureau. Herkozen raadsleden lijken be ter voorbereid. Uit deze groep stapte in de genoemde periode slechts 80 mensen uit. In totaal werden in maart 7.053 raadsle den herkozen en traden 3.342 kandidaten voor het eerst aan. Een half jaar na de gemeente raadsverkiezingen van maart vorig jaar bleken al vierhonderd nieuw gekozen raadsleden het bijltje er bij neer gegooid te hebben. Bij de SP en Groen Links was het verloop het grootst. Kandidaten van de klei ne christelijke partijen SGP en RPF lijken het best opgewassen tegen hun nieuw taak. Dat blijkt uit een peiling van het Onderzoeks- en Adviesbu reau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Het bureau vermoedt dat de oorzaak vooral is terug te voe ren tot de grote winst die SP en Transseksuele puber blij met vroege behandeling DEN HAAG MONIQUE DE KNEGT „Superblijwas hij, toen hij op 14-jarige leeftijd de eerste spuit puberteitsremmende hormo nen kreeg toegediend. „Niet dat ik zo'n ongelukkige jeugd heb gehad, maar vanaf dat moment is mijn leven pas echt begon nen." Roger doopte zich om in Charlotte, veranderde van school en gaat sindsdien als meisje door het leven. Zestien jaar is ze nu, mollig, opge maakt, verzorgd. Een tikje lage stem, maar geen geprononceer de adamsappel of baardgroei, dankzij de puberteitsremmen de hormonen van het 'gender- team' van het Amsterdamse VU-ziekenhuis. „Sinds achttien dagen krijg ik niet alleen anti-mannelijke hor monen, maar slik ik ook vrou welijke hormonen. Ik merk het nu al. Mijn huid wordt mooier en mijn borsten beginnen pijn te doen." Voor Charlotte en haar moeder zijn de puberteits remmende hormonen een ge schenk uit de hemel. Ze begrij pen niets van de kritiek van en kele ethici. „Deze mensen oor delen over iets waarvan ze geen verstand hebben. Laat staan dat ze kunnen invoelen wat mijn dochter voelt. Zo'n beslissing neem je niet van de ene op de andere dag." Charlotte wist als kleuter al dat ze in het verkeerde lichaam zat en vanaf haar achtste wordt ze gevolgd door professor Cohen van de afdeling kinderpsychia trie in het academisch zieken huis in Utrecht. Charlotte: „Ik heb nooit getwijfeld over mijn gevoel eigenlijk een meisje te zijn. Heel even heb ik gedacht aan homoseksualiteit, maar ik was er snel uit dat het dat niet was." Roger was ruim drie toen zijn moeder merkte dat hij wezen lijk anders was dan zijn twee oudere broers. Hij had opmer kelijk veel belangstelling voor moeders nagellak, haar parfum, haar schoenen en wilde niets liever dan samen gezellig thee drinken. Naar auto's of voetbal taalde hij niet. Als de kinderen speelgoed mee naar school mochten nemen, nam Roger zijn Barbie-poppen mee. De meisjes vonden het prachtig. En hij werd er door niemand mee gepest. Pappa, voetbaltrainer, had er nog de meeste moeite mee. Charlotte: „Soms moest ik mee naar buiten met de bal. oefenen met koppen. Maar ik deed lie ver aan jazzballet." Moeder had geen moeite met het meisjesge drag van haar zoon. „Als het kind maar gelukkig is." Een breekpunt werd de plechti ge heilige communie in keurige broek en trui. Moeder: „Toen we de plechtigheid terug zou den gaan zien op video, was Roger ineens verdwenen. Na lang zoeken, vond ik hem lig gend in het gras, stil, starend, met een blik niet van deze we reld. Enkele dagen daarna kroop hij 's nachts uit bed. naar beneden en barstte in hui len uit. Nu komt het dacht ik, en het was zo: ik wil een meisje zijn." Acht jaar was hij toen. Onderzoek in het