'Het was in die tijd één gore armoe' Cultuur&Kunst Schone Schijn 'Alles van waarde is weerloos' Grote Matisse-expositie Personeel NewMetropolis zet acties voort LTERDAG 9 JANUARI 1999 ünderboekenschrijvers lezen voor jjgEH! Tien kinderboekenschrijvers houden een voorleesmara- ion op zondag 17 januari in de Centrale Bibliotheek Leiden, jjdens de marathon, die van 12.00 tot 16.00 uur duurt, lezen chtereenvolgens Thijs Goverde, Mirjam Mous, Jac Volbeda, jerrie Huiberts, Hans Manders, Saskia van der Wiel, Angelo Ver- ^er, Mirjam Oldenhave, Benny Lindelauf en Mathijs Beentjes Ivintig minuten voor uit eigen werk. Iedereen is welkom en kan ipelk moment binnenlopen. Thé Lau op de solotoer rrgccHT'Thé Lau zingt Thé Lau' heet de show waarmee de 'efa fadzanger/gitarist van de populaire Nederlandse popgroep The icene het komende kwartaal door het land trekt en waarbij hij )ei podium slechts deelt met toetsenist Dante Oei. Na tien jaar ang staand en drinkend in popzalen en op festivals een vaak uidruchtig publiek te hebben toegezongen - daarbij en passant die denkbare prijzen (Gouden Harp, BV Popprijs, twee Édisons) a de wacht slepend - verlangt de zanger naar meer aandacht roor zijn liedjes. De voorman van The Scene gaat met een nieu we show de theaters in. Er staan optredens gepland in onder neer Amsterdam (Kleine Komedie), Utrecht (Vredenburg), Den laag (Diligentia) en Haarlem (Stadsschouwburg). |unkie XL krijgt BV popprijs '98 let heet het best bewaarde geheim van de Nederlandse popmu- jek te zijn. Maar het heeft er alle schijn van dat voor het eerst in le geschiedenis van de Popprijs de winnaar ervan voortijdig is litgelekt. Junkie XL krijgt, volgens kringen rond de band, dit veekeinde tijdens Noorderslag in Groningen de BV Popprijs 998 uitgereikt. Het jury-rapport is uiteraard nog niet openbaar, v.p Anaar ongetwijfeld krijgt Junkie XL de prijs voor z'n voor Neder- andse begrippen tamelijk originele combinatie van metal, rap ;n techno. Junkie XL doet vooral in zogeheten big beats, een in jigeland erg populair genre. De band rond de voormalige Gro- linger Tom Holkenborg was vorig jaar al dé verrassing tijdens loorderslag. Vorig jaar kreeg Marco Borsato de prijs. >29 "(Onderzoek financiën Zuidelijk Toneel iDHQVENHet ministerie van OCenW gaat een onderzoek in- chef jan rijsdam. 071 -5356444. plv. chef annet van aarsen 071-5356443 tellen naar het financieel beheer bij het Zuidelijk Toneel in jndhoven. Dit naar aanleiding van een tekort van 7,5 ton in 997, ongeveer 10% van de begroting voor dat jaar. Volgens een woordvoerster van het departement was al tot het onderzoek •c/,( iesloten voordat twee inmiddels geschorste administrateurs van iet Zuidelijk Toneel met hun aantijgingen naar buiten kwamen, ien dergelijk onderzoek gebeurt standaard als er grote tekorten ')n biï gesubsidieerde gezelschappen. Het tweetal betichtte het ezelschap eind vorig jaar in een 'zwartboek' van financieel wanbeheer. Ook stelden zij dat topmedewerkers, onder wie za- elijk en artistiek leider Ivo van Hove, ten onrechte elders heb- len bijverdiend. Bovendien zou er stelselmatig sprake zijn van udgetoverschrijdingen. Hof sleept management voor rechter repa» De populaire Zeeuwse popgroep Blof heeft haar mana- ement voor de rechter gesleept omdat deze geld van optredens chterover zou hebben gedrukt. Volgens de artiesten hebben zij ogzo'n 20.000 gulden aan onder meer achterstallige gage te- oed van het theater- en artiestenbureau Tijs Hofman Manage- ïent in Hilvarenbeek. Het bureau wijst de vordering af. let management zou bedragen die zaaleigenaren betaalden oor optredens van de groep hebben achtergehouden. Verder ou het bedrijf hebben gesjoemeld met de boekingsgage voor de eeuwse groep en met de huur van licht- en geluidsinstallatie. Het managementbureau heeft zich altijd aan de afspraken ge- ouden", reageert mr. E. van Mierlo, advocaat van Tijs Hofman lanagement. „Juist