Quick Boys heeft een mooie toekomst' De vraag is wat Michael Jordan gaat doen Marktwaarde Rik Smits is inmiddels tien miljoen dollar per jaar ■»l»Mir.MZEi3ZM Voordat op vrijdag 5 februari de eer ste bal kan worden opgegooid van de eerste wedstrijden in het verkorte seizoen van de National Basketball As sociation (NBA) is er nog heel wat werk aan de winkel. Zowel voor de NBA als voor de 29 teams, die op die dag aan hun seizoen van 25 thuis- en 25 uitwedstrijden beginnen. De verwachting is dat het uitgewerk te akkoord tussen de NBA en de vak bond op 18 januari op papier staat. Pas dan mogen de trainingskampen open. Dan ook pas mogen de coaches zich gaan bemoeien met hun spelers (die wel al mogen gaan trainen) en kunnen er overeenkomsten worden getekend met de contractvrije spelers, de zoge noemde free agents. Dat zijn er nogal wat. En niet de minsten. Bovenaan de indrukwekken de lijst staat bijvoorbeeld Michael Jor dan. Maar ook zijn Chicago Bulls- teamgenoten Scottie Pippen, Dennis Rodman, Luc Longley en Steve Kerr hebben geen contract. Verder onder anderen Charles Barkley en onze land genoot Rik Smits. De hamvraag is natuurlijk wat Mi chael Jordan gaat doen. De ster der sterren hult zich voorlopig in stilzwij gen. Hij is het laatst gesignaleerd op de Bahama's, waar hij (uiteraard) aan het golfen was. Volgens zijn zaakwaarne mer David Falk zal Jordan de details van de overeenkomst gaan bestude ren, kijken wat Chicago hem te bieden heeft en dan een beslissing nemen. Wat de Bulls hem financieel te bie den hebben is bekend. 'His Royal Air ness' kan dit seizoen op de kop af 34.7 miljoen dollar (en nog wat zakgeld) verdienen. Volgens het akkoord mo gen de salarissen van vorig seizoen na melijk worden opgetrokken met vijf procent en in 1998-99 kreeg Jordan 33.14 miljoen. Omdat het seizoen is ingekort van 82 tot 50 wedstrijden krijgt hij echtef - net als alle andere spelers - 'slechts' 50/82ste deel van dat bedrag. Geen item Het salaris is uiteraard geen item voor Jordan bij het nemen van een beslis sing. Het vermogen dat hij inmiddels heeft verdiend en alleen al met com merciële activiteiten nog zal verdie nen, kan hij in de rest van zijn leven nooit opmaken. Nee, het gaat om wat de Chicago Bulls hem te bieden heb ben aan coaches en medespelers. Zes keer in de afgelopen acht jaar legde hij de basis voor een NBA-titel en als hij gaat spelen, gaat hij voor het zevende kampioenschap. Niets minder. Maar zelfs Michael Jordan wordt niet in zijn eentje kampioen van de NBA. Daarvoor heeft hij bijvoorbeeld Scottie Pippen en Dennis Rodman no dig. En het liefst ook Phil Jackson als coach. Lange tijd heeft Jordan gezegd dat hij alleen verder wilde met Jackson op de bank, maar deze blijft bij zijn be sluit voorlopig te stoppen. Schoorvoe tend gaf Jordan later toe, dat hij even tueel ook wel onder Tim Floyd zou wil len spelen'. Floyd is door de Bulls aan getrokken als opvolger van Jackson, maar heeft vooralsnog een functie bui ten het veld. In een eerste reactie zei Floyd nog één poging te willen doen om Jackson over te halen. Het is dus niet overdreven te stellen dat Jordan de naaste toekomst van de superkampioen uit Chicago in handen heeft. Als hij besluit te stoppen, zullen ook Pippen en Rodman niet terugke ren en kan Floyd gaan bouwen aan een nieuwe ploeg. Voor de basketbal liefhebbers is dat laatste niet te hopen, al zal het moment eens aanbreken dat de NBA verder moet zonder de beste basketballer aller tijden. Is het niet nu, dan toch zeker over een of twee jaar. Pacers Ze zullen het natuurlijk niet aan de grote klok hangen, maar wat de India na Pacers betreft mag Jordan morgen stoppen. De geroutineerde ploeg uit Indianapolis wordt algemeen gezien als kandidaat voor de NBA-titel. Vol gens sommige insiders zelfs ongeacht de situatie in Chicago. Zoals dat van bijna alle free agents wordt verwacht, zal Rik Smits wel een nieuw contract tekenen bij zijn eigen team, de Pacers. De marktwaarde van de blonde center, die de afgelopen