Conflict dreigt tussen Japan en VS Economie ïhiphol praat met Beek 'er samenwerking artapparatuur vliegt ee met British Airways Leiding geven kan pas als je jezelf kent' Philips bouwt hightechcampus Twee snoepfabrikanten vechten om chewmints Fokker en de fiscus -jRDAG 9 JANUARI 1999 ouwelijke ingenieurs gezocht i w~ 50 moven De Technische Universiteit in Eindhoven wil meer if^jes op de opleiding. Om die reden werd gisteren een open 9 jgehouden voor in technologie geïnteresseerde meisjes uit 7-VWO. Ze werden geconfronteerde met allerlei aspecten van 4 iss-apparatuur en de rol daarin van de technisch onderleg- ingenieur. l f foto anp bob van dem cruijsem 0,5 jntal Duitse werklozen weer boven 4 3!f 5,in ACyNBERGHet aantal werklozen in Duitsland is weer boven de 15 *1 uitgekomen. In december stonden bijna 4,2 miljoen 22'cEers als werkloos geregistreerd. Dat waren er ruim 251.000 3 $dan in november. De werkloosheid liep op van 10,2 tot J'jprocent van de beroepsbevolking. In het westen van het steeg het aantal werklozen met 140.000 tot ruim 2,884 mil- 7A Dat aantal komt overeen met 9,3 procent van de beroeps- 17'flking. 13,a Invoer veemarkten in 1998 gedaald s.ajuK» Net als in 1997 zijn in 1998 op de Nederlandse vee- 5 pen minder runderen, schapen en paarden verhandeld. 3$ien er in 1997 nog 1,6 miljoen dieren aangevoerd, in 1998 2% dat er slechts een kleine 1,5 miljoen, een daling van 7,5 oilent, meldt de Groep Nederlandse Veemarkten. De daling s.otie aanvoer van runderen is al drie jaar aan de gang. De be- j jijkste oorzaak hiervan is dat er minder melkkoeien in Ne- 1 Vand zijn. Dit is een gevolg van het overheidsbeleid, aldus de 0 to Nederlandse Veemarkten. 0,: r 3èizine opnieuw een cent duurder f rdam De benzine wordt vanaf maandag opnieuw een 1 c( duurder. Het is voor de derde keer dit jaar dat de prijzen loog gaan. Voor een liter euro loodvrij moet de automobilist 1 ;>f maandag 2,08 neertellen. Super met loodvervanger komt 0 5p 2,20, super plus ongelood 2,14 en diesel op 1,41. De prijs .penzine hangt onder meer af van de situatie op de intema- 2 «Ie oliemarkten, accijnzen en van de dollarkoers. 2,n iverwacht sterke banengroei VS 1 Imton Het aantal banen in de Verenigde Staten is in de 3o'ïe maand van vorig jaar onverwacht sterk gestegen met 17 «OO. Dat is veel meer dan de 200.000 waar de meeste analis- 2° aan uit waren gegaan. Het zachte weer zorgde ervoor dat u Tiorbeeld in de bouwsector de banengroei de grootste was 3de laatste tien jaar. De groei van het aantal arbeidsplaatsten o pe sterkste sinds september 1997. De werkloosheid vermin- o.'sfe van 4,4 tot 4,3 procent van de beroepsbevolking. Er was j'loeneming van de werkloosheid verwacht tot 4,5 procent. 4.1j lil Gl luw zet meer om door zachte winter 21 5fr; a tkBurg De bouwnijverheid zag de omzet vorig jaar mede als °4lg van de zachte winter met vijf procent toenemen tot 107 3'gjard gulden. Tijdens de strenge vorst in de eerste maanden i!iü997 lagen veel bouwwerken stil. Daardoor heeft de sector ^°naar later, toen er vrijwel geen vorstverlet nodig was, een 3'ijhogere omzet kunnen realiseren. Het aantal bedrijven in de __jvnijverheid is met zes procent toegenomen tot ruim 73.000. (el kleine, middelgrote als grote bedrijven groeiden in aan- -(11 de huizen- en kantorenbouw ging de omzet vijf procent a-ijs: Minder schommeling koersen De Franse president Chirac heeft aangekondigd dat zijn ^.orde komende maanden' het initiatief zal nemen tot overleg ^beperking van de schommelingen in de koersverhoudin- 31 Wtussen de euro, de dollar en de Japanse yen. Dat overleg Rijmoeten plaatsvinden binnen de groep van de belangrijkste 'o 4?n industrielanden (G7). Chirac maakte het voornemen be- >5 4ll tijdens een nieuwjaarsontvangst. Kort daarop had hij 1J 2Heg met de Japanse premier Obuchi, die een bezoek brengt ?9 jEuropa. Obuchi sprak zich eveneens uit voor het indam- jo.a van koersschommelingen. 