Kabila nog niet 3trijd tegen gestreden Kazachstan gaat 21ste 3 eeuw in met Nazarbajev Buitenland VS tegen hogere minimumleeftijd soldaat D "RDAG 9 JANUARI 1999 Overschot mannen China steeds groter SHANGHAI AP De toch al ongelijke verhou ding tussen het aantal man nen en het aantal vrouwen in China is nog schever aan het worden. Dit meldde de Chinese krant Slianghai Ex press gisteren. Op elke 100 vrouwen zijn nu 120 man nen. Het mannenoverschot heeft ertoe geleid dat miljoe nen mannen in het land geen vrouw kunnen vinden. De krant waagt zich zelf niet aan het benoemen van mogelijke oorzaken, maar ci teert wel een deskundige die het verschijnsel in verband brengt met het in China ge hanteerde een-kind-beleid. De Chinese overheid ver plicht sinds de jaren tachtig een groot deel van de bevol king aan geboortebeperking te doen en het bij één kind te houden. Het beleid is be doeld om de bevolkingsgroei af te remmen. Buitenlandse organisaties zeggen dat het een-kind-be- leid eroe heeft geleid dat pa ren pasgeboren meisjes do den en vrouwelijke foetussen laten weghalen omdat ze lie ver een zoon willen. In veel Chinese provincies is het la ten maken van een echogra fie om het geslacht van de ongeboren \TUcht te weten te komen verboden. De reden voor de voorkeur voor zoons is dat deze als een soort van pensioenver zekering fungeren. Volgens de Chinese traditie behoort een meisje, als ze eenmaal getrouwd is, tot de familie van haar echtgenoot, en kan ze niet meer voor haar ou ders zorgen als deze bejaard zijn. Wereldwijd liggen de ver houdingen minder uit el kaar. Er worden iets meer jongetjes dan meisjes gebo ren - de verhouding is 106 mannelijke baby's op 100 vrouwelijke - maar doordat meer jongens in hun kinder jaren overlijden wordt deze scheve verhouding later voor een groot deel weer rechtge trokken. den haag gerard chel gpd Alleen jongeren van 18 jaar en ouder mogen worden gerecru- teerd, opgeleid en ingezet als soldaat. Tieners van 17 en jon ger horen niet in een leger en worden beschouwd als kindsol daten. In een aanvulling op het VN-verdrag over de Rechten van het Kind moet daarom de minimumleeftijd van 18 jaar voor soldaten worden vastge legd. Die leeftijdsgrens ligt nu nog op 15 jaar. Voor het vijfde achtereenvol gende jaar wordt volgende week in Genève onderhandeld over dit amendement. Daartoe is een speciale werkgroep in het leven geroepen, rapporterend aan de VN-mensenrechten- commissie. Hoewel in de werk groep een onbeperkt aantal landen mag meepraten, heeft de ervaring de afgelopen vier jaar geleerd dat voornamelijk Westerse en Latijns-Amerikaan se landen een afv aardiging stu ren, gevolgd door enkele Aziati sche landen en nog geen hand vol Afrikaanse staten. De kans dat in de werkgroep een doorbraak wordt bereikt is uiterst klein. Verwacht wordt zelfs dat de gesprekken al na twee dagen worden afgebroken. De voorzitter van de werkgroep, de Zweedse ambassadeur in Genève mevrouw Catherine von Heidenstam, heeft namelijk al laten doorschemeren 'meer tijd nodig te hebben voor ver dere onderhandelingen over de definitieve tekst'. Organisaties die opkomen voor de rechten van het kind - en als waarnemer aan tafel zitten - zullen vervolgens de rest van het jaar gebruiken via publieke campagnes, politieke lobby, di plomatiek overleg en diverse internationale conferenties het verzet te breken om in 2000 dan eindelijk wel een akkoord te kunnen sluiten. Die strijd zal niet makkelijk zijn, want het internationale verzet tegen het verhogen van de mi nimumleeftijd voor soldaten wordt geleid