Motel in de ruimte 'peperduur en riskant' D ZATERDAG 9 JANUAR11999 k - Na een debat dat mien jaar duurde en mmJ datduizenden pagina's aan documenten en blauwdrukken opleverde, is er dan toch echt een begin maakt met de bouw tan het International Space Station. Het meest ambitieuze bouwproject dat de lens ooit uitvoerde in !e ruimte zal tot2005 duren en moeiteloos tientallen miljarden llars verslinden. Niet pereen ziet het nut in van dit riskan te en ld perdure avontuur op grote hoogte. kr ouwvakkers hebben het op drie- I Im honderd kilometer boven de aar- de niet makkelijk. Ze werken met dikke handschoenen aan en ze dragen logge overalls die hen moeten beschermen tegen de extreme temperaturen in de ruimte. Intus sen trekken ze in vrijwel gewichtsloze toe stand met een snelheid van 28 duizend kilo meter per uur baantjes om hun geliefde pla neet. In negentig minuten, de reguliere speel tijd van een voetbalwedstrijd, vliegen ze een compleet rondje om de aarde. Ze schieten van dag naar nacht en weer terug naar dag. Van licht en heet naar donker en ijskoud en weer terug naar licht en heet. Voor de bouw van het ruimtestation, dat de omvang zal krijgen van twee voetbalvel den, is flink wat gesleutel nodig. Er zal zo'n duizend uur aan ruimtewandelingen moeten worden uitgevoerd om de klus te klaren. De Amerikaanse astronauten Jerry Ross en Jim Newman legden vorige maand met succes de verbindingen tussen de eerste twee modules van het ruimtestation in aanbouw. Ze werk ten met hoogwaardige instrumenten die op het eerste gezicht weinig verschillen van de spullen die de doorsnee Nederlander thuis in de gereedschapskist heeft liggen. Het ruimtestation wordt in honderd ver schillende stukken, verspreid over bijna ne gentig vluchten, 'naar boven' getranspor teerd. Alle afzonderlijke delen moeten aan el kaar worden gekoppeld om er één geheel Van te maken. Of alle kabels en verbindingsstuk ken naadloos op elkaar aansluiten, is nog de vraag. Dat valt op aarde niet anders te testen dan met behulp van computersimulaties. In het verleden bleek de praktijk soms pijnlijk anders dan de theorie van de tekentafel. Zoals bij de Hubble-telescoop, die met ver keerd geslepen lenzen op pad werd gestuurd, hetgeen een lastige en kostbare herstelopera tie vereiste. Het risico dat er in de bouwfase van het ruimtestation grote fouten worden gemaakt, of dat er ongelukken gebeuren bij een van de vele lanceringen, wordt geraamd op 74 pro cent. Dat is schrikbarend hoog. „Het is het cijfer dat je krijgt als je het statistisch risico van 87 lanceringen bij elkaar optelt", merkt NASA-functionaris Michael Hawes, technisch leider van het bouwproject, droogjes op. Ruimtevaart is nu eenmaal 'risky business'. Niet over zeuren. Hawes gelooft niet dat dit ambitieuze bouwprogramma riskanter is dan de andere projecten van NASA. Krokodillen Zelfs de grootste scepticus zal wandelend over het ruim opgezette Kennedy Space Cen ter in Cape Canaveral (Florida) moeten toe geven dat op deze plek een ontzagwekkende hoeveelheid technologische kennis van de hoogste orde is verzameld. Op de volledig af gesloten lanceerbasis, tevens een beschermd natuurgebied, gaan de prehistorie en de 21ste eeuw hand in hand. Krokodillen liggen Bouw International Space Station begonnen Het International Space Station. Het risico dat er bij het bouwen fouten worden gemaakt wordt geraamd op 74 procent. illustraties gpd er in de zon te bakken, terwijl achter hen, op lanceerplatform 39-A, een van de vier space shuttles zelfverzekerd richting strakblauwe hemel wijst. De inktzwarte, genadeloze ruim te is vanaf hier in minder dan acht minuten bereikbaar. NASA probeert van elke missie te leren. De ruimtevaartorganisatie zegt er alles aan te zullen doen om een herhaling van de ramp met de 'Challenger' - de shuttle die in januari 1986 hoog boven de lanceerbasis uiteenspat te - te voorkomen. De explosie van de Chal lenger was voor NASA een traumatische erva ring. Het is sindsdien bepaald geen uitzonde ring meer als de lancering van een ruimte veer luttele minuten of zelfs seconden voor de start