door de promotie die Hofman voor Blof eeft gedaan en de kostenloze begeleiding, is de groep uit Goes osuccesvol geweest". Het geding dient op 14 januari in Breda. Het Leiden van Rinus van der Lubbe in Stedelijk Museum De Lakenhal Twee foto's van conservenfabriek Tieleman Dros - een van de directie, in pak en met een dikke sigaar in de knuisten, en een van de arbeiders - trekken meteen zijn aandacht.Ja", zegt amateur-historicus Kees Walle. ,,Dat is het Leiden van Rinus van der Lubbe." Het 'groot-kapi taal' lijnrecht tegenover de straatarme arbeidersklasse, beeld van de nieuwste tijdelijke expositie in De Lakenhal. de opgehaalde partij, wisten de fabrieken dat er gestolen was. Maar de thuiswerkers vonden daar natuurlijk wat op. Die stopten gewoon zand in de zak ken om aan het juiste gewicht te komen." Conservator Ingrid Moerman van de Lakenhal dook voor de tentoonstelling 'Het Leiden van Van der Lubbe' diep het ge meentearchief in, op zoek naar Leidse platen uit de periode 1920-1935. Natuurlijk, er is veel materiaal. Maar ze wilde niet de foto's laten zien, die iedereen al kent. Ze had de mazzel dat fo to's uit het archief van gemeen tewerken net waren onderge bracht in de prentenverzame- ling van het gemeentearchief. „We troffen veel onbekende ou de foto's aan", zegt ze. Beelden van arbeiders van gemeente leiden annet van aarsen „Wat Van der Lubbe gedaan heeft, hoe hij in elkaar stak, heeft alles te maken met hoe het er in Leiden voorstond. Lei den was één grote, gore armoe, een verschrikkelijke misère", stelt Walle. „Bij Tieleman Dros moesten de bonen afge haald worden. Dat was thuis werk. De mensen haalden een partij bonen bij de conservenfa- brieken op en gingen thuis op hun stoepje aan de slag. En om dat ze niets te eten hadden, sta len ze direct een maaltje voor zichzelf." „De conservenfabrieken eis ten daarom dat met de afge haalde bonen ook het afval te ruggebracht werd. Bonen en af val werden gewogen en als het gewicht lager was dan dat van pga 3 ho ider :t Vredesmonument op de dse Garenmarkt wankelt on- rde hoon van burger en be ier. 'Weg ermee!', zeggen meesten, 'dan zijn we od neen af van dat vandalisme, om >uwens, het is toch een mon- •vj rlijkding!' Igesundes Volksempfinden eft beslist. Het geconcreti- frde denkbeeld van een indi- lu, een denkbeeld dat eerst or het gemeentebestuur van iden is omarmd, moet zwich- i voor de dommekrachten, ar zit een vies luchtje aan. Of, ils Wolkers het zei in deze - 0nt: 'Leiden zwicht voor het orem.' 1 ithouder Alexander Pechtold trdt doodmoe van het gelazer idom dat vermaledijde ge- arte op de Garenmarkt. Bo- ïdien zit er cadmium in de arb izen panelen. Misschien nog sidi en vingerhoedje vol, maar ,tra! ;h- Zeven jaar lang zijn de pa- litii 'en vemieuwd en nu pas ko- •n ze daar achter. Die Pecht- dmium. Als je zoiets hoort, 1 het wel alsof we jarenlang eg' de buurt van een tweede je jernobyl hebben vertoefd. nkklare onzin natuurlijk. De isei gelanceerde me- deling over het cadmium is "chts een stok om de hond te an. maar het is toch ook een le iding. Het lijkt in niets op bed 'Vredesmonument.' Nog orn ?n en de mensen die vinden Ihun zoontje van vier het- fde kan als wat Mondriaan Appel konden, trekken mor- i met een grote boerenkar het Stedelijk Museum De ?nhal om daar alle moderne b W van de wanden te grissen. naar de Beestenmarkt, waar *n groot vreugdevuur van rdt gestookt. over het beeld denken je wilt, maar Leiden heeft lint itijds wel ingestemd met het iié toerp. Ik vraag me af hoe het a zijn gegaan als op de Ga- imarkt een beeld van Anne uk had gestaan. Als onverla- Het Vredesmonument op de Garenmarkt: 'Blijf met je rotpoten van ons rotmonument'. foto mark lamers ten elke nacht het dagboekje van dit meisje aan gruzelemen ten hadden geslagen. Ik weet zeker dat er dan permanente bewaking op de Garenmarkt was geweest en rabbijn Soeten- dorp persoonlijk was gaan pos ten. Het Vredesmonument