leiden Regio Werk op NEM-ter rein hervat "Met de meeste jongeren gaat het prima' 'Als er brand is, moet ik uit het raam springen' beiden naar rechter ver anonieme tips ibrekers betrapt bij .joien kluis van flat Niet volgens de kalender Eis twintig maanden na ware strooptocht •RDAG 9 JANUAR11999 yvim wegman. 071 -5356414. plv -chef herman joustra. 071 -5356430 Verzamelgebouw /i r Ih Huize Duinzigt in I 3 Oegstgeest komt wellicht een verzamelge bouw voor bedrijven en verenigingen. Rijndijk Op de plannen om I de Rijndijk in Ha- zerswoude verkeersluw te maken zijn 250 reacties binnengekomen. mlpneente eist geld van Rijk 'estie rond de Leidse jring om anonieme tips uitkeringsfraude na te krijgt aanstaande idag een vervolg voor de jDBijgse bestuursrechter. Lei- eist daar dat het ministe- ®van sociale zaken alsnog 'EDI volledige bedrag van in NIS# uitbetaalde uitkeringen iedt. Het ministerie hield '97 bij de afrekening over jen bedrag van 38.000 gul als boete voor de Leidse •hoorzaamheid. Eerder n de hand gewezen. t»or wethouder J. Laurier lenLinks/sociale zaken) is gang naar de rechter een iche stap. Het ministerie jt dat alle tips die kunnen leiden tot de ontdekking van fraude moeten worden nage trokken. Maar voor Laurier is het niet natrekken van anonie me tips een principe-kwestie. Bovendien functioneert het Leidse beleid ter voorkoming van fraude goed, vindt ook het ministerie. „Sociale zaken is heel tevreden over het totale Leidse beleid", weet de wet houder. De rechtszaak gaat indirect over meer dan de 38.000 gul den die de gemeente in deze zaak eist. Inmiddels is ook de declaratie over 1996 binnen. Net als over het jaar daarvoor heeft het ministerie hierop 0,1 procent ingehouden voor de anonieme tips. Maar omdat de inhouding over '95 alleen be trekking had op de periode na 1 augustus, bedraagt de boete voor '96 een kleine ton. Onenigheid over betalingen bijgelegd Na maanden van stilte achter gesloten hekken met drei gende teksten, wordt er vanaf aanstaande maandag weer gewoon gewerkt op het NEM-terrein. De Leiderdorpse aannemer Vermeulen gaat verder met de sanering van de grond, en als alles verder volgens plan verloopt, kan half maart de eerste paal de grond in voor het 'woonplan Fio- re'. leiden schikt. Tot dan zat de zaak ruud sep muurvast. Vermeulen eiste 1,2 miljoen voor verrichte werk- Het conflict tussen Vermeulen, zaamheden, maar Wilma wei projectontwikkelaar B. Romeyn gerde te betalen zo lang de aan- en Wilma Bouw over de beta- nemer niet de rapporten wilde ling van de sanering is de afge- overleggen waaruit blijkt dat lopen week in der minne ge- minimaal negentig procent van zijn werk erop zit. De hele zaak stevende recht op een juridische strijd aan, toen Romeyn in de laatste da gen van het vorig jaar besloot om buiten de Haagse mensen van Wilma Bouw om contact op te nemen met de hoofddirectie van het bouwbedrijf. „Uiteinde lijk ging het hele conflict erover of nu tachtig of negentig pro cent van het terrein was gesa neerd. Dat soort kinderachtig heden. Maar op een gegeven moment had iedereen zich in gegraven. Eind vorig jaar dacht ik: als dat zo doorgaat, kan het nog wel een half jaar duren. Toen heb ik het hele verhaal op papier gezet voor de hoofddi rectie van Wilma. Die heeft het verhaal vervolgens heel goed opgepakt en de zaak zelf met Vermeulen geregeld", aldus de Lissese projectontwikkelaar. De ruzie rond het NEM-ter- rein begon ruim drie maanden geleden toen bleek dat de ge meente schoon zand eiste on der de wegen in de nieuwe wijk. In de ogen van