wordt afgebroken, omdat de scherp afgestelde computers die in ijltempo alle sys temen controleren, plotseling op een onver klaarbaar probleem stuiten. „De shuttle is een gecompliceerde machi ne", zegt Don McMonagle, een van de team leiders op de lanceerbasis. „Er kunnen in de laatste minuten voor de lancering letterlijk honderdduizend dingen misgaan. Het is on ze opdracht voorbereid te zijn op al die mo gelijkheden en snel te handelen, wetend dat onze speelruimte beperkt is." Die speelruim te - in jargon: het 'window' (raam) - bedraagt vaak niet meer dan vijf tot tien minuten. Een raket die op weg wil naar het International Space Station, dient te worden gelanceerd op het moment waarop het ruimtestation zich pal boven het Kennedy Space Center bevindt. Te lang wachten met de lancering maakt een rendez-vous onmogelijk, gezien de snelheid waarmee het ruimtestation in aanbouw rond de aarde cirkelt. „We zullen ons bij de lanceringen niet la ten opjagen door het smalle window", verze kert McMonagle. Een lancering die op het laatste moment wordt opgeschort, betekent weliswaar een verlies van enkele honderddui zenden dollars. Maar het motto luidt: liever te veel betaald, dan te vroeg geschoten. „We lanceren niet als er een vraag opduikt waarop we even geen antwoord hebben", zegt Mc Monagle. „De veiligheid van de bemanning, de shutüe en zijn vracht staan voorop." 'Kosmisch prul' Een vooralsnog lastig te beantwoorden vraag blijft of de risico's en de kosten van het Inter national Space Station opwegen tegen het nut. De kosten worden geschat op tachtig miljard gulden, maar die zouden evengoed boven de 200 miljard kunnen uitkomen. Dat bedrag kan beter besteed worden, betogen veel wetenschappers. Bijvoorbeeld aan on derzoek naar een effectieve remedie tegen kanker of aids. „Het ruimtestation is een waardeloos ding, een kosmisch prul", schreef het weekblad The New Republic. „De weten schappelijke rechtvaardiging deugt niet, ter wijl het prijskaartje exorbitant hoog is." Alleen al de waterrekening is gigantisch. Het kost een vermogen om een liter drinkwa ter naar boven te brengen. Geen wonder dat NASA het water aan boord opnieuw gebruikt, waarbij de bewoners van het ruimtestation ook hun eigen urine (en die van hun colle ga's) te drinken krijgen, vanzelfsprekend na dat het vocht van zijn afvalstoffen is ontdaan. „NASA doet voorkomen alsof het ruimte station een enorme sprong voorwaarts is voor de mensheid en een eerste stap richting een bemande missie naar Mars. In werkelijk heid is het ruimtestation weinig meer dan een sjofel motel dat in een lage baan rond de aarde vliegt. Het brengt ons dichter bij Mars, inderdaad. Net zoals wij dichter bij de maan staan wanneer we onze zolder uitmesten", spotte auteur Timothy Ferris in The New York Times. Het Britse weekblad The Economist ty peerde het International Space Station als 'een zwart gat', waarin de komende jaren miljarden dollars zullen worden gezogen. Dr. Catherine Clarck, die vanaf de aarde leiding zal geven aan het wetenschappelijk onderzoek in het ruimtestation, stoort zich mateloos aan de luidruchtige kritiek van haar vakgenoten. „Anderzijds besef ik ook dat die afwijzende reactie tamelijk kenmerkend is voor wetenschappers", zegt ze. „Elke weten schapper wil meer geld voor zijn eigen pro ject en minder fondsen voor dat van een an der." Clarck geeft toe dat het geenszins vast staat in welke mate het International Space Station de verwachtingen als uniek laborato rium zal waarmaken. NASA zal over tien of vijftien jaar worden afgerekend op de resulta ten van het laboratoriumonderzoek. „We zullen meer te weten komen over kos mische straling en kosmisch stof', zegt Clarck. Maar of dat nou iets is waarop de we reldbevolking smachtend zit te wachten..." Ze vervolgt: „We zullen van bovenaf een be tere blik krijgen op de ontwikkeling van het milieu op aarde. We zullen meer leren over de ozonlaag." Behalve het onderzoek aan de buitenkant van het ruimtestation, is er de re search in de laboratoria van het International Space Station. Clarck: „Gewichtsloosheid valt in de