GOEDKOPER Inventiviteit VW's kent geen grenzen et Vakantie Vooral in het oostelijk gedeelte van het Middellandse Zee-gebied - zoals hier in Kreta - worden de komende zomer veel Nederlandse toeristen verwacht. Van de ruim 9,6 miljoen Nederlan ders boven de 18 jaar, die het afgelo pen jaar op vakantie gingen, trokken er bijna 6 miljoen naar het buiten land. De overigen (3,7 miljoen) zochten hun vermaak ondanks het hondenweer binnen de grenzen. Met andere woorden: Voor Neder landers is het eigen land met voor sprong de belangrijkste vakantie-be stemming. Niet helemaal onlogisch. Want wat kan er hier niet. Of je nu met een ballon het luchtruim wil kiezen, op rollerskates het Friese 11- stedenkruisje wil verdienen of in een bio-ecologisch huis je vrije dagen wilt doorbrengen: de VW regelt het allemaal. Wie de zojuist verschenen vakantie brochures doorbladert, zou er bijna nerveus van worden. Nieuw, nieuw, nieuw. Daar hebben we bijvoor beeld Fedde en Foekje. Beroemd ge worden door de radio-commercial van Sonnema Berenburg. Wel, wie daar prijs op stelt kan de komende zomer onder leiding van het stel Frysk leren, Fries dus. De 3-daagse cursussen worden gegeven in de herberg van Oom Lammert en Tante Klaasje in Workum en om de feest vreugde te verhogen, wordt er in een bedstee geslapen. Een oude gieter (met warm water, dat nog net wel) doet dienst als douche. Ligfiets Alsof er aan de inventiviteit van de VW's geen einde komt. Huifkar tochten zijn al lang achterhaald. Pak liever de ligfiets. Zoals in Flevoland. Languit over de bodem van Holland, dat met z'n bossen, het voormalige eiland Schokland en de Oostvaar- ders-plassen aanzienlijk mooier is dan de meesten denken. Er kan wor den gekozen voor een 6- en 7-daags arrangement: zoals er ook kan wor den gekozen voor overnachtingen in een 'bed breakfast' of in een hotel. De ligfietsen staan klaar bij hotel pension De Lange Jammer in Lely stad, maar voor diegenen die het traject bij voorkeur horizontaal af leggen, zijn er skeelers voorradig. Wie liever z'n hersens pijnigt dan z'n kuiten kan terecht in de aloude jeugdherberg 'Rhijnauwen' in Bun- nik. Vroeger werd daar 's avonds on der leiding van de in NJHC-kringen fameuze 'vader' Erbé uitsluitend ge volksdanst: nu wordt de gasten ge vraagd met steun van een aantal ac teurs een moord op te lossen. Of een complot te ontraadselen. De myste rie-weekends beginnen op vrijdag avond 19.00 uur en eindigen op zon dag 13.00 uur. Althans als de schurk van dienst op dat tijdstip ontmas kerd is. 'Het Tuinpad' Tuinen worden ook steeds populair der. Geen provinciale VW of er staat wel een tuin-arrangement op het programma. Overijssel (de Tuin van Nederland tenslotte) is het aan haar stand verplicht de meeste aanbie dingen in deze sector te hebben en dat klopt ook wel ongeveer. Onder de naam 'Het Tuinpad' werden ver schillende mogelijkheden gerang schikt, variërend van een 2-daagse Knapzakwandeltocht in Salland, tot een 3-daags fiets- en vaararrange- ment in de waterrijke noord-oosten. Ontelbaar is tevens het aantal wan del- en fietsaanbiedingen verspreid Het kan dus nóg goedkoper. Al sinds jaar en dag riep zowel touroperator als luchtvaartmaatschappij dat 'de absolute bodem nu wel zo ongeveer bereikt was'. Maar zie: vooral voor vakanties in Griekenland en Turkije wordt voor de komende zomer een stuk minder gevraagd dan vorig jaar. Hier en daar (Kreta, Turkse Rivièra) gingen de prijzen zelfs met tien procent of meer onderuit. Percentages die verderop in de wereld (Dominicaanse Republiek, Sri Lanka) eveneens met gemak worden gehaald. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De trend werd gezet door Martin Schroder. Waarschijnlijk in een poging een grote klant terug te winnen (TUI, de moedermaatschappij van onder meer Arke en Holland International), verlaagde de strijdlustige president-di recteur van Martinair vlak voor zijn af scheid de prijs van zijn vliegtuigstoelen met ettelijke procenten. Bovendien slaagde hij er eindelijk in een vergun ning los te peuteren voor rechtstreekse vluchten naar Curasao en Bonaire. Daarmee het monopolie van de peper dure KLM doorbrekend. Wat die laatste manoeuvre oplevert, is nog niet exact bekend. De officiële be vestiging dat Martinair vanaf 1 april 1999 twee keer per week naar de 'Dutch Caribbean' mag vliegen, be reikte de maatschappij pas op 8 de cember jongstleden. De onderhande lingen met de Nederlandse reisorgani saties zijn daarom nog in volle gang. Maar aangenomen mag worden dat een weekje vakantie op de Nederland se Antillen de komende zomer al mo gelijk is voor minder dan vijftienhon derd gulden. Dezelfde prijs die Van der Valk berekent voor reizen die sinds kort in Brussel beginnen. Ook op het andere vlak had Schroder succes. TUI, dat de afgelopen winter met Transavia, Air Holland en een aantal buitenlandse luchtvaartmaat schappijen vloog, keerde terug op zijn schreden. Bij Martinair werd een flink aantal stoelen gereserveerd, hetgeen uiteraard zijn weerslag had op het prijsniveau bij de andere, concurreren de Nederlandse luchtvaartmaatschap pijen. Directeur Hans Bakker van TUI laconiek: ,,Hetis niet mijn gewoonte uitlatingen te doen over onze onder- handelingstaktiek. Maar het zal duide lijk zijn dat de klant er beter van is ge worden." Ook al omdat de andere Nederlandse reisorganisaties keurig in het zog van de Nederlandse marktleider wisten te blijven. Niet alleen het gevolg van een scherpe inkoop, maar tevens van de devaluatie van onder meer de Griekse drachme en de Turkse lire. Het lijdt geen enkele twijfel dat Spanje vliegva kantiebestemming nummer één blijft, maar gezien het overweldigende aan bod lijkt vooral het oostelijk gedeelte van de Middellandse Zee in opmars. Tom Falkmann van Olympia: ,,Als de Spaanse costa's klandizie verliezen dan is het vooral aan dat gebied. Daar ben ik van overtuigd." Opvallend in de brochures van de Mé- diterranée-specialisten (Olympia, Sud- tours, Evenementsreizen) is het feit dat er lang niet meer voor - zoals voorheen - uitsluitend een 7- of 14-daagse va kantie dient te worden gekozen. Wie er 9, 10,11 of 12 dagen op uit wil, is ook welkom. Falkmann opnieuw: „Vroeger verkocht je vaak reizen van bijvoor beeld 3 weken. Dat raakt uit. De men sen willen korter en vaker. Op die trend spelen wij in." Spoken Hetzelfde speelt bij de zogenoemde 'themareizen'. Jaren geleden opgezet door kleine zelfstandigen en nu een markt waarop de hele Nederlandse reisbranche elkaar probeert beentje te lichten. Bijna geen touroperator of hij heeft wel een tuin-, kook-, schilder-, en fotografie-vakantiecursus in de aan bieding. Uiteraard vormt het millenni um eveneens een thema waaromheen tal van trips zijn georganiseerd, maar - niets is te dol - wie in Amerika een reis wil maken langs plekken waar het spookt of ooit heeft gespookt, is even eens welkom (Holland International). Een vakantiebestemming die trouwens in geen programma meer ontbreekt, Amerika. Fit - van oorsprong toch niet meer dan een aanbieder van goedkope pakketreizen naar het Middellandse Zee-gebied - wijdde ervoor het eerst een aparte brochure aan. Opvallendste offerte: een bustour door The Great West (Californië, Arizona, Nevada) vanaf 1898 gulden. Oad - ook al door de Amerika-koorts bevangen - vond het op zijn beurt tijd worden voor een brochure die uitsluitend en alleen aan biedingen voor New York bevat. Direc teur Joop ter Haar, door de lezers van het vakblad 'Reisrevue' uitgeroepen tot de meest innovatieve touroperator van het jaar: „De tijd was er rijp voor." Wat ook te maken zal hebben met het feit dat stedenreizen nog steeds bij zonder populair zijn. Waar de belang stelling voor Londen - vanwege het du re Britse pond - en Parijs in 1998 enigszins terugliep, daar nam de inte resse voor bijvoorbeeld een aantal Ita liaanse steden (Florence, Rome) en Barcelona flink toe. Voor Holland In ternational reden het programma uit te breiden met 'metropolen' als Neu renberg en Casablanca. Vrij Uit koos voor een andere weg. Niet nóg meer steden, maar een verdere verfijning van het drie jaar geleden geïntrodu ceerde Global City-pro gramma. Wer den er voorheen in alle steden drie ca tegorieën hotels aangeboden (budget, like-no-other en grandeur); nu is daar een comfort-klasse aan toegevoegd. Datzelfde Vrij Uit heeft ook z'n voor gezinsvakanties geschikte accommo daties classificaties gegeven, die duide lijk maken waarvoor zij geschikt zijn: a) gezinnen met baby's tot 2 jaar; b) gezinnen met peuters en kleuters van 2 tot 6 jaar; c) gezinnen met kinderen tussen de 6 en 11 jaar en d) gezinnen met tieners. De voor deze markt be langrijke sector 'verzorgde kampeerrei zen' is ook flink in beweging. De Jong Intra biedt fly-drives aan (vliegreis, huurauto en bungalowtent stacara van in onder meer Italië) vanaf 635 gulden per persoon; marktleider Euro- camp integreerde de in 1997 gelan ceerde programma's Together en Country Selection in de nu nog dikke re, maar niet minder fraaie reguliere brochure. Blijven over de verre en de actieve va kanties. In de categorie 'ver' weinig nieuws onder de zon. Lagere prijzen en betere verbindingen, daar blijft het wel zo'n beetje bij. Geen plek is onbe reikbaar. Al wil je naar Paraguay (De Boer Wendel), Antarctica (Zeetours) of Libië (vanuit het Tunesische Djerba met Eurojet). Maar wie zich tijdens zijn vrije dagen wenst in te spannen (al dan niet gecombineerd met een paar dagen uitrusten op een zonnig strand), kan zijn lol op. 'Soft adventure-tours' wordt iets der gelijks wel genoemd. Of 'Explorer tours'. Hoe het ook zij, aanbiedingen te over. Of het nu om motorreizen in de Alpen gaat (Vrij Uit) of om fietsen met kinderen op Korfu en Zakynthos (Cycletours)Wandelaars hebben hele maal een grote keuze. Van Noorwegen (Sindbad) tot Kenya (My Way) zijn routes uitgestippeld, die zowel in groepsverband als individueel kunnen worden afgelegd. En wie met een klei ne Volkswagen Kever westelijk Canada wil verkennen (schijnt ook inspannend te zijn) kan bij Holland International terecht. Geen stukje in Nederland of de plaatselijke VW organiseert er wel een fiets tocht, zoals hier op Texel. foto hans van weel over heel Nederland. Om met die laatste categorie te beginnen: wie wil kan op z'n dooie akkertje in vijf da gen door oost-Brabant peddelen (met elke avond een 'Bourgondi sche' maaltijd). Voor de ware die hard echter is er een 500 kilometer lang traject uitgezet door Drenthe. Ontspanning door inspanning, wordt dat genoemd en zo is het na tuurlijk ook. Je mag er tenslotte zes dagen over doen en afsnijden is toe gestaan. Wandelliefhebbers die de drukte van de Nijmeegse Vierdaagse mijden en liever in alle rust van 'Nederlandse binnenste buitenland' willen genie ten, kunnen zich melden bij Hotel Sionshof in Heilig Landstichting, niet ver van Groesbeek. Het 'kuiten krakers-arrangement' duurt drie da gen en er kan worden gekozen voor acht verschillende routes. Daar zijn 'ommetjes' bij, maar ook een traject dat de deelnemers over de Zeven- heuvelenweg voert. Gratis toegang tot het Bijbels Openluchtmuseum is bij de prijs inbegrepen. Verre van eenvoudig tenslotte lijkt de 'Krijtland Voetreis' in het 'sjoên- ste stukske' Nederland. Limburg dus. De genieters krijgen vier etap pes voorgezet van 15 a 17 kilometer; de doorstappers worden verwend met marsen van 25-28 kilometer per dag. Overigens: wie zich zelf over schat, kan altijd de bus of de trein pakken. De trajecten kruisen met re gelmaat routes van het regionale openbare vervoer. Tijdens de wan delvakanties wordt in hotels gesla pen; bagage wordt nagebracht. iNeaenana, Kunnen worden opgevraagd dij de volgende telefoon- respectievelijk faxnummers:

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 55