Wilma, Romeyn en Vermeulen was dit een bela chelijke eis. Maar de gemeente hield voet bij stuk, en Vermeu- maanden geëist tegen Leidenaars v^reau cerberus ^^al van een kluis en het preken van een auto heeft 20-jarige Leidenaars de eis ees maanden gevangenis- opgeleverd. Voor de Haag- fhtbank stond een van de ken bovendien terecht voor ^^jiertal diefstallen en inbra- gepleegd in het afgelopen He nacht van 22 oktober ^^jaar probeerden de Leide- I, samen met twee ande- id lot twee keer toe de kluis te an ten door deze vanaf een flat le Diamantstraat naar be- net n te gooien. Buurtbewo- waarschuwden de politie 11pq et viertal aanhield. In de zaten 43 parkeerkaarten iet Stadsparkeerplan aan len; lagweg en 45 gulden. De in )raken zij open in Katwijk, i van de twee had nog op zijn kerfstok. Op 14 juli erde hij in te breken bij 2 irant De Branderij aan de elweg en op 22 december J jaar stal hij in de Dia- itraat een auto. Diefstal van driehonderd gulden uit het clubgebouw van voetbalvereni ging De Sleutels in Leiden en de vernieling van een ruit van mo dezaak Landgraaf in Noordwijk ontkende hij. Ondanks de gedeeltelijke ont kenning achtte de officier van justitie alle overtredingen bewe zen en eiste zes maanden cel. Daarnaast wilde zij dat de man nen hun voorwaardelijke cel straffen uitzitten omdat zij de overtredingen begaan hebben in de proeftijd van hun vorige straf. Voor de een was dit acht maanden, voor de ander zes weken. De beide mannen betuigden hun spijt over het voorval met de kluis en zeiden dat de plan nen voor de diefstal door de twee andere daders beraamd waren. Daarom vroegen de ad vocaten van de twee om schor sing van de voorlopige hechte nis. De rechtbank willigde dit verzoek in zodat de twee de rechtbank als vrij man konden verlaten. Ze zaten sinds 22 okto ber vast. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. leiden Niet helemaal volgens de kalender van moeder natuur zijn op een boerderij aan de Besjeslaan in Leiden deze week twee lammetjes geboren. Op de foto poseert eigenaar Peter Ramaker met de ooi en haar twee nakomelingen. Volgens Ramaker is de vroege geboorte eenvoudig te verklaren. In zijn weiland loopt de ram het hele jaar bij de schapen. foto mark lamers e' tpschef Straver over jeugd en criminaliteit i» ad van kaam blitie Hollands Midden maakt zich grote zorgen over de jeugd- naliteit in deze regio, zo liet korpschef Ries Straver deze week nieuwjaarsspeech weten. Jeugdige criminelen gaan steeds lover tot fors geweld en er is een 'harde kern' van jongeren die jroeien in een criminele carrière. Hieronder licht Straver zijn htrusting nader toe. Maar, stelt hij ook, met de meeste jonge- pat het prima. Ucriminaliteit is van alle rijden. Maar wanneer deed die verhar- vijn intrede? èder geval van begin jaren 90. In 1991 werd in het rapport 'Vei- ad en politie een beheersbare zaak' van de Stichting Maat- ppij en Politie en McKinsey dit als een van de te verwachten js in onveiligheid aangegeven. Sinds die tijd let ik erop en zie ontwikkeling ook terug in de criminaliteitscijfers en onder uit zich die verharding in de praktijk - los van incidenten als ÏÏjoelker en Kloppenburg? Praten we dan louter over geweld- yime of ook over andere zaken harding uit zich in de toename van het aantal geweldsdelicten (et stijgende aandeel van jongeren daarin. Uit het onderzoek ield in Hollands Midden 1992-1996' van het Nederlands Stu ntrum Criminaliteit en Rechtshandhaving blijkt dat het me- ïel van de daders van geweld jonger is dan 25 jaar en dat het fentage jonge daders