v n; het derde geheim van Fatima TT i/( -.'I v. r K De wereld zal in verslagenheid raken. Vuur en rookzuilen van de hemel vallen, de wateren van de oceanen zullen verdampen en schuim zal tegen de hemel spatten. Maria, de Moeder Gods, heeft het zelf gezegd. In de heuvels van Fatima vertrouwde ze begin deze eeuw drie herderskinderen drie profetieën toe over de toekomst van de wereld. Twee daarvan zijn inmiddels uitgekomen: de Tweede Wereldoorlogen de verschrikkingen van het communisme. Het derde geheim is nimmer geopenbaard. Op zoek dus, in een uithoek van Portugal. We hebben nog een jaar. et begint met de dood, zoals I het ook zal eindigen met de dood. Maar of het meer is dan toeval, dat op die stralende middag in Fatima een glazen lijkwagen voorbij rijdt, zal wel nooit duidelijk worden. Het enige is. dat je de kist van alle kanten kunt zien, alsof de dode wil zeggen: kijk goed, hier ga ik. Het is een kalme dag, maar toch niet zoals het hoort te zijn. De stilte lijkt anders. Alsof er iets is aangekondigd waarvan niemand weet wat het precies is. Het zal niet lang meer du ren of het eerste geluid van kinderen die op het schoolplein aan het voetballen zijn, zal het niet alledaagse tafereel naar de achter grond verdringen. Het geschreeuw en gejoel weerkaatst tegen de heuvels en dringt zelfs even door tot het enorme plein, even verder op, de plek waaraan deze uithoek in Portugal zijn naam en faam over de hele wereld te danken heeft. Hier verscheen Maria, de moe der Gods, in het begin van deze eeuw ver scheidene keren aan drie herderskinderen. Toen was het nog een kale plek, met wat struiken en olijfbomen, nu is het een bede vaartsoord voor honderdduizenden pelgrims. Er staat een basiliek, een half open kapel waar om het uur een dienst wordt gehouden, een gouden beeld van Maria en een plein enkele duizenden vierkante meters dat op hoogtijdagen bomvol staat. Er omheen staan bomen, daarachter zijn parkeerplaatsen en weer daarachter ligt het eigenlijk dorpje. Er zijn hotels, restaurants en een bioscoop waar de film There's something about Mary draait. En natuurlijk zijn er rijen souvenirwinkels, met plastic Maria-flesjes, lichtgevende Ma- ria-beeldjes en een hologram van Jezus met de doornenkroon, ter grootte van een schil derij. Als je het beweegt, zie je dat de zoon van God op het ene moment zijn ogen nog open heeft, maar op het andere moment dicht. De verkitsching van dood en lijden. Is de Heilige Maagd daarvoor op deze plaats ver schenen om de mensheid te waarschuwen voor zonde en verval? Heeft ze daarvoor drie geheimen verteld aan de kinderen, drie voor spellingen van de verschrikkelijkste rampen, waarvan er al twee zijn uitgekomen en de derde voor de deur staat? Maar laten we niet op de gebeurtenissen vooruitlopen en, om het allemaal goed te begrijpen, het verhaal vertellen zoals het verteld moet worden. Engel Het is nog licht als in het voorjaar van 1916 drie herderskinderen aan het spelen zijn op de heuvels rond Fatima. Ze zijn onafscheide lijk, broer en zus Francisco (8 jaar) en Jacinta (7) en hun nichtje Lucia (10). Het is een rusti ge. alledaagse dag, en de kinderen kijken ver baasd op als een windvlaag de bomen doet schudden. Ze zien hoe een jongen van 14, 15 jaar, naar hen toe komt lopen. Hij is, zoals de kinderen dat later zullen vertellen, wit als sneeuw, van grote schoonheid en doorzichtig als kristal in het zonlicht. Als hij vlakbij is, zegt hij: "Vrees niet, ik ben de Engel der Vre de. Bidt met mij'. Deze engel zal nog twee keer