f.tdf.n Regio Asielzoekers dit jaar in flat Nieuweroord Het zijn slechte weken geweest Eerste klant neemt weggeefwinkel iets te letterlijk Oproep tot verzet tegen baggerdepot 5: verkoop Haagwegterrein JJJVoorlopig niet aan de orde Een onverwachte ontmoeting V Echte boter uit de Waag DERDAG 7 JANUARI 1999 MM WEGMAN. 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 Sanering /y Mexx betaalt mee I aan een onderzoek naar de saneringskosten van vervuilde grond bij de Zilverfabriek. Zwerfdieren De PvdA Alkemade J vindt dat de ge meente meer moet gaan betalen voor de opvang van zwerfdieren. »t een krik bedreigd 3 9(4» Een 32-jarige Hagenaar is gisteren in winkelcentrum De jnsbloem aangehouden omdat hij een even oude Leidenaar een krik had bedreigd. De Hagenaar maakte op de parkeer- -fes nogal wat misbaar tegen een derde. Omdat hij de indruk g dat de woordenwisseling uit de hand zou lopen, schoot de ^^naar te hulp om te bemiddelen. Die vredespoging werd niet in dank afgenomen. Hij kon een krik op zijn kop krij- bbeltruc werkt weer jj. De vrouw die willekeurig bij mensen aanbelt met de g om geld voor een treinkaartje - dat ze later zal terugbeta- naar nooit doet - waart nog altijd door Leiden rond. Giste- üaagde ze er in aan de Herengracht en Langebrug om met rerhaal over haar zielige zuster opnieuw geld bij mensen uit ik te kloppen. tart rijdt te hard n. Bij snelheidscontroles op vier plaatsen in de stad deelde feïdse politie gisteren 195 bekeuringen uit wegens te hard rij- ln totaal controleerden de agenten 1594 auto's. De hoogste 00|heid werd gemeten op de Haagsche Schouwweg: 75 kilome- er uur. Relatief gezien ging het daar ook het hardste: een 2 rt van de automobilisten negeerde het bord 50. De Dobbe- f, de Vondellaan en de Dr. Lelylaan golden als andere ijk- lijm rststukje in brand thUU Een kaars in een verlaat kerststukje was vermoedelijk de c jaak van een beginnend brandje in een woning aan de 'D.tfcstraat. Het kerststukje en een stoel hadden reeds vlam ge- - iQkleer het brandje met behulp van een poederblusser in de a kon worden gesmoord. derle RR!jn Grieken tiende bij WK debatteren 1 gpifi/MANiLLA» Leidenaar Roderik van Grieken is uiteindelijk ir~-Je geworden bij de wereldkampioenschappen debatteren in 9) uz'Jlipijnse hoofdstad Manilla. Dankzij die prestatie werd hij de 906-p 'buitenlandse' speaker op het WK. Tijdens het toernooi er in het Engels gedebatteerd. Van Griekens partner Johan ten fburg werd 35e in het individuele klassement. Samen wer- Q90ge 130e. Aan het WK debatteren, dat van 27 december tot en ,atlJj januari werd gehouden, deden 176 teams mee. De Leide- wijkïwerd al eens Nederlands kampioen snelpleiten. Het Euro- )906t Kampioenschap debatteren vindt van 8 tot 11 april in Rot- ;n 5km plaats. Gemeente Leiden moet eerst afrekenen met tal van problemen De gemeente Leiden wil nog dit jaar 600 asielzoekers huisvesten in de toren van de voormalige verpleegsters - flat Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. In de rest van het complex moeten kantoorruimten komen voor de me dewerkers van Centrale Organisatie Opvang Asielzoekers (COA), en recreatievertrekken voor asielzoekers. Onderwijs Groep Haaglanden, heeft nog een contract tot 1 au gustus 2000. De gemeente over- Het is echter nog maar zeer de legt met deze instelling over de vraag of die vertrekken ook eind mogelijkheid van vervangende dit jaar beschikbaar zijn. De huisvesting, huidige huurder daarvan, de Een extra probleem is het feit HERMAN JOUSTRA dat het asielzoekerscentrum aan de Willem van der Made- weg volgens de bestaande over eenkomst tussen gemeente en COA op 13 maart officieel dicht moet. Daarom zijn de gemeente en de COA al een tijd lang op zoek naar een andere plek die qua ruimte, inrichting en lig ging geschikt