bovendien toeneemt, jt het onderzoek 'Jeugdcriminaliteit en overlast in Hollands len' (maart 97) bleek dat 25 procent van de jongeren aangaf Jfgelopen jaar geweld inclusief bedreiging met geweld - te heb- gebruikt en 6 procent geeft aan iemand in elkaar geslagen te reekt naast verharding ook over verjonging - over welke leeftijd lebben we het dan? pal over jongeren tussen de 15 en 18 jaar." pt ook over een relatief grote betrokkenheid hierbij van etnische ,QIMerbedeii. Hoe groot is dat precies? ,9Si een relatief grote betrokkenheid daarin van jongeren uit etni- (minderheden doelde ik er op dat uit landelijke onderzoeken t dat van die jongeren een groter percentage met de strafrech- u uv aanraking komt dan van de autochtone jongeren. In het het jrzoek 'Jeugdcriminaliteit en overlast in Hollands Midden' t dat in Hollands Midden 18 procent van de jongeren waarte- VCPmces-verbaal is opgemaakt een Marokkaanse achtergrond m de huidige generatie jonge allochtonen - en met name wkkanen - echt de grootste bedreiging voor de volksgezondheid, 'mendat wil geloven dat is onzin. Met de meeste jongeren, ook de meeste al- |one jongeren gaat het prima en het is te simpel om zo naar lebokken te zoeken. Als het gaat om jeugd en criminaliteit dan Korpschef Ries Straver „'Kleur' zegt op zich niets over de de kans dat jongeren afglijden naar criminaliteit." foto fhelco kuipers is sociaal-economische achterstandpositie veel belangrijker. 'Kleur' zegt op zich niets overjde de kans dat jongeren afglijden naar cri minaliteit. Lage scholingr~vroegtijdige schoolverlating, geen per spectief op de arbeidsmarkt vergroten die kans op afglijden en dat geldt zowel voor autochtone als allochtone jongeren. Wel hebben we gelet op de sociaal-economische achterstandpositie van mim derheden en integratieproblemen. We hebben te maken met een len was contractueel verplicht om aan alle eisen van de ge meente tegemoet te komen. De aannemer gooide echter de kont tegen de krib en sloot het terrein af. Op de hekken ver schenen borden met de tekst 'Vermeulen bv oefent hier het retentierechtuit'. Romeyn is blij dat de zaak uiteindelijk met een sisser is af gelopen. „Ik heb volgende week nog een gesprek met de hoofd directie van Wilma over de eindafrekening. Maar ik ben er van overtuigd dat ook dat naar ieders tevredenheid zal worden Achteraf is het één grote klucht." De onenigheid over de sane ring heeft het bouwplan onge veer drie maanden vertraging gekost. Kopers kunnen nu pas in de eerste maanden van 2000 verhuizen. Toch hebben de strubbelin gen er niet toe geleid dat poten tiële kopers afhaakten. „Nee, die mensen willen dolgraag een woning hebben. En als er ie mand afhaakt, dan staan er zo tien nieuwe kopers op de stoep. De kopers zijn dolgelukkig." leiden robbert minkhorst De brandveiligheid schiet in een aantal studentenhuizen in Lei den schromelijk tekort. Tegelijk doen andere panden niet onder voor de betere hotels. Dat wijst een kleine steekproef in een tiental studentenhuizen uit. Janneke, die met vier anderen in een studentenpand aan de Oude Singel woont, weet niet hoe ze kan ontsnappen als er brand uitbreekt. „Ik denk dat ik uit het raam moet springen. Ik land dan op de binnenplaats van de buren", zegt ze. De stu dente woont op de eerste ver dieping. Brandgangen of bal kons heeft het studentenhuis niet, brandblussers wel. Ook Matthias twijfelt aan zijn veiligheid in een studentenhuis aan de Diefsteeg. „Rookmel ders? Ik heb ze niet gezien." Brandblussers evenmin. In het pand is veel hout verwerkt. Wel zit aan de