verschijnen, met de bedoeling de kinde ren voor te bereiden op de komst van Maria, de Hemelse Moeder. Dat gebeurt ruim een half jaar later, op 13 mei 1917, als de kindereh weer aan het spe len zijn en een lichtflits zien. Lucia, de oud ste, zegt dat ze beter maar naar huis kunnen gaan, omdat ze bang is dat het zal gaan on weren. Dat doen ze, maar terwijl ze de scha pen opdrijven, zien ze bij een eikenboom op nieuw een lichtflits. Daar zit een vrouw, in het wit, die helderder schijnt dan de zon. „Wees niet bang, ik zal jullie niets doen." „Waar komt u vandaan?" „Uit de hemel." „En wat wilt u van ons?" „Ik ben hier om jullie te vragen elke der tiende dag van zes opeenvolgende maanden op dezelfde tijd hier te komen. Dan zal ik jul lie vertellen wie ik ben, wat ik wil, en daarna zal ik nog een zevende keer terugkomen." Maria vraagt de kinderen of ze bereid zijn zichzelf op te offeren voor God, al het lijden te accepteren dat Hij hen zal zenden, als boe tedoening voor alle zonden en voor de beke ring van zondaars. De kinderen accepteren het. ZATERDAG 9 JANUARI Twee Maria-profetieën zijn inmiddels uitgekomen „Jullie zullen veel moeten lijden, maar Gods vergiffenis zal jullie troost zijn." Dan verdwijnt Maria, langzaam, terwijl ze naar het oosten loopt. Zoals beloofd verschijnt ze op de dertiende van alle opeenvolgende maanden op dezelf de plek aan de drie kinderen. Op de 13e juni opent zij haar handen, waarin de kinderen een intens licht zien. Het heeft er alle schijn van dat Jacinta en Francisco in de stralen staan die naar de hemel weerkaatsen en Lu cia in de stralen die zich over de aarde ver spreiden. Francisco schrikt er vreselijk van en Lucia legt hem uit dat hij en Jacinta spoedig naar de hemel zullen gaan en dat zij langer op de wereld zal blijven om te stimuleren dat de mensen het heilig hart van Maria aanbid den. Francisco overlijdt amper twee jaar la ter, op 4 april 1919, aan griep en longontste king. Jacinta sterft op 20 februari 1920 aan griep en etterende pleuris met complicaties. Lucia Lucia blijft leven en leert, zoals Maria haar heeft opgedragen, lezen en schrijven. Zij is de spil van het verhaal, omdat ze alle gebeurte nissen 25 jaar na dato tot in detail aan het papier toevertrouwt. Uit haar beschrijvingen leren we dat de drie nog een tijdje in de cel zijn gestopt, maar ondanks bedreigingen met folteringen niets hebben verteld over hun ontmoetingen met Maria. Lucia wordt er in het begin door haar eigen moeder van be schuldigd leugens te venellen, maar zij blijft erbij dat Maria tegen haar heeft gezegd: 'God wil zich van jou bedienen om mij te doen kennen en beminnen'. De herderskinderen Lucia (10), Francisco (8) en Jacinta (7), die op 13 mei 1917 de hemelse moeder Maria zagen verschijnen. Op de foto boven dragen officieren het Maria-beeld in mei 1997 door Fatima. fotos gpd De Heer die we via haar leren kennen, is niet de helende, genezende God van Lourdes. Het is meer de God van het Oude Testament, de vader die zijn kinderen aan zich wil bin den door te dreigen met de vreselijkste straf fen. Aanvankelijk lijkt het nog tamelijk on schuldig, getuige deze strofe uit het Ave van Fatima: O kind'ren, zo sprak Zij Mijn zoon heeft verdriet; Veel mensen in zonden Beminnen Hem niet' Gaandeweg echter wordt de betekenis van de verschijningen dreigender. Op 13 juli 1917 zien de kinderen Maria voor de derde keer en die ontmoeting zal doordreunen tot de dag van vandaag. Lucia schrijft daarover: 'Weder om opende zij haar handen en het leek alsof de stralen