ülubs niet Hij met rem ip feesten -f3.ff Over schaatsen kan ik een krant volschrijven' Reinigen raadhuistuin Oegstgeest kost een ton Regio Dagelijks vegen tegen rommel rond Leiderdorpse containers Aangename voorbereiding sintratuin 'Bedrag is mogelijk te verhalen oegstgeest maarten keulemans De schoonmaakkosten van een raadselachtige plak grond- vervuiling in de tuin van het Oegstgeestse raadhuis bedra gen bijna een ton. Wie dat moet betalen, staat nog niet vast. Volgens de gemeente is het bedrag wellicht op iemand te verhalen. Wet houder G. van Eisen (milieu) studeert op de herkomst van de chemische stof, die onlangs in de voortuin van het nieuwe ge meentehuis werd aangetrof fen. De vervuil de grond is in middels afgegra ven en verwijderd. Vermoedens over de her komst hebben we wel," zegt Van Eisen. „Maar vermoedens alleen zijn niet genoeg om ie mand aansprakelijk te stel len." Wat Oegstgeest precies vermoedt, wil hij niet zeggen. „Ik denk niet dat het verstan dig is om dat op dit moment te uiten," zei de wethouder gisteravond in een vergadering van de commissie milieuza ken. Hoe de chemicaliën in de tuin van het raadhuis terecht zijn gekomen, is nog een raad sel. Twee bodemonderzoeken die enkele jaren geleden wer den gehouden, brachten geen spoor van vervuiling aan het licht. „De afdeling milieu zei zelfs letterlijk: dit is de schoon ste grond die we ooit hebben gezien", weet ambtenaar R. den Ouden zich nog te her inneren. Pas veel later, bij een routine-controle van grond die uit de tuin was weg- gegraven, bleek de bodem be smet met chemi caliën. Dat kan beteke nen dat de ver vuiling vlak voor of tijdens de ver bouwing van de Jelgersmakliniek in-de bodem te recht is gekomen. Den Ouden sluit echter ook niet uit dat de gemeente de verontreiniging bij het bodemonderzoek dom weg over het hoofd heeft ge zien. „Zo'n onderzoek gaat steeksproefsgewijs. Je loopt al tijd de kans dat je precies om zo'n stuk vervuiling heen prikt." Oegstgeest weet inmiddels wel zeker dat de provinciale grondbank, waar de verontrei niging werd ontdekt, zich niet heeft vergist. „Het lijkt er niet op dat er bijvoorbeeld grond is verwisseld." Herkomst chemicaliën blijft vooralsnog een raadsel IJDERDAG 7 JANUARI 1999 ftc4en tot twaalf feesten per |worden er georganiseerd in clubhuis op sportpark Ade lt. Maar daarnaast zijn er ^ijdiverse toernooien. Volgens ✓lliieuwe regels van de ge- inte kunnen sportclubs inip voor maximaal zes eve- i d|enten - °f het nu gaat om ,et Ifeest of een toernooi - een |e rjunning aanvragen. Ten verwarrende zaak", zegt igdpmans. „Bij een toernooi- »ekjvoor de allerjongsten is van Idejidsoverlast geen sprake. ■Ie 1 niet als het een keer slecht dia F is en iedereen binnen zit. .ektfk voor déze toernooien van ,s Aren al een vergunning moet cllepragen' blijven er weinig an- uj(lfestiviteiten over." de financiële gevolgen de maatregelen maakt imans zich niet zo druk, el hij zich terdege reali- dat de omzet van de club j zal dalen. „Waar ik bang |r ben, is dat door deze regels cultuur van onze club wordt Igetast. Het gezellig samen- l hoort bij die cultuur, zoals 07ijthé dansants die we regel- 023»ig °P zondagmiddag hou- Nu al wordt geklaagd dat 071fc weinig van dat soort activi- pnzijn." totijoopmans benadrukt dat de oyjkeyclub niet de enige is die tott| eens voor overlast zorgt. 