door de Verenigde Staten met onvoorwaardelijke steun van haar volgzame bond genoten Groot-Brittannië, Isra el, Zuid-Korea, Koeweit en - niet geheel passend in dit rijtje - Pakistan. Deze 'groep van zes' wil van geen amendement we ten. Amerika zet hiermee een 'tradi tie' voort, want het land heeft de twijfelachtige eer samen met het onbestuurbare Somalië tot de enige twee landen ter wereld te behoren die het VN-verdrag over de Rechten van het Kind niet hebben ondertekend. „Wij vragen van Amerika niet om akkoord te gaan met iets dat het per se niet wil", zegt Stuart Maslen, coördinator van de internationale coalitie 'Stop Kindsoldaten'. „Wij hopen al leen dat Amerika haar verzet staakt om zo in ieder geval een internationale overeenkomst mogelijk te maken, die dan ui teraard niet door haar zal wor den ondertekend. Amerika, dat zo vaak een beroep doet op 'in ternationale solidariteit', moet die solidariteit zelf nu eens to nen." Overigens is in Amerika een groeiende oppositie tegen de blokkades die het land in de werkgroep opwerpt. Onder aanvoering van de 'linkse' sena tor Paul Wellstone uit Minneso ta heeft het Congres zich on langs tot president Clinton en minister van buitenlandse za ken Albright gericht met het verzoek het verzet tegen het amendement te staken. De 'groep van zes' weet zich. al dan niet stilzwijgend, gesteund door minimaal 38 andere lan den die zich niet aan de leef tijdsgrens Vein 18 jaar houden, maar jongere tieners in hun na tionale legers opnemen. Onder deze 'groep van 38' bevinden zich niet uitsluitend Derde We reld-landen, wat vaak gedacht wordt, maar juist ook landen als Italië, Canada, Australië, Ja pan en Nederland, zo blijkt uit onderzoek van de coalitie. Nederland hanteert 17,5 jaar als grens voor het werven en oplei den van soldaten. Ervan uit gaande dat een opleiding mini maal een half jaar duurt, is de Nederlandse soldaat echter wel 18 wanneer hij (of zij) daadwer kelijk wordt ingezet, zo bena drukt een woordvoerder van het ministerie van defensie. Hoewel ons land binnen de Eu ropese Unie niet alleen staat - in feite hanteren alleen België, Denemarken. Spanje en Zwe den de grens van 18 jaar - laat Nederland zich, volgens waar nemers, te veel leiden door druk vanuit Londen om vast te houden aan 17,5 jaar. Temeer daar grotere landen als Duits land en Frankrijk bereid zou den zijn 'op te schuiven'. Tegenstanders van een hogere leeftijdsgrens wijzen erop dat jongeren in die leeftijd net de school verlaten en zoekende zijn wat zij verder willen gaan doen.Als wij later gaan wer ven, lopen we de kans een grote groep bekwame mensen mis te lopen omdat ze elders al em plooi hebben gevonden", licht een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van bui tenlandse zaken toe. Amerika en Engeland hebben bovendien herhaaldelijk laten weten dat ze 16- en 17-jarigen nodig hebben aan een vol doend aantal militairen te ko men. Tevens wordt gewezen op een 'sociale functie': het opne men van jongeren in het leger voorkomt jeugdwerkloosheid. Ook zeggen de tegenstanders dat de hogere leeftijdsgrens het werkelijke probleem kindsol daat niet oplost omdat het daarbij voornamelijk om niet- westerse landen gaat die bo vendien, in strijd met reeds be staande wetten en verdragen, nu ook al tieners van 15 jaar en jonger laten vechten. Tenslotte wijzen de tegenstanders erop dat het vaak ongrijpbare bevrij dingslegers en rebellentroepen zijn die kinderen gebruiken en niet de nationale legers. Als voornaamste argument vóór 18 jaar zegt de coalitie 'Stop Kindsoldaten' dat dit