vijf jaar in totaal 20 miljoen dollar verdien de, is opgelopen tot 10 miljoen per jaar. Omdat volgens het nieuwe ak koord per seizoen bij twee spelers niet hoeft te worden gekeken naar het be faamde salarisplafond, kunnen en wil len de Pacers dat graag betalen. De verwachting is dat Smits (32) zeker voor drie, wellicht voor vier jaar tekent, al is het alleen maar omdat coach Lar ry Bird hem absoluut niet kwijt wil. Als de puzzelstukjes op hun juiste plek vallen heeft Bird de ploeg terug van vorig seizoen. Smits is van de kernspelers de enige zonder contract. Bovendien mag verwacht worden dat rolspelers als Travis Best en Fred Hoi- berg ook zullen blijven. En eigenlijk verkeren de meeste ploegen in die si tuatie. De bovengrens van de spelers salarissen samen biedt slechts in een enkel geval wat ruimte. Bij de Houston Rockets en de Phoenix Suns bijvoor beeld. Maar alleen bij het uiteenvallen van de Bulls is voor die teams de free- agentmarkt echt interessant. Qua teams zal dus veel bij het oude blijven, maar de NBA heeft met de nieuwe overeenkomst, die zes jaar zal gelden met een zevende jaar als optie voor de NBA, een heel belangrijke stap gezet. Een stap naar normalisatie. Want het hoeft natuurlijk geen betoog dat de zaak de laatste jaren compleet uit de hand is gelopen. Spelers teken den contracten die buiten alle propor ties waren. Kevin Garnett van de Min nesota Timberwolves kwam zo in het bezit van een 6-jarig contract tegen 126 miljoen dollar. Juist deze excessen zijn nu niet meer mogelijk. FRDAG 9 JANUAR11999 Zekerk hecht! vice en| lijft grol plaats! rollega's el Jordan dribbelt met de bal in de kampioenswedstrijd tegen Jazz. Jordan werd vorig seizoen voor de zesde keer kampioen Chicago Bulls. archieffoto reuters Arie Guyt stapt na 17 jaar op als voorzitter Hij woont in een fraai pand in een mooi gedeelte van Katwijk aan de Rijn. Het is een huis dat bij zo'n functie past, een soort ambtswoning zou je bijna zeggen. Want het voorzitterschap van Quick Boys, dat Guyt 17 jaar vervulde, is een belangrijke taak binnen Katwijk. De voormalig voorzitter van Quick Boys heeft een regenteske uitstraling, hij is gezegend met de gave van het woord. Als Arie Guyt sprak tijdens een KNVB-bijeenkomst, zweeg de vergadering. „Als ik bij een wethouder kwam die net in functie was, wipte hij van nervositeit en ik niet", spreekt hij zelfverzekerd. Zelf zegt hij regelmatig onder vuur te hebben gelegen binnen zijn club. Maar elke. keer keerde de rust weer op sportpark Nieuw Zuid. Vorige maand stak er opnieuw een stormpje op, toen het bestuur van de businessclub van Quick Boys (de sponsor- groep) felle kritiek op het bestuur naar buiten bracht en zelfs vroeg om bepaalde besluiten op technisch vlak op te schorten. Terwijl de buiten wereld verwachtte dat hij de handschoen weer op zou pakken, besloot Guyt (53) om af te tieden. „Ik voelde de actie van de businessclub als een stoot onder de gordel", vertelt Guyt, projectmana ger bij de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten. „Bovendien vond ik dat het bestuur in een andere situatie was terechtgekomen als ik om de tafel was gaan zitten met de businessclub. Het bestuursrecht van het bestuur is nu recht overeind gebleven." Waren er geen andere oplossingen denkbaar? Bij voorbeeld het bijeenroepen van een ledenvergade ring waarin het bestuur de leden om vertrouwen vraagt? „Het was een affaire die meer op de persoon was gericht dan tegen de vereniging. Ik heb geleerd dat er niet te vechten is tegen mensen die je op een oneigenlijke manier bejegenen. Dan moet je een wijs besluit nemen, in dit geval was dat aftreden. De mensen die met deze kritiek kwamen, leven met feiten uit het verleden. Ze hebben nooit iets naar voren gebracht waaruit toekomstvisie bleek. Blijkbaar is dat hun stijl. Aftreden leek mij het bes- te voor mezelf, ook voor mijn gezondheid. Ik ben niet van plan een hartaanval op te lopen door een dergelijke zaak. Laten zij dit maar uitleggen aan de leden. Ik