e Veel reacties herinrichting van Rijndijk Rijn Veenstreek Platanen Radioprogramma voor Marokkaanse ouders emer Voorwaardelijke boete voor verkeerde gifetiketten Theater en bioscoop: een optelsom Bateweg verdwijnen Meerkreuk laat even op zich wachten 'Oete voor Ter Aars bedrijf na ongeval uitzendkracht ;RDAG 9 JANUAR11999 averjascursus in Wielewaal Bedrijf al eerder voor de economische politierechter Burgemeester N. Schoof van Al phen aan den Rijn heeft gister avond tijdens de nieuwjaarsre ceptie in het winkelcentrum De Aarhof de erepenning toege kend aan C. Schoevaars (64) en J. Vroege (61). Schoevaars behoorde tot de uitverkorenen omdat hij veel vrijwilligerswerk doet op het terrein van het welzijnswerk in zijn woonplaats. Zo is hij al der tien jaar penningmeester van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW). Hij levert vanuit die functie ook een be langrijke bijdrage aan het wel zijnswerk van de gemeente Al phen aan den Rijn. Momenteel is hij betrokken bij het van de grond krijgen van een nieuwe Welzijnsstichting. Verder is Schoevaars penningmeester van het kerkelijk en gemeen schapscentrum De Bron. van de Stichting Mooi zo. Goed zo (stichting die op wijkniveau so ciaal-culturele activiteiten orga niseert) en van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO). Vroege kreeg de erepenning vanwege zijn creatieve en en thousiaste inzet,op kerkelijk en cultureel terrein. Zo is hij voor zitter van de Historische Vereni ging Alphen aan den Rijn die vijftig jaar bestaat. Als presi dent-kerkvoogd heeft hij zich tussen 1975 en 1985 bijzonder ingezet voor de restauratie van de Oudshoornse Kerk. SASKIA BUITELAAR Marokkaanse ouders kunnen vanaf 14 januari wekelijks een radioprogramma over opvoe ding beluisteren op de Lokale Omroep Alphen aan den Rijn. Vragen of opmerkingen over de behandelde thema's kunnen zij via de telefoon direct aan des kundigen voorleggen. Het programma met de naam Alousra is een initiatief van het Regionaal Instituut Intercultu rele Ontwikkeling Meander en wordt gemaakt in samenwer king met vrijwilligers van de Al- phense stichting voor Marokka nen. Horizon. Volgens A. Lamnadi, directeur van Me ander. is het v oor Marokkaanse ouders moeilijk om hun kinde ren op te voeden in een samen leving waar ze zelf niet zijn op gegroeid. „Dat is overigens voor alle ouders die geen opleiding in Nederland hebben genoten een opgave. Zij vragen zich af welke rol zij moeten spelen en hoe ze in de gaten kunnen hou- den dat de schoolloopbaan van hun kind goed verloopt.' De bedoeling van Alousra is om een gesprek met ouders op gang te brengen. Lamnadi wil dat zij niet alleen luisteren, maar ook actief deelnemen aan de discussie. In de studio zitten Marokkaanse en Nederlandse opvoedingsdeskundigen om x vragen van luisteraars te beant- woorden. Het programma is tot 22 april op donderdagavond vanaf half negen te beluisteren. Wekelijks wordt een ander thema behan deld, waaronder de ontwikke ling van kinderen, school, stu diekeuze en werk, cultuur en re ligie. Na afloop van de vijftien afleveringen bekijken de makers of en in welke vorm het radio programma moet doorgaan. Als het concept succesvol blijkt, biedt Meander het programma aan andere gemeenten met een lokale omroep aan. t nieuwe stadshart voor Alphen aan den Rijn komt eeds dichterbij. De voorbereidingen zijn achter de het werk gaat nu beginnen. De architecten maken lun ontwerpen bekend, de grond wordt bouwrijp eerc)elaakt en de wethouders hebben 'de eerste paal' al in s hun agenda's genoteerd. In een serie van negen Bveringen belichten we alle kanten van het oude en lieuwe