Een 'Wits' aan de muur is zeer gewild Kerk Samenleving Bisdom helpt met euro Vicaris-generaal Van Paassen pleit voor opheffen celibaa£ Leidsch Dat ZATERDAG 9 JANUAR11999 REDACTIE DICK VAN DER PLAS yon< ROERMOND* nndpr dp «alariccpn \ran rn-ipc. Ii Het bisdom Roermond gaat pa rochies en kerkelijke instellin gen in Limburg helpen bij de invoering van de euro. Het bis dom heeft daartoe als eerste bisdom in Nederland een werk groep Euro opgericht. De meeste kerkbesturen be staan uit vrijwilligers. Het bis dom kan zich voorstellen, dat niet iedereen weet hoe de over gang van guldens naar euro's moet verlopen. Vanaf 2002 moeten alle betalingen, waar onder de salarissen van pries ters. in de nieuwe munt worden voldaan. De kerkbesturen ontvangen binnenkort een informatieboek je over de invoering van de eu ro. In 2002 komen overigens ook munten in omloop met de beeltenis van de paus. Het Vati- caan gaat de euro wellicht als officiële munt invoeren, zo liet kardinaal Edmund Szoka, mi nister van Financiën van het Vaticaan. vorig jaar weten. Nu gebruikt het Vaticaan in het be talingsverkeer de Italiaanse lire. ROTTERDAM ANP Vrouwen en getrouwde mannen moeten priester kunnen worden. Het huidige verbod in de Rooms-Katholieke Kerk past in een 'politiestaat, maar niet in de kerk', zegt dr. VV. van Paassen in een vraaggesprek met het opinieblad De Bazuin. Van Paassen (66) neemt donderdag afscheid als vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. Alleen ongehuwde mannen mogen priester worden, omdat de RK-Kerk veronderstelt dat Je zus niet getrouwd was en alleen mannen tot zijn discipelen riep. Wat het ambt betreft lijdt de RK- Kerk volgens Van Paassen aan een 'paternalisti sche neurose'. Daarom mogen priesters niet ge trouwd zijn en mag niemand over de wijding van wouwen spreken, zegt de voormalige rech terhand en plaatsvervanger van de bisschop. „In de bijbel zie ik voor die stelling geen enkel fun dament en in de kerkgeschiedenis alleen maar een bepaald tijdgebonden fundament. Ik hecht grote waarde aan het celibataire priesterschap, maar ik acht dat niet belangrijker dan het sacra ment van het huwelijk of van de eucharistie", al dus Van Paassen. Hij zegt zo twintig pastorale werkers en werksters te kunnen noemen die voor de priesterwijding in aanmerking komen. De toenmalige bisschop Simonis van Rotter dam benoemde Van Paassen in 1973 tot vicaris- generaal. „Ik heb de bisschop gelukkig voor en kele rampen kunnen behoeden, vooral als hij weer eens disciplinaire maatregelen tegen perso nen wilde treffen", vertelt Van Paassen. „Ik heb Simonis regelmatig voorgehouden dat de Vati caanse interventiepolitiek, waaraan hij zelf zijn benoeming te danken had, tot niets zou leiden." De benoeming van een reeks conservatieve bis schoppen in Nederland in de jaren zeventig en tachtig riep bij veel gelovigen weerstand op. pal In 1988 werd Van Paassen opnieuw, nf3^ door bisschop Bar, benoemd tot vicariph1 raai. Het plotselinge vertrek van Bar iptz' noemt Van Paassen een dieptepunt in zijf30'1 baan. Hij heeft er bij Bar tevergeefs oppe( drongen niet te wijken voor de geruchti zijn vermeende homoseksuele voorkeur. j()( pe zag geen uitweg meer. Hij was dooT voor berichten in de pers over zijn persJBlS levenswandel." pD( Sinds 1993 werkte Van Paassen ondpei schop Van Luyn van Rotterdam. De 44-j»Lei H .A. Verbakei volgt Van Paassen op. lug jok\ pi te Gr aarl ine De opmerkelijke vondsten van de perschef van het aartsbisdom Jan-Willem Wits: Who's afraid of God? was een gouden inval van tien minuten, hooguit. FOTO CPD/MARCO HOFSTE Zelfs CNN berichtte over Who's afraid of God? Wits' idee werd wereldnieuws. De rel werd aangewakkerd door geschokte re acties uit kunstkringen en het geding dat de Stichting Beeldrecht voerde om de poster uit de handel te laten nemen. Wits: „Ik voel de dat het goed was, dat het klopte." Perschef Jan-Willem Wits van het aartbis dom Utrecht viel op. De man die houdt van verrassingen kwam onlangs met een voor het bisdom verrassende mededeling: hij had gekozen voor een nieuwe baan als persvoorlichter van het Rotterdamse hoofd kantoor van adviesbureau Moret Ernst Young. Wits was door een headhunter be naderd met de vraag of hij wilde sollicite ren. „Het bedrijfsleven - oké. het is een ver schrikkelijk cliché - is voor mij een nieuwe uitdaging." De 'licht hervormd' opgevoede Wits wilde als jongetje dominee worden. Net als opa. In zijn studententijd koos de Amsterdam mer voor het katholicisme. Aanvankelijk studeerde hij politicologie in Leiden, later theologie in Utrecht. Hij voltooide geen van beide studies, in het laatste geval omdat hij met succes naar de baan bij het aartsbis dom had meegedongen. Schijnwerpers De tijd van de grote verandering binnen de katholieke kerk was al bij zijn aankomst in