Rijp wetering krijgt 'bijna nieuwe' kerk Kerk en Wereld opent debat over Godsnaam Jonge kerkgangers kritisch uit de Leidsch Dagblad Kerk Samenleving China bestrijdt religieuze sektei Gereformeerde Bond wil uitleg sow-tegenstander Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. DONDERDAG 7 JANUARI 1999 Ikonen van Chilander Ingrijpende restauratie Onze Lieve Vrouw Geboorte Kerk en Wereld wil de discussie op gang brengen over de Godsnaam in de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV). In een brief roept het instituut haar rela ties op schriftelijk te protesteren tegen het ge bruik van de Godsnaam 'Heer', die in de eerste proeven voorkomt. Volgens Kerk en Wereld ontbreekt in de geko zen Godsnaam „het bevrijdende en helende ka rakter van de God van Israël, van Sara en Maria en Jezus". De briefschrijvers vragen daarom te protesteren tegen „een eenzijdige en uitsluitende vertaling van de Godsnaam. Een mogelijk alternatief voor 'Heer' is de naam JHWH, die in de grondtekst staat, onvertaald te laten. In een begeleidend schrijven kan dan een nadere uitleg worden gegeven met vertalingen zoals de Eeuwige, de Naam, de Aanwezige of de Onnoembare. Het instituut weet zich gesteund door Manuela Kalsky, die betrokken is bij de totstandkoming van cïe NBV. Zij vindt het noodzakelijk zo snel mogelijk een brede discussie over de aanduiding van God op gang te brengen. Het Nederlands Bijbelgenootschap en de Ka tholieke Bijbelstichting presenteerden eind okto- den haag Ikonenschilder Vesko Perunovic legt de laatste hand aan een expositie van zijn werken in de Haagse Nieuwe Kerk. In de kerk aan het Spui zijn behalve de ikonen van Perunovic ook kopieën te zien van ikonen van de Servisch Orthodoxe klooster orde Chilander. De tentoonstelling is eerder deze week geopend. foto anp Rituele bekeringen in India Vorige maand gaf de Gereformeerde V1H stichting ook al aan grote problemen te met het 'oneerbiedige' Heer. De stichtii L-rr zoveel bezwaren tegen de NBV dat zij het ,c ervan afraadt. De Onze Lieve Vrouwe Geboortekerk in Rijpwetering wordt bijna volledig vernieuwd. foto hielg De Chinese autoriteiten zullen hard optreden tegen sekten en religieuze activiteiten die de nationale veiligheid bedreigen. De maatregel moet de stabili teit in het land waarborgen. De regering vreest onrust, nu dit jaar enkele politiek gevoelige zaken worden herdacht. President Jiang Zemin heeft de sekten de oorlog verklaard en opgeroepen tot een stabiele situatie op het platteland. De Chinese autoriteiten maken zich zorgen over elke aanval op de communistische regels. Rechtbanken in China beloof den alle staatsondermijnende bezigheden van schrijvers, kunstenaars, filmproducers en softwareproducenten af te straffen. De overheid vreest vooral onrust rond enkele politiek ge voelige herdenkingen. Het nieuwe China bestaat in okto ber vijftig jaar en in juni tien jaar geleden dat di dentenopstand op het van de Hemelse Vrede p vond. Vorig jaar vernietigd Chinese politie een sekl de 'seculiere staat' wilde len voor een 'spirituele Volgens de staatsmedia gen de leiders van de sekt leden om vuurwapens t pen en zich bij rebelle groeperingen aan te sluiti ber bij wijze van proef vijf NBV, waarin de Godsnaam 'Heer' en Wereld vindt die keuze LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouters e (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE JRijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W.F. Wegman, chef redactie Leiden A J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W. van Wanrooy, chef a. i. red. Duin en Bollenstr W. Spierdijk, chef sportredactie T Brouwer de Koning, chef Rijn- en Veenstr. E.Straatsma, chef red. Regio Leiden ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per |aar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vt het automatisch afschrijven van het abo geld, ontvangen 1,- korting per betalii VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bi worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTf Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (oteen andere Ie hebben), is een samenvatting nieuws uit het Leidsch Dagblad op geli beschikbaar. Voor informatie 0486-486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grai ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd fe Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 di lii pir tra bombay Hindoegoeroes in West-India voeren rituelen uit om bekeerde christenen terug te laten keren tot hun oorspronkelijke geloof. Onlangs vond een bekeringsritueel plaats waar ongeveer 10.000 mensen aanwezigen waren. Hindoegoeroe Bharati spren kelde gewijd water in de handpalmen van 37 mensen. Door dit opte drinken gaven zij aan zich opnieuw te bekeren tot het hin doeïsme. Hindoeactivisten beweren dat zendelingen wraak ne men door goedgelovige hindoes te bekeren tot het christendom. De zendelingen ontkennen dit en zeggen dat zij alleen maar lief dadigheidswerk doen onder arme dorpsbewoners. De rituele be keringen volgen op gewelddadige aanv allen op kerken en chris telijke zendelingen rond de kerstdagen. Chinese regering ontkent beiiing De Chinese regering twijfelt aan de betrouwbaarheid van het bericht van het Vaticaanse persbureau Fides, dat prosti- tuées rooms-katholieke priesters in Chinese gevangenissen tot seksueel contact proberen te verleiden. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van China dreef dinsdag de spot met de beschuldigingen van Li Qinghua, die beweerde dat hij tijdens zijn gevangenschap mentaal en psychisch gemar teld werd. Volgens het Vaticaanse persbureau maken de autori teiten video-opnamen van de avances van prostituées. De Chi nese overheid zou die opnames gebruiken om geestelijken te dwingen zich aan te sluiten bij de door de staat erkende Katho lieke Kerk. die geen banden heeft met het Vaticaan. BEROEPINGSWERK CHR.GEREF. KERKEN Beroepen: te Naardem A. van der Zwan. kandidaat uit Sliedrecht BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepbaar gesteld: O.W. Blok. kandidaat uit Amersfoort. De algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk, dr. J. van der Graaf, wil opheldering van ds. D.J. Budding over diens oproep aan zevenhonderd her vormde gemeenten om niet door te gaan met het huidige Samen-op-Wegproces. Van der Graaf en Budding treffen elkaar begin volgende week. Tot die tijd wil de algemeen secretaris niet op de zaak in gaan, zei Van der Graaf gisteren in de marge van de jaarlijkse predikantenconferentie in Doorn. Budding en zijn kerken raad in Waarder vragen de be houdende gemeenten een op roep te doen op de synode om de kerkorde van de toekomstige SoW-kerk van hervormden, ge reformeerden en lutheranen niet te aanvaarden. Dat zou een dreigende scheuring in eigen kring voorkomen. Het huidige SoW-proces leidt onherroepelijk tot onherstelba re breuken, meent bondspredi- kant Budding. Hij heeft het ver zoek aan de gemeenten samen met zijn scriba ondertekend. Predikant en scriba zeggen on overkomelijke bezwaren tegen de kerkorde te hebben. De koers van Budding wijkt af van het beleid van het hoofdbe stuur van de Bond. Dat wil in de verenigde kerk op zijn post blij ven om de gereformeerde belij denis te verdedigen. Een bijna geheel vernieuwde kerk. Dat wordt het resultaat van de ingrijpende restauratie van de rooms-katholieke Onze Lieve Vrouw Geboorte kerk in Rijpwetering. Bijna al het hout- en voeg werk wordt vervangen en van alle stenen delen van het bijna 140 jaar oude monument in de Rip is iets minder dan de helft straks nieuw. Alle leien en goten van het godshuis aan de Pastoor Van der Plaatstraat worden vervangen. Het is de be doeling dat de kerk deze zomer weer in gebruik wordt genomen. Een rondgang met Gerard Castelijn en Han Kooyman leert dat de werkers van aannemer Hulshof uit Vorden rigoureus te werk gaan om de schepping van architect Theo Molkenboer weer in orde te krijgen. De geboren Luimuidenaar bouwde zo'n 60 kerken, waaronder de in 1969 ge sloopte St. Petrus