Nazareth verwacht wonderen van bijbels themapark TV IWEER Ideale schoondochter DONDERDAG 7 JANUARI 1999 COMMENTAAR Vieze treinen De milieubeweging is er niet blij mee dat de NS goedkope stroom voor de bovenleiding in Duitsland kopen. In Duitsland wordt elektriciteit immers voor een deel opgewekt met omstre den kernenergie. En in bruinkoolcentrales die veel luchtvervui ling opleveren en het landschap aantasten. In de discussie over de groei van de luchtvaart en het autover keer wijzen de milieu-organisaties steevast op de trein als mi lieuvriendelijk alternatief. Dat argument verliest een deel van zijn waarde nu de NS notabene zelf kiezen voor minder schone stroom. De NS-aankoop van atoomstroom drukt de milieubeweging met de neus op een ongemakkelijk feit. De veelgeroemde hoge snelheidstreinen zijn als alternatief voor het vliegtuig op de middellange afstand in de jaren tachtig in Frankrijk hun zege tocht begonnen. De keus om die flitstreinen op stroom te laten rijden, volgt rechtstreeks uit de oliecrisis van de jaren zeventig. De massa's stroom die de TGV's vreten, worden opgewekt in kerncentrales, wat het snelspoorwegwezen onafhankelijk maakt van olie-import. Dat is een pijnlijk gegeven voor de milieubeweging die vóór treinen is. maar tegen het gebruik van atoomenergie. Zelfs wanneer het land zou worden volgebouwd met windturbines, dan nog zou het 'groene' elektrische vermogen dat de super snelle treinen naar zich toezuigen, niet aan te slepen zijn. Brandstoffen blijven nodig om de treinen rijdend te houden: gas, olie. kolen. Of kernenergie. En elke energiebron heeft zijn milieu-nadelen. Daarom klinkt de oproep van Milieudefensie om milieu-eisen te stellen aan de in Duitsland gekochte elektriciteit weliswaar sympathiek maar niet zo realistisch. Dat neemt niet weg dat van de NS een keus voor zoveel mogelijk 'groene' stroom mag worden verwacht, wil de trein voor milieuvriendelijk alternatief blijven doorgaan. De (Europese) overheid zou dat kunnen sti muleren door de meerkosten van die groene stroom te subsidi ëren. Een bijbels themapark? Van directeur Michael Hostetler mogen we 'Nazareth Village' best zo aanduiden, al wil hij wel even duidelijk maken dat iedere gelijkenis met Disneyland op toeval berust. „We proberen hier iets authentieks neer te zetten", zegt hij over zijn miljoenenproject: de reconstructie van een bijbels dorp in de stad waar Jezus opgroeide. „Be grijp me goed: ik heb niets tegen Disney en misschien is er toch wel een overeenkomst. Jezus vormde in zekere zin het vermaak van zijn tijd. Hij was een fantastische verhalenverteller en mensen kwamen van heinde en verre om hem te ho ren. Alleen al daarom moeten we proberen het dorp zo creatief mogelijk op te bouwen." Wil requires sixty-nine Ja, ja, her is weer feest bij de Buysjes thuis. Een hele week lang. Het WKdarts brengt altijd een speciale stemming met zich mee. Wij mogen de matadoren in Frimley Green graag bewonderen en met ze meeleven. Het is in die zeven dagen januari een levensstijl gewor den. Zelfs mevrouw Buys stopt met zappen als ze de Lakeside country club in beeld krijgt waar het bier onder de toeschouwers rijkelijk vloeit, maar de deelnemers verstoken blijven van het - naar het schijnt - kalmerende vocht. Mevrouw Buys is doorgaans geen sport liefhebber. waardoor ik ben gaan twijfelen of pijltjesgooien wel tot die categorie behoort, maargoed. Aan haar perfecte imitatie van de caller' als ze 'onehundredandeieieieieighty' uitroept begeleid door de die onweerstaanbare glimlach, leid ik af dat ze in ieder geval niet de Victory Boogie Woogie van Mondriaan aan het bewonderen is. Sinds de Barney-gekte heeft toegeslagen in Nederland, heeft SBS6 - wij hebben de zender voor