Exporteurs voorspellen dalende uitvoer in 1999 Economie oolrec gaat afgedankte pparaten ontmantelen Proces dreigt over 'meeverhuizen' telefoonnummer 'Gemeenten verdrijven winkels uit binnenstad' Energiebedrijven raken hun stroom moeilijk kwijt Produktschap pleit voor modernere garnalenvloot Sierteelt zorgt voor groeiende tuinbouw Okura breidt uit IDERDAG 7 JANUARI 1999 wil plek naast Mercedes en BMW chen Volkswagen wil het hogere segment van de auto- kt gaan bedienen. Binnen twee jaar wordt een begin ge- ikt met een luxe auto, zo heeft VW-topman F. Piëch gezegd inover de Duitse krant Süddeutsche Zeitung. Piëch zegt nog jts voor VW te zien naast Mercedes, BMW en Audi. VW PTIEht vorig jaar de merknaam Bugatti en heeft daarvan al een -iotype laten zien, een auto met een achttiencilindermotor. e wagen valt in het allerhoogste segment van de automarkt. I ïitse vrouw heeft probleem met chef l |jnj Werkende vrouwen in Duitsland verwijten hun manne- 5 chefs een gebrek aan 'emotionele intelligentie'. Het vrou- iblad Fiir Sie heeft opdracht gegeven een enquête te hou- 5 Daaruit komt naar voren dat het de chefs ontbreekt aan ïigeest, beleefdheid en openheid. De peiling werd gehouden 3 Ier ongeveer 3.700 werkende vrouwen tussen de 20 en 49 5 Eenderde van hen gaf aan dat de sfeer op het werk volledig 50 dt bepaald door het humeur van hun mannelijke superieu- 50 b Ze verwijten hun baas verder dat hij zijn fouten niet erkent ïo «ventueel slecht functioneren afwentelt op anderen. Daar- 20 st slaan veel chefs adviezen botweg in de wind, houden ze 95 irmatie achter en zeggen ze niet of vrijwel nooit eens 'dank- 3o el'. 90 I :gen zet winst Cebeco onder druk 30 [erdam De agrarische coöperatie Cebeco Groep verwacht oo b de winst over 1998 fors zal dalen. Oorzaak is de hevige re- 30 b val. Dat heeft directievoorzitter H. de Boon gezegd in zijn 20 jwjaarsrede. Tot september leek er geen vuiltje aan de lucht, 30 ir de regenval in het najaar, de aansluitende korte vorstpe- Ie en opnieuw regen haalden een streep door de rekening. 20 leco blijft over 1998 nog wel in de zwarte cijfers. Boon ver- 55 :ht herstel in 1999. De grootste klappen vielen bij aardappel- Jo verker Aviko, voor zeventig procent een dochter van Cebe- 50 Die moest door de misoogst aardappelen bijkopen. 5° F aamse boetes voor zware trucks [ermeer Nederlandse transportbedrijven vrezen de boetes o t irmee Vlaanderen gaat optreden tegen zwaar beladen Ehtwagens. Daardoor wordt het wegdek beschadigd (spoor- b ining). De opbrengst van de boetes is bedoeld voor het her van schades aan het wegdek. Nederlandse chauffeurs lopen a jens Transport en Logistiek Nederland extra risico op straf, it nu toe is gebleken dat de Vlaamse autoriteiten hun contro- Sterk richten op Nederlandse vrachtrijders. Het is een goed- b je manier om aan geld voor wegenonderhoud te komen", ent R. Ohm van TLN. De boetes kunnen oplopen tot 15.000 jen. intMeyer in handen management ftDAMPontMeyer, leverancier van hout, platen en materia- voor de bouw en industrie, krijgt een nieuwe eigenaar. In- (eringsmaatschappij HAL en het management hebben alle a jdelen van het bedrijf overgenomen van het Engelse Meyer trnational. PontMeyer telt duizend werknemers en heeft in lal 32 vestigingen. De omzet in de eerste helft van het lopen- Doekjaar bedroeg 363 miljoen gulden, het bedrijfsresultaat miljoen. De tegel-, sanitair- en keukenactiviteiten, die ope- »n onder de naam V&S, blijven in handen van Meyer Inter- b tonal. 