Senaat eens over rechtszaak Clinton Buitenland oedige chaos duurt ort in Sierra Leone Historisch bezoek van D'Alema aan de paus 'Topfunctionarissen gedood bij luchtaanvallen op Irak' Spanningen Kosovo lopen op door acties Veertig jaar revolutie herdacht 'Pil heeft geen bijwerkingen op lange termijn' Ben' 4 februari hier voor je. Frans drugsbeleid moet om Protest tegen bezoek Blair htoffers VN-toestel gevonden De lichamen van de inzittenden van een op 26 decem- irgestort toestel van de Verenigde Naties zijn gisteren in gevonden. Het door de VN gecharterde toestel, een Her- -130, werd met veertien inzittenden neergeschoten bij Huambo tijdens gevechten rond de stad. De Angolese g beschuldigt de beweging Unita ervan het toestel te i neergehaald. Unita ontkent dat. De VN hebben bij bei- ijen lang moeten zeuren om met veiligheidsgaranties bij k te kunnen komen. Unita zou op 2 januari nog een VN - met negen inzittenden hebben neergehaald ten noorden lambo. Dat tweede wrak is nog niet gevonden. jnslang voor aidsinjectie zoontje les* Een man die zijn zoon met het aids-virus injecteer- lat hij geen zin had om alimentatie te betalen, is gisteren erenigde Staten tot levenslang veroordeeld. De rechter jte betreuren dat hij geen zwaardere straf had kunnen :n en zei tegen de 32-jarige veroordeelde dat hij eeuwig nden in de hel. Stewart injecteerde zijn zoontje in 1992, :t kind elf maanden oud was met bloed dat was besmet V. Hij zou het bloed hebben gestolen uit het ziekenhuis j werkte. Het jongetje heeft inmiddels aids. De veroor- die ontkent, heeft gezegd in hoger beroep te gaan. ien doden bij gevangenisoproer Elf gevangenen en twee cipiers zijn gisteren omgeko- j een oproer in een Azerbeidzjaans werkkamp, dat op ras gezet door ex-legerofficieren die vastzitten wegens te couppogingen tegen president Aliev. Nog eens 21 ci- iakten gewond toen ze probeerden een eind te maken opstand. Vier van hen verkeren in levensgevaar. Het zes meter ten zuiden van de hoofdstad Bakoe gelegen werk- itaat bekend om zijn strenge regime. Gevangenen gaan »elmaat in hongerstaking of protesteren op andere ma- tegen de omstandigheden in het kamp. ilaatsten afluistersysteem Irak ston» De VS hebben in maart vorig jaar een zich voor n-wapeninspecteur uitgevende spion naar Irak.gezon- jn taak was een hypermodern afluistersysteem te instal- iaarmee de communicatie binnen de Iraakse veiligheids kon worden gevolgd. Dat zeggen de Amerikaanse dagbla- w York Times en de Washington Postte hebben verno- m Amerikaanse regeringsfucntionarissen, die anoniem i te blijven. nkabouter bewaakt Britse huizen Een sprekende tuinkabouter met infraroodcamera zal ïkort bij Britse huizen als bewaker optreden. 'Sherlock in de voortuin een goed gecamoufleerde waker met de puntmuts, witte baard en gemoedelijke pijp. Maar on- zijn suffige uiterlijk ontgaat niets zijn infrarode sensoren, kome bezoekers worden verwelkomd met de woorden inavond, ik ben de veiligheidsdwerg'. Als een onverlaat ne wachter optilt om hem op de grond te smijten, roept outer 'Help, ik word ontvoerd', en schieten zijn ogen )e Sherlock Gnomes staat op een 25 centimeter hoge pot om te voorkomen dat hij bij elke langslopende buurt - ïlarm slaat. Het idee voor deze ongewone beveiliging an een twaalfjarig meisje uit Kent. Wetenschappers van versiteit van Canterbury werkten het concept uit. -• - ft Moskovieten door spaargeld heen d Meer dan de helft van de inwoners van Moskou is jn spaargeld heen, zo blijkt uit een onderzoek. Van de raagden zei 54 procent geen geld meer achter de hand te Rusland maakt de ernstigste economische crisis door le val van de Sovjet-Unie. Veel mensen waren de laatste ordat ze hun baan kwijtraakten gedwongen van hun eld te leven. Anderen zagen hun geld verdwijnen doordat llen banken het loodje legden. Het is aannemelijkdat de e buiten Moskou, dat de laatste