Leidsch Dagblad 13 20 Republikeinen willen tien getuigen in Clintonproces -^ijsbergen naar Chili Ückoord over NBA Jienstverlening voor vendel met methadon irecteur weg Floriade Eurodusnie kraakt Manifest voor weggeefwinkel V Omzet bloemenveilingen stijgt ruim vijf procent Vredesmonument ligt zwaar op de maag Nederlanders verongelukt in Oostenrijk DERDAG 7 JANUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 pESPREK van de DaG Nazareth Village t, wil geen bijbels Disneyland zijn Binnenland Cultuur en Kunst Dodewaard zit omhoog met kernafval Ruige meneren en een poema in Leidse schouwburg i Kerk en Samenleving jjLrJ?' Kerk en Wereld opent debat over Godsnaam Deze week in lezersservice: Zie aanbieding elders in de krant {RDORP WILLEM SPIERDIJK If €Y Rijsbergen wordt vrijwel er technisch directeur bij Chileense topclub Univer- td Catolica. Het contract t de Zuid-Amerikaanse is op enkele details na ge- »ld. ,,De manager van de komt volgende week naar ppa om de zaak rond te ken", meldt Rijsbergen. '4 j is de bedoeling dat de ner uit Leiderdorp een (tract voor twee jaar tekent, bergen, die als speler op i e WK's actief was en 28 in- ands speelde, vertrekt dan ri,0ijl januari naar Chili. ,,De j speelt in februari om de q >a Libertadores, dat kun je gelijken met de Champions ^rkjigue De jeugd speelt dan .belangrijk toernooi. Ook nvil ik zien." bergen was lange tijd in ld om de nieuwe trainer i De Graafschap te worden, ar die club liet begin deze »k weten te lang te moeten »rchten op een besluit van bergen. De Leiderdorper Wim Rijsbergen. ARCHIEFFOTO heeft een nare smaak aan de affaire overgehouden. „Er la gen duidelijke afspraken met De Graafschap. Nu heeft de technisch manager daar aller lei vervelende dingen geroe pen. Dat is niet goed. Nu is het net alsof ik De Graafschap geen goede club vind." 1 YORK SID-Rtr i verkort basketbalseizoen fFN Je Amerikaanse profcom- -iiLDghe NBA is gered. Een Drdvoerder van de liga be- tigde gisteravond dat verte- iwoordigers van de spelers de clubs een akkoord heb- l bereikt over een nieuwe lectieve arbeidsovereen- nst. De overgrote meerder- Hi van de spelers stemde eren in met de laatste jrstellen van de eigenaren. Het ligabestuur buigt zich vandaag over het onderhan delingsresultaat. Als ook dat zijn goedkeuring hecht aan het akkoord, dan kan de ver- -korte versie van de NBA-com- petitie begin februari van start gaan. Elke ploeg zou dan nog ten minste 35 wedstrijden spelen. De basketballers mel den zich al op 10 januari in het trainingskamp. Het geschil over de nieuwe arbeidsvoor waarden heeft ruim een half jaar geduurd. ormalig verpleegkundige voor rechter 1 M DORITH LIGTVOET 42-jarige ex-verpleegkundi- tan het Leids Universitair Ssch Centrum (LUMC) ging I jaar geleden wel erg dras- I te werk om in haar metha- irerslaving te voorzien. Ze ae flinke aantallen metha- ampullen achterover in het enhuis. Om ontdekking te komen vulde ze de glazen les met andere medicijnen, later gewoon aan patiënten Jen toegediend. „Later be- j ik pas in welk gevaar ik jsen heb gebracht", zei de luwvolle Leidse gisteren te- 1 de politierechter in Den issen mei 1995 en novem- 1996 stal de vrouw zo'n 150 lullen. In sommige gevallen ie de glazen huls na gebruik jLEM PAULINE BLOM ieen directeur M. van Er- stapt wegens interne pro- ien op bij De Floriade. Vol de organisatie van de in- lationale tuinbouwtentoon- Ing zijn beide partijen dat Intensieve gesprekken' met iar overeengekomen. Het tuur van de Floriade, die in 2 in Haarlemmermeer 'dt gehouden, neemt tot een ülger is benoemd de taken de directeur waar. Van Er- 'was sinds februari 1996 in 1st van de stichting Floriade. 