Netelenbos wil meer veiligheid taxichauffeur Zinloos geweld toont scheidslijnen in samenleving ïauffeurs knoeien met e snelheidsbegrenzer 1 Binnenland Systeem oormerken zo lek als een mandje McDonald's ontruimt tien filialen na bommeldingen Patijn in zijn maag met schnabbels Nordholt Dodewaard zit met kernafval omhoog IDERDAC 7 JANUARI 1999 Michter geeft zich uit voor zijn broer )9,- jCHT* Een 22-jarige Arnhemmer heeft gisteren drie maanden >9,- rwaardelijk gekregen omdat hij vorig jaar ruim een ton liet >9,- fboeken van de rekening van zijn broer naar zijn eigen reke- )9,- i door zich voor te doen als zijn boer. Eenmaal slaagde hij er !9(- 5 in om 25.000 contant op te nemen aan het loket van een >9,- k in Veenendaal. Volgens een bankemployee had de ver- >9,- fete daarbij een fotokopie van het paspoort van zijn broer 19,- tond. W. ontkende dit op de zitting pertinent. Hij zou het >9,- l mee hebben gekregen door het enkel en alleen noemen >9,- ihet rekeningnummer. De man zei op het idee te zijn geko- >9,-i toen hij geld van zijn rekening bij het Veenendaalse kan- 19,- naar zijn rekening bij een andere bank liet overschrijven. 19,- abuis maakte de bank toen geld van zijn broers rekening 19,- r. Omdat het zo gemakkelijk ging, had hij die truc nog maar paar keer herhaald. Met het geld loste de verdachte zijn ilden af. '9.- iljoenenschade stroomstoring emstadDe stroomstoring dinsdag op Curasao heeft min- g' Is ruim vijf miljoen gulden schade aan gederfde inkomsten j9'[ [orzaakt. Grote delen van het eiland zaten ongeveer vijftien 9' ponder elektriciteit door kortsluiting in een hoogspannings- g' el en een explosie in de hoogspanningstransformator van water- en elektriciteitsbedrijf. Ondernemingen als banken {rote supermarkten konden dankzij aggregaten doorwerken, 9(. ir kleinere bedrijven en verschillende overheidsdiensten ïrden hun personeel in veel gevallen naar huis omdat het te m was en computers, telefooncentrales en andere appara- 9,- r niet werkten. el getuigen tegen Bouterse g'" haag» De Haagse rechtbank heeft in Suriname zeventien jigen opgeroepen om in januari in Den Haag een verklaring leggen in drie gerechtelijke vooronderzoeken in drugsza- jf waarvan er minstens een tegen voormalig legerleiding 9,- waarvan i terse is. De Haagse persofficier Horstink wilde gisteren niet gen of al getuigen in Nederland zijn aangekomen. Justitie Jenkt Bouterse van omvangrijke internationale handel in co- ie. Behalve Bouterse is ook de huidige president van de Cen- p Bank in Suriname Goedschalk verdachte in deze zaak. :lefoonterreur van dronken vrouw 9,- IllE' Een vrouw uit Raalte belt, als zij beschonken is, tot jBÏzestig keer per avond de Zwolse meldkamer van de politie 9,. eiland. Meestal slaat de vrouw wartaal en beledigingen uit. 9(. politie eiste gisteren in een kort geding dat het telefoon- 9(. innement van de vrouw met onmiddellijke ingang wordt be- Mgligd. Zij zou een half jaar lang geen nieuw abonnement mo- BHnemen en alleen nog naar de meldkamer mogen bellen als 9.- écht nodig is. Dit laatste op straffe van een dwangsom van 9'- iderd gulden per keer. De vrouw belt al sinds 1993, maar de 9<- fete tijd neemt haar gedrag vormen aan van telefoonterreur. 9.