i Plat scherm in opkomst Multi Media Feedback in Windows Spectrum utilities Frans museum d'Orsay interactief MUSEE D'ORSAY -fepAG 9 JANUARI 1999 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT PortAam maar zeker verovert dan i/tft-scherm (gebaseerd [techniek van de vloeibare 0 |len) een belangrijk stuk werefe monitormarkt. Het plat- ferm is nog steeds duurder j B traditionele beeldbuis- 3rde»ren en de kwaliteit blijft thter, maar toch geven de Sfelen van zo'n monitor in bvallen de doorslag. Het [scherm neemt veel min- jimte in en is ook aanzien- Hniger met energie. Ook is 1 voofnte-öntwikkelmgaaii- s en#13?01"- Dergelijke argu- wel |n zi)n vooral van belang d sto»at'es' waar'n 'n een be_ rv js Jlijk kleine ruimte veel van ,an Xiputermonitoren nodig jzimJen goed voorbeeld is de irzetl|nbeurs, die onlangs op [schermen is overgegaan, [ook thuis kan het een feel zijn om geen log bak- len, n^an een monitor meer op peau te hebben staan, laantj 1 toe zijn er nog maar wei- hrikanten die lcd-monito- Leren in de grotere forma- je Japanse fabrikant EIZO lat sinds kort wel. Deze le tter kwam onlangs met fa-scherm van 18,1 inch [markt, de L66: de grootste I leveringsprogramma. - als [n°8 maar wein»g grote ischfiermen op de markt zijn q poor de achterstand in de fege van de led-panelen, ir de platte schermen no- De ver\'aardiging van leien is technisch erg jk, terwijl de vraag ernaar oeit. Ook richten de fa- en van de panelen zich op de schermen voor no- computers; daar is de tners het grootst, de grootste problemen irikanten van lcd-monito- •ten overwinnen is een jkmatig mogelijke achter erlichting. Die is nodig de vloeibare kristallen, eigenlijke pixels vormen, in licht afgeven. Er is dus itbron nodig om ze door van het scherm zicht- 900*1 maken. Zeker bij grotere lermen is het erg moeilijk :e achtergrondverlichting Het platte Icd/tft-scherm van IBM. zo gelijkmatig mogelijk te ma ken. De adviesprijs van het 18,1 inch lcd-scherm is een dikke 9400 gulden. Dat is duur, in vergelij king met een traditionele beeld buis-monitor. Er zijn echter toe passingen waarin het lcd- scherm ondanks zijn hoge prijs veel beter op zijn plaats is dan de grote en zware buisbak. Naarmate de prijzen van led verder zullen zakken zal een scherm als dit aantrekkelijker worden voor een groeiende groep gebruikers. Nu is het he laas nog maar een enkeling die zich zo'n fraai scherm kan ver oorloven. Na EIZO komt ook IBM begin volgend jaar met een lcd-com- putermonitor op het formaat 18,1 inch. De fabrikant brengt van het model T85 zelfs twee varianten uit: het analoge mo del T85A dat net zoals elke computermonitor door een ge wone videokaart wordt aange stuurd en een geheel digitale variant, de T85D. Die laatste is wat goedkoper, omdat de ana loog/digitaal-omzetting achter wege kan blijven. De T85 heeft een optimale resolutie van 1280 bij 1024 beeldpunten. De platte schermen worden standaard gemonteerd op een zwenk- en kantelvoet, maar ze kunnen ook aan de muur of op een zwenk- arm worden bevestigd. Interes sant is dat IBM de monitoren tegen meerprijs ook als aan- raakscherm kan leveren. Het grote lcd-scherm heeft een verwachte verkoopprijs van 7480 gulden voor de analoge variant. Het analoge model is ruim 200 gulden goedkoper. op h «drijven gaan samen op zoek naar nieuwe :ten op het gebied van 'force feedback', de ilogie waarmee besturingsapparaten voor jevoelssensaties aan de gebruiker terugge- [et ene is Logitech, dat joysticks en race met force feedback maakt en het tweede is rsion, dat deze technologie in 1995 bedacht :e) en al eerder naar de muis overbracht •Lit-muis). j force feedback kunnen bij het verplaat- pictogrammen in Windows 95/98 de gro- tanden zwaarder aanvoelen dan kleinere. In een uitrolmenu of dialoogkader kan elk van de opties met een 'drempeltje' begrensd worden. In adventurespellen is de aanwezigheid van in het donker verborgen onderdelen voelbaar en in pro gramma's als cadcam kunnen ontwerpers de op pervlaktecontouren van elke ontworpen vorm voelen. Immersion en Logitech verwachten dat de extra optie om te voelen wat er op het scherm gebeurt grote veranderingen teweeg zal brengen in de wijze waarop gebruikers met computers