Leidsch Dagblad 10 16 Onderwijs praat op de valreep 1.00. FEI3ID rney' volbrengt missie jrsman naar WK allround tachtmeting in EU 1' idert ontknoping Mark Twain op zijn zij na felle brand Verdachten schietpartij Gorinchem gepakt BEL: 071-5128030 Alphense vandaal heeft straf binnen een week TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1)AG 11 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 -SPREK VAN DE DAG Trendy baby driewieler een onding Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Fiscus werkt vooruit bij teruggaaf Bezoekers Gebedsdag zijn geen hobbyisten Wim Hoppezak, vijftig jaar costumier en grimeur io y green gpd rne yam met slechts één m volbracht zijn missie: ond van Barneveld mag rederom Embassy Darts Professional u pion noemen. In een ,er" stollende finale had hij ivond in de elfde en be ide set een tiebreak no- n de ijzersterke Ronnie r te verslaan: 6-5(1-3,1- 2-3,3-1,3-2, 3-1,0-3, 0-3,3-0.4-2). De eindstrijd had zeer sterke gelijkenissen met die van vorig jaar toen 'Bamey' tegen Richie Burnett speelde. Ook toen werd het 6- 5, ook toen was een tiebreak nodig die eveneens met 4-2 in het voordeel van de Hage naar uitviel. Barney' won met zijn wereldtitel 132.000 gulden. 1veen peter van der hulst itte hij nog volop zijn Is, maar KNSB-voorzit- im Schenk en Ab Krook er geen onduidelijkheid hg lestaan. Martin Hers- ;aat volgende maand iet WK allround ip Ha- Je Sassenheimer vol- in Thialf aan de criteria: ioorde met teamgenoot opees kampioen Rintje ia tot de twee beste Ne- iders en stond na het - :;i iken van de totaalstand _J eerste zes. y#(deiii het verschil uiteirv- ook was. Want had de er Christian Breuer 0.04 ide sneller gereden op iluitende tien kilometer m Herman zevende ge en. In dat geval zouden uzeheren van de itsbond van de tweede )lek een 'discussiestuk' 35Ör. en gemaakt en zou Ids na de beste papieren en. Met een voor hem >7.5(1 lelige marge van 0,002 voorkomt Hersman het idijk Dat het minieme verschil uit eindelijk in zijn voordeel uit viel, deed de Sassenheimer veel deugd. ..Ik was daar heel blij mee. Al begrijp ik heel goed dat het publiek en jullie liever Ids naar het WK zien gaan", doelde hij op de ver zamelde pers. „Maar Ids is al heel vaak aangewezen en ik heb goed genoeg gereden om het WK te halen. Ik ga mijn plek dan ook niet beschik baar stellen. Hiervoor train ik mij ook het apezuur." Hers man heeft in het verleden meer dan eens een beslis singswedstrijd moeten rijden om een plek voor een groot toernooi af te dwingen. „Meestal zat ik ernaast. Nu heb ik een keer mazzel." Hersman legde zich de afge lopen jaren toe op het rijden van 1500 meters en reed drie jaar lang geen allround-toer nooi. Zijn heroptreden is hem best bevallen. Pagina 17: Het "Friese vlin dertje' De Jong fladdert weer Pagina 18: Ritsma trekt zich malaise niet aan *1 bropese Commissie gaat in het Europees Parle- ÏP) een debat aan dat end kan zijn voor haar wow» ce toekomst. Een motie vantrouwen ligt klaar, iet meeste gevaar dreigt ,Db^Jgaan van een voorstel te- commissarissen Cresson O.OOfrin. Het EP wil van com- 'oorzitter Santer precies hoe hij denkt orde op za- stellen. Beschuldigingen fraude, wanbeheer en espolitiek binnen het l»0| ssieapparaat zijn den niet van de lucht. Tij- Ie decemberzitting wei- het parlement daarom de ese begroting over 1996 der Ploeg: kunst tltuurpaus is Hermans doet nieuw bod voor aflopen ultimatum Vlak voor het aflopen van het ultimatum om twaalf uur vanmiddag zijn aan het einde van de ochtend de bon den nog een keer met minister Hermans van onderwijs om de tafel gaan zitten over de CAO-problemen. Her mans nodigde de bonden gisteravond uit