Cultuur Kunst 'Leiden zwicht voor het schorem' V redesmonument is niet heilig oneeldier Ruige meneren en een poema in Leidse schouwburg -Jas Baas Overleden Zijn daden en bescheidenheid waren groot Sluiting dreigt voor NewMetropolis INDERDAG 7 JANUAR11999 6e-Eeuws boekje voor KB fj haag De Koninklijke Bibliotheek (KB) heeft er een zeld- am zestiende-eeuws boekje bij. Het gaat om een uitgave van pven ons liefs heren Jesu Christi'. De KB bezit meer edities van t in de vijftiende en zestiende eeuw zeer populaire werk. Het [treffende exemplaar was in 1905 al eens in de handel gesigna- ^rd, maar sindsdien onvindbaar. Het kon nu worden verwor- r»|inop een veiling in München. Het boekje (10 bij 15centime- r) is ongedateerd. Uit onderzoek is gebleken dat het rond 1503 gepubliceerd door de Leidse drukker Jan Seversz. bbenr "Cfitanic' best verkocht in VS is? Mfc angeles De soundtrack van de film 'Titanic' is het best ver- ,en Jchte album in de Verenigde Staten in 1998. In totaal gingen (3 miljoen exemplaren over de toonbank. Celine Dion moest 'c ^jnoegen nemen met een tweede plaats. Van haar album 'Let's het kijk about love' werden er 5,8 miljoen verkocht. Op beide al- oon ejms, die worden uitgegeven door Sony Music, staat de ballad n verly heart will go on' uit de film 'Titanic'. In totaal zijn wereld- 1 Jd 25 miljoen albums verkocht van 'Titanic'. Hiermee is het onilftbest verkochte soundtrackalbum aller tijden, brooc C jushdie krijgt Franse onderscheiding n veyjDEN De Franse regering eert de omstreden Britse schrijver ond 'liman Rushdie met de meest prestigieuze literaire onderschei- ig. De in India geboren auteur wordt later deze maand in .aden tot 'Commandeur dans l'Ordre des Arts et des Lettres' ïkentjagen. Ook de ex-Beatle Paul McCartney, actrice Lauren Ba- ïbroofll en filmregisseur Stanley Kubrick mogen de eervolle titel dra- Prominenten kunstwereld tegen verwijdering Vredesmonunient De meerderheid van de Leidse gemeenteraad mag dan voorstander zijn van verwijdering van het Vredesmonu nient, prominenten uit de kunstwereld zijn daar fel op tegen. Schrijver-beeldhouwer Jan Wolkers vindt dat Lei den op deze wijze „zwicht voor het schorem". Aan het cadmium-verhaal hecht hij niet veel waarde. Ook de kunstenaarsbond van de FNV, Kiem (kunst, informatie en media), verwerpt het standpunt van de politiek. Woordvoerder Jan de Geus: „Zonder goed overleg met de betrokken kunstenaar gebeurt er niks." leiden beeld nooit zomaar weghalen. Ik begrijp natuurlijk wel dat het vandalisme de gemeente zor gen baart. Maar als je het beeld daarom verwijdert, is dat koren op de molen van die barbaren." „Ik vind het een erg mooi beeld, maar het staat in een te be nauwde omgeving. Er is een te groot contrast. Als je het zou plaatsen op het Stationsplein, komt het veel beter tot z'n recht. En dan moet je het zo cees van hoore/connie van uffelen Jan Wolkers siddert nog na van kwaadheid over de vernieling van zijn beeld in Oegstgeest, enige weken geleden. Hij houdt de maker van het Leidse Vre desmonunient op alle fronten de hand boven het hoofd. „In dat gevaar van dat cadmium ge loof ik niet zo erg", zegt hij. „Dat lijkt me sterk. Je mag zo'n plaatsen dat het publiek er niet meteen bij kan." Uit den boze Jan de Geus, woordvoerder van de FNV Kiem, reageert strijd baar op het bericht dat de ge meente Leiden het beeld wil weghalen. „Een beeld zomaar weghalen is uit den boze", zegt hij. „Er is ook nog zoiets als ar tistieke vrijheid en ik neem toch aan dat de gemeente destijds heeft ingestemd met de plaat sing van het monument. Het is daar niet 'wild' neergezet. De gemeente zal dan ook met de kunstenaar om de tafel moeten gaan zitten om te bepalen hoe of wat. Als er inderdaad cadmi um in de materialen zit en het beeld gevaarlijk is voor de volksgezondheid, moet bekeken worden of er andere materialen