eiden Regio VVD eist ontruiming Manifest Een hofje met ontmoedigingsbeleid 7 iA Taakstraffen na hevige vechtpartij IK" Meelfabriek definitief handen Van der Wiel Vreugdevuur jAC 8 JANUAR11999 7 Of ne* tlm wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 Warmunda A C Handbalvereniging I J Warmunda kan in Overbos blijven. Er is toch ruimte vooreen derde veld. Postzegels A De Langeraarders I kunnen weer post zegels kopen in eigen dorp. Het postagentschap is heropend. denaar bij vier slachtoffers jüCK» Onder de vier Nederlanders die gisteren bij een ver ongeval in Oostenrijk om het leven kwamen, bevond zich en 34-jarige Leidenaar. Het viertal was op weg naar de glet- ran Hintertux om daar een paar dagen te skiën toen de auto ]n zij zaten op de verkeerde weghelft raakte en frontaal op rachtwagen botste. De Leidenaar en zijn drie metgezellen lijkenisse, Vianen en Haaften waren op slag dood. Fractievoorzitter M. Schültz: kraakactie alsnog aanmelden bij politie dolven onder biljartplaten i. Een 35-jarige medewerker van een bedrijf in speelauto- brak gisteren zijn been toen hij werd bedolven onder een biljartplaten. In de zaak aan de Gabriel Metzustraat in- •erde hij de leiplaten die vervolgens begonnen te schuiven, lan kon niet op tijd wegkomen en raakte met zijn been leid onder de zware platen. Hij is per ambulance afgevoerd 'iet ziekenhuis. 3?: iel ^□omfiets in twee stukken Een 47-jarige Leidenaar klapte gisteren om 23.45 uur ;|okiïjn brommer tegen het paaltje dat midden op het fietspad Be Haagsche Schouwweg staat. Hij liep daarbij oogletsel op [ter observatie meegenomen naar het ziekenhuis. De brom- fcrak in tweëen. De man had het paaltje niet gezien. litsers krijgen klappen y. Een 36-jarige man uit Bremen liep gisteren een gebroken |en een hersenschudding op na een vechtpartij in een café ^^e2e Binnenvestgracht. Even daarvoor had hij onenigheid ^gen in en voor de coffeeshop verderop. Ook zijn vriend, V ^7-jarige landgenoot, liep klappen op. Naar aanleiding van 1 fchtpartij verrichtte de politie twee aanhoudingen. Daarbij gde een 26-jarige Leidenaar flink wat verzet. Bovendien be- I Mie en bedreigde hij de agenten. ranormaalbeurs in Pieterskerk nail u Reiki, handlijnkunde, aurafotografie, paragnosten en healing. De Pieterskerk staat zaterdag en zondag in het te- an de paranormaalbeurs, die voor de zevende keer in Lei- vordt gehouden. Ruim honderd deelnemers demonstreren specialiteit op het gebied van new age en alternatieve ge- ivijzen Daarnaast staan verschillende lezingen op het pro- ima. Ondermeer paragnosten Gerard Heutink en Dirk in 't houden beide dagen een voordracht met zaaldemonstratie, medium Irene geeft een zaalhealing. De paranormaalbeurs j- erdag en zondag van twaalf tot zeven uur in de Pieterskerk. Geen goed woord heeft WD-fractievoorzitter M. Schultz ervoor over dat de gemeente de actiegroep Eurodusnie geen strobreed in de weg heeft gelegd bij de kraakactie aan de Hooglandse Kerkgracht. Ook de uitspraken van de hoogste ambtenaar van grondzaken, H. van der Wiel, er geren de oppositieleidster. nen en een ambtenaar heeft de onderhandelingspositie van de gemeente bij voorbaat uitge hold. Daar komt nog bij dat bij mijn weten aan de gemeente raad nog niet eens is gemeld dat de plannen met het gebouwen complex aan de Hooglandse Kerkgracht wel eens onhaalbaar zouden kunnen zijn. Voor mij, als lid van de raadscommissie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is dat nieuws. De kra- WIM KOEVOET Van der Wiel heeft verklaard dat ontruiming geen enkele zin heeft omdat de gemeente twij felt aan de haalbaarheid van haar eigen plannen met de voormalige boekwinkel Mani fest en de aanpalende panden. „Het is heel onhandig om dat juist nu te zeggen. Het overleg met de krakers moet nog begin- kers worden eerder op de hoog te gesteld dan het gemeentebe stuur. Ik dacht dat er al lang een bestek zou zijn,", aldus Schultz. Eurodusnie heeft het meentelijk eigendom eergiste ren gekraakt om er een zoge naamde weggeefwinkel te be