is. Het in juli vorig jaar door de gemeente aange kochte complex Nieuweroord heeft een vrijwel gelijke opvang capaciteit. De gemeente be raadt zich over een eventuele verlenging van de termijn, maar kan daarbij niet voorbijgaan aan wijkcomité Meerburg. Dat heeft op zijn beurt weer een be stuursovereenkomst met de ge meente waarin is vastgelegd dat het centrum op 13 maart 1999 leeg moet zijn. Nieuweroord kan dan nog niet worden betrokken. Het to rengedeelte is in beheer bij de Stichting Leidse Studentenhuis vesting, die daar kamers ver huurt aan buitenlandse studen ten en aan personeel van het HENK BOUWMAN Jlederlandse Spoorwegen zich als eigenaar van het )Q^vegterrein in eerste in- -O !e op de ontwikkeling van frrein. Eventuele verkoop Dlütie gemeente Leiden zou rstr.il een later stadium aan de a. 2flcomen. Dat zegt de heer rTflövell van NS Vastgoed in jbieactie op uitspraken van jmderVan Rij. wethouder concludeerde b nsAveken geleden na een te- crjsch gesprek met de NS dat »4O0r weer 'cans r*133^ om bet wegterrein in handen te in. .-Dat zou voor ons ge- g zijn. Dan kunnen we het n invullen op die manier tij het liefste zien", aldus Rij toen. Volgens Van Hö- s het nog niet zover. „We irolop in gesprek over de Ikkeling van het terrein. I >op kan ik in het totale project nog niet overzien. Als het terrein ontwikkeld is, blijft er uiteindelijk wel een eigenaar over. Wie dat wordt kan ook wel in een eerder stadium bekend worden, maar zover zijn we nog niet." De invulling van het voorma lige Van Gend en Loos-terrein aan de Haagweg staat al een jaar ter discussie. Naast 400 wo ningen wil de gemeente hier een parkeergarage met 1500 plaatsen bouwen. De NS hiel den vooralsnog vast aan mini maal 600 woningen en maxi maal 500 parkeerplaatsen. „Je moet het commerciële aspect natuurlijk niet uit het oog ver liezen, maar we gaan niet hak ketakken op aantallen", zegt Van Hövell. „Wat dat betreft wachten we met smart op de conclusie van de gemeente over de gehouden inspraakronde." Door een verhuizing was NS Vastgoed niet eerder, tot een re actie in staat. LEIDEN CARLITO PARUNCO 'All's well that ends well' (eind goed, al goed) is de Amerikaanse uitdrukking die perfect de gevoelens samenvat van Jeremy Bangs, de directeur van het American Pil grim Fathers Museum. Op 18 december liet Justitie Bangs weten dat hij binnen vier we ken Nederland moest verlaten omdat hij niet in het bezit was van tewerkstellingsver gunning. En drie dagen geleden kreeg hij uiteindelijk te horen dat hij hier toch mag blijven. „Het ziju slechte weken geweest", ant woordt Bangs op de waag hoe hij terugkijkt op het incident. Hij klaagt echter niet. Hij is vooral blij dat hij met zijn werk als directeur van het American Pilgrim Fathers Museum door kan gaan. „Ik ben helemaal niet ver bitterd. Justitie heeft een foutje gemaakt, en dat werd al gecorrigeerd", zegt Bangs na drukkelijk. „Ik ben gewoon moe. Nog steeds, eigenlijk." Maar van zijn werk krijgt Bangs geen ge noeg. Zoals gebruikelijk staat hij weer klaar om bezoekers aan het museum aan de Be schuitsteeg te ontvangen. Vandaag is hij gastheer voor twee Nederlanders, twee landgenoten uit Los Angeles, en twee jour nalisten die hem willen interviewen. Het museum, dat Bangs in november 1997 oprichtte, is piepklein. „Maar zo woonden de Pilgrims vroeger ook." Toch kan hij non-stop praten over de Pilgrims, een groep Engelse calvinisten die naar Lei den en Amsterdam vluchtten voor de ver volging onder koningin Elisabeth I. Geen wonder voor iemand die al jaren hartstoch telijk bezig is met dit onderwerp. Bangs, nu 52 jaar, woont al in al bijna twintig jaar in Leiden. De stad beschouwt hij als zijn tweede thuis. Zowel zijn bul (1972) als zijn doctoraat (1976) heeft hij ge kregen aan de Universiteit Leiden. De