WINTERSALE I Zwerfdieren splijtzwam Klein-Rusland in oer-Hollandse polder Rijn Veenstreek MEEN EEMPRIJS SUPER DE BOER Beschuitbus krijgt vorm 'Vijf miljoen gulden voor aquaduct weggegooid geld' Witte puntjes DE BOER OP 'Computercursus vrouwen niet uit emancipatie-potje' A L E X A N D RIU M DUI ^OERPAP 7 JANUAR11999 fiertal gepakt voor nieuwjaarsrellen imthuizen Twee 21-jarige mannen uit Hazerswoude-Dorp en l/ee mannen uit Benthuizen (20 respectievelijk 23 jaar) staan in Üril terecht voor hun aandeel in de nieuwjaarsrellen in Bent- ■izen. Zij worden beschuldigd van openlijke geweldpleging, vijfde man die de politie in verband met de rellen aanhield, 35-jarige Zoetermeerder, kreeg een boete van 500 gulden Indat hij opdrachten van de politie niet uitvoerde. dronken foutparkeerder thuisgebracht Ïde wetering» Een 41-jarige man uit Oude Wetering had zijn to gisteren op een invalideparkeerplaats bij de supermarkt n de Meerkreuk in Oude Wetering gezet. Twee agenten schre- gn juist een bon uit toen de man kwam aanlopen. Hij bleek on- ~|r invloed en beschikte niet over een rijbewijs. Zijn auto was Tet APK-gekeurd en onverzekerd. Met twee boetes, voor fout irkeren en onverzekerd zijn, heeft de politie de man met zijn bodschappen thuis afgezet. festuurder scooter gewond en beboet ielofarendsveen Een 16-jarige scooterrijder uit Roelofarends- :en en een 15-jarige plaatsgenoot die bij hem achterop zat, zijn jwond geraakt aan hun benen toen zij gisteravond om 21.00 Lr achterop een auto botsten. De bestuurder van de auto wilde feren op de kruising van de Stationsstraat met de Wilgenlaan en I k Spoorstraat en verleende de scooter geen voorrang. Beide be- I lüurders krijgen een bekeuring. De automobilist gaf het overige «keer geen voorrang en de scooterrijder maakte geen gebruik f lm het fietspad. Automobilist botst op boom 4insaterwoude» Een 23-jarige Leidenaar is gisteren op de N207 pi 18.50 met zijn auto tegen een boom gebotst. De man kwam it de richting van Alphen aan den Rijn toen hij ter hoogte van .lijnsaterwoude met zijn rechtervoorwiel in de berm raakte. Hij 'ferloor de controle en reed het talud af. De bestuurder had ver moedelijk zijn schouder uit de kom en is naar het Rijnland Zie- I Inhuis in Leiderdorp gebracht. p Jromfietser aangereden 8 ifr aar Een 32-jarige vrouw uit Kudelstaart heeft op de kruising bi de Geerweg en de Langeraarseweg in Ter Aar een 18-jarige ffomfietser aangereden. De vrouw wilde rechtsaf slaan en ver- lende de bromfietser op het naastgelegen fietspad geen voor- ang. De bromfietser raakte gewond aan zijn been en is overge- Hjracht naar het Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp. Korte celstraf voor hennepkwekers eimuiden/den haag De twee 25-jarige Polen die zijn opgepakt, ben de politie op 7 september vorig jaar een hennepkwekerij in jeimuiden oprolde, zijn bij de Haagse rechtbank allebei veroor- eeld tot een gevangenisstraf van zeventien dagen. Die straf is elijk aan de tijd die ze in voorarrest hebben gezeten. De twee IjN jaren gisteren op de zitting niet aanwezig. Zij zijn weer terug in xwlen. Ze werden vertegenwoordigd door hun advocaten F. Pijn- •levan der Aa en J. Bos. Na tips van buurtbewoners kwam de po- Jroie de kwekerij met 6500 planten op het spoor. Het tweetal, dat legaal in Nederland verbleef, werkte er. Zij waren niet de initia- {efnemers van de verboden teelt. Seen verkapte subsidie kinderopvang ilkemape Het kinderdagverblijf dat over enkele maanden zijn ptrek neemt in de oude