'Bedrijfjes en verenigingen in Duinzigt' 'Leuren om automatische deuren' Regio Rode Kruis Rijnland maandenlang dakloos Verdwijning digitaal rchief blijft probleem Valkenburger Geuke doet meer met schroot Verkeer verstoort rust in Leiderdorp TERDAG 9 JANUAR11999 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071 -5356416 I ofrachtwagens botsen kssENAAfLi Bij een botsing tussen twee vrachtauto's, gister fond even na zessen op het secundaire gedeelte van de Rijks- iraatweg bij Wassenaar, zijn de twee chauffeurs gewond ge- ïw ni^1 De een ligt nog ter observatie in het Haagse Bronovozie- dcarJnhuis: de an(^er 'ieP nekletsel op, maar kon na behandeling Bar#1 ziekenhuis verlaten. De botsing ontstond doordat de eerste in zjachtauto moest uitwijken voor een geparkeerde trailer. De s opfeede k°n eerste n'et ontwijken, uchti eur !66 zet vraagtekens bij pasjessysteem pers|DERDORP_ï Navraag bij deskundigen heeft vragen opgeroepen D66 over de invoering van een pasjessysteem op de Achtho- onitoeiweg in Leiderdorp. Zo vraagt de partij zich af of het elders 44-jïLeiderdorp dan niet drukker wordt, met name op de Stiere- Tug richting Persant Snoepweg en Van der Valk Boumanweg. lok wil D66 weten of de gemeente wel bevoegd is zo'n maatre- el te nemen. In een brief aan B en W eist D66-fractievoorzitter I Grootaarts duidelijkheid 'over de stand van zaken en de haal- barheid van de plannen'. Het idee om de Achthovenerweg "finder druk te maken door middel van een elektronisch pasjes- bsteem werd onlangs geopperd door wethouder van verkeer V. lolkenboer op een wijkavond in de Kerkwijk. Expositie Lange Voort Oegstgeest jfiSTGEESTBurgemeester E. Timmers van Oegstgeest heeft gis- irmiddag de derde expositie geopend in kunstcentrum de Lan- b Voort. De expositie bestaat uit werk van de Oegstgeestse kun- fenaars Truus Serdijn, Marianne Hartemink en Dick Kerkvliet, ok van de Italiaanse kunstenaar Valerio de Angelis is werk te en. Het centrum staat naast de VSB-bank. Oegstgeestse wethouder Van Eisen denkt na over toekomst van voormalig klooster pand wordt hoe dan ook ver- ook de mogelijkheid open dat er zeer geschikt v oor. Wel wil voorWerk en Inkomen, dat mo- kocht: het CMC heeft geen en- in een gedeelte van het pand Oegstgeest dat de antieke kapel menteel is gepland aan het kele behoefte om huisbaas te ouderenwoningen komen. De die bij het pand hoort bewaard Leidse Stationsplein, kan wat de worden van het leegstaande ge- gemeente vindt het pand daar, blijft. Onlangs kwam de Oegst- liberalen betreft net zo goed in deelte van het pand. gezien de vele voorzieningen geestse WD met nog een op- Huize Duinzigt worden onder- Oegstgeest houdt intussen voor ouderen in de omgeving, merkelijk idee: het Centrum gebracht. Een verzamelgebouw waarin behalve voor bedrijfjes ook ruimte is voor verenigingen en bijvoorbeeld naschoolse opvang. Voor het oude Oegstgeestse klooster Huize Du inzigt aan de Rhijngeesterstraatweg zou dat wel eens de toekomst kunnen zijn. de huidige eigenaar, de Stich ting Duinzigt. „Maar het is erg op de muziek vooruit lopen", zegt Van Eisen. „We hebben het er in het college nog niet over gehad." Het oude klooster komt deze zomer grotendeels of geheel leeg te staan, als Derde Wereld organisatie Bilance verhuist naar Den Haag om te fuseren met Mensen In Nood en Memi- sa. De mede-eigenaar van het pand, het Centraal Missie Com missariaat, overweegt met Bi lance mee te verhuizen. Het OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS „We zijn volop aan het denken over wat er gebeurt als Bilance straks vertrekt uit Huize Duin zigt", zegt wethouder G. van Ei sen. „En al is het nog maar een idee, zo'n bedrijfsverzamelge bouw is wat mij betreft één van de mogelijkheden. Van Eisen acht het 'zeker denkbaar' dat het verzamelge bouw onder regie van de ge meente wordt opgezet. Dat zou betekenen dat Oegstgeest het voormalige klooster koopt