de internationaal aanvaarde leef tijd is waarop jongeren meer derjarig worden, stemrecht hebben en gekozen kunnen worden, kortom de leeftijd der volwassenen hebben bereikt. Ook in diverse artikelen van de Rechten van het Kind wordt 18 jaar als grens aangehouden. De verwachting is dat begin 2000 het onvermijdelijke com promis wordt bereikt: het daad werkelijk inzetten van jonge soldaten bij gewapende conflic ten mag pas vanaf 18 jaar, op jongere leeftijd mag je wel gaan ronselen en opleiden. De coali tie wijst een dergelijk compro mis van de hand omdat het niet met leeftijdsgrenzen wil mar chanderen: 'alles beneden de 18 jaar is kind en een kind val je niet lastig met wapentuig, dat moet daartegen juist be schermd worden', is hun opvat- ring die eveneens weinig speel ruimte biedt. Dat wordt inder daad lastig onderhandelen in Genève. —TïC Rebellen worstelen met tegenaanvallen militairen en interne verdeeldheid Door God gezonden leider regeert met ijzeren hand i 24 3u hans hoogenduk ezingen zijn leuk. als je °Pn®zeker bent datje wint. Dat de president van Kazach- soliK^ursultan Nazarbajev, en gedacht toen hij afgelo- lajaar de presidentsverkie- ii een jaar vervroegde, loed wordt dat hij zijn volk DIJKfr naar de stembus stuurt it Kazachstan dit jaar de jgen van de economische pp1) in Azië, maar vooral in het 'land Rusland, behoorlijk MlTllplen. Door nu te laten 508 tnen, voorkomt hij ook dat ïen stevige oppositie tegen ^dictatoriale bewind kan ikkelen. ^Jplemaal zeker van de .Vinning te zijn, heeft hij JQjlelangrijkste rivaal, oud- lier en huidig zakenman zjan Kazjegeldin, van deel- uitgesloten. Daarom be er geen twijfel dat Nazar- [zal winnen als morgen iesgerechtigde deel van de iljoen steppenbewoners de stembus gaat. Omdat Imachtige staatshoofd en xcluJ111 °°k de grondwettelijke tstermijn met twee jaar ngde tot zeven jaar, zal hij jan olie en gas rijke land tot besturen. d B-jarige oud-metaalarbei- aste pzarbajev regeert het fchtige. dun bevolkte ge- 131' dat behalve Rusland ook 'a als grote buurman heeft, ids Sovjettijden met ijzeren i UIL Hij heeft een macht )2- -Van de meesten van zijn I ga-presidenten over de he- '""ireld alleen maar kunnen len. Het parlement stelt voor, het staatshoofd DAiJhet recht bij decreet te re- 1 en kan benoemen of ont- iwie hij wil. Maar Nazar- ris populair bij de grote inlandse bedrijven die vele ïden dollars investeren in ie- en gasvelden in en rond ispische Zee. Nazarbajev len weinig in de weg bij grootse plannen als hij zijn maar krijgt. r dat hij de enige andere Btiële kanshebber, de 46- 2 welbespraakte Kazjegel- heeft uitgesloten van deel- O.Hé, ging de Amerikanen te Jok de Organisatie voor ?beid en Samenwerking in De Kazachstaanse president Nursultan Nazarbayev (links) omhelst de Russische president Boris Jeltsin. Mor gen worden in Kazachstan verkiezingen gehouden. Nazarbayev kan er zo goed als zeker van uitgaan dat hij herkozen wordt als president. foto reuters sercei karpukhin Europa, waarvan Kazachstan lid, is weinig ingenomen met Nazarbajev. Kazjegeldin werd in de ban gedaan omdat hij in oktober had deelgenomen aan een bijeenkomst van de niet of ficieel geregistreerde 'Beweging voor Eerlijke Verkiezingen'. De OVSE liet na zijn uitsluiting we ten te twijfelen aan de eerlijk heid van de stembusgang en drong - zonder succes - aan op eerherstel voor Kazjegeldin en uitstel van de verkiezingen. Verder heeft de OVSE sterke twijfels of alle vier overgebleven kandidaten wel gelijke toegang tot de media hebben. Alle me dia zijn in vaste hand van de