'eekbladpers lijft Thomas Rap in (Terdam De kleine uitgever Thomas Rap gaat op in de Week kers Groep. Rap, bekend van uitgaven van Youp van 't Hek D therry Duyns. wordt samengevoegd met Weekbladpers- ihter De Bezige Bij. Eigenaar Thomas Rap (65) wil zich terug- fken uit de uitgeversbranche maar blijft nog enkele jaren als 3 Sseur actief. De drie medewerkers komen in dienst van de tkbladpers. Thomas Rap zet jaarlijks twee a drie miljoen gul- l om. Voor welk bedrag de uitgever is verkocht, is niet be- 3 jd gemaakt. lisverstand over noodprocedures ihoven Luchtvaartmaatschappij KLM Exel wil op korte ter- h overleg met de verkeersleiding van de militaire basis Eind- ten, ook thuisbasis voor enkele burgermaatschappijen. Dit |r aanleiding van een misverstand gisteren over een ver ende noodlanding. Een Embraer Brasilia 120 was met acht- I personen op weg naar Hamburg, toen een probleem ont- nd met het hydraulisch systeem van het landingsgestel, foop besloot de piloot terug te keren. Tijdens de landing ek dat brandweer en ambulances met groot materiaal waren èerukt. De piloot had weliswaar assistentie gevraagd, maar loeld op bijstand van eigen technici. LM-vervoer naar Azië weer omhoog $telveen De KLM lijkt het ergste achter de rug te hebben bij fcrisis in Azië. In december was het aantal passagiers naar en de regio Azië/Pacific met zes procent gestegen ten opzichte een jaar eerder. De bezettingsgraad van de toestellen (het jcentage stoelen waarvoor een ticket is verkocht) naar die re- jjklom van een magere 66,8 procent in december 1997 naar procent afgelopen maand. Het aantal vluchten is gelijk ge- fren. Daarmee ligt de bezettingsgraad naar het crisisgebied {er dan het KLM-gemiddelde van 71,4 procent. utomarkt VS goed voor topjaar yHiNGTONVoor vrijwel alle autofabrikanten ter wereld is het •tig jaar op de Amerikaanse automarkt een topjaar geweest, or Ford was 1998 zelfs het beste van de afgelopen twintig J. De op één na grootste autoproducent ter wereld verkocht tigen land 3,92 miljoen auto's. Het merendeel daarvan be- hd uit sportieve terreinwagens. linton trots op begrotingsoverschot iBHiNGTON Het overschot op de begroting van de Verenigde •Iten zal in het lopende jaar ten minste 76 miljard dollar (ruim miljard gulden) bedragen. De jaren van achtereenvolgende forten zijn achter de rug. ,,Ik ben er trots op dat de periode li torenhoge tekorten voorbij is", zei president Clinton giste- i In het afgelopen begrotingsjaar, dat eind september 1998 :d afgesloten, haalden de VS een overschot van 70 miljard 'ar. Het was voof het eerst sinds 1969 dat de VS erin slaagden li overschot te boeken. Zes jaar geleden was sprake van een •rdtekort van 290 miljard dollar (539 gulden). 11; jtovENanpparaten als ze zijn afgedankt, worden verwerkt. In de winkel lEindhovense recyclingsbe- betaalt de consument daarvoor I Coolrec bv gaat jaarlijks een zogenoemde verwijderings- «000 koel- en vrieskasten, bijdrage. jOOO televisies, 560 ton vi- Coolrec haalt de nog bruikba- Tecorders en 900 ton klein re materialen uit de ingezamel- i foed verwerken. Voor de in- de spullen. Volgens het Eindho- ielLng heeft Van Gansewin- vense bedrijf is het mogelijk om ^Jederland op vijftig plaat- bijvoorbeeld een koelkast zoda- I overslagstations ingericht, nig te ontmantelen dat daarvan npdracht is afkomstig van 95 procent bruikbaar is als Nederlandse Vereniging Ver- grondstof voor nieuwe produc- lering Metalelektro Produc- ten. irsdW Coolrec is een joint venture Beveel geld er met de order van de Provinciale Noordbra- {emoeid, is niet bekendge- bantse Energiemaatschappij