-1 ^^jaarde rijdt twee keer over fietser 9»-31. Een 78-jarige automobilist uit Tolbert heeft tot twee keer 9«-2ieen 28-jarige fietsster van de sokken gereden. De man nam bocht te ruim en reed te snel, waardoor hij de vrouw niet kon ontwijken. De automobilist vergat vervolgens te rem- A en belandde tegen een boom. De motor sloeg niet af en de "Mi reed terug over de benen van de vrouw. Zij liep verwon- H^en aan haar gezicht op en werd naar het ziekenhuis ge- ï,-lfcht. Als door een wonder waren haar benen niet gebroken, ï,- 6l rijbewijs van de 78-jarige is ingenomen. ^iO-NCW wil A4 Delfland Viaag Het belang van de nationale economie wordt 'onaan- rdbaar geschaad' als de A4 Midden-Delfland tussen Delft en iedam er niet komt, zo heeft voorzitter Blankert van de pcgeversorganisatie geschreven aan de minister Netelenbos, Vik en lorritsma. Een meerderheid van de Tweede Kamer wil 1 •Netelenbos de 430 miljoen gulden die ze heeft uitgetrokken ft deze weg steekt in een spoortunnel in Delft en verdubbe- van het spoor bij Abcoude. Ook de gemeenten Den Haag [otterdam, Stadsgewest Haaglanden, Stadsregio Rotterdam, leputeerde Staten van Zuid-Holland, de Kamers van Koop- Idel en de Hollandse Werkgevers Vereniging vinden dat de er na tientallen jaren discussie eindelijk eens moet komen, idaag boden ze Netelenbos een petitie met die strekking aan. 'iedam en Vlaardingen zijn fel tegen de weg, omdat die :s door twee woonwijken zou voeren. jls meer vrachtwagen- iffeurs saboteren de snel- fcbegrenzer om boven de "ftlijk toegestane maximum leid van 80 kilometer per 51 uit te kunnen komen. De ie is inmiddels met een uit- 3gfider onderzoek begonnen ii v.Jt'erweegt vanaf eind maart- 4sieve controles te gaan len. „Toch is onze indruk fr de laatste tijd meer dan pt verleden met snelheids - I enzers wordt geknoeid", (Woordvoerder De Vries van 'Korps Landelijke Politie- sten. Iiepaalde werkgevers heb- er blijkbaar veel baat bij dat transport snel op de plaats bestemming is. We conclu- dat uit het aantal verba- j^dat uitgeschreven wordt. 1 ook surveillanten die van- parkeerplaats de snelweg gaten houden, hebben de -iccin tegen beet besmette teek Ie Verenigde Staten wordt [vaccin op de markt ge ilt tegen de ziekte van Ly- Producent Smith Kline :ham denkt binnen enkele 1 ook een vaccin tegen de ipese variant van deze ziek- kunnen maken. De ziekte [Lyme wordt overgebracht een beet van een besmette iderlandse vakantiegangers natuurgebieden in de Ver- Ie Staten bezoeken, kun- [zich tegen de ziekte laten leren met het middel Ly- De ziekte van Lyme is in ika de meest voorkomen- iekte die door een 'gast- vvordt overgebracht en 4t zich daar nog verder uit. ad Nederland komt de ziekte voor, onder meer in de f- ïgebieden. Probleem daar s dat meer soorten van de te van Lyme bestaan. Een ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten OPINIE MONIQUE VAN HOOGSTRATEN Iedereen kent inmiddels de beelden. Lange stoeten trek ken door de straten als pro test tegen 'zinloos geweld' en als herdenking van het zoveelste slachtoffer van de toenemende agressie op straat. Het begon met een samenkomst in een Amster dams steegje voor Joes Klop penburg, die zomaar werd doodgetrapt. Toen volgde een stil protest op de gracht in Leeuwarden waar Mein- dert Tjoelker werd doodge slagen. Vorige week maan dag was er een stille tocht in de Amsterdamse Damstraat, waar twee weken eerder de 25-jarige Nasit Waseen Rana werd neergestoken door een agressieve fietser. Begin deze week werd er een stille tocht gelopen in de Haagse Schil derswijk, ter nagedachtenis aan de 24-jarige Mehmet Yilmaz die op oudejaars avond werd neergestoken. Nederlanders uiten samen hun bezorgdheid en woede, zo lijkt het op het eerste ge zicht. Het zinloze geweld verbroeden ons, want ieder