CARIBBEAN M ex° Tips voor verre trips Vakantie anuit Miami kunnen ses worden gemaakt aar de Bahama's, Key St en Mexico. Een van maatschappijen is rwegian Cruise Line negen luxe-schepen, onder de Leeward, de kleinere boten, aggever Jan Preenen aakte een cruise van drie dagen. JAN PREENEN De teleurstelling had niet groter kunnen zijn. We zouden naar het onbewoonde eiland Great Stirrup Cay gaan, de rustigste plek op de Bahama's. Eindelijk konden we in de huid kruipen van Robinson Crusoë. Goed, we zouden met 950 mensen tege lijk aan land gaan, maar toch. Op dit eiland van 'gouden stranden, strakblauwe wateren en palmen met kokosnoten' zou onze droom werkelijkheid wor den. Maar als we 's morgens om acht uur op de boot de dagelijkse portie aerobics verwerken, wordt die idylle wreed ver stoord. ,,We kunnen helaas niet naar het onbewoonde eiland. De golven zijn er vandaag twee meter hoog. Het is te riskant om aan te meren", laat kapitein Hans Meeg via de intercom we ten. Weg droom, goedendag nachtmerrie. „We zetten nu koers naar de Bahamas." De Jane Fonda-achtige figuur, die ons les geeft en naar de naam Cindy luistert, haakt en thousiast in op de sombere me dedeling. Ogenschijnlijk veel te uitbundig. ,,Het is juist veel mooier waar we nu naartoe gaan. Prachtig." Waarom heb ben we dan niet meteen koers gezet naar dat centrum van de Bahama's? Cindy voelt zich ech ter bepaald niet geroepen daar antwoord op te geven. Ze ver volgt snel haar cursus. Haar be nen en armen vliegen weer alle kanten op. „Singles, doubles. Doet u maar mee. Los die ar men, los die benen. Salsa Achteraf blijkt Freeport op de Gran Bahamas wel degelijk een prima keus. En niet alleen om dat dat in het inderhaast verver ste Cruise News staat, het dag programma dat steeds keurig in elke hut wordt bezorgd. We worden in het centrum van Freeport verwelkomd met salsa- muziek en swingen de ene win kel in en het andere café uit. Moeders veranderen op straat de haren van hun kinderen in dreadlocks. Daiquiri's, een soort fruitcocktails, zorgen voor wat inwendige verfrissing en op het stille strand van dit bewoonde eiland kan de rust worden ge vonden die de andere dagen op de boot vaak ontbreekt. Een cruise op de 'Leeward' is mooi, afwisselend en ontspan nend als je massaliteit geen pro bleem vindt. Het begrip 'totaal verzorgde reis' wordt hier letter lijk genomen. Vanaf het mo ment dat je in Miami aan boord gaat tot je in dezelfde haven weer afmeert. Van de Emergen cy boat drill, het doordringende alarm dat op last van de Ameri kaanse Kustwacht bij het ver trek moet worden gegeven, tot het Have a save journey home. Alles en iedereen staat klaar. In totaal vierhonderd beman ningsleden. Bijna één perso neelslid op twee passagiers dus. Zwart zijn de serveerders, de kamerjongens en de muzikan ten. Blank de mensen die de lei dinghebben. De Leeward is een soort Henri Dunant, maar dan voor gezon de mensen, die zichzelf enkele dagen in het zonnetje zetten, 's Zomers als de temperatuur ge makkelijk oploopt tot veertig graden; 's winters wanneer het met dertig graden nog altijd erg behaaglijk is. Dan komen de snowbirds tevoorschijn, die op een van de tien dekken neerstrijken. Op de langere cruises zijn deze grijze duiven in de meerderheid. Op de Leeward vormen de gepensio neerden een minderheidsbewe ging, voor zover er in het casino en tijdens het bingo al sprake is Quiz Door de passagiers op deze ma nier te vervoeren en vooral in vervoering te brengen, is Nor wegian Cruise Line met negen schepen van 'vernieuwer in de Cariben' uitgegroeid tot een van de grootste cruisemaatschappij en in dit gebied. Nog vóór de eeuwwisseling wordt de vloot uitgebreid tot elf. Zoals de Noormannen tussen de negen de en de elfde eeuw de Europe se zeeën veroverden, zo nemen de Vikingen nu steeds meer be zit van de tropische wateren. Het verschil met destijds is dat