07i|gens hem gaan de tennissers J pet park 'soms flink tekeer', bar worden de andere ver gingen uiteraard ook op aan- F lisse Bloemen en bezoekers zijn er nog niet in de Keukenhof in Lisse. Toch was het er gis teren bij een temperatuur van vijftien graden uiterst aangenaam. Van het vroege voorjaar profiteerden vooral de medewerkers van deze toeristische trekpleister. In overhemd werden parken en perken aangeharkt. Elders in het park wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van de Keukenhof, die in juni of juli klaar moet zijn. De Keukenhof bestaat vijftig jaar en viert dit jubileum met de nieuwbouw en een speciale zomertentoonstelling. Op 25 maart gaat de Keukenhof weer open. J UtXdstwAjyUj,. vxfcyv u, Kipfilet Zoals altijd weer heerlijk mals en mager Hollandse A-kwaliteit Vers bij onze poelier Per kik van 18.90 v leiderdorp afke van der toolen Een dagelijkse schoonmaak ploeg gaat de komende tijd - in opdracht van de gemeente Lei derdorp - de rommel rond de nieuwe, veelbesproken wijkcon- tainers opruimen. In het hele dorp wordt inmiddels over de rotzooi geklaagd. Volle vuilnis zakken passen niet door het krappe gat van de nieuwe bak ken, waardoor ze op of naast de containers terechtkomen. Dat leidt op verschillende plekken tot extra zwerfvuil. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de rommel een gevolg van 'de onwennig heid van de mensen met het nieuwe systeem'. „Dat hadden we ingecalculeerd. Daarom wa ren we ook van tevoren al van plan om frequenter te gaan schoonmaken." Hoe lang de tij delijke schoonmaak-estafette gaat duren, weet de gemeente nog niet. De klachten zijn voor de ge meente geen reden om de con tainers aan te passen. Zo noem de voorzitter E. Rob van de Lei derdorpse ondernemersvereni ging deze week de nieuwe bak ken in zijn nieuwjaarstoespraak 'de giller van het jaar'. De ge meente verklaart echter bewust voor de kleine gaten te hebben gekozen, om te voorkomen dat de mensen grofvuil in de wijk- containers gooien. Buurgemeente Leiden, die dezelfde containers gaat plaat sen, heeft wel voor een groter inwerpgat gekozen. Leiderdorp adviseert de bewoners om hun vuilniszakken voortaan niet meer vol te stoppen, zodat ze wel door de gaten passen. De recente problemen rond de oude wijkcontainers zijn in middels opgelost, zegt de ge meente. De oude bakken, die op een parkeerterrein in de Bloemerd staan, werden volge propt door 'afvaltoeristen'. De oude containers zouden voor de jaarwisseling opgehaald worden door de leverancier, maar dat is niet gebeurd. „Daarom hebben we ze zo neergezet dat er zo min mogelijk gevaar is voor vandalisme en brandstichting", zegt de woordvoerder van de gemeente. Ze worden deze week weggehaald. iard sterft na aanrijding ynaar Een loslopend paard is gistermiddag bezweken na I aanrijding met een auto op de secundaire rijbaan van de Ivijkseweg in Wassenaar. Een 67-jarige Wassenaarse automo- st reed daar en zag het dier plotseling het erf van een woning imen. Hij kon het paard niet meer ontwijken. De man raakte :gewond. de auto werd flink beschadigd. rdeMntig bonnen voor rijden door rood 'l .RfTGEEST Twintig automobilisten die vanochtend door het ro- ''Echt reden op de kruising van de President Kennedylaan en ie Haaswijklaan in Oegstgeest, zijn bekeurd. De politie hield het jspunt een uur lang in de gaten. tarse straten voor Poelgeest jtf. rCEEST De woonstraten in de Oegstgeestse nieuwbouwwijk «geest worden voorzien van gebakken, donkerpaarse klinkers leen klein beetje geel erin. Oegstgeest heeft gekozen voor ge lken stenen omdat die milieuvriendelijker zijn dan klinkers j beton. De doorgaande weg door de wijk wordt geasfalteerd. Vrijwilligersprijswinnaai' Arie van Moorsel door en door liefhebber van de sport met de gladde ijzers jtzellig samenzijn hoort bij onze