jaren een betrekkelijke irt heeft gekend, nog zorgwekkender is. Andere delen van id hebben al jaren te maken met economische achteruit- r redt zwemmer op Seychellen li De Britse premier Blair heeft maandag tijdens zijn va- op de Seychellen samen met zijn lijfwacht een Deense uer van de verdrinkingsdood gered. Downing Street heeft ten vanaf de Seychellen gisteren pas bevestigd omdat het ilde pronken met Blairs heldendaad. Blair en zijn lijf- voeren in een kleine boot toert ze de Deen in nood zagen, de sterke zeestroming was de Deen meer dan 1.600 meter i kust van het eiland geraakt. Blair brak onmiddelijk een ik dat hij met Londen via satelliettelefoon voerde af, en e drenkeling in zijn boot. De gelukkige Deen had verder erzorging nodig. ël wijst sekteleden VS uit ■em» Israël heeft gisteren veertien leden van een Ameri- i sekte op een vliegtuig naar de VS gezet, zo heeft een ad- I van de groep verklaard. De sekteleden waren het afgelo- eekeinde gearresteerd. Zij zouden van plan zijn geweest ior het volgende millennium terreurdaden te plegen om lee de terugkeer van Jezus Christus op aarde te bevorde- e groep van een uit Denver (Colorado) afkomstige sekte :h Verontruste Christenen noemt, hield zich op in een ïwijk in West-Jeruzalem. De leider van de groep, Monte filler, beweert ergens in 1999 in Jeruzalem te zullen ster- dan na drie dagen uit de dood te herrijzen. litallen doden bij busramp Georgië Op weg naar huis na een begrafenis zijn in Georgië tus- twintig en 25 mensen omgekomen toen de bus waarin ze door nog onbekende oorzaak in een ravijn reed. Dat 'het Russische persbureau Itar-Tass. Het ongeluk had in de buurt van de Zuid-Russische stad Vladikavkas. vaticaanstad-rome anp Massimo D'Alema heeft giste ren als eerste Jex-)communisti sche regeringsleider van Italië, een officieel bezoek gebracht aan het Vaticaan. Paus Johan nes Paulus II had met D'Alema een gesprek van bijna een half uur in zijn privé-bibliotheek, waar ook ooit voormalig sovjet president Gorbatsjov is ontvan gen. De 78-jarige paus gaf de ongelovige D'Alema onder meer een rozenkrans cadeau. De Italiaanse tv deed recht streeks verslag van het bezoek. D'Alema bezocht het Vati caan met twaalf naaste mede werkers, zijn vrouw en zijn twee kinderen. D'Alema had jaren lang een leidende rol in de Itali aanse Communistische Partij (PCI), voordat deze onder zijn voorzitterschap werd omge vormd tot de sociaal-democra tische Democraten van Links. Het Vaticaan en de PCI waren decennialang tegenpolen in de Italiaanse politiek. washington afp kaapstad Een groep van ongeveer honderd moslims werd gisteren door Zuid-Afrikaanse veiligheidsagenten beschoten met rubberkogels bij The Castle, een van de oudste monumenten van de stad. Ze protesteerden tegen het driedaagse bezoek dat de Britse premier Blair aan het land brengt. Een van de neergeschoten demonstranten wordt hardhandig afgevoerd. Bij de rellen raakte een journalist gewond. FOTO REUTERS PETER ANDREWS Bij de Amerikaanse en Britse luchtaanvallen op Irak in de cember zijn meerdere hoge Iraakse regeringsfunctionaris sen gedood. Dat heeft de voor zitter van de Amerikaanse chefs-van-staven, generaal Shelton gisteren bevestigd. Vol gens Shelton gaat het om 'sleu telfiguren uit de leidinggevende structuren'. Volgens een schat ting van Shelton zijn bij de bombardementen in totaal tus sen de 600 en 1.600 Iraakse mi litairen gedood. Donderdag zei generaal Zin- ni, die de operatie Desert Fox in de regio leidde, dat er geen aan wijzingen zijn dat tijdens de operatie Iraakse scholen of zie kenhuizen zijn geraakt. Eerder had onder meer het VN-kinder- fonds Unicef gezegd dat een landbouwschool in Kirkuk met de grond gelijk is gemaakt, en dat een tiental andere scholen en ziekenhuizen in Bagdad be schadigd is geraakt. Maar vol gens Zinni kan het hooguit om glasschade gaan door explosies