N ZATERDAGS JK BIJVOEGSEL i)e hormonenleer van Prof. Gooren Jsch Dagblad ZATERDAG 9 JANUAR11999 'Het grote geheim van transseksualiteit kennen we niet' ervq ergens in de wereld weten ze meer over msseksualiteit dan in het academisch mhuis van de Vrije 2 26 Universiteit in Amsterdam. Onder ling van prof. dr. L. )oren zijn ongeveer rjeduizend mannen irouwen veranderd ,enj van geslacht. Zijn e"patiënten worden ■sinks jonger. Het liefst :erlq keek hij in kleine \erhoofdjes op zoek vmfhet Grote Geheim 1 h'n transseksualiteit. \„Hetzijn tragische vens die ik mensen graag zou willen besparen. De een krijgt een blinde darm, de ander trans- seksualiteit. Je kunt er rifets^an doen. Maar als transseksueel krijg je het uitermate moeilijk. Je hebt een enorme achterstand. Waar andere mensen niet over nadenken, is voor jou een levensgroot pro bleem. Je man- of vrouwzijn is niet vanzelf sprekend. Erger, je lichaam staat in schril contrast met je gevoel. Dat misvormt men sen." Kalend en een snor. Typische kenmerken van een man. Prof. dr. L. Gooren, hoogleraar in de transseksuologie, heeft zich ook nooit anders gevoeld. ,,Nee, geen moment. Trans seksualiteit is heel zeldzaam. Het gaat om zo n honderdvijftig gevallen per jaar. Ouders hebben veel meer kans dat hun kinderen een verkeersongeval krijgen dan een conflict met hun geslacht. Voor de meeste mensen is transseksualiteit een volkomen wezens vreemd idee. Ze kunnen zich er helemaal niets bij voorstellen. Ik weet ook niet hoe transseksuelen zich voelen. Het lijkt me een ramp als ik het zelf zou zijn. Na tweeduizend behandelingen weet ik hoe indringend de problematiek van transseksuelen is. Als ik de kwaliteit van hun leven een cijfer moet ge ven, kom ik uit op een drie. Na de operatie ligt dat een paar punten hoger. Maar hun le ven blijft problematisch." Meisjes die hun borsten plat binden, jon gens die jurken dragen. Ze zijn er altijd ge weest. Vroeger gingen zulke meiden varen als matroos of vechten in beroepslegers. De jon gens leefden niet zelden een ldoosterleven tussen vrouwen. Vaak pleegden ze zelf moord. Nu trekken vrouwen een pak aan als ze dat willen en kiezen een mannenberoep. Voor mannen blijft een jurk taboe. „Ze ont kennen hun transseksualiteit en gaan alles doen wat mannen doen. Ze kiezen voor een mannelijke beroep als militair of bouwvak ker, trouwen, en hebben vaak een weinig seksuele, maar meer kameraadschappelijke verhouding met hun vrouw. Hun probleem blijft onontkoombaar. Je kunt transseksuali teit niet uit de weg gaan, wat voor leven je ook kiest. We hebben hier een aantal geeste lijken gehad die lange tijd de kerk hebben ge diend en nu voor zichzelf kiezen. Maar ook een man van 78 jaar die nog graag wilde voe len hoe het is om jezelf te zijn. Heel zijn leven is hij op de vlucht geweest voor zichzelf. Drie keer is hij getrouwd geweest. We hebben hem met hormonen behandeld en zijn penis verwijderd. Meestal maken we ook een vagi na, maar dat had risico's op zijn leeftijd en het hoefde ook niet voor hem. Hij wilde voor al geen man meer zijn. De operatie kostte twaalfhonderd gulden. De man voelde zich een stuk gelukkiger. Hij is 87 jaar geworden." Operatie Als mensen na jaren van innerlijke strijd bij de genderkliniek aankloppen, hebben ze niet zelden een aantal zelfmoordpogingen achter de rug. In de kliniek vinden ze voor het eerst begrip voor hun dilemma. Na diepgravende gesprekken wordt tweederde van de aanmel dingen