0 sihol en Maastricht Aachen jgjart (MAA), beter bekend als Lflrfeld Beek praten over sa- 3 Werking. Volgens Schiphol het om verkennende ge- 2/ken. Er is volgens Schip- 0'rB 8een sprake van dat de ■7 &tiaven een belang wil ne- <8.&jin MAA. Een woordvoer- l8 5|an MAA had dat gisteren Jgereerd. liphol noemt dat echter tatuur. ,,Er zijn gesprekken Be. We gaan kijken of [hol en Beek iets voor el- {kunnen betekenen. Parti ele is slechts een van de sejlijkheden", zegt een .ispvoerster. Deelname in een regionale luchthaven is voor Schiphol niet vreemd. De Amsterdamse luchthaven heeft 51 procent van de aandelen van Eindho ven Airport. Schiphol voert ook het beheer over Rotterdam Air- port. De aandelen in MAA komen vrij doordat het Rijk heeft aan gekondigd zich terug te willen trekken. Ook de provincie Lim burg en enkele Zuid-Limburgse gemeenten willen op termijn van hun aandelenpakket af. Naast Schiphol zijn ook de Lim burgse industriebank LIOF en de Zuid-Limburgse Kamer van Koophandel gegadigden voor een belang in MAA. Airways (BA) gaat zijn uigen uitrusten met defi- ooi ors, apparaten waarmee >22 nregel matige hartslag kan ;n gereguleerd. Vanaf tomen ze eerst in de vlieg- n voor lange afstanden. _J is de bedoeling dat bin- jen jaar alle 250 vliegtuigen Ie Britse maatschappij er- jeièijn uitgerust. BA vervoert ^1 miljoen passagiers per flijks worden tijdens de 'P 3.000 mensen ziek. Per Worden tachtig vluchten ebroken voor medische Bevallen. Hartproblemen fen daarvan twintig pro- Tokyo: Geen toezeggingen gedaan over terugdringen staale.xport De Verenigde Staten willen dat Japan zijn staalexport be perkt, maar dat land wil daar zelf niet van weten. Als de beide partijen het niet eens kunnen worden, zou het meningsverschil op een handelsconflict kunnen uit draaien. Washington Rtrheeft ingestemd zijn staalexport naar de VS te verminderen tot Het Witte Huis heeft het Con- het peil van 1997. Het Japanse gres een rapport gestuurd, ministerie van Handel en Indu- waarin staat dat Japan ermee strie liet daarop weten dat er voor dit jaar nog geen ramingen zijn gemaakt. Ook werd gesteld dat er zeker geen toezeggingen zijn gedaan. Japan heeft gisteren wel laten weten ervan uit te gaan dat zijn staalexport dit jaar kleiner wordt. Dit mede vanwege de hoge koers van de yen ten op zichte van de dollar en de ach teruitgang op de Amerikaanse staalmarkt. De Japanse minister van In dustrie K. Yosano heeft binnen kort een ontmoeting met zijn Amerikaanse collega, W. Daley. Hij zal erop aandringen van de kwestie geen politieke zaak te maken. In de eerste tien maanden van vorig jaar is de import van staal in de VS met dertig pro- Haarlemmer zet managers op het spoor in Franse abdij haarlem ed blaauw Wat Pieter van Breemen garan deert na een weekje in die mid deleeuwse abdij tussen de heu vels en wijngaarden van de Bourgogne? Dat er een betere manager naar Nederland terug keert. „Ik probeer mensen op het spoor te zetten. En 95 pro cent gaat na zeven dagen om. Ze zien licht aan het einde van de tunnel." Persoonlijk Meesterschap, dat is de naam van het weekje be zinning en heroriëntatie op Franse platteland. De workshop is bedoeld voor managers die aan zichzelf willen sleutelen, die