Unscom ontkent spionage voor VS Shahak zonder uniform minder populair Nieuwe 'Speaker' zoekt consensus Steun voor president Sierra Leone Pelgrimage Verzet binnen CDU tegen eigen actie groeit Europese Commissie laat zich niet snel wegsturen De neergang van Edith Cresson NDERDAG 7 JANUARI 1999 155 7 ers lonty's racistische plannen onthuld lestpypENDe reputatie van de beroemde Britse oorlogsheld veld- van larschalk Monty Alexander is opnieuw besmeurd door de .terr^hulling van documenten waaruit blijkt dat hij grote, racisti- ie plannen had voor Afrika na de Tweede Wereldoorlog. 1 pnty diende in 1948 een serieus plan in bij de Britse Defensie- \forn van het Afrikaanse continent een blank bolwerk te ma- ;wonh tegen het 'zeer grote mogelijke gevaar' van een goedgeorga- tpeeijeerde en groeiende communistische beweging in Afrika. Tij- isantns een twee maanden durende rondreis door elf Afrikaanse iden in 1947 concludeerde hij dat de Afrikaan 'een complete 1de is en niet in staat zelf zijn land te ontwikkelen'. De papie- 1 werden onlangs, vijftig jaar na dato, vrijgegeven. fghaanse oppositie wil einde oorlog tMABAD De Afghaanse oppositie wil de burgeroorlog in het rwoeste land beeïndigen. Daarom heeft zij de Taliban-rege- ig voorgesteld een staakt-het-vuren in te stellen en een inte- n-regering te vormen. Dat maakte de verdreven regering van irhanuddin Rabbani gisteren bekend. ,,Wij bieden dit als op- jsing voor de oorlog en we zijn klaar om dit met de Verenigde Ities of een instelling die daar onder valt te bespreken", aldus n woordvoerder van Rabbani, wiens regering nog steeds de ghaanse VN-zetel bezet. Icalan wacht proces in Italië ifMDe Koerdische leider Abdullah öcalan (49) krijgt een oces in Italië, wanneer hij niet naar een ander land gaat. Dat ieft de Italiaanse premier D'Alema gisteren verklaard. Zo'n oces is mogelijk op basis van de anti-terreurconventie van de iad van Europa uit 1977, volgens welke landen terroristen uit keren of zelf berechten. Turldje beschuldigt öcalan ervan ver- ttwoordelijk te zijn voor dertigduizend doden in vijftien jaar (rorisme tegen Ankara. Italië levert hem niet uit aan Ankara ndat in Turkije de doodstraf bestaat. Geen ander Europees nd blijkt öcalan te willen hebben. Italië hield de leider van de anuaerdische Arbeiderspartij in Rome aan toen hij vanuit Rusland et een vals paspoort probeerde binnen te komen. lolesterende fans voor rechter ?en De vier Duitse vandalen die worden verdacht van de mo- 0^8 Statie van politieman Daniel Nivel tijdens het afgelopen we- Idkampioenschap voetbal in Frankrijk, zullen eind april voor i rechter komen op beschuldiging van poging tot doodslag en ebrengen van ernstig lichamelijk letsel. De vier verdachten |n tussen de 23 en 30 jaar. Nivel lag enkele maanden in coma i is nog maar gedeeltelijk hersteld nadat hij na de wedstrijd liitsland-Joegoslavië in Lens werd belaagd. Eén van de ver- ichten wordt ervan beschuldigd Nivel met een reclamebord te 7N, jbben geslagen, een ander zou de weerloos op de grond lig- jnde politieman met een traangasgranaat hebben geslagen. tuiten ambassade kapotgeschoten ftAMARiBODe Surinaamse politie heeft een man aangehou denen die ervan wordt verdacht dat hij dinsdagavond met een fchtgeweer enkele ruiten van de Nederlandse ambassade in iramaribo kapot heeft geschoten. Volgens de politie pleegde man een 'wanhoopsdaad'. Uit het onderzoek is tot nu toe jbleken dat hij enkele maanden geleden uit Nederland werd izet. In Paramaribo poogde hij herhaaldelijk, maar tevergeefs, qq ;n nieuw visum voor Nederland