Banden in Roelofarendsveen en de St. Bavo in Oud Ade. Die kerk was dermate slecht dat hij al na twintig jaar werd gesloopt. De kerk in Rijpwetering staat op de rijksmonu mentenlijst. Castelijn is namens het parochiebe stuur begeleider van de bouw en Kooyman uit voerder bij bouwer Hulshof. De architecten Peet oom en Van der Sterre uit Hoogmade en Restau ra uit Den Hoorn houden toezicht. In november 1997 werd een begin gemaakt met de restauratie, nadat de kerk was uitgeruimd en spullen als biechtstoelen en de kruiswegstatie elders opgeslagen. Het eveneens monumentale Ypma-orgel is stofvrij ingepakt. Daarbinnen wordt de luchtvochtigheid op peil gehouden om schade aan het instrument te voorkomen. „Om in aanmerking te komen voor een bijdrage van het rijk moest nog in 1997 worden begonnen. Uiteindelijk zijn vorig jaar maan de werkzaamhe den echt begonnenlegt Castelijn in de toren, op vele meters boven het fraaie polderland uit. De vloer is uit de kerk gesloopt en daaronder is zand meer dan een meter diep weggegraven. Ver volgens zijn er meer dan honderd twaalf meter lange palen geslagen en is er een 35 centimeter dikke vloer gelegd, die getand in de muur zit. „De fundering bestond uit houten palen, maar door verandering van de grondwaterstand en het steeds zwaarder wordende verkeer ging het ge heel verzakken", legt Castelijn uit. „Een proces van jaren, wat uiteindelijk leidde tot scheurvor ming in de muren. Een jaar of twaalf geleden is de kerk cosmetisch opgeknapt, maar dat was ui teraard geen goede oplossing. Een jaar of wat ge leden kwam tijdens een dienst een stuk steen naar beneden en werd de noodzaak van restaura tie pijnlijk duidelijk. In de toren - 39,5 meter lang - zijn de houten 13 meter lange balken vervangen door nieuwe. „Bij de bouw vorige eeuw is eerst de houten con- stuctie gemaakt, daarna is de stenen toren er om heen gemetseld. Vandaar dat we de nieuwe hou ten constructie in delen moest worden bevestigd. De balken zijn gedeeltelijk van grenen en voor het overige is het tropische Bilingo hardhout ge bruikt. Voor het herstellen van de gaten en scheu ren in de stenen muur zijn speciaal nieuwe bak stenen gebakken bij een bedrijf in Gelderland. Ook in de kerk wordt al het hout- en steenwerk in de oude staat hersteld. De glas- in loodramen zijn naar een bedrijf om te worden hersteld en schoongemaakt. De restauratie van de Onze Lieve Vrouw Ge boorte kost 3,8 miljoen gulden. Daarvan komt 2,4 miljoen gulden uit Den Haag. Castelijn: „De rest moest de parochie zelf bijdragen. Een actiegroep onder leiding van Gerard Koek heeft zich enorm ingezet om dat bedrag op tafel te krijgen. Alleen al de parochie bracht 400.000 gulden op, en dat voor een dorpje van zo'n 1800 inwoners! Er is naar schatting nog twee ton nodig om de kerk opnieuw in te richten. Er komt in elk geval een nieuw hoofdaltaar. Het oude is bij de sloop onherstelbaar beschadigd. „Gelukkig krijgen we uit een kerk in Bergen op Zoom die een jaar of twaalf geleden is gesloopt het marmeren hoofdal taar. Voor niks. Dat is toch schitterend", vindt Castelijn. Van de banken, worden alleen die in het mid denschip teruggeplaatst. Is het druk, bijvoorbeeld tijdens de kerstnachtmis, dan kunnen er stoelen in de zijbeuken worden bijgezet. „Het is de be doeling van het bestuur om de kerk in juni met enig feestgedruis te openenzegt Castelijn. Kooyman kijkt zuinig. „We hebben wat achter stand opgelopen door het natte weer. Het hangt van de winter af of we dat kunnen inlopen. Jongeren die belijdenis van hun geloof afleggen staan niet kri tiekloos tegenover hun kerk. Ze kiezen ervoor lid te blijven, maar vinden tegelijk dat kerk diensten ouderwets, moeilijk en vooral saai zijn. De godsdienstsociologen G. Dekker en H. Stoffels trekken die conclusie uit een onderzoek onder tweehonderd jonge belij dende leden in de Gereformeer de Kerken in Nederland. Dekker presenteerde de bevindingen woensdagavond in het tv-pro- gramma Studio RKK. De belangrijkste reden voor de