van De afdeling Rijnland van het Rode Kruis komt maandenlang zonder onderdak te zitten. De kruis-afdeling moet in maart weg uit het huidige onderkomen aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest. En hoewel het er steeds meer naar uitziet dat de vereniging terecht kan in Huize Duin zigt, komt dat gebouw pas in de zomer vrij. „Erg hoopvol is het allemaal niet", ver zucht E. van der Mast van het Rode Kruis. „We moeten straks ergens zaaltjes gaan huren. En onze spullen ergens zien op te slaan." Volgens Van der Mast heeft het Rode Kruis het afgelopen jaar 'heel hard ge zocht' naar een nieuw onderkomen. De af deling heeft onder meer gevraagd om on derdak in de oude brandweerkazerne van Voorhout en in Huize Liduina in War mond. „Maar tot dusver zonder resultaat", zegt Van der Mast. Het Rode Kruis moet weg uit zijn oude onderkomen aan de Rhijngeesterstraatweg omdat de huisbaas, partycentrum La Fran- ce-eigenaar T. Kooloos, andere plannen heeft met het gebouw. Kooloos zelf ont houdt zich van commentaar. 'Art of Recycling' in Leids Stadsbouwhuis overheid heeft nog steeds jn antwoord op het probleem onstaat als oudere digitale hieven worden geraadpleegd e*lt moderne computerappara- r en software. Archiefmateri- op magneetbanden bijvoor- "1, kan vaak niet meer wor- ontcijferd. Dat betekent dat ardevolle stukken kunnen ij, dwijnen. „Het is een interna- ïaal probleem waar nog eds geen oplossing voor is", It de Alphense archivaris :s de Wilde vast. legevens van bedrijven die hinderwet hebben overtre- met milieuvervuiling kun- bijvoorbeeld onleesbaar len. Volgens de wet moet informatie vijftig jaar be rd blijven om de financiële Z( rolgen te kunnen verhalen, het archief onleesbaar blijkt, de gemeente de vervuiler t aansprakelijk stellen. Je kunt wel wat aan dit pro em doen maar dat is om- chtig", aldus De Wilde. We men bijvoorbeeld alle oude- apparatuur en software be ren waarmee we de archie- nog wel kunnen lezen, dat is geen echte oplos- Ook kun je de papieren [implaren bewaren van be- grijke stukken zoals raadsno- en. Maar dan moetje wel een ath F uur L.jneld, aan afb in de n M:1 i do<1 scho rd< lortc I goede kwaliteit papier hebben en dat is kostbaar. „De ontwikkellingen in de au tomatisering gaan erg snel. He laas hebben ook computerbe drijven hebben nog geen ant woord op het probleem van de oudere digitale bestanden." De gemeente Alphen aan den Rijn heeft intern nog geen ram pen vastgesteld. „Maar er kan wel van alles gebeuren. Kijk bij voorbeeld naar de ramp met het Nasa-archief: oude digitale op names van maanwandelingen zijn onleesbaar geworden. Als archiefdiensten steken we wel de koppen bij elkaar om hier een oplossing voor te bedenken maar we zijn er nog niet uit. We zitten met onzo-handen in het haar en houden met kunst- en vliegwerk cle boel bij elkaar." Ook de gemeente Leiden is zich bewust van de risico's van oudere digitale bestanden. „We zijn begonnen met het inventa riseren van het probleem: daar voor hebben we iemand inge huurd. De meest essentiële be standen zijn gelukkig veilig: het bevolkingsregister bijvoorbeeld. Kaarten en tekeningen bewaren we ook op micorfiche. Maar het komt wel eens voor dat iemand belt en vraagt: ik heb hier drie oude tapes, zal ik ze maar weg gooien? We proberen medewer kers duidelijk te maken dat vooral niet te doen", aldus A. Netiv van het gemeentearchief. VALKENBURG/LEIDEN CONNY SMITS Het pronkstuk van zijn verza meling is de locomotief die pas vorige maand is afgekomen. Valkenburger Gerard Geuke heeft er ruim 150 uur werk in zitten. In de vitrines in de hal van het Stadsbouwhuis aan de Leidse Langegracht is de loc dan ook als grote blikvanger op gesteld. Tot eind februari is hij daar te bewonderen met tien tallen andere modellen die sa men de expositie 'Art of Recy cling'vormen. Oude gordijnrails, fietspeda- len, sleutels, bestek, splitpen- nen, dopmoeren, scharnieren