gezet. De cultuuromslag van een naar bin nen gerichte organisatie naar een meer op de maatschappij georiënteerde kerk was in volle gang. Wits beseft dat die ontwikkeling hem in staat stelde te doen wat hij wilde en zo het aartsbisdom Utrecht volop in de schijnwerpers te plaatsen. Wits greep de vrijheid met beide handen aan. Binnen en buiten het aartsbisdom liet hij van zich horen. De nieuwe huisstijl dong mee naar de Nederlandse Huisstijl Prijs. Terwijl de Rotterdamse bisschop Muskens scoorde met het verhaal over hel stelen van broden door minima, deed Wits dat met zijn postercampagnes om jongeren naar de kerk te halen. Who's afraid of God? kwam in december 1997 tot stand in een één-tweetje met ont werpster Marijke Kamstra. „We waren aan het brainstormen en op een gegeven mo ment kwam het gesprek op de vernieling van de schilderijen van Barnett Newman. Het was een gloeilamp-inval: van die mes steken maak je een kniis, de titel Who's afraid of Rèd, Yellow and Blue? werd veran derd in Who's afraid of God?. Een gouden inval van tien minuten, hooguit." Achthonderd affiches werden in scholen Wanneer hij eind februari aan de Maliebaan de deur achter zich dichttrekt is jan-Willem Wits (30) drie jaar en vier maanden perschef geweest van het aartsbisdom Utrecht. Niet de lengte van het dienstverband zal kardinaal Simonis en de zijnen Wits nog lang doen heugen. Wel zijn ideeën. Neem de bijna wereldberoemde poster Who's afraid of God?, of de affiches met een naakt, zwanger vrouwenlichaam. Wits blikt terug op zijn vondsten en de bewogen jaren die er het gevolg van waren. opgeplakt, media berichtten over de actie. Pas toen dagblad Trouw er een groot voor pagina-artikel aan spendeerde, brak het te genoffensief van de Stichting Beeldrecht los. De stichting en ook de directie van het Stedelijk Museum tipten de weduwe van Newman. Het verwijt: de poster week te weinig af van het originele schilderij. Wits: „Ze kwamen meteen met de eis van 25.000 gulden. Ik moet zeggen, ik trok wel even wit weg. Shit, dacht ik. Ik had gedacht dat als we de kleuren zouden veranderen, we geen problemen zouden krijgen. Ach teraf gezien hadden we misschien beter meteen een advocaat kunnen inschakelen." Heilig huisje „Ik had wel gedacht dat de kunstwereld het niet leuk zou vinden. We kwamen tenslotte aan het heilige huisje van de beeldende kunst. Rudi Fuchs had als directeur van het Stedelijk Museum geroepen dat het vernie len van het kunstwerk een moordaanslag was. Dan komt een grapje natuurlijk hard aan. Maar wij hadden snel de publieke opi- tsd nie mee. zeker omdat het de kunstwe was die het verwijt maakte. Nota ben kunst, die voortdurend de samenlevii choqueert, provoceert en dan ook no| met geloofsthema's! De omkering vai venties, dat was de grap." In het kort geding dat ervan kwam wi aartsbisdom zich niet 'als watjes later n 3 blazen'. Na het aanvankelijke verlies z 01 het Amsterdamse hof in hoger beroep hie zaak recht. En de poster? Daarvan wei111 er liefst 2500 verspreid. Ook niet-kath 1 e ken wilden wel een Wits aan de muur °P De tweede poster die veel in beweginj bracht, was die van de naakte romp v 1 zwangere vrouw, van de navel tot het van de borsten. Het was Wits eigentiji aankondiging van de advent. De verst ™aa ning leidde in november 1998 direct t ;ds stormachtig media-offensief. Het aart 1 dom werd in de gaten gehouden. [s Sommigen zagen er een erotische afb ding in, anderen stoorden zich aan de wijzing naar de zwangerschap van Mi 1 Wits: „Het naakt was op zich geen doi1 ling. We wilden iets met kerst op scho r(}e de aloude boodschap van de geboortt Jezus verbreiden onder jongeren. Het^ beeld brengen van het lichaam zelf, z< naakte buik, heeft een heel sterke zegj h" kracht, het is functioneel bloot. Wantl1 kun je nu beter de kwetsbare groei vai 1 menselijk leven in beeld brengen dan Je eir Groen licht cht De ophef bleef verder beperkt tot een gens niet in behandeling genomen kla bij de Reclame Code Commissie. Opt scholen werd de poster volgens Wits 1 minder aanstootgevend gevonden. „D l3r zelf jong en ook opgegroeid in een tijt 8 waarin er heel anders tegen bloot wor :mj aangekeken. Ik kan me voorstellen da 'B1' dinaal Simonis er persoonlijk meer m en mee had. Maar hij heeft er groen licht gegeven, omdat hij ook zag dat de bot schap voor jongeren was bedoeld." Dat de katholieke boodschap wel besilai aan jongeren die niet zijn opgegroeid efi religie en geloof, ervaart Wits regelma -ro „Tijdens de campagne hadden we eei sprek met een aantal studenten. Vien vijf hadden nog nooit van advent geht ns En echt, ik overdrijf niet, laatst moestt nb studenten kunstgeschiedenis in het G iel rijneconvent een schilderij van Jezus' siging beschrijven. Er was er eentje die schreef: 'Daar hangt een halfnaakte m met baard aan een