hun flexibiliteit, zelfvertrou wen en vitaliteit willen bevor deren. Maar ook strijken er in de landelijke rust van het wijn gebied managers neer die op lossingen zoeken voor profes sionele vraagstukken. Na zeven dagen weet het me rendeel welke richting ze op moet. Hun zelfkennis is ge groeid na herijking van ver trouwde ideën, veronderstellin gen en vooroordelen. „De we reld en het werk zijn niet veran derd. Maar hun wereld en hun werk zijn wel anders geworden. Dat ze veranderd zijn, merk ik ook aan de telefoontjes die ik na afloop krijg van hun colle ga's en echtgenoten. Hij is een ander mens geworden, wat heb jij nou met hem gedaan? Dat soort positieve reacties." Al zes jaar organiseert de 60- jarige Haarlemmer jaarlijks vier workshops in een volgens hem even rustieke als inspirerende omgeving. De meerderheid van de deelnemers (acht tot twaalf per keer) komt uit zichzelf, de rest is gestuurd door hun supe rieuren. Bijna altijd zijn het lei dinggevenden. „Iedereen kan mee, maar enig inzicht in zich zelf en enig analyserend vermo gen is toch wel vereist", zegt Van Breemen. De workshop Persoonlijk Meesterschap (kosten circa drieduizend gulden) is volgens Van Breemen ook geschikt voor mensen die in alle rust willen kijken hoe hun loopbaan verder moet. Van Breemen: „Centrale terugkerende vraag is: Wat weerhoudt ons ervan datgene te doen wat we kunnen? Uit gangspunt is dat je pas leiding kunt geven als je jezelf kent." Maar waarom trekken de deelnemers daarvoor naar Frankrijk? Het eigen land telt toch ook tal van geschikte loca ties? „Als je op een andere ma nier naar jezelf kijkt, moet ook de omgeving anders zijn. Nou, en de streek en plek waar wij verblijven ziet er anders uit dan een doorsnee conferentie-ho tel." Tot zijn-50'ste bekleedde Van Breemen leidinggevende func ties in het bedrijfsleven. Hij was marketing-directeur van een Duitse fabrikant van cv-ketels, algemeen directeur van een Ne derlandse vestiging van een Franse producent van cv-ketels en export-manager van een Amerikaanse onderneming die in kopieer-apparaten doet. Ook werkte hij voor een adviesbu reau voor loopbaan-ontwikke ling en outplacement. „Ik zag hoe individuele kwaliteiten van mensen niet altijd optimaal werden benut." Samen met zijn vrouw zette hij Van Breemen en Partner BV op. „Er zijn veel cursussen waar ze managers vertellen wat ze moeten doen, waar managers ook instrumentele vaardighe den krijgen aangereikt. Voor mij staat primair: hoe krijgen mensen een beter inzicht in zichzelf? Ik ben geen therapeut, ook geen organisatie-adviseur. Ik coach en train mensen met als doel zowel de mensen als him organisatie te verder ont wikkelen." Aan de orde in de abdij ko men thema's als herkennen van eigen kwaliteiten, motiveren van zichzelf en medewerkers en het verbeteren van de samen hang tussen lichaam en geest om de energie te verhogen. Trefwoord in de bijeenkomsten is veranderen. Het credo van Van Breemen: ,Als je doet, wat je altijd deed, zul je krijgen wat je altijd kreeg". Tal van grote ondernemingen schakelden Van Breemen in. Managers van de Nederlandse Spoorwegen, Hoogovens, KLM, PTT Telecom reisden reeds af naar het Franse wijngebied. Uit de schriftelijke reacties die Van Breemen ontving, blijkt dat de deelnemers de workshop ver frissend, leerzaam en verhelde rend vonden. Van Breemen: „Zweverig? Er is niets zweverig aan. D'r wordt gewoon hard ge- cent. De maatschappij zegt de eer ste in de wereld te zijn die der gelijke systemen aan boord heeft. Het cabinepersoneel krijgt vanaf volgende maand een opleiding