1 december kwam al naar ten dat het rommelde bin- l het Floriadebestuur. Ter een woordvoerster van de fcnisatie stelde dat Van Er- al enige tijd ziek thuis zat. feerde de algemeen direc- r zelf destijds dat er niets i de hand was. Van Erven vandaag niet voor com- ntaar bereibaar. let bestuur van de Stichting riade 2002 weigert commen- f te geven op het vertrek van l Erven en een eventuele af- Ciingsregeling voor de Hui laar. Meeste Amerikanen zitten niet op langdurige procedure te wachten De Republikeinen in de Amerikaanse Senaat willen in het afzettingsproces tegen president Clinton tien getui gen verhoren. Ze willen in het proces, dat vandaag be gint, in ieder geval Monica Lewinsky en Clintons secre taresse Betty Currie kunnen oproepen. De vraag of, en zo ja hoeveel, getuigen moeten opdraven was afgelopen nacht het laatste grote struikelblok in de onderhandelin gen over de te volgen procedure. president nog eens op gênante wijze voor het voetlicht zal brengen. Clinton wordt beschuldigd van meineed en belemmering van de rechtsgang in zijn affaire met Monica Lewinsky, de vroe gere stagiaire in het Witte Huis. Hij is de tweede Amerikaanse WASHINGTON ANP-AFP-Rtr De Democraten zouden het liefst een kort proces zonder ge tuigen zien. Zij vrezen dat een lang proces een bittere strijd tussen beide partijen in de Se naat zal worden en bovendien de seksuele gedragingen van de president die een zogeheten impeachment aan zijn broek krijgt. In 1868 kwam de Senaat één stem tekort voor afzetting van president Andrew Johnson. De leider van de Republikei nen Trent Lott zei te hopen dat de openingsverklaringen begin volgende week kunnen worden gehouden. Het proces zou dan tot half februari kunnen duren, aldus de senator. De Democra ten hebben bij hun pleidooi voor een kort proces de steun van het Amerikaanse volk. Bij een opiniepeiling van de tv- zender CBS bleek gisteren dat bijna tweederde van de onder vraagden voor een stemming na een week is. Slechts 29 pro- Gemeente Leiden denkt voorlopig niet aan ontruiming gewoon uit haar handen vallen en leverde een verantwoor dingsbonnetje in. Andere keren pleegde ze bedrog door lege ampullen met een ander medi cijn te vullen. Doordat ze grote hoeveelheden medicijnen be stelde en de nep-methadon- capsules erg troebel waren, kwam de fraude uiteindelijk aan het licht. Ze is toen ook on middellijk ontslagen. Officier van justitie M. Koele- wijn eiste zes maanden onvoor waardelijk tegen de Leidse. Ze nam het de verpleegkundige vooral kwalijk dat ze de ampul len met andere medicijnen vul de. Zo had de vrouw er bijvoor beeld een plasmiddel in gego ten dat bij ernstig zieke patiën ten kan leiden tot hersenschade en uitdroging. Advocate J. Goudswaard be twijfelde of het bedrog tot ern stige gezondheidsproblemen bij patiënten had kunnen lij den. Volgens haar kregen pati ënten hooguit één verkeerde ampul toegediend. Omdat de vrouw nooit met Justitie in aan raking is geweest ging politie rechter D. Kingma,akkoord met een taakstraf. De vrouw krijgt 180 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijke cel straf. Agenten zagen gisteren werkeloos toe hoe leden van Eurodusnie de voormalige boekhandel Manifest kraakten. LEIDEN ESTHER BARFOOT De actiegroep Eurodusnie heeft gisteren het pand gekraakt van de opgeheven, link se boekwinkel Manifest aan de Hooglandse Kerkgracht in Leiden. Het leegstaande ge bouw is eigendom van de gemeente, maar van ontruiming is volgens een woordvoer der afgezien omdat er nog geen bestem ming voor is gevonden. Eurodusnie is dezer dagen in het nieuws omdat het banden onderhoudt met TAART, een andere actiegroep die verant woordelijk is voor onder meer de taart in het gezicht van minister Zalm. De actie groep wil in het gebouw een zogenaamde Weggeefwinkel vestigen, een kringloopwin kel waar iedereen gratis terecht kan. De actie verliep zonder schade: een lid van de actiegroep dat voorheen voor de boekwinkel had gewerkt, was in het bezit van de sleutel. Hij opende de deur in aan wezigheid van een groot aantal politieagen ten. De hulpofficier van justitie van Politie Hollands Midden liet de gemeente Leiden weten het pand onmiddellijk te kunnen la ten ontruimen. Als eigenaar van de oude boekhandel heeft ze daartoe