elders. Beslissing over horen van getuigen valt later Republikeinse en Democratische senatoren hebben gis teren bekend gemaakt dat beide partijen in de Senaat overeenstemming hebben bereikt over de voortgang van de rechtszaak tegen president Clinton. De heikele vraag of er getuigen zullen worden opgeroepen voor dit histo rische proces, blijft nog zeker anderhalve week onbeant woord, zo werd meegedeeld. zet. Als het betoog van de aan klagers is afgerond, mogen de advocaten van Clinton hun pleidooi houden. Naar ver wachting zullen beide partijen elk meerdere dagen nodig heb ben voor hun betoog. Pas daarna zal de Senaat be slissen of het in het belang van een zuivere rechtspraak nood zakelijk is dat er alsnog getui gen worden opgeroepen. Een washington john wanders correspondent Komende woensdag of donder dag zullen de leden van het Huis van Afgevaardigden die fungeren als aanklagers in de tot rechtszaal omgedoopte Se naat uiteenzetten waarom Clin ton niet langer geschikt is voor het presidentschap en derhalve uit zijn ambt moet worden ge- simpele meerderheid geeft bij de stemming hierover de door slag. De Republikeinen hebben in de Senaat een meerderheid van vijf zetels en kunnen het verdere verloop van de proce dure daarom naar hun hand zetten. De Republikeinse senator McCain uit Arizona verklaarde gisteren voor het tv-station CNN dat het aan de aanklagers is om aan te tonen dat het ho ren van getuigen een onmis baar element is in deze rechts zaak. Als de aanklagende partij, zijnde de dertien Republikeinse leden van de justitiecommissie in het Huis van Afgevaardigden, op dit punt niet voldoende overtuigend klinkt, dan komen er geen getuigen, aldus McCain. Politiek Washington heeft zich tot gisteren steeds van haar slechtste kant laten zien, met een platvloerse partijpolitieke strijd die het Congres in de ogen van het Amerikaanse pu bliek slechts ten schande maak te. Gisteren toonde de Senaat in een besloten zitting aan dat de Lewinsky-zaak met een beetje goede wil wel degelijk een waardige afsluiting kan krijgen. De speciale sessie van de honderd senatoren werd na af loop beschreven in superlatie ven als 'uniek', 'uitzonderlijk' en 'schitterend'. ,,Wij hebben gedaan wat het Huis van Afge vaardigden niet voor elkaar kreeg", zei de Democratische senator Biden uit Delaware. Zijn hoogbejaarde partijgenoot Byrd uit West-Virginia kreeg de zaal muisstil met zijn toe spraak. Met een fabel uit de 'Canterbury Tales' maakte Byrd duidelijk dat 'wij allen op onze tellen moeten passen, omdat wij anders niet alleen onszelf, maar ook ons prachtige insti tuut kapot maken'. Dat er getuigen worden opge roepen, onder wie mogelijk Monica Lewinsky, Clintons se cretaresse Betty Currie en Clin tons vriend Vernon Jordan, is toch nog steeds mogelijk. Biden weigerde dit uit te leggen als een nederlaag voor de Demo craten. Hij zei niet te vrezen voor de mogelijkheid dat later PRISTINA-WENEN AFP-Rtr De spanning in Kosovo is giste ren verder opgelopen door ac ties tegen etnische Serviërs in de omstreden provincie. Strij ders van het etnisch Albanese Kosovo Bevrijdingsfront (UQK) doodden drie Servische politie mannen en gijzelden acht Joe goslavische soldaten. Bij een aanval van UQK-strij- ders in het plaatsje Suva Reka, ten zuidwesten van Pristina, kwamen drie Servische politie agenten om het leven. Drie bur gers, die in een taxi voorbijkwa men, raakten gewond volgens Servische berichten. Ten noordwesten van de provincie hoofdstad Pristina namen U(^K-strijders gisteren acht Joegsolavische militairen ge vangen. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) maakte dit be kend. De U(^K ontvoerde' tot nu toe alleen Servische burgers. De ontvoering van militairen zou tot een harde reactie kunnen leiden van de federale troepen. De wegblokkades, die gewa pende Servische burgers op richtten rond de hoofdstad Pristina, zijn gisteren geleidelijk opgeheven. Vertegenwoordi gers van de woedende betogers hebben gesproken met de auto riteiten van de provincie, die onder de deelrepubliek Servië valt. De wegen werden versperd uit protest tegen de moord op een jonge Serviër. Volgens de betogers hebben 'Albanese ter roristen' hem vermoord. De OVSE heeft de steeds moeilijker wordende taak te bekijken of de partijen zich aan een bestand houden. Deze verificatiemissie is een gevolg van het afgelasten van een groot Joegoslavisch of fensief in Kosovo in oktober en de afkondiging van een wapen stilstand. Dat gebeurde onder dreiging van NAVO-bombarde- menten. Van de vredesgesprek- ken tussen de Joegoslavische autoriteiten en de Albanese be volkingsgroep (negentig pro cent in Kosovo) is nog niets te recht gekomen. Als de partijen na de winter weer op grote schaal gaan vechten lopen de OVSE-waarnemers gevaar. havana In de Cubaanse hoofdstad Havana werd gisteren het feit herdacht dat veertig jaar geleden Fidel Castro de macht greep en een revolutie ontketende tot grote ergernis van de Verenigde Staten. Schoolkinde ren in de wijk Vendado liepen door de straten met grote portretten van revolutionairen als Che Guevara en FOTO REUTERS PETER ANDREWS deze maand een meerderheid van de Senaat zal besluiten tot het oproepen van getuigen. ,,Het Witte Huis heeft onze ver zekering dat de president een eerlijke behandeling krijgt. Als er getuigen komen, dan zullen de advocaten van de president voldoende tijd krijgen hun kruisverhoor voor te bereiden." De Senaat besloot gisteren dat een commissie van vier se natoren, twee van elke partij, voorbereidende werkzaamhe den zal treffen voor het geval er getuigen worden opgeroepen. De commissie zal onder meer onderzoeken hoe moet worden omgesprongen met getuigenis sen die een obsceen karakter hebben. Frankrijk geeft vergunning aan 80.000 illegalen parus afp-dpa Bijna driekwart van de 143.000 illegale buitenlanders in Frank rijk die gelegaliseerd wilden worden, hebben een verblijfs vergunning gekregen. Het mi nisterie van binnenlandse ba ken heeft sinds de linkse rege ring in 1997 aan de macht kwam 80.000 verblijfsvergun ningen afgegeven aan illegalen en er 63.000 geweigerd. De meeste illegalen die met een status kunnen blijven, zijn Algerijnen, Marokkanen, Chi nezen, Malinezen en Congole- zen. De grote 'regularisatie' van illegalen is op 31 december 1998 voltooid. De meesten had den al familie in Frankrijk. On geveer 15.000 mensen zonder familiebanden hebben een ver blijfsvergunning gekregen, vooral studenten en zieken. Verenigingen die opkomen voor de belangen van illegalen zonder documenten in Frank rijk hebben opgeroepen tot een grote demonstratie vandaag in Parijs. Ze willen dat ook de rest een kans op een verblijfsstatus krijgt. Grootste en langdurigste onderzoek wijst uit: londen ap westelijke deel is nog steeds in handen van de West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog, die de rebellen uit de stad probeert te verdrijven. De troepen zijn gestuurd door een groep landen in de re gio, die vreest dat de Sierraleo- onse anarachie zich over de grenzen uitbreidt. De troepen bestaan voornamelijk uit Nige- rianen. Een Nigeriaans dagblad meldde gisteren dat in de laat ste gevechten zeker 38 landge noten zijn gedood. Ze zijn dis creet begraven in hun vader land. Nigeria overweegt nu zijn troepen weg te halen. Nigeria herstelde vorig jaar februari Kabbah in zijn functie als president. Hij was in 1996 gekozen en het jaar daarop door éen groepje militairen ver dreven. Kabbah heeft, behalve de Nigerianen en een militie Sierraleoonse kindsoldaten geen middelen om een rege ringsmacht op te bouwen. Vrouwen die de pil gebruiken hoeven niet bang te zijn voor nadelige gevolgen op de lange termijn. Dat blijkt uit het groot ste en langdurigste onderzoek dat ooit is uitgevoerd