laboratoria op aarde niet na te bootsen. In het ruimtestation kunnen we zicht krijgen op de interactie tussen cellen van het mense lijk lichaam. De cellen zijn in de ruimte in driedimensionale toestand te bestuderen. Op aarde slaan ze onder invloed van de zwaarte kracht meteen plat. Michael Hawes verwijst ter verdediging van NASA graag naar het interieur van een modern ziekenhuis. „Kijk naar wat er in de operatiezaal aan instrumentaria gereed ligt en staat. Je zult dan moeten concluderen dat veel van die vindingen voortkomen uit de ruimtevaart»" NASA, dat deel uitmaakt van de federale overheid, hoopt de kosten omlaag te brengen door het bedrijfsleven de mogelijkheid te bie den research te verrichten in het ruimtesta tion. Circa dertig procent van de laboratoria aan boord van het International Space Sta tion wordt vrijgehouden voor de farmaceuti sche en biotechnologische industrie. Voorals nog heeft NASA geen plannen om het ruim testation te benutten als pretpark voor steen rijke aardbewoners die tegen forse betaling graag een kijkje willen nemen hoe hun pla neet er van bovenaf uitziet. „Het zou slecht zijn voor onze p.r. als Bill Gates, Ted Turner of Steven Spielberg het leven zou laten aan boord van een onze shuttles", stelt Clarck. Fokker Zestien landen werken mee aan het ruimte station, dat naaf verwachting tien tot vijftien JOHN WANDERS jaar in bedrijf zal blijven. Nederland speelt een kleine, maar niet onbelangrijke rol in dit gezelschap. Onder supervisie van Fokker Space werkt een consortium van tien bedrij ven aan de bouw van een grijparm voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. De ro botarm zal helpen met de assemblage van de Russische segmenten van het ruimtestation, zoals de Canadese grijparm dit doet voor het Amerikaanse deel. „De volledig symmetri sche, tweebenige robot van Fokker kan wan delen over een rail van het ruimtestation", vertelt projectleider Alan Thirkette van ESA. De Fokker-arm is al even onmisbaar voor de assemblage van de immense zonnepane len die het ruimtestation van energie zullen voorzien. De grijparm gaat medio 2001 aan boord van een Amerikaanse shuttle de lucht in. Is het International Space Station eenmaal gereed, dan zal het bovenaardse Fokker-pro duct voornamelijk worden gebruikt als hulp middel bij voor onderhoudswerk en ruimte wandelingen. Bemanning Vanaf januari 2000 zal er permanent beman ning zijn aan boord van het ruimtestation. De astronauten en kosmonauten zullen on geveer om het half jaar worden afgelost. Een verblijf in het nieuwe ruimtestation zal een andere ervaring zijn dan een overnachting in het Hilton. Niettemin wordt het International Space Station een minder Spartaans onder komen dan de space shuttle of het verouder de Russische ruimtestation 'Mir'. Het nieuwe ruimtestation is. ruim - om een belangrijk verschil te noemen. De bewoners kunnen door een ruimte zweven die qua omvang ver gelijkbaar is met het binnenste van twee Boeing 747-vliegtuigen. Ook het interieur is relatief luxe. De toilet ten (met grote zuigkracht) zijn beter dan de oude modellen, wat de kans op rondvliegen de druppels urine of minuscule stukjes vaste ontlasting verkleint. In Mir liet de hygiëne op dat punt te wensen over. Het zal in het nieu we ruimtestation ook minder benauwd zijn dan in Mir, waar de temperatuur vaak tot on aangename hoogte opliep. Nieuw is verder dat het ruimtestation een koelkast, een vriezer en een oven krijgt. Dat biedt de mogelijkheid van een gevarieerder dieet, wat de kans op constipatie - een veel voorkomend probleem in de ruimte - ver kleint. Vanwege de versnelde ontkalking van botten in de ruimte willen de astronauten graag melk mee naar boven. Aan die wens kan met de komst van de koelkast gehoor worden gegeven. Zal er in het International Space Station af en toe ook een slokje alcohol worden geschonken? „Niet aan onze zijde", verzekeren de Amerikanen. Gelet op die uit spraak zal de keuze aan drankjes in het ruim testation waarschijnlijk beperkt blijven tot melk, water, frisdrank en wodka.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37