te krijgen. De Nederlandse di- lomatieke vertegenwoordiging in Suriname was in november ie* 197 ook al doelwit van geweerschoten. Bij de ambassadeursre- dentie werden toen twee schoten gelost. sraëlische leger schiet Palestijn dood ibronIsraëlische soldaten hebben gisteren bij een controle post van het leger in het centrum van Hebron op de Westoever in Palestijn neergeschoten die, zoals later bleek, een speel- jedpistool bij zich droeg. De 20-jarige Bader Kawasmeh, die jlgens zijn vader geestelijk gehandicapt was, overleed enige ren later in een ziekenhuis. Sinds maandag, toen militante Pa- Stijnen een aanslag pleegden op een kolonistenbusje, is in He- jon een uitgaansverbod van kracht voor Palestijnen. Volgens B radio had de Palestijn geen gehoor gegeven aan een her- aald verzoek halt te houden en had de man zich tijdens zijn tucht opeens omgedraaid met het getrokken pistool. De solda- >n openden daarop het vuur. /redesproces frustreert IRA-aanhang fLFASTHet Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren ge- taarschuwd dat het trage tempo van het Noord-Ierse vredes- toces zijn aanhangers steeds meer begint te frustreren. Ook eschuldigde het IRA, dat achttien maanden een staakt-het-vu- ïn in acht neemt, de protestantse meerderheid ervan te probe- ïn het vredesproces te ondermijnen. De Noord-Ierse katholie- en en protestanten moeten op grond van het in april 1998 af- esloten vredesakkoord een regering vormen. De beoogde lei- er van die regering, de protestant David Trimble, weigert met inn Fein te regeren zolang het IRA zich niet ontwapent. Aanklachten tegen Castro ingediend »rusCiviele partijen hebben gisteren bij de Franse justitie in arijs drie aanklachten ingediend tegen de Cubaanse leider !astro, onder meer wegens schending van de mensenrechten, jdvocaat Serge Lewisch diende namens twee Cubanen een anklacht in tegen Castro in verband met de executie van een lubaanse functionaris in 1989 wegens drugssmokkel. Een Fran- e fotograaf en een Cubaanse schilder, die gevangen hebben ge- eten op Cuba, dienden aanklachten wegens schending van de aenselijkheid in verband met de onderdrukkingscampagne te en intellectuelen. De Cubaanse dictator wordt in de aanklacht tschuldigd van 'grootscheepse en systematische martelingen li onmenselijke daden, geïnspireerd door politieke motieven tl gericht tegen een specifieke groep van de burgerbevolking'. Butler zinspeelt op mogelijk vertrek new york-washington ap-gpd Unscom-directeur Richard Butler heeft in een interview gezinspeeld op zijn vertrek. Tegen de Sydney Morning Herald zei Butler vandaag dat hij zijn werk met veel ple zier heeft verricht, maar overweegt ermee te stoppen wanneer zijn huidige termijn op 30 juni afloopt. Butler legde geen verband met de berichten in de Amerikaanse pers dat Unscom in Irak spionagea^ctiviteiten zou heb ben ontplooid voor de Verenigde Staten. bruikmaking van afluisterappa ratuur, gevoelige informatie in over de bewegingen en de be veiliging van de Iraakse leider Saddam Hussein. Deze infor matie zou vervolgens aan de Amerikaanse inlichtingendien sten zijn doorgespeeld. Butler verklaarde gisteren in New York dat de berichten 'vol fouten' staan. Hij ontkende met klem dat Unscom voor de Ame rikanen gespioneerd heeft of voor welke regering dan ook. Hij gaf toe dat hij in 1995 'aan vullende hulp' zocht van VN- lidstaten 'teneinde de Iraakse muur van verzet tegen Unscom De Verenigde Naties zijn giste ren in grote verlegenheid ge bracht door berichten dat Uns com, de speciale commissie, die de laatste zeven jaar