stuk hout'." Uit de Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Maandag 9 Januari LEIDEN Den Leidenaars staat een bijzondere, aantrekkelijke avond te wachten, waarop wij de aan dacht vestigen. Aanstaande Donderdag-avond zal in de Stadszaal een buitengewone voorstelling worden gegeven, waarin eenige 'moderne wonderen' zullen worden getoond, welke - in verband met hetgeen wij er van vernamen - inderdaad raadselachtig en on doorgrondelijk mogen worden genoemd. Een heer en twee dames geven, met grote vlugheid en veel han digheid, verschillende staaltjes te zien van gedach ten raden, getallen opgeven, geblinddoekt bepaalde voorwerpen opzoeken, enz., enz., waarvan de uitvoe ring aan het wonderbaarlijke grenst. Wij kunnen dan ook ieder aanraden, die er maar éénig belang in stelt, er heen te gaan en deze gelegenheid welke zich niet dikwijls voordoet, niet ongebruikt te laten. GEMENGD NIEUWS Te Rozendaal leeft, volgens het 'Hdlb.', sedert drie jaar een jonkman, die in al dien tijd geen nat of droog door de keel heeft gekre gen. De 18-jarige Henri Van Reuzel. In 1895, als metselaarsjongen in een in aanbouw zijnd huis werk zaam, dronk hij bij vergissing uit een kruik met kar- bol. De keel verbrandde en de slokdarm schroeide dicht. Daar de jongen van honger had moeten ster ven, werd door den dokter ter hoogte der maagstreek een opening van een vingerdikte in het lichaam ge sneden, waardoor voedsel in de maag werd gespo ten. Als de andere huisgenooten nu het middagmaal gebruiken, bedient deze wonderbare huisgenoot zichzelf met een spuit waardoor hij vloeibaar voedsel in de maag brengt. Alles bekomt hem goed en Henri is even gezond als de anderen. ANN01974 Woensdag 9 januari LEIDEN De Sociaal Medische Dienst van de Marine is verhuisd en het gebouw aan hét Noordein de staat leeg. Niet voor lang, want het zal zeer binnenkort wor den bemand en bewoond door de stichting Vorming Werkende Jon geren en de stichting Katholieke (Kritische) Werkende Jongeren. De barakken op het terrein zijn gisteren afgebroken en ten dele in brand gestoken door de ge meente. Dat was nodig in ver band met het doortrekken van de geprojecteerde verkeerslus voor de doortrekking van het Kort Gal gewater als parallelweg van het Noordeinde en via het voorterrein naar het Noordeindeplein. WASSENAAR In het Wasse- naarse kindertehuis Maritima, waar ongeveer drieëntwintig meisjes onderdak vinden brak gistermiddag brand uit op de bo venverdieping waar o.a. het gym nastieklokaal is gevestigd. De brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, veroorzaakte een grote rookontwikkeling, waarvan het verkeer op de kruising bij Den Deyl hinder ondervond. Bij de brand was alleen sprake van ma teriële schade, de kinderen kon- Het - tijdelijk lege - pand aan het Noordeinde waar tot voor kort de Sociaal huisvest. den tijdig naar een naast het ge bouw liggende school worden overgebracht. LEIDEN Rond kwart over één vannacht is brand uitgebroken in het woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart. Een grote sta-caravan brandde geheel uit. De schade werd door de brand weer op zo'n 50.000 gulden ge schat. Toen men de brand voor een groot deel had geblust, ver telde de eigenaar aan de politie dat er munitie in zijn woonwagen Medische Dienst van de Marine was ge- FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD lag opgeslagen, nl. handgranaten en patronen. Onmiddellijk wer den de brandgasten op veilige af stand teruggetrokken. Maar toen de brand tegen twee uur was ge blust, was er nog niets ontploft: er werd geen munitie gevonden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M.Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (ad/unct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W F Wegman, chef redactie Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red Duin en Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T. Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E.Straatsma, chef red. Regio Leiden Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to !jn rat ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve WE het automatisch afschrijven van het< lta geld, ontvangen 1,- korting per bet^j c VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post ijja worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. 'at LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET ïilijk lezen, sfe gg hebben of blind zijn (ol een andere hebben), is een samenvatting vc uit het Leidsch Dagblad op gt£c: ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth. 24 u. per dag. Dlaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderdt Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071 -5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071 -5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14