een kan het volgende slacht offer zijn. We tonen ons me deleven met de achtergeble ven familie. We roepen om hogere straffen, om meer politie en om een herstel van de normen van weleer. Het zinloze geweld mag dan ons fundamentele gevoel van veiligheid aantasten, de keerzijde lijkt dat datzelfde geweld solidariteit lijkt op te roepen. Saamhorigheid die weer wat cement smeert in dat rammelende gebouw dat samenleving heet. De werkelijkheid is anders. De ene herdenking is vooral een blanke aangelegenheid, de andere een gekleurde. Wij demonstreren voor wij, zij demonstreren voor zij. De Haagse demonstratie be stond vrijwel geheel uit al lochtonen, de Amsterdamse ook voor het grootste deel, en in Leeuwarden waren het bijna alleen blanken. Dat de familie van de dode wit is of zwart, Turks of Hollands of Pakistaans, al naar gelang het slachtoffer, spreekt voor zich. Maar datzelfde geldt ook voor de vrienden, voor de kennissen en voor de sympathisanten. Zo schaars zijn kennelijk de contacten tussen leden van de verschil lende groepen. En medeleven is mooi, maar strekt zich zelden uit tot bui ten de leden van de eigen groep. Mensen maken zich nu eenmaal drukker om din gen naarmate ze dichter bij huis komen. Een overstro ming in Nederland telt zwaarder dan een vloedgolf in Bangladesh. Tien doden in Nederland wegen met ge mak op tegen duizend do den aan de andere kant van de aardbol. Een ruzie bij de buurman is oneindig veel in teressanter dan een oorlog ver weg. Dat kan soms stui tend zijn, maar het is ook be grijpelijk. Veel opmerkelijker is het dat buren elkaar blijk baar niet als buren beschou wen. Elke groep in Neder land loopt zijn eigen tocht tegen zinloos geweld. En dat laat zien hoe ver we nog zijn verwijderd van een echte multiculturele samenleving. Minister van verkeer gaat spijkers met koppen slaan den haag anp Minister Netelenbos van verkeer wil op korte termijn overleg over het toenemende geweld tegen taxichauf feurs. In een gesprek met de werkgeversorganisatie KNV Taxi heeft ze gisteren toegezegd nog voor eind februari te willen overleggen met Binnenlandse Zaken, Justitie, de Horecabond en KNV Taxi over een integrale aanpak. „Een stap in de goede richting", oordeelt woordvoerder Elvers van de werkgeversorganisatie. DEN HAAG GPD-ANP indruk dat steeds meer vracht wagens te hard voorbij komen. En we krijgen er tips en tele foontjes over en horen van de chauffeurs zelf het nódige als we bij hen aan tafel zitten." Percentages kan De Vries nog niet geven. Maar het speelt op alle snelwegen zegt hij. Vooral met betrekking tot vrachtwa gens die richting grens rijden en met name op trajecten waarop het wat rustiger is of de avond is ingevallen. Onlangs werd een chauffeur betrapt die 128 per uur reed. Hij had zelf de begrenzer gemanipuleerd door het apparatuur aan te sturen via het verwarmingssysteem van de buitenspiegel. De tole rantiegrens van de politie ein digt nu bij 89 kilometer per uur. Wie daarboven zit en wordt be trapt, krijgt 1200 gulden boete voor het rijden met een on deugdelijke snelheidsbegren zer, exclusief de bekeuring voor het te hard rijden. De werkgevers wijzen op een lopend project in Breda. Daar zijn taxichauffeurs, politie en openbaar ministerie overeenge komen dat snel wordt gehan deld. Zodra een chauffeur met geweld in de taxi te maken krijgt, drukt hij op een alarm knop. Binnen tien minuten is dan de politie ter plaatse. Het openbaar ministerie voert ver volgens een lik-op-stuk-beleid: wie zich aan de chauffeur