lange opsomming van de door hem geschreven boeken en artikelen over de Nederlandse geschiedenis en kunst bevestigt de mening van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen dat Bangs een wezenlijk Nederlands belang dient. Daar is de Nederlandse vrouw die Bangs op dit moment rondleidt in zijn museum het mee eens als ze hoort over zijn akke fietje met Justitie. „Toch een aanwinst voor Leiden", zegt ze. Vervolgens komt nog een Nederlandse vriend van Bangs binnen die hem feliciteert. En daarna nog een journa liste. Het incident met Justitie heeft Bangs in de publiciteit gebracht, en hem en 'zijn' Pil grims meer bekendheid gegeven. Bangs lacht als er wordt gesuggereerd dat de heisa rond zijn verblijfsvergunning een geluk bij een ongeluk is. Maar hij wil dan ook graag dat meer mensen het museum bezoeken en een kijkje nemen in dit fascinerende hoofd stukje van de Nederlandse geschiedenis. En als ze komen, staat Jeremy Bangs bij de deur. izal je maar gebeuren. Ben I een ver en vreemd land intie aan het vieren, loop je weer een bekende tegen lijf. Gegarandeerd koffie iken en even bijpraten, ter- je daar nou juist niet op zit achten. Met die gedachte ït achterhoofd vertrok de se marktkoopman Chris ilancke vlak voor kerst ting Israël. „Mijn vriendin log: als we nu maar geen ïnden tegen komen." Dus maar die ontmoeting pak- lor Verplancke nu eens bij der gunstig uit. gebeurde er? Tijdens een deling in het oude stads-, van Jeruzalem ontwaarde eidenaar plots een klein inetje in de mensenmassa, voormalige huurder, print te het geheugen van Verplanc ke die kennis nog binnen de seconde uit. En wel de Pales tijn die twee jaar terug met de noorderzon uit Leiden was ver trokken zonder dat hij de ach terstallige huur van een pandje aan de Nieuwe Rijn had vol daan. Hij gebruikte dat als op slag voor zijn Libanese restau rant. „De kans dat je zo iemand ooit nog tegenkomt is kleiner dan dat je de lotto wint. Maar 't was hem echt", zegt Verplancke. „Ik pakte hem in een vriende lijke doch stevige greep en je had z'n gezicht moeten zien. Vervolgens zijn we naar een koffiehuis gegaan. Onder het genot van een waterpijp is het toen met het geld ook nog goedgekomen. Ik had ter plek- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad ke m'n vakantie terugverdiend. Zo zie je maar: alles valt weer op z'n plaats." Knot-knippen Wat is er in onze verstedelijkte Randstad mooier dan één dag je per week lekker knotten in de polder? De Hakhoutgroep van de Vereniging voor Na tuur- en Milieu-educatie Lei den gaat aanstaande zaterdag in elk geval weer hard aan de slag. In de Ommedijkse polder, grenzend aan de Stevenshof beheert de groep sinds tien jaar anderhalve hectare bos, waar plant en dier alle kans krijgen om rijkelijk te floreren. Coördinator Johan Kieft: „Deze winter gaan we de westkant aanpakken. De omzooming van het bos moet naar bene den toe gesnoeid worden, dat is vooral belangrijk om vlinders en insecten aan te trekken. Hakken en zagen oftewel knot ten en snoeien dus, zodat het bos ook geschikt is als rust plaats voor trekvogels en broednest voor onder meer de roodborst, torenvalk en bui zerd. „Door het jarenlange on derhoud is op een klein opper vlak heel veel variatie ont staan",'aldus Kieft. Van januari tot half maart is de Houthakgroep elke zaterdag hard bezig. Vrijwilligers die de handen uit de mouwen willen steken zijn van harte welkom: tel. 071-5144462. CONSTANTIJN HOFFSCHOLTE AD VAN KAAM Tegenwoordig komt de 'echte' boter in 99 procent van de gevallen uit de fabriek en levert de boer slechts een marginale bijdrage aan de productie daarvan. Maar vroeger - was dat wel anders. In geval van 'vroeger* praten we hier over de jaren 1920 -1930. Lang vervlogen tijden, maar Jaap Lan- geveld herinnert ze zich als