en jkt. Het is voortaan verbo- Van Gansewinkel in Soeren- 9501 om zogeheten wit- en donk. Dat bedrijf is met 2.200 Ingoed bij het vuilnis te medewerkers actief op het ge- ooien. Daarom moeten die ap- bied van afvalverwerking. Consumentenbond: 'Belangrijk instrument voor concurrentie' De Consumentenbond onderzoekt de mogelijk heid van een proefproces tegen één of meer tele foonaanbieders. Aanleiding is het feit dat de aan bieders in strijd met de wet de invoering van 'nummerportabiliteit' hebben uitgesteld van 1 ja nuari tot 1 april. Het gaat daarbij om de regeling waarbij klanten met behoud van hun oude num mer van telefoonbedrijf moeten kunnen wisse len. OPTA, de organisatie die toezicht houdt op telecommunicatie en tarieven, gaat een onder zoek instellen. Dat kan er toe leiden dat bedrijven met boetes of dwangsommen worden gedwon gen haast te maken. Nummerportabiliteit speelt nu nog vooral bij mobiele telefonie waarvoor steeds meer aanbie ders op grote schaal actief zijn. Voor de 'vaste' te lefonie geldt de regeling in principe ook. Gebrek aan capaciteit in centrales is er echter de oorzaak van dat de activiteiten van andere aanbieders dan de PTT tot nu toe beperkt zijn. Bij de Consumentenbond kwamen na de jaar wisseling al direct zeven klachten binnen over het uitblijven van de nummerportabiliteit. Hoe wel dat aantal niet erg groot is, neemt de bond de zaak toch hoog op. Woordvoerder S. Lau: „Het is al twee jaar bekend dat de nummerportabiliteit nu ingevoerd moest worden. De aanbieders hou den zich niet aan de wet". Lau wijst er daarbij op dat de abonnees meestal langlopende contracten hebben.Als die aflopen mogen mensen niet ge dwongen worden weer zo'n langlopende over eenkomst te sluiten." De toezichthoudende instelling OPTA tilt al even zwaar aan het uitstel. „De invoering is heel be langrijk voor de bevordering van concurrentie. Daarom hebben we opheldering gevraagd. Dat onderzoek moet deze maand zijn afgerond. Dan kunnen we ook besluiten over eventuele maatre gelen", zegt woordvoerder H. de Bakker. OPTA kan daarbij onder andere besluiten tot 'bestuurs dwang' of het opleggen van boetes of dwang sommen voor iedere dag uitstel. „Het is in ieder geval niet de bedoeling dat aanbieders misbruik van de situatie maken door opnieuw langlopen de contracten af te sluiten." Volgens de woordvoerders van cle grootste aan bieder PTT Telecom en nummer twee Libertel is het uitstel vooral veroorzaakt door problemen met het uitwisselen van gegevens tussen de ver schillende maatschappijen. „Wij zijn er tech nisch klaar voor", verzekert de PTT-woordvoer- der die als bewijs aanvoert dat 'gewone' telefoon abonnees bij verhuizing binnen een netnummer- gebied hun nummer nu al kunnen meenemen. Of de PTT mobiele klanten de komende tijd tege moet komt met korter lopende abonnementen kan de woordvoerder niet zeggen. „Maar mensen met klachten kunnen zich altijd tot OPTA wen den. Volgens de woordvoerster van Libertel zijn kortere contracten wel altijd mogelijk. „Maar dat hangt ook af van de tussenpersoon waar het con tract wordt gesloten." Gemeenten verdrijven winkels uit de binnensteden door maatregelen die de bevoorra ding beperken. Dat meent de Raad Nederlandse Detailhan del (RDH). De raad vindt de situatie zo ernstig dat zij het kabinet vraagt in te grijpen. Tot nu toe hebben al 274 ge meenten maatregelen geno men om de distributie bij win kels in te dammen zoals het instellen van speciale tijden voor laden en lossen en een beperking van de omvang van vrachtwagens. Het