om te leren om te gaan met de defibrillators. KLM, de grootste vliegtuig maatschappij in Nederland, heeft geen plannen in die rich ting, laat een woordvoerder desgevraagd weten, maar volgt de ontwikkelingen rond deze nieuwe service op de voet. Een belemmering is, aldus de zegs man, dat de Nederlandse wet gever strenger is ten aanzien van het opleidingsniveau van de mensen, die de apparatuur moeten hanteren. Vakbond De Unie verwacht enorme aantrekkingskracht EINDHOVEN ANP Philips gaat het overgrote deel van de onder- zoeks- en ontwikkelingsactiviteiten in de regio Eindhoven concentreren in de omgeving van het bestaande Natuurkundig Laboratorium. De aanleg van deze hightechcampus vergt de ko mende vijf jaar een investering van 900 miljoen gulden. Er komen ruim 8.000 mensen te wer ken. Nu werken op het complex van het Na tuurkundig Laboratorium ongeveer 3.000 men sen. Het nieuwe complex wordt voor wat betreft aard-en omvang wereldwijd het grootste in zijn soort, aldus ir. A. van der Poel van de Groeps-' raad van Philips. Hij verwacht dat de campus zal leiden tot meer onderlinge samenhang, een hogere snelheid en een betere efficiency op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. Philips denkt dat de campus, waar ook winkels, res taurants, gastenverblijven creches en sport- voorzieningen komen, een internationale uit straling krijgt naar de wetenschappelijke we reld. Philips heeft heel bewust gekozen voor een Philips-campus, aldus Van der Poel. Dat wil volgens hem echter niet zeggen dat er in de toekomst niet ook plaats zal zijn voor andere bedrijven. De president van Philips, C. Boonstra, kon digde de bouw van de campus aan toen hij destijds de verhuizing van de raad van bestuur van Eindhoven naar Amsterdam bekendmaak te. Op het terrein, dat een oppervlak heeft van 42 hectare, komen 25 tot 30 nieuwe gebouwen. De bouw start komende zomer. De bestaande onderkomens krijgen gelijktijdig een forse op knapbeurt. Op de campus komen enorme parkeergara ges. De grootste verrijst pal langs de autosnel weg A2. De achterzijde daarvan heeft een leng te van 700 meter. De bonden hebben overwegend positief ge reageerd op de plannen. Bestuurder Hermes van De Unie denkt dat de campus straks een 'enorme aantrekkingskracht' zal uitoefenen op hoog geschoolde arbeidskrachten en andere bedrijven. J. Cuperus van FNV Bondgenoten acht het vooral van belang dat Philips door de investering vaster verankerd raakt in de regio. cerft toegenomen. Japan is in de ogen van Washington ver antwoordelijk voor de helft van die toeneming. Ook Zuid-Korea en Rusland zijn veel meer staal gaan leveren. De importgroei gaat ten koste van de Amerikaanse staalindu strie, die vorig jaar zeker 10.000 arbeidsplaatsen heeft ge schrapt. Eergisteren nog liet Bethlehem Steel weten twee vestigingen te sluiten. Dat kost 540 mensen hun baan. President Clinton heeft voor gesteld de staalfabrikanten te gemoet te komen met ruim 300 miljoen dollar aan belastingver lichting. De regeling komt neer op ruimere mogelijkheden om verliezen af te schrijven. BREDA* ANP Kauwbare pepermuntjes (che wmints) zijn inzet geworden van een juridische strijd tussen snoepfabriek Van Meüe (Men- tos) en CSM-dochter Red Band Venco (King). De fabrieken kwamen onderling niet tot een vergelijk en hebben het nu aan de rechter voorgelegd. De opdruk op de doosjes van het nieuwe King-snoepje lijkt teveel op die van de oude ver trouwde rollen Mentos. „De consument kan daardoor in verwarring raken. Er zijn te veel overeenkomsten, zodat het niet langer toevallig kan zijn. Red