stadshart, pand voor pand. In aflevering 6 it het gecombineerde theater/bioscoopcomplex aan DEN HAAG/HAZERSWOUDE-DORP IVO POMMEREL Verkeerde etiketten op pakjes bestrijdingsmiddel kwam een handel in tuinartikelen uit Ha- zerswoude-Dorp en Boskoop gistermiddag op een fikse voor waardelijke boete te staan. Een jaar geleden trof de in spectie bij de drie filialen (aan de Zijde en het Reijerskoop in Boskoop en het ITC-terrein in Hazerswoude) foute en oude etiketten aan. Daarnaast doken ook nog kleine hoeveelheden inmiddels verboden bestrij dingsmiddelen op. De Haagse officier van justitie eiste een straf van tienduizend gulden waarvan de helft voorwaarde lijk. Politierechter L. van Zalt- bommel zag meer in een voor waardelijke geldboete van vijf tienduizend gulden. Het bedrijf stond niet voor de eerste maal voor de economi sche politierechter. Eerder werd de eigenaar, die gisteren ook aanwezig was, veroordeeld tot een boete van ruim achtdui zend gulden. Hij betaalde, want hij erkende zijn fout. Ook nu trok hij het boetekleed aan, hoewel hij er wel op wees dat de fouten ontstonden door ondui delijke informatie van leveran ciers en overheid. Ook zouden etiketten niet voorradig zijn. De rechter had begrip voor de situatie, maar was streng in zijn oordeel dat illegaal gif en gif met verkeerde etiketten niet in de winkel schappen thuishoren. :orie is het mooi bedacht: tend in de rij voor een bio- )kaartje, ideeën opdoen een avond theater. In de van de projectwethouder let theater/ bioscoopcom- Frank Dales, is de combi van een schouwburg en ilmzaal voortreffelijk. Niet 1 vormt het een econo- h verantwoord concept, unnen de verschillende eken eikaars uitgaansge- rersterken. urlijk zijn er perioden in en dat je meer naar de bio- 5 gaat dan naar het theater, ngekeerd. Maar dat hoeft toch niet te bijten". Dales zich af. Hij denkt p deze manier bioscoop- het theater in te lokken. door een toneel- de verfilming ervan in de periode te program- eur van het Alphense eater Guido Creuwels zijn twijfels over hoe het raktijk werkt. Lange tijd pleitte hij voor behoud van een zelfstandig Parktheater. Met de beslissing om het onder te brengen in het nieuwe theater- /bioscoopcomplex heeft hij nu vrede. Maar zijn keuze zou het niet zijn. „Het gaat er zo anders aan toe. In de bioscoop is geen gardero be of gezéllige foyer. Je gaat een 'filmpje pakken', zo heet dat toch? Dus je koopt een kaartje, hangt je jas over je stoel, in de pauze haal je een blikje en na afloop sta je weer op straat. Dat is heel wat anders dan een ge pland avondje uit in het thea ter". Aan architect Dirk Jan Postel van het Rotterdamse architec tenbureau Kraaij vanger Urbis de taak om van het multifunc tionele complex een geheel te maken. Alhoewel hij over het ontwerp nog weinig concreets kan zeggen, zijn z'n ideeën over die combinatie tamelijk vastomlijnd. „Iedereen gaat door dezelfde kassa, maar daar na worden de publieksstromen Op deze plek tussen de Rijn en de Julianastraat ter hoogte van de St. Jorisstraat komt het nieuwe theater/bioscoopcomplex, foto engel lameijer gescheiden. Die publieken ko men immers met verschillende motieven." Toch denkt hij, net als de wethouder, dat de twee disciplines elkaar verrijken. In het ontwerp levert dat een op telsom op van 'de snelheid en billboard-achtigheid van een bioscoop en de stijl en klasse vaneen theater'. Het gebouw is van alle kanten belangrijk, zegt Postel. „Het heeft geen achterkant. Wel twee hyperbelangrijke zijkanten, aan de Julianastraat en de Rijn, en een prominente voorkant aan het Rijnplein. De kant die aan de bebouwing grenst mag dus