invoeren van zogeheten venstertijden voor de bevoor rading leidt ertoe dat binnen steden na tien of elf uur 's ochtends onbereikbaar zijn. Dat heeft tot gevolg dat vrachtwagens tijdens de druk ke uren van de dag. de och tendspits, op de weg moeten zijn. Ook moeten meerdere auto's worden ingezet. De verkeersdrukte in de binnensteden neemt daardoor toe. Dat betekent: een slechte re bereikbaarheid en extra be lasting van het milieu. „En dat terwijl het beleid juist gericht is op het terugdringen van de files en andere overlast door verkeer", zo zegt de Neder landse Raad Detailhandel. den haag-arnhem gpd-anp De Nederlandse energiebedrij ven hebben moeite hun stroom kwijt te raken. Grote klanten kijken nadrukkelijk in het bui tenland voor goedkope stroom. De NS heeft al een contract met het Duitse Preussen Elektra af gesloten. Andere bedrijven staan op het punt dat te doen. Sinds januari dit jaar zijn de 650 grootste bedrijven van Ne derland, die samen 33 procent van de stroom afnemen, vrij in de keuze van hun stroomleve- rancier. „De bedrijven kijken actief rond op de markt. Ik weet dat een aantal bedrijven op het punt staat een contract met een buitenlandse leverancier af te sluiten en anderen oriënteren zich nog", aldus Th. van der Klaauw, directeur van VEMW, de club van de grote energie- verbruikende bedrijven. De afwachtende houding is vervelend voor de distributie bedrijven. Zij hebben namelijk een afnameverplichting voor de in Nederland opgewekte stroom. „Twee jaar geleden hebben we een contract afge sloten met de stroomproducen- ten", aldus de voorlichter van Energiened, de branchevereni ging van de distributiebedrij ven. „Daarin is vastgelegd dat we de in Nederland opgewekte stroom afnemen tegen een vast bedrag. Als we die stroom niet kwijtraken moeten we er toch voor betalen. Dat contract loopt tot en met het jaar 2000." Volgens Van der Klaauw is zeven tot tien procent van die stroom nog niet verkocht. Als de distributiebedrijven de stroom niet kwijtraken zitten ze met een aanzienlijk financieel gat. Bij tien procent van de stroom gaat het om een omzet verlies van minimaal 772 mil joen gulden, uitgaande van de stroomleveranties in 1998 en een kilowattuurprijs van tien cent. Export is nauwelijks een op tie, want in Europa heerst over capaciteit op de elektriciteits markt, waardoor de exportprij zen al extreem laag zijn. De ta rieven van particulieren en klei ne bedrijven, verhogen kan ook niet zomaar. Daarvoor moet de minister toestemming geven. De Nederlandse elektriciteits centrales hebben vorig jaar meer stroom opgewekt dan in 1997. De vier productiebedrij ven hebben 60.200 gigawattuur opgewekt en 12.000 gigawatt uur gekocht van buitenlandse centrales. De totale hoeveelheid elektrische energie lag daarmee in 1998 één procent hoger dan het jaar ervoor. Niet alle stroom die in Nederland wordt ver bruikt, wordt door de vier grote productiebedrijven geleverd. Er is nog achttien procent die uit andere bronnen komt; sommi ge grote bedrijven hebben ei gen installaties en sommige distributiebedrijven hebben windmolenparken. den haag ronald den boer De Nederlandse-garnalenvloot is hard toe aan nieuwbouw en modernisering. Veel schepen zijn verouderd en hun eigena ren niet kapitaalkrachtig ge noeg. Alleen met kunst- en vliegwerk kunnen zij aan de steeds strengere kwaliteitseisen voldoen. En de Europese Unie weigert om met geld over de brug te komen. Volgens voor zitter Langstraat van het Pro duktschap Vis is dat des te pijn lijker, omdat voor de Hollandse garnaal geen