in Irak toezag op de ontmanteling van Iraakse massavernietigingswa pens, spionagewerk verricht heeft voor de Amerikanen. Volgens de kranten Boston Globe en Washington Post, die zich baseren op anonieme hooggeplaatste functionarissen binnen de Amerikaanse rege ring, wonnen inspecteurs van Unscom, onder meer met ge- te doorbreken'. „Eén van die lidstaten was natuurlijk de VS", aldus Butler. „Maar waar aan vullende hulp is geboden, be trof deze uitsluitend aangele genheden die binnen het man daat van Unscom vielen. Nooit voor enig ander doel." Een woordvoerder van VN se cretaris-generaal Kofi Annan ontkende gisteren dat hij over bewijzen beschikt die de ernsti ge aanklacht tegen Unscom on dersteunen, iets dat in de be richten wordt gesuggereerd. Verschillende woordvoerders van de Amerikaanse regering beklemtoonden gisteren dat de berichten volkomen onjuist zijn. .Anonieme functionaris sen die deze berichten bevesti gen, hebben zich niet goed la ten informeren, dan wel voor het karretje laten spannen van Saddam Hussein", zei woord voerder James Rubin van het ministerie van buitenlandse za ken. freetown dpa-afp-rtr De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft het afgelo pen nacht opgenomen voor de belaagde president van Sierra Leone, Ahmad Tejan Kabbah. De Braziliaanse raadsvoorzitter Amorim veroordeelde de rebel len in het West-Afrikaanse land en zei dat de democratisch ge kozen president het volste ver trouwen van de raad geniet. De rebellen van het Revolu tionaire Verenigde Front (RUF) meldden gisteren de verovering van de hoofdstad Freetown. Maar de West-Afrikaanse vre desmacht Ecomog en de Sierra- leoonse regering spraken dat tegen. Het presidentiële ge bouw en talrijke andere gebou wen in de hoofdstad zouden nog steeds in handen van de door Nigeria geleide vredes macht zijn. Inwoners van Freetown zei den dat de rebellen de scepter zwaaien in het oosten van de stad en in delen van het cen trum. Het westen en de rest van het centrum zouden nog in handen van de regering en de 15.000 militairen van Ecomog zijn. In het oosten van de stad waren afgelopen nacht af en toe schoten te horen. De commandant van de re bellen, Sam Bockarie, bood Ecomog gisteren een bestand aan, maar dan moet RUF-voor- man Foday Sankoh vrijkomen. Deze werd in oktober wegens een staatsgreep tegen Kabbah ter dood veroordeeld. washington «john wanders correspondent „In een poel van bitterheid kunnen geen oplossingen wor den gevonden voor proble men." Met deze op verzoening gerichte uitspraak accepteerde de Republikeinse afgevaardigde Dennis Hastert gisteren de functie van 'Spealcer' in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. Het Huis van Afgevaardigden heeft een bizar jaar achter de rug, dat vrijwel geheel in het te ken stond van de Lewinsky-af faire. Het seksschandaal rond president Clinton en de voor malige stagiaire Monica Le winsky, kostte uiteindelijk Speaker Newt Gingrich de kop. Zijn beoogde opvolger, afge vaardigde Bob Livingston uit Louisiana sneuvelde ook. Li vingston trok zich uit eigen be weging terug, enkele dagen na dat uiüekte dat hij zijn vrouw meermalen ontrouw was. Hastert is een conservatieve Republikein die acceptabel is voor alle politieke vleugels in zijn partij. Hij ligt goed bij het bedrijfsleven en bij de conser vatieve achterban van de Repu blikeinen, die grote invloed heeft op de partijkoers. Hij zal zich in zijn nieuwe, invloedrijke rol sterk maken voor traditione le Republikeinse thema's als verlaging van de belastingen en versterking van de defensie. Hij is een