plaatselijke ziekenhuis liet zien dat Roger voor een jongen een heel laag testosterongehalte had. De huisarts verwees moeder en dochter door naar professor Cohen-Kettenis in Utrecht. „Een schat van een mens. Ze stelde geen diagnose, maar luisterde, keek. volgde, gaf ad vies en wachtte af." Op zijn tiende propte Roger een kussen onder zijn trui. Hij wilde moe der worden. Het gevoel een meisje te zijn in een jongensli chaam bleef onverminderd sterk. Charlotte: „Ik ben ook nog naar de Riagg geweest, maar je kunt praten wat je wilt. als je je zo voelt, dan voel je je zo. Ik wilde dat er wat gebeurde en was echt superblij toen ik op m'n veertiende kon beginnen met de puberteitsremmende hormonen. Ze acht jongeren net zo goed in staat een derge lijke beslissing te nemen als volwassenen. „Een jongere voelt toch niet anders dan een volwassene?" Moeder: „Sterker, kinderen zijn veel eerlijker te genover hun gevoelens dan vol wassenen." mobiel netwerk. iets voor jou De bijwerkingen van het hor- moongebruik interesseren Charlotte niet. Ze is ze zelfs al vergeten. Moeder herinnert er haar aan dat haar botten straks minder stevig zijn en dat ze een verhoogde kans op trombose heeft. „O ja, daarom ben ik ook net gestopt met roken." De bijwerkingen wegen volgens Charlotte niet op tegen de voor delen. „Stel je voor dat ik pas als volwassene besluit dat ik vrouw wil zijn. Dan ben ik heel lang, heb grote voeten, baard groei, een adamsappel, een lage stem en een typische mannelij ke kaaklijn. Ik vraag me af of je dan nog aan jezelf kunt wen nen." Op het moment dat ze de hor- monenkuur begon, veranderde ze van school. Roger werd Charlotte. Alle docenten waren op de hoogte, de leerlingen niet. „Mijn eerste dag daar had ik een zwarte stretchbroek aan met wijde pijpen en een leuk truitje. Ik droeg make-up, maar dat deed ik al vanaf m'n twaalf de als ik in het weekend met mijn ouders ergens naar toe ging. Het was heel fijn om een nieuw leven te beginnen. Voor het eerst ook trok ik de aan dacht van jongens. En er waren mannen die naar me floten." Om haar geheim verborgen te kunnen houden, kreeg ze van het ministerie van onderwijs vrijstelling van de gymlessen. Maar Charlotte voeide zich toch bekeken. Uit onzekerheid ging Charlotte van school en nu zit ze al een jaar thuis. Ze heeft haar zinnen gezet op het beha len van een middenstandsdi ploma via een cursus voor vol wassenen. „In de toekomst wil ik graag een leuke eigen winkel, een huis en een kind adopte ren. Een meisje. Het klinkt ego- istisch, maar ik laat haar dan communie doen in een jurkje en vertroetel haar met Barbies. Een man hoef ik niet per se. Mocht ik de ware vinden, dan denk ik dat ik mijn verleden voor me houd omdat ik bang ben dat-ie me anders gaat be schouwen." Haar vader is inmiddels dolblij met zijn dochter. Moeder is nooit anders geweest, maar ver langt naar een verklaring voor het anders-zijn van Charlotte. „Ik voel me schuldig dat dit kind haar leven zo moet leven. Nu is ze heel gelukkig, maar we hebben hele ongelukkige tijden gekend. Ik had liever gehad dat het direct goed was geweest bij de geboorte." Charlotte haalt haar schouders op. „Het was gewoon m'n lot. Ik heb er niet zo'n problemen mee. Soms ben ik zelfs blij dat ik anders ben, dat ik me onderscheid van an deren. Het is heel bijzonder om deze veranderingen door te maken." *Om redenen van privacy zijn de namen Roger en Charlotte gefingeerd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3