dwars door de aarde heen gingen. Wij zagen een oceaan van vuur, vol demonen en zielen als doorschijnende kolen, zwart of brons, met menselijke vormen, drijvend in het vuur. voortgedreven door vlammen die uit henzelf kwamen, samen met rookwolken, gewichtsloos, te midden van geschreeuw en gekerm van pijn en wanhoop.' Tegen de doodsbange kinderen zegt Maria: „Jullie hebben de hel gezien, de plaats waar de zielen van arme zondaars naartoe gaan. Om hen te redden wil God dat de mensen mijn heilig hart beminnen. Als zij doen wat ik zeg, zullen velen gered worden en zullen zij vrede kennen. Er zal een eind komen aan de huidige oorlog (de Eerste Wereldoorlog woedt op dat moment nog in alle hevigheid, red.), maar als de mensen zich van God blij ven afkeren, zal er een andere oorlog begin nen, die nog erger zal zijn dan deze. Als je op een nacht een vreemd, helder licht ziet, dan zul je weten dat dit het bijzondere signaal is waarmee God laat zien dat hij de wereld zal straffen met oorlog, hongersnood en vervol gingen. Ik bid Rusland om zich te beke ren tot mijn heilig hart. Als dat niet gebeurt, zal Rusland zijn fouten over de wereld blijven verspreiden, daarmee oorlogen en vervolgin gen uitlokkend, en een groot aantal landen zal verdwijnen. Maar uiteindelijk zal mijn heilig hart overwinnen. De paus zal Rusland bekeren en de wereld zal enige tijd vrede kennen." Op 25 januari 1938 wijst Lucia het ongewo ne Noorderlicht aan als het teken Gods, dat het strafgericht over de wereld gaat begin nen. In februari, slechts enkele dagen later, begint Duitsland grote politieke druk uit te oefenen op de Oostenrijkse regering. Op 11 maan volgt de inlijving van dit land. Lucia schrijft dit alles op tussen 1941 en 1944. De eerste voorspelling, de Tweede Wereldoorlog, is dan al uitgekomen, al blijft het natuurlijk de vraag of er sprake is van achteraf interpre teren van gebeurtenissen. Moeilijker ligt dat met de tweede profetie, die pas tientallen ja ren later zal worden vervuld. Rusland zal vele landen onderdrukken, het bewind van Stalin kost miljoenen mensen het leven. Met de val van De Muur in 1989 komt er pas een eind aan het communisme en leeft de wereld, in elk geval de westerse, inderdaad een tijd in vrede. Staatsgeheim Hiermee is de geschiedenis niet af. Op die dertiende juli doet Maria tegenover de kinde ren nog een derde voorspelling. Of is het, zoals sommige gelovigen menen, een waar schuwing? Lucia voedt de mystiek rond dit derde geheim door het niet publiek te ma ken. Slechts in enkele gesprekken met kerk vorsten spreekt zij er over. Pius XII, Johannes XXIII en Paulus VI zijn er zo diep door ge schokt, dat laatstgenoemde tot de overtui ging komt dat dit beeld van de toekomst staatsgeheim van het Vaticaan moet blijven. Het is de tijd van de Koude Oorlog en de dreiging van een atoomoorlog is reëel. Paulus VI zoekt naar mogelijkheden om ten minste enkele delen van het derde geheim openbaar te maken. Hij stelt een uittreksel ter beschik king aan Kennedy en Chroestjov. De katho lieke kerk is ervan overtuigd dat het geschrift een belangrijke rol heeft gespeeld bij het ver drag tegen kemproeven dat Amerika en Rus land in die tijd sluiten. De huidige paus, Johannes Paulus II, heeft Lucia twee keer ontmoet en is ook op de hoogte van het geheim. Hij zwijgt er over als het graf. Lucia leeft geheel teruggetrokken in de universiteitsstad Coïmbra. „De afzonde ring waarin ik leef is het beste gezelschap dat ik ooit had. Het stilzwijgen is voor mij een bron van bovennatuurlijk