naar de effecten van het gebruik van de anticonceptiepil. De uitkom sten van dit Britse onderzoek staan in het nieuwste nummer van het vakblad British Medical Journal. Hiermee zeggen de onder zoekers dat ze een grote zorg uit de wereld hebben geholpen. Want hoewel het al jaren be kend is dat vrouwen gedurende de periode dat ze de pil gebrui ken een licht verhoogd risico op baarmoederhalskanker, borst kanker en beroerte lopen, was het sinds de introductie van de pil in 1961 een groot vraagteken wat voor gevolgen de pil op de lange termijn voor ex-gebruik- sters heeft. Vrouwen die jaren nadat ze met de pil gestopt wa ren kanker of hartklachten kre gen, wisten nooit zeker of hun ziekte misschien te maken had met hun vroegere pilgebruik. „Dit moet wel een opluchting zijn. Altijd heeft de angst be staan dat er vijftien, twintig of zelfs vijfentwintig jaar later als nog iets ergs zou gebeuren, en dit onderzoek laat duidelijk zien dat dat niet het geval is", zegt Clifford Kay, die het onder zoek in 1968 begon. Voor het onderzoek zijn 46.000 Britse vrouwen over een periode van 25 jaar gevolgd. Aan het begin van het onder zoek waren ze gemiddeld 25 jaar oud. De helft van hen slikte de pil. Aan het eind van het on derzoek waren ze rond de vijf tig. Tweederde van hen heeft gedurende een deel van de tijd - gemiddeld vijf jaar lang - de pil gebruikt. Bijna allen stopten met de pil toen ze ongeveer 33 waren, dus zeventien jaar voor het eind van het onderzoek. De vrouwen uit het onder zoek hebben grotendeels de zware pillen gebruikt die in de jaren zestig en zeventig werden voorgeschreven. Tegenwoordig bevat de pil een veel lagere do sis oestrogeen. De huidige pil wordt beschouwd als veiliger dan de oude, maar nu blijkt dus dat ook de zware pil geen nade lige effecten op de lange ter mijn heeft. Ook is uit het onderzoek ge bleken dat het voor de latere gezondheid van de vrouw niets uitmaakt of ze de pil kort of lang 'heeft geslikt. Het enige re sultaat van het onderzoek dat negatief genoemd kan worden, is dat ook het positieve effect van de pil - het verminderen van de kans op eierstokkanker - later verdwijnt. Advocate: Öcalan kan in Italië onmogelijk worden berecht lingen. Het Koerdisch conflict valt volgens de advocate onder het Eerste Protocol van 1977 van de Geneefse Conventies van 1949, omdat het gaat om het recht op zelfbeschikking van een volk. Wordt deze kwali ficatie niet aanvaard dan is het conflict te betitelen als een in tern gewapend conflict in de zin van de conventies van 1949. Deze hebben voorrang op de Europese anti-terrorisinecon- ventie. De Amsterdamse advocate Brit- ta Böhler acht het onmogelijk dat haar cliënt Öcalan van de PKK, in Italië wordt berecht. De Italiaanse premier D'Alema zei woensdag dat berechting kan op basis van de Europese Con ventie ter Onderdrukking van Terrorisme uit 1977. Volgens Böhler vallen de daden waar van Turkije öcalan verdenkt niet onder terroristische hande- sterven per jaar 60.000 mensen, door alcohol 20.000, terwijl bij zelfmoordpogingen bijna altijd pillen worden gebruikt. Volgens Maestracci zijn in 1997 door overdoses heroïne 228 mensen omgekomen. Duizend heroïne- verslaafden zijn aan aids over leden, maar tot nu toe nog nie mand direct door hasj. Van de meer dan 88.000 drugsovertre dingen waren er in 1997 iets meer dan 70.000 voor gebruik, ruim 12.000 voor gebruik/ver koop en 6.400 voor handel. Stel drugs gelijk aan alcohol, pillen en tabak. Pak niet de ge wone gebruiker van soft- en hardrugs aan, maar richt de pij len van strafbaarheid op de handel. Dat zijn de voornaam ste aanbevelingen van een rap port aan premier Jospin van Frankrijks hoofddrugbestrijd- ster Nicole Maestracci. Aanlei ding tot haar voorstel tot een li beraler beleid zijn de sterftecij fers: aan de gevolgen van roken

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7