Nazarbajev-clan. Op de tv en in de kranten is het uitsluitend Nazarbajev wat de klok slaat. Steeds komen Kazakken aan het woord die beweren dat Na zarbajev de door God gezonden leider is. In tv-spots, uitgezon den tussen populaire en dus veel bekeken films, verschijnen alleen maar arbeiders, militai ren en wetenschappers die de lof van Nazarbajev zingen. Nodig lijkt deze persoonsver heerlijking in oude Sovjetstijl niet, want Nazarbajev zit muur vast in het zadel in een land dat onmetelijke rijkdommen aan delfstoffen heeft. Maar die rijk dom is gelijk zijn grootste be dreiging. Al jaren houdt hij zijn verarmde volk voor dat de zege ningen van de olie ook hun deel zullen worden, maar gezien hebben de mensen echter nog niets. Ze overleven met inko mens die zelden hoger liggen dan 250 gulden per maand. Ze ker nu de internationale olie- markt in elkaar is gestort, zal het nog wel even duren voordat het geld gaat stromen. Daarnaast is er nog het pro bleem van de aanleg van miljar den verslindende pijpleidingen. Kazachstan ligt ver van zee en dus zullen de leidingen via Chi na moeten lopen of via Rusland en de altijd onrustige Kaukasus. Het alternatief van een verbin ding over Iraans of Afgaans grondgebied is, gezien de span ningen in die landen, ook niet erg aantrekkelijk. Verder is de waag van de status van de Kas pische Zee, waarover vier voor malige Sovjet-republieken en Iran strijden, ook nog steeds niet opgelost. En juist onder het wateroppervlak van de Kaspi sche Zee bevinden zich de grootste olie- en gasvoorraden. Maar bedreigend voor zijn ver kiezingskansen zijn die moei lijkheden niet echt. Nazarbajev is dan ook zeker van zijn zaak. „Ons volk zal kiezen voor poli tieke stabiliteit, voor wiend- schap tussen alle etnische groe pen, voor een sterkere regering en voor een verbetering van de levensstandaard", verklaarde hij. Rebellen in het zuid-oosten van Congo. De rebellen die strijden tegen het bewind van president Laurent Kabilla zijn erg verdeeld over de te volgen weg van het verzet. foto ap brennan linsley de Congolese Rally voor Demo cratie (RCD), afwijzend gerea geerd op de nieuwe 'bevrijder'. De RCD beschouwt Bemba we gens zijn zakentransacties als een handlanger van voormalig dictator Mobutu en daarom als onbetrouwbaar. Ook Rwanda, een belangrijke steunpilaar van de rebellen, is niet gecharmeerd van Bemba en ziet hem als een irritante in trigant die de anti-Kabila bewe ging een slechte dienst bewijst. Maar Bemba beschikt wel dege lijk ook over bondgenoten en niet zulke kleintjes ook. Ugan da, die andere grote steunpilaar van de rebellen, ziet hem na melijk wel zitten en helpt hem zelfs een handje op het slag veld. Na de overwinning op het Tsjadische leger gaf de chef van het Ugandese leger James Kazi- ni toe dat zijn manschappen Bemba terzijde hadden ge staan. Uganda ziet Jean-Pierre Bemba vooral zitten vanwege zijn po gingen om de bevolking te mo biliseren en warm te maken voor een 'nieuw' Congo, met een nieuwe regering die op een zo breed mogelijke steun kan rekenen - doelstellingen waarin de RCD onder leiding van Er- nest Wamba dia Wamba schro melijk tekort schiet. De inwoners van door de RCD veroverde steden en dorpen wagen zich steeds vertwijfeld af wie de rebellen eigenlijk zijn, wat ze willen en wat hun zo veelste 'bevrijding' in korte tijd voor hun toekomst en die van het hele land betekent. Vragen waarop geen van de RCD-lei- ders tot nu toe adequaat ant woord heeft kunnen geven. De RCD wordt bovendien ge plaagd door interne ruzies. Lei ders van de beweging voerden