nu beide partijen zich in deze zeeslag kunnen vinden. Verove raars én veroverden. De drakars van toen zijn veran derd in luxe drijvende hotels. Elk van de tien dekken heeft zijn eigen niveau van muziek, eten en drinken. Bij het zwem bad met whirlpool kunnen ser veerders plotseling veranderen in artiesten die jongleren met dienbladen op hun hoofd, die ijssculpturen maken of Jamai- caanse muziek brengen. „Komt u er gezellig bij. Er is nog plaats. Gaat u maar bij die me neer zitten." Op ontdekkings tocht op het cruiseschip blijken we op dek 9 opeens midden in een quiz te zitten. Een vragen uurtje op olympisch niveau. Met bronzen, zilveren en gou den medailles. Geen proble men, zo lijkt het. Tot de vragen worden gesteld. Van de zestien hebben er dertien betrekking op de Verenigde Staten. Baseball, Superbowl. Van die dingen. Tachtig procent van de opva renden is Amerikaans, voor een deel gelokt door 'The Titanic'. Een film met trieste afloop weliswaar, maar wel met een hooglpveboat-gehalte. Van daar. Dat er ook nog Europea nen aan boord zijn, is de leiding ontgaan. Wie zit nou eigenlijk in de verkeerde film? Cindy, alias Jane Fonda, maakt ook daar geen punt van. „O, u komt uit Europa en u had drie vragen goed. Dat is mooi." De andere morgen lijkt op nieuw een verkeerde band te zijn gemonteerd. Ochtendgym nastiek blijkt yoga te zijn, waar bij armen en benen door Cindy en Jane op alle gewenste en on gewenste plekken worden ge legd. Bij onszelf ontdekken we spieren waarvan we het bestaan niet eens kenden. „Zo, we zul len het vandaag niet moeilijk maken. Gaat u vooral niet ver der dan u kunt." Er moet een gemakkelijker manier te beden ken zijn om de kater van de vo rige avond/nacht te verdrijven. Bijvoorbeeld met een painkiller, zoals die op de Bahama's wordt gebruikt: een hersteldrankje van rum, room van kokosnoot, pijn appel en sinaasappelsap met ijs. Afhankelijk van de kater kan de sterkte van het sapje worden opgevoerd. Billie Joe Dergelijke exotische dranken komen de moderne zeeverken ners vanzelf tegen. Zoals ze tij dens de cruise ook worden ge confronteerd met Key West, het zuidelijkste eiland van de Vere nigde Staten. „Laat u hier foto graferen. U bent hier maar ne gentig mijl verwijderd van Cu ba", zo weten de Amerikanen met een mijlpaal en de Ameri kaanse vlag munt te slaan uit het door hen zo gehate land. Zoals ze ook nooit zullen verge ten dat de schrijver Ernest He mingway op Key West heeft ge woond. „Komt dat zien, stap in de Conch Tour Train. In vergelijking daarmee doet het strand van Gran Bahamas in alle opzichten veel natuurlijker aan. Geen mensen die meteen op je afrennen met parasols, ligstoelen en badlakens. In plaats daarvan staat Billie Joe met zijn gezin conch klaar te maken. Witte vis, die er iqktvis- achtig uitziet. Zijn zoon Gamar en zijn vrouw Marcie helpen hem. De vis wordt uit grote schelpen gehaald, platgeslagen, gesneden, gegrild en met groen te opgediend. „Zeven dollar als tublieft." Bij de prijs is de ach tergrondmuziek van de lokale ster Ronny Butler inbegrepen: 'Island in the sun'. Voor dege nen die niet van massaliteit houden, is dit strand een vera deming. De drukte keert daarna weer terug op de Leeward, de optimale verzorgingsstaat op het water. Waar de kinderen de hele dag worden beziggehou den, waar het laatste nieuws over de cruise tot in de kleinste hut wordt omgeroepen en waar je 's avonds op je kussen een chocolaatje vindt met de tekst 'bonne nuit, bona sera, boa noi- te, gute nacht, good night, buenas noches'. De Vikingen blijken in de loop der eeuwen veel te hebben geleerd. De Noormannen deden destijds al leen het licht uit. Meestal voor- ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Zeker toeristen die in Afrika op safari gaan, dienen een aantal voorzorgsmaatregelen te nemen voordat ze op reis gaan. foto rob van den dobbelsteen 'Wie op een