licht. Mijn verlan gen is, hoe meer Fatima bekend wordt, zelf des te meer onbekend te worden." De enkele kerkelijke afgezant die nog tot haar doordringt, laat niet na te zeggen welke grote zorgen Lucia zich maakt: „De goeden gaan hun weg zonder zich zorgen te maken en volgen de hemelse voorschriften niet na. De bozen gaan verder op de brede weg van het verderf en bekommeren zich in het ge heel niet om de straffen die hen bedreigen. De Moeder Gods heeft uitdrukkelijk gezegd dat wij dichter bij het einde der tijden ko men." Ave Maria Manuel neemt een hap van zijn tosti. Vanuit het raam van de pastelleria ziet hij vaag hoe een vrouw, ondersteund door haar kinderen, op haar knieën over het plein kruipt. Ze heeft een bosje bloemen in haar handen, dat ze, zoals duizenden voor haar, straks in de heg zal steken rond het gouden Maria-beeld dat vlak voor de basiliek staat. Over zo'n zeshon derd meter is er een pad van glad natuur steen aangelegd voor de gelovigen die de gang naar het heiligdom niet gewoon lopend willen afleggen. Manuel heeft al zo velen zien kruipen, hij heeft al zo vaak het Ave Maria vanuit de kapel horen bidden. Bangmakerij vindt hij het, een truc. Hij vertelt over het zonnewonder. Op 13 oktober, de laatste verschijning van Maria, openbaart zij zich als Onze Lieve Vrouwe van de Rozenkrans. Om haar woorden kracht bij te zetten had zij een wonder beloofd, waarop tienduizenden afkomen. Zoals voorspeld, wordt de zon een zilveren schijf waar men zonder moeite in kan kijken. De zon lijkt een rad van vuur te zijn, die om haar eigen as draait. Manuel zucht. „De zon die een Fado danst in de hemel. Geloof jij het?" Lucia is bedroefd. Zij zegt dat wij ons be wust moeten worden van de verschrikkelijke werkelijkheid. Ofwel we houden het met God ofwel met Satan. De laatste middelen die aan de wereld gegeven zijn, zijn de rozenkrans en het onbevlekte hart van Maria. De laatste middelen, dat betekent dat er geen andere meer zijn. Het wordt menens. Het derde ge heim, de derde profetie nadert zijn vervul ling: „De grote oorlog zal in de tweede helft van deze eeuw vallen." We hebben nog een jaar. Rusland zal de gesel zijn die God heeft uit gezocht om de mensheid te straffen, wanneer wij met onze gebeden niet de genade van de bekering verkrijgen. Rusland, waar de com munisten, gesteund door een brede neona- zistische beweging, weer langzaam maar ze ker terrein terug winnen. Rusland, waar dood en verderf zaaiende bacteriën en virussen eenvoudig te bestellen zijn. „De wereld zal in verslagenheid raken. Vuur en rook zullen dan van de hemel vallen, de wateren van de ocea nen zullen verdampen en schuim zal tegen de hemel spatten. Alles wat rechtop staat zal omver worden geworpen en miljoenen men sen zullen degenen die dood zijn benijden. Rampen, waar men ook kijkt en ellende over de gehele wereld, ondergang in alle landen. Miljoenen mensen zullen van uur tot uur omkomen. Zie, de tijd komt steeds dichterbij, de afgrond wordt steeds groter en er is geen redding. De goeden zullen met de slechten sterven en de groten met de kleinen, de kerk vorsten met hun gelovigen, de heersers van de wereld met hun volken. Overal zal de dood regeren. Help, Maria, het is tijd." Op het plein helpen de kinderen hun moe der weer op de been. Ze steken de bloemen in de heg aan Maria's voeten, kijken naar bo ven en zien hoe de zon het beeld doet oplich ten. In de kapel zingt een ijle vrouwenstem het Ave Maria. Verder is het stil.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 38