ver grijpt, kan op een snelle be straffing rekenen. „In Breda zijn er goede ervaringen mee opgedaan. We zouden graag zien dat dit landelijk navolging krijgt", aldus Elvers. Netelenbos sprak met de werkgevers ook over de deregu lering van het vergunningen stelsel. Dinsdag nog pleitten de grote steden en het OLT AZAM, dat de taxivergunningen en ta rieven in de regio Amsterdam regelt, voor een stapsgewijze in voering. Volgens dit scenario zou na elke fase gekeken moe ten worden of het zin heeft ver der te gaan met het loslaten van de tarieven en de invoering van een landelijk vergunningensys teem. Netelenbos' voorgangster Jorritsma heeft dit plan steeds verworpen. Het wijkt af van het wetsontwerp dat uitgaat van een deregulering in een vastge steld aantal jaren, zonder mo gelijkheid om het tussentijds af te blazen. „Het is duidelijk dat de minister bij ons draagvlak zoekt", aldus Elvers. „Ze wijst de stapsgewijze invoering niet zonder meer af. We zullen moe ten kijken of ze bereid is water bij de wijn te doen." Een verontwaardigde taxi chauffeur 'ontvoerde' gister avond het Amsterdamse WD- gemeenteraadslid Hooijmaijers om hem op een taxistandplaats samen met zijn collega's ander half uur lang te onderhouden over het vergunningenbeleid in de hoofdstad en het standpunt van de WD. Deze is het in grote lijnen eens met de deregule ringsplannen van minister Ne telenbos. De chauffeur, die rijdt voor de Taxicentrale Amster dam (TCA). was duidelijk een andere mening toegedaan. De WD'er, die afgelopen najaar al een aantal keer door boze TCA- chauffeurs is bedreigd omdat hij het opnam voor de nieuwe centrale Taxidirekt, is niet van plan aangifte te doen. „Dat is niet in mijn hoofd opgekomen. Ik heb het niet als bedreigend ervaren en wil best wel met die jongens in discussie." Boeren, tussenhandelaren en slachters die zich niet aan de regels houden van het identifi catie- en registratiesysteem voor runderen, het gele oor merk, moeten 'keihard' bestraft worden, vindt de PvdA. Woord voerder Waalkens zei dat van morgen nadat het tv-program- ma gisteren onthulde dat het registratiesysteem slecht func tioneert. Volgens de Gezondheids dienst voor Dieren, die het sys teem beheert, is ruim 10 pro cent van de runderen zoek doordat massaal de hand ge licht wordt met het systeem. De beesten zijn mogelijk besmet met de gekkekoeienziekte BSE. Het ministerie van Landbouw zou al in april vorig jaar op de hoogte zijn gesteld, maar in de cember liet staatssecretaris Fa- ber van Landbouw nog weten dat er niets aan de hand was. Waalkens vindt dat het veel te lang geduurd heeft voor Land bouw de zaak serieus nam. Ook het CDA vindt dat het ministe rie eerder had moeten ingrijpen en wil weten welke risico's de lekken in het systeem met zich mee brengen. AMSTERDAM 'ANP Hamburgerketen McDonald's heeft gisteren op advies van de politie tien filialen in het zuiden van Nederland laten ontruimen in verband met bommeldingen. Alle meldingen bleken overi gens vals. In een telefoontje rond de middag aan het filiaal in Helmond meldde een man namens 'de internationale ter rorist Bin Laden' in gebrekkig Engels dat er om één uur woensdagmiddag een bom zou afgaan in 'een filiaal in het zui den van het land'. In overleg met de politie werd besloten negen McDonald's-vestigingen in Maastricht, Venlo, Heerlen, Heesch, Eindhoven, Weert, Roermond. Maasbree en Ne- derweert te ontruimen. Personeel van het filiaal in Eindhoven vond in het toilet een verdacht pakketje en sloeg