verre reis geen diarree heeft gehad, die heeft geen verre reis ge maakt'. Een onderhand redelijk bejaar de uitspraak van Bernd Schötz, de man die in Nederland de nu al gewoon ge worden vakanties naar vreemde, exoti sche landen min of meer heeft geïntro duceerd. Misschien dat de directeur van het toen nog bestaande A-Reizen de plank indertijd niet eens zo ver mis sloeg. Maar inmiddels heeft de Neder landse toerist geleerd voorzorgen te ne men als hij afreist naar bestemmingen als het Amazone-gebied in Brazilië, de Victoria watervallen in Zimbabwe of In dia. Maar het blijft natuurlijk niet alleen bij het halen van inentingen, het innemen van malaria-pillen en het zorgen voor een goede hygiëne ter plaatse. Kan je bijvoorbeeld in Nepal met travellerche- ques betalen? Mag je met een identi teitskaart intercontinentaal reizen? En hoe lang moet een paspoort nog geldig zijn als je Indonesië verlaat? En hoe en waar moetje een visum aanvragen? Als die tenminste nodig is? Details soms, maar wie ooit met z'n Ne derlandse scheerapparaat met Neder landse stekker in een Amerikaanse ho telbadkamer heeft gestaan, weet dat je daar helemaal niets klaar maakt als je geen adepter hebt meegenomen. En hoe lastig kan het niet zijn als je bij de douane van sommige landen onvol doende kunt bewijzen dat je geld hebt gewisseld bij een bank en niet (zwart) op straat? Op dat soort zaken wijst de zojuist uit gekomen ANWB-brochure 'Tips voor verre trips'. In 24, dichtbedrukte pagi na's wordt de reiziger gemeld waarmee hij allemaal rekening moet houden en waarop hij moet letten als hij een exo tisch land gaat bezoeken. Hoewel, exo tisch? Ooit geweten dat op de invoer van kauwgum in Singapore een forse boete staat? Ook de samensteller van deze brochure giet vaak water over het zelfde theezakje. Geld, reischeques en betaalkaarten gescheiden bewaren bij voorbeeld. En niet met juwelen behan gen door de sloppenwijken van Rio de Janeiro lopen. Weet iedereen al lang. Maar aan de kwaliteit van het boekje doet dat soort open deuren weinig af. Bovengenoemde brochure 'Tips voor verre trips' is uitgebracht in de serie Ledenwijzers en kan door ANWB-leden gratis worden af gehaald bij de ANWB-kantoren. 'The Norwegian way" noemen ze het zelf. Een totaal verzorgde vakantie op een cruiseschip. Norwegian Cruise Line is daar in 1966 voorzich tig mee begonnen. Inmiddels heeft de maat schappij negen boten in de vaart en het is de be doeling om de vloot nog vóór de eeuwwisseling uit te breiden tot elf schepen. Norwegian Cruise Line is niet alleen actief in Europa, Zuid-Afrika, Canada, Mexico en Zuid- Amerika, maar vooral ook in het Caribisch ge bied. Vanuit Miami kunnen tochten worden ge maakt naar Key West en de Bahama's. Vanuit de Porto-Ricaanse hoofdstad San Juan naar de Do minicaanse Republiek, Barbados en Sint Maar ten. Dat kan op schepen waarvan de capaciteit varieert van 848 passagiers en 410 beman ningsleden (de Noorwegian Star) tot 1.504 pas sagiers en 630 bemanningsleden (de Norwegian Sea). De schepen varen meestal 's nachts. Overdag kunnen vanuit de aanleghavens excursies wor den gemaakt. Aan boord bevinden zich onder meer drie restaurants, bars, een casino, een nachtclub, een bibliotheek, winkels, een fitness ruimte, sauna, ten minste één zwembad met whirlpool, een eigen speelkamer voor kinderen, live-muziek. De ruime hutten zijn uitgerust met TV en douche/toilet. Gekozen kan worden uit cruises van vier en vijf dagen vanuit Miami tot vijftien dagen naar San ta Domingo en Barbados. Vanuit Houston kun. nen western-caribische cruises worden gemaakt naar Mexico. Norwegian Cruise Line werkt in Nederland sa men met Arke Reizen. De mogelijkheid bestaat om cruises van één of twee weken te maken vanuit Miami en om negen of zestien dagen door te brengen in en rond de Caribische Zee.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49