TURKS SCHUITJE Vakantie EEiiEN EN CIJFERS bergdorpje. foto jeroen ruygrok Sleur en stress. De mens doet j de gekste dingen om eraan te ontsnappen. Survival weekends in de Ardennen j bijvoorbeeld, zijn in. Dikbuikige heren van middelbare leeftijd halen halsbrekende toeren uit op een mountainbike of laten zich in j een kayak meesleuren door een snelstromende rivier. Ook I zijn er die hun heil zoeken in een klooster, waar versobering en meditatie tot geestelijke ontspanning moeten leiden. Maar onthaasten kan je natuurlijk ook door gewoon niets te doen. Op een Turks jacht bijvoorbeeld. Verslag van een verwenweekje op de Egeïschezee. i De 'Grandi Bir' ligt opgetuigd in de haven van het West-Turkse plaatsje Bodrum. Een bedrijvig, voor Turkse begrippen mon dain oord in de schaduw van het kasteel dat de Kruisvaarders van St. Jan hier bouwden. Bodrum, het vroegere Halikar- nassos, is ook de geboorteplaats van de hier ooit rondreizende geschiedschrijver Heroditus. Maar voorlopig doet het groepje vakantiegangers nog even niet aan historische of oudheidkun dige belevenissen. Want de be manning van deze tweemaster, een traditionele Gulet met zeil- plan naar Hollands ontwerp, wacht ons op met een drankje en een hapje. Inmiddels heeft kapitein Ibrahim, die ook aardig weet te koken, een aantal vissen in de pan gedaan zodat er kan worden aangeschoven voor de lunch. Tien gasten en vier be manningsleden; een week lang tot elkaar veroordeeld in het zelfde schuitje. Alles hier aan boord is erop ge richt de reiziger een aangenaam verblijf te bezorgen. Op het ach terdek comfortabele zitkussens met daarboven een scherm om de felste zonnenstralen te we ren en op het middenschip een reeks matrassen voor de ware bruinbakkers. De hut is prak tisch ingericht met badkamer en suite (bij volle bak te delen), 't Is alleen wel even wennen aan de scheeps-toiletten. Er mag geen wc-papier in worden ge gooid. Het is de bedoeling, vertelt Loes Douze van Tussock Cruising (de rederij die dit soort zeilvakan ties organiseert), dat we zoveel mogelijk zeilend naar stille baaitjes varen om daar voor an ker te gaan. Het is dan aan de opvarenden wat zij willen doen: zonnen, lezen, zwemmen, snor kelen of gewoon zalig niets doen. Totdat de ketelbinkies de thee met koekjes hebben klaar gezet. Of de borrel. Luieren is langs huisjes en hutjes naar de plaatselijke karpettenweverij voor een demonstratie tapijt- knopen. Het is hier in de vroege avond nog behoorlijk heet en de groep heeft het er na al dat geklim knap moeilijk mee. Gelukkig staat er een pergola op het dak terras. Schaduw, koelte en de gastheer die rondgaat met ayran, een mengsel van yoghurt en ijskoud water. Een soort kar nemelk eigenlijk, die vooraf gaat aan een maaltijd die onder meer bestaat uit kip en fruit. Soms is er een aandoenlijk mis- sertje. Omdat de bemanning graag wat uitprobeert als er toe vallig in de buurt een mogelijke bezienswaardigheid is, komen we op een kwade dag terecht bij drie ruïnes van windmolens. Ze bezwijken bijna onder de grafit- ti en binnen stinkt het naar uri ne. Zelfs voor een niet-toeristi- sche trip een bizarre ervaring. De bemanning biedt haar ecxu- ses aan. Paardenvijgen Maar dankzij deze experimen teerdrift kwamen we wel op plekken, waar de normale toe rist niet komt. Daar was bijvoor beeld die lunch bij een Turks gezin. De vrouw bakte traditio nele met spinazie gevulde pan nenkoeken, op haar vingers ge keken door een bibberige oma in karakteristieke pofbroek. Wie wilde mocht in de boomgaard citroenen en abrikozen pluk ken. Of neem ook die dag dat we las sos aandeden, een ldein haven plaatsje aan de vopt van de ruï nes van de gelijknamige Grieks- Romeinse stad. Italiaanse ar cheologen hebben hier de stadswallen blootgelegd, een theater, een gymnasium, een Byzantijnse poort en een mausoleum. Geen toerist te zien. Wel paardenvijgen en koeienvlaaien. De plaatselijke bevolking laat hier zijn vee gra zen. Het is mogelijk om vanaf Schiphol in vier uur tijd on der het genot van een glaas je raki op het achterdek van een van de vele schepen te zitten, die vanuit Bodrum de Egeïsche Zee bevaren. Tussock