St. JozefsschoolinRoelofarendsveen hag geen verkapte subsidie krijgen. De leden van de commissie lelzijn willen de grondprijs daarom doorberekenen in de huur. Us blijkt dat de prijs voor de opvang van een kind daardoor te loog wordt, moet de gemeente overigens wel met een tege moetkoming komen in de vorm van een 'normale' subsidie, ilaar de commissie acht het principieel onjuist om een verslui- k irde vorm van subsidie te verstrekken. Met het extra krediet van fcjijna een ton voor de verbouwing van de St. Jozefsschool had- Blen de leden geen problemen. Deze financiële tegenvaller bij de H/erbouwing, die in totaal bijna 940.000 gulden bedraagt, is het ■jevolg van strengere brandveiligheidseisen. bodegraven chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071 -5356411 dat deze premie over de balk was gesmeten. Rijkswaterstaat kwam in het programma niet aan het woord, maar een woordvoerder laat weten het niet eens te zijn met de strekking van het bericht. Het aquaduct levert, ook zonder goede doorstroom, Alphen aan den Rijn toch voordeel op. De narigheid bij de hefbrug is im mers verleden tijd. De Alphense wethouder H. Groen in 't Wout is in november eveneens door Veronica bena derd. Hij wilde toen echter niet meewerken aan het program ma, omdat de onderhandelin gen met het ministerie van Ver keer op dat moment in volle gang waren. Karssens' uitspraak over het weggegooide geld was toen terecht, omdat de Nil pas na 2010 aangelegd dreigde te worden. Maar nu de weg toch eerder wordt afgemaakt, is het volledig achterhaald, aldus Groen in 't Wout. saskia buitelaar De vijf miljoen gulden die aan de aannemer van het Alphen- Aquaduct is betaald voor een snellere bouw van het aquaduct is weggegooid geld. Dat zei ver keerswethouder H. Karssen van Bodegraven in het televisiepro gramma 'Over de balk' dat gis teravond werd uitgezonden. In het Veronica-programma wor den onnodig hoge uitgaven aan projecten die door gemeen schapsgeld betaald worden, op de hak genomen. In het contract met de aanne mer was geregeld dat elke week dat het bouwwerk eerder werd opgeleverd, het bedrijf 100.000 gulden opleverde. De vijftig we ken die de aannemer op de planning wist in te lopen, kostte Rijkswaterstaat dus vijf miljoen gulden. In het programma zei den zowel Karssen als Tweede Kamerlid voor het CDA G. Leers alphen aan den rijn» De 'beschuitbus' van appartementen langs de Oude Rijn begint vorm te krijgen. De bouw van 78 woningen op het Oppositie Alkemade noemt gemeente klaploper Brand dupeert bewoners Ursula De voetbalkantine van Huize Ursula in Nieuwveen is gistermiddag volledig uitgebrand. De brand brak rond half drie uit en werd ont dekt door een medewerker. Op dat moment was er niemand in het gebouw aanwezig. De oorzaak is nog niet bekend. Vooral die bewo ners van de instelling voor verstandelijk gehandicapten die behoor den tot de voetbalclub De Bumpelaars zijn materieel en emotio neel gedupeerd, aldus woordvoerster M. van Leeuwen. „Drie elftal len hadden er hun kleedruimte. De gewonnen bekers stonden er. Er lagen foto's van de mooiste momenten. En de kleding, netten en ballen lagen er opgeslagen." Ook de mensen die wel eens op de mini-camping staan, zijn gedupeerd. Zij maakten volgens Van Leeuwen er gebruik van de sanitaire voorzieningen." Het is nog niet bekend wanneer de bouw van een nieuw clubhuis begint. De Alkemadese politiek is verdeeld over een hogere bij drage aan de stichting Dierentehuizen Leiden en Om streken (DLO). WD en CDA stelden zich gisteren