de dag van gisteren. Hij ging toen aan de hand van zijn vader Cor vanuit Lisse elke zaterdagochtend naar Leiden. Een hele onderneming nog in die vooroorlogse jaren. Wat gingen ze daar in de stad doen? Naar de Waag na tuurlijk. Die vanzelfsprekenheid is gelegen in het feit dat Jaaps vader opkoper was van boter. En voor echte boter moest je in de jaren twintig niet in de fabriek zijn, maar in de Waag. Want daar werd wekelijks op die dag de boter aangevoerd. In 99 procent van de gevallen door de boeren uit de omgeving. In vaatjes van eiken- of beukenhout. Maar de grap is, schrijft Jaap in zijn brief die verge zeld ging van twee oude kiekjes, dat uitgerekend op een van die foto's een keurmeester staat die een proefmonster neemt van een vaatje fabrieksboter. Dat vaatje, onder de noemer T75, was afkomstig uit de boterfabriek Dalfsen. Die zuivelfabriek maakte op een andere manier 'echte' boter dan de boeren uit de regio Leiden. En daar bestond van de zijde van de boeren en de opkopers toch wel veel belangstelling voor. Jaap Langeveld stuurde zijn brief overigens naar aanleiding van de serie 'Rond de Aalmarkt' die in de kerstperiode de plaats van de Blauwe Steen in nam. Een aflevering daarvan handelde over de Waag en zijn oude functie. En dat verhaal trof de Lissenaar zeer. Leids Universitair Medisch Cen trum. De contracten lopen nog tot 1 augustus. Pas daarna kan de gemeente beginnen met een nieuwe inrichting van de ruim te. Mogelijk zou de toren dan per 1 november beschikbaar zijn voor de opvang van asiel zoekers. Leiden wil zoveel mogelijk re kening houden met de belan gen van omwonenden en hen betrekken bij de plannen voor de inrichting van het complex. In oktober trokken de bewoners van de Vogelwijk nog aan de bel bij de gemeente. Zij waren boos dat zij de plannen van Leiden voor de komst van een asielzoe kerscentrum in Nieuweroord in de krant hadden moeten lezen. Ook in de periode die daar op volgde werden zij niet formeel door de gemeente op de hoogte gesteld. Uiteindelijk spraken beide partijen in november af dat de gemeente de bewoners voort aan geregeld zou informeren. LEIDEN ESTHER BARFOOT VERVOLG VAN VOORPAGINA De eerste klant van de gisteren opgerichte Weggeefwinkel, een soort kringloopwinkel waar de klant niet hoeft te betalen, neemt de naam een tikkeltje te letterlijk. Terwijl de politie en ambtenaren van de woning bouwvereniging massaal mo biel staan te bellen om te ach terhalen wie nu eigenlijk de ei genaar is van de voormalige boekhandel Manifest, die door de actiegroep Eurodusnie is ge kraakt om de winkel in onder te brengen, rommelt de eerste klant al tussen de tweedehands- kleding en gaat er per ongeluk vandoor met de jas van een van de actievoerders. Het is niet zo raar dat de klant juist dit jack heeft meegeno men. De rest van de spullen is wat groezelig. Voor de winkel staan enkele spullen die nog in de winkel uitgestald moeten worden: een bankstel waar de vulling uitsteekt, een koffiezet apparaat met grauwe aanslag, twee schrijfmachines uit het jaar nul en twee beschimmelde koelkasten. „Het zijn inderdaad een beetje lelijke spullen", zegt woordvoerder Jaap van Euro dusnie. „Maar dit is overgeble ven van de weggeefwinkel in ons pand aan de Boerhaavelaan en die liep niet zo goed. Maar ik weet zeker dat het hier in de binnenstad beter zal gaan en er vanzelf mooiere spullen bij zul len komen." Volgens de leden van Euro dusnie, een anarchistische ac tiegroep die strijdt tegen de glo balisering van de vrije markt- -economie, was de eerste weg geefwinkel te afgelegen. Van daar dat ze de winkel naar het pand van de vroegere linkse boekhandel Manifest aan de pal achter de Haarlemmerstraat hebben verhuisd. Het idee achter de weggeef winkel, waar mensen hun oude spullen kunnen afleveren of juist