en bouten vormen de onderde len waarmee Geuke zijn model len opbouwt. Een hobby die hij een jaar of zeven geleden op pakte na zijn afscheid bij de Hollandsche Constructie (HCW) waar hij veertig jaar 'in de me taal' werkte. „Ik ben begonnen met een motor, een beetje stijf model waar geen enkele bewe ging in zat. Ik vond toen nog dat je duidelijk moest blijven zien van welke onderdelen een mo del was gemaakt." Inmiddels maakte de Valken burger in het kleine schuurtje achter zijn huis al 76 modellen. De motoren, schepen, vliegtui gen, auto's en nu ook de treinen die hij maakt, werden in de loop der jaren steeds gelikter. De slijpschijf kwam er vaker aan te pas, terwijl alle modellen met een staalborstel en blanke lak tot prachtig matglanzende ob jecten werden gemaakt. „Mijn stijl is veranderd, omdat je tel kens een nieuwe uitdaging wilt hebben. Je gaat streven naar nog meer perfectie. Zijn inspiratie vindt Geuke vaak in de vorm van een plaatje, dat hij bijvoorbeeld in de krant aantreft. Al doende laat hij zich leiden door de materialen die toevallig voorhanden zijn. „Daarvoor ga ik regelmatig langs bij de fietsenmaker die oude onderdelen voor me be waart, of ik struin de rommel markt af in de Groenoordhallen. Oud bestek kan ik ook altijd goed gebruiken. Normaal gesproken staan de modellen bij Geuke thuis in de vitrine, maar de afgelopen vijf jaar 'leende' hij ze al geregeld uit voor exposities. Heel af en toe verkoopt hij een exemplaar, al gaat hem dat wel aan het hart. „Daarom heb ik van alle modellen een foto gemaakt die ik een album plak." Ooit eindigde hij bij een lan delijke wedstrijd van V&D bij de laatste tien met een model van een Harley Davidson. „De jury zei later dat ik alleen maar was afgevallen omdat mijn motor bes,flam: Mienke van Noort jeidj leftijd: 55 lmairoep/functie: ;.^1edewerker Leidse Wel- gehjns Organisatie Oude renbeleid, voorzitter et cjichting Vrouwenoverleg ^Jiderdorp. te nllr8er^jke staat: gehuwd, vee kinderen. toonplaats: Leiderdorp at moet er allemaal verande rt in Leiderdorp? t)h, even denken hoor. Vanuit 30 to ijn functie gesproken... Ik vind 0 it er op het gebied van vrou- 'pnemancipatie nog wat moet randeren in Leiderdorp. Waar mannenemancipatie overi- ins in moet worden betrok- in. Zo hebben we met de ichting Vrouwenoverleg een mposium georganiseerd over it weid binnen relaties. De re- heti Itaten daarvan zijn we aan erbel1 it opmaken en we zullen zien er wat met de aanbevelingen daan kan worden. TCfJT rdft ïl lesla? rat moet er allemaal verande- nssfl n in de wereld? eer zo'n moeilijke vraag om te antwoorden. Ik ben lid ge- opgffeest van de Chiligroep, die in- "5-4 ïrtijd actie voerde tegen Pino- Gpet. Ik denk dat er in de wereld w el moet veranderen voordat tó le dictators verdwenen zijn en in alle landen een democratie Ook moet er een einde ko en aan die zinloze oorlogen. HfDu i3, °or'°gen zün na_ '^urlijk zinloos. Maar mijn ootste ideaal is dat er overal !n betere verdeling komt van elvaart, zodat niemand meer 'nger hoeft te lijden, oorlog oeft te voeren of asiel aan te ragen. 'at heeft het afgelopen jaar de teeste indruk op u gemaakt? ^cht) Dat ik binnen het oude renwerk opeens tot mijn eigen doelgroep behoor. Ik ben afge lopen jaar 55 geworden. Als je van buitenaf tegen die groep aan kijkt, lijkt het natuurlijk al- •lemaal heel anders, maar er ver andert helemaal niets. Het is al lemaal ook zó relatief. Wat is uw grootste succes? (Moet weer even nadenken) Het woord 'grootste' vind ik hier wel een.beetje pretentieus. Wat ik erg ieuk vind. is dat ik indertijd bij het Leidse Volkshuis werkte en daar de Oudereneducatie or ganiseerde, zoals cursussen ge heugentraining en assertiviteit. Toen is het initiatief genomen Hoger Onderwijs Voor Ouderen (50-plussers) aan de Leidse Uni versiteit te organiseren. We hadden veel te danken aan pro fessor Kobben, die gratis lessen gaf