het recht als de krakers op heterdaad worden betrapt. De gemeente besloot echter niet tot ont ruiming over te gaan. Leiden wil het hele complex, waar nu verder nog een drukkerij en het politiek informatiecentrum De In valshoek zijn gevestigd, grondig opknap pen. Het is echter nog de vraag of de ge plande dure appartementen en de inrich- Raadsmeerderheid vindt verdwijntruc bespreekbaar HET WOORD IS AAN Josh Billings Je kunt voor geld een heel mooie hond kopen, maar niet het kwispelen van zijn staart. cent pleitte voor een uitgebreid proces. Het proces begint met de aanklachten die het Huis van Afgevaardigden tegen Clinton heeft opgesteld. Daarna wordt de voorzitter van het Hoogge rechtshof, William Rehnquist, geïnstalleerd als leider van het proces en leggen de senatoren die als jury optreden, de eed af. Voor een afzetting van de presi dent is een tweederde meerder heid (67 stemmen) nodig. Om dat de Republikeinen slechts 55 van de 100 zetels bezetten, lijkt de kans gering dat Clinton tot aftreden wordt gedwongen. Leidse SP'er kan jongste senator ooit worden LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het 18-jarige SP-raadslid Driek van Vugt uit Leiden maakt grote kans om dit jaar ook in de Eer ste Kamer te belanden. De par tij heeft hem op de tweede plek van de kandidatenlijst gezet. Als Van Vugt wordt gekozen, wordt hij het jongste Eerste-Kamerlid ooit. Hij trekt zich dan terug als raadslid. „Ik vind het een hele grote eer om voor de beste partij de Eerste Kamer in te gaan", zegt Van Vugt. „Jongeren horen ook op het hoogste niveau thuis." De huidige samenstelling van de Eerste Kamer is een verkeer de afspiegeling van de maat schappij, vindt Van Vugt. „De Eerste Kamer functioneert als een clubje heren dat sigaren ro kend en jenever drinkend het Nederlandse volk vertegen woordigt. Het is een elite." Als de tweedejaars student politicologie wordt gekozen, houdt hij de eerste maanden 'goed zijn ogen en oren open'. „Ik moet niet zo hard van stapel lopen, anders ga ik op m'n snufferd. Maai- daarna laat ik heel hard een jong geluid in de Eerste Kamer horen." Eerste op de SP-kandidaten- lijst staat het huidige Kamerlid en advocaat Bob Ruers. Num mer drie is de Leidse Ferrna Vergeer, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. PARA NORMAAL BEURS 9+10 jan., PIETERSKERK Kloksteeg. Leiden, 12-19 uur 130 stands Entree: 12,50 incl. lezinsen Info VIEW: 071-5611934 ZON'EN r REÖEtf f-"* 174° -27o« -47.1° 40% 20% 20% 20% 20% 40% eeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur13,14,15,16,17 Economie9 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving20 Regio19,21,23 RTV/programma's11 Sport25 Strips10 'Volvo wil af van personenwagens LONDEN AFP-ANP Volvo wil af van zijn divisie per sonenwagens. Het Zweedse concern heeft volgens de Fi nancial Times een Amerikaanse bank opdracht gegeven uit te zien naar de mogelijkheid om de divisie te verkopen of te la ten samenwerken met een an dere autofabrikant. Volvo-topman Johansson heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij niet blij is met de lage winstmarges bij de per sonenwagens. De andere activi teiten van het concern zijn veel winstgevender en Volvo zou zich daarom willen concentre ren op vrachtwagens, bussen en scheepsmotoren. Volgens de Financial Times zijn Ford, Fiat en Volkswagen geïnteresseerd in de personen wagens van Volvo. Verkoop van de divisie kan ongeveer 3,4 mil jard dollar opleveren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN ting van een drukkerijmuseum in de voor malige boekhandel haalbaar zijn, zegt hoofd Grondzaken Herman van der Wiel. Het zal daarom zeker nog een paar jaar duren voordat de gemeente het complex, en dus Manifest, nodig heeft. „Het heeft geen enkele zin om mensen er uit te jagen om het vervolgens nog lange tijd leeg te la ten staan", aldus Van der Wiel. Hij ver wacht dat de krakers een gebruikersover eenkomst met de gemeente aangaan. Euro dusnie bezoekt