de gelegenheid op kanaal 180 ingesteld - het darten geadopteerd. De zender pakt het serieus aan. Achter grondreportages van de Hollandse helden Van Barneveld, Scholten en Stompe, alsmede korte impressies van de fanclubs thuis, worden dagelijks vertoond. We verorberen het. Leidenaar Albert Mantingh geeft het commentaar tijdens de wedstrijden. Helaas kan hij nog niet zo snel rekenen als wij thuis. Door onze ja renlange BBC-ervaring zeggen wij direct dat Barney na een gemiste triple20 meteen 108-finish gewoon triple 16 en dan double top moer gooien. Mevrouw Buys zegt bij de volgende mislukking zelfs zonder dralen dat hij nog steeds drie pijlen over heeft, omdat de te genstander nooit kan finishen met 197 te gaan. Nee, met de deskundigheid zit het wel goed hier. Met die van de BBC was het gisteren minder best gesteld. Bobby Ge orge, zeg maar de Hans Kraay van het darten, had gisteren een pint te veel op. Waar de darters door het verbod op alcohol tegenwoordig nuchter op het podium staan, tikt Bobby om de zenuwen te be dwingen ze zo te zien nog aardig weg. Eerder nog volledig verrast door liet verlies van Co Stompe tegen Roland Scholten, tipte de drinkebroeder gisteren doodleuk vier halve-finalisten. Hij baseerde zijn deskundige oordeel op het feit dat die vierde hoogste gemiddel des gooiden. Geschokt door zo veel onbenul van BBC-zijde fluisterde ik mevrouw Buys toe: Wil requires sixty-nine'. Waarop zij wederom glimlachte en zei: 'Simpel. Dat is single 19 en daarna finish je gewoon met de Buil'. Winterse periode onwaarschijnlijk Het kwik takelt de komende dagen flink af. Aan de achterzijde van een depressie, die morgen boven het midden van de Noordzee arriveert en tijdens het weekeinde de benen neemt richting oostelijk Europa, wordt met een noordelijke stroming koude lucht aangevoerd. In de uit de poolstreken afkomstige luchtmassas zakt de temperatuur overdag naar waarden dichtbij het vriespunt. In de nacht en ochtend kan het, mits het voldoende opklaart, enkele graden gaan vriezen. Met de noordelijke stroming bewegen zich wel enkele storingen naar het zuiden die soms enige winterse neerslag kunnen veroorzaken. Dat is vooral op zondag en maandag het geval. Ondertussen ontwikkelt zich boven de Britse eilanden een sterke hogedrukblokkade. Rond dit hogedrukgebied circuleren in eerste instantie tamelijk koude lucht- massa's. Midden volgende week komt het zwaartepunt van het luchtdrukmaxi mum even ten westen van Ierland te liggen. Daardoor neigt de wind weer naar richtingen tussen west en noord en dat betekent aanvoer van vochtige en minder koude lucht. Kortom een doorzettende winterse periode is onwaarschijnlijk. Overigens zinspeelt het Europese weercentrum wel op een winters sce nario. Dat gaat er van uit dat het hogedrukgebied boven het noorden van Europa komt te liggen. Als tegenhanger fungeert een depressie die zich van IJsland naar het westelijk deel van de Middellandse Zee be geeft. Morgen is het onder invloed van een depressie op de Noordzee overwe gend bewolkt met buien of regen. De temperaturen komen uit op maxi maal 6-7 graden en er waait een matige, langs de kust krachtige tot harde wind uit westelijke richtingen. Gisteren was het een absolute dag topdag in de regio. In Bloemendaal werd het 15,0 graad. Dat het juist in het duingebied zo zacht werd (Schiphol bleef op 12,1 graad steken) had te maken met de gunstige windrichting (zuidzuidwest) en mogelijk enig fohneffect over de dui nen. Tijdens de afgelopen nacht heeft een regenzone de zeer zachte luchtmassas ons land uitgewerkt. jan visser Als alles volgens plan verloopt, zal Nazareth Village totale bouwkosten 120 miljoen gul den - over een paar jaar de grootste toeristische attractie