om zo de zaak betaalbaar te houden. Dat loopt als een trein, uit het hele land stromen men sen toe. Wat is daarentegen uw grootste fout ooit? Je maakt in je leven veel fouten. Daar leer je alleen maar van. Maar soms ben ik zó gedreven dat andere mensen buiten adem van mij raken. Als je wat ouder wordt, ga je daar meer re kening mee houden en doe je wat rustiger aan. Wie is uw grote voorbeeld? Ik heb niet echt één groot voor beeld. Weet je, ik heb zo veel mensen om mij heen die ik bij zonder vind. Uit allemaal haal ik iets wat ik bewonder. In mijn werk kom ik vaak prachtige ou de mensen tegen. Aan welk programma op tv er gert u zich? Aan soaps. Tenminste, wat ik daarvan heb gezien. Het is de gezochtheid en de oppervlak kigheid waar ik mij aan erger. Verder aan programma's waar veel in wordt gevloekt, omdat ik een christelijke achtergrond heb. Ik kaaniet zo snel een voorbeeld verzinnen van nu, maar vroeger had je een pro gramma van de VPRO met Sjef van Oekel. Vrienden vonden het prachtig en lagen ervan in een deuk, terwijl het mij tegen de borst stuitte. Verder kijk ik ei genlijk niet zo veel televisie, dus kan ik er niet zo goed over mee praten. Valkenburger Gerard Geuke bij zijn werkstukken. „Mijn stijl is veranderd, omdat je telkens een nieuwe uitdaging wilt hebben. Je gaat streven naar nog meer perfectie." foto taco van der eb een centimeter langer was dan zeiler, een model van een twee- trowagentje waarmee de man schien aan een olieplatform, de regels voorschreven." master. En bloemenveiling Flo- altijd had gewerkt. Inmiddels „Het leuke daarvan is dat je van Ook neemt hij wel opdrach- ra vroeg hem ooit voor het af- denkt Geuke alweer aan de vol- alles erbij kunt verzinnen om op ten aan. Zo maakte hij voor zijn scheid van een werknemer een gende locomotief die hij wil het platform te zetten. Echt een oude directeur, een verwoed model te maken van het elec- bouwen en ooit begint hij mis- nieuwe uitdaging." Postkantoor Lange Voort Oegstgeest slecht toegankelijk voor gehandicapten OEGSTGEEST JUDY NIHOF Ze zijn een beetje moedeloos. De leden van de werkgroep Oegstgeest Zonder Obstakels (OZO) vragen Postkantoren BV al twee jaar om automatische deuren in het postkantoor aan de Lange Voort. Dan kunnen ook mensen in een rolstoel en andere gehandicapten er mak kelijk naar binnen. Maar secre taris M. den Hollander van de werkgroep wacht nog steeds op antwoord. „We schrijven al twee jaar brieven. Ook de ge meente heeft na gesprekken met ons brieven geschreven met hetzelfde verzoek. Maar je hoort helemaal niks van Post kantoren BV. Je krijgt er geen voet aan de grond." Het postkantoor aan de Lan ge Voort is een tijd geleden flink verbouwd, maar tot verbazing van Oegstgeest Zonder Obsta kels kreeg het pand na die ope ratie wéér gewone deuren, en geen automatische of elektrisch bedienbare deuren. Den Hol lander heeft spijt dat hij de deu ren-kwestie pas na de verbou wing heeft aangekaart. „Had den we het maar voor die tijd gedaan. Dan had de gemeente Welk boek heeft de meeste in druk op u gemaakt? O jee, ik lees zo ontzettend veel. Ik vind het daarom makkelijker om een van de boeken te noe men die ik pas heb gelezen. Dat is 'Laten wij aanbidden' van Ann Marie Mc Dowell. Heel goed. Zowel de uitwerking van het thema - het gaat over incest - als de manier waarop het ver haal is opgebouwd. Het is een echt 'mensenboek' en daar houd ik van. Waar bent u bang voor? Slangen. Maar die komen hier in Nederland weinig voor. Ze hebben iets fascinerends. Je vind ze eng, maar eigenlijk wil je ze toch graag zien. Heeft u nog een goed voornemen voor het nieuwe jaar? Nee, ik ben niet een persoon vol van goede voornemens en ook niet speciaal gedurende de jaar wisseling. Natuurlijk zeg ik wel eens tegen mezelf: dame, dat had je wel eens anders kunnen doen. Maar dat zeg ik het hele jaar door. TEKST MARC MEU FOTO HIELCO KUIPERS Deel Laan van