cultuur' Laat Arie van Moorsel (70) aan het woord over zijn favoriete gespreksonderwerp en hij praat een uur over schaatsen. „Ik zou wel een hele krant vol kunnen schrijven als het over de schaatssport gaat", vertelt hij. „Maar ik ben dan ook door en door een liefhebber, zoals zove- len hier uit de omgeving." Om dat hij de afgelopen dertig jaar dermate veel werk heeft verzet voor de plaatselijke ijsclub, de schaatsport in het algemeen en ook op andere fronten onbezol digd werk deed, kreeg Van Moorsel deze week de Vrijwilli- gersprijs van de gemeente War mond. Het lijkt wel of de prijs niet helemaal onverwacht is geko men voor Van Moorsel. „Want", constateert hij nuchter, „ieder jaar is er opnieuw een vrijwilli ger aan de beurt om hem te krijgen. Dit jaar ben ik dat." Om er direct aan toe te voegen dat hij 'toch blij verrast' was toen hij het hoorde. „Ze hebben het goed stil gehouden. Dat Van Moorsel zo dicht bij de schaatssport staat, is niet zo vreemd. Hij en zijn vrouw Lia bewonen een boerderij aan het Warmondse water, waar ze te vens een camping met kleine haven beheren. „Het hoeft maar even te vriezen en de boel ligt hier dicht", zegt hij met pretlichtjes in zijn ogen. Hoewel hij vanwege rug klachten zelf niet meer schaatst, geniet Van Moorsel nog steeds van alles dat de sport omringt. Druk gebarend met zijn pen in de lucht legt hij uit hoe de schaatsorganisatie in de regio precies in elkaar zit. Het lijkt wel of de Warmonder overal bij, op en in heeft gezeten. Zo zat hij in het bestuur van de IJsclub Warmond en was hij jury-coör dinator bij grote wedstrijden op de Uithof in Den Haag, hét schaats-Mekka van de regio. Ook reed hij jarenlang een busje, waarmee hij jonge spor- tievelingen naar de schaatsbaan in Den Haag vervoerde. Soms onder barre weersomstandighe den. „Ik kan me een zondag Warmonds 'Vrijwilliger van het jaar" en schaatsliefhebber Arie van Moorsel: „Het hoeft maar even te vriezen en de boel ligt hier dicht." herinneren dat het werkelijk spekglad was op de weg naar huis. En in hun schik dat die jongens waren, als ze weer twee auto's op elkaar zagen staan. Maar ik was doodsbang dat ik ook een zwieper zou maken." Hoogtepunten heeft Van Moorsel genoeg gekend tijdens zijn carrière in het vrijwilligers werk. Zo was daar het 100-jarig bestaan van de club, het eeuw feest van het schaatsgewest en dat van de KNSB zelf. Het over lijden van voorzitter W. Vergeer, halverwege de jaren tachtig, ziet hij als een dieptepunt. „We hebben indertijd een heel goede voorzitter verloren, die door ons echt gemist werd." Sinds anderhalf jaar brengt Van Moorsel vrijwillig maaltij den rond voor Tafeltje Dekje, wat er mede voor gezorgd heeft dat hij in aanmerking kwam voor de Vrijwilligersprijs. Het bedrag van duizend gulden, dat aan deze prijs is verbonden, moet ten goede komen aan het vrijwilligerswerk binnen de ge meente Warmond. Van Moorsel heeft nog geen idee waar het geld naartoe moet gaan. Daar denkt hij eerst even rustig over na. Op schaatsgebied wil de War monder het allemaal wat rusti ger aan gaan doen. Afgezien van het feit dat hij al weer zeventig jaar is, vond hij dat af en toe te veel werk op de schouders van één enkel persoon kwam te lig gen, in dit geval hemzelf. „Het FOTO DICK HOGEWONINC wordt tijd dat er eens wat nieu we mensen in de organisatie komen." Akkoord over onderzoek naar kosten sanering Zilverfabriek voorschoten frouke houtman Kledingbedrijf Mexx is bereid mee te betalen aan een onder zoek naar de precieze kosten van sanering van de vervuilde grond bij de voormalige Zilver- fabriek