van Nazareth vormen. Eerlijk gezegd is daar niet zo gek veel voor nodig. De stad waar lezus het grootste deel van zijn leven doorbracht, slaagt er tot op he den moeiteloos in pelgrims af te schrikken. Rommelige be drijfjes, slooprijpe panden en een wirwar van telefoon- en elektriciteitsdraden onttrekken het historische centrum groten deels aan het oog. De stinkende uitlaatgassen van het altijd vastzittende verkeer verpesten de atmosfeer. Ook om een andere reden heeft Nazareth als pelgrimsoord nooit een hoge vlucht geno men. Bethlehem heeft Kerstmis en de Geboortekerk. Jeruzalem Pasen en de Kerk van het Heilig Graf. Maar Nazareth kan weinig meer bieden dan de Maria Boodschap. De evangelist Lu cas vertelt dat God de engel Ga- briël zond naar 'een stad in Ga- lilea, genaamd Nazareth' om de maagd Maria te laten weten dat zij de messias zou baren. De bijbel beschrijft uitvoerig hoe Jezus predikend en wonde ren verrichtend door Galilea trok, maar de jaren van zijn jeugd worden in een paar regels afgedaan. „Kan uit Nazareth iets goeds voortkomen?'' schampert kandidaat-discipel Nathanael, als hij wordt uitge nodigd de zoon van Jozef te volgen. „Jezus de Nazarener" groeide op in een gehucht, dat niemand in zijn tijd kende. In het centrum van de heden daagse stad is de moderne Ba siliek van de Maria Boodschap het uitstappunt voor pelgrims. Na een uur of wat stappen ze weer in de bus, om zo snel als de verkeerschaos het toelaat Nazareth te verlaten. Hotels en restaurants hebben weinig aan die haast. De enigen die goede zaken doen zijn de verkopers van ansichtkaarten en heilig water in de onmiddellijke om geving van de kerk. Pas in het begin van de jaren negentig begon bij de Israëli sche overheid het besef door te dringen dat niet alle pelgrims bereid zijn hun verblijf in Naza reth te beschouwen als pure boetedoening. Het leidde tot de lancering van het plan 'Naza- reth-2000'. dat de stad door re novaties, verkeersvoorzienin- gen en nieuwe toeristische at tracties een frisser aanzien moet bezorgen. Volgens het mi- Nazareth Village zoals het moet worden. nisterie van toerisme heeft van de 150 miljoen gulden die er voor is uitgetrokken inmiddels tweederde zijn weg gevonden naar verschillende projecten, maar bijna alles ligt hopeloos achter op het schema. Zoals het er nu naar uitziet zal alleen een wonder van bijbelse proporties ervoor kunnen zorgen dat toe risten volgend jaar het gevoel krijgen dat ze welkom zijn. De directie van Nazareth Villa- ge' heeft de afgelopen twee jaar in alle stilte het ambitieuze pro ject voorbereidt. „Aan mooie beloften hebben ze hier geen behoefte meer", zegt Michael Hofstetler. „We wilden eerst goed ons huiswerk doen. We moesten zoeken naar antwoor den op een heleboel vragen. Hoe zag een huis er destijds uit? Hoe dik waren de muren? Za ten er ramen in? En we hadden geld nodig." Er is een comité van aanbeveling gevormd met vooraanstaande christenen als ex-president Jimmy Carter en diens vrouw Roselyn, zanger Pat Boone en de voormalige Amerikaanse ambassadeur bij de VN. Andrew Young. Dat ver gemakkelijkt het werven van fondsen. Als het plan is gereali seerd zal de stichting Nazareth Village zichzelf moeten kunnen bedruipen uit het heffen van toegang, de verkoop van souve nirs en de inkomsten van een cafetaria. Een bezoek aan Nazareth Villa- ge begint straks in het 'Turning Point Theater', onderdeel van een te bouwen museum dat ge wijd zal zijn aan de drie fasen van Jezus' leven: zijn jaren in Nazareth, zijn tochten door Ga lilea en zijn laatste.dagen in Je ruzalem. De meeste aandacht zal uitgaan naar de jaren in Ga lilea, waar hij wonderen ver richtte, predikte en onderwees. Dat laatste deed hij vooral aan de hand van