overtuigd tegenstander van abortus en een trouwe steunpilaar van christelijk rechts. De Speaker bevindt zich in de top-5 van invloedrijkste func tionarissen in Washington. Zijn rol is een mix van 'scheidsrech ter' en 'kapitein'. De functie wordt per definitie vervuld door de leider van de grootste fractie in het Huis van Afgevaardigden. Een belangrijke taak die op de schouders van Hastert rust, is het bijeenbrengen van de Re publikeinse partij. De Republi keinen veroverden in 1994 on der leiding van Gingrich de meerderheid in het Congres. De partij bracht zichzelf vervolgens grote schade toe met interne twisten over de partijkoers en over de te volgen strategie in de Lewinsky-zaak. Calcutta Een pelgrim rookt zijn pijp voor een afbeelding van Kali, de hindoegodin van macht. De man is op weg naar Gangasar, waar de ri vier de Ganges de Golf van Bengalen ontmoet. Veel pelgrims nemen daar een 'heilige' duik in het water. Overigens gingen veel gelovige Hin does de afgelopen dagen ook op pelgrimstocht naar een baby die met twee hoofden is geboren. In het hindoeïsme worden goden vaak afge beeld als wezens met meerdere hoofden en veel ledematen. De behandelend arts van de baby wil 'geen commentaar geven op het geloof van de mensen', maar hij moet overgaan tot een corrigerende operatie bij het meisje'. foto reuters jayanta shaw berlijn peter van nuusenburg correspondent De omstreden actie van de grootste Duitse oppositiepartij, de CDU, tegen de versoepeling van het burgerschapsrecht stuit ook in eigen gelederen steeds meer op verzet. Vier jonge christen-democratische parle mentariërs verwierpen gisteren de handtekeningenactie waar mee de CDU het voorstel van de rood-groene regering om buitenlanders een dubbele na tionaliteit toe te staan, wil tor pederen. „De actie roept mis verstanden en een versimpeling van de discussie over het vreemdelingenbeleid op. De CDU loopt bovendien het risico door de actie maatschappelijk geïsoleerd te raken", aldus het viertal op een persconferentie in Bonn. Zij sloten met hun kri tiek aan bij het groeiend leger van christen-democraten die wezen dat de actie de vreemde lingenhaat in Duitsland zal aanwakkeren. brussel anp tieke druk weigert de Commis sie vooralsnog de Franse colle ga Cresson (wetenschap) te of feren. Zij is beschuldigd van vriendjespolitiek en fraude. „We zijn één college en alleen het voltallig college kan naar huis worden gestuurd", zei de voorzitter, die een 'koelbloedig' optreden van de commissie ga randeerde. Santer zei verder dat er een interne gedragscode in de maak is met afspraken rond aanwer ving en benoeming van naaste medewerkers van commissaris sen. Daarmee moet volgens hem vermeden worden dat de 'onafhankelijkheid van de com missarissen wordt belemmerd'. De Europese Commissie zal niet opstappen als een gewone meerderheid in het Europees parlement een motie van wan trouwen tegen haar steunt. De commissie ligt zwaar onder vuur wegens beschuldigingen van fraude. Alleen als een tweederde meerderheid van de 626 afge vaardigden in het Europees parlement (EP) de motie aan neemt, stapt het dagelijks EU- bestuur op. Dat maakte voorzit ter Santer gisteren duidelijk. De motie komt volgende week donderdag in Straatsburg in stemming. Ondanks grote poli- iarbie gaat 7errari rijden washington afp Je Amerikaanse speelgoed- tbrikant Mattel, producent an Barbie-poppen, levert innenkort zijn producten af let daarop afbeeldingen en nblemen van Ferrari's. Het pncern heeft met de Itali- 99(anse sportwagenfabrikant *n exclusieve overeenkomst isloten. Op de