afgelopen weekend gesprekken met hun 'godfathers' in Kigali en Kampala om de problemen uit de weg te ruimen en lieten na afloop weten dat er geen vuiltje meer aan de lucht is. „Wij vormen een aaneengeslo ten front in het gevecht tegen *L\ u 45 procent van het (beweren ze in handen l/bben. Maar vijf maan- ia het begin van hun ind tegen het Kabila- ne zijn de rebellen in femocratische Repu- 2^Congo (DRC) nog ver ijderd van een algehe- ^winning. Ze verove- "jog altijd plaatsjes in boorden en noord- kOU«n, maar worstelen te- certijd met tegenaan- 'agfrli van aan Kabila loy- ■oepen en interne ver- h°siheid. Bovendien is de piking allerminst onder (druk van de rebellie, r niet na recente be- n2 en over een bloedbad 3 bnd oudjaar aan 500 ers het leven kostte. ZnE i frans van den houdt gelopen weken is vooral [gevochten in het noorden handjpn8°- waardoor duizen- ïuwTensen de grens met de se t^al-Afrikaanse Republiek yergevlucht. Een belang- indeel in die strijd wordt door een rebellen- Par1ionder leiding van Jean- )-345(Bemba (39), een steenrij- ^Xenman die er prat op gaat ^jge rebellenleider te zijn ivrtó zelf aan het front op- „De rest van de geleerde v fzegt hij, „zit comforta- JX iComa". Diezelfde Bemba gamspiet zUn komst op het 3moi<ld echter de hele rebellie le- m|Kabila op z'n kop gezet voor een belangrijk deel twoordelijk voor de huidi- aag. fitsing in de gelederen van es,l9ltandelingen. ia beweerde begin novem- )rig jaar dat zijn nieuwe lering, de Congolese Be- ngs Beweging, plaatsen in eiderOotd-oosten had veroverd mderden soldaten uit Ts- n deHje VOor Kabila vechten) edood. Sindsdien heeft de e gr^aamste rebellenbeweging, llega r ofs if Kabila's dictatuur. Er bestaan alleen verschillen van mening over de waag hoe we het doel het beste kunnen bereiken. Maar de zaak is door de media geweldig opgeblazen aldus een zelfverzekerde Ernest Wamba dia Wamba na de be sprekingen. Waarnemers echter wijzen erop dat de verschillen te diep zitten om binnen een paar dagen uit de weg te wor den geruimd en dat de leiders te uiteenlopende achtergron den, ambities en ideeën heb ben. En dan zijn er nog de verschil len met Bizima Kar aha en diens door Rwanda geleide Banyamulenge, die door de an deren worden gewantrouwd vanwege het idee dat zij uit zijn op het stichten van een groot Tutsi-rijk (in het oosten) en zich nauwelijks bekommeren om de rest van Congo. „Er is nog een lange weg te gaan voordat de RCD een ge loofwaardige en machtige be weging is die Congo van de Ka- bila-diktatuur kan bewijden", meent een diplomatieke waar nemer. „De RCD gaat nu ge bukt onder een gebrek aan richting, een gedegen plan voor de toekomst van het land en een charismatische leider die de bevolking aanspreekt. De za ken zullen serieuzer en harder aangepakt moeten worden wil len de rebellen uiteindelijk sla gen in hun opzet." Een stap in de juiste richting is de aankondiging van Wamba dia Wamba dat het bloedbad nabij Uvira, dat rond de jaar wisseling aan 500 mannen, wouwen en kinderen het leven kostte en waar zijn strijders ver antwoordelijk voor worden ge steld, serieus zal worden onder zocht en dat de schuldigen ge straft zullen worden. De rebel lenleider heeft verder verzekerd dat vanaf heden samengewerkt zal worden met Bemba en zijn manschappen omdat ze het zelfde doel, de val van Kabila, nastreven. Maar de samenwer king met een zichzelf tot leider uitgeroepen machtswelluste ling zal het er niet gemakkelij ker op maken dat doel binnen korte tijd te verwezenlijken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9