in behandeling genomen. Gooren: „Je moet niet alleen transseksueel zijn. Je moet ook een redelijke overgang kun nen maken naar het andere geslacht. Als je 1.95 meter bent met schoenmaat 47 moet je geen heel charmante vrouw willen zijn. Ze zijn er wel hoor, talentvolle transseksuelen die nu werken als KLM-stewardess." Vrouwen krijgen hormonen toegediend waardoor hun menstruatie stopt, de stem zakt en baardgroei ontstaat. Bij mannen groeien onder invloed van hormonen borsten en verandert de vetverdeling over het li chaam. Deze fase duurt anderhalf jaar en geldt als de 'weet-je-het-zeker-test' voor de grote operatie. Slechts twee, drie procent haakt in deze fase alsnog af. Bij de operatie voor mannen wordt de penis weggewerkt en omgevormd tot een vagina. De borsten wor den vaak vergroot en buitensporig brede ka ken en kinnen aangepast (gemiddelde kos ten: 7000 gulden). De 'nieuwe vrouw' kan ge slachtsverkeer hebben en ook een orgasme krijgen. De operatie voor vrouwen is veel com plexer (15.000 gulden). „Het vervaardigen van een penis is veel moeilijker dan het cre- eren van een vagina. Van de door hormonen gegroeide clitoris maken we een penis van zeven, acht centimeter. Deze kan niet verstij ven. Maar dat wordt in de toekomst beter. Er worden nu al operaties gedaan met pomp- mechanismen die ook gebruikt worden bij impotente mannen." De 'nieuwe mannen' gaan niet echt gebukt onder hun impotentie. Ze vinden het belangrijker dat ze staande kunnen plassen dan kunnen penetreren. De vrouw-naar-man transseksuelen zijn over het algemeen veel tevredener dan de man-naar-vrouw transseksuelen, die na de operatie weliswaar aangeven gelukkiger te zijn, maar nog steeds kampen met psychi sche problemen, vluchten in drank of drugs of zelfmoordpogingen doen. „Velen hadden verwacht dat ze een perfecter vrouwelijk li chaam zouden krijgen dan ze hebben. Een li chaam met een poezelige huid en geen beha ring. Op straat vallen ze op, worden ze uitge jouwd. De maatschappij stelt veel hogere ei sen aan het uiterlijk van vrouwen dan aan dat van mannen. Als man kun je er uitgezakt en onverzorgd bij lopen en niemand die wat zegt." Daarnaast hebben veel 'nieuwe vrou wen' hun baan en partner verloren. Het vin den van een man valt niet mee. De helft van de 'nieuwe vrouwen' voelt zich eenzaam. De 'nieuwe mannen' vergaat het een stuk beter. Zij hebben vaker werk en een vrouw en voe len zich daardoor ook minder eenzaam. „Vrouwen zijn veel toleranter tegenover transseksuelen. Zij durven een relatie aan te gaan met een man die vroeger vrouw was. Er zijn ook vrouwen die bij hun man blijven als hij zich laat opereren tot een vrouw. Ze zijn destijds getrouwd uit kameraadschap en the is niet overgegaan. Waarom vrouwen daarin veel toleranter zijn dan mannen weet ik ook niet. Ik denk dat vrouwen verstandiger zijn. Ze staan niet meteen met een oordeel klaar. Hebben een heel stabiliserend effect op aller lei structuren. Mannen zijn angstigere we zens, bang om af te gaan. Ik weet het niet. Vrouwen zijn aanmerkelijk begrijpender, wij zer." ming die tegen wetenschappelijk onderzoek is, zoals onder homoseksuelen. Sommige ho moseksuelen menen dat wanneer de oorzaak van homoseksualiteit gevonden is, ze aan de pil moet om te genezen. Hysterisch gebabbel van mensen die weg willen van de biologie. Mensen zijn altijd nieuwsgierig over hun we zen. De rest is onkunde en modisch gedoe." Kinderen Gooren denkt niet meer in