speelgoedbeurs van 'eurenberg, die over een laand begint, zullen de eer- al efce stukken speelgoed en ïrzamelaarsobjecten (zoals Iiort- en racewagens voor Dlwassenen) te zien zijn iet het embleem van Ferrari rop. Bij het speelgoed gaat het iet alleen om de poppen als arbie en Ken, maar ook om PLAJ igpuzzels, knuffelbeesten JD n autootjes. Ferrari zegt net Mattel in zee te zijn ge- DUfoan omdat dit concern als 1 r°fe speelgoedfabrikant be- ^y|end staat en weet om te c2aan met bekende merken. Dl PORTRET tel aviv ad bloemendaal correspondent Amnon Shahak is sinds giste ren officieel kandidaat voor het premierschap van Israël. De oud-stafchef lanceerde de campagne van zijn nieuwe centrumpartij met een felle uit haal naar premier Benjamin Netanyahu. „Netanyahu is een gevaar voor het land. Netanya hu moet vertrekken", zei Sha hak over de man die hij wil op volgen. Het duurde niet lang voor de premier reageerde. Zijn gifpijl boorde zich trefzeker in de achillespees van de kersverse politicus: de vaagheid van zijn politieke programma. „De pre mier heeft met spijt en teleur stelling vernomen dat generaal Shahak zijn verkiezingscam pagne is begonnen met een on verholen persoonlijke aanval, in plaats van met het toelichten van zijn opinies - als hij die heeft", staat er in de verklaring die hij zijn woordvoerder gis termiddag liet voorlezen. In Netanyahu's verklaring staat verder dat het volk nog steeds in afwachting is van 'klare taal' van Shahak. Om hem daarbij te helpen heeft de premier maar vast een aantal vragen gefor muleerd, die tegelijkertijd dui delijk maken in welke richting hij zelf zijn campagne zal stu ren. „Steunt u de stopzetting van het proces met de Palestij nen tot Arafat aan al zijn ver plichtingen voldoet?" vraagt hij de nieuwbakken partijleider. „Wilt u het proces bevriezen tot Arafat zijn voornemen op geeft een Palestijnse staat uit te roepen met Jeruzalem als hoofdstad? Bent u het eens met het standpunt dat terroristen die zich aan moord hebben schuldig gemaakt, niet moeten worden vrijgelaten? Verzet u zich tegen een terugtrekking van de gehele Golan-hoogte?" Volgens Netanyahu heeft Ehud Barak, de leider van de Arbei derspartij, al negatief geant woord op al die vragen, waar mee deze zich 'uiterst links' zou hebben opgesteld. „Waar staat u, meneer Shahak." Het antwoord is dat Shahak voor het dilemma staat waar mee alle leiders kampen die 'het centrum' of 'de eenheid van het volk' zeggen te verte genwoordigen. Duidelijke uit spraken leiden automatisch tot verlies van aanhang. Als Sha hak openlijk zou zeggen dat vrede met Syrië zal moeten worden betaald met het terug geven van de Golan-hoogte - iets waar hij ongetwijfeld zelf van overtuigd is - verliest hij potentiële aanhang in de Li kud. En wil hij stemmers van links trekken, dan kan hij moei lijk beweren dat de Golan eeu wig in Israëlische handen moet blijven. Daarom sprak hij gisteren vaag over 'een compromis met Syrië over de Golan'. Van de stich ting van een Palestijnse staat zal het naar zijn zeggen 'uitein delijk' wel eens kunnen komen. Zijn vaagheid heeft ook te ma ken met de tegenslagen die hij ineens moet verwerken. Toen hij nog onder de wapenen was en geen politieke uitspraken mocht doen, wezen de opinie peilingen Shahak aan als de grote favoriet voor het premier schap. Maar nu zijn uniform sinds een week dissen de mot- tenballen ligt, neemt zijn popu lariteit een minder gunstige keer. Bekende politici die over wogen met Shahak in zee te gaan, krabben zich nog eens achter de oren. Oud-minister Dan Meridor heeft