Roman vol tegenstellingen over modem Amerik^ De Endurance: monument voor mannelijke moed Van Deel dicht stillevens Schatgraven op de zolder van de tijd Boeken Gitzwarte Euro-novelle van Jaap Sikkens DONDERDAG 7 JANUARI 1999 'Het goede van het kwaad' HET GOEDE VAN HET KWAAD jan-hendrik bakker/gpd 'aap Sikkens. Het goede van het kwaad Uitgeveni De Arbeiderspers. Pnjs: 25.00. Twee metallic-zwart gespoten auto's staan, zij aan zij, te glimmen op het omslag. De rest van dat omslag is al even gitzwart. De lezer is gewaar schuwd: Dit wordt geen vro lijk boekje. De inhoud van de novelle, die zich achter al dit zwart verbergt, is dan ook aan de sombere kant. al lijkt de ti tel. Het goede van het kwaad, nog een aanleiding voor een spoortje hoop te bevatten. Jaap Sikkens is. wat met een oneerbiedig woord een 'her intredende auteur' zou kun nen heten. Vijfendertig jaar geleden debuteerde hij met een roman. Glas geheten. Toen kwam er een weten schappelijke carrière. En nu ligt er na zoveel tijd weer een kleine roman. Zoals gezegd, het verhaal, dat de kenmer ken heeft van een novelle, is een studie in zwarttinten ge worden, strak gecomponeerd en gestileerd als de luxe-au to's op de cover. Het goede van het kwaad speelt in het milieu van de toekomst: EG-ambtenaren in Brussel. Reken maar dat dat een aantrekkelijk decor gaat worden in de nieuwe eeuw voor thrillers en psychologi sche romans. Het is immers een raar, verknipt en ontwor teld leven, dat men daar leidt, met altijd de verleidingen van de corruptie op de loer. De hoofdpersoon uit deze novelle heet 'los' en is jurist I bij de EG. Dat 'Jos' wordt ove rigens maar een keer ge noemd. Verder is de man naamloos gehouden. Een identiteit bezit hij nauwelijks. Wel een vrouw (van wie hij niet houdt) en een vriendin (die uit is op zijn geld). Verder is er zijn werk. maar dat is het dan ook wel. Het is alsof wij de vleesgeworden anomie voor ons hebben. De man is niet meer dan een oppervlakkig gehouden personage, zonder geschiede nis, zonder al te heftige affec ten. Hij is jurist bij de EG en wordt geobsedeerd door de gedachte, dat hij zijn eigen vtouw onopgemerkt uit de weg zou kunnen ruimen zo dat hij eindelijk bij zijn vrien din kan intrekken. Deze laat ste wakkert zijn fantasieën ook nog eens aan. Naarmate de vriendin ech ter onverbloemder aandringt op moord wordt de man te rughoudender. Geheel zijde lings raakt hij in zijn werk be trokken bij een fraude-zaak. Een collega verdwijnt. En voordat hij het in de gaten geeft steekt hij tot aan zijn nek in de affaire, waarvan hij omvang noch aanleiding kent. Het blijkt zelfs, dat hij al jaren een pion is in het spel van een gehard misdaadsyn dicaat. Mogelijk dat zijn vriendin in dit spel een voor uitgeschoven post is geweest. Wat zou nu het goede van het kwaad zijn in deze cyni sche wereld? Men komt er niet achter. De man neemt weliswaar afstand van zijn lust zijn vtouw met een slim migheidje uit de weg te rui men. Op een zeker moment doet hij het toch. Althans hij onderneemt een halfhartige poging haar ziekte, zij is hart patiënt, het vuile werk voor hem op te laten knappen. Het lukt net niet. Maar de jurist wordt wel hardhandig te gra zen genomen door een crimi nele bende, die vermoedt dat "hij degene is die hun plannen wil dwarsbomen. Misschien wordt dat bedoeld met het 'goede van het kwaad": kwaad dat kwaad straft. Deze novelle van Sikkens is zonder meer een originele le gende over het cynische 'ner- gensland'. dat EG heet. Het bezwaar dat men er tegen zou kunnen hebben is dat het verhaal wat al te gestileerd en beknopt is gehouden. De vijf hoofdstukken hebben elk, wat aanstellerig, een Italiaan se titel met muzikale typerin gen gekregen. Het volkomen achterwege blijven van een psychologische uitwerking is ronduit een gemis. Ook is het jammer dat het EG-milieu niet wat breder geschilderd is; een gemiste kans, die in de toekomst waarschijnlijk door vele andere auteurs goed ge maakt zal worden. Niettemin: Het goede van het kwaad is een opmerkelijke novelle, die de lezer lange tijd bij blijft. 