vangstbeperking geldt en de sector evenmin overcapaciteit kent. Langstraat maakte deze week in zijn nieuwjaarsrede duidelijk dat de garnalensector feitelijk slachtoffer is van Europese be palingen voor de gehele visserij. „Die zeggen dat het ene deel van de visserijsector geen steun krijgt als er in het andere deel overcapaciteit bestaat. Volgens de Europese Unie is die overca paciteit er bij onze grotere Noordzeekotters. Hetgeen wij overigens bestrijden. Maar daardoor krijgt de garnalenvis serij dus geen geld." Die subsidies uit Brussel zijn onmisbaar. De 'eigen' stichting Structuurverbetering Mossel- kweek en Garnalenvisserij be schikt volgens Langstraat over een fonds van enkele tonnen. En dat is te weinig voor een grootscheepse modernisering. „Een beperkt aantal onderne mers vist op meer soorten. Zij zijn niet afhankelijk van de gar nalen. Maar andere vissers heb ben zich daarin juist gespeciali seerd. Er is altijd al sprake ge weest van een wankele bedrijfs voering. Het is dat de mensen het zo graag blijven doen, want dikke winsten behaal je er niet in. Lastige markt ook, de garna len. Dat maakt het moeilijk te investeren in nieuwe technie ken. Bijvoorbeeld voor een zeer snelle koeling, direct na de vangst, om de houdbaarheid te verlengen." Volgens Langstraat is de kwa liteit van de Hollandse garnalen nog niet in het geding. „Maar het kost grote inspanning om die kwaliteit op peil te houden. Je ziet steeds meer oude sche pen met voorzieningen die daar oorspronkelijk helemaal niet op horen." Voorts dreigt het inkomen van de IJsselmeervissers de ko mende jaren beneden het be staansminimum te blijven. Vol gens Langstraat komt dat door het uitblijven van maatregelen tegen aalscholvers. De viseten- de vogel is voor de onderne mers een geduchte concurrent. „Aalscholvers eten net zoveel baars en snoekbaars als de be roepsvissers aan land brengen. Een hele bevolkingsgroep is de dupe van deze vogel", aldus Langstraat. Concurrentie met Azië en hoge loonkosten spelen bedrijven parten Nederland wordt dit jaar geconfronteerd met een ach teruitgang van de export. Eén tot twee procent voorspelt de Nederlandse Export Combinatie. De NEC is daarmee een stuk somberder dan het ministerie van economische zaken dat uitgaat van een exportgroei van 3,5 procent. Een lagere economische groei in de EU-lidstaten, veruit de be langrijkste handelspartners van Nederland, is de hoofdoorzaak. Engeland, Duitsland en Frank rijk zullen nauwelijks meer dan een nulgroei van hun econo mieën beleven, terwijl de groei van de Nederlanse economie rond 1,5 procent uitkomt, aldus NEC-voorzitter G. van den Ak ker vanmiddag in zijn nieuw jaarstoespraak. Het Centraal Planbureau gaat uit van een economische groei van 2,25 procent. Verder vreest de NEC dat een te grote stijging van de loonkos ten de internationale slagkracht van het bedrijfsleven aantast. Van den Akker roept de rege ring op haar invloed te gebrui ken om de stijging van de lonen in de hand te houden. Hij heeft hierbij de hoop dat de eerste te kenen van de exportverminde ring in de afgelopen maanden de betrokken partijen heeft wakkergeschud. De exportdaling is voorts een gevolg van de harde strijd die de Nederlandse ondernemin gen ook dit jaar weer moeten leveren met Aziatische produ centen die lagere prijzen kun nen vragen, na de devaluaties van de verschillende munteen heden. Deze concurrenten ko men de Nederlandse expor teurs niet alleen tegen in de landen van het Verre Oosten zelf, maar ook op de Europese thuismarkten. De NEC rekent erop