ginnen. De hulpofficier van jus titie bood de gemeente aan het pand te ontruimen. Dat had ge kund, ook al heeft de gemeente het leegstaande pand niet op korte termijn nodig. De krakers konden namelijk op heterdaad worden betrapt. De gemeente heeft de ontruiming echter te gengehouden. De gemeente wil van het ge bouw dure appartementen ma ken en een drukkerijmuseum. Daartoe heeft zij met de vorige gebruikers, die het pand ook al hadden gekraakt, overlegd en voor alternatieve huisvesting gezorgd. „Dat was een zeer moeizaam proces herinnert Schultz zich. „De krakers had den namelijk zelf ook plannen met het gebouw. Pand in eigen Hand, noemden ze hun pro ject." En: „Alle moeite die toen is gedaan om ze er in goed overleg uit te krijgen, is verspilde tijd en energie geweest als de gemeen te ze nu weer ongehinderd laat terugkeren. Want veel van de mensen van Pand in Eigen Hand zijn dezelfden als die van Eurodusnie. Een en ander zegt ook veel over de betrouwbaar- '•4 Ha idse Meelfabriek is defini- rkocht aan de Noordwijk- twikkelaar Van der Wiel Het bedrijf kondigde vorig jaar al aan dat de vrijwel rond was. De eige- de Rotterdamse meelfa- Meneba, wilde het impo- gebouw aan de Zijlsingel je tijd kwijt. Hoeveel hij ^[de Meelfabriek heeft be- Wil directeur A. van der [liet kwijt. Maar volgens in- len zou het gaan om een van 3,8 miljoen, der Wiel is al sinds 1988 :en bij de Meelfabriek, haalde het Noordwijk- ijf er in dat jaar bij om plannen te ontwikkelen voor het complex. Van der Wiel lan ceerde verschillende voorstel len. Het laatste, dat alweer en kele jaren geleden is ingediend, ging uit van totale sloop van de gebouwen, waarna er huizen, een flat, een parkeergarage en een parkje zouden verrijzen. Di recteur Van der Wiel wil niet zeggen wat zijn meest recente plannen behelzen. „Ik weet zelf nog niet eens wat ik wil." De ontwikkelaar is overigens in hoge mate afhankelijk van de ideeën van de gemeente Leiden. Die neemt, naar verwachting, binnenkort een besluit over de invulling van het Meelfabriek terrein. leiden De jaarlijkse kerstboomverbranding bij de Groenoordhallen zorgde gisteravond weer voor een waar vreugdevuur. Vooral kinderen brachten de voorbije twee weken een boom naar één van de vijftien inzameldepots in de stad. Voor iedere boom ont vingen zij een lot voor de kerstboomloterij, waarvan gisteren de prij zen werden verdeeld. In totaal gingen zeven- a' achtduizend bomen in de fik. foto mark lamers e in een hofje woont, heb je maar moeilijk. Je woont in klein snerthuis, je hebt ge- soverlast van je buren en je :t je voortuin delen met de irman met een voorliefde tuinkabouters. Als klap op fruurpijl moet je ook nog s de hordes toeristen gedo- die net zo lang hun neu- i^^tegen de ramen drukken i Be volledig beslagen zijn en "P voortdurend een drukte >orzaken die aan 3 oktober tdenken. meeste bewoners van hofjes n daar niet zo moeilijk over. lemen het ongemak voor en genieten van hun knusse sje, de contacten met de en en de idyllische tuin. De rt van hun hofje gaat niet lot en ze vragen bezoekers r middel van beleefde bord jes of ze de privacy van de be woners willen respecteren. Zo niet de bewoners van het Heilige Geesthofje alias het Hof van Cornelis Sprongh van Hoogmade aan de Doezastraat. Zij zijn de overlast van bezoe kers zat. „We zijn geen toeristi sche attractie", aldus jonkheer Wittert van Hoogland, beheer der van het hofje. „Wij ont moedigen het bezoek aan ons hofje." Daartoe probeert hij het hofje van de officiële hofjeslijst af te krijgen en uit de hofjeswande lingen te schrappen, maar dat wil nog niet erg lukken. Wel is er op de buitenmuur van het hofje een bordje geschroefd. 