tegenstellingen van biologisch en sociaal. „Het gaat volgens mij om een samenspel van factoren. Vraag is, sinds wanneer de hersenen van transseksue len anders zijn georganiseerd, bij geboorte of opvoeding? Het is geen genetica. Dan zouden we clustering in families moeten vinden en transseksuele tweelingen. Dat is niet zo. Er bestaan eeneiige tweelingen die voor de helft transseksueel zijn. Transseksualiteit is dus niet genetisch bepaald en evenmin cultureel. Het komt voor in alle landen en culturen en is van alle tijden. Het treft mensen met een IQ van tachtig en van honderdvijftig. Mensen die een liefdevolle opvoeding hebben gehad en mensen die zijn verwaarloosd. Ik denk dat het een samenspel is van biologische en soci ale factoren. Misschien is het zo dat kinderen op jonge leeftijd signalen van ouders over hun jongen- of meisje-zijn verkeerd interpre teren. In Utrecht wordt onderzoek verricht naar kinderen van drie, vier en vijf jaar. Kin deren die niet passen in de groep. Jongens die met poppen spelen en meisjes die voet ballen en absoluut geen meisjes kleren aan willen. Zulke kinderen worden Diepe impact Behalve transseksuelen ziet Gooren in zijn praktijk als internist en endocrinoloog ook andere mensen met zogenoemde seksuele differentiatieproblemen. Mannen met borsten, vrouwen met teveel haar op de ver keerde plekken, impotente mannen, pedofie len. Alles wat met hormonen te maken heeft, heeft de belangstelling van Gooren. „Prach tig dat een chemische stof zo'n diepe im pact heeft op het bestaan." Het mannelijk hormoon testosteron speelt ook een rol bij geweld en zedenmis drijven. „Met mannen gaat veel meer mis. Perversiteiten en bizarre seks vind je ook meer bij mannen dan bij vrouwen. Het proces van man worden is biologisch en psychisch moeilijker. Hormo nen spelen een rol, maar ver klaren niet waarom iemand pedofiel of lustmoorde naar wordt. We weten wel dat wanneer we bij iemand op het testos teron ingrijpen, de situ atie beheersbaar blijft. We kunnen dingen hel pen in de hand te hou den. Ik krijg hier men sen die vrijwillig om che mische castratie vragen. Pedofielen die niet van kleine jongetjes of meisjes kunnen afblijven. Zo'n spuit onderdrukt de zin in seks, draait het vuur onder de pan aanmerke lijk lager. Daarmee neem je mensen wel hun lustgevoelens af. Dat vin den ze vervelend. Natuurlijk moet je kinderen beschermen, maar die mensen kunnen er niets aan doen dat ze prikkels voelen bij kleine meis jes of jongetjes, die andere mensen voelen bij jonge vrouwen van negen tien. Het leven is soms net een Griekse tragedie." Er zijn ook ongeveer drie keer zoveel mannen als vrouwen die transseksueel zijn. „Er zijn veel meer ontwikkelings stoornissen in het proces van man wor den. Als je naar kinderen kijkt die ge slachtsloos worden geboren, dan blijken die bij nader onderzoek ook vaker als jongen bedoeld te zijn dan als meisje. Bij mannelijke transseksuelen moet ergens in de hersenen geen link gelegd zijn. Ze hebben een zelf beeld dat in een vrouwenhoofd thuishoort. We zijn in grote onwetendheid over de oor zaak hiervan. Het grote geheim van trans seksualiteit kennen we niet. Vroeger dachten mensen dat het een puur psychische stoornis was. En die opvatting bestaat nog steeds on der psychiaters, terwijl hersenonderzoek door dr. Swaab heeft aangetoond dat de her senen van man-vrouw transseksuelen vrou welijk zijn georganiseerd. Voor veel trans seksuelen was dit een bevrijding, in