'In alles de man' van Tom Wolfe: prachtige schetsen De Amerikaanse schrijver/journalist Tom Wolfe geniet faam als chroniqueur van het jachtige, eigentijdse be staan van de maatschappelijke bovenlaag van de VS. Hij beschreef ruim elf jaar geleden in Bonfire of the Vanities (Vreugdevuur der ijdelheden) de lotgevallen van een fi nancier op Wall Street, die min of meer door toeval in de meest verschrikkelijke persoonlijke problemen geraakte. Daarbij behandelde Wolfe ook de hypocrisie die ken merkend was voor de zwarte emancipatie, de politiek, politie en justitie. Zijn roman, later verfilmd, sloeg in als een bom: de door hem verzonnen werkelijkheid be schreef beter dan welk stuk non-fictie ook wat er echt in Amerika aan de hand was. james mcgonigal/gpd Tom Wolfe A Mann in Full. Uitgeverij Jonathan Cape, Prijs 49,90. De Nederlandse vertaling verschijnt in maart bij uitgeverij Prometheus. Hij heeft nu een prachtig ver volg geschreven. A Man in Full. Dit boek speelt zich af in Atlan ta, een stad waar blank en zwart redelijk lijken samen te leven, maar die eigenlijk een tijdbom is. De hoofdpersoon, de 60-jarige Charley Croker, is een schijnbaar rijke projectont wikkelaar, die echter in zware financiële problemen zit. Alles wat hij heeft opgebouwd, dreigt hem door de vingers te glippen, tot en met zijn veel jongere tweede vrouw. De bank wil zelfs zijn privé-jet inpikken! Wolfe laat ook dit keer zien dat hij een meester is in het scheppen van tegenstellingen. Het beste voorbeeld daarvan is zijn schets van het Amerikaanse gevangenisleven, waar de twee de hoofdpersoon, de arme ar beider Conrad Hensley, in te recht komt. De autoriteiten hebben een afgesloten wereld in elkaar ge timmerd, waar alles afhangt van regels en macht. Maar juist in deze super-gereguleerde om geving blijkt een informele machtsstructuur te floreren: de gevangenen, onderling ver deeld in zwarte, blanke en lati no bendes, maken in feite de bergt veel paradoxen in zich. dienst uit. Maar ook Croker Zijn financiële probleem is uit zichtloos, maar hij leeft er nog steeds op los. Hij kan uit de el lende geraken, mits hij zijn blanke relaties laat vallen en steun betuigt aan een zwarte atleet, die wordt beschuldigd van verkrachting. En weer to vert Wolfe een paradox tevoor schijn: heel Amerika adoreert grote zwajTe supersterren in voetbal en basketbal, maar oh wee als een blank meisje na een vrijwillig verblijf op een hotel kamer roept dat zij het allemaal niet heeft gewild. Onderdelen van Wolfe's boek zijn schetsen van de public re lations-machine die in de VS door de machtigen der aarde in werking kan worden gesteld. En van de politiek in een stad als Atlanta - maar het had ook Washington of Los Angeles kunnen zijn - waar niet alleen blank en zwart elkaar wantrou wend bezien, maar zwarten on derling verdeeld zijn. 'Politiek correct' is dit boek allerminst. Wolfe hanteert de technieken uit zijn journalistieke verleden zo goed, dat een aantal delen van het boek zich ademloos laat lezen als uitstekende ver slaggeving. Sommige passages moeten hardop worden gele zen, anders is de weergegeven spreektaal, en de sfeer die daar mee wordt opgeroepen, niet te volgen. Ik ben benieuwd hoe de vertaler (de Nederlandse uitga ve verschijnt in maart e In alles de man hete* daaruit redt. wil Vernietigend zijn de bya vingen van de culturele tenissen die Croker doq maken om als ordinaire^1 list nog mee te kunnen' tellen in modern Atlantide krijg je zelfs een beetje if den met deze Neande die zich buiten aannem' gen geen raad weet. Lai in een museum met hoi m tische werken. ^ei- De schrijver haalt overhoop, dat je je na de 740 pagina's als lej*e rukt/wanhopig afvraagtjaai er nog een sluitend eindde weten te maken. Maar tu:; creëert Wolfe een tegeni. het einde van het boek re ceerd, laat veel vragen oïlo: woord, maar geeft tegelfto een indicatie waar het a heen gaat. Namelijk: i Amerika van na het milling zal alles draaien, nog nr^ nu, om imago en politielgrak Critici hebben Wolfe q ten op een slordige wij) behulp van een deus exf na, zijn boek te hebben i ten. Maar zij gaan vootj?e de werkelijke strekking®*6 man in Full: een porffes modern Amerika. En ?Jj) menleving is nog lang n( Fraai salontafelboek over zuidpoolexpeditie Flink afzien is het toppunt van mannelijkheid. En het toppunt van afzien is wel een poolexpe ditie. En het staat buiten kijf dat het bij Sir Ernest Shackletons poging in 1914, om als eerste te voet Antarctica over te trekken, om een gezelschap van 28 Ech te Mannen ging. Dat blijkt eens te meer uit een nieuw verslag van deze onfortuinlijke reis met het schip de Endurance, ge schreven door de Amerikaanse Caroline Akexander. De foto's van expeditielid Frank Hurlev, riant afgedrukt in dit fraaie sa lontafelboek, spreken boekde len. Alleen al Hurley's foto's van de expeditie rechtvaardigen de aanschaf van het boek De End urance. Was hij zo'n geweldig talent, bezorgde Kodak hem de allerbeste apparaten en materie alen, of is er met moderne mid delen gemanipuleerd met zijn opnamen? De afgedrukte beel den zijn van een adembene mende kwaliteit - en schoon heid. Enorme ijsmassa's, ruige mannen, het imposante schip in het ijs, tijd verdrijvende be manningsleden, zestig slede honden, barre omstandigheden - Hurlev geeft er een indruk wekkend beeld van. Nu ging niets deze fotograaf te ver bij het maken van een unieke opname: een van de sprekendste foto's in dit boek staat op de allerlaatste bladzij de, een foto vanaf het dek ge nomen van een wiebelende Hurley op het puntje van de al lerhoogste ra, met zijn zware apparatuur en dik gekleed vér omhoog geklommen voor een plaatje. Het verhaal van Shackletons Het schip Endurance in het ijs expeditie met de Endurance is vooral door haar mislukking bekend: hij wilde zijn aartsri vaal R.F. Scott de loef af steken door als allereerste te voet Ant arctica dwars over te steken. Nog voordat hij het zuidpool- continent bereikte, kwam zijn schip echter vast te zitten in het pakijs om na enige tijd onher roepelijk versplinterd te wor den. De groep mannen en hon den bivakkeerde daarna bijna twee jaar op ijsschotsen, tot Shackleton met een paar man nen in een gammele sloep zo'n 1600 kilometer verderop hulp wist te halen. 'Gevoelsmatig gezien is dit de laatste grote poolreis die nog te maken is', schreef Shackleton in een wervende prospectus voor zijn tocht, 'en ik vind dat de Britse natie haar moet vol brengen, aangezien we al zijn verslagen bij de strijd om de noordpool en bij de strijd om de zuidpool.' Op de dag van vertrek verklaarde Engeland juist de oorlog aan Duitsland. De regering legde Shackletons halfgemeende aanbod om met zijn ploeg een torpedoboot te bemannen naast zich neer, zo dat de reis echt kon beginnen. Twee jaar later vroeg hij ter loops aan een van zijn redders 'Zeg eens, wanneer was de oor log afgelopen?' Het antwoord luidde: 'De oorlog is niet afgelo pen. Er worden miljoenen mensen gedood. Europa is gek. De wereld is gek.' De ironie wil dat van de mannen, die onder zulke barre omstandigheden op de zuidpool wisten te overle ven, er velen na hun redding alsnog gewond of gedood zou den worden tijdens die Eerste Wereldoorlog. Shackleton schreef over zijn uitzonderlijke avonturen en de ontberingen het spannende boek South (1919). Hij stierf in 1922 bij een nieuwe expeditie op Antarctica aan een hartaan val. De schrijfster van het boek De Endurance. Caroline Alexander, zette voor het American Muse um of Natural History eflbe tentoonstelling op overlrer letons legendarische reifrin bij ze uiteraard veel meeals nen raadpleegde dan pnt South. Ze las dagboekenbe nabestaanden, legde diver op onbekende egodocuiijk onderzocht briefwiss^ie officiële documenten, envai bestaande boeken over. onderwerp. Op vlottdoe praat ze in De Enduram i wetenswaardigheden a$te kaar, zodat een goedla verslag ontstaat vanuit Idc gezichtshoeken. hei Wat is nu het boeien(En fascinerende manieren de eindeloze verveling