alarm. Het Explosieven Oprui- mings Commando ontmantel de het pakje, dat was voorzien van een lont. Volgens de politie ging het om een nepbom. Rond half drie waren alle filialen weer open voor het publiek, aldus de zegsvrouw. „We blijven het be treuren dat dit gebeurt. We staan met onze rug tegen de muur. We zullen alles doen om de veiligheid van onze mensen te garanderen. Zij kunnen er niets aan doen, maar worden er wel de dupe van", aldus de woordvoerster. Gisteravond ontving een fili aal van de hamburgerketen in Eindhoven ook een bommel ding. De zaak werd korte tijd ontruimd, maar er werd geen bom gevonden. De politie zei dat het ging om een uiterst kor te melding die afweek van de andere. De melding werd niet echt serieus genomen, maar voor alle zekerheid moesten de vijftien klanten en het perso neel de vestiging even verlaten. Zaterdag waren meerdere fili alen van McDonald's het doel wit van bommeldingen, gedaan door een Engelssprekende \touw. Die bleken ook allemaal loos te zijn. De verantwoorde lijkheid daarvoor is in een in het Nederlands geschreven brief aan het ANP opgeëist door de actiegroep Earth Liberation Front. De groepering Radical Anti-Imperialist Action (RAIA) claimde de meldingen ook, in een Engelstalige brief aan het actieblad Ravage. De groepe ring schrijft dat de meldingen gericht zijn tegen het „kapitalis tische neoliberalisme". De man die dinsdag kort na de bom melding bij een Rotterdams fili aal werd aangehouden, is later die dag vrijgelaten. De man die zich volgens toegesnelde agen ten verdacht gedroeg, heeft niets met het incident te ma ken. Een kalf wordt geoormerkt. FOTO ANP ED OUDENAARDEN AMSTERDAM GPD besmetting is in een vroeg sta dium vaak herkenbaar door een typisch kenmerk na een beet: een cirkelvorm die zich op de huid aftekent. Bij niet-herken- ning daarvan en een te late be handeling door een arts, kan de ziekte ernstige gevolgen hebben tot aan de dood toe. Lyme-patiënten lijden vaak aan vermoeidheid die overeen komt met die tijdens de ziekte van Pfeiffer. Verder kunnen griepachtige verschijnselen, ge wrichtsontsteking en hartafvrij- kingen optreden. Wandelaars, kampeerders, jagers en bewo ners van streken waar de be smette teken zich ophouden, lopen extra risico. Alleen met insecten werende middelen, lichte kleding waarop een teek opvalt en controle van het li chaam, kunnen bezoekers en bewoners van de Europese be smette gebieden zich enigszins wapenen. ACHTERGROND DODEWAARD GPD De ontmanteling van de kerncentrale Do dewaard dreigt vertraging op te lopen door de problemen met de afvoer van kernafval. De eigenaar van de centrale is nu een of fensief begonnen om het afval straks via havens naar Groot-Brittannie" te transpor teren, wat op dit moment om veiligheidsre denen nog onmogelijk is. Greenpeace pleit voor opslag in Nederland. Dat zou de ont manteling van de centrale met vijf jaar kun nen vertagen. Het laatste kerntransport vanuit Dode waard vond eind 1996 plaats. Het daarop volgende transport van maart 1997 werd door Greenpeace geblokkeerd. Sindsdien ligt de afvoer van splijtstofstaven stil. Vol gens woordvoerder Bots van de centrale zijn er nog negentien transporten nodig om de centrale leeg te krijgen. Dat moet ui terlijk op 31 december 2000 zijn gebeurd. Anders komt de centrale in de problemen met de vergunning. In 2043 kan volgens het huidige schema met de feitelijke afbraak worden begonnen. De staven werden tot eind 1996 via Belgi sche en Franse havens vervoerd. Dit is sindsdien