gelijkenissen, voorbeelden uit het dagelijks le ven waarmee hij zijn leer voor zijn toehoorders bevattelijk maakte. Er komt dan ook een 'gelijkenissen-route' over het terrein van Nazareth Village. Die route loopt niet alleen door het dorpje dat er zal verrijzen, maar ook over de omringende landbouwgrond. Op verschil lende punten ontmoeten be zoekers een verteller die, gesto ken in kleding van tweeduizend jaar geleden, een van Jezus' ge lijkenissen toelichten. Tegen ja nuari van het jaar 2000, als het dorp opengaat, hoopt Hostetler een aantal huizen en de 'gelij kenissen-route' klaar te heb ben. De rest van het dorp wordt gebouwd volgens bijbelse me thoden, steen voor steen en met transport door ezels, en dat is een attractie op zichzelf. Ook het museum moet nog een paar jaar wachten. Het terrein is eigendom van de Edinburgh Medical Missionary Society, die 137 jaar geleden in Nazareth een ziekenhuis open de dat nog steeds in bedrijf is. Het terrein naast het ziekenhuis is het enige nog .onbebouwde stuk grond in het centrum van Nazareth. Het diende al in de Romeinse tijd als landbouw grond en het ligt voor de hand dat Jezus er zelf veel heeft ge werkt. In de oogsttijd hielp im mers het hele dorp mee. Bij in spectie van het terrein stuitte Hostetler op delen van terras muren en op een authentieke druivenpers uit het begin van de jaartelling. Vanaf een plat stuk rots, waarop de druiven werden geplet, loopt een gootje naar een diep uitgehouwen bak. De pers wordt straks onderdeel van het bijbelse dorp, waar mu seum-medewerkers het leven in de tijd van Jezus zo natuurge trouw mogelijk zullen naboot sen. Ze werken in de landbouw, maken sandalen, bakken brood of weven kleren. Nazareth Villa- ge moet verder een attractie worden voor alle gezindten. De stuurgroep die een oogje in het zeil houdt telt katholieken, Grieks-orthodoxen en protes tanten van diverse pluimage. Hostetler, zelf een mennoniet, beweert optimistisch dat ook moslims straks in het dorp kun nen rondlopen zonder zich ge kwetst te voelen. Maar hoe staan de moslims van Nazareth zelf tegenover een nieuwe christelijke attractie in hun stad? Hostetler aarzelt en zegt dan. voorzichtig formulerend: „Ik zou willen zeggen dat we steun hebben gekregen van binnen de islamitische ge meenschap. Als ons project klaar is zit het er dik in dat be zoekers minstens een halve dag in Nazareth zullen doorbren gen. Sommigen zullen hier wil len overnachten. Ze moeten eten en ze kopen souvenirs. We hebben marktonderzoek laten verrichten waaruit blijkt dat Nazareth Village zo n 400.000 mensen per jaar kan verwach ten. Het wordt dus een belang rijke toeristische trekpleister, die de hele gemeenschap hier ten goede komt." AD BLOEMENDAAL* Een nieuw begin voor de Boonstra's? Boonstra van de foto die wij voort durend te zien hadden gekregen: stralend, modieus in galakleding aan de zijde van haar man. Maar ze leek er tegelijkertijd ook weinig op. Het contrast tussen de vrouw van de foto en de vrouw die ik in levende lij ve ontmoette, was groot. Deze droeg een bril met getinte glazen, had haar dat niet zo blond meer was en het was vooral aan haar uitstraling te zien dat ze heel wat achter de rug had. Mijn twijfel gold niet eens zozeer de- uiterlijke gelijkenis als wel het feit dat ze daar gewoon liep. Want de in formatie die de media ons over haar mishandeling en haar 'kritieke toe stand' hadden verstrekt, deed vrezen dat Hansje Boonstra-Raat wellicht nooit meer echt op de been zou ko men, een gesprek zou kunnen voe ren, tot zelfstandig handelen in staat zou zijn. Als deze vrouw Hansje zou zijn - en veel wees daar op - dan was er een wonder gebeurd. 