LIMBURG VAKANTIEBEURS De fietsroutes raken elkaar op 73 genummerde punten. Het wordt daardoor heel eenvoudig zelf een traject uit te stippelen. ^TO» BELGISCH ERKEERSBUREAU Vakantie 4' ^ie een u^§e':)reid overzicht j 1 hebben van het vakantie- 2**! aanbod van de Nederlandse QJP touroperators, de VWs en bui tenlandse reisorganisaties kan terecht op de Vakantiebeurs. Die wordt dit jaar gehouden van woensdag 13 tot en met zondag 17 januari in de Jaarbeurshallen te Utrecht. De over 9 hallen verspreide stands worden bezet door ruim 1600 exposanten uit 100 landen. Of het bezoekersrecord uit 1995 (191.744 belang stellenden) wordt verbeterd, is zeer de vraag. Vooral de weersomstandigheden zijn van belang. Zoals bleek in 1997, toen de wegen zo slecht wa ren dat 'slechts' 158.161 mensen de loketten pas seerden. Vorig jaar was het aantal met 183.421 overigens weer min of meer normaal. De ervaring leert dat het vooral in het weekeinde bijzonder druk kan zijn op de beurs (files tot ver voorbij ver keersplein Nieuwegein); relatief stil daarentegen is het op donderdag. De Vakantiebeurs is alle dagen geopend van 09.30 tot 17.30 uur, met uitzondering van donderdag en vrijdag als het evenement tot 21.30 uur toeganke lijk blijft. Uiteraard zijn er weer diverse activitei ten zoals modeshows, videopresentaties en de monstraties mountainbiken. Ook is er een kinder- vakantieplein ingericht en zijn er diverse 'buiten landse' terrasjes. De toegangsprijs bedraagt 20 gulden per persoon; 60-plussers en CJP-ers beta len 5 gulden minder. Verdere informatie: Jaarbeurs, telefoon 030 - 2955911 of op Internet: www.vakantiebeurs.nl. FEITEN CIJFERS Niet alleen voor wielrijders, ook voor wandelaars is in Kempen en Maasland een net werk van routes uitgezet. Kleu ren en symbolen op wegwij zers verwijzen naar de lengtes van de tochten en op alle start plaatsen staan grote overzicht plattegronden met een toelich ting opgesteld. In de Limburggids van het Bel gisch Verkeersbureau zijn tal van arrangementen voor korte en langere fiets- en wandelva kanties opgenomen. Ook herfst- en winteraanbiedingen komen daar in voor. Meer informatie: Belgisch Verkeersbureau in Nederland, telefoon 023 - 5344434. Laten we er niet inderachtig over doen, de gen hebben iets geniaals bedacht: een 'fietsroute-netwerk' met is! nummerde knooppunten bewegwijzerde trajecten met elkaar verbinden, nl IKlinkt ingewikkeld, maar een kind doet de was. ïrdwalen is uitgesloten en de landkaart kan thuisblijven. De primeur is voor de regio Kempen en Maasland in Bel gisch Limburg. Dé fietsprovincie van Vlaanderen. Alles wat je aan landschap en stedeschoon 'kunt bedenken, ligt daar bij elkaar. Een idealere omgeving voor de introductie van het fiets route-netwerk bestaat domweg niet. Eerst wat voorgeschiedenis. Twaalf gemeenten, nog wat overheid en de milieubeweging vonden elkaar in een plan om aan de ene kant de natuur te be schermen en aan de andere kant het toerisme te bevorderen. Dat kon samengaan door herstel van flora en de aanleg van fiets paden te combineren. Met het aan elkaar knopen van bestaande en nieuwe wegen en weggetjes ontstond een netwerk van lussen. Totale lengte: pak hem beet 500 kilometer, waar van zeker de helft autovrij. Op 73 plaatsen raken de routes el kaar. En dat is nou net de grap. Elk knooppunt is genummerd, waardoor het heel eenvoudig wordt van te voren een traject uit te stippelen. De achterkant van een visitekaartje is groot ge noeg om een dagtocht op uit te schrijven. Een rondje van tien kilometer kan, maar ook elk veelvoud