Ouderzorg kan niet slapen LEIDERDORP «MARC MEU Spanningen en slaapproble men. Een deel van de bewo ners van de flat Laan van Ou derzorg 61 - 165 heeft er last van. De oorzaak: het 'indrin gende en agressief makende' lawaai van verkeer, met name van zwaar verkeer. In een brief aan de gemeente verzoekt de bewonersvereniging dan ook om het verkeer om Leiderdorp heen te leiden. O. Den Boeft, voorzitter van de vereniging van het blok. be nadrukt dat niet iedereen hin der van het verkeer onder vindt. Sommige bewoners hebben bijvoorbeeld dubbel glas. „Ikzelf heb er ook weinig last van", zegt hij. „Maar er zijn mensen die veel last heb ben van het busverkeer. Ande ren vinden het lawaai en de stank vervelend wanneer zij bij mooi weer op hun balkon zit ten." Om de klachten te inventa riseren heeft het bestuur van de bewonersvereniging een enquête gehouden. Hieruit blijkt dat 25 van de 52 bewo ners veel hinder ondervinden van het verkeer op de laan. In totaal 21 bewoners verklaar den nergens last van te heb ben. De brief van de bewoners heeft geen betrekking op de plannen van de gemeente op de Van der Valk Boumanweg en in het Zijlkwartier. Den Boeft: „Die maatregelen zijn nog niet doorgevoerd en wij weten dus ook niet wat de ef fecten daarvan zullen zijn." Als die plannen doorgaan, be staat de kans dat het verkeer dat niet meer via de Van der Valk Boumanweg kan rijden straks de Laan van Ouderzorg kiest, vrezen andere bewoners van de laan. Den Boeft: „Wij móeten dat eerst even zien. Maar er mag zeker niet nog meer verkeer op de laan ko men." waarschijnlijk geen vergunning voor de verbouwing afgegeven." Den Hollander \indt het 'niet meer van deze tijd' dat rolstoel gebruikers en andere gehandi capten niet zelfstandig gebruik kunnen maken van een open bare voorziening. „Na de ver bouwing is er ook een winkeltje bijgekomen, met boeken en zo. Zeker nu het postkantoor meer dere functies heeft mag je ver wachten dat het met de toegan kelijkheid wel goed zit. Hoe een gehandicapte nu binnenkomt? Dat is moeilijk. Er moet altijd iemand bij zijn die de deur open doet." Als de werkgroep Oegstgeest Zonder Obstakels bij Postkanto ren BV op een muur blijft stui ten, dan overweegt Den Hollan der om de kwestie landelijk aan de kaak te stellen. „Dan stappen we misschien wel naar de KRO. In 'Ook dat nog' op zondag avond worden dit soort zaken op een ludieke manier aange kaart." Woordvoerder Floor Sterk van Postkantoren BV reageert ge schrokken op het relaas van Den Hollander. „Over het alge meen wordt dit soort zaken door ons zeer serieus genomen en het is vervelend om te horen dat het niet goed is gegaan. Ge- woonlijk worden brieven fat- j soenlijk beantwoord. Hij zegt toe op korte termijn contact op te nemen met de mensen van Oegstgeest Zonder Obstakels. „Dan kunnen we met hen overleggen hoe ze hun brieven voortaan bij de juiste persoon kufinen krijgen." En de deur? „We hebben begrepen dat de deur nogal zwaar is. Het pand aan de Lange Voort staat op de lijst voor een inspectie wat betreft de toegankelijkheid. Maar gezien het probleem heb ben we besloten om de situatie deze week al in ogenschouw ne men. Wellicht is dat aanleiding om er een andere voorziening temaken." Volgens Sterk zijn niet alle postkantoren 'standaard' voor zien van elektrische deuren. „Dat heeft te maken met kos ten. Maar het kan ook heel goed dat het technisch niet mogelijk is om faciliteiten toe te passen." Da Jan Siemerink, Rijnsburger en succesvol tennisprof "De start van een SPORTKLAS door het Da Vinei College in de vestiging Leonardo vind ik een prima initiatief. Het lijkt me zeer aantrekkelijk voor jongens en meisjes naast de andere vakken 6 uur per week te bewegen en door middel van extra activiteiten kennis te maken met allerlei sporten." De Rembrandt s.g. wordt de vestiging Leonardo van het Da Vinei College!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15