kunnen worden gebruikt. „Dat het beeld zo vaak is ver nield, is niet zo gek. Kunst roept vaak agressie op. Daarom is het altijd zaak om van tevoren goed te overleggen met de bewoners van de buurt waarin het beeld komt te staan. Of dat is ge beurd, weet ik natuurlijk niet. Voor de kunstenaar zou dit een treurige zaak zijn. Zo'n beeld is toch een aanbeveling voor nieu we opdrachten. Wat ons betreft: zonder overleg met de betrok ken kunstenaar gebeurt er niks." Geen vlinders Fons Verheyen, architect van het Leidse museum Naturalis, is niet echt getroffen door de schoonheid van het beeld, maar de beslissing om het dan maar te verwijderen gaat hem te ver. „Ik krijg er geen vlinders van in mijn buik. Maar ik vind wel dat het moet blijven staan. Het legt de agressie bloot die er nog steeds in de samenleving is. Er is nog geen vrede, ook op lokaal gebied niet. Dat bewijst dit vre desmonument en in die zin is de kunstenaar dus in zijn opzet geslaagd. Het monument moet telkens weer worden gerepa reerd en opgebouwd. En telkens moeten er weer stukken over in de krant verschijnen." Het Vredesmonument is er destijds op initiatief van het Leids Vredesplatform gekomen. Secretaris Ans Ages van het platform: „Ik vind dat het mo nument alleen bij gevaar voor de gezondheid weg mag. Als er echt een nieuw monument moet komen, moet het iets zijn dat niet kapot kan." Volgens Ages lokt het monument geen agressie uit. „De vernielingen hebben alles te maken met het materiaal. Glas nodigt blijkbaar uit." Jetteke Bolten, directeur van Stedelijk Museum De Lakenhal, zegt zich juist wel te kunnen voorstellen dat het beeld agres sie oproept, omdat het contras teert met de omgeving. „Op zich is het niet slecht, maar er is geen draagvlak bij de bevolking. Dan zie je vaak dat mensen ver zet plegen. Zelf vind ik de sym boliek wel mooi, maar het is niet het allerbeste werk van de kunstenaar. Ik vind het te zwaar." „Die hele stemming er om heen is ook niet bevorderlijk voor een Vredesmonument", vindt Bolten. Daarom zou er volgens haar een 'objectief on derzoek' moeten komen naar het cadmium en de mogelijkhe den voor herstel. „Wellicht kan het worden vervangen door een ander soort glas. Alleen in over leg met de kunstenaar mag het van mij weg. Je hebt nog wel zo iets als auteursrecht." [terdam anp on, aeur, regisseur, decorontwer- vas ei toneelschrijver en toneeldi- ïeur Cas Baas is dood. Hij is nieuwjaarsdag overleden en 8 "'J liddels in stilte gecremeerd, /en ifas Baas, die 80 werd, was op ts m er311 fronten actief aan het to- in zowel Nederland als .aderen. Hij begon in het zat 4oen 1941/42 als acteur bij roodjiio Amsterdam. Van '42 tot n aan) stond zijn loopbaan even k eel weigerde te tekenen L, Ir de Cultuurkamer, uit dej S® de eerste jaren na de oor- jviel hij onder meer op door pjen als Biff in Millers 'Dood 1 een handelsreiziger' en arrY th in Laurents 'School der getrolperen'. Hij speelde ze bij het iterdams Toneelgezelschap k1C|». dat geleid werd door Al- "•vanDalsum. 1 de jaren '50 manifesteerde Baas zich als mede-oprich- en directeur van jeugdto- ilgroep Puck. Als regisseur bij Haagsche Comedie introdu ce Cas Baas begin jaren*'60 *1 Delaney in Nederland, S zijn regie van haar 'Taste of pey'. In 1968 was Baas be tken bij de oprichting van Groot-Limburgs Toneel, hij ook (mede)direc- fc werd. Zijn laatste toneelrol J die van de oude herder in fthokles' Oedipus Rex bij het B-Theater. leiden annet van aarsen Dreunende bastonen, de zoet gevooisde dames van Dignity, in een bijrol hangend aan een toneelwandje. De Rotterdamse hiphopformatie Postmen had gisteren de Leidse Schouwburg afgehuurd voor opnames voor de nieuwste videoclip 'Renais sance'. Bizar gezelschap voor de Dame aan de Oude Vest maar de meest vreemde gast was on getwijfeld de poema, die front man The Anonymous Mis extra status