achterkant een brandtrap. „Het is een redelijk brak pand." Dan hebben de acht bewo ners aan de Schapensteeg het stukken beter voor elkaar. Ivo: „Dit huis is brandveilig. Ik ben geen expert, maar hier hangen overal brandmelders en er is een brandblusser. De gangen zijn breed en er zijn overal dik ke, brandwerende deuren. Bo vendien zijn er genoeg moge lijkheden om te ontsnappen." Al geruime tijd controleren de gemeente en de brandweer ver huurde panden op brandveilig heid. Medewerker H. Koster van de brandweer legt uit waar hij eigenaren tijdens een controle op wijst: „Een studentenhuis moet extra vluchtwegen heb ben. In een eengezinswoning kan iedereen in elke kamer ko men. In een studentenhuis gaat de deur op slot als een bewoner er niet is." Iemand die een kamer, etage of appartement in een complex huurt, moet bij brand altijd twee kanten op kunnen vluch ten. Of richting een trappen huis, of een raam uit. In het laatste geval mag hij niet op een binnenplaats opgesloten raken. Verder moet elke kamer brand werende lagen in muren en pla fonds hebben. De brandweer eist dat het een half uur duurt eer het vuur overslaat naar een andere ruimte. Directeur L. Johnson van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting laat weten dat alle SLS- panden 'uiteraard aan de voor waarden voldoen'. Voor het pand Hogewoerd 29 klopt dat. Bewoonster Esther: „We zijn erg goed uitgerust. In huis hangen verschillende brandslangen, en zijn er brandtrappen en -gan gen. Hier wordt geregeld gecon troleerd." Maar Miranda, die op de Maredijk woont, heeft een ander verhaal. „Ik woon hele maal op zolder en kan nergens naar toe. De brandblusser hangt alleen wel vlakbij mijn kamer. relatief groter percentage kansarme allochtonen dan autochtone jongeren en daar liggen ook de mogelijkheden om met gericht jeugdbeleid wat te doen." De 'harde kerndie doorgroeit in criminele carrière - wie zijn dat? „Dat is zo in zijn algemeenheid niet aan te geven, daarvoor moet je inzoomen op het lokale of wijkniveau. Een deel van crimineel ge drag of overlast van jongeren, is 'opgroeigedrag' (jij zult vermoede lijk vroeger ook wel eens appeltjes gejat hebben) en een deel is een signaal van achterliggende problematiek - de kansarme positie waar ik het net over had of ernstige gezinsproblematiek - en daar is de kans van recidive en afglijden naar ernstiger vormen van crimi naliteit waar jongeren niet meer uitkomen, het grootst. Daar liggen ook aangrijpingspunten; zo vroeg mogelijk interve niëren waarbij de politie een signalerende rol heeft. Vandaar ook dat we de informatie-uitwisseling verbeteren en de samenwerking met justitie, jeugdhulpverlening, kinderbescherming, verenigingen en scholen voortzetten en intensiveren en werken aan wat met een duur woord 'cliënt-volgsystemen' heet." Uw collega Poeiert in het oosten van het land vindt dat de oudere Nederlander zich een gevoel van onveiligheid laat aanpraten. Eens of oneens? „Of het gaat om aanpraten weet ik niet maar Poeiert heeft wel ge lijk in die zin dat er een groot verschil is tussen onveiligheidsgevoe lens en de werkelijke kans om slachtoffer van een delict te worden. Om twee voorbeelden te geven. Mensen voelen zich altijd in ande re wijken op straat onveiliger dan in hun eigen wijk ook al wonen ze in de - objectief - onveiligste wijk van de stad. En ouderen zijn banger om het slachtoffer te worden van een misdrijf dan jongeren terwijl jongeren objectief gezien een veel grotere kans lopen om slachtoffer te worden van een misdrijf, met name geweld. Maar ik neem