Band maakt inbreuk: op onze rechten. Als we het niet meteen aanpakken, is de kans groot dat anderen het ook gaan doen", zegt Van Melles marketing di recteur R. Korenhof. Zijn Men tos is al sinds de jaren twintig op de markt en met 1,2 miljard rollen per jaar een bestseller. Red Band noemt de klachten van Mentos onzin. „Van Melle probeert gewoon de introductie van een concurrerend snoepje te vertragen", werpt algemeen directeur J. Berkenbosch tegen. De King-chewmints liggen al bij de groothandel en zouden oorspronkelijk vanaf 1 januari in de winkel te koop zijn. Red Band heeft nu de introductie tot na de gerechtelijke uitspraak uitgesteld. „Die zien we met vertrouwen tegemoet", aldus de King-man. Als Red Band verliest, zal het de huidige voorraad bij de groothandel moeten vernieti gen. Dat levert een schadepost van minimaal 2.5 ton op. Daar zijn de omzet en winst die het met de snoepjes denkt te ma ken. nog niet bijgerekend. Pieter van Breemen: „Als je doet, wat je altijd deed, zul je krijgen, wat je altijd kreeg", foto united photos de boer poppe de boer werkt vanaf 's morgens zeven uur. Zowel geestelijk als licha melijk. Maar we verenigen het nuttige ook met het aangena me. We hebben twee keer per dag een echte bourgondische maaltijd en we bezoeken een wijnproeverij." Van Breemen reist maar vier keer per jaar af naar het kloos ter. .Anders wordt het zo'n ge woonte. Dat is niet goed. De rest van de tijd geef ik Persoon lijk Meesterschap in de organi saties zelf. Maar het uitgangs punt, teamvorming en leider schap zijn in Nederland en Frankrijk gelijk. En het resultaat is ook hetzelfde, betere mana gers. Dat garandeer ik ja." Duitse vakbond houdt vast aan fors hoger loon BONN-FRANKFURT KRF-ANP De vakbonden in Duitsland wil len ondanks sombere voorspel lingen over de economie een forse loonsverhoging. IG-Me- tall, dat meer dan 3 miljoen werknemers in de metaal- en elektro-industrie vertegenwoor digt, zegt vast te houden aan 6,5 procent meer loon. Volgens de vakbond is zo'n loonsverhoging nodig, omdat de Duitse export steeds meer zal verslechteren. Het Duitse onderzoeksinstuut DIW voor spelde dinsdag nog dat de uit voer, na jaren van dubbelcijferi- ge groei, in 1999 met een pro cent afneemt. De metaalvak bond eist ook meer loon, om dat dit jaar een hogere inflatie, meer productiviteit en meer ontslagen worden verwacht. ECONOMIEWIJZER PAULINE VAN DE VEN econome en Zelfs failliet blijft Fokker pak kend nieuws opleveren. Vlak voor kerst verscheen er een eigenaardig persberichtje op het Internet, waar de curato ren van het failliete bedrijf een gigantische website heb ben met 2.000 pagina's infor matie over de afwikkeling van de failliete boedel, die in 1996 begon. 'Geen oplossing met fiscus in faillissement Fokker' stond erboven. Wat bleek: de uitverkoop van de failliete boedel had de cu ratoren 1.400 miljoen gulden in het laatje gebracht. Daar van wilden ze tussentijds 646 miljoen gulden uitkeren aan de leveranciers en obligatiehou ders, want die hadden nog minstens een slordige één mil jard gulden te goed voor onbe taald gebleven goederen en diensten, die ze jaren geleden geleverd hadden aan Fokker. De schuld aan de publi werknemers en aan de belasting was al eerder betaald en nu waren dan eindelijk de leve ranciers aan de beurt. Maar de fiscus gooide roet in het eten. Die zei: „Heren curato ren, uw failliete boedel heeft volgens ons een winst ge maakt van 1,6 miljard gulden. Over winst wordt in dit land 35% belasting betaald. Hier is een voorlopige aanslag van 560 miljoen gulden." En