gisteren de eerste affiches laten ophangen met de tekst: „We hebben behoefte aan een nieuw leiderschap - kies Dan Meridor als premier". Shahak hoopt dat hij Meridor in de ko mende weken alsnog kan over halen zijn partij te steunen, maar het probleem is dat beide mannen de leiding willen. Ze hebben de vage afspraak ge maakt dat wie het hoogst scoort in de opiniepeilingen lijsttrekker en premierskandi- daat mag worden. Shahak be gon met een grote voorsprong, maar Meridor zit hem nu al dicht op de hielen. Een andere politicus op wie Shahak aast, is Jitschak Morde- chai, de huidige minister van defensie. Mordechai ligt over hoop met Netanyahu, maar heeft nog niet besloten of hij zijn politieke heil buiten de Li kud zal zoeken. De enige be kende ex-Likudaanhanger die openlijk Shahaks partij steunt, is Roni Milo, de voormalige burgemeester van Tel Aviv. In de komende weken woedt in Israëls politieke partijen de strijd om de kandidatenlijsten. De verwachting is dat de Likud weer met Netanyahu uit de bus zal komen. De verkiezing van Barak in de Arbeiderspartij staat ook zo goed als vast. De Europese Commissie ligt zwaar onder vuur. Vooral de Franse oud-premier Edith Cres son (64), verantwoordelijk voor het onderwijs- en wetenschaps beleid, is bij het parlement in ongenade gevallen. De libera len willen volgende week een motie indienen waarin het af treden van Cresson wordt ge- eist. Wie*is te vertrouwen, wie een potentiële verrader? De laatste maanden moet Euro commissaris Cresson, in op spraak gekomen wegens veron derstelde misstanden op haar kabinet, zich intensief met die vraag bezighouden. Tegen de Brusselse correspondent van de Franse krant Libération spande zij een proces aan, nadat hij had beweerd dat Cresson oude vrienden, zoals haar voormalige tandarts, aan lucratieve con tracten had geholpen. Toen an dere media zich voor de zaak begonnen te interesseren, ver moedde zij meteen een rechts complot. „Is het toeval dat vooral linkse commissarissen op de korrel worden genomen? vroeg ze zich af in Le Monde. Het is niet voor het eerst dat Edith Cresson. foto epa Cresson de handschoen moet opnemen tegen een in haar ogen vijandig gezinde pers. Vol gens haar vrienden was ze het slachtoffer van niets minder dan een 'media-lynchpartij' toen zij in 1992 al na elf maan den moest aftreden als de eer ste vrouwelijke premier ooit in Frankrijk. Publicitaire uitglij ders hadden daar veel mee te j maken. Zo vergeleek zij Japan ners met 'werkende mieren', schatte dat een kwart van de h Britse mannen homofiel is, en liet zich ontvallen dat ze 'geen bliksem' om de beurs gaf. Nu wordt haar 'vriendjespoli tiek' verweten. Ambtenaren binnen de Commissie beschul- digden haar van 'nepotisme', omdat zij belangrijke posten binnen haar kabinet zou toebe delen aan vertrouwelingen. In haar strijd met de buiten- t, wereld heeft Cresson de afgelo pen weken opmerkelijk weinig bijval genoten van haar directe i collega's en politieke chef, San-1 ter. Pas gisteren verklaarde San- ji ter openlijk dat alle Europese Commissarissen zich solidair i verklaren met de geplaagde oud-premier uit Frankrijk. Van burgemeester, minister en premier werd Cresson dank- zij de persoonlijke inzet van f Mitterrand Europees commis-B saris in Brussel, maar deze laat-1' ste functie mag niet gehoopte kroon op haar carrière beteke nen. brussel paul koopman Republikeinse afgevaardigden hebben hun kinderen meegenomen bij de aanstelling van het nieuwe Huis van Afgevaardigden. foto reuters ira schwarz

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7