tijdens de vergadering van de commissie welzijn terughoudend op. Oppositiepartij PvdA vindt echter dat Alkemade ein delijk eens over de brug moet komen en 51 cent per in woner moet betalen voor de opvang van zwerfdieren. De gemeente is volgens PvdA-fractievoorzitter F. Schoonderwoerd een klaploper. de 51 cent die de gemeenten in regionaal verband zijn overeen gekomen. Alkemade betaalde de afgelo pen twee decennia slechts 20 cent per inwoner en draagt het minste bij van alle gemeenten in de regio die de opvang van zwerfdieren aan DLO uitbeste den. Sommige politici voelen er weinig voor om meer te betalen, alkemade marijn kramp Hoewel het voorstel om de bij drage te verhogen niet op de agenda stond, kwam het onder werp toch ter sprake omdat be stuursleden van DLO en de Die renbescherming gebruik maak ten van het inspreekrecht. Zij hielden in Alkemade een pleidooi om in te stemmen met omdat ze het niet eens zijn met het beleid van de stichting. Die geeft de dieren namelijk net zo lang onderdak tot er voor hen een nieuw huis is gevonden. Maar nu de gemeenten geza menlijk hebben besloten om de bijdrage te verhogen, moet Alkemade kiezen of delen, be nadrukte M. Weggelaar van DLO. De andere gemeenten gaan namelijk niet akkoord met een lagere bijdrage van Alkema de. In dat geval is de gemeente wettelijk verplicht de opvang van zwerfdieren voor tenminste twee weken te regelen. WD-er A. van Velzen was niet onder de indruk van dit vooruit zicht. Volgens het jaarverslag had de stichting in 1997 acht tien dieren uit Alkemade opge vangen (twee procent van het totaal aantal dieren dat bij DLO terecht kwam). Dat kon volgens hem voor minder dan 7.500 gul den worden geregeld. „En dan na die twee weken nog eens 18 keer 25 gulden (de prijs van een 'spuitje') en dan ben je er." Niet alle commissieleden dachten er zo laconiek over, maar zij wensten net als Van Velzen wel snel duidelijkheid. Het college moet volgende maand met een uitgewerkt ad vies komen waarin alle moge lijkheden plus de kosten daar van op een rij staan. Volgens wethouder D. Nagtegaal is de afdeling welzijn daar al druk mee bezig. Voor februari staat het onderwerp op de agenda van de commissie- en de raads vergadering. zak 10 stuks ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Paul Graveland houdt oude naam van zijn boerderij in ere kraait geen haan naar als wijken voor de stadsuitbreiding iul Graveland het naambord en vond in Zevenhoven een tarcow van zijn boerderij ver- nieuwe plek om te boeren, dert, maar geen haar op zijn De polder waar Graveland ofd die daaraan denkt. „Een zijn boerderij heeft, is in 1813 iam hoort vanaf het begin bij drooggelegd. „Dat was de Ze- jn boer- venhovense ■rij. Ook jkomt er }n andere at is tra lie en In naam Invijder I zeker let zegt 56-jari- Zeven- Ivenaar. Grave nd inhoeven 1 de Ze- ïnho- ense Pol- lr die en de Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bednjfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering aandacht voor Paul Graveland, die de Russische naam van zijn boerderij in de Zevenhovense polder koestert I—I M Paul Graveland, eigenaar van boerderij Charcow: „Zo'n naam verwijder je niet." FOTO ANNETTE LAMEIJER jtam van het droog- In Russische stad kregen toe- pompen werden vier molen- deeld. Zo kent de Molenweg - viergangen gebouwd, die zo'n aar Graveland met zijn gezin tachtig jaar later weer werden oont - nog de boerderijen Ar- gesloopt en vervangen door mgel en Astrakan. Als je modernere apparatuur. Dat ngs het