daarmee ging de tussen tijdse uitkering aan de schuldeisers voorlopig de mist in. Maar hoe zit het met die 'winst' van de failliete Fokker? Waar komt die van daan? Curator mr. B.F.M. Knüppe legt uit dat die 1,6 miljard een schatting van de fiscus is. „Het is de som van iets negatiefs en iets positiefs. Het negatieve is de afwaarde ring van wat als 'bezit' op de balans staat. In een faillisse ment brengen de spullen minder op dan waarvoor ze in de boeken staan. Aan de positieve kant staat, dat de schuldeisers vooralsnog min der krijgen dan het bedrag waarvoor hun vorderingen in de boeken staan. Het positie ve is groter dan het negatieve bedrag; er is dus zogenaamd een winst." Nu levert winst die ontstaat doordat je schulden afnemen uiteraard geen rinkelende munt op. Je kunt dat niet uit keren, het is papier. Het enige dat je kunt uitkeren is het geld dat er binnenkomt uit de verkoop van de boedel. Door dat de fiscus de hele papieren winst als winst bestempelt, maakt ze aanspraak op bijna het hele bedrag dat de cura toren nu aan de schuldeisers hadden willen uitkeren. De curatoren protesteren dat de fiscus 'geld plukt van het leed van de schuldeisers'. En het is waar: hoe minder de schuld eisers van hun geld terugzien, hoe groter de papieren winst wordt waarover de fiscus be lasting wil heffen. Bij gebrek aan een officiële reactie (ondanks zeven tele foontjes) heb ik me proberen te verplaatsen in de opstelling van de Belastingdienst Grote Ondernemingen in Amster dam. Daarbij schoot me te binnen dat Fokker destijds vlak na zijn faillissement in twee delen is gesplitst vol gens een 'sterfhuisconstruc tie'. Gezonde failliete en ge zonde niet-failliete onderde len van het bedrijf werden in een nieuwe, levensvatbare onderneming ge- <r zet. Dat werd 'Fokker Aviation' en dit gezonde be drijf werd in 1996 verkocht aan Stork voor 300 miljoen gulden. Zonder akkoord van de schuldei sers want dat hoeft blijkbaar niet. Wel zou er overleg zijn ge ste voerd met de overheid. Belangrijk is, dat bij de verkoop van levensvat bare onderdelen ook de mo gelijkheid om winst weg te strepen tegen oude verliezen is meeverkocht. Dat zoge noemde 'fiscaal compensa- bele verlies' blijkt 1,6 miljard gulden groot te zijn geweest en je kon er dus ook 1,6 mil jard gulden aan winst tegen wegstrepen. Met de overheid werd afgesproken dat Fokker Aviation maar tot 400 miljoen gulden van die mogelijkheid gebruik mocht maken. Meestal zit er in faillissemen ten wel zo'n verlies en dat is ook de reden waarom een failliete boedel meestal geen winst vertoont, zelfs niet op papier. Maar hier is dat ver lies dus meeverkocht aan Stork. Stork gebruikt het, want Fokker Aviation maakt al drie jaar winst. Daar vist de fiscus dus achter het net tot maximaal 35 procent van 400 miljoen gulden. De fiscus eist bij Fokker het viervoudige van wat ze mis loopt bij Stork. Het is waar, het sterfhuis benadeelt de fis cus. Maar het benadeelt de leveranciers nog veel meer, want anders dan de fiscus krijgen zij niet met voorrang hun schulden terugbetaald. Zij hebben nog zeker een mil jard gulden tegoed, terwijl de belastingschuld al is afbe taald. Het zou de onrecht vaardigheid dan ook ten top drijven, als de leveranciers - die een prestatie hebben ge leverd voor het geld dat ze vorderen - het geld zouden moeten betalen dat de fiscus misloopt aan winstbelasting. Het sterfhuis is toch al een gedrocht, maar dit zou wel èrg gortig zijn. Het proces van de curatoren tegen de belas tingdienst begint deze maand. Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11