is een metafoor voor de vrede, die erg kwetsbaar is. Of zoals Lucebert het uitdrukte: Alles van waarde is weerloos. Het beeld staat niet alleen symbool voor de vrede maar ook voor de mensen die daarvoor hun leven hebben ge geven en die dat nog steeds doen. Dat is kennelijk voor Alexander Pechtold niet van be lang. In Amsterdam zeiden ze tijdens de Tweede Wereldoor log: 'Bijf met je rotpoten af van onze rotjoden'. Hier zouden wij anno 1998 moeten zeggen: 'Blijf met je rotpoten af van ons rot monument!' Het beeld moet blijven staan, en telkens als het wordt aange vallen moet het weer als een ge wonde worden verzorgd, zoals architect Fons Verheijen in deze krant zei. En het moet van glas blijven. Dan is alleen het wach ten nog op de eerste slagaderlij ke bloeding van het broed dat het monument steeds weer kapot maakt. En dan nog wat: heeft u er wel eens aan gedacht hoe vaak het beeld misschien als bliksemaf leider heeft gefungeerd voor de agressie die anders tegen u of mij zou zijn gericht? Van Leeuwen De naam van de Leiderdorpse dichter Freek van Leeuwen (1905-1968), een man die vele gedichtenbundels op zijn naam heeft staan en mede-oprichter was van Links Richten, zou in Leiderdorp worden vereeuwigd. „Zo gauw de gelegenheid zich voordoet krijgt Van Leeuwen een straatnaam", zei een ge meentewoordvoerder in 1991 Leuk. Leiderdorp is niet bepaald een gemeente waar de schrij vers dik gezaaid zijn en een beetje lokale trots is nooit weg. Acht jaar later krijgen we een fa milielid van Van Leeuwen aan de telefoon. „Ik hoor maar niks", zegt de dame. „Wordt dat eigenlijk nog wat met die straat? Nee dus. De ene na de andere straat is uit de Leiderdorpse klei gestampt, maar de Van Leeu wenstraat is er niet bij. Van Leeuwen is door Leiderdorp op de mestvaalt der geschiedenis geworpen. Een straat kan er niet voor hem af. Tenminste, vol gens meneer Singerling of Tin geling of hoe die man dan ook mag heten. Hij vormt in zijn eentje de straatnaamcommissie in Leiderdorp. Na wat getelefoneer blijkt dat er in 1995 lang gediscussieerd is over de kwestie. Je ziet het voor je: sigaartje erbij, cognacje, rode hoofden, diepe denkrimpels. „We hebben al een Van Leeu wenpark in Leiderdorp en zo'n Freek van Leeuwenstraat erbij zou wel eens voor narigheid kunnen zorgen." Nou! Je moet er toch niet aan denken, aan al die automobilisten die urenlang voor niks rondtoeren in het uit gestrekte Leiderdorp. Ook zou er mogelijk een „associatie" kunnen ontstaan met de 'Leeu werikstraat'. Tingelingeling, wat is dat voor een ding? Je hoort de straat naamcommissie zuchten: 'Zul len we W.F. Hermans een straat geven, jongens? Of komen we dan hopeloos in de war met Toon?' cees van hoore* werken, foto's van belangrijke Leidse straten als het Rapen burg en de Breestraat, van de Stadhuisbrand en de volkstel ling die daarop volgde omdat het bevolkingsregister verloren was gegaan. En ook prenten van de verkrotte arbeiderswijken. Zo dook er ook een foto op van de Uiterstegracht. Van der Lubbe logeerde daar veelvuldig, op nummer 56 bij vrienden. „Mensen als Koos de Vink, die nog brieven van Van der Lubbe kreeg toen deze in Berlijn in de gevangenis zat", zegt Kees Wal le. „Ik heb ze vaak gesproken. Ik ken ze van toen ik als zestienja rige - dat was in 1962 - lid werd van de PSP. Koos de Vink riep altijd heel stellig dat hij zijn le ven aan Rinus te danken had. Toen Van der Lubbe werd gear resteerd voor de Rijksdagbrand, liet de CPN hem als een bak steen vallen. Zijn vrienden le verden daarom uit protest hun partijboekje in. Tijdens de be zetting stonden ze dus niet meer op de ledenlijst. De com munisten werden in Leiden tot op de daken achterna gejaagd, velen zijn er omgekomen, maar Rotterdam ziet kans op fotoschat ernstig slinken rotterdam gpd Rotterdam heeft ernstige kritiek op de dubbelrol die burgemees ter S. Patijn van Amsterdam speelt in de strijd om de vesti ging van een nieuw