moest verlenen. Directeur Bart van Mossel van de Schouwburg maakte zich echter geen zorgen om het rode pluche. „De begeleiders van de kat weten wel wat ze doen. Bo vendien, ik heb zoiets wel eens eerder meegemaakt. In Breda hebben we eens een leeuw bij de kassa gezet, toen het winter- circus kwam." Toch liep het niet helemaal op rolletjes, maar dat lag niet aan de poema. Het dier, ge traind door een Belgische roof dierenliefhebber, was al vroeg in de middag besteld. Maar door vertragingen bij de opna mes, mocht het beest pas uren later uit zijn kooi in het steegje achter de Schouwburg. „Als ik dat had geweten, was ik niet ge komen", bromde de eigenaar. Hij wilde zijn lieveling niet te veel 'pesten'. „Hij is aan mensen gewend. Met de fles grootgebracht, om dat hij door zijn moeder is ver laten. Toen hij klein was, was het net een kind. Maar nu hij volwassen is, moet je tóch voor zichtig en alert blijven." The Eindelijk dan zit The Anonymous Mis op zijn troon, met een poema aan zijn zijde. Links de eigenaar van het beest. Anonymus Mis toonde zich uit eindelijk niet zo beducht voor het roofdier. „Ik ben zelf een monster", bromde hij, om ver volgens met regiseusse Peggy Steenvoorden te kissebissen over de danseressen. „Waar zijn nou die sexy meiden, die straks naast mijn troon komen staan?" „Die heb je toch zelf meegeno men?" Ondanks het oponthoud was de producent uiteindelijk heel tevreden. „In Nederland is er nog nooit een clip opgenomen Miehei Petrncciani 1962-1999 )all me Bill", zei de Franse nist Michel Petrucciani ooit ;en zijn Amerikaanse collega gitarist Jim Hall. Het was in zeldzaam moment van ver- e assertiviteit. Niet dat de iper negentig centimeter >rte improvisator makkelijk zich heen liet lopen, maar in bescheidenheid hield gelij- pas met zijn grote improvi- [torische kunnen. Petrucciani !t liever aan het klavier horen it hij veel in zijn mars had. Hij overleed gisteren op 36- rige leeftijd aan longontste- ng in een New Yorks zieken- üs, maar je zult weinig uit raken vinden waarin 'Pe- ïche' onvrede uitte over het ote leed in zijn leven. Een igeboren broosheid van het 'endergestelte, osteogénesis perfecta, maakte hem vroeg 'alide. Hij bewoog zich voort behulp van twee schouder- unen en moest op de piano- k worden getild. De pedalen zijn Steinway bevonden h vlak onder het manuaal. Petrucciani evenwel de etsen in beweging bracht, veranderde er wat op het dium. Dan leek hij met elke ilveren uitwijding, met el- nieuwe harmonische stape- met elk lang loopje door registers heen, te groeien, begreep je waarom hij zijn ndicaps uitlegde in zijn voor- el. een van zijn recente uit gaven is Petrucciani gefotogra feerd als een reus die zich met moeite staande houdt. Hij be zat dan ook een virtuositeit die gelijk was aan Oscar Peterson, maar zijn lyrische fantasie zorgde voor veel minder gelijk vormigheid. Hij reeg de stan dards en zijn eigen composities als een navolgeiing van Keith Jarrett aaneen, maar zijn spel bevatte een veel grotere mate van frisheid. Niet zijn persoon stond centraal, maar de muziek zelf. In de naoorlogse jazz is er nog zo'n grote lyricus op piano geweest: de Amerikaan Bill Evans (1929-1980) bezat een zo schitterend legato dat zijn pia noklanken een grote mate van kleverigheid leken te verraden. Petrucciani bezat eenzelfde, in wezen klassiek toucher, maar zijn muziek was minder in zichzelf gekeerd, minder intro vert. Michel schitterde, waar Bill glansde, maar omdat ieder een zichzelf spiegelt, was Evans Petrucciani's grote voorbeeld. Vandaar die verzuchting: „Call Me Bill". Zijn eigen bijnaam was tekenend: De Kleine Prins van de Lyrische Muziek. Met de dood van Petrucciani verliest de Europese jazz een persoonlijkheid van formaat - zeker (potentieel) invloedrijker dan wijlen Martial Solal of Tete Montoliu. Stilistisch gezien was hij een