v^lt. streden of juist de bovjn selijke inspanningen taar richt werden? In elk da dwingt de heldhaftige waarop de mannen fisi maanden de meest lik wreedheden van de natu hi ten te overleven in het ize herbergzaamste oord teegr veel respect af. bei 'De mannen waren #m leen doorweekt tot op boo en bevroren, maar hadd! n akelige schaafplekken dt f natte kleren die in geeidei maanden uit waren gewt d steenpuisten van het zou Ir ter. Hun natte voeten ent h hadden een ziekelijk win en waren opgezwollertek handen waren zwart vfla; spek, brandwonden vankw musbrander en bevriezifcr schijnselen. De geringstem ging was een foltering.' ilti In deze deplorabele stalf 1 den ze zestien dagen dcK men en ijsbuien, om r® tocht over de bergen vani j land Zuid-Georgië met efiei wandeling van 36 uur zoHet rusten een walvisvaardeira on te bereiken. Het boek|el durance is een monumefcn mannelijke moed en d(ev tingsvermogen. :hi Je Nieuwe bundel 'Nu het nog licht is' poëzie recensie hans warren/gpd T van Deel Nu het nog licht is 32 pag Uitgeverij Quendo Prijs 35.00 Sinds zijn verzamelbundel Gedichten 1969 - 1986 is het tien jaar geleden dat de dichter T. van Deel (53) iets van zich liet horen. Toch was het geen verwij zing naar dit lange stilzwijgen toen zijn collega Willem Wilmink in een rondeel opmerkte: 'Alles staat stil bij Tom van Deel'. Hij had het over het karakter van deze poëzie in het vers dat vervolgde: 'het weerhuis geeft voor eeuwig regen,/ de vogels blijven opgestegen/ in een bedrieglijk duintafreel'. Inderdaad is Van Deel een auteur die de neiging had èn heeft - zoals in zijn pas verschenen boek Nu het nog licht is blijkt - om de dingen stil te zetten. Wat altijd beweegt, verstart in zijn werk. In de kunst wordt de natuur ge stold. Zodoende worden Van Deels ge dichten een soort kijkdozen, waarin je kunt zien wat anders aan je aandacht ontsnapt. Hij schreef zelf eens: "Vogels leer je van plaatjes kennen,/ daar staan ze stil, je ziet ze echt./ Buiten vliegt alles zon der naam'. De realiteit is volgens deze dichter nauwelijks te kennen. Dat moet MONDRIAAN Dit is geen boom, dit is het metrum van de boom. Een eenvoud waartoe alles, ooit, moet herleid om heel en afgerond begrijpelijk te zijn. Ook de gemberpot en de vuurtoren, de zee en het duin lieten zich zo uit beeld en gelijkenis bevrijden. Het denken geeft een hand aan wat het oog aanschouwt: geraamte dat het vlees ontstijgt, vlees als een voorwaarde voor 't bot via een omweg: pas wanneer de mens gaat rangschildcen en ordenen, wordt duidelijk wat er te zien is. Het is een thema waarop hij in zijn poëtische loopbaan steeds weer terugkomt: 'Wat vloog vond rust/ in namen.' Voortdu rend probeert hij de onrustige werke lijkheid terug te brengen tot een stille ven. Afgebeelde vogels genieten zijn voorkeur boven vrij rondvliegende exemplaren. Vlinders komen volgens hem het best tot hun recht aan een speld. Bloemen moeten gedroogd zijn en beesten worden opgezet. Zelfs een poes wordt pas definitief een poes wanneer hij is overreden. Vaak is deze poëzie een poging tot stilzetten in het kwadraat. Een opge zette roodborst - 'al dagen dood, maar nu voor jaren/ achter glas' - wordt im mers ook nog eens in een gedicht ge fixeerd. In zijn nieuwe bundel blijkt Van Deel na al die jaren nauwelijks te zijn veranderd. Deze keer worden er zeeschildpadjes door 'jachtige banden' overreden. En in Zelfportret als ijsvogel wordt het stilzetten zelfs tot de derde macht verheven. Het gaat over een vo gel 'geprepareerd/ gekocht in Parijs', die vervolgens 'met een snel penseel' wordt afgebeeld, om daarna in woor den te worden vastgelegd. Het klinkt misschien een beetje saai: een dichter bij wie alles verstart, bij wie het leven eindigt en de tijd stopt. Het is echter Van Deels methode om de es sentie van dingen te doorgronden. Hij doet in taal ongeveer hetzelfde wat vol gens hem - in één van de mooiste ge dichten uit Nu het nog licht is - Mond riaan deed met verf. Namelijk proberen het kenmerkende van iets te