'Zo'n toege takeld gezicht ziet er vaak veel erger uit dan het is door al dat bloed en de zwellingenzei de arts naast mij, 'en plastisch chirurgen kunnen boven dien een boel tegenwoordig'. Wanneer je zo rijk bent als Boonstra, dan wordt het verleidelijk om te den ken dat je met geld alles kunt rege len. Dan geloof je niet meer dat er nog zoiets als noodlot bestaat, dat je, nota bene op vrijdag de dertiende, opeens in een nachtmerrie belandt. Cor Boonstra was tot die dag de suc cesvolle regisseur van zijn eigen le vensverhaal, dat voornamelijk ge tuigde van rationele maakbaarheid. Zijn hoge baan bij Philips deed hem zo'n drie jaar geleden een huis kopen in het Belgische 's-Graven wezel. Ver volgens bleek hij niet alleen profes sioneel maar ook privé toe te zijn aan een nieuwe uitdaging. Hij be gon, nu ruim een jaar geleden, een relatie met hartenbreekster en miljo- naire Sylvia Tóth. Hansje Boonstra-Raat bleef eenzaam achter in de villa in 's Gravenwezel, met de paarse BMW die een num merbord met haar initialen droeg. Na 23 jaar huwelijk moest ze haar positie als ex-vrouw onder ogen gaan zien. Maar toen verzette ze haar Franse les van donderdag naar vrijdag, werd ze on Woerd en vervol gens zwaar mishandeld en geboeid uit een auto gegooid. Niettemin wist ze nog naar een berm te kruipen waar ze nog net op tijd werd gevon den. Dit tragische voorval maakte haar minstens zo bekend als haar man, die er in grote verlegenheid door werd gebracht. Vewolgens vernamen we dat hij zijn relatie met Sylvia Tóth heeft beëindigd. Boonstra be kende onlangs in de Volkskrant dat, als hij alles van tevoren had gewe ten, hij nooit 'ja' had gezegd tegen Philips. 'Ik ben niet bereid om zulke hoge prijzen betalen. Je verwacht dat het controleerbaar blijft'. Maar het leven is nu eenmaal geen multina tional. Was ik daar in .Antwerpen stille ge tuige van hoe het verhaal verder gaat? Van een 'Eind goed, al goed'? Van een echtpaar dat door schade en schande wijs geworden, niet alleen op het punt stond het begin van een heel nieuw jaar samen te vieren, maar ook van een nieuwe start? Waarom ook niet. Niet voor niets be tekent het woord 'crisis' in het Chi neeszowel gevaar dis kans. In het ge val van de Boonstra's zou dat in alle opzichten een tweede kans zijn. Honden Ratelbj^ zorgen vooifa opschudding^ Twee honden van tsjakkai^e roe Emile Ratelband zijn tF v de kerstdagen door een di|Ee ambulance van straat gehpu: en overgebracht naar een; renasiel in Wageningen. R7Ï band ontkent ten stelligst? hij zijn viervoeters aan huiRC heeft overgelaten. „Ik hebfijf niet de straat opgegooid."tea Het dierenasiel De Wagenjor kwam gisteren met het vefen dat de twee loslopende dters mann pinchers van Rateltytp; op 19 december waren opje pikt. De goeroe zelf gaf inöte reactie toe dat zijn hondetrol straat hebben gezworven,pyo' benadrukt dat er geen spq was van boze opzet. „Ik h^ voor de kerstdagen mijn p I neel opdracht gegeven onL^ honden onder te brengen^p asiel omdat we tot eind jak nauwelijks thuis zouden ztL diezelfde periode werd ik gevallen door een mevrouLt Ede. Zij heeft de honden v gelokt om in mijn tuinhui£je kunnen slapen." imi Het personeelslid dat erve] moest zorgen dat de diere) het asiel zouden komen, kftl erachter dat De Wagenren^ dobermanns inmiddels h#jp genomen en dacht dat zijif" dracht er op zat. RatelbanPe van niets, zegt hij." Het dife.