spullen kunnen uitzoeken om mee naar huis te nemen, is dat de kloof tussen arm en rijk te groot wordt en sommige mensen spullen op zolder heb ben staan of bij het grofvuil zet ten die anderen nog goed zou den kunnen gebruiken. „Boven dien is de winkel een aanklacht tegen de consumptiemaat schappij", zegt Jelle. Europas eerste weggeefwinkel werd enkele jaren geleden in Zweden opgericht, gaat Jelle verder. „Maar de oprichter werd in een inrichting opgesloten omdat hij als een gevaar voor de maatschappij werd gezien." De Leidse weggeefwinkel is elke za terdag open tussen elf en vijf. ROBBERT MINKHORST De tegenstanders van een bag gerdepot in de Leidse Oostvliet- polder roepen op tot massaal verzet tegen de komst ervan. In advertenties, onder meer in het Leidsch Dagblad, leggen ze uit waarom zij vinden dat mensen zich tegen de aanleg moeten verzetten. „Nog steeds weet een hoop mensen niet wat er in de Oost- vlietpolder allemaal komt", mo tiveert D. van der Hoek, voorzit ter van de Stichting Belangen behartiging Oostvlietpolder, de plaatsing van de advertenties. „We moeten iedereen wakker schudden." De oproepen ver schijnen mede namens de drie volkstuinverenigingen in de polder, de Stichting Leefbaar Zuidwest, IVN-Leiden en de Werkgroep Milieubeheer. De kritiek van de tegenstan ders op het voornemen van de provincie Zuid-Holland en het Hoogheemraadschap van Rijn land is inmiddels bekend. Het depot, een grote plas water die in enkele tientallen jaren vol loopt met vervuild slib dat el ders is weggezogen, kan volgens hen gevaar opleveren voor de volksgezondheid. De overslag van de bagger veroorzaakt stankoverlast. Wat de Stichting Belangenbe hartiging Oostvlietpolder verder vooral stoort, is de houding van de gemeente. Die laat haar in woners in de steek, vindt Van der Hoek en grijpt niet eens het eigen onderzoek aan om zich eveneens tegen een slibstort te verzetten. „Dat onderzoek is toen met veel poeha aangekon digd. Leiden is pas mooi weer gaan spelen nadat wij al lang geprotesteerd hadden. De ge meente had zelf veel kritischer moeten zijn." Dat is de gemeente ook, zegt milieuwethouder A. Pechtold. „Nogmaals: we zijn geen voor stander. We moeten wel, anders hadden we er nu geen bedrij venterrein bij gekregen. Leiden zegde alleen medewerking toe bij die voorwaarde. Daar is mee ingestemd. De tekst van de ad vertentie noemt Pechtold 'nogal zwaar aangezet'. De bestuurder merkt verder op dat de gemeente in het eigen onderzoek een aantal kantteke ningen heeft geplaatst. Vorige maand zei Pechtold dat de stan knormen 'een serieus probleem zijn'. Hij verwacht dat in de Milieu-Effectrapportage, die de gevolgen van een baggerstort voor de omgeving in kaart brengt, een oplossing wordt aangedragen. Die wordt dit jaar afgerond. Achttien maanden voor pedofiel leiden deren in zijn computer. Uit de computer kon ook worden op gemaakt dat de man via het in ternet in contact probeerde te komen met ouders die hun kin deren beschikbaar wilden stel len voor seksuele spelletjes. De officier van justitie had zes maanden cel tegen de man ge- eist en een half jaar voorwaar delijk. Zij eiste een relatief lage straf, omdat ze het belang van de behandeling voorop wilde stellen. Gezien de ernst van de feiten vond de rechtbank een hogere straf op zijn plaats. Een 35-jarige Leidse pedofiel is door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot achttien maanden cel, waarvan zes maanden voor waardelijk. De man moet zich onder psychiatrische behande ling stellen en krijgt een proef tijd van drie jaar. De politie trof in september in de flat van de Leidenaar een grote verzameling boekjes aan met kinderporno. Ook vonden agenten tienduizenden porno grafische afbeeldingen van kin-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19