onveiligheidsgevoelens wel serieus omdat ze toch de kwaliteit van het bestaan beïnvloeden, bijvoorbeeld ouderen die s avonds niet meer de deur uit durven te gaan en daardoor beperkt worden in hun sociale contacten. We hebben te maken met twee problemen; de feitelijke onveilig heid en de onveiligheidsgevoelens en die vragen ieder om een aparte aanpak." Kan het ook zo zijn dat. bijvoorbeeld door het werk aan de basis, door beter rechercheren en door meer aangiften, de cijfers stijgen? Met als gevolg dat er opeens extra veel aandacht komt voor dit jeug- ditem - dit nog in verband met voornoemde incidenten die veel pu bliciteit kregen en krijgen? „Ik denk dat afnemende tolerantie voor met name geweld zowel bij het publiek als de politie zelf en ook het stimuleren van aangiftebe reidheid doorwerkt in de criminaliteitscijfers. Uit de politiecijfers blijkt een jaarlijkse toeneming van het aantal geweldsdelicten ter wijl uit het bevolkingsonderzoek (Politiemonitor bevolking) in 1995 en 1997 bleek dat het percentage mensen in de regio dat het slacht offer was geworden van geweld niet was toegenomen. Ik ben be nieuwd wat de volgende Politiemonitor, dit voorjaar, voor beeld oplevert." 'Kijk op de wijk' ook in Noord nissen over vuil op straat en fout geparkeerde auto's aan te pakken. Politie, de gemeente diensten Wijkbeheer en Stads- toezicht en de Leidse Welzijns organisatie werken samen om de wijk schoner en veiliger te maken. Vanuit de wijk is al lang aan gedrongen op een eigen 'Kijk op de wijk'-project zoals dat loopt in Slaaghwijk en stadsdeel West. Laurier weet nog geen exacte datum waarop 'Kijk op de wijk' gaat beginnen. „Er zal eerst een inventarisatie moeten plaats vinden, maar dat het komt is zeker." leiden gerry van bakel Nog deze maand begint in Lei- den-Noord het 'Kijk op de wijk'- project. Dat beloofde wethou der J. Laurier de bewoners giste ren tijdens de nieuwjaarsborrel van het projectbureau Wijkont wikkelingsplan Leiden-Noord in buurthuis 't Spoortje. Over het wijkontwikkelingsplan zelf zei Laurier dat in 1999 een 'dubbel slag' gemaakt moet worden. „We moeten niet alleen blijven praten over plannen, maar deze ook concreet gaan uitvoeren." Het 'Kijk op de wijk'-project is daarvoor geschikt. Het project is bedoeld om de dagelijkse erger- den haag/leiden Tegen een 35-jarige man uit Breda is voor de Haagse recht bank een celstraf van twintig maanden geëist. De man on dernam op 16 en 17 november vorig jaar een ware stroop tocht door ons land, waarbij in Leiden, Breda en Den Haag drie inbraken en vier pogingen daartoe werden gepleegd. Na zijn aanhouding op 17 novem ber legde hij een volledige be kentenis af. Het begon met de diefstal van een bos sleutels uit een woning in Breda. Met een ge stolen sleutel werd een bij het huis geparkeerde auto gestart en naar Leiden gereden. Daar stal de man uit een huis aan de Glenn Millerstraat een spaarpot met tweehonderd gulden en een portemonnee met 75 gulden. Hij werd bijna aangehouden door de buur man, die in het dagelijks leven politieman is. De dief wist echter te ontsnappen door vliegensvlug enkele kleding stukken uit te trekken. De 35-jarige, die onder in vloed van alcohol en drugs verkeerde, gaf echter niet op. Hij probeerde in Leiden nog in te breken in woningen aan de Burggravenlaan, Kanaalweg. Roodenburgerstraat en Hugo de Vriesstraat. De politie kwam de inbreker in zijn op vallende gele auto echter op het spoor en wist hem bij een volgende inbraak in Den Haag aan te houden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13