na informeel overleg eerder in het weekeinde. Als het overleg opnieuw naar de smaak van de bonden te weinig oplevert, begin nen volgende week maandag acties in het onderwijs. den haag anptoen de bonden boos uit het overleg wegliepen. Ze vonden In december werden de onder- het loonbod van Hermans veel handelingen over een nieuwe te laag en stelden pas verder te onderwijs-CAO opgeschort willen praten als de minister met een 'reëel beter bod' zou komen. CAO-onderhandelaar Rolvink van de Algemene On derwijsbond (AOb) en CMHF- onderhandelaar Evers gaan er van uit dat Hermans nu zijn bod zal verbeteren. „Waarom zou hij ons anders uitnodigen?" Premier Kok deed de onder- wijs- en politiebonden vrijdag avond een kleine handreiking. Hij wees erop dat de inflatie dit jaar waarschijnlijk een vol pro cent lager uitvalt dan eerder was geraamd. De bonden kun nen daardoor hun looneisen verlagen zonder dat de beoogde koopkrachtverbetering in ge vaar komt. Als de bonden daar toe bereid zijn, dan belooft Kok van zijn kant dat hij de salaris sen met terugwerkende kracht extra verhoogt als de inflatie hoger uitvalt. De bonden heb ben daar echter weinig vertrou wen in, zo lieten ze in een eer ste reactie weten. Evers zei vanmorgen dat hij ervan uit gaat dat Hermans meer te bieden heeft. „We heb ben steeds als strikte voorwaar de gesteld dat we alleen verder Midden in de nacht breekt de Mark Twain doormidden. amsterdam anp In de Amsterdamse haven is de raderboot Mark Twain uitge brand. De brandweer is met kettingzagen bezig het klassieke vaartuig in stukken te zagen. Bij de brand deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De Mark Twain ligt afgemeerd in de Zouthaven bij de Piet Hein- kade. vlakbij de passagierster minal voor cruiseschepen. De brand ontstond rond half één vannacht. De brandweer moest extra materieel inzetten omdat het vuur snel om zich heen greep. Pas twee uur later was de brand meester. De brandweer is waarschijnlijk nog de hele nacht bezig om het schip te slopen. De raderboot stamde uit 1911. Het werd vooral voor toe ristische doeleinden gebruikt. Het had een schoepenrad over de gehele breedte aan de ach tersteven. De Mark Twain is een kopie van de passagiers schepen die \Toeger de rivier de Mississippi bevoeren. De brandweer schat de scha de op 1 miljoen gulden. FOTO ANP PAUL VAN WEEL PIEKWEKM goed te keuren. De liberalen kwamen onlangs met een apart voorstel om de commissarissen Cresson en Marin tot aftreden te dwingen. Zij zouden zich inlaten met vriendjespolitiek en fraude in de hand werken. Strikt gezien hoeven Cresson en Marin zich nergens zorgen over te maken. Het Europese verdrag voorziet niet in de mo gelijkheid dat het parlement hen naar huis stuurt. Het EP kan alleen de hele commissie ontsjaan, via het aannemen van een motie van wantrouwen met tweederde meerderheid. Pagina 5: Hoe een derdeklas ambtenaar een eersteklas martelaar werd Elf schoten op de deur na verwijdering uit muziekcafé gorinchem gpd De politie heeft gisteravond drie verdachten gearresteerd van de schietpartij in muziekca fé Bacchus in Gorinchem waar bij een 18-jarige Gorinchemse om het leven kwam. Zij werd zaterdagnacht bij het verlaten van het etablissement in de gar derobe geraakt door schoten die van buiten af dwars door de voordeur werden afgevuurd. In de cafédeur bleken in totaal elf kogelgaten te zitten. Een tweede bezoekster, een 17-jarige vrouw uit Sleeuwijk, ligt in kritieke toestand in het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Het derde slachtoffer, een 18-jarige vrouw uit Schel- luinen, is buiten levensgevaar. Zij wordt verpleegd in het Al- bert Schweitzerziekenhuis in