Cruising in Amers foort, verzorgt een complete cruise (dikwijls met een be paald thema, zoals archeo logie) inclusief vliegreis naar Bodrum. Inclusief een transfer van het vliegveld Milas naar de haven van Bodrum, het ver blijf van een week in een tweepersoonshut op een van de 'gulets', alle drankjes en maaltijden aan boord (circa 50 gulden per dag) komen de kosten op onge veer 1500 gulden per week per persoon. Dit bedrag is exclusief eventuele exursies en maaltijden aan land. Voor de maaltijden inclusief drankjes aan boord kunt u met de kapitein afrekenen in Nederlands geld. Geen beter leven dan het leven op zee. Kok Selahattin schotelt zijn passagiers verrukkelijke maaltij den VOOr. foto jeroen ruygrok hier de populairste bezigheid. En lekker eten en drinken na tuurlijk. Kok Selahattin schotelt zijn passagiers de verrukkelijk ste lekkernijen voor. Bergdorp Geen beter leven dan het zeele ven. Maar de met olijfbomen en eucalyptussen begroeide ei landjes lonken. De formule van Tussock is erop gericht de reizi ger te laten kennismaken met het niet-toeristische Turkije. Vandaar dat we op een mooie avond per dolmus (taxi-busje) naar boven in de bergen wor den gebracht. Het eindpunt is Bozuian, een idyllisch berg dorpje op het schiereiland rond Bodrum. Daar wandelen we over hobbelige geitenpaadjes De tegenstelling met de meer officiële en dus toeristisch uit gebate opgravingen van Priëne, Milete en Didyma is frapant. Maar de bemanning van de 'Grandi Bir' zorgt ervoor dat we er op een dusdanig vroeg tijd stip arriveren, dat we van ande re vakantiegangers geen last hebben. Priëne breikten we na een weer galoos mooie tocht door de uitgstrekte delta van de Mean der-rivier. De plaats is een prachtig voorbeeld van stads planning in de (Griekse) oud heid. De plattegrond van onder meer New York is erop geba seerd. De stad werd terrasvor mig gebouwd en de straten wa ren slechts te voet toegankelijk. Met uitzondering van de brede hoofdstraat, waar men met de karos doorheen kon. In Milete vielen vooral de ther men op. Ze werden 24 uur per dag met behulp van door slaven gestookte houtskoolvuren ver hit, zodat de Romeinse heersers zich er ongeacht het uur altijd konden verkwikken. Deze ener gieverspilling avant la lettre is er de oorzaak van dat tot in de ver re omtrek geen boom overeind bleef. Waarop de bevolking ver derop trok om daar hetzelfde kunstje uit te halen. Dolfijnen Milete werd door een aardbe ving verwoest. Niettemin zijn er nog resten te zien van een fraai amfitheater dat plaats bood aan 24.000 toeschouwers, het gym nasium, de tempel van Athene en het al genoemde badhuis van Faustina. Van deze plek naar Didyma (waar het op Del phi na belangrijkste orakel van de Griekse oudheid zetelde) ontstond indertijd een 'reli-rou- te'. Langs het zestien kilometer lange traject vestigden zich uit baters die de bedevaartgangers van drank, voedsel en onderdak voorzagen. De gigantische tem pel van Apollo is er de belang rijkste bezienswaardigheid. Cultuur, geschiedenis en een brandende zon. Maar net als dat allemaal wat te veel wordt, is daar - na een inspannende och tend - het schip, het water, een door de kapitein opgedoken oc topus en de witte wijn. Loom mijmerend, gedreven door een zacht windje, dobberen we over de wateren van de Egeïsche zee. De bergen lijken zichzelf in het kalme zeewater te hebben ge aquarelleerd. Dolfijnen aan stuurboord", schreeuwt kapitein Ibrahim plotseling. Om de boeg duikelen ze op en onder, de vriendelijke buitelaars. Onder wijl het schip en zijn passagiers vrolijk knipogend aankijkend. Een onvergetelijk cadeau, dit on geplande bezoek. Inmiddels zijn we zo onthaast dat elk iniatief ontbreekt. Zelfs aan tafel een schaal doorgeven, komt niet meer in onze hersens op. Volkomen relaxed, stappen we op het vliegtuig. Om van Schiphol naar huis gewoon weer in de file te staan. Gelukkig maar. We zouden de stress an ders echt eens gaan missen. Over kronkelige geitepaadjes naar een Informatie; Tussock Cruising, Amersfoort, telefoon: 033 - 42 20 05 5, fax. 033 - 42 20 05 0.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51