vooral niet te hoog zijn." Een grote foyer, er moeten dui zend mensen in terecht kun nen, slingert zich langs de Rijn en de pleinzijde. Daar bevindt zich, in twee lagen, de horeca die zowel van buiten als van binnen te bereiken is. In de te genoverliggende hoek komt een 23-meter hoge toneeltoren. Het gebouw krijgt twee theaterzalen met 700 en 250 stoelen en drie bioscoopzalen met 150 en 125 stoelen. De grote en kleine zaal zijn ook als bioscoop te gebrui ken. Waarschijnlijk wordt het thea ter/bioscoopcomplex in augus tus 2003 officieel geopend, een jaar later dan gepland. Immers, het seizoen kan pas van start gaan wanneer het theater goed bereikbaar is. Dus eerst moet het nieuwe stadskantoor met ondergrondse parkeergarage klaar zijn, en de tussenliggende grond bebouwd en bestraat zijn. Voor de bouw van het complex trekt de gemeente 28 miljoen gulden uit. De jaarlijkse prijs stijgingen buiten beschouwing gelaten, bleken de kosten van het theater met de update dit voorjaar 8 miljoen gulden hoger uit te vallen dan berekend. Niet alleen omdat de Alphense poli tiek toen voor een groter en be ter draaiend theater/bioscoop complex koos. Maar ook door gehaast rekenwerk in eerste in stantie. Dales: „We hebben in het begin te veel willen weten. Wel veel gegevens over dit con cept boven tafel gekregen, maar te weinig geverifieerd en gecon cludeerd." Hij geeft toe dat het plan zorg vuldiger had moeten worden uitgezet. Het heeft hem veel moeite gekost om dat extra geld los te krijgen bij de gemeente raad. „Dat was lastig zegt hij achteraf. „Daar was heel veel overedingskracht voor nodig. Maar de raad heeft ingezien dat de argumenten voor de kosten stijging geldig waren. Een zorgenkindje wil Dales 'zijn' project niet meer noemen. „Er zijn inmiddels andere kin deren bijgekomen zegt hij grijnzend. De komst van het complex is onomkeerbaar, ver volgt hij stellig. „We zijn het point-of-no-retnrn voorbij. Dat ding gaat er komen, al moet ik zelf het podium op." SASKIA BUITELAAR» Veel bewoners van de Rijndijk en Groenendijk in Hazers woude hebben commentaar op de onlangs gepresenteer de plannen om de Rijndijk verkeersluw te maken. Bij de gemeente Rijnwoude zijn 250 schriftelijke inspraakreac ties binnengekomen. De gemeente is blij met zo veel re acties. „Dat betekent dat veel mensen zich betrokken voelen en met ons meedenken", aldus een woordvoer ster. HAZERSWOUDE-RUNDUK MARIETA KROFT De gemeente. Rijkswaterstaat en de Grontmij bekijken de ko mende weken in hoeverre ze bij het maken van een definitief ontwerp rekening kunnen hou den met de reacties. De ge meente brengt de vragen en op merkingen samen met de ant woorden in een boekje uit en stuurt ze over twee maanden naar de mensen die hebben ge reageerd. De bewoners van de Rijndijk konden tijdens drie in formatieavonden in december kennis nemen van de plannen om de weg tussen Alphen en Zoeterwoude verkeersluw te maken. Zo komen er vijf rotondes, di verse asverspringingen en ver hoogde plateaus. Deze moeten het sluipverkeer ontmoedigen en de weg veiliger maken. De circa 18 miljoen gulden kosten de werkzaamheden beginnen in De Rijndijk in Hazerswoude gaat volgend jaar op de schop. foto mark lamers 2000. Bewoners met op- of aan merkingen hadden tot begin deze week de tijd om hun reac tie schriftelijk in te dienen. De gemeenteraad neemt op zijn vroegst in april een besluit over het plan voor de herinrich ting van de Rijndijk. Bezwaren en eventuele gerechtelijke stap pen zijn niet mogelijk, aldus de woordvoerster van de gemeen te, omdat het hier om een be sluit van algemene strekking gaat. "*kN aan den rijn» Stichting