omgaan. Supercomputer voor technische universiteiten AMSTERDAM ANP De beste computer van Eu ropa staat binnenkort in Am sterdam. De Universiteit Twente, de Technische Uni versiteit Eindhoven en het academisch rekencentrum SARA hebben voor 17,7 mil joen gulden een nieuwe su percomputer aangeschaft. Het is een Cray Origin 2000 met 128 processoren en een verwerkingscapaciteit die ruim tien keer hoger is dan de computers waarover de universiteiten nu beschikken. Het interne geheugen van het nieuwe rekenwonder komt overeen met die van een reeks van 1750 personal computers. De computer, vervaardigd door het Ameri kaanse bedrijf Silicon Grap hics, wordt begin volgend jaar in gebruik genomen. SA RA, een nationaal expertise centrum op het gebied van computers, en de twee uni versiteiten hebben voor aan koop en gebruik van de nieu we computer het consortium Unite opgericht. Beide uni versiteiten hadden al een su percomputer in huis. Onderzoeksorganisatie NWO steunde de universiteiten bij de aanschaf. Wetenschap pers van beide universiteiten kunnen vanaf hun werkplek met bestaande werkstations, via het landelijke surfnet, op de nieuwe supercomputer berekeningen uitvoeren. De grotere mogelijkheden van de computer zijn noodzake lijk om ingewikkelde simula ties in beeld te brengen. 'Big en beautiful', omschrijft SA- RA-medewerker dr. C. Nieu- wenhuis de rekengigant, die een plaats krijgt in de Am sterdamse Watergraafsmeer. Voor gebruik van het appa raat zijn afstanden van geen enkele betekenis. Beide universiteiten ver wachten extra opdrachten van instellingen en bedrijven uit binnen- en buitenland om berekeningen uit te voe ren. Eindhoven was het hardst aan vernieuwing van de superrekenaar toe. De speurtocht naar een nieuw apparaat begon juni 1997. In maart dit jaar voegde Twente zich bij de Eindhovenaren. Beide universiteiten beschik ken nu over meer reken kracht dan de derde Neder landse technische universi teit, Delft. Die schafte recen telijk een supercomputer aan. Specialisten verwachten dat de supercomputer in drie, vier jaar is afgeschreven. Dan is super geen super meer. En dat is ongeveer de zelfde periode dat een gewo ne personal computer mee- Het is uiteraard niet te doen om ze te gaan tellen, maar er moe ten in de loop der jaren een kleine duizend cd-roms zijn ge maakt met allerlei kleine, vaak handige programmaatjes. Die schijfjes met utilities, zoals die programma's in vakkringen worden genoemd, zitten vaak gratis bij de diverse computer tijdschriften en het grootste deel is ook op het Internet te vinden bij bedrijven als IDG (dat overigens een aantal keer per jaar via een abonnement een schijfje uitgeeft), Tucows of Download. Dat enorme aanbod weerhield Spectrum Software er niet om, in samenwerking met Hub Nieuwe Media (elke maand een gratis schijfje bij PC Consu ment) een cd-rom samen te stellen met een mooie verzame ling handige programma's. In plaats ze overal vandaan te moeten graaien, staan nu onder meer Photoshop 4, McAfee Vi- rusScan, PaintShop Pro 5.01, Eudora Pro E-mail en nog tien tallen utilities bij elkaar en ge groepeerd via een duidelijke in terface op een schijfje, dat voor 29,90 gulden in de winkel ligt. Het Musée d'Orsay in Parijs mag gerust worden beschouwd als een van de mooiste musea van de Franse hoofdstad, en misschien zelfs wel van heel Eu ropa. Van Gogh, Cézanne, de impressionisten en vertegen woordigers van art nouveau: het zijn slechts enkele van de kun stenaars uit de periode van 1848 tot 1914, die in dat museum te vinden zijn. Daarnaast bevat het museum beeldhouwkunst, foto's en architectuur uit die zelfde periode. Een bezoek aan zo'n museum is natuurlijk nooit helemaal te vervangen door een computer programma, maar toch is cd- rom 'Musée d'Orsay, een inter actief bezoek', uitgegeven door Het Spectrum Electronic Publis- hing, zeer de moeite waard. Met de cd-rom kan thuis op de com puter worden rondgedwaald door de zalen van het museum. Van alle werken die daar han gen is veel achtergrondinforma tie beschikbaar. Ook is het mo gelijk om op de schilderijen in te zoomen, zodat de kleine de tails zichtbaar worden. Een uit gebreide zoekfunctie maakt het eenvoudig om het werk van een bepaalde kunstenaar of stijlpe riode te vinden. Het programma is uitgebracht in de Kunst Cultuur-serie van Het Spectrum en heeft een ad viesprijs van 99 gulden. Kruiswoordraadsel UIZONTAAL: waas; 3. opening; 6. bijwoord; 9. tandeloos zoogdier; 10. met bomen; 12. overblijfsel; 14. dichter; 16. kastelein; 19. >oom; 20. bevel; 21. niet meer elastisch; 26. ooievaar; 27. iin; 29. wijsje; 31. plus; 32. binnen; 33. gymnastiektoestel; Engels bier. tTICAAL: )orspoed. 