'Verboden toegang' staat erop. Maar mag dat eigenlijk wel? Hofjes vallen toch gewoon on der de openbare weg? Het gewraakte bordje met 'verboden toegang' bij het Heilige Geesthofje alias het Hof van Comelis Sprongh van Hoogmade. foto henk bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de'Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Ambtenaar Mioulet van de af deling Grondzaken weet het niet precies, maar hij wil wel even mee-filosoferen. „Zodra de huizen in een hofje apart genummerd zijn, is het een straat. En als de bellen en de brievenbussen niet aan de straatkant zitten, dan moet ie dereen daar naar binnen kun nen. Hoewel, je kunt het ook vergelijken met de oprit van een huis. Daar weer je de post bode en de melkboer toch ook niet? Uiteraard hoefje natuur lijk niet hele hordes toeristen op je erf te tolereren, in het ge val van die oprit." Volgens Mioulet mag iedereen die dat wil een bordje Verbo den toegang' ophangen. „Daarachter ètaat immers 'voor onbevoegden'. En bevoegden, dat zijn de postbode en de melkboer." Toch is de ambte naar niet helemaal overtuigd van zijn laatste woorden. „Op het moment dat iets een straat naam krijgt, is het bedoeld om in te gaan." Dat is een steekhoudend argu ment, volgens hem. Maar echt zeker weet hij het niet. „Hou maar op met uitzoeken", voegt hij er nog aan toe. „Je komt er nooit achter. Beheer is een zwak punt in deze stad. Wij hebben geen controleur die kijkt of alle weggetjes wel open blijven." En als iemand er op wijst dat er een weggetje geslo ten is, dan zet dat blijkbaar niet aan tot actie van de kant van de gemeente. Debby Korte van VW Leiden Promotie is er vrij zeker over. „Ik denk niet dat dit mag. Hof jes vallen onder Monumenten zorg en zijn dus openbaar toe gankelijk. Er is maar één hofje dat niet toegankelijk is. en dat is een heel Hein hofje aan de Steenstraat. Dat is gekocht door iemand, dat is privé-be- zit." Geldt dat dan niet voor het Heilige Geesthofje? Dat is im mers ook particulier bezit. Vol gens Mioulet niet. „Dat het particulier is. is geen argument. Er zijn wel meer straten in Lei den grotendeels in particuliere handen, zoals de Hermanstraat en de Van der Tasstraat. Daar geldt gewoon het recht van overpad." Gita Cortenbach, één van de gidsen van de VW, denkt daar anders over. „Elk hofje is auto noom en valt ergens onder, bij voorbeeld onder studenten huisvesting of, in dit geval, on der een stichting. Die kunnen van alles bepalen. Dat moeten ze dan wel in statuten vastleg gen. Ik vraag me af of dat bij het Heilige Geesthofje wel is gebeurd. Ze doen er namelijk nogal geheimzinnig over. En inderdaad, de jonkheer hult zich in nevelen. „Of dat bordje daar mag hangen of niet, daar heb ik geen boodschap aan", zegt hij. Op onze vraag of hij daarmee aangeeft dat het er niet mag hangen, antwoordt hij: „Dat kan me niet schelen." Gids Cortenbach begrijpt het afwerende gedrag van de be woners niet. „Ik laat de mensen er nooit rondlopen, dus echt last kunnen ze er niet van heb ben. Bovendien is dit één van de minst bezochte hofjes. Vaak sla ik het over, want er zijn veel leukere hofjes." JANNEKE DE JONGE. heid van Eurodusnie als onder handelingspartner. Volgens Schultz moet de ge meente de kraakactie alsnog bij de politie aanmelden. De bood schap moet volgens haar zijn dat de gemeente het gebouw zelf nodig heeft. Geen probleem Loco-burgemeester T. van Rij ziet het probleem niet zo. Vol gens hem hebben de krakers toegezegd dat ze het pand zul len ontruimen op het moment dat de gemeente er in aan de slag wil. „Ze hebben dat ver klaard tegenover mij en ze zou den ook een gebruikersovereen komst ondertekenen. Dat is voor mij voldoende. Ook de kritiek dat de krakers eerder mededelingen hebben gekregen over de plannen, kan Van Rij niet goed plaatsen. „We zijn bezig met een plan. Dat is de stand van zaken en dat is aan de commissies gemeld." Dat ambtenaar Van der Wiel de onderhandelingspositie met de krakers heeft uitgehold, is volgens Van Rij eveneens onzin. „Ik begrijp dat Schultz zich wil profileren als fractievoorzitter. Dat is prima natuurlijk. Maar als we al een overeenkomst hebben met de krakers, zie ik niet in hoe de onderhandelin gen nog kunnen worden uitge hold." leiden «janneke de jonge Vanwege een behoorlijk uit de hand gelopen vechtpartij in Ca fé Biljart Afrika op 19 oktober 1997 zijn drie Leidenaars