Dordrecht. De politie, die direct na het drama met een team van 25 mensen een grootscheeps on derzoek op touw zette, hield gisteravond twee verdachten aan in een woonhuis in Gorin chem en één in een koffieshop. Over de identiteit van de drie wilden justitie en politie van morgen niets zeggen, noch over hun leeftijd. De drie worden vandaag al voorgeleid aan de officier van justitie. De vermoedelijke daders werden 's nachts rond 01.00 uur uit café Bacchus gezet om dat ze problemen hadden ver oorzaakt. Volgens getuigen keerden ze een half uur later te rug, waarna ze uit wraak een pistool leegschoten op de deur van het café. Binnen waren op het moment van de schietpartij omstreeks half twee 's nachts ongeveer 250 mensen. Het café is populair onder jongeren en staat als netjes bekend. Volgens de politie zijn de drie jonge vrouwen toevallig het slachtoffer geworden van de schietpartij. De drie kenden el kaar niet. Ze stonden op het punt het café te verlaten en trokken achter de houten deu ren hun jassen aan. Gisteravond werd door justi tie, gemeente en politie in het gemeentehuis van Gorinchem een informatiebijeenkomst ge houden voornamelijk bezocht door jongeren die op het mo ment van de schietpartij in of buiten het café aanwezig wa ren. Ruim tweehonderd men sen werden opgevangen door Slachtofferhulp. Bij de ingang van het café in de Kerksteeg zijn gisteren tientallen bossen bloe men neergelegd en kaarsen aangestoken. Pagina 3: 'Hoe haalt iemand dit in zijn hersens' Per stuk Gebakken of ongebakken Geldig van 11 t/m 17 januari 1999 diwdwrtb..! NR. 41897 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Nog geen abonnee? praten als er een beter bod komt. Hermans heeft ons er gisteren van weten te overtui gen dat hij een behoorlijke stap kan doen." Waar voor de bonden de vloer ligt, wil Evers niet kwijt. Wel zegt hij dat het nieuwe bod 'globaal toch in de buurt moet komen van de 2,5 3 procent loonsverhoging die nu in de CAO's van andere sectoren is afgesproken'. Als het bod van Hermans daar nog te ver vanaf blijkt te zitten, gaan de stakin gen door. HET WOORD IS AAN C. Buddingh Hoe leger een hoofd, hoe minder men erin kan gieten. 3j kou,. r ^verdwijnt 2*/6° 677° 378° ES& 70% 70% 60% 20% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 6 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .16,25 6,7 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 23 Strips14 Tabakgiganten Rothmans en BAT fuseren londen anp De tabakgiganten British Ame rican Tobacco (BAT) en Roth mans International, tweede en vierde ope wereldranglijst, wil len fuseren. De twee concerns hebben samen zestien procent van de wereldmarkt voor siga retten in handen en worden daarmee in hun branche de grootste ter wereld. In 1997 ver kochten ze 900 miljard sigaret ten. De bekendste merken zijn Peter Stuyvesant, Benson Hedges, Luckv Strike. Roth mans, Dunhill. Kent en Players. Rothmans is voor tweederde eigendom van de in Zwitser land gevestigde houdstermaat schappij Richemont, waar de Zuid-Afrikaanse familie Rupert aan de touwtjes trekt. De rest is in handen van de Zuid-Afri kaanse Rembrandt-groep. In de nieuwe onderneming, die de naam van BAT gaat dragen, krijgen Richemont en Rem brandt samen een belang van 35 procent. De fusie moet in het tweede kwartaal van dit jaar rondkomen. Niets is meer heilig leiden ad van kaam Terwijl de pastor van de Oud- Katholieke kerk aan de Zoeter- woudsesingel in Leiden vanaf de preekstoel de gelovigen toesprak, zag een inbreker kans om zaterdagavond onge merkt de sacristie van het godshuis binnen te sluipen. In die kleed- en bewaarruimte maakte hij zich meester van de mobiele telefoon, het hor