vind het een zwaktebod als ik terugga naar de ledenvergadering." U vat het wel persoonlijk op. Zou het niet zo kun nen zijn dat het ook oprechte Quick Boys-mensen zijn die het beste voor hebben met de vereniging en denken zakelijke kritiek te uiten? „Daar laat ik me niet over uit. Vraag dat maar aan de leden. Als ik zie op wat voor manier er wordt gereageerd op m'n aftreden - ik heb tientallen re acties gehad -, dan denk ik dat ik er goed aan heb gedaan." Als businessclubleden vinden dat het beleid niet deugt, kunt u ze toch in een discussie uitleggen waarom het volgens u wel goed is? „Daar voel ik weinig voor, want Marcel Hengst, de voorzitter van de businessclub, zit er om sponsors aan te trekken, om geld te genereren. En hij is geen voorzitter van de beleidscommissie van Quick Boys. Op de tweede plaats woont hij hier om de hoek. Als hij kritiek heeft, kan hij hier zo binnenlopen. Een derde punt is dat ik de meeste mensen zaterdag in het clubhuis zag. Nooit heb ik de heren van de businessclub over deze kwestie gesproken. De manier waarop ik op de brief heb gereageerd, was natuurlijk onverwacht. Het stelde de initiatiefnemers in een kwaad daglicht. Dat mag wat mij betreft zo blijven, want ik geloof niet dat ze het beste voor hebben met de vereniging." Is dat niet een zware aantijging? „Een van de jongens heeft gezegd: Zo ik heb m'n zin. Je bent vertrokken. Deze mensen zijn jaren lang bezig geweest om mij eruit te werken. Dat is al jaren geleden begonnen. Dan komt er een mo ment dat ik zeg, m'n hobby wordt me te veel." Is het niet logisch dat binnen een zo grote vereni ging, met zoveel mensen voor wie het voetbal zo be langrijk is, dergelijke kritiek los komt als het eerste elftal al jaren niet optimaal draait? „Kritiek is geen punt, het gaat om de manier waar op die gegeven wordt. Als de businessclub een brief schrijft waarin wordt gevraagd om de trainer niet te ontslaan of geen nieuwe trainer aan te stel len, dan denk ik: Waar bemoeien jullie je mee. Dit is je werk niet." Is er dan geen relatie tussen deze kritiek en de pres taties van het eerste? „Nee, voor mij niet. Iedereen moet zien dat wij goed bezig zijn met de jeugd. Er komt weer een zeer talentvolle lichting aan. Daarom zullen wij het financieel ook redden. Andere clubs moeten meer spelers van buitenaf halen. Aan de andere kant was het ook een noodzakelijke keuze. De pr- commissie is namelijk de afgelopen jaren vergeten om voldoende reclameborden te verkopen. Het aantal is beduidend achtergebleven bij omringen deverenigingen." Maar het is toch de bedoeling dat Quick Boys elk jaar meespeelt om de hoogste plaatsen, altijd bij de top-drie of top-vier staat? „Dat is zo. We hebben dit binnen het bestuur uit gebreid besproken, we hebben een plan Quick Boys 2000 neergelegd. In dat jaar moeten we weer in de top meedraaien. Vijf jaar lang investeren in de jeugd en vanaf 2000 moet het eerste elftal er weer staan. Iedereen wist dat er op middellange termijn zou worden geïnvesteerd in de jeugd. Is het geen illusie om te denken dat je met eigen jeugd de top kan bereiken? Zal er niet altijd een topper van buiten aangetrokken moeten worden? „Mogelijk is dat zo. Maar kijk naar het Ajax van Van Gaal. Daarin kon zo de jeugd worden inge past." U spiegelt zich wel aan een grote club. „Je mag daar toch naar kijken. Bij Ajax lopen 15 nationaliteiten en bijna niet één voldoet. Is dat be leid voeren? Ze willen dolgraag terug naar de tijd dat de eigen jeugd prioriteit kreeg. Waarom heeft Quick Boys de afgelopen jaren niet naar buiten gebracht dat er prioriteit werd gegeven aan de jeugd en dat een toppositie ondergeschikt was? „Binnen de vereniging, binnen een kleine groepe ring hebben we dit wel uitgecommuniceerd. Maar zoiets breng je niet naar de pers toe." Sommige dragende spelers waren misschien wel naar een andere club gegaan als ze hadden gewe ten dat de ambities pas in 2000 lagen. „We hebben toch ook de afgelopen jaren jongens aangetrokken van wie we verwachtten dat