giste ren veroordeeld tot 50 uur dienstverlening. Officier van justitie E. Kole verweet hen openlijke geweldpleging tegen een vierde persoon, die even eens aandeel had in het gevecht maar inmiddels al is gestraft. Volgens politierechter E. Tim mermans was een 33-jarige Lei denaar de aanstichter. Na een ruzie met een andere barbezoe- ker in café Afrika, trommelde hij zijn 29-jarige broer. Ook zijn 23- jarige zwager voegde zich bij hen. Samen gingen ze terug naar het café, waar de man met wie de 33-jarige eerder ruzie had gehad nog steeds aanwezig was. Hij maakte beledigende opmerkingen tegen het drietal waardoor er een vechtpartij ontstond. De broer en de zwa ger van de aanstichter sloegen, stompten, trapten en schopten de man. Hun 33-jarige familie lid was zo dronken dat hij het slachtoffer nauwelijks raakte. Toen de vechtpartij wat was bedaard, pakte het slachtoffer een mes uit de keuken en stort te zich op de drie familieleden. De broer en de zwager hervat ten het stompen en gebruikten hier ook een stoel en een barkruk bij. Bovendien tuigde de zwager hun tegenstander af met een biljartkeu. die zich op zijn beurt bediende van zijn mes. De zwager liep een ernsti ge wond in zijn rug op, zijn 29- jarige familielid kreeg een wond in zijn voorhoofd. De tegenstander van het drie tal vroeg nog om 5.000 gulden voor medische kosten en smar tengeld, maar die werd afgewe zen. Nachttreinen stoppen komende maanden niet meer op Schiphol den Centraal wordt het spoor onder handen genomen. In de nacht van zaterdag 9 op zondag 10 januari moeten passagiers die tussen Leiden en Amster dam of Haarlem reizen reke ning houden met extra over stappen en voor sommige be stemmingen een half uur ver traging. Dit geldt 's nachts vanaf 1.15 uur en 's ochtends tot 9.15 uur. Ook hier is Schiphol geen stop plaats en worden bussen inge zet. De regeling is eveneens van kracht in de nacht van zaterdag 16 op zondag 17 januari. Wegens werkzaamheden aan het spoor stoppen tussen zon dag 10 januari en vrijdag 26 maart geen nachttreinen op Schiphol. De luchthaven wordt in die periode alleen nog aange daan in de nachten van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag. De gewijzigde regeling geldt van 1.00 tot 5.15 uur. Als vervanging zetten de NS extra bussen in vanuit Leiden en Amsterdam. Een busrit le vert ongeveer een kwartier ver traging op. Ook bij station Lei- Van ziekenhuis naar bureau v.v. omdat hij niet stante pede werd geholpen, een ruit in van twee bij één meter. Eenmaal op het bureau aan gekomen en gekalmeerd, be kende de man 30 pillen te heb ben ingenomen, dit in combi natie met nog eens een flinke slok alcohol. In allerijl reden de dienders de Hagenaar daarop terug naar het ziekenhuis waar zijn maag werd leeggepompt. Weer bekomen van die schrik mocht de man instappen voor opnieuw een ritje naar het bu reau Langegracht, alwaar hij is ingesloten. AD VAN KAAM De politie heeft vanochtend in alle vroegte met een en dezelfde man twee keer een rit gemaakt tussen het LUMC en het bu reau. Haast was daarbij gebo den omdat 'tussendoor' de maag van de 34-jarige Hage naar leeggepompt moest wor den. Om 04.00 uur vanochtend hielden rwee agenten de man aan in de wachtruimte van het LUMC waar hij voor flinke over last zorgde. Zo smeet hij, boos De redactie van Leidsch Dagblad zoekt FREELANCE MEDEWERKERS ten behoeve van de vervaardiging en eindredactie van 1. Commerciële Specials het betreft drukorders van categorieën ondernemers, waarvan tekst en inhoud, in overleg met de opdrachtgever worden bepaald. 2. Redactionele Specials het betreft in totaal circa twintig bijlagen als onder meer 'Mode' en 'Wonen', waarvan de inhoud in overleg en samenwerking met de redactie plaatsheeft. Voor informatie: Henk van der Post, tel. 023 51 50 221 (z) of 071 51 47 012 (p). Reacties: telefonisch via bovenstaande telefoonnummers of schriftelijk: Redactie Specials, Postbus 507, 2003 PA Haarlem of per Email: redactie.hd@damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13