nationaal fotomuseum. Patijn is behalve burgemeester ook voorzitter van het Prins Bernhard Fonds. Onder zijn verantwoordelijk heid besloot het PBF een pand in Amsterdam te kopen voor huisvesting van het Werthei- mer-fotomuseum. Eerder al had het PBF geadviseerd de 22 mil joen gulden uit het Wertheimer- legaat aan Amsterdam te geven voor exploitatie van het muse um. Als voorwaarde stelt het fonds dat de in Rotterdam ge vestigde rijksinstellingen op het gebied van fotografie naar Am sterdam verhuizen. Het PBF-besluit om zelf een pand te kopen in Amsterdam is de Rotterdamse wethouder J. Kombrink in het verkeerde keel gat geschoten. Hij noemt de rol die Patijn speelt zeer discutabel. „Rotterdam gaat gewoon door met de ontwikkeling van haar eigen plannen", aldus de wet houder. Dit plan voorziet in een fusie tussen het in Rotterdam gevestigde nationale foto-insti tuut en het Filmmuseum in Amsterdam. Hiervoor wil Rot terdam het handelsveem Las Palmas op de Kop van Zuid be schikbaar stellen. Directeur L. van der Molen van het Foto Instituut: „Het mi nisterie is onze hoofdsubsidie gever en daar zijn we nog volop mee in overleg." De Vink en zijn vrienden waren bij de Duitsers niet bekend." In Leiden was het voor hele volksstammen bittere armoede, zegt Walle. „Van der Lubbe had een uitkering van 7,44 gulden, als die tenminste niet stop was gezet omdat hij - zoals ze dat bij het burgerlijk armbestuur noemden - muit had gestookt. Er waren gezinnen die van nog minder moesten rondkomen. En dan die huizen met hun halfsteens muurtjes... Aan de Waardgracht en de Oranjeg racht hadden ze niet eens dak beschot. Daar keken de mensen in huis zo tegen de dakpannen aan. Kijk, hier een prent van de Bouwelouwesteeg, waar Van der Lubbe een pakhuisje had. Vroeger liep die door van de Haarlemmerstraat tot de Oude Vest. De Bouwelouwesteeg met haar erbarmelijke huisjes figu reerde in die tijd in de landelijke SDAP-campagne." De tentoonstelling in de La kenhal gunt de bezoekers vooral een blik op Leiden in de jaren twintig en dertig. Maar toch komt ook hier Van der Lubbe om de hoek kijken. Kees Walle geeft op 9 februari in het stede lijke museum een lezing 'Tus sen Leiden en Leipzig, het korte leven van Rinus van der Lubbe'. Al ziet hij zichzelf niet als dé ex pert als het gaat om de na Rem brandt op één na beroemdste Leidenaar („dé expert is Martin Schouten") soms noemt hij zichzelf gekscherend de 'Dr. Clavan van Van der Lubbe'. „Nadat ik zijn vrienden heb leren kennen, ben ik alles van hem gaan verzamelen. Ik had zelfs het dossier dat de sociale dienst van hem had. Meegeno men van de zolder waar de stukken uit die tijd lagen opge slagen. Later is dat hele archief vernietigd. Uiteindelijk heb ik het dossier aan het gemeentear chief gegeven, zoiets kun je niet voor je zelf houden." „In de jaren tachtig hebben we er met een groepje mensen heel hard voor gevochten om een straat naar Van der Lubbe vernoemd te krijgen, als een hommage aan hem en zijn vrienden. De gemeente wilde er toen nog niets van weten. Wat heeft die man voor Leiden ge daan, was de vraag van de man kopenhagen Liefhebbers van de Franse schilder Henri Matisse (1869-1954) kunnen van 22 januari tot en met 25 mei hun hart op halen in het Staten Museum for Kunst in Kopenhagen. Dan wordt daar in samenwerking met het Hermitage Museum uit Sint Peters burg een grote expositie gehouden met werken uit de twee belang rijkste Matisse-collecties van de hele wereld. Uit Sint Peterburg ko men 25 schilderijen. Nog nooit eerder heeft dit Russische museum zo veel werken van Matisse tegelijk voor een enkele expositie uitge leend. De andere 25 werken komen uit de eigen omvangrijke verza meling van het Deense museum. Op de foto: een portret dat Matisse in 1905 schilderde van zijn echtgenote. foto gpd van de straatnamencommissie. Uiteindelijk kwam er toch het Van der Lubbehofje in 1984, ik denk omdat ze van het gezeur af