vandaag het stadhuis om te praten. Die overeenkomst geeft de krakers het recht het pand te gebruiken totdat de gemeente er mee aan de slag wil. Pagina Leiden: Eerste klant neemt weg geefwinkel iets te letterlijk leiden Door de grote hoeveelheid regen van vorig jaar viel de om zet van tuinplanten tegen. Die steeg met 1,6 procent. De ge middelde prijs daalde met vijf cent naar 95 cent per tuinplant. Bij de snijbloemen namen de rozen het leeuwendeel van de omzet voor hun rekening. De omzet van rozen steeg met 8,8 procent tot een totaal van 1,3 miljard gulden. Pagina 9: Sierteelt zorgt voor groeiende tuinbouw De omzet van de Nederlandse bloemenveilingen is vorig jaar met 5,4 procent gestegen tot een totaal van 6,6 miljard gul den. De stijging is minder scherp dan in 1997, toen de ze ven veilingen de omzet met ne gen procent zagen stijgen. In totaal passeerden 12,3 miljard snijbloemen, kamer- en tuin planten de veilingklokken, waarvoor gemiddeld 55 cent werd betaald. LEIDEN WIM KOEVOET Van een meerderheid in de Leidse gemeenteraad mag het vredesmonument op de Garen- markt naar de glasbak. De poli tici zitten behoorlijk in hun maag met het veelvuldig ver nielde beeld van de Bredase kunstenaar P. Stulemeier. Al leen voor Groen Links en de SP is de grote verdwijntruc onbe spreekbaar. De woordvoerders van PvdA, WD en CDA laten niet na te zeggen dat ze het verwijderen van het kunstwerk wel ernstig zouden betreuren. „Maar ik ben bereid te capituleren voor vernielzucht", verwoordt WD- 'er A. Geertsema het gevoelen van de meerderheid. M. Vlas veld van LWG/De Groenen is de uitzondering: zij zou blij zijn als het beeld verdwijnt, zeker nu er cadmium in de glasplaten blijkt te zitten. „Er is helemaal geen vrede, wat moet je dan met een Vredesmonument? luidt haar retorische vraag. - De aanwezigheid van cadmi um in de glasplaten kwam on langs aan het licht toen nieuwe glasplaten voor het monument uit een Belgische fabriek moes ten komen. Het gebruik van cadmium is daar niet en in Ne derland wél verboden. WD-fractievoorzitter M. Maas Geesteranus zegt, net als haar collega van het CDA M. de Jonge, dat verwijdering niet haar eerste keus is en mede af hankelijk is van overleg met de kunstenaar. Geertsema weet al uit het verleden „dat het kwaad kersen eten is met Stulemeier. Er viel ook al niet met hem te praten over een andere plek of het gebruik van meer vandalis- mebestendig materiaal." „Een absoluut zwaktebod", noemt SP'er Vergeer het weg halen van het beeld. Met een vernield Vredesmonument kun je maar één ding doen - of er nu cadmium in zit of niet - en dat is herstellen." De fractievoorzitter van Groen Links, S. ter Harmsel, zit op exact dezelfde golflengte. „Het einde is zoek aüs de ge meente zwicht voor dit soort terreur. We hoeven dan ook geen beelden meer voor vrou wen, verzetshelden en homo's op te richten. Ik ben me ervan bewust dat dit principiële standpunt wel eens duur kan zijn. Maar er wordt zoveel ver nield in de openbare ruimte: abri's, lantaarnpalen, afvalbak ken. En ik hoor nooit iemand bepleiten dat straatmeubilair te verwijderen. Waarom zou je dat dan uitgerekend wel met een Vredesmonument doen?" INNSBRUCK APA In Oostenrijk zijn vanmorgen vroeg vier Nederlandse toeris ten om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten fron taal op een vrachtauto botste. Het ongeluk gebeurde bij Strass in het Zillertal, in de deelstaat Tirol, op een natte weg waar was gestrooid. Volgens de poli tie verloor de bestuurder op een brug de macht over het stuur waardoor de auto op de andere weghelft terechtkwam. De vier Nederlanders raakten in het wrak bekneld en waren op slag dood. De brandweer moest de auto openknippen om bij hen te komen. ll.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand O Pér kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l 1 automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) iN'r. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1