jongeren om bij de kerk te blijven, is het versterken en on derhouden van hun persoonlijk geloof. Daarnaast verwachten zij dat de kerk een veilige, ver trouwde omgeving biedt waarin ze vriendschap, geborgenheid, troost en steun vinden. De jongeren leggen volgens Dekker grote nadruk op de be hoefte aan openheid en toleran tie binnen de kerk. Voor een ge meenschap die onvoldoende ruimte laat voor persoonlijke geloofsbeleving zijn zij bijna al lergisch. De verwachtingen van kerk en jongeren lopen sterk uiteen, zo blijkt uit het onderzoek. Dek ker vindt dat zorgwekkend. Ter wijl de kerk verwacht dat leden iets aan de kerk geven, ver wachten jongeren dat de kerk er voor hen is. „Ze gaan er naar toe voor hun persoonlijk ge- loofsbeleven", aldus Dekker. ANNO 1899 ANN01974 Zaterdag 7 Januari LEIDEN De nestor der Leidsche typografen, A. van der Haas, is gisteravond ontslapen. Na meer dan vijftig jaren ter 'Leidsche Courant'-drukkerij werkzaam te zijn geweest, kwam hij in het jaar 1885 in dienst ter boek- en courant-drukkerij van den heer A.W. Sijthoff, totdat ongesteldheid den ijverigen man verhinderde zijn betrekking naar eisch te vervullen, met het gevolg, dat hij zijn twee laatste levensjaren, door goedgunstige bepaling, in rust kon doorbrengen. Bij gelegenheid van zijn gouden jubilé werd hem door de typografische vereeniging 'Lourens Jansz. Coster' het erelidmaatschap aangeboden. LEIDEN Ledigheid is des duivels oorkussen. Dit bleek te dezer stede weer bij eenige knapen, die zonder toezicht en blijkbaar niets beters te doen hebbende, op straat liepen te dwalen en zich vergre pen aan eenige stukken ijzer. Bij het vervoer daar van werden zij echter betrapt door een inspecteur van politie. Tegen de jeugdige dieven, onder wie zich reeds recidivisten bevinden, zal proces-verbaal worden opgemaakt. Tegen een drietal andere personen die zich schul dig maakten aan weerspannigheid tegen de politie bij arrestatie van beschonken personen, is eveneens proces-verbaal opgemaakt. BODEGRAVEN Door den slager J. De V. is bij de politie alhier aangifte gedaan van diefstal van worst uit de slagerij- 't Is te hopen, dat de politie dezen worstl lefhebber opspoort, om hem deze wijze van worsteten af te leeren. Maandag 7 januari OEGSTGEEST Tijdens een bijeenkomst in 'Het Witte Huis te Oegstgeest heeft de heer F.A.C. Wethmar zaterdag af scheid genomen van de rij schoolhouders en -instructeurs uit het district Leiden van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen. De heer Wethmar (70) is sinds 1960 als examinator in dit dis trict werkzaam geweest. Sinds 1947 heeft hij als (neven-)func- tionaris van het CBR in verschil lende plaatsen in totaal ongeveer 90.000 examens afgenomen, waaronder aanvankelijk brom fietsexamens en examens voor rijvaardigheid op landbouwtrac- tors. Van de rijschoolhouders uit het district kreeg de heer Weth mar een deken en een bergmeu bel aangeboden. De bijeenkomst in 'Het Witte Huis' werd bijzon der druk bezocht. SASSEN H El M Zaterdagavond om twee minuten over zeven was het afgelopen. Volgens plan, na dat de Sassenheimers Huub Luyk, Hans Wijntjes, de Katwij- ker Johan Verloop en de Amster dammer Kees van Daatselaar er De heer Wethmar met vrouw, zoon en rijschoolhouder J.C. van Rooden (rechts). foto archief leidsch dagblad sinds hun start ruim veertig uur klaverjassen op hadden zitten. Om precies te zijn 40 uur en 19 minuten, een heus nieuw wereld record. Drie uur en zeven minu ten langer dan het oude record. De belangstelling voor de ge slaagde recordpoging in Sassen- heim is overigens groot geweest. Rond vierhonderd man volgde het klaverjassen op de diverse tijdstippen, er was vooral gedu rende de vroege nachtelijke uren van vrijdag op zaterdag veel sfeer en die nacht meldde zich ook omstreeks 4 uur nog de NOS-ra- dio. Hoe lang het record stand zal houden is natuurlijk een open vraag. De Klaverjasfederatie staat twee record pogingen per jaar toe.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20