2. tijdrekening; 4. speelkaart; 5. zoon van brandt; 7. wildebeest; 8. slootje; 11. discipel; 13. pronk- |e: 15. landbouwwerktuig; 17. rondedans; 18. binnenvaar- >oni 21. ooievaar; 22. programmablad; 23. waterstand; 24. toe- 25. getand muurwerk; 28. een zekere; 30. vogel. rkl ij L- vo« 8 van vr,Jda8: izontaal: 1. Zwijger; 7. ranja; 8. kalot; 9. toets; 10. bron; ^Wetsla; 12. apezat. ^^icaal: 2. Waaks; 3. giller; 4. rotten; 5. krijt; 6. engeltje; 10. 11. via. TOMPOES Tom Poes en het Monster Trotteldrom Nu ze wisten dat zij zelf het monster gevormd hadden, deden ze alles om de schade zo goed mogelijk te her stellen. Trottelnoten werden verza meld, manden werden gevuld en al spoedig kon het laden van de Al batros een aanvang nemen. Het schrandere volkje begreep echter dat het op zijn hoede moest zijn voor nieuwe monstervorming. Daarom hadden ze Smoris Trot benoemd tot Trotteldrom-bestrijder en hem tot dat doel meester gemaakt van de Trottelse Brandspuit. Hierboven kan men het ventje dan ook glimlachend op zijn voertuig zien zitten, gereed om in te grijpen bij het geringste voorgevoel. Intussen gaf kapitein Wal Rus een voedzaam feestmaal in de eetsalon. „Snert", zo sprak hij, „met spek en roggebrood. Dat wil er altijd wel in. Je hebt het vlug geklaard met je bom, meneer!" Travelijn Trot bloosde en zei, enigszins verlegen: „Och, ik eigenlijk niet. Onderweg kreeg ik een voorgevoel - en toen..." „Toen heb ik het verder moeten doen", vulde heer Ollie aan. „Het was een vreselijke verantwoordelijk heid. Eenzaam trad ik, met de tik kende bom, het monster tegemoet..." „Hm", zei Tom Poes. Heer Ollie keek gestoord op. Een ogenblik betrok zijn gelaat, doch toen glimlachte hij. „En daar stond de jonge vriend", hernam hij. „Hij had ontdekt dat er geen monster bestond - en als hij die el lendige bom niet had weggegooid, zou ik, met mijn reuzenkrachten, de hele bevolking hebben uitgeroeid. Proost, Tom Poes, op je gezondheid! „Geeft het dan niemand die ener wetenschappelijkeruiteenanderzet- ting horen wil?" mompelde de pro fessor. Zijn bedrukte stem ging ech ter verloren in het geklink van de gla zen. SLOT FRANK BUURMAN De authentieke 'wargames' zijn afgeleid van de bordspel len en behandelen meestal een historische veldslag, zoals de slag om Waterloo. Vooral oudere spelers stappen graag in de voetsporen van bijvoor beeld Napoleon en proberen de geschiedenis een andere wending te geven. De spellen stralen ondanks het oorlogsge weld een zekere rust uit omdat ze in beurten worden ge speeld. Veel hectischer en po pulair bij een groot publiek zijn de real time-wargames, zoals Command and Conquer en Red Alert. Ze hebben veel minder diepgang dan de his torische spellen, maar zijn erg enerverend omdat de actie non-stop doorgaat. Verwant aan de wargames zijn de stra tegische spellen, zoals Civiliza tion, waarbij oorlog slechts een onderdeel is van een si mulatie waarbij de speler pro beert een stad of een complete beschaving op te bouwen. Starcraft van Blizzard is een spel van het Red Alert-type. Starcraft steekt met kop en schouders boven de vele con currenten uit, omdat het spel er prachtig uitziet, knap in el kaar zit en heel geleidelijk steeds moeilijker wordt. In een gewelddadige toekomst strij den drie rassen om de supre matie in de ruimte: de noma dische Terrans, de mysterieu ze Protoss en de vraatzuchtige Zergs. De speler kan kiezen uit de drie rassen, die ieder een zeer specifieke technologie be zitten. Starcraft is leuk tegen de computer, maar ook bij uit stek geschikt om tegen andere mensen op een netwerk te spelen of op Internet op Blizzards eigen Battle.net In middels is er ook een datadisk met een nieuwe campagne verschenen, die 'The Brood War' heet en diverse nieuwe eenheden