ze op topniveau zouden kunnen meedraaien. Dat we toch rond die derde plaats zouden kunnen spelen. En zo slecht waren de resultaten ook weer niet. De afgelopen jaren hebben we maar één keer de na- competitie gemist. Past in het plan Quick Boys 2000 het aantrekken van de drie spelers van Feyenoord? „Ja, want we moesten wel op niveau blijven spe len. Richard van Schijndel is een dragende speler, een gouden jongen. John Kroon is een sfeerbepa lende speler in die groep van 15/16 mensen. Je hebt wat oudere jongens nodig in een jeugdige se lectie." Onderdeel van de kritiek die de laatste tijd werd ge uit, is ook dat het bestuur van Quick Boys zich te weinig heeft vernieuwd „Wij hebben het bestuur met twee mensen uitge breid. Met de huidige elf mensen konden we alle disciplines afdekken. Als je het met negen man niet aankunt, moet je er dan een vijfmansformatie van maken? Dat kan alleen als je met betaalde mensen een vereniging zou kunnen runnen. De mensen die kritiek hebben, bieden zelf geen alter natief. Organisatorisch hebben wij ons zeer sterk vernieuwd." Is het niet goed dat er af en roe vers bloed in een be stuur komt? „Bij Quick Boys hebben we net een nieuw be stuurslid, Jaap Kuyt, dat is een topper. Bas van Dijk zit er acht jaar, is dat heel lang?" Na acht jaar mag een bestuurslid wel eens aan af treden gaan denken. „Dan weet je niet wat het betekent om bestuurslid te zijn van Quick Boys, welke onderwerpen de re vue passeren. Dat is echt gigantisch. In de contac ten met de gemeente is het belangrijk dat je inge werkt bent, dat je op gelijkwaardig niveau met de gemeente spreekt. Als daar steeds een nieuw fi guur zit, denkt een gemeentebestuurder al gauw: Zo, die zullen we eens even scheren. Zo werkt dat gewoon, ook bij de KNVB." Als deze kwestie niet had gespeeld, was u dan nog lang aangebleven „Om privé-redenen zat ik al aan m'n afscheid te denken. Ik probeerde emotioneel ook al meer af stand te nemen van de club." Is het een gewilde functie, het voorzitterschap van Quick Boys? „Degenen die denken dat het een functie is waarin ze kunnen freewheelen wens ik alle succes toe. Ik denk wel dat veel mensen deze functie willen uit voeren. Je maakt namelijk fantastische dingen mee, als je weet wie ik allemaal heb ontmoet. Dat maak je bij Quick Boys mee en niet bij een kleine amateurclub." Maakt dat het afscheid moeilijk? „Nee, ik voel me gelukkig dat ik het mocht mee maken. De functie van voorzitter moet je relative ren. Je stuurt de vereniging aan bij de gratie van de leden. Ik heb bij Quick Boys heel veel mooie momenten meegemaakt. Alles wat zich rond het eerste elftal afspeelde zat in mijn portefeuille, dat vond ik schitterend. Het voorbereiden op de wed strijden, de spanning, naar het veld reizen, op het veld zijn. Ik zeg altijd dat voetbal een sport is waarbij je afhankelijk bent van de omstandighe den die anderen je bieden. Hex is geen weten schap. Er zijn zoveel zaken die bijdragen aan een goed resultaat: de goede diagnose van de dokter, de 'peptalk' van de trainer, de premie die op een overwinning staat en misschien ook wel het schouderklopje van de voorzitter." Het besluit van Arie Guyt om na 17 jaar af te treden als voorzitter van Quick Boys, sloeg in Katwijk in als een bom. Gemeentebestuurders, predikanten, bestuurders van andere clubs stonden aan z'n deur om steun te betuigen en hem misschien op andere gedachten te brengen. Maar de Katwijker denkt dat hij een wijs besluit heeft genomen na de kritiek van de businessclub op het beleid van de vereniging. ,,De hele affaire doet me wel pijn. Ik zit in een rouwproces, laat ik dat erkennen. Niet omdat ik bang ben voor de toekomst van de club, want ik geloof dat die zeer goed is. Maar ik zal het gebeuren rond het eerste elftal missen. Ik vond dat schitterend." Arie Guyt bij de Turfmarkt- brug in Kat wijk aan den Rijn. „Deze mensen zijn jarenlang be zig geweest om mij eruit te werken." foto dick hogewo- ning

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23