niet meer mogelijk geweest door protesten, dreigende blokkades en weige ringen van autoriteiten om doorvoertrans- porten toe staan. Minister Pronk van milieu heeft onlangs het vervoersverbod over de Nederlandse wegen opgeheven. Doorvoer door België is echter nog steeds problema tisch, waardoor Dodewaard nog steeds de afvaltransporten niet kan hervatten. Dodewaard wil nu bij het kabinet gedaan krijgen dat ook het pad wordt geëffend om de staven via Nederlandse havens te trans porteren. Daarvoor heeft de centrale in middels een verzoek ingediend bij de ver schillende ministeries en bij de kernfysi sche dienst, die toezicht houdt op de veilig heid van de transporten. Het transport via Nederlandse havens is sinds 1991 onmogelijk onder druk van de vakbeweging, die opkwam voor de veilig heid van de werknemers in de haven. De twijfel over de veiligheid van de transpor ten is daarna alleen maar toegenomen. Sindsdien is namelijk verschillende keren geconstateerd dat containers radioactief materiaal 'uitzweten'. Volgens Bots gaat het daarbij echter slechts om niet meer dan vijf containers van de in totaal al negentig transporten die in de af gelopen jaren hebben plaatsgevonden. Bo vendien gaat het volgens hem om minima le besmettingen die geen gevaar voor de gezondheid opleveren. Een rookmelder be vat tienduizend keer zo veel straling, zo zegt hij. Greenpeace ergert zich al jaren te gen wat het noemt de consequente baga tellisering van deze gevaren. De voormalige Amsterdamse korpschef Nordholt mag elke nevenfunctie vervullen die hij wenst. Maar echt gelukkig is burgemeester Patijn van Am sterdam niet met de schnabbels van Nordholt, zo bleek gisteren bij een debat in de gemeente raad over de kwestie. Vooral het feit dat Nordholt via een eigen consultancybureau betaalde adviezen verstrekt aan het Ge meentevervoerbedrijf (GVB), is de gemeenteraad in het ver keerde keelgat geschoten. De kwestie dringt des te meer, om dat Patijn in zijn nieuwjaarstoe spraak nog opriep tot een hoger moreel van overheidsfunctio narissen. Bij zijn aantreden in 1987 sloot Nordholt een riant ar beidscontract met de toenmali ge burgemeester Van Thijn. Naast een topsalaris van 2,5 ton en een forse onkostenvergoe ding, bedong hij ook na zes jaar te mogen opstappen op 54-jari- ge leeftijd. Zijn salaris zou doorlopen tot zijn 65e jaar. Bij andere politiefunctionarissen gaat op 60-jarige leeftijd een wachtgeldregeling in van 80 procent. Met de komst van Patijn als burgemeester van Amsterdam werd het contract veranderd. Nordholt moest tot zijn 60e jaar fulltime blijven werken. Vol gens Patijn is het oprichten van een eigen BV door Nordholt in overeenstemming met de eer der gemaakte afspraken. Bo vendien betaalt niet de ge meente Amsterdam zijn salaris, maai- het korps Amsterdam- Amstelland. Als Nordholt in april dit jaar 60 wordt, zullen zijn nevenverdiensten overi gens wel van zijn salaris wor den afgetrokken. Formeel is er volgens Patijn dus niets aan te merken op de schnabbels van Nordholt.- Maar tussen de regels door liet hij blijken zelf nooit zo te zullen handelen. Cryptisch citeerde Patijn daarom uit een bijdrage van Remco Cantpert in de Volkskrant over de kwestie: „Joost heeft een voedzame maaltijd opgediend, vergezeld van een goed glas Bourgogne. Het haardvuur knappert. Bom mel en Bullebas laten hun ge dachten gaan over hoe het zou kunnen als zij het voor het zeg gen hadden. Ach Tom Poes, verzin geen list."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5