achterha len, het te bevrijden 'uit beeld en gelij kenis'. Jawel, alles staal stil bij T. van Deel. Maar dat is vooral een poging om de chaos en het vergaan een ogenblik te stuiten. Gedichten waarin het even licht is voor het eeuwige duister valt. boek recensie nop maas Heen Montijn Leven op stand 1890-1940 Uitgeverij Thomas Rap Ptijs 35.00. Op de variaplanken van anti quariaten - ze zien er door gaans uit alsof er al jaren geen boek meer van zijn plaats is ge komen - treft men voor een paar tientjes of minder oude etiquetteboeken aan. Ze heb ben titels als De Goede Toon of Gevoelsbeschaving of De Vrouw 'Comme II Faut'. Het zijn ideale boeken om alleen of in gezel schap in te bladeren en te le zen. Verbazing en herkenning strijden om de voorrang. Al dat gedoe met het afgeven van visi tekaartjes, met nu weer eens dit, dan weer dat hoekje omge vouwen om deze of gene bood schap over te brengen. Regels voor de omgang met de mede mens, voor thuis en in de we reld, voor kerk, sociëteit en the ater: regels voor doop, verlo ving en huwelijk. Soms ontdek je de achtergrond voor regels die je ook nu nog gedachteloos toepast. In De Goede Toon wordt bijvoorbeeld voorge schreven dat een heer aan een dame wel een ruiker mag offre ren, maar geen vaste plant: 'Voor een heer is het niet ge past, eene plant in een bloem pot ten geschenke te geven, want zijn geschenk moet alleen dienen als eene opmerkzaam heid voor den dag zeiven, en mag niet de gedachte doen ont staan, als wilde hij zijn persoon voor een langeren tijd in herin nering brengen.' In Leven Op Stand geeft Ileen Montijn een beeld van het le ven in de hogere standen in de periode 1890 - 1940. Dat zij het woord 'stand' voorop stelt in haar titel is volkomen terecht. Want standsbesef was in de be schreven wereld een centrale notie. Het verdwijnen daarvan in de afgelopen eeuw is zón stiUe revolutie die het leven in grijpender veranderd heeft dan we ons bewust zijn. Ileen Montijn baseert zich voor haar beschouwing op een aantal, nogal ongelijksoortige, bronnen: etiquetteboeken, me moires en brieven, herinnerin gen van vrienden en van haar zelf, romans. Men kan de vraag stellen in hoeverre etiquette boeken en romans de echte werkelijkheid representeerden, maar in het algemeen zal het beeld wel kloppen. Men kan ook - positiever - zeggen dat ze geen bron onbenut laat om voor de lezer allerlei wetens waardigheden op te delven. Neem nu het belang van de piano. Die was niet alleen es sentieel om überhaupt muziek in huis te hebben - want radio en grammofoon waren er nog niet - maar ook om jongelui van verschillend geslacht onge zochte gelegenheid tot flirten te geven (zij zit mooi rechtop te spelen: hij beijvert zich de bla den van de partituur tijdig om te slaan). Alleraardigst zijn ook de gegevens die in het voorbij gaan opgegeven worden over het dagelijkse leven: hoe de leunstoel geïntroduceerd werd in de Nederlandse huiskamer, of hoe het met de verwarming gesteld was. Men leefde in de winter bij temperaturen van ongeveer zeventien graden. De kachels werden pas in oktober van zolder gehaald en voorjaar - ter hoogte grote schoonmaak - we boven gebracht. Het w zuinige wereld, waar d gedweild werd met het g te sop van de was. Het v vieze wereld, waarin de i naar zweet stonken, oir zich weinig wasten. H een dienstbare wereld, personeel nog in grote beschikbaar was, waart ranciers alles kwamen hi brengen en waarin wel v per dag post werd bezorg Een boek als Leven Op doet sommigen missch rugverlangen naar het vi (toen we Indië nog had( een dubbeltje nog een d tje was), maar het laat zien wat we aan luxe en lijkheden hebben in v king met onze ouders en ouders. Voor wie romai auteurs als Louis Coupe Marcellus Emants leest, dit boek op een aUeraa manier achtergrondinfo Maar voor hetzelfde ge men ook in een antiq zón sfeervol oud etiquet kopen, dat - in tegenstel dit afschuwelijk stug backte boek - de leze kramp in de handen bezo JAAP SIKKENS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16