buurtschap Blokland moet een gigantische klus zijn dt kom je Smolensk, Moskou, geweest." izan, Petersburg, Odessa en De drooggemaakte Zevenho- gfl tegen. Namen van Russi- vense Plas en een deel van de he graansteden en handels- Nieuwkoopse Plas werden in ntra, die al lange tijd de voor- 1813 publiekelijk geveild. Twee veis van de boerenhoeven stukken - 350 hectare totaal - kocht een Amsterdamse com- Graveland woont sinds 1965 missionair in effecten, Robert de boerderij aan de Zevenh- Voüte, die ook als eerste dijk- fense Molenweg. „Op een graaf werd benoemd. Hij was felandenpunt van de provin- vooral actief in Rusland, waar es Zuid-Holland, Utrecht en hij doordrong tot het hof. Zo oord-Holland en in het gebied deed hij zaken met tsarina Cat- n twee waterschappen. Dat harina de Tweede. Hij woonde een al is uniek. Daarbij komt op de buitenplaats Vredenslust in nog de prachtige histoid- in Oudshoorn, wat nu tot de ge- he naam van onze boerderij, meente Alphen aan den Rijn at is toch niet gering?", merkt behoort. e in Delft geboren agrariër op. „Voüte zorgde ervoor dat rijke 'ader Graveland moest destijds Nederlanders hun geld beleg den in Russische aandelen. Kennelijk verdiende hij daarbij ook aardig, anders kun je niet twee stukken grond van die om vang kopen." In 1823 komt het gehele bezit in handen een an dere Amsterdamse bankier, J.B- Stoop. De nieuwe eigenaar laat in de polders een aantal boer derijen bouwen, die hij de na men van Russische steden geeft. „Niet onbegrijpelijk als je beseft dat hij een behoorlijk deel van zijn vermogen in Rus land verdiend had. Graveland heeft zijn kennis heeft gehaald uit een publicatie van J. Baert voor de Amster damse geschiedkundige vereni ging. „Die uitleg van Baert is de meest waarschijnlijke. Er doen ook nog andere verhalen de ronde, maar zijn waarschijnlijk in de loop der jaren wat aange dikt." Door de jaren heen zijn al de namen bewaard gebleven. Slechts een boer aan de Molen weg veranderde het bord op de gevel. „In de Tweede Wereld oorlog verdween Wilna en werd vervangen door Ons Genoegen. De eigenaar was kennelijk bang dat de Duitsers over die naam zouden vallen. Ook in de perio de van de Koude Oorlog zijn de namen gebleven. De namen zijn ontstaan in een geheel an dere tijd en zeggen veel over het ontstaan van de polder. Dat moet zo blijven. Zelf keek ik, toen wij in 1965 naar Zevenho ven kwamen, met verwondering naar die namen. Vooral bij Mo scow. Dat stond er werkelijk met koeien van letters op. De letters zijn wat kleiner gewor den, maar voor het overige is er niets veranderd. Het is nog steeds Klein-Rusland. De boerderij van Graveland - woonhuis en stal op een lijn - is in 1937 op de plaats van een an dere gebouwd. „De familie Van Baren, een gezin met elf kinde ren, huurde dat toen van baron Van Heemstra. De baron heeft voor die boer een nieuwe boer derij laten bouwen. De huurder mocht zeggen hoe hij het wilde hebben. De baron betaalde 22.000 gulden. Waar vind je nog zo'n huisbaas?" De eigenaar van Charcow heeft bewondering voor de wij ze waarop de pioniers in de pol der hebben gewerkt. „De boe ren in de Zevenhovense Polder hebben veel ellende meege maakt. Je hoorde wel een als boeren bij de hemelpoort bi Petrus aanklopten, ze gelijk ver der mochten omdat ze in de Ze venhovense Polder hadden ge woond. Dat geeft wel aan dal het leven in de polder zwaar was. Dat is gelukkig wel veran derd. Al valt het boeren om an dere redenen nu ook niet mee." Graveland heeft door de naam van zijn