die zin van: zie je wel, ik kan er niets aan doen. Er bestaat onder transseksuelen geen stro- pest op school, hebben geen leven. In Utrecht leren ze hun gedrag niet af, maar le ren ze te overleven. We doen het onderzoek ook om kennis op te bouwen over trans seksualiteit. Veel transseksuelen zeggen altijd dat ze al heel vroeg wisten dat ze anders wa ren. Maar dat is een reconstructie achteraf en wetenschappelijk niet sterk. Het geheugen van mensen is heel selectief en de fantasie rijk. Ik zou heel graag willen weten waarom mensen transseksueel worden. Het is een wrange gedachte, maar toch: stel als zo'n kind komt te overlijden en de ouders staan hersenonderzoek toe... Het lukt technisch nog niet om de hersenen van levende men sen te onderzoeken. Het materiaal is te klein om door een scan of ander apparaat te bekij ken. Het kan alleen onder de microscoop." Gooren wil niet alleen weten om het we ten. „Ik zou transseksualiteit willen voorko men. Dat klinkt niet waardig tegenover trans seksuelen. Alsof ze er niet zouden mogen zijn. Zo bedoel ik het niet. Het is immers ook de menselijke geest om van ellende toch iets moois te maken. Kijk maar naar de mensen die de concentratiekampen hebben over leefd. Maar de levens van transseksuelen zijn zó tragisch dat ik mensen de verscheurende dilemma's zou willen besparen." Door transseksuelen steeds jonger te be handelen, kan mensen volgens Gooren veel verdriet worden bespaard. „Als je al kaal bent, zoals ik, wordt het moeilijk om nog een haardos te krijgen. De winst zit voorlopig in een vroege herkenning en behandeling. In de puberteit kun je bij meisjes de menstruatie en borst- groei laten stoppen. Bij jongens kun je de baardgroei afremmen en voorkomen dat de stem breekt. We hebben mensen behandeld die op die manier met een nieuw geslacht naar de universiteit zijn doorgestoomd. Zij besteden nu nog maar nauwelijks aandacht aan hun transseksualiteit. Dat hebben ze af gewerkt. Het heeft niet zo'n impact op de rest van hun leven." Ondanks de nog geringe kennis over trans seksualiteit vindt Gooren het niet eng om jonge mensen te behandelen. „Onder de tweeduizend mensen die we tot nu toe heb ben behandeld, zijn slechts zeven spijtoptan ten. Je ziet mensen redelijk gelukkig worden. Wat dat betreft heb ik weinig twijfel. We zijn er ook van overtuigd dat als je op 12-, 13-jari- ge leeftijd nog altijd het gevoel hebt dat je in het verkeerde lichaam zit, het niet meer over gaat. We hebben het hier niet over meisjes die wel eens zeggen dat ze een jongetje zou den willen zijn of andersom. Het gaat om kinderen die persistent beweren anders te zijn. Zo'n meisje begint te gillen als je haar vertelt dat ze borsten krijgt en gaat menstru eren." De toekomst zal leren of de vrouwen en mannen ook de kwalen en ziekten krijgen die bij hun nieuwe geslacht horen: borstkanker, prostaatkanker, botonkalking. „Het is nog te vroeg om daarover iets te zeggen. Maar transseksuelen zijn de best bewaakte groep mensen van Nederland: ze blijven hun le ven lang onder controle van het VU- ziekenhuis." MONIQUE DE KNEGT Prof. dr. L. Gooren: „Na tweeduizend behandelingen weet ik hoe indringend de problematiek van transseksuelen is. Als ik de kwaliteit van hun leven een cijfer moet geven, kom ik uit op een drie. Na de operatie ligt dat een paar punten hoger. Maar hun leven blijft pro blematisch." FOTO GPD PHIL NIJHUIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35