Wegwijs organiseert een klaverjas- Ls voor 55-plussers. De cursus begint op 12 januari om 0 uur in activiteitencentrum Wielewaal, Kwartelstraat 66 in ien aan den Rijn. De kosten bedragen 25,- voor tien lessen, (even bij activiteitencentrum Wielewaal (0172-474966). •atis proefles Shiatsu |m aan den run» Christine Koenders geeft woensdag 13 janu- ien gratis proefles Shiatsu in buurthuis Westerhaven. Shiatsu ri Japanse preventieve massagemethode die bestaat uit oe- Bgen, zelfmassage en drukpuntmassage. Geïnteresseerden fcanaf 19.30 uur welkom in het buurthuis aan de Emmalaan [ij worden verzocht om makkelijke kleding aan te trekken en matje, badlaken, en kussen mee te nemen. Opgeven voor de jan bij Hans Vegter, tel. 0172-475744. itra grafkelders Hazerswoude-Dorp jpswouDE-DQRPHet aantal grafkelders op de Algemene Be- ifplaats in Hazerswoude-Dorp wordt met zes uitgebreid, gemeester en wethouders van Rijnwoude hebben daartoe bten omdat de huidige tien grafkelders al bezet waren. Graf- jers zijn betonnen bakken die in de grond staan. De overle- en worden hierin gelegd. Daaroverheen komt een betonnen gel, geen grond. In Rijnwoude hebben alleen de begraaf - jtsen in Benthuizen en Hazerswoude-Dorp grafkelders. De pafplaats in Koudekerk aan den Rijn heeft ze niet. Een technisch advies ligt klaar bij de gemeente Jacobswoude; de rij platanen langs de Bateweg in Woubrugge moet weg. Ze zijn op en de stoep wordt door de bomen omhoog geduwd. Po litiek ligt bomen rooien echter gevoelig. Het college stelt daar- - om voor om de bomen dit jaar nog te laten staan. Dat het doodvonnis van de rij platanen is getekend staat ove rigens vast. meldt wethouder C. Vink. „Een tijd geleden zijn ze gesnoeid omdat er veel over hangende takken waren en de bomen teveel schaduw op de omgeving wierpen. Dat was toen nodig, maar na zo'n be handeling heeft een boom niet lang meer te leven." Het technisch advies van de ambtenaren is dan ook om 20 tot 25 bomen nu te rooien. Zo'n zeven bomen die aan het begin van de Bateweg staan worden hiervan uitgesloten. De wethouder deelt het standpunt van de overige colle geleden, maar tekent daarbij aan dat het behoud van de bo men niet ten koste mag gaan van de veiligheid. De stoep is op sommige plaatsen erg smal ge worden doordat de boomwor tels het toch al niet zo brede voetpad omhoog drukken. Vol gens Vink vinden sommige straatbewoners dat lastig. „We krijgen weieens de vraag voor gelegd wanneer die bomen nu eens worden weggehaald. Ik heb nog geen einder signaal uit die omgeving ontvangen, maar misschien komt dat nog als we er volgende week woensdag in de vergadering van de commis- sie openbare werken over pra ten." Derde schaatsplanner van het Groene Hart is uitgebracht In de warmste januariweek sinds jaren heeft het Groene Hartteam zijn derde schaats planner uitgebracht. Terwijl de narcissen en krokussen al naar bovenkomen, kunnen schaats liefhebbers gratis een com pleet overzicht aihalen van de 36 toertochten in het Groene Hart, inclusief de bereikbaar heid van de startpunten per op enbaar vervoer. M. de Haan van het Groene Hartteam weigert evenwel te spreken van weggegooid geld voor de 35.000 fleurige folders a één gulden per stuk. „Ik kan het weer niet voorspellen, maar het kan altijd nog gaan vriezen." De schaatsplanner is gratis verkrijgbaar bij de kantoren van de WV en de ANWB, de gemeenten en de waterschap pen in het Groene Hart. Ook de organiserende ijsclubs en de kunstijsbanen hebben de kaart in voorraad. Nieuw dit jaar is de Groene Hart-schaatsmedaille. Schaat sers kunnen hem verdienen als ze 500 kilometer of meer hebben geschaatst