^ asiel heeft intussen een nar smaak overgehouden aanr11 incident. „Of de honden gjr| dumpt zijn of uit de tuin zjr' weggelopen, dat weet ik nfer Maar ik vind het belacheliH11 een man met zulke positiff gedachten zijn honden gej laat zwerven", aldus behem Geytenbeek van De Wageif" Ratelband heeft aangekontlR dat hij de dieren op 1 febrtse weer ophaalt. „Dan zijn vvpe weer thuis en hebben we »e tijd voor ze." bt< fly Expeditie stote op ZuidpooE De Nederlandse ZuidpoolO gers Ronald Naar en Coenl stede hebben hun plan lat^ varen om Antarctica helen?1 over te steken. Het duo he/n kampen met gebrek aan vyr' „We stoppen als we de zuiP1 pool hebben bereikt", aldiP Naar gisteren. De twee hetF daarmee nog bijna 400 kinr de boeg. De Zuidpoolexpeditie zouj spronkelijk de 3850 km lai oversteek maken van basiiif One naar McMurdo. Dinsdte had het duo na bijna twee fee: maanden 1835 kilometer ajei legd. Gisteren kwamen daair een schamele 19 kilometenv Dat kwam vooral door hetC. brek aan wind. „We hebbeEe sinds 23 december praktisch geen wind meer gehad", al- Naar, die zich met Hofstedl een slede laat voorttrekken door vliegers. Volgens Naar heeft de Zui( op dit moment te maken n een unieke hittegolf. Dinst bereikte de temperatuur m 2,5 graden. „Normaal is he tot 38 graden onder nul. H absurd warm en juist met komt er wind", aldus de en ditieleider. Voor Hansje Boonstra-Raatjes moet de jaarwisseling een aangrijpend moment geweest zijn. Nauwelijks ze ven weken geleden werd ze gevonden in Hoek van Holland, de handen ge boeid, onderkoeld, en, volgens de po litie. met zwaar hersenletsel. Een week later stond haar conditie nog geen ondenraging toe. Na haar zie kenhuisverblijf werd ze, volgens de media, op een geheim adres in Frankrijk verpleegd. Veel meer kwa men we niet te weten, behalve on langs via de uitlating van Cor Boon stra in De Volkskrant. Daarin vertel de Cor Boonstra, 'een harde opsode mieter' volgens de interviewer, dat het 'gelukkig veel beter met zijn vrouw gaat'. Hoeveel beter zei hij niet. Wat moet je je daarbij voorstel len. bij iemand die hersenletsel zou hebben? Vandaar dat ik aanvankelijk mijn ogen niet geloofde toen het echtpaar Boonstra-Raatjes vorige week don derdagochtend, oudejaarsdag, in een nog slaperig Antwerpen mijn pad kruiste. Ik keek en keek nog eens: waren ze het echt? Boonstra droeg plas tic tassen met inkopen, hij liep naar zijn Jaguar waar zijn chauffeur ge dienstig de pakjes overnam en de kof ferbak opende, mij daarmee een blik gunnende op de in houd: geschenken in cadea u verpakking. Vervolgens hield hij het portier open voor de vrouw aan zijn zij die geheel zelfstandig in stapte. Ze leek op de mevrouw HELEEN CRUL Na de drama's met Diana Spencer en Sarah Ferguson kan de 33-jai te Sophie Rhys-Jones eindelijk een ideale schoondochter voor de Brit vorstin Elizabeth worden. Rhys-Jones, die na vijf jaar verkering de vrouw wordt van prins Edward, is altijd uit de schandaalpers geblert De dochter van een auto- en bandenverkoper heeft een eigen pr-bfi en heeft nog nooit in het openbaar een woord gezegd over haar vejp houding met Edward, die overigens als het buitenbeentje van de B koninklijke familie wordt beschouwd. De 34-jarige prins zag af var traditionele militaire opvoeding en vond na een universitaire studiF loopbaan in de theater- en tv-wereld. Edward, die zich bij voorkeu p de achternaam Windsor bedient, heeft een productiemaatschappij documentaires maakt. De prins stelde onder meer een programma men over Groot-Brittanië dat hij zelf presenteert. fotc MENSELIJK Alle zeven overlevende kinderen van een achtling die afgelopen d< cember in Texas werden geboren, ademen nu zelf. Gisteravond we het ziekenhuis in Houston ook de laatste van de kinderen van beai mingsapparatuur gehaald. Het kindje, Gorom, had de dag na kersl operatie aan de buik ondergaan. De toestand van de kinderen, tw< jongens en vijf meisjes, werd omschreven als kritiek maar stabiel, achtste kindje overleed op 27 december, een week na de geboorte 27-jarige moeder kon vorige week het ziekenhuis verlaten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2