loge en de portemonnee met inhoud van de voorganger. De dief verdween zoals hij was ge komen: zonder dat iemand het merkte. de instellingen in Neder- 'orden gedomineerd door b blanke mannen. Uit een Uri Mek van de Mondriaan- i.OO "8 in Amsterdam blijkt middelde leeftijd van de irpausen' op 55 jaar te Tachtig pro ent is man ochtonen zijn op be- tiveau nauwelijks te vin- •taatssecretaris van cul- an der Ploeg noemde de- •omsten gistermiddag tij- ien PvdA-bij eenkomst in 'alarmerend'. Van der J dat culturele instellin- ch meer gaan richten op L voor breder publiek: oude blanke man' jongeren en allochtonen. Orga nisaties die dat gaan doen, wor den beloond met hogere subsi dies, zo verzekerde Van der Ploeg. Volgens de bewindsman is het aan musea, theatergezel schappen en andere culturele instellingen om het contact te herstellen vindt Van der Ploeg. Als voorbeeld van een geslaagd inspelen op de interesses van jongeren noemde de staatsse cretaris de recente Hamlet- voorstellingen van de Trust, die geïnspireerd zijn door jonge rencultuur. Pagina 2: Commentaar Winkeliers en politie in Alphen strijden gezamenlijk tegen diefstal en overlast alphen aan den run saskia buitelaar Winkeliers in het Alphense centrum gaan met de politie de jeugdcriminaliteit in en rond hun winkels aanpakken. In winkel centrum De Herenhof heeft een nauwere samenwerking al tot positieve resultaten geleid, zegt voorzitter Brussen van Win kelstad Alphen aan den Rijn. Via bureau Halt krijgen de jonge daders snel een straf opgelegd. „Iemand die vandaag mijn ruit ingooit, staat volgende week voor mij te vegen of is folders aan het rondbrengen", licht Brussen toe. Daarvoor is een goed contact tussen de winkeliers en de politie noodzakelijk. Brussen: „We moeten we ten over wie we het hebben." Politie en winkeliers gaan een handlei ding maken waarin komt te staan waarop winkeliers moeten letten en wat ze moe ten registreren bij diefstallen, inbraak, be roving of drugsgebruik. Voor de politie is die informatie van groot belang om de problemen per wijk te kunnen analyse ren. Volgens hoofd Verkerk van het bu reau Centrum vervullen winkeliers een 'oog- en oorfunctie' voor de politie. De politie ontwikkelt daarnaast een veilig- heidskaart van het centrum en Ridder- veld, waarop ze snel kan zien welke pro blemen zich geregeld op vaste plekken en tijdstippen voordoen. „Op die manier kunnen we onze mensen effectief inzet ten", zegt Verkerk. De nieuwe aanpak is een uitwerking van de gebiedsgebonden en probleemge richte werkwijze van de politie. Het eerste wil zeggen dat vanaf deze maand twee teams van drie wijkagenten permanent op straat zijn en aanspreekbaar zijn voor de burger. Daarnaast kan de wijkagent onmiddellijk actie ondernemen als hij een melding krijgt van problemen in zijn ge bied. De agent noteert dan de namen van de herrieschoppers en benadert de ou ders en school. Overigens is de criminaliteit en overlast de laatste twee jareh al fors gedaald. Wa ren er in 1996 nog 304 meldingen van winkeldiefstal in Alphen, Ter Aar, Nieuw koop en Liemeer, in 1998 waren dat er 106. Ook de meldingen van drugsoverlast daalden van 60 in 1996 naar 27 in 1998. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam:^.Voorletters: M Plaats: - Tel: (I.v_m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal Oaulomatisch (f. 96.90) i i automatisch (f 33,70) Qacceptgiro (f. 97.90) Handtekening:i Bij machtiging tot automatische betaling l Nr. bank/giro: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service. Antwoordnummer 10050, 2500 VB Leiden g OF BEL 071-51 28030 71214 maand a 400114 g t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1