wilden zijn. Ja, dat is nog wel een leuke anekdote. We hadden bij de overlijdensberichten in de krant een aankondiging laten zetten van de onthulling, maar we waren het tijdstip vergeten. Stomme fout. Maar op de dag dat het zou gebeuren zag het er zwart van de mensen. Hoe ze het wisten, begrijp ik nog steeds niet. Er waren heel veel oude ren, sommigen met tranen in de ogen." De tentoonstelling 'Het Leiden van Van der Lubbe' is vanaf morgen 12.00 uur tot en met 14 februari te zien in Stedelijk Museum De Lakenhal. Tegelij kertijd zijn er nog twee andere tentoonstellingen: Tussen Lei den en Leipzig, het korte leven van Rinus van der Lubbe' in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat en 'Brand Mees ter!' in het Centrum Beeldende Kunst (CBK) aan de Hoogland se Kerkgracht. Biografie van w.f. Hermans verschijnt over twee maanden utrecht anp De eerste grote biografie van de in 1995 overleden schrijver W.F. Hermans verschijnt in maart. Tijdens de Boekenweek komt het werk in de winkels. Het is van de hand van de Utrechtse journalist Hans van Straten en het wordt uitgegeven door uit geverij Aspekt. Van Straten heeft zijn biogra fie 'Hermans, zijn tijd, zijn werk, zijn leven' geschreven zonder de medewerking van de familie van de auteur. Die heeft plan nen om zelf met een geautori seerde uitgave van I lermans brieven te komen. Daarom be vat het boek ook geen citaten uit de correspondentie die Van Straten met de schrijver voerde. „Wij willen conflicten met de familie voorkomen. We zijn daarom heel zorgvuldig met al lerlei gegevens omgegaan", zegt P. Pierik van Aspekt. Hans van Straten kende Her mans sinds het begin van de ja ren vijftig. Hij heeft het boek ge baseerd op zijn eigen ervarin gen en geheugen. Pierik sluit niet uit dat er over de inhoud van het boek de nodige discus sie komt. Van Straten leeft al enige tijd in onmin met de fa milie Hermans, nadat hij na de dood van de schrijver een boek je uitgaf waar de familie niet te vreden over was. De biografie over Hermans bevat ongeveer vijfhonderd pagina's. amsterdam anp Het personeel van NewMetro polis in Amsterdam gaat door met de acties voor financiële steun aan het noodlijdende wetenschapsmuseum. De over bruggingskredieten die de overheid donderdag toezegde, bieden geen blijvende oplos sing. Het personeel vreest dat de educatieve functie zonder structurele overheidsbijdragen verloren zal gaan. Amsterdam en de ministeries van Economische Zaken en Onderwijs willen drie maanden lang totaal 450.000 gulden be talen, maar lossen niet de schuld van tien miljoen gulden op. Ook voelen ze niets voor een blijvende subsidie. Het be stuur van NewMetropolis kon digde donderdag al aan dat het daarom onvermijdelijk is dat er bij de rechtbank uitstel van be taling wordt aangevraagd. Dat betekent dat het bestuur haar macht uit handen geeft aan bewindvoerders die in het belang van de schuldeisers zul len handelen. Het museum gaat daarmee een onzekere toekomst tegemoet. De moge lijkheid bestaat bijvoorbeeld dat de bewindvoerders het fail lissement aanvragen en een commerciële partij zoeken die geheel andere plannen met het gebouw op de IJtunnel heeft. Volgens het personeel ver liest NewMetropolis de zeggen schap over de gang van zaken en het inhoudelijk concept. „Door de weigering van de overheid om structurele subsi die zelfs maar te overwegen, wordt NewMetropolis ver kwanseld aan de commercie", aldus het personeel. Vandaag zet het personeel de deuren gratis open voor het publiek. Het wil aan zoveel mogelijk mensen laten zien dat NewMetropolis recht van be staan heeft als het enige scien ce center in Nederland en we tenschap en technologie voor een breed publiek inzichtelijk maakt. De Uiterstegracht. Van der Lubbe logeerde er vaak op nummer 56. Palen lossen op de Beestenmarkt. gemeentearchief repro mark lamers gemeentearchief repro mark lamers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19