in toer tochten binnen het Groene Hart. Die afstand hoeven lief hebbers niet in één jaar bijeen te schaatsen, maar mogen zij over meer jaren uitsmeren. Desondanks verwacht De Haan dat de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, J. Leemhuis-Stout, de eerste medaille dit jaar nog kan uit reiken. Erepenning voor Alphenaren vaarlijke machine. Het bedrijf was tij dens controles in oktober 1997 en fe bruari 1998 al op de gevaren van de opvoervijzel gewezen. De financieel directeur van Uytte- waal, die als woordvoerder optrad, leg de uit dat het bedrijf na de controle wel beschermkappen had aange bracht, maar niet had nagedacht bij de gevaren die konden ontstaan wanneer de schroef tijdens het schoonmaken de tegenovergestelde richting opdraai de. Op het verwijt dat de fabriek onvol doende voorlichting had gegeven, ant woordde de woordvoerder dat het slachtoffer 'via de achterdeur' bij de productieafdeling terecht was geko men. „Zij werkte eigenlijk op de inpak - afdeling en is later op de productie- vloer terecht gekomen. Normaal geven wij nieuwe krachten wel voorlichting. Uyttewaal heeft de uitzendkracht geadviseerd om het bedrijf aansprake lijk te stellen en neemt regelmatig con tact met haar op. „We hebben alle on kosten voor haar betaald. Het was een vriendelijke en hardwerkende vrouw van Alkemade wachten op hun aanleg van de ge- baan, die dit voor- zou moeten zijn, loopt __jging op omdat de geluids- Jst van de skaters op de :kt voerplaats bij de Meerkreuk lot is. Uit onderzoek is ge il dat skaters in vol ornaat fccibel produceren. Burge- ltif?ers en wethouders vinden fle decibel te veel. Zij gaan lm opnieuw bekijken waar moet komen te liggen, bureau dat het onderzoek uitgevoerd meent dat 50 decibel acceptabel is voor de omwonenden, maar het college van Alkemade denkt daar an ders over. Burgemeester en wet houders willen niet dat de buurt hinder ondervindt van het ska- teparkje. De omwonenden heb ben aangegeven dat zij niet te gen het plan zijn, maar zij heb ben wel als voorwaarde gesteld dat het parkje bij te veel overlast verplaatst moet worden. Om later verplaatsing te voor kómen gaat de gemeente on derzoeken of de skatebaan ver der van de huizen kan komen te liggen, bijvoorbeeld op het gras veld aan de andere kant van de weg. ferechter A. de Boer heeft conser- Jbriek Uyttewaal uit Ter Aar giste- D Den Haag veroordeeld tot 6000 in boete. Het bedrijf wordt ver- pordelijk geacht voor een be- bngeval op 10 juni vo|ig jaar pij een uitzendkracht drie vingers laakte. De rechter volgde hiermee is van officier van justitie J. de uitzendkracht was in de buurt van de zogenoemde opvoervijzel aan het schoonmaken, toen ze uitgleed. Toen ze zich wilde vastgrijpen, kwam haar hand in de machine terecht, waarna haar vingers werden afgesne den. De officier sprak van een 'sociaal drama'. „Het slachtoffer is haar rech terhand kwijt en zal nooit meer nor maal kunnen functioneren." De Waardt stelde dat het bedrijf slordig heid te verwijten valt en meende dat de uitzendkracht onvoldoende was voorgelicht over het werken bij een ge en als ze wil, hebben we nog een baan voor haar", aldus de woordvoerder. De Boer concludeerde dat het slachtoffer zware persoonlijke en maatschappelijke schade was toege bracht en volgde de eis van De Waardt. De woordvoerder van Uyttewaal vroeg of hij het geld in plaats van aan de staat aan het slachtoffer mocht over maken, maar dat wees De Boer van de hand. „Zo werkt ons rechtssysteem niet. Maar u staat te allen tijde vrij haar een financiële tegemoetkoming te geven."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17