aan de Leidseweg. Mexx is momenteel eigenaar van de 'fabriek'. De provincie Zuid- Holland en de gemeente Voor schoten nemen ook een deel van de kosten voor hun reke ning. Dat zijn de drie partijen onlangs overeengekomen, deel de wethouder A. Draijer giste ren mee tijdens een commissie vergadering. Het kostenonderzoek is een eerste stap naar beëindiging van de impasse waarin het bo demsaneringsproject verkeert. Geen van de drie partijen stond tot dusver te trappelen om actie te ondernemen. Bewoners uit de aangrenzende Krimwijk vreesden dan ook dat de sane ring van de vervuiling, die steeds verder naar de woonwijk oprukt, nog jaren op zich zou laten wachten. S. Harlaar (Groen Links) zei gisteren dat de gemeente zich niet te snel op de borst moet kloppen nu er een onderzoek komt. Volgens hem is de ge meente voor een deel zelf ver antwoordelijk voor de ontstane impasse. „Vijftien jaar geleden riep Voorschoten nog dat zij de kosten van de schoonmaak van het terrein zelf zou betalen. Toen de kosten te hoog bleken, was de gemeente genoodzaakt om van het plan af te stappen", aldus Harlaar. Overigens is nog steeds niet duidelijk wie voor de uiteinde lijke saneringskosten opdraait. Draijer meent dat de provincie Zuid-Holland, belast met het bevoegd gezag, de aangewezen instantie is om een bijdrage te leveren aan financiering van de schoonmaak. Volgens de wet houder heeft de provincie ook nooit bestreden dat zij een deel van de kosten zal betalen. Dat de bodem van de Zilver- fabriek is vervuild is al jaren be kend. In 1997 kwam uit een tus sentijds onderzoek naar voren dat verontreiniging ernstiger was dan tot dan toe werd ge dacht. Vooral het grondwater bleek zo ernstig vervuild met 'vluchtige gechloreerde koolwa terstoffen' - sommige van die stoffen zijn kankerverwekkend - dat haast geboden was met de bodemsanering. i plan van de gemeente Voorschoten om het aantal i ten van sportclubs drastisch te beperken, is in slechte i e gevallen bij hockeyclub Forescate. Ook Tennispark I »eest is niet blij met de strenge regels. yj schoten marc meu irege de geluidsoverlast 1 omwonenden mogen van fl ouder Draijer nog maar zes I riteiten per jaar gehouden H !en. Gisteravond deelde de 1 ouder in een commissie- H idering mee dat hij - na I tsten van verenigingen - I veegt het aantal te verho- S ot acht per jaar. Maar ook S., nee kunnen de hockeyers uit de voeten. Forescate- ritter R. Koopmans spreekt ;en teleurstellende zaak'. JHee. ik ben er absoluut niet ^pieezegt hij. „Voorheen in er geen speciale regels sportverenigingen. Dat m ertoe geleid dat er wel I wat overlast is geweest. wij zijn altijd zeer zorgvul- imgesprongen met reacties luurtbewoners. Daar draag voorzitter dan ook de ver- ■oordelijkheidvoor." gekeken en uiteindelijk op afge rekend." „Merkwaardig", noemt voor zitter A. Hillenaar van de Stich ting Tennispark Adegeest die opmerking van Koopmans. „Die kritiek heb ik nog nooit eerder gehoord. Wij hebben so wieso maar weinig feesten met muziek. Maar wij zijn natuurlijk tot twaalf uur 's avonds ge opend en wij hebben regelma tig toernooien." Volgens Hille naar is het clubgebouw van de tennissers gehoriger dan dat van veel andere verenigingen. Met de rem die de gemeente wil zetten op feesten en evenemen ten is ook hij niet blij. „Dat zou een slechte zaak zijn." inclusief terracotta vaas geeft al in januari het lente-gevoel, licht geurende trosnarcis is wit met een geel hart en, dubbelbloemig. Van 7.95 voor voorschoten Leidseweg 518. Tel. 071-5322203

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21