bevat. Op de valreep van 1999 ver scheen nog The War of the Worlds van GT Interactive, een spel dat is gebaseerd op het boek van H.G. Wells en de interpretatie van componist Jeff Wayne. Marsbewoners val len met superieure technolo gie de aarde aan. De mensheid verdedigt zich met de moed der wanhoop en wordt uitein delijk gered door een virus, dat de aanvallers doodt. In het spel speelt het virus geen rol en de Britse speler (het spel beperkt zich tot Engeland) moet snel nieuwe technologie ontwikkelen om de Martianen te kunnen weerstaan. De spe ler kan ook de rol van Mars op zich nemen in dit spel, dat vanzelfsprekend de muziek van Wayne bevat en de eenhe den op het scherm brengt (waaronder spinachtige loop- tanks) die te zien waren in de videoclip. Een andere topper uit 1998 is Mech Commander van Micro- prose, dat gebaseerd is op de bekende looptanks uit de po pulaire Mechwarrior-reeks. In plaats van in deze tanks te zit ten bestuurt de speler ze nu in een strategisch spel van bo venaf. Een komische variant op het genre is Tribal Rage van Talonsoft, waarbij het gaat om de strijd tussen zes stam men in een Mad Max-achtige, apocalyptische omgeving. De speler kan kiezen uit groepen als Amazons. Cyborgs en Bik ers die soms absurde eenhe den hebben, zoals ontploffen de varkens of Elvis-imitatoren met gitaargeweren. Een interessante variant op het thema van het real-time wargame is de combinatie met een spel waarbij de speler zelf in de oorlogsmachines zit. De opdrachten worden derhalve gegeven vanaf het slagveld, en niet in een veilige onaantast bare positie boven het slag veld. Dit is extra moeilijk, om dat de generaal/speler een veel minder goed overzicht heeft van de oorlog en zelf ge vaar loopt. Dit thema is het best uitgewerkt in Battlezone van Activision en Uprising van The 3DO Company. De liefhebbers van de echte wargames werden in 1998 ver wend met Panzer General II en People's General van SSI, Eastern/Western Front van Talonsoft, Close Combat II, a bridge too far van Microsoft, Sid Meiers Gettysburg! van Fi- raxis en Commando's behind enemy lines van Eidos. Een uniek stukje werk is The Ope rational Art of War van Ta lonsoft. Dit spel oogt simpel, als een klassiek bordspel, met eenheden die als blokjes over kaarten schuiven, maar bezit wel de mogelijkheid om elke veldslag tussen 1939 en 1955 met alle historisch correcte eenheden en wapens na te spelen. Het spel bezit heel veel diepgang. De Koreaanse oor log en diverse veldslagen uit de tweede wereldoorlog zijn al inbegrepen, maar met de editor kunnen onbeperkt veld slagen worden toegevoegd, hetgeen al tot gevolg heeft ge had dat de liefhebbers vele veldslagen via Internet aan el kaar aanbieden. Toppers op het gebied van de Fantasy Wargames (de strijd tussen goed en kwaad met el ven, trollen en dwergen) zijn Myth van Bungie Software en Dark Omen van Electronic Arts. Dark Omen is een spel uit de populaire Warhammer- serie. Met een klein legertje dappere krijgers moet de spe ler de duistere horden zien te stuiten in dit mooie, driedi mensionale spel. Op het gebied van strategie zijn Seven Kingdoms van In teractive Magic, Settlers III van Bluebyte, Knight and Merchants van Topware/Den- da, Caesar III van Sierra en Ri se of Rome (datadisk voor Age of Empires) van Microsoft het beste dat 1998 heeft voortge bracht. Dit zijn spellen met middeleeuwse of nog oudere volkeren, waarbij vaak enorm veel zaken efficiënt moeten worden beheerd, om te voor komen dat het slecht afloopt met je onderdanen. Bij uitstek geschikt voor spelers die veel omhanden willen hebben. De meeste spellen werken goed op een computer met een Pentium 133 processor met 16 Mb Ram. Prijzen vari eren van 50 tot 100 gulden. Met dank aan Homesoft, Infogrames. Grip Communica tions /Emtec, Mind Multime dia. Microsoft, MVSP, CD Contact Data/Activision, Den- da Multimedia. Electronic Arts. Top 10 Wargames 1. Starcraft 2. Battlezone 3. Panzer general II 4. Commando's behind enemy lines 5. Seven Kingdoms 6. Close Combat II 7. Dark Omen 8. Eastern/Western Front 9. Tribal Rage 10. Operational Art of War een interactief vczoek PoMiMQi'i: Bmsscix iwyztsat

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 31