dat de in september ingezette daling van de export zich hoofdzakelijk in de eerste helft van 1999 voort zet. Ten opzichte van de eerste zes maanden vorig jaar komt de krimp uit op circa vier procent. In het tweede halfjaar volgt een opleving van ongeveer twee procent. Die vloeit voort uit de veerkracht van met name het Verre Oosten en Latijns-Ameri- ka. Voor Europa voorziet de NEC dan een minder krachtig herstel. Van den Akker schoot vorig jaar met zijn raming bijna in de roos. De preses ging destijds uit van een vertraging van de ex portgroei tot vier procent. Vol gens de jongste gegevens van EZ beleefde de Nederlandse uitvoer afgelopen jaar een ex pansie van 4,5 procent. Amsterdam Bij het Amsterdamse hotel Okura aan de Ferdinand Bolstraat wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een forse uitbreiding. Okuréi verwacht na de voltooiing grote bijeenkomsten beter te kunnen huisvesten. In de nieuwbouw komt bijvoorbeeld een autolift om grote voorwer pen naar het nieuwe zalencomplex te hijsen. Er komt onder meer een grote zaal bij voor banketten. De eerste bijeenkomst in de nieuwbouw is ge pland op 10 september. foto dijkstra peter brom De tuinbouw heeft vorig jaar voor meer dan vijftien miljard gulden geproduceerd. De ex port, inclusief doorvoer van ge- importeerde groente en fruit, bedroeg 22 miljard gulden. Daarmee groeide de productie en de export met drie procent tot nieuwe recordhoogten, zo maakte J. van der Veen, voorzit ter van het productschap tuin bouw, bekend tijdens een nieuwjaarstoespraak. Vooral de sierteelt, bloemen, planten, bollen en bomen, is het afgelo pen jaar flink gegroeid. De werkgelegenheid in de sector, productie en verwerking, groei de gemiddeld met drie procent tot 200.000 werkenden. De tuinbouw is inmiddels goed voor 42 procent van de to tale productiewaarde van de Nederlandse land- en tuin bouw. „Binnen enkele jaren zal dat meer dan vijftig procent zijn en dan kunnen we voortaan spreken van de Nederlandse tuin- en landbouw", aldus Van der Veen. De export van sier teeltgewassen kwam het afgelo pen jaar uit op meer dan tien miljard gulden. De export van groente en fruit bedroeg 11,6 miljard gulden, terwijl er voor 5,6 miljard gulden in Nederland werd verbouwd. De rest van de export komt voornamelijk voor rekening van geïmporteerde groente en fruit die weer is Bloemen, bollen en planten leverden het afgelopen jaar weer een grote bijdrage aan de stijgende omzetten in de tuinbouwsector. Op de bloemenveilingen, zoals deze in Aalsmeer, werden veel aanvoerrecords gebro ken. foto anp herman pieterse doorgevoerd. Vooral de Rotter damse haven speelt en grote rol als aanvoerhaven van fruit. De groei is opmerkelijk, om dat het weer de tuinbouw flinJc parten speelde. Vooral in de vollegrondsteelt verregenden veel oogsten, waardoor de pro ductie vijf procent lager uit kwam dan in 1997. De sierteelt had geen last van het slechte weer, vooral de productie van snijbloemen liet een grote groei zien. Voor het eerst in jaren was er weer sprake van uitbreiding van het areaal kassen. „Dat werd veroorzaakt door de goe de prijzen voor de producten en de lage energieprijzen", al dus Van der Veen. Van der Veen acht het drin gend noodzakelijk dat de tuin bouwsector op zoek gaat naar slimmer transport. De dicht slibbende wegen vormen een steeds grotere bedreiging voor het vervoer van de verse pro ducten. Ook als het gaat om energiebesparing, gewasbe scherming en verpakkingen is er nog het nodige te doen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9