boerderij geen extra interesse in de voormalige Sowjet-Unie gekregen. „Ik heb op de landkaart opgezocht waar Charcow ligt. Verder weet ik dat er veel hout vandaan komt. Het zou leuk zijn om er eens een kijkje te nemen." zevenhoven kees van kuilenburg alkemade marun kramp Onder het mom van emanci patie een subsidie van 1500 gulden toekennen voor een computercursus voor wou wen, gaat de Alkemadese poli tiek te ver. Volgens een meer derheid van de leden van de commissie welzijn heeft zo'n cursus namelijk niets met emancipatie te maken. Daar bij, meent WD-er A. van Vel zen, zijn er in de gemeente ge noeg instanties die zo'n cursus aanbieden. De vrouwen kun nen dus nog ergens anders te recht dan bij de stichting Ka tholieke Land- en Tuinbouw- vrouwen. Vorig jaar augustus verslikte de Alkemadese politiek zich ook al in een aantal subsidie- voorstellen voor emancipato rische activiteiten. Toen werd er onder andere een tege moetkoming gevraagd voor een cursus Antilliaans koken en de vier jaargetijden van Vi valdi. De gemeenteraad sprak destijds af nog één keer geld voor dit soort activiteiten on der de noemer 'emancipatori sche activiteiten' te verstrek ken. Daarna zou alleen nog subsidie worden gegeven als er sprake is van een activiteit die de emancipatie bevordert. Bij een computercursus is daarvan volgens een meerder heid van de commissieleden wederom geen sprake. Het voorstel van het college werd daarom, niet geheel tegen de zin van wethouder D. Nagte gaal, afgewezen. Binnen het college had het verzoek, zo meldde hij, ook stof doen op waaien. Uiteindelijk wilde het college het subsidieverzoek toch inwilligen, omdat het maar om een klein bedrag gaat en de nieuwe criteria voor emancipatorische activiteiten nog niet zijn opgesteld. De af deling welzijn is daaraan niet toegekomen. De oude subsi dieverordening geldt dus nog steeds. Een aantal commissieleden deelde de zienswijze van het college. PvdA en een deel van de WD-leden meenden echter dat de Katholieke Land- en Tuinbouwvrouwen maar on der een andere noemer subsi die moeten aanvragen voor de computercursus. De gemeen teraad beslist op 25 januari of de vrouwenorganisatie dat moet doen. Drie bedrijven dingen mee naar Alphense prijs alphen aan den run» Drie Alphense bedrijven zijn ge nomineerd door de Vereniging van Ondernemingen in Alphen aan den Rijn (VOA) voor onder neming van het jaar 1998. Alphacare Zorgorganisatie, Hülson Holding en Variant BV Bouwbedrijf maken maandag 11 januari kans op de titel en een bokaal. De VOA reikt ook een prijs uit aan de meest belo vende onderneming van 1998. Alphacare* is een stichting voor thuiszorg, kraamzorg, kinderop vang en paramedische dien sten. De VOA nomineert de non-profitorganisatie omdat Alphacare diverse monopolie posities in de zorgsector heeft doorbroken. Hillson ontwikkelt en installeert beveiligings- en communicatiesystemen. Vol gens de VOA onderscheidt het bedrijf zich door de kwaliteit en innovatie die het nastreeft en de milieubewuste inrichting van het bedrijfspand aan de Onder nemingsweg. Variant, actief in het onroerend goed, levert een toegevoegde waarde aan de be bouwde omgeving in Alphen, meent de VOA. Het bouwbedrijf investeert in milieubescher- mende maatregelen. Het is WinterSale in de WoonMall. Met torenhoge interieurkortingen, HIE2E2I3E3 WEEISMtt minimale meubelprijzen. Kom dus heel snel langs en doe uw voordeel. I Woonmall DE GROOTSTE W00NBELEVENIS VAN NEDERLAND.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23