daarvan behoort tot de mogelijkheden. Kolendelvers Het barst onderweg van de ver- wijsbordjes, dus moetje echt je best doen te verdwalen. Een an der groot voordeel van het sys teem is dat - als weersomstan digheden of conditie daar toe nopen - de route onderweg zon der gepuzzel kan worden ver lengd of ingekort. Op elk knoop punt kan de duidelijke kaart van het fietsroute-netwerk daarvoor worden geraadpleegd. Zelf de trajectafstanden staan er bij. Miljoenen zijn er besteed aan het project. Geld dat voor een belangrijk deel door Europa be schikbaar is gesteld. Voor nieu we economische impulsen, na de sluiting van de mijnen. Ga maar na. In 1957 werd er nog door 7300 mijnwerkers van de NVKempische Steenkolenmij tie op zich in Belgisch Limburg. Overal staan de kapelletjes. In Bitsingen werd in 1925 zelfs de grot van Lourdes nagebouwd. Je kunt er een rozenhoedje bidden en het opsteken van een devo tielichtje kost vijftig francs. Aan het plafond, vlak boven de Ma donna, heeft een zwaluw een nest gemetseld. Naast 'de moe der der moeders' zijn er ook an dere heiligen uitgestald. Zoals St. Rita 'de heilige voor de on mogelijke en hopeloze zaken'. Het rieten mandje, waar bood schappen kunnen worden ach tergelaten, zit vol handgeschre ven wanhoopskreten en reserve ringen voor een plekje in de he mel. Processierups Minder populair is de Thau- meoppoeaProcessionea, de processierups. In het bos wordt op grote borden gewaarschuwd voor de brandharen van deze kruiper. Zelfs contact met een achtergebleven web kan nog on draaglijke jeuk opleveren. Boven het klaterende water bij een van de vele watermolens hier balan ceert - zo maar in het wild - een vissend ijsvogeltje. Groene ver en, blauwe rug en oranje borst. Te mooi om waar te zijn. Veel van de molens zijn opgeknapt en hebben een toeristische dan- Wel horeca-bestemming gekre gen. Maar de ruïnes, waarvan de grote raderen zijn doorgeroest en weigeren nog langer water te scheppen, blijven het leukste om naar te kijken. Bezienswaardig is ook Maaseik. Een goed geconserveerde mid deleeuwse handelsstad, waar op het met kinderhoofdjes gepla veide centrumplein een stand beeld de gedachte aan de 600 jaar geleden overleden schilders Jan en Huybert van Eyck levend houdt. In het Van Eyck-muse- um hangt 'al hun werk'. Niet al lemaal originelen, maar ook veel reproducties. Wel zo gemakke lijk, zegt een wervende folder. Hoefje niet de halve wereld af te reizen om toch een compleet overzicht van hun oeuvre te hebben. Opnieuw die Belgische logica. Geen speld tussen te krijgen. nen zo'n twee miljoen ton 'zwart goud' naar boven ge bracht. Zes jaar geleden is te Zolder de laatste schacht dicht getimmerd. Omgeschoolde kolendelvers staan nu in de frisse lucht zaai lingen van de grove den te trek ken. Dit om te voorkomen dat de heidevelden zullen dicht groeien. Ze worden ingezet voor het meest uiteenlopende bos- wachterswerk. Hier en daar ste ken oude verroeste mijn- schachtliften als een herinne ring uit een ver verleden boven de bomen uit. De bedrijfsterrei nen worden gesaneerd. De vuile grond verdwijnt verpakt in plas tic in enorme gaten, wordt netjes afgedekt en weer beplant. De spoorlijn voor pendelende arbeiders van en naar Maaseik is opgebroken en over het talud is, dwars door de bossen, een kaarsrecht fietspad aangelegd. De industriële littekens in het landschap worden kosmetisch weggewerkt. De serveerster in het dorpscafé formuleert het an ders. 