Atlanticus; hij speelde vrijwel altijd samen met Ameri kanen: hij werd op 13-jarige leeftijd ontdekt door Clark Ter ry, woonde sinds 1981 in New York. Halverwege de jaren tachtig vormde hij een trio met Jim Hall en saxofonist Wayne Shorter. Amper een jaar later Petrucciani voor het top-label Blue Note met een uitgespro ken gespierde bezetting, met onder anderen John Abercrom- bie (gitaar), Gary Peacock (bas) en Al Foster (drums). Een re centelijk uitgebrachte box op datzelfde label brengt glanzen de opnamen met Tania Maria en Joe Lovano in herinnering. Toch bracht liij recent nog zijn Europese roots in beeld met het album 'Both Worlds', al wa ren de uitgebalanceerde arran gementen dan van de Ameri kaanse trombonist Bob Brook- meyer. Petrucciani, een levensgenieJ ter par excellence, opende afge lopen jaar met zijn sextet het North Sea Jazz Festival in Den Haag, na slechts een korte af wezigheid in ons land. In 1997 maakte hij indruk als solist bij het Residentie Orkest met werk van eigen hand. Zijn mooiste album is wellicht de vaak on derscheiden cd 'Promenade with a Duke'. Alweer stond hij daarop niet zelf centraal, maar verwees hij naar een ander, be langwekkend voorbeeld. In dit geval Duke Ellington. Tijdens zijn solotournee door Neder land in februari 1998 speelde Michel diens 'Take the A- Train'. Met een krachtige aan slag dwong hij die trein tot stil stand. john oomkes FOTO LOEK ZUYDERDUIN in een Schouwburg. En dit is wel een hele mooie zaal. Vooral het contrast spreekt me aan, de ze ruige meneren in zo'n sjieke omgeving." Haitink eredirigent Concertgebouworkest amsterdam anp Bemhard Haitink is benoemd tot eredirigent van het Konink lijk Concertgebouworkest. Hai tink is de eerste die deze onder scheiding krijgt. Dit seizoen di rigeert hij het orkest van 8 tot 22 maart. Ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag is er 22 maart een feestelijk concert. Hij heeft de schijn tegen. Toch verdient de Leidse cultuurwet houder A. Pechtold waarde ring voor de moed die hij heeft opgebracht om de discussie over de toekomst van het on ophoudelijk vernielde Vredes monument op de Garenmarkt aan te gaan. Dat kort na de laatste aanslag op het werk van kunstenaar P. Stulemeijer werd ontdekt dat in de glazen panelen cadmium zit, komt hem daarbij uiteraard goed van pas. Maar de wethouder heeft deze in Nederland ver boden stof niet nodig als de spreekwoordelijke stok om de dito hond te slaan. Want ook al zou het beeld cadmiumvrij zijn - of worden gemaakt - dan nog ontkomt de Leidse ge meenteraad niet aan een ant woord op de vraag hoe lang het tot dusverre gevoerde be leid moet worden voortgezet. Pechtolds voorgangers A. Lan- genberg (ook D66) en H. Koek (PvdA) - zij onthulde het beeld vandaag op de kop af zeven jaar geleden - huldigden het principe dat de gemeente nimmer voor vandalisme mag capituleren. Koene taal maar noch Koek noch Langenberg is erin ge slaagd het Vredesmonument die bescherming te geven die het bepaald niet populaire beeld nodig heeft. Er is voor vele tienduizenden guldens aan herstelwerkzaamheden verricht en nog altijd is de stompzinnige beeldenstorm op de Garenmarkt niet ge luwd. De noodzakelijke dis cussie over verplaatsing of ge bruik van vandalismebesten- dig materiaal is al die jaren in de kiem gesmoord. Het leek daarbij dikwijls alsof het Vre desmonument heilig was. Die sfeer hing er al tijdens hoorzit tingen over het ontwerp en de locatie. Kunstenaar Stulemeier is zelf ook nooit te beroerd ge weest om een duit in het zakje te doen. Wie met hem over het kwetsbare glas begint, krijgt direct het verwijt dat hij zijn beeld niet snapt. Zijn materi aalkeuze, zo houdt hij al jaren vol, refereert juist aan het the ma van zijn schepping, de vre de. Die is toch ook kwetsbaar? Telkens als het rinketinkelt op de Garenmarkt roept hij vanuit zijn woonplaats Breda dat het kennelijk geen vrede in Leiden is, of erger nog: dat Lei den geen Vredesmonument verdient. Zijn heilige verontwaardi ging contrasteert scherp met de onverschillige reacties van het publiek dat schouderopha lend doorloopt en in het beeld maar geen vredesmonument wil zien. Vraag is of dat aan het beeld of aan het publiek ligt? De kunstenaar heeft zich van meet af aan volstrekt on gevoelig getoond voor het feit dat het heel goed mogelijk is om op klaarlichte dag het in wendige van zijn schepping binnen te treden en met de botte bijl rond te gaan. De anonimiteit die het binnenste van het Vredesmonument biedt is precies de reden dat het beeld wordt misbruikt als hangplek en toilet. De am bachtsman Stulemeier had die praktische bezwaren moeten voorzien maar hij gedraagt zich voortdurend als de boven de massa verheven kunste naar. Hij slaat de gemeente Leiden daarbij alle wapens te gen vandalisme uit handen. De politie heeft meer te doen dan een glazen beeld bescher men en camerabewaking is wel heel grof geschut. Het Vredesmonument is voor wethouder Pechtold een lijk in de kast, afzenders: Koek en Langenberg. Het cadmium helpt de'wethouder bij de gro te schoonmaak want laat Pechtold nu toevallig ook de wethouder milieuzaken zijn. Een besluit om het in veel op zichten mislukte beeld weg te halen is net zo triest als onver mijdelijk. wim koevoet. amsterdam anp Het wetenschapsmuseum Ne wMetropolis in Amsterdam moet waarschijnlijk binnen en kele dagen de deuren sluiten. Het bestuur verwacht deze week uitstel van betaling te moeten aanvragen indien de overheid niet op korte termijn financieeel bijspringt. Het mu seum verkeert door tegenval lende bezoekersaantallen al lange tijd in grote financiële problemen. De schuld is in middels opgelopen tot 10 mil joen gulden. De organisatie heeft deze zo mer al steun aangevraagd bij de gemeente Amsterdam en de ministeries van economische zaken en onderwijs. Minister Hermans (onderwijs) heeft drie weken geleden te kennen ge geven eerst een businessplan te willen zien voordat het mi nisterie geld op tafel legt. Een businessplan was er dinsdag nog niet, wel zijn er gesprek ken tussen het ministerie en het bestuur gevoerd. De bouw van het opvallende onderkomen bovenop de IJ- tunnel, anderhalf jaar geleden, heeft Amsterdam 47 miljoen gulden gekost. De- ministeries hebben in totaal 30 miljoen bijgedragen. Het bestuur heeft deze zomer twee scenario's opgesteld die het weten schapsmuseum voor onder gang moesten behoeden. De voorkeur ging uit naar een pu- bliek-private samenwerking, waarbij extra commerciële ac tiviteiten voor meer inkomsten moesten zorgen. Volgens De Jong zijn de zogenoemde founding fathers van het mu seum (de ministeries van On derwijs, Economische Zaken en de gemeente Amsterdam) het echter niet eens geworden over de nieuwe koers. Het Amsterdamse college van b en w heeft dinsdag een overbruggingskrediet toege zegd van anderhalve ton per maand, gedurende drie maan den, op de voorwaarde dat ook de ministeries geld bijdragen. Dat krediet komt volgens een woordvoerster beschikbaar als surseance van betaling is aan gevraagd, en is bedoeld om het museum voorlopig toch open te kunnen houden. De Jong betwijfelt echter of NewMetro polis daarmee gered kan" wor den. „Bij een surseanceaan vraag leg je de zaak in handen van bewindvoerders. Op dat moment heeft het bestuur, en ook de overheid, er niets meer over te zeggen en is ongewis wat er uiteindelijk met New Metropolis zal gebeuren." De ministeries hebben ook nog geen overbruggingskrediet wal len toezeggen om de dreigende sluiting te voorkomen. „Wij vinden het dood- en doodzon de als dat gebeurt. Onze advo caat zal de minister en het ge meentebestuur vragen of zij zich de consequenties wel rea liseren."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13