'We geven alles weer terug aan de natuur. Allé, da's schoon gezegd toch!' Ze beveelt een route aan die naar de Biezen- vennen voert. Voormalige grind- putten, waar niets herinnert aan de luidruchtige schrapers waar mee jarenlang miljoenen kiezel stenen zijn weggehaald. Het zijn nu de krijsende visdiefjes die op een aangename manier de stilte verstoren. Keien liggen er genoeg in Kempen en Maasland. In de ijstijd moet het er ruig aan toe zijn gegaan. De Maas was een grote wilde gletsjerrivier. Bovenop het Kempisch pla teau (ook wel de puinkegel genoemd) bij het Mechelse bos is nog goed te zien hoe het woeste water zich met grof geweld een weg door het land schap zocht. Tientallen me ters is het hoog teverschil tussen de verschillende terrassen langs de rivier die nu zo onschuldig in het dal kabbelt. Om van het uit zicht te kunnen genieten moet een stevige klim worden gemaakt. Uit het zadel en op bakfietsverzet moet het lukken. De inspanning wordt beloond met een adem benemend pano rama. Honderd meter boven zee. Op de horizon het dampende silhouet van DSM in Geleen. De klim was met twee pijltjes aangekondigd op het bord van het fietsroute-netwerk. Het is één van de weinige steile stuk ken in het netwerk. Kempen en Maasland zijn fietsvriendelijk. Licht glooiend. In een folder wordt het Oeterdal 'Klein Zwit serland' genoemd, maai' dat is zwaar overdreven. Om met de Belgen te spreken 'weinig echte holle wegen en vermalecfijdde kuitenbijters'. 'tlsmeervals plat, waardoor het soms lijkt of je fiets aanloopt, terwijl het aan de andere kant weer net is of je wordt voort ge duwd. Met een doorsnee versnelling op de fiets komt ieder een hier uit de voeten. Let een beetje op de plaatsnaambor den. Richting Opoeteren is om hoog. Dus een tandje bijsteken. Neeroeteren ligt in het dal, dat gaat vanzelf. Zelfde verhaal bij Opit- ter, Neerglabbeek, Opdenberg, Neer- hare, Opgrimbe en ga zo maar door. Alles vol gens de wetten van de logica. Wat kan het le ven toch over zichtelijk zijn. Wie gegaran deerd waterpas wil fietsen stip pelt een route uit langs de Zuidwillems vaart of het Prins Albertka- naal. Wel een beetje saai, steeds maar rechtdoor. Op de dijk langs de oude Maas kronkelt het fietspad mee. In de Uiterwaarden is veel gedaan aan dynamisch landschapsbeheer. Mooi woord voor verwildering. Prachtige rui ge stukken, waar wilde Poolse pony's en stoere Galaway-runderen uit Schot land je als picknicker volstrekt negeren. De wilgen en els mo gen hier ongestoord hun gang gaan. Dat levert originele oer bossen op, waar de blauwborst broedt en de koninginnenpage een vaste bezoeker is. Voor een paar gulden zet een pontje je naar de overkant de grens over. Er liggen verschillen de van die fietsveren onderweg. Op de oevers bij de aanlegstei gers zitten de kroegen. Wie een maal is afgestapt en moet wach ten, heeft snel een pintje be steld. Aan de overkant tappen ze alleen Heineken, maar hier komt het gerstennat van de St Jozef Brouwerij in Opitteren. Tot de streekbieren behoren: Lim burgse Witte, Bokkeryer, Bos- bier, Kriekenbier, Ops-ale en Pax Pils. Heilige Maagd Wie niet drinkt en toch van een probleem af moet, kan een be zoek brengen aan de kapel van 'Onze Lieve Vrouw Troosteres der Bedrukten'. Ooit door twee kruisvaarders uit dat doip als dankbetuiging neergezet. Ze wisten uit een Turkse gevange nis te ontsnappen. Een mirakel, dankzij Maria. De Heilige Maagd is een